DE PHOENIX' DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN ~^Veu i l l e t n.~ Verven en Stoomen. WYBERT De avonturen van Kristen Blok. Na het rooken 47ste Jaargang. Dinsdag 25 November 1924. No. 14108 BureauKOEMARKT 4. Telefoon Inlereommunaal 85 Postbus 38. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post f 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertentie n: 15 regels 1.75elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden be ekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een band, voet of oog f 200 bij dood f 200 bij verlies van een duim^jfHjijj/erlies^ai^ïei^jvijsviiiger üuitenlandsch Nieuws. ENGELAND EN EGYPTE. Door het aftreden van het kabinet-Zaghloel en liet aanvaarden van het pr< mierschap door Ziwar Pasja heeft, de crisis zich voor het oogenblik niet verder uitgebreid. Ziwar Pasja is algedieen zeer gezien en staat bekend als een gematigd man. Hij is herhaalde lijk minister geweest in verschillende kabinetten en heeft ook den gezantschapspost in Rome bekleed. De oucl-premier Zaghloel Pasja heeft nadat zijn ontslag was aanvaard, een mannest tot. de natie gericht, waarin hij verklaart, dat liet kabinet het mogelijke had gedaan om den kri tieken toestand, voortvloeiende uit den moord op generaal Lee Stack, te bezweren, doch dat het land misschien in gevaar gebracht zou wor den als het kabinet langer aanbleef, waarom het besloot al' te treden. Zaghloel doet een beroep op de natie om kalm te blijven en besluit, dat hij en zijn politieke vrienden elk kabinet zullen steunen, dat in het belzng van -het land optreedt. Naar wordt gemeld, is met de verwijdering der Egyptische troepeneenheden uit. den Soedan ccn aanvang gemaakt. Het terugtrekken van'de Egyptische troepen geschiedt zonder moeilijk lieden. De Egyptische politie weet uitmuntend de orde te bewaren. Gistermiddag heeft de bevolen bezetting der doeanekantoren te Alexandria, door honderd Britsche matrozen, plaats gevonden. De uit voering van dezen maat regel heel't geen invloed gehad op het gewone zakenleven. Alles is rustig hét meerendeel der bevolking heeft niets van het- gebeurde gemerkt. Het ligt op het oogenblik niet in de bedoeling den staat van beleg voor Egypte af te kondigen. De slagschepen Iron duke en Malaya hebben bevel ontvangen van Malta naar Alcxandrië en Port-Said op Ie stoomen. De lichte kruiser Caradse, die zich thans in de Grieksche wateren bevindt, alsmede twee torpedojagers, kregen bevel naar Suez te varen. Wa den militairen toestand betreft, kan ver der nog worden medegedeeld, dat zich in den Soedan twee bataljons Engelsche-, twee balal- jons Egyptische, benevens 11000 man Soeda- neesche troepen bevinden. In den Soedan is de staat, van beleg uitge vaardigd. De Ilooge Commissaris heeft de be voegdheid, te handelen, zooals hem dit wensche- lijk voorkomt. In Egypte zijn ongeveer 15000 man Engelsehe en 7000 man Egyptische troepen. In de gister gehouden kabinetsraad te Londen werd uitsluitend de toestand in Egypte bespro ken. De plannen voor liet bijzetten van kracht aan de Engelsche eischen werden goedgekeurd. De leden werden gewaarschuwd zich gereed te houden voor een eventueele spoedbijeenkomst. Men vertrouwt, dat voldoende troepen, sche pen en vliegtuigen gei'eed zijn om zoo noodig een toegeven aan de Engelsche eischen al' te dwingen, doch men hoopt dat dit niet noodig zal blijken. HANDELSBESPREKINGEN. De delegatie van het Duitscbe ministerie van Buitenlandsche Zakenf van Financiën en van Handel, onder de leiding van Von Schubert, heeft gistermorgen in het ministerie van Handel te Londen een conferentie gehad met de Britsche deskundigen en de onderhandelingen voortgezet 19 „Dat is te begrijpen, Mads, de burgemeester is een listig en sluw mensch, én. doortrapt, maar als hij wist wie die bewuste documenten had en wie morgen naar mij vragen zal als ik niet op vrije voeten ben gesteld, dan gaf hij me nu al dubbel reisgeld en misschien liet hij me in z'n eigen rijtuig wel wegbrengen waarheen ik wilde. Ben je d'r wel zeker van dat, hij ons in zijn kamer niet staat af te luisteren „Dat zal hij wel laten", meende Mads haastig, „hij heeft