t 4 v". tusschen Spanje en de Rif-Kabylen. Deze zou dan althans een voorloopig einde maken aan een oorlog, welke sinds 1893 heeft geduurd. In dat jaar zond Spanje n.l. een straf-expeditie voor Marokko, wegens een aanval op een Spaan- sehe mijn nabij Melilla. Deze expeditie, die er nimmer in slaagde haar eigenlijk doel te bereiken, is sindsdien telkens door andere vervangen, en daarbij allengs uitgegroeid tot het leger, dat thans in het veld is en Spanje duizenden men- schenlevens heeft gekost, en honderden millioe- nen aan geld. Naar het blad verder verneemt, zou deze wapenstilstand het gevolg zijn van de jongste onderhandelingen met Abd el Krim, en zou hij geteekend worden op het tijdstip, dat de Spaan- sche troepen teruggetrokken zijn binnen de grenzen waaromtrent een accoord is bereikt. KLEINE ENTENTE. Te Boekarest worden voorbereidingen ge troffen voor de bijeenkomst van de ministers van Buitenlandsche Zaken der Kleine Entente. Op deze bijeenkomst zal de verhouding tot Rusland worden besproken. Volgens een tele gram uit Boekarest aan de „Pester Lloyd" heerschen hierover meeningsverschillen, want terwijl Benesj een directe toenadering van de Kleine Entente tot Rusland voorstaat, is Roe menië hier voorloopig tegen en eischt het toe treden van Polen tot de Kleine Entente, waar tegen Cechoslovakije bezwaren maakt. TURKIJE. lsmet Pasja is afgetreden ten gevolge van zijn slechten gezondheidstoestand. Hij wordt als premier opgevolgd door Fethi Bey, den voor zitter der Nationale Vergadering. ALLERLEI. Uit Melbourne Naar gemeld wordt hebben de Australische transportarbeiders den strijd verklaard tegen de geheele overzeescheepvaart, en aan de Britsche transportarbeiders verzocht, alle schepen te boycotten, welke door de Austra lische bondeu worden terugbevracht. Uit Madrid Officieel wordt medegedeeld, dat de staking der mijnwerkers in Asturie geëin digd is. Uit Madrid Doordat de leveranciers van slaclitvleesch staken met het doel den gemeen teraad er toe te dwingen prijsverhooging van het vleesch te Madrid toe Ie staan, zit de stad reeds drie dagen zoo goed als zonder rundvleesch. Uit Berlijn Uit Constantinopel wordt- aan het „Berliner Tageblatt" gemeld, dat de nieuwe Turksche oppositiepartij thans officieel is geconstitueerd onder den naam republi- keinsche vooruitstrevende partij. Zij omvat de meeste hoogere officiereu, die aan den bevrij- dingsstrijd hebben deelgenomen. Uit Athene Romanos, de Grieksche gezant te Londen, zal minister van buitenlandsche Zaken worden. Uit Belgrado wordt gemeld dat weldra een defensief Roemeensch-Joegoslavisch verbond zal worden geslosen. Binnenland. Vliegtocht NederlandIndië De F VII is gisterochtend even na 7 uur te Medan opgestegen en naar Muntok vertrokken. Onder enorme belangstelling cirkelden de vliegers boven Tandjong Balei, en werden dooi de verzamelde menigte met vlaggedoek toe gewuifd. Het zelfbestuur liet door de artillerie, saluutschoten lossen, de gewapende politie 'gaf salvo-vuur, terwijl de Chineezen als groet knal- bommen lieten ontploffen. Het Haagsch Aneta-kantoor kreeg gisteravond van de bemanning der F VII uit Muntok bericht, dat zij daar na een inooien tocht behouden zijn aangekomen. De landing geschiedde -vlot en altes is wel aan boord. De F VII vertrok hedenochtend om 7 uur uit Muntok en vloog over Palembang, waar 't toestel omstreeks 8 uur werd verwacht. Boven Telok Betong (residentie aan Sumatra's Westkust), is het óm bij tienen en verder gaat het dan over „Dwars-in-den-weg" (eiland in Straat Soenda). De „Wega" zal daar ligplaats nemen.'De resi dent van Telok Betong zal naar Muntok de weersgesteldheid seinen. Een escorte-esqua- drille van 7 vliegtuigen uit Bandoeng, dat be stemd is morgen het Fokker-vliegtuig tegemoet te vliegen, heeft hedenmorgen boven Batavia gecirkeld. De minister van waterstaat heeft aan de bemanning van de F. VII een Lelegrafisclien gelukwensch gezonden