DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN FEUILLETON. De avonturen van Kristen Blok. 47ste Jaargang. Maandag 24 N^ember 1924. No. 14107 Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 200 bij verlies van een duim^fGObyvwIiesvaineeiijiv^ Buitenlandse!! Nieuws, n NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT BureauKOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85 Postbus 39. Abonnementen per-3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertentiën: 15 regels 1.75elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 cl. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden bcekend. ENGELAND EN EGYPTE. Een gespannen toestand. Uit Cairo wordt gerneld, dat de Hooge Com missaris voor Egypte, Lord Allenby, Zaterdag aan Zaghloel Pasja een nota heeft overhandigd, waarop binnen 24 uur antwoord werd gevraagd. In deze nota wordt een formeele verontschul diging, schadevergoeding ten bedrage van een half millioen pond, verhindering van politieke demonstraties, alsipede terugtrekking der Egyp tische officieren en troepeneenheden uit den Soedan geëisent. Bovendien verlangt de nota. dat de Soeda- neesche troepen onder controle van de eigenlijke Soeda.nec.sche regeering zullen worden geplaatst, en dat de Britsche juridische en financieele adviseurs der Egyptische regeering worden ge handhaafd. Ten slotte bevestigt de nota het recht der Britsche regeering om de belangen der buiten landers in Egypte te beschermen en eischt van de Egyptische regeering, dat deze haar tegen stand in dit opzicht opgeeft. Zij eischt, dat de opsporing en het onderzoek in zake den moord op den sirdar met de uiterste gestrengheid en zonder aanzien des persoons zullen geschieden, en dat de schuldigen, wie en wat zij ook zijn, streng zullen worden gestrafL zonder te letten op leeftijd. De Hooge Commissaris was bij zijn bezoek aan Zaghloel Pasja geëscorteerd door een regi ment cavalerie. Hij werd begroet met. het ko ninklijk saluut. Zijn onderhoud met Zaghloel duurde 5 minuten. Onmiddellijk daarna had Zaghloel een au diëntie bij den koning. Men verwacht, dat hij zal aftreden. Het eerste, bataljon van het East-Lancaster regiment heeft plotseling bevel gekregen van Malta naar Egypte te vertrekken. Het bataljon zal Woensdag sdöeep gaan aan boord van het troepentransportschip „Marglcn." Er zal ook artillerie naar Egypte gezonden worden. De Egyptische minister van Buitenlandsehe Zaken heeft Zaterdagmiddag op het Britsche Hooge Commissariaat aan lord Allenby het antwoord van de Egyptische regeering op zijn nota overhandigd. De antwoord-nota begint met opnieuw den afschuw uit te spreken van de Egyptische regeering en het Egyptische volk over den af grijselijken moord op generaal Lee Stack. De regeering kan echter in geen enkel opzicht de verantwoordlijkheid op zich nemen voor deze vreeselijke misdaad, begaan in omstandig heden welke voorzien noch Voorkomen konden worden. De regeering kan niet erkennen, dat deze misdaad een natuurlijk gevolg is van een politieke campagne, want zij is er voortdurend op uit geweest te betoogen, dat alleen met ge bruikmaking van wettelijke en vreedzame mid delen mocht worden gestreden voor de rechten van het land. De Egyptische regeering is slechts verant woordelijk voor de vervolging der schuldigen. Snelle en afdoende maatregelen zijn aireede genomen en er zijn reeds teekenen, welke wijzen op gunstige resultaten. De regeering belooft, dat de schuldigen niet aan hun gerechte straf zullen