DAGBLAD SCHIEDAM OMSTREKEN. 47ste jaargang. Donderdag 27 November 1924. No, 411II Bureau KOE M A ft KÏ4. Telefoon Abonnementen per 3 maanden post 3.per kwartaal. Afzonderlijke met Officieel Kerkbericht 10 ets. Intercommunaal 85 Postbus 39. 2.70, per week 20 cent, franco per nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer Advertentiën: 15 regels 1.75elke regel daarboven 35 cent, 3 maai plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden be ekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een band, voet of oog f 200 bij dood f 200 bij verlies van een duim; f 60 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger. De verzekering wordt, gewaarborgd door deN.Holl.Alffem.Verz.bankSchiedam BnlÉenlandssii Hlernts. ENGELAND EN EGYPTE. De protestnota van Egypte in zake het op treden van Engeland is bij het secretariaat van den Volkenbond ontvangen. De nota wordt in de kringen van den Volkenbond algemeen als een uitsluitend protest beschouwd, die onmid dellijke stappen van het secretariaat niet zou rechtvaardigen, daar dn de nota noch den Vol kenbondsraad noch het secretariaat verzocht worden in te grijpen en de nota zich alleen be perkt tot een protest tegen Engelands optreden. Ook wordt er de aandacht op gevestigd, dat de nota niet uitgaat van de Egyptische regeering, doch van hel parlement en dat de Volkenbond een hond van regeeringen is, die slechts op verzoek kan handelen van de regeeringen der staten, die lid zijn van den Volkenbond. Men geeft toe, dat hier een zekere leemte in het Volkenbondspact bestaat, doch gecon stateerd word, dat onder de huidige omstan digheden geen enkel artikel van het pact een ingrijpen van den Volkenbond in het Engelsch- Egyptisch conflict zou rechtvaardigen. De leden van den Volkenbondsraad staat het thans vrij, op de aanstaande zitting te Rome hun houding ten opzichte van de nota le bepalen. Men houdt het niet voor onmogelijk, dal de Raad zich te Rome ook met deze formeele kwestie naar aanleiding van de Egyptische nota zal bezighouden. De Engelsche officieele draadlooze dienst meldt, dat er geen belangrijke wijzigingen zijn ingetreden in den algemeenen toestand in Egypte en dat alom rust heerscht. Ter uitvoe ring van den Britsehen cisch, dat, het Egypti sche leger uit den Soedan zou worden terug getrokken, is Khartoem thans geheel door deze troepen verlaten en men verwacht, dat de ove rige ontruimingen binnenkort zullen plaats vinden. Al deze en andere maatregelen, welke door de Engelsche regeering, naar aanleiding van den moord op den Sirdar zijn bevolen of genomen, zijn in de beste orde uitgevoerd en hebben geen schade berokkend aan Egyptische levens of eigendommen. De Egyptische regeering zet met den Britschen resident de besprekingen over de oplossing van de crisis voort. Lord Allenby had gistermorgen een langdurige conferentie met de ministers. De besproken onderwerpen hadden betrekking op de erkenning door de Egyptische regeering van de bevoegdheden cn voorrechten der finan cierde en juridische adviseurs, alsmede op de autonomie hunner ambtenaren, op de erkenning van de positie en attributen van den directeur- generaal van de Europeesche a idee ling van hef departement van Openbare V eiligheid voorts op de aanvaarding van de aanbevelingen nopens buitenlandsche onderdanen m het aftreden van zekere regeeringsambtenaren. Al deze zaken vallen ónder punt 7 van liet Britsche ultima tum, en omdat die bepalingen door de vorige Egyptische regeering niet, waren -aanvaard, hadden Engelsche troepen de douanekantoren te Alexandria bezet. Men hoopt', dat binnen 48 uur een oplossing zal worden getroffen en genoemde douanekantoren weer kunnen wor den ontruimd. FINANCIEELE CONFERENT