met haar behouden aan komst op Nederlandsch-Indisch grondgebied. Het hoofdbestuur van het Algemeen Neder landsch Verbond heeft het volgende telegram verzonden Bemanning F. VII Medan. Hoofdbestuur Nederlandsch Verbond brengt u hulde voor totstandbrenging nieuwe verbin ding Europeesch en Indisch Nederland. De Kanter, voorzitter. Afvloeiing. De nieuwe, door ons reeds aangekondigde afvloeiing van hooger personeel bij posterijen en telegrafie zal tegen 1 Mei geschieden. Nederland en België. De „Tel." heeft aan het ministerie van Buiten landsche Zaken te Brussel geinformeerd naai den indruk, daar gewekt door de passage in de Memorie van Antwoord van minister Van Karne- beek aan de Tweede Kamer in zake diens be grooting, met betrekking tot de Belgisch-Neder- landsche relaties. Wij vernamen, dat men in ministerieele krin gen aldaar van de uiting der Nederlandsche regeering ten aanzien van de duurzame vriend schappelijke verhouding tusschen beide landen, met voldoening had kennis genomen. In Belgische ministerieele kringen denkt men er hier evenzoo over als minister Van Karnebeek. Op dit oogenblik zijn er echter geen onder handelingen gaande. De sfeer wordt hier intusschen, zoo meent men, voor een hervatting der besprekingen thans'veel gunstiger geacht dan zes a zeven maanden geleden nog het geval was. R. K. Bond van Groote Gezinnen. Zaterdag en gisteren hield deze bond te Utrecht zijn jaarvergadering, onder leiding van den heer J. W. F. van Meegeren Venlo, die dank bracht aan den afgetreden voorzitter dr. P. E. G. v. d. Heijden (Den Bosch). De heer H. van Aken, Den Bosch, bracht het jaarverslag uit. Des avonds werd in het gebouw van K. en W. den afgevaardigden door de afdeeling Utrecht een feestavond aangeboden. Gisterenmorgen werd de vergadering voort gezet en besloten de volgende bijeenkomst te Breda te houden. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren Van de Ven (Heerlen) P. J. J. Haazevoet, Ménsink, Jurgensen en v. d. Dries. Een orgaan-commissie werd benoemd. Na bespreking van verschillende afdeelings- voorstellen werd de vergadering gesloten. De Mijnarbeiders. De mijnwerkersorganisaties hebben aan de contactcommissie voor de mijnindustrie mede- deeling gedaan, dat zij het voorstel van de direc ties (het 31 December a.s. afloopende collectief arbeidscontract voorloopig onveranderd te hand haven), aannemen. Daar de mijndirecties besloten de 1 Dec. in gaande tweede loonsverlaging niet door te voe ren, verzocht de Ned. Mijnwerkersbond de uit betaling der loonen inplaats van om de 10 dagen, wekelijks te doen plaats hebben, omdat dit voor de mijnwerkersgezinnen een groot gemak zou geven. De'Chr. Mijnwerkersbond verzocht nog, om de z.g. deputaatkolen (kolen, welke de mijn werkers in bepaalde hoeveelheid tegen goed kooperen prijs ontvangen) tegen belangrijk lage- ren prijs aan de mijnwerkers te verstrekken. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Winkelweek 1924. 26 Novembe r3 December. Nu de deelname der winkeliers aan de winkel week zoo uitstekend is geslaagd, twijfelen wij niet of ook het publiek zal door flinke belang stelling in den Raadselwedstrijd toonen te waar- deeren, wat de winkelstand hun biedt. Maar er is meer. Niet alleen het deelnemen aan den Raadsel wedstrijd, maar juist het inkóopen doen hier ter stede, zal voor den Winkelstand het bewijs zijn, dat de moeite en kosten die zij zich getroost, niet te vergeefs zijn. Het comité voor de winkelweek wil het bo venstaande trachten te bereiken door gedurende dezen tijd, 't gezellig hier zijn te bevorderen, door deze week te maken tot een feest.week voor iedereen. Door het. organiseeren van optochten, muziek en kinderfeest, tracht zij dit te bereiken. Voorloopig zij medegedeeld, dat Wocnsdagna de officieele opening ten 2 uur ten Stadhuize, vanaf de trappen van het Stadhuis, bazuingeschal ieder zal doen weten, dat de winkelweek is geopend, waarbij een