ontkomen. Het oprechte leedwezen van de natie leidt haar er toe, aan Z.M.'s regeering alle veront schuldigingen aan te bieden en de geëischte 18 „Loop naar de weerga .met die paardenge- schiedenis. Daarnaar vraag ik niet. Weet je verder niets, schaapskop?" „Ja, zeker weet ik meer. Maar die mij voor schaapskop uitscheldt, is zelf een schaapskop Deze gekke, stomme kerels zijn niet voor hun taal berekend. Als ze mij dadelijk gevraagd had den hoe de vork in de steel zit, wel, dan had al dit spektakel niet plaats gehad." „Hij staat- met den gek in komplot, mijnheer de burgemeester", waarschuwde een der gendar men. „Hij heeft ons bedrogen en gezegd, dat de gek in den wagen zat met de juffrouw en twee pistolen." 1 „Zeer verdacht 1 Neemt den onbeschaamden kerel gevangen 1" De gendarmen sprongen toe en grepen den jongen borst bij de schouders. „Nou, maak je maar niet bezorgd," spotte deze rustig, „voor jullie loop ik heusch niet Weg. als je tenminste maar wat brood geeft met een goed slokje. Voor een goeden snaps blijf Ik hier net zoolang als je will,maar mijn rit hierheen en mijn tijdverlies moet ik betaald hebben. Niemand heeft mij gevraagd of er men- schen in de koets waren of niet. Dat de wagen schadeloosstellingssom van een half millioen pond te betalen. De Egyptische regeering verklaart zich voorts bereid met alle wettelijke middelen openbare demonstraties, welke tegen de wettelijke orde zouden zijn, te onderdrukken. Zij zal daarvoor zoo noodig extra-parlementaire rechten aan vragen. De nota zegt verder, dat de nieuwe regelin gen, voorgesteld in zake het Egyptische leger in den Soedan, een wijziging meebrengen in den status quo, welken de Britsche regeering zegt te willen handhaven. Deze wijzigingenzijn in volstrekte tegenspraak met een grondwets artikel, waarbij aan den koning het recht van benoeming en ontslag van officieren in den Soe dan wordt toegekend. Met betrekking tot de belangen van vreem delingen in Egypte heeft de Egyptische regee ring steeds de meest liberale politiek gevolgd, voorzoover die in overeenstemming kon worden gebracht met den eerbied voor haar eigen onaf hankelijkheid, zoodat zij ook dezen eisch niet in overweging kan nemen. De nota besluit met opnieuw het ernstig verlangen te kennen te geven om de beste be irekkingen met Groot-Brittannië te onderhou den, voorzoover deze in overeenstemming kun nen worden gebracht met de rechten van Egypte. De nota der Egyptische regeering werd on middellijk na de onderteekening door Zaghloel Pasja, naar lord Allenby gebracht. Des avonds heeft Zaghloel zijn antwoord op de Britsche nota in de Kamer voorgelezen. Hij verklaarde, dat de toestand uiterst üelicaat is en dat een onverstandige actie het land duur te staan zou komen. Een h^ll' uur na ontvangst van de nota van Zaghloel Pasja heeft lord Allenby hem .het. volgende antwoord gezonden „Met het oog op de weigering van de Egyp tische regeering om tegemoet te komen aan de eischen van Z. M.'s regeering genoemd onder nrs. 5 en 6, is instructie gezonden aan de Soeda- neesche regeering lo. dat zij alle Egyptische officieren en zuiver Egyptische legeraïdeelingen uit den Soedan moet doen verwijderen, met alle mutaties welke daaruit voortvloeien, en 2o. dat zij de vrijheid heeft het te bevloeien gebied te Gezira uit te breiden van 300.000 zeddans tot een onbeperkt aantal naarmate zij het noodig mocht achten. Aan Uwe Excellentie zal te zijner tijd mede gedeeld worden, welke maatregelen Z. M.'s regeering nemen zal met