hedennacht een bal en moet met de vrouw van den smid liet bal openen." „Nou Mads, jongen, dan houden wij ook 'n feestavond, hé lik bemerk dat jij een eerlijke vent bent Kristen Blok, die zag dal, Mads z'n blik niet doorstond maar quasi luisterend naai een gerucht, liet hoofd afwendde, kon een spot tender! glimlach niet weerhouden. „Nu, eigenlijk is dat tegen het reglement, mijn heer Blok, maar u vertrouw ik volkomen, men heeft n onrecht aangedaan en op mij zult ge u niet wreken." „Dank je, Mads, waarlijk, ik moet je bedanken, als ik daarop geen flinke flesch wijn door m'n over liet voorgestelde Engelsch-Duitsche han delsverdrag, dat moet -worden afgesloten met hot nog op het ofloopen in Januari a.s. van-de bijzondere handelsclausules van hel verdrag van Versailles. De zitting werd gepresideerd door Sir Philips Lloyd Greame, den minister van Handel. Men verwacht, dat de onderhande lingen deze week zullen worden beëindigd. TURKIJE. Het nieuwe Turksche kabinet is aldus samen gesteld Ali Fethy bey, premier en Nationale Ver dediging. Mamoeth Redjeb bey, Binnenlandsche Zaken. Moeslafa Abel Halik bey, Financiën. Sjoekri Kaja bey, Buitenlandsche Zaken. Sjoekri bey, Onderwijs. Feizy, Openbare Werken. Piassan Femi bey, Landbouw. Ali Djenai bey, Handel. Mazhar bey, Openbaar Welzijn. SPANJE EN MAROKKO. De terugtocht der Spaausche troepen inMarok- ko duurt voort. Zoo heeft het garnizoen van Sjesjoeari den terugtocht voortgezet en de ontruiming voor bereid van Tok el Artan. De troepen hadden zeer te lijden onder de buitengewoon slechte weersgesteldheid en den onophoudelijk neer- stroomenrlen regen. Het ingestelde onderzoek naar de op de Marokkaanscbe kust spoorloos verdwenen Spaan sclie kanonneerboot, met een bemanning van 30 koppen, heeft tol nog toe, naar uit Madrid wordt gemeld, geen resultaat opgeleverd. ITALIË. Bij het Kamerdebat over de begrooting van Binnenlandsche Zaken heeft Federzoni aan gekondigd, dat rle regeering een nieuwe perswet zal indienen. De discussie daarover wil zij urgent laten verklaren. Spreker verzekerde, dat. de regeering besloten is, de openbaie orde te hand haven en hen, die zich schuldig maken aan orde verstoring, te vervolgen. Men moet echter de draagwijdte niet overdrijven van de jongste incidenten tusschen fascisten en oud-strijders. De laatsten voeren in binnen- en buitenland een campagne om hun land zwart te maken, maar de regeering moet zulk een campagne verhinderen, hoezeer zij ook de verdiensten van alle oud-strijders erkent. De Kamer nam tenslotte met 337 tegen 17 stemmen en 18 onthoudingen een motie an vertrouwen aan. CHINA. Twan Tsji-joei, de leider van de Anl'oe-troepep, en Feng Joe-sjian, de Christen-generaal, zijn onverwacht Zaterdagmorgen te Peking aange komen. Tsjnng Tso-lin werd daar gister ver wacht. Feng heeft zijn voornemen te kennen gegeven het bevelhebberschap over het leger neer te leggen. Volgens latere berichten heeft Twan-Tsji- joei het presidentschap der Chineeschè republiek aanvaard. Hij zal zich persoonlijk belasten met de leiding der buitenlandsche aangelegenheden. Tsjajyg Tso-lin is te Peking aangekomen. Feng heeft zich teruggetrokken. verdwijnt de onaange name smaak in den mond direct door ge bruik van de verfris- schende 3354 12 De beperking der vrijheid van den vroegeren keizer is opgeheven. MEXICO. Volgens berichten uit Mexico, zijn 17 Mexi- caansche officieren, waaronder 3 generaals en 4 oversten, die na de mislukking van de revo lutie door Huer la, begenadigd waren, doch kort daarop de wapenen weder tegen de regee ring opnamen, thans overeenkomstig het vonnis van den krijgsraad, doodgeschoten. Volgens een bericht uit Mazatlan, een Mexikaansche havenplaats aan de Westkust, zou generaal Flores tegen de Mexicatmtsche re geering zijn opgestaan. Generaal Flores is candidaat voor het pre sidentschap geweest bij de laatste verkiezingen, nu eenige maanden geleden, toen generaal C.alles gekozen is. ALLERLEI. I it Allahabad De correspondent van de „Pioneer" te Mcsjed meldt, dat Turkomanncn in het Kuchandistrict (N. O. Perzië) 50 dorpen hebben geplunderd, een aantal personen hebben gedood en vrouwen en