proclamatie zal worden voorgelezen. „De Logé" Ten bate van „Herwonnen Levenskracht" gaf gisteravond in den R.K. Volksbond,'de R'dam- sche R.K. Tooneelver. „Pius X" voor een vrij goed bezette zaal een alleraardigste opvoering van het leutige blijspel in drie bedrijven van Herm. Nauw Jr. „de Logé". Zonder uitzondering hebben alle medespelen- den hun meer of minder zwaardere rollen ?eer verdienstelijk vertolkt, waarvoor 't publiek te recht z'n gulle dankbaarheid in spontaan applaus en hartelijk lachen heeft getoond, 't Blijspel is rijk aan de koddigste scenes van geldvereering, pantoffelheld-tragedie, onbeholpenheid, kabaal en liefde, terwijl een dienstbode moet dienen, als toevlucht in den nood, die dikwijls daarmee dan de lijdende partij, de zondebok wordt. Van hoofdrollen behoeft men eigenlijk in dit stuk niet te spreken, want alle acteurs en actri- ces, krijgen stuk voor stuk hun flink aandeel, waarvoor heel wat zin en kunst wordt vereischt, om 't goed te volbrengen. En toch hebben allen, gelijk we reeds zeiden, hun zware taak op zeer loffelijke wijze vervuld, zoowel Pietersen (J. A. Everwijn), zijn vrouw Stanz en schoonzuster Rosa (de dames L. Snij ders en Cl. Wuister), de rentenier Lensfeit en de onbeholpen neef Tobias (de heeren Th. Milten burg en G. v. NoorL), alsook de beide kamerbe woners Bolleman en Pennitez (de heeren J. v.d. Berg en W. Baür) tot Mina, de dienstbode (Mej. Jo Verhagen) toe. Een bijzonder woord van hulde verdienen echter wel Pietersen, zijn neef 1 obias en Lensfeit, wier spel extra goed en af was. Zij drieën, als pantoffelheld, onnoozel re- cruut en bedrogen rentenier, hebben er op de eerste plaats toe meegewerkt, dat de avond een schitterend succes voor hun vereeniging is ge worden. „Pius X" zal een volgende keer hier dubbel welkom zijn. Met een tombola, met prachtige, meest door Schied. winkeliers geschonken prijzen, ook ten bate van „Herwonnen Levenskracht", werd de succesvolle gezellige avond besloten. Een aardig strijkje had met lustige nummers er voor gezorgd, dat^ook in de pauzes de stem ming er in bleef. Tenslotte past nog een woord MIJNHARDT's Zenuw-Tabletten .75c» Laxeer-Tabietten .60^ Hoofdpijn-Tabletten 60<* Bij Apoth. en Drogisten. 3349 6 van hulde aan den heer J. A. Every/ijn, die be halve door zijn spel, zich ook door zijn regis seurschap niet weinig verdienste verwierf. In den nacht van Zaterdag op Zondag is een rijwiel gestolen van den heer F. v. B„ Burgemeester Knapperllaan alhier. De eigenaar had 's avonds vergeten om het vehikel, dat in liet. tuintje voor de woning stond, binnen t,e halen. Eveneens in den nacht van Zaterdag op Zon dag, zijn ten nadeele van P. v. K„ wonende in een der noodhuisjes in den 's-Gravelandschen polder, 13 jonge kippen (patrys leghorns) ge stolen. Liefdadigheids voorstelling. Naar wij vernemen heeft zich hier ter stede een Comité gevormd, bestaande uit de dames mevr. Ir. Gerlagh, voorzitster mevr. Dr. Otken, mevr. Mr. Welcker, en de heeren Dr. J. Persijn en Ir. W. J. Vollewens, secretaris-penningmeester (adres R.H.B.S. Schiedam) dat zich voorstelt einde Januari 1925 een liefdadigheidsuitvoering te organiseeren ten bate van „Armenzorg" te Schiedam. Het plan is om door een dameskoor, waarbij verschillende leerlingen en oud-leerlin gen van H.B.S. en Gymnasium, onder leiding van Dr. Persijn en met medewerking van mevr. van Linden-v.d. Heuvel te Vlaardingen en mevr. Annie Böger leerares Solozang Den Haag, als solisten te doen uitvoeren het Stabat Mater van Pergolesi, met begeleiding van een dubbel- strijkkwartet. Deze uitvoering zal worden voor afgegaan door de eerste Tntvoering te Schiedam van het Concerto grosso 110. 