DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN» ""FIUILL6TOM. 47ste Jaargang. Woensdag 26 November 1924. No. 14109 BureauKOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85 Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertentiën: 15 regels 1.75elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden betekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 200 bij verlies van een duim; f 60 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd door deN.HoIl.AIgem.Verz.bank Schiedam Buitenlandseh Nieuws, ENGELAND EN TJGÏFTE. Te Cairo heeft 't weinig verbazing gewekt, dat de koning de samenstelling van een nieuw kabinet heelt opgedragen aan Ziwar Pasja. De nieuwe premier heeft veel politieke ervaring, hij is een sympathiek Staatsman, die algemeen om zijn edel karakter wordt geprezen en als de reehte man als leider der ntgeering wordt be schouwd in den ongelukkigen toestand waarin het land is geraakt. De ,,Times"-correspondent, die het voorrecht heeft jarenlang met Ziwar Pasja bevriend te zijn geweest, bezocht hem gister in zijn hotel voordat hij zich naar zijn eersten kabinetsraad begaf. Hij vernam van hem het volgende Ziwar Pasja, en zijn collega's aanvaardden in het critieke moment hun taak omdat Egypte, niet zonder regeering kan zijn. Zij beseffen de groote verantwoordelijkheid van den moei lijken Loestancl. Ziwar verheelde niet, dat eenige moeite vereischt is, om in het huidige oogenblik de teugels van het bewind over te nemen. Maar hij en zijn collega's vonden het hun patriot- tisehen plicht al het mogelijke te doen ten einde de publieke gevoelens te kalmeeren. De premier verklaarde, dat hij en zijn regeering geen ver storing van den binnenlandschen vrede kunnen gedoogen. Hun eerste besluit was, de zittingen van het parlement voor een maand te verdagen. Terwijl Ziwar dit zeide, kwam juist de secre taris van het kabinet binnen om hem het daar toe strekkende besluit te laten teekenen. Tegen het einde van den opschortingstermijn hoopt de nieuwe regeering haar verdere houding te bepalen. De premier vertrouwde dat Groot-Brittan- nië Lcn slotte dezelfde weldadige houding zal aannemen, welke het voorheen steeds tegenover Egypte volgde. Een toestand, van vijandschap tusschen de beide landen zou niet alleen de positie van het nieuwe kabinet moeilijk maken, maar ook nadeelig voor de Egyptische belangen zijn. Terwijl de „Times"-correspondenl den pre mier naar zijn hotel begeleidde, trok een En- gelsch bataljon infanterie in voile marschtenue voorbij. Toen de parlementsleden het. besluit der ver daging vernamen, gingen zij rustig uiteen. Alles bijeengenomen heerscht te Cairo volkomen rust. De Egyptische ministers hebben Dinsdag morgen een bezoek gebracht aan Zaghloel Pasja. Op deze bijeenkomst is de huidige situatie uitvoerig, besproken. De samenstelling van het nieuwe kabinet is zeer ongewoon, daar door de 'toetreding van Cattani, die Jood is, als minister van Finan ciën, in het nieuwe kabinet de Islam, Chris tendom en Jodendom vertegenwoordigd zijn. De algemeene toestand is in den loop van Dinsdag aanmerkelijk verbeterd en begint ge leidelijk aan weder normaal te worden. De meeste studenten en scholieren gaan weder naar school, maar zijn nog niet aan het werk gegaan. EGYPTE EN DE VOLKENBOND. De Egyptische Kamer heeft een protest op gesteld, waarin den Volkenbond wordt verzocht, tusschenbeide te komen ten behoeve van een vreedzame en hulpelooze natie, en waarin op nieuw wordt beklemtoond de algeheele onaf