het oog op de wei gering, om tegemoet te komen aan het onder nr. 7 geëischte. Ik heb er nota van genomen, dat de Egyp- Lische regeering o.a. den eisch genoemd onder nr. -1 heeft aangenomen. Z. M.'s regeering ver wacht, dat de betaling van de som van een half millioen pond geschied zal zijn voor morgen middag twaalf uur." Voordat tot opstelling van het Egyptisch antwoord werd overgegaan, heeft het kabinet langdurig beraadslaagd en had Zaghloel Pasja een audiëntie bij d#n koning. Daarbij kwam ook de kwestie ter sprake, of Zaghloel Pasja ontslag zou nemen. Meermalen maar steeds te vergeefs werd getracht, een verlenging van den termijn van het ultimatum te verkrijgen. een redevoering gehouden, waarin hij de kwes ties van den dag besprak. O.m. verklaarde hij Wij hebben de vaste toezegging van den Fran- schen premier Herriot over de ontruiming van het bezette gebied. Wij rekenen erop, dat de ont ruiming van de Keulsche zone overeenkomstig 't verdrag van Versailles 10 Januari a.s. plaats heeft. In zake de vervolging van generaal von Nathusius zeide Marx, dat men uit dit afzon derlijk geval niet de gevolgtrekking zou maken, dat de algemeene geest van de Fransche politiek zich heeft gewijzigd. Spreker verklaarde over tuigd te zijn, dat Nathusius onschuldig is. Ook verklaarde hij zich voor het behoud van de tegenwoordige rijksvlag. In een t.e Stuttgart gehouden redevoering verklaarde gister de rijksminister van Buiten landsehe Zaken, Stresemann, dat in de eerst komende dagen een document gepubliceerd zal worden, waarin de regeering haar standpunt in zake den Volkenbond uiteenzet. In dit docu ment zal Duitschland er opnieuw den nadruk op leggen, dat het den wereldoorlog niet heeft veroorzaakt. De strijd tegen de „oorlogsschuld" zal door de regeering worden voortgezet lol den dag, dat van deze beschuldiging niets meer over blijft. REDE VAN MARX. Gister heeft de rijkskanselier Mai-x te Keulen van binnen opengemaakt kan worden is waar, maar van buiten gaat het ook wel. Hier is de kruk ik steek die gewoonlijk in mijn zak wan neer ik alleen rijd en een dutje wil doen, anders konden ongewcnsche klanten de koets eens bin nenwippen. Dat er pistolen in den wagen liggen, heb ik niet. ontkend, ik heb die gewoonlijk bij mij, doch geen ervan is geladen." „Laat hem maar los", beval de burgemeester wrevelig. „En als hij nog loon wenscht te ontvangen, geef hem dan maar een pak slaag." „Wanneer een van de kerels een hand naar mij uit durft te steken, dan heb ik nog een paar goede knuisten om dien persoon mijn dank te betuigen, en wat de rekening betreft, mijn patroon zal u die vandaag of morgen wel doen toekomen." Terwijl de koetsier zich weer gereed maakte zijn paarden in te spannen, hoorde men een spottend gelach van den kant van de poort. De gendarmen schoten toe. „Wie daar? Wat moet dat? Een vagebond, een landlouper, die staat te spionneeren", schreeuwden de huisknecht en de gendarmen door elkaar, terwijl zij een groeten kerel naar voren trokken, in wien de verbaasde burge meester Kristen Blok dadelijk herkende toen hij den ransel op diens rug zag, was het hem als viel een pak van zijn hart. „Haha, waarde heer, eindelijk heb ik u toch nog te pakken gekregen Den Hemel zij dank", voegde hij er met een diepen zucht van verlich- DE VOLKEN BONDSRAAD. Men neemt in Britsche kringen aan, dat mi nister Austen Chamberlain zelf slechts het begin der aanstaande zitting van den volkenbondsraad te Rome zal bijwonen en dat hij daarna zal ver- vahgen