8 (fatto per la notte di natale) van Corelli, voor twee soli-violen en cello, met begeleiding van strijkkwartet en kla vier. Het koor is reeds gevormd en de repetities zijn reeds eenigen lijd in vollen gang. UIT ROTTERDAM. De R. E. T. M. en de autobussen. Burgemeester en Wethouders hebben zich eenigen Lijd geleden officieus tot de directie van de R. E. T. M. gewend met de vitag, of de R: E. T. M. bereid zou zijn, ter aanvulling van haar tramnet de exploitatie van locale auto bussen in de stad op zich te nemen. Donderdag heeft de tramdirectie daarop aan het college een brief gezonden, waarin ze zich in beginsel daartoe bereid verklaart. Onder de voorwaarden, welke de R. E. T. M. heeft ge steld, behoort het monopolie. De thans rijdende bussen zouden dus moeten verdwijnen. Een antwoord van burgemeester en wet houders op hun brief heeft de tramdirectie nog niet ontvangen. j UIT OVERSCIIIE. Tusschen 24 en 29 November a.s. wordt te Overschie in het Vereenigingsgebouw een ten toonstelling georganiseerd van schilderijen en antiquiteiten door een commissie, bestaande uit de heeren A. W. F. Jonkergauw, wethouder der gemeente, Mr. N. G. van Mastrigt, Dr. H. J. Karreman, F. K. A. van Dobben, N. C. Giltaij, G. C. Helbers en A. van Essen. Door den heer Vethacke, te Overschie en daarbuiten bekend, als één der eerste verzame laars van antiek worden belangeloos van zijn mooie verzameling voorwerpen afgestaan. Voorts verleenen door hunne inzendingen belangelooze medewerking, de heeren Karreman, wethouder der Gemeente, J. Zeeuw, Dr. Karreman enz. De verkoopafdeeling bestaat uit een schilde rijenverzameling samengebracht door de kunst schilders Damme te Rotterdam, Leendert Ek en Mej. CisMoulijn te Den Haag en G. Wieg man, J. Hartog en J. Vrolijk allen te Overschie, totaal een aantal van tenminste 60 stukken. De tentoonstelling is des namiddags en des avonds geopend. Correspondentie. A b o n n Lloewel wij uw moeiten waar- deeren, kunnen wij niet op uw schrijven ingaan, daar u uw naam en adres verzwegen hebt. Wan neer u alsnog daarin voorziet hebben wij geen bezwaar de redelijkheid van het door ons geplaat ste bericht aan te toonen. Wij willen hieraan nog toevoegen dat het verslag van de bewuste vergadering in „Onze strijder" zeer onvolledig is en dat daar de erger nisgevende passages juist uitgelaten zijn is dit ook het geval geweest in het andere blad dat u noemde, dan is u onvoldoende voorgelicht. Gemengd Nieuws. 3 0. 0 0 0 verdwenen. Naar het Huis van Bewaring te Breda is, naar het „D. v. N. B." bericht,overgebracht de correspondente teBaarle Naussa van eenTilburgscheBank dbor wier verre gaande onachtzaamheid en slordig beheer meer dan 130.000 moeten verloren gegaan zijn. O.m. moeten er door het verstrekken en in nen van vreemd geld groote sommen verloren zijn. Stroom - misëre in Brabant. Men schrijft uit industrie-kringen in Oosterhout Na een paar jaren van'voorspoed wordt Oos terhout in drie weken voor de tweede maal zon der stroom gezet en staan bijna alle bedrijven heden totaal stop. Kunnen we dezen winter weer een periode verwachten die ons aan mo bilisatie-tijd doet terug denken Hedenmor gen viel de schakelaar juist vijf minuten na acht uur uit en er zijn nog geen berichten, die een mogelijk herstel waarborgen. We hebben ook in dit opzicht in de PNEM geen waar voor ons duur geld De vindingrijke Pos t. Een onderwij zer uit Chaam, ontving, volgens het „D. v. N.-B" een brief uit Zweden,welke een uiterst vaag adres bevatte. De Zweed had naam en woonplaats van den Chaamenaar vergeten, doch door aan te geven dat het dorpje zus en zoo ten opzichte van Breda lag, zus en zoo'n kerk had en dat de onderwijzer daar zoo wat moest wonen, kwam het epistel precies waar het thuis behoorde. Het origineel adres nam nagenoeg de geheele voorzijde Van de enveloppe in beslag. N o o d 1 a n d i n g. Uit Brussel wordt gemeld Een Nederlandsch militair vliegtuig uit Soes- terberg, bestuurd door sergeant-vlieger Buwalda, met wien sergeant-mecanicien Van Riemsdijk in het vliegtuig zat, is ten gevolge van mist ver dwaald boven Belgisch grondgebied. Het moest ten slotte een noodlanding doen te Lommei, in Belgisch