hankelijkheid van Egypte en den Soedan, welke landen onafscheidelijk zijn van elkaar. Verder wordt in het protest gezegd, dat Groot- De avonturen van Kristen Blok. 20 Welk een flinke kerel jou burgemeester ook is, toch hoop ik dat hij voor al zijn bandieten-stre ken eens flink afgeranseld wordt, waarachtig, hij krijgt geen loon naar z'n werk „Geen levende ziel is er in huis, alles is naar het bal, en als ze niet dansen dan loopen ze in den tuin. Wat wilde u dan zeggen wat de burgemeester niet hooren mag „Aha, m'n waarde Mads. 's Jongen, wat ben jij politiek, maar uithooreri zal je me niet, hoor. Jou prachtmensch komt nooit te weten waar ik m'n documenten heb, tenzij over een poosje voor het gerechtshof, dan zal hij ze misschien wel eens terugzien." „Ja, prosit 1 Je moet ons gerecht maar kennen. Voor iemand die pas uit een gekkenhuis ont slagen is, maken we in 't geheel geen drukte. Iemand die op klaarlichten dag den burgemeester en diens vrouw in hun eigen huis opsluit, een voornaam meisje eenvoudigweg met geweld ontvoert, haar bij den Galgenberg weer uit de koets dwingt te gaan, ja, zoo iemand kan toch niet meer op genade rekenen, mijnheer Blok „Prachtig, Mads, prachtig, het-kan niet mooi er. Ik zou waarachtig haast denken dat je zoo'n Brittannië, niettegenstaande de betuigingen van leedwezen door Egypte geuit over de be treurenswaardige misdaad, de gelegenheid heeft aangegrepen een imperialistische politiek te voeren. Hierbij heeft Engeland gerekend op zijn macht, om zich te wreken op een vreedzaam land, dat zich geheel en al op zijn goed recht verlaat. Het Engelsche optreden, zoo wordt verder verklaard, houdt geen rekening met het constilutioneele leven en tast het bestaan van Egypte als landbouwenden staan aan. De ge stelde eischcn staan in geen enkel verband met de misdaad. Volgens dit protest is voor deze eischen geen precedent, in de geschiedenis te vinden FRANKRIJK EN HET PROTOCOL. Naar uit Parijs wordt gemeld, zal de Fransche regéering een wetsontwerp indienen ter ratifi catie van het piotocol van Genéve door het parlement. DlIITSCHLAND. De raad van beheer van den rijksspoorweg heeft van Donderdag tot gisteren te Berlijn vergaderd. Hij keurde de salaris- en loonsver- hoogingen goed en onderwierp het financieele beleid voor het komende jaar aan een nauw keurig onderzoek. Ook keurde hij eenige tarief- wijzigingen goed. De directie schat het personeel voor 1925 op gemiddeld 777,000 man, tegen 693,000 in 1913, het afgestaan gebied buiten rekening gelaten. Bedroegen de uitgaven voor het personeel in 1913 50 percent van het totaal aan bedrijfskosten voor 1925 zijn zij op 62 percent geraamd. DE DUITSCHE VERKIEZINGEN. Gisteren zijn bij den leider van het centrale bureau voor de verkiezingen te Berlijn de rijks lijsten van de candidaten der verschillende partijen ingediend. Het zijn er 26. Twee dezer lijsten zijn echter ongeldig verklaard. DE DUITSCHE SPOORWEGEN. Naar gelang de overdracht van het spoorweg net in de bezette gebieden aan de nieuwe Duit- sche spoorwegmaatschappij plaats vindt, ver trekken ook de Fransche spoorwegarbeiders bij groote groepen uit Duilschland en keeren via Goblenz en Trier naar Frankrijk terug. Er heerscht onder de mannen een uitstekende geest vaak zingen zij, wanneer de trein zich in beweging zet, de Marseillaise. De Duitsche spoorweg arbeiders nemen overal een volkomen correcte houding aan. OPIUM-CONFERENTIE. De eerste Internationale Opiumconi'eientie te Genève heeft gister na een langdurig- debal, dat