worden door lord Robert Cecil, die daarom reeds van den aanvang der conferentie af te Rome aanwezig zal zijn. HANDELSVERDRAGEN. Over de kwestie van de heffing van 26 op den Duitsehen invoer verneemt het orgaan van Stresemann, de „Zeit", het volgende Duitschland staat op het standpunt, dat Frankrijk en de andere Duitsche crediteuren met uitzondering van Engeland slechts tot 28 October het recht hadden de 26 belasting te heffen. De rechtskwestie moet door den controleur- generaal voor de schadeloosstelling worden beslist. De Duitsche regeering heeft aan de Fransche regeering in een nota medegedeeld, dat zij de uitvoerbelasting slechts zal dulden tot na de beslissing van den controleur-generaal. Anders slaaL de kwestie met Engeland er voor, welk land in de Recovery Act nadrukkelijk het recht heeft, gekregen, deze belasting te heffen. Vandaar dat Duitschland daarover onmiddellijk met Engeland zal onderhandelen. Naar verluidt zou het Dawes-comité zoowel tegen de heffing van deze belasting door Frank rijk, als door Engeland gekant zijn. Blijkens de mededeelingen van de „Zeit" zal de kwestie van de 26 bij de Franseh-Duitsehe besprekingen over een handelsverdrag geen rol meer spelen. Daarentegen zal deze kwestie wel te Londen ter sprake worden gebracht. Men is hier overtuigd, dat de Fransche regeering deze heffing onmid dellijk zou laten vallen, als ook Engeland daartoe bereid was. Van een dergelijke toegevendheid van de zijde der Engelsche regeering is evenwel nog niets ie bemerken. DUITSCHLAND EN JAPAN. De Duitsch-Japansche onderhandelingen over een nieuw handelsverdrag: zullen heden te ting aart toe. „Ontneemt hem z'n bagage, Iveu, en geef haar aan mij En dan, oogenhükkelijk voort met. hem naar nurnmero drie Verstaat het goed als hij je ontsnapt,' dan ben jullie ver loren „Is uwe edelachtbaarheid niet al te streng voor mij," zeide Kristen Bok op deemoedigen toon, maar met een sluw lachje om de lippen. „Schenk mij de vrijhejd Wie weet of ik bij de een of andere gelegenheid den burgemeester geen wederdienst kan bewijzen Denk er aan, mijnheer de raadsheer, dat u heden koning is, besluit nu dezen feestdag ook op echt rid derlijke, koninklijke wijze „Weg met hem! En alle anderen ook! Voor de ransel zal ik zelf wel zorg dragen.' In een oogwenk tijds had de burgemeester rnet zijn buit het archief bereikt en begon hij met een koortsig onderzoek. Hij sloot de deur dicht, stak een paar waskaar sen aan en graaide Ijegeerig in den ransel. Maar na een oogenblik van zoeken wierp hij haar vloekend op den grond, toen hij gezien had dat hij niets meer bevatte dan een oud pak en een paar schoenen. Opnieuw greep hij den ransel, draaide hem om en om wroette en plukte net zoolang totdat hij het ontdekt bad het gehei me vak. Woest greep hij naar de brieven, twee attesten waarin de dokter Blok voor genezen verklaarde, en dan een met. potlood Verkregen geteekend ontwerp van een toren, hij draaide het papier korselig om en zag een ellenlange Berlijn beginnen. Van Duitsche zijde bullen-de onderhandelingen worden gevoerd door dr. Knipping, die ook de Duitsch-Chineesche be sprekingen heeft geleid. Voor de Japansche regeering zal optreden de Japansche gezant to Berlijn, Honda. Als grondslag voor de onder handelingen zal het handelsverdrag Van 1911 gelden, terwijl de Duitsche regeering weder- keerige meestbegunstiging voorstelt. NOORWEGEN. Een bekend Noorsch legerofficier, majoor Hegland, heeft, het kabinet een grdot reorgani satieplan voor het