E. De betrokken regeeringen hebben nog geen besluit genomen omtrent den datum van de voorgenomen con leren tie van geallieerde mi- De avonturen van Kristen Blok. 21 „Neem m'n ransel maar mee, Mads, dan heb jij 'n onderpand dat ik zeker kom, en ik heb niets mee te sleepen." „Uitstekend, mijnheer Blok," grijnsde Mads met een sluwen lach. „Ik zal een l'lesch snaps meebrengen en als ik nog een paar reisgenooten kan vinden, dan zal ik die ook maar meebrengen. Er is plaats genoeg in de kar en 't spaart altijd geld uit." „Dat zijn jou zaken, man, ik heb anders geld genoeg." Met een tevreden hoofdknik opende Mads zijn gevangene de deur en bleef hem nakijken tot hij in het donker verdwenen was. Dan floot hij en snelde naar z'n kamer, waar hij in alle haast een rommeltje bij elkaar knoopte tot een reiszak. Zijn zakken vulde hij met boeien en koorden, in z'n hand had hij een dikken knuppel, liét de deur van zijn woning op een kier openstaan en begaf zich naar 't huis van den burgemeester, waar hij weer uitkwam, door twee politieagenten vergezeld. Spoedig daarop verscheen een andere man op straat, die, in een dikken mantel gehuld, zich haastig voortspoedde. Het was de burge- nisters van Financiën te Parijs. De Britsche regeering wenscht deze samenkomst zoodra mogelijk, maar andere regeeringen zijn nog. niet gereed met haar voorbereidend werk. Naar verluidt, zal Winston Churchill, de kanselier van de Schatkist, die Engeland ter conferentie zal vertegenwoordigen, niet aandringen op on verwijlde bespreking van het probleem der inter- geallieerde schulden. De commissie van finaneieele deskundigen, die de conferentie der ministers van Financiën voorbereidt, zet haar werkzaamheden krachtig voort. Zij besprak achtereenvolgens de vele hangende kwesties betreffende de regeling der gedane betalingen en de verdeeling der toekom stige Duitsche annuïteiten. OOSTENRIJK. De minister van Financiën heeft in de finan- cieele commissie van den Nationalen Raad een uiteenzett ing gegeven van het financieel program der regeering voor het hegrootingsjaar 1925. De regeering zal nauwkeurig de beperkingen in acht nemen, welke zijn opgelegd door de over eenkomst, van Genève, zij zal geen enkele uitgaaf veroorloven, welke niet, gedekt wordt door een gelijkwaardige inkomste. Zij zal de belasting- politiek van haar voorgangster voortzetten, een bezuihigingsprogram opstellen en den strijd tegen de duurte organiseeren. m STRIJD IN MAROKKO. Volgens te Parijs loopende geruchten heeft Adbel Krim de volgende voorwaarden voor het sluiten van den vrede gesteld Erkenning van de onafhankelijkheid der Riffkabylen, ontruiming van de heele Spaaii- sche zone met uitzondering van Melilla en Geula, betaling van een schadevergoeding van 20 millioen pesetas en levering van een bepaalde hoeveelheid oorlogsmateriaal. CHINA. Volgens een bericht uit Peking heef! de Clii- neesche premier Twan Tsji-joei verklaard, dat de regeering in overleg pn samenwerking mot Tsjang Tso-lin,.Fèng Yu-'sjiang en Soen Jat-sen na de langdurige binnenlandsehe woelingen der laatste tijden, thans besloten heeft het militair bestuur geleidelijk op te heffen en op ontwape ning aan te sturen. Feng Yu-sjiang, die zooals men weet, zich tijdelijk uit liet militaire leven heeft terugge trokken, is van plan op reis te gaan naar Europa en Amerika. ALLERLEI. Uit BoedapestNaar de bladen alhier uit New York vernemen, heeft de politie aldaar een zekeren Lekar Leitner, die indertijd een aanslag heeft, gepleegd op graal' Tisza, in arrest gesteld, omdat hij in een te New York verschijnend communistisch blad de arbeiders tot de ver moording van Göolidge heeft aangezet. Leitner, die na den val der Sovjet-dictatuur in Hongarije naar