Limburg. De landing geschiedde op een drassig terrein vol turfpotten, met het gevolg, dat het vliegtuig diep in den grond schoot. De vliegers bleven ongedeerd. Zij zijn, in afwachting, dat aan de formaliteiten voor hun terugkeer naar Nederland is voldaan, in. het dorp te gast. Bedwelmd. De onderwijzer M. te Go- rinchem en diens verloofde zijn Woensdagavond door kolendamp bedwelmd geraakt. Het meisje was spoedig weer bij kennis, doch de heer M. was gisternamiddag nog steeds buiten bewust zijn. Noodlottige ontploffingen. Een mijn, welke tegenover Grevelingen door een treiler was opgevischt, ;s aan boord ontploft. Negen der opvarenden werden gedood. -Rij het demonteeren te; Kowno van oude zeemijaen is een der mijnen ontploft, waarbij 7 personen werden gedood en 2 gewond. Spaansch oorlogsschip i n n o o d Het Spaansche kuststation Cadiz seint dato gisteren Het Spaansche oorlogsschip Larrash verkeert in nood. De juiste plaats waar het zich bevindt is onbekend. INGEZONDEN. Pandora. Voor plaatsing, geachte Redactie, van onder staande regelen, zult U, naar ik hoop geen be zwaar hebben en betuig ik IPbij voorbaat mijn beleefden dank. Na de warme aanbeveling Uwerzijds, om het programma van deze week in bovengenoemd Bioscooptheater te gaan zien, mag een aanbe veling van een bezoeker dezelve wellicht nog even extra onderstrepen. Daar zijn vele Roomsch-Katholieken, die uit principe geen bioscoop-bezoekers zijn alleen films, die speciaal voor Katholieken worden aanbevolen, mogen hun belangstelling genieten. Ik vind de film „Beatrys" met. de muzikale en vocale illustratie, zooals de directie van ge noemd theater die deze week vertoont, zeker zoozeer de moeite waard te gaan zien, als een Lourdes- of Credofilm. Het devote spel van de titelvertolkster, de uitmuntende fotografie, de keurige ensceneering boeien van het begin tot het einde. Het Stern- feld-Orkest zorgt voor een muzikale illustratie, die den meest veeleischenden muziekkenner ten volle zal bevredigen en de uitstekende vertol king van het „Panis Angelicus" en het „Ave Maria" door de zangeres bezorgt het geheel een waardig slot. De directie verdient voor het vertonnen van deze film een groote belangstelling niet het minst die der Katholieken welke haar deze week van harte wordt toegewenscht door een R. K. Bezoeker. Laatste Berichten. HET DOEL BEREIKT. LONDEN, 24 Nov. (draadloos) Uit Batavia wordt geseind, dat de F. VII aldaar hedenmid dag is aangekomen. (Men gelieve rekening te houden met het tijdverschil van 6 uur). Aneta seint uit Weltevreden, dat de F. VII hedenmiddag te 1.20 (Indische tijd) te Batavia is aangekomen, 't Was pralend zonneweer. Een nerveuze stemming heerscht over geheel Java en speciaal in de hoofdstad. Allerwegen vlagt men, stoomfluilen gilden, sirenen loeiden, zaken en scholen sloten. Een escadrille militaire vlieg tuigen met journalisten vloog tegen 9 uur de F VII tegemoet. Om 8 uur was 't vliegtuig van Muntok vertrokken. De belangstelling op 't landingsterrein te Batavia was enorm. Men meldt ons uit Amsterdam: Naar aanlei ding der behouden aankomst van de F. VII te Batavia werd heden van alle openbare gebou wen gevlagd ook vele particulieren staken de driekleur uit, terwijl verschillende auto's vlag getjes meevoerden, met het opschrift Holland Indië. Wij veTnemen verder dat burgemeester de Vlugt namens' het gemeentebestuur vanAm- sterdam aan den leider van den vliegtocht, v.d. Hoop, een telegram heeft gezonden van hulde en gelukwensch. Weerbericht. Verwachting: Meest matige, wellicht tijdelijk krachtige Z. tot W. wind, meest zwaar bewolkt of betrokken, waarschijnlijk eenige re gen, aanvankelijk iets zachter. Begrafenis Herman HeVermans. De begrafenis van den bekenden schrijver (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Van ingezonden stukken ook al worden niet geplaatst wordt de kopy niet teruggegeven

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 2