kinderen en vee heb! en meegenomen. Uit Washington Aan een delegatie, welke gister hel Witte Huis bezocht, en aandrong op Amerika's deelneming aan een Wereld hot, gaf Coolidge te kennen, dat hij dit aan het Con gres zal adviseeren. lit Londen: Naar gepeld wordt, heeft Abd-el-Krim als vredesvoorwaarde-van Spanje o.a. geëischl een oorlogsschatting van 20.000.OCO peseta's benevens 12vliegtuigen, eenige veld bal tcrijen en 10.000 geweren met munitie. lïit Jeruzalem Voortdurend komen meer Amerikaansche Joden als kolonisten in Palestina aan. Uit AtheneDe Grieksche Nationale Vergadering heelt gister na een interpellatie over de incidenten te Cavalla met J76 tegen 80 stemmen een motie van vertrouwen in de regee ring aangenomen. Uit Dublin. De president van den Ierschen Vrijstaat, Cosgrave, is voor herstel van zijn ge schokte gezondheid naar het Zuiden van Frank rijk vertrokken. De spanning van de laatste ja ren heeft zijn gezondheid ernstig aangetast. Ge durende zijn afwezigheid zal zijn plaats worden ingenomen door Kevin O'Higgins. Uit Brussel. Uit betrouwbare bron meldt de „Tel", dat de Belgische regeering afstand heeft gedaan van de extra-heffing van 26% op den Duitschen invoer in België, Het stand punt der regeering is, dat België, ten gevolge van zijn voorrecht, ongeveer alles wat hem toe komt, heeft ontvangen en dat als gevolg daar- Telef. 15. keelgat spoel, dan val ik van ontroering in slaap." „Maar zeg u mij eens, mijnheer Blok Toen u door de politie onderzocht werd, zag ik dat u een klein geldbuidèltje' in uw mouwen verstopte. Zou het niet beter zijn wanneer u het mij in bewaring gaf Wordt u morgen weer onder zocht, dan is u het kwijt en bij mij nu, u kent mij, geen cent. zal u te kort komen .„Mads, je bent een beste kerel Dat zou je jou niet aanzien 1 Maar je moet 'n hond niet naar z'n haren beoordeelen. Ik heb mensehen gekend die een even gemeene facie d'r op na hielden als jij en toch waren het harten van goud, 'Mads, harten van goud, Hier heb je m'n geld, breng noii maar gauw wijn en glazen. Ik tracteer 1" De burgemeester hoorde Mads weggaan,de deui achter zich dicht sluiten. Een oogenblik schoot den burgemeester de gedachte door het. hoofd, dat. de listige gevangene, die het loergaatje kende, bemerkt kon hebben dat er licht in het archief brandde. Voorzichtig blies de burgemees ter het licht uit, opende de deur en sloot haai weer, terwijl hij tamelijk veel geraas maakte om den gevangene te doen gelooven dat hijweg- gegaan was. Dan sloop hij voorzichtig terug en legde z'n oor weer tegen het gaatje in de ijzeren sluitplaat. „Er scheen iemand binnen te zijn, fluisterde Blok als verschrikt, maar zoo luid dat de bur gemeester-hem moest verstaan.,„Nu, we zullen hopen dat het een bediende geweest is, of de huisknecht. Wanneer ik mij nu op den raadsheer wreken wil, moet ik mijn mond houden, bij een glas wijn verspreekt een mensch zich gauw." Kort daarop werd de gevangenisdeur weer ge opend. „Hier is wijn, mijnheer. Blok, een fijn wijntje, pittig, vurig We zullen een genoeglijk avondje hebben," grinnikte de gevangenbewaarder, ter wijl hij zegevierend met 'n paar flesschen zwaaide „Prachtig, Mads Op je gezondheid Er werd veel gedronken en veel gesproken. Mads was bijzonder nieuwsgierig en onuitput telijk in den lof van den burgemeester, dien hij „een besten man" noemde. „Nogmaals, op je gezondheid, Mads, en ook op die van den burgemeester", zeide Blok met een stem trillende van spotlust. „In jou gezelschap wordt men een edel mensch, Mads, en wanneer ik drink wordt het mij wee om het ha'rt. Daar in dat gekkenhuis had ik een kwaden tijd, ik werd het strengst van allen behandeld En dan die stortbaden Zoo'n groot glas wijn midden in je gezicht is er niets bij Ach, vergeef mé. Ben je nat geworden Jammer van den goeden wijn Je had je mond open moeten doen Drink maar eens, dan hin dert het niets „Wanneer u zich niet ordelijk gedraagt, mijn heer Blok, neem ik mijn lantaarn en ga, maar van deze belasting, als herstel, niet voor België zou zijn gerechtvaardigd. Uit Parijs.DeEngelscheministervan Bui- tenlandsche Zaken Chamberlain, zal op 6 De cember, op zijn doorreis