Noorsche leger voorgelegd. Het plan beoogt, een zeer radicale inkrimping- van het leger. Alle generaals zullen o.a. ontslag krijgen. Daar het reorganisatieplan de militaire uitgaven op radicale wijze vermindert, zal het naar alle waarschijnlijkheid op uiterst nauw gezette wijze door de regeering in overweging worden genomen. ENGELAND EN SOVJET-RUSLAND. De toon van Chamberlain's schrijven aan Rakofski heeft groote verrassing gewekt in Sovjet-kringen te Londen. Intusschen wordt niet geloofd, dat Rusland naar verbreking der nog altijd bestaande betrekkingen zal streven, en de hoop wordt te kennen gegeven, dat rede lijke commercieele betrekkingen mogelijk zullen zijn. IERLAND. Tusschentijdsehe verkiezingen, te Cork ge- houdëh, hebben regeeringsoverw inningen op geleverd. E)e candidaat der regeering, Egan, won in Oost-Cork met een meerderheid van 5318 stemmen. De regeeringscandidaat. in het district Cork-City behaalde een meerderheid van 12318 stemmen. Beide gekozenen zijn vóór het lersch verdrag. DE BEGRAFENIS VAN DEN SIRDAR." Over de begrafenis van den sirdar wordt o.m. het volgende gemeld Nooit, zelfs niet bij de begrafenis van zijn eigen heerschers, heeft Egypte een zoo indruk wekkend tooneel aanschouwd als bij de begra fenis op Zaterdagmorgen van generaal Lee Stack. Nooit bleek treffender de internationale eensgezindheid in Egypte, den meest cosrnopo- lit.ischen van alle staten. Leden van aHe buiten landsehe kolonies waren bijeengekomen om hun eerbied en genegenheid voor den vermoorde te betuigen. Geheel Cairo was in rouw. Overal hingen de vlaggen halfstok. Vele lantpen brandden. De meeste winkels waren gesloten. Langs den ge- heelen weg, welke de stoet zou volgen, verdrong zich een dichte menigte. Na den dienst in de Allerheiligen-Kathedraal trok de stoet door de stad naar Oud Cairo, waar op de Engelsche be graafplaats een indrukwekkende plechtigheid plaats vond, waarbij de eenheid der Europeanen treffend bleek. De „Times" meldt uit Cairo, dat de chauffeur van den huurauto, waarin de plegers vyn den moordaanslag oj) den Sirdar ontsnapt zijn, de moordenaars heeft aangewezen. Zij zijn gearres teerd. DE STRIJD IN MAROKKO. Volgens door de „Daily Mail" uit Spanje onl- vangen berichten, bestaat er alle kans, dat er binnenkort een wapenstilstand wordt gesloten - neus. Half dol van kwaadheid verfrommelde hij de papieren en scheurde ze in stukken. Zoo heftig stampte hij met z'n voeten oj> den grond dat de ruiten rinkelden. „De papieren" stiet hij ontzet uit, „de pa pieren" wat heeft hij daarmee gedaan Die el lendige kerel In de gevangenis hoorde hij leven op z'n teenen naderde hij het ijzeren luik en legde z'n oor tegen de kleine opening. Men had Blok binnengebracht, en de gevangenbewaarder moest bij hem blijven praten om hem uit te hooien de burgemeester was éën-en-al oor. „Dat onderzoek liep nogal gauw af, mijnheer Blok", lachte Mads, de cipier. „Vrijvat beter d.at den vorigen keer. Nu, wat mij aangaat, 'k heb nooit geloofd dat u een moordenaar of mover is." „Zoozoo, hier is dus mijn hotel en kamer", spotte Blok op vroolijken toon. „Nu, ik heb 'n vroolijken nacht beleefd toen de „hooggeboren edelachtbaarheid" hier in dit vunzig hok lag, met „afgeknaagde beenen 1" Jongen, jongen, Mads, wat heeft hij toen een pech gehad. Maar nu zal hij wel voorzorgsmaatregelen genomen hebben." „En óf, mijnheer", grijnsde Mads, „zoo'n poets speelt u hem niet vóór de tweede maal." (Wordt Vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1