tot in den avond voortduurde, getracht tot overeenstemming te komen over de Engelsch- Japansche standpunten. Engeland heeft ten slotte in de kwestie der controle op den opiumiuvoer door den Engel- schen consul te Hongkong, welke kwestie tot een zeer ernstig conflict tusschen Engeland en Japan dreigt te leiden, zakelijk toegegeven, terwijl Japan vermoedelijk van een scherpe redactie van zijn voorstellen zal afzien. Ten slotte deelde de Neder land sche voorzit ter, de heer Van Wettum, na een lange onder breking van de zitting mede, dat beide partijen het in beginsel eens waren geworden en dat de redactioneele tekst, waarop overeenstemming is verkregen, in den loop van deze week zal worden v astgesteld De eerste opiumconferentie zal de volgende week weer bijeenkomen. v RUSLAND. Uit Helsingfors wordt aan „Berlingske Tiden- de" gemeld Naar het schijnt is van communistische zijde een krachtige campagne tegen Trolski ingeleid. Tijdens een bijeenkomst van het politieke bu reau oj) 12 November stelde Zinowjef den eist-li, dal Trotski het ontwerp van zijn rede aan cen suur zou onderwerpen, die hij voornemens is te houden op het zesde al-Russische vakver bondscongres. Alle leden van genoemd bureau, met uitzondering van Kemenef, steunden dezen eisch. Trotski weigefte evenwel daaraan te voldoen en het zal hem waarschijnlijk dan ook Worden verboden, op het congres een rede te houden. R'adek, Boecharin en Steklof behooren thans tot de tegenstanders van Trotski. Zij zullen den eisch stellen, dat de communistische partij leiding zal kiezen tusschen Lenin's zuiver com munisme en Trotski's crypto-mensjewisme. Volgens andere geruchten zou aan Trotski, die op het oogenblik te Moskou vertoeft, ver boden zijn, de stad te verlaten. CHINA. Het ChinBBsche kabinet levert verrassingen op. In de eerste plaats is *er geen premier be noemd, omdat Twan Tsji-joei, de voorloopige president, tijdelijk zelf het bewind in handen houdt en als blijk daarvan reeds verscheidene decreten heeft uitgevaardigd. Flet kabinet zal hem in zijn taak slechts bijstaan. De minister van Buitenlandsche Zaken Feng Sjao-ji was een gunsteling van den eersten repu- blikeinsehen premier Yuan Sje-khai en behoorde eenige malen tot de onafhankelijke regeering van Kanton. Hij heeft veel kennis van vreemde landen en vertegenwoordigd de conservatieve elementen van jong-China. Als minister van Verkeerswezen werd benoemd Jeh Kong-tsjo, die uit Kanton afkomstig is en voorheen ook tot de regeering van Peking behoorde, totdat hij in 1922 werd afgezet, nadat Wee Pei-foe toen Tsjang Tso-lin had verslagen. Drie andere por tefeuilles werden gegeven aan leden van de Anfoe-partijdie in 1920, toen Woe de pro- Japansche partij had veislagen, elders een veilig heenkomen zochten. Men hoopt, dat de nieuwe regeering $r in zal slagen, den binnenlandschen vrede en de eendracht te herstellen. ALLERLEI. Uil Londen De hertog van York, de tweede zoon van den koning van Engeland, en de her togin van York, vertrekken 4 December uit Engeland voor hun bezoek aan Oost-Afrika. Hun reis zal vermoedelijk ruim 4 maanden du ren. Dé prins van Wales, die omstreeks 25 Maart naar Zuid Afrik aw ertrekt, zal reizen op den slag- J kruiser Repulse. Li it Warschau: Groot opzien verwekte in Warschau het gister genomen besluit van een speciale parlementaire commissie van pnderzoek om den voormaligen minister van Financiën, Kucharski, voor een rechtbank te dagen onder beschuldiging, dal hij den staat voor een bedrag- van rond 