naar Rome, voor de zitting van den Raad, van den Volkenbond, een onderhoud met Herriot hebben. Dr. Eckener, de commandant van het lucht schip Z.R. 3 is bij zijn aankomst te Bremerhafen en Bremen geestdriftig begroet door een menigte. Uit Berlijn. Uit Belgrado wordt aan de Vossischo Zeitung beseind, dat volgens de Prawda, het orgaan van den gewezen minister president Dawidowitgj, in een verleden Donder dag gehouden vergadering van de regeerings- commissie voor de nationale verdediging ook de kwestie van het sluiten van een militaire overeenkomst tusschen Zuid-Slavië, Roemenië en Italic ter sprake is gebracht. De onderhande lingen over het sluiten van een dergelijk ver drag worden sinds enkelen tijd gevoerd en wel te Rome en le Boekarest, door de Zuid-Slavi sche gezanten aldaar. Het verdrag zou nog voor de> aanstaande conferentie van de kleine enten te, die half Januari te Boekarest plaats vindt, wordt gesloten. Binnenland. Het doel bereikt. Nog enkele bijzonderheden. Weltevreden, 24 Nov. (Aneta). De F VII taxiede na het landen Lot honderd meter voor de tribune van den landvoogd. Mr. Fock zeide in zijn huldigingsrede nog „Wij weten niet of een vaste lucldverbinding mogelijk zal zijn, wat wij wel weten is, dat gij, pioniers getoond hebt ondanks groote moeilijk heden den tocht te kunnen volbrengen. Gij zijl mannen \*ol moed en durf, evenals de pioniers uit het einde van de vijftiende en het begin van de zestiende eeuw." De landvoogd sprak met luide vaste stem en moest zelf vaak, maar tevergeefs, het publiek met de hand tot kalmte manen, doch de dolle g3estdi'ift deel het publiek te ëenenmale alt- grenzen van de betamelijkheid vergeten. De vliegers vertrokken in een met bloemen versierde auto, toegejuicht door het publiek langs den weg Meester ComelisWeltevreden. Een uurtje na aankomst begon het weer druilerig t,e worden. De duizendkoppige menigte langs den weg stond echter geduldig te wachten. Op het terrein heerschte een picnic-stemming. In zijn rede huldigde de landvoogd nog den Nederlandschen Industrieel Fokker, die het toestel ontwierp en daardoor de vlucht mogelijk maakte. Van der Hoop seinde aan Sir Henri Deterding te Londen om Item te danken voor de goede organisatie van de Koninklijke Shell, die gezorgd had, dat overal voorraden Sliell-Aviation-Spirit voorhanden waren, welke op uitnemende wijze tot het resultaat van den tocht hebben bijge dragen. K o n i n k 1 i j Ie e onderscheidingen. - Naar het Comité Vliegtocht Nederland Indië verneemt, heeft het H. M. de Koningin behaagt te benoemen tot officier in de orde van Oranje-Nassau A. N. J. Thomassen ii Thuessink van der Hoop tot ridder in de orde van Oranje-Nassau, H. van Weerden Poelman en te begiftigen met de gouden eeremedaille dezer orde P. A. van den Broecke. dan zeg ik u nog eenmaal de burgemeester is een kranige kerel „Dat zeg ik ook, Mads Hij heeft een verba zend verstand 1 Neen, zonder gekheid, ik meen wat ik zeg Je zult eens zien, vandaag of morgen wordt hij nog eens zooiets als „minister" over de politie-dienaren en misschien ljimt hij nog wel veel honger, 't Is dolzinnig van mij om met zoo'n man grappen te maken." „Maar heden heeft u hem weer een raren poets gebakken, met die ontvoering." „Ach, Mads, een heel onschuldig zaakje Het gold een paar menschen gelukkig te maken en je weet het zelf wel dat 'n mensch dan wel eens wat meer doet dan 't eigenlijk lijden kan." „Toch zal het' u duur te staan komen, mijn heer Blok Maanden lang zult u wel van uw vrijheid beroofd worden." „Zoo, meen je dat werkelijk, Mads" en Blok floot een vroolijk deuntje tusschen z'n tanden. „Waarom zullen we wedden Wanneer ik niet vóór zonsopgang uit de stad ben dan vrees ik dat de burgemeester er erger aan toe zal zijn dan ik." „Hoe zou dat, mogelijk zijn," vroeg Mads on- geloovig. „Ben je er zeker van dat niemand ons be luistert (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT uiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiimiimiiuiimiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiimiiiilliilllililiiül TABLETTEN Groote doozen 65 Cts.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1