272 millioen francs schade heeft be rokkend, k Uit TripolisEen Italiaansche colonne rukte eergisteren Sirte binnen. Den avond van verloopen oud-student in de rechten geweest ben. Hoe komt het dat jij geen president van een of ander gerechtshof geworden bent je was te stom of kon je niet genoeg in je hersens proppen „Spot u niet, mijnheer Blok, de gerechtsplaats is mijn element en ik heb meer gerechtszittingen bijgewoond dan thuis koffie gedronken." „Nu, oude, wat verwedden we er om Wan neer Maandag het stoomschip uit Hamburg aankomt, en Kristen Blok dan niet op de pas sagierslijst staat, nu dan zul je hier nog zeer rare dingen beleven, daar geef ik je de verzeke ring van, Mads dan komt de man die mijn documenten in zijn bezit heeft, vergezeld van een gerechtsdienaar, bij den burgemeester aan bellen om hem te verzoeken Kristen Blok uit de gevangenis te halen, opdat hijzelf het zegel van de documenten verbreken kan en bewijzen Maar wat was dat, Mads ïk meende iemand in hok archief te hooren ballen I" ,,'k Hoor niets", mompelde Mads. „Ik heb wel wat anders te doen dan hier te gaan staan zwetsen Goeden nacht De cipier grendelde de deur, greep zijn licht en verliet de gevangenis. Bijna reeds een half uur bevond Blok zich al leen in de pikdonkere gevangeniscel en hij dacht rustig over z'n toestand na. De tijd scheen hem oneindig lang en met spijt overpeinsde hij hoe meester Falk en Sophietje over hem in angst zaten. Toch hoopte hij er zich wel doorheen dienzelfden dag viel de colonne het kamp aan van Ibrahim Soetni, den zoon van Ramadan Soetni, die in 1915 de Italianen door verraad dwong zich uil Sirte terug te trekken. Ibrahim zelf slaagde erin te ontkomen, vijftig opstande lingen werden gedood, terwijl een groote hoe veelheid munitie buit werd gemaakt. - 1 it Parijs De Fransche regeering heeft besloten, aan den Duitschen generaal Von Nathusius, die door den krijgsraad te Rijssel tot, een jaar gevangenisstraf was veroordeeld wegens diefstal in den bezettingstijd, gratie te verleenen. Het besluit is echter nog niet getee- kend. Ljit Washington wordt gemeld, dat het droevige beeld, dat de minister van Marine, Wilbur, omtrent den toestand van de Ameri- kaansche vloot heeft opgehangen, de belang stelling van president Coolidge in die mate heeft gewekt, dat hij, naar verluidt, hij het Gongres er op zal aandringen, dat onmiddellijk 150 mil lioen dollar wordt gevoteerd voor moderniseering van de viool. Voor de mijnbouw in de Roer is een arhi- trage-uitspraak geveld, volgens welke de loonen met, ingang van 1 December met 8.9 pet. worden Verhoogd. De partijen hebben tot 29 November bedenktijd, of zij die uitspraak willen aan vaarden of verwerpen. De Britsche minister van Handel, Sir Philipp Lloycl Greame, zal een anderen naam krijgen, n.l. Sir Philipp Cunliffe Lister. door het erven van een aanzienlijk fortuin van de moeder zijner echtgenoote, die voor haar huwelijk Mary Cunliffe I.ister heette. ëtaten-Generaal. TWEEDE KAMER. Vergadering van Dinsdag25 November. Bij den aanvang van de vergadering brengt de voorzitter, mr. Kooien, hulde aan de bemanning van hel. vliegtuig, dat te Batavia is aangekomen. (De Kamer hoort de woorden van den voorzitter staande aan en applaudi- seert.) Minister Buys de Beerenbrouck sluit zich namens de regeering bij deze hulde gaarne aan. (Applaus). De heer van Ravcsteijn (comm.) ver- eenigt zich niet met deze imperialistische hulde (protesten en afkeurende uitroepen). Bij de stemmingen wordt de inotie-Brautigam (betreffende herziening van de stuwadoorswet) verworpen met 52 tegen 20 stemmen. De inotie-PIiemstra (betreffende regeling van den arbeidsduur voor den landbouw) wordt verworpen met 52 tegen 21 stemmen. De algemeene beschouwingen over de staats- begrooling worden voortgezet. D* heer ter Hall (V. B.) repliceert en trekt zijn motie betreffende de oud-gepensio neerden in. De heer Schaper (S. D.) repliceert even eens. |;De heer M arc h a n t (V. D.), zeide tegenover den heer Dresselhuys \ol te houden dut het Protocol van Genéve geen bewapening vereischt. .^Nopens de formatie eener regeeringsmeer- derheid, ontwerpt hij het denkbeeld eener natio nale politiek door mr. Dresselhuys geopperd. Van een dergelijke opvatting wil hij liever niet weten omdat die samenwerking met de anti revolutionaire en christelijk-historische partijen vereischt. te redden, en om zich te bemoedigen, floot hij een paar vroolijke wijsjes. Opeens hield hij op en zag vol verbazing naai de deur die knarsend op haar hengsels open draaide. Men den sleutel in de eene en het licht in de andere hand stond Mads op den drempel en trok zu,lk een wanhopig scheef gezicht, dat Kristen Blok proestte van de pret. ,,'n Mooie geschiedenis", kuchte Mads, „ik zit leelijk in de klem, mijnheer Blok. De secre taris heeft in de gaten gekregen dat ik met u zulk een tijd gepraat heb. Ik moet mij gereed houden mörgen te vertrekken, m'n ontslag is zoo goed als zeker. Bovendien zal ik nog tot een zware geldboete veroordeeld worden. Maar dat zal niet gaan Ik heb een pracht-inval gekregen 1" „Nu, laat maar eens hooren, Mads Het zou jammer zijn wanneer een kerel met een hart in z'n lijf zooals jij, in 't ongeluk stortte." „Ja, mijnheer Blok, maar een mensch kan uit naastenliefde wei eens een fout begaan. Maar een mensch is een mensch en die laat zich niet a's een hond behandelen. Ik heb m'n bes'uit genomen. Nog dezen nacht reis ik af. Van een oom in Schleswig kan ik het nóodige gekl we' krijgen en daar ik nog een oud diploma heb als schoen maker, zal ik m'n kostje wel verdienen. Ik mag u nu eenmaal heel graag, mijnheer Blok, luister u nu eens naar mijn plan. Ik wil u bevrijden en in veiligheid brengen. Aanstonds zal ik een wagen bestellen en eer de hanen kraaien, zijn wij buiten bereik van den burgemeester." „Sapristie, Mads. Ben je nou alweer vergeten dat ik je een glas wijn in je gezicht heb gewor pen. Nu, 'n schitterend plan." „We moeten ons rommeltje maar zoo gauw- mogelijk bij elkaar pakken. De documenten neemt u zeker ook mee, nietwaar Ze kunnen u onderweg misschien te pas komen „Waarachtig. Van hier tot Hamburg heb ik overal goede vrienden. Ook hier in de stad moet ik eerst nog een paar kennissen vaarwel zeggen, maar dat zal niet veel tijd in beslag nemen. Haal mij er nu maar gauw uit, dan ontmoeten we elkaar weer in de kroeg bij den molen na middernacht." „Goed, hier heeft u den ransel. Hij lag in de voorkamer van den burgemeester en tot nutoe is niemand er aan geweest. Maar kunnen wij niet aanstonds samen gaan, mijnheer Blok Gij kunt nu toch wel zeggen wie die goede vrien den zijn die u nog wenscht te. bezoeken." „Neen, ik ga waarheen ik wil en wens'ch niet door den een of anderen speurhond achtervolgd te worden „O, die zijn allen beschonken zij moeten de straatjongensvóór de balzaal in bedwang houden. Maar -afgesproken dus, mijnheer Blek. Even na middernacht staat onze equipage voor de kroeg, bij den molen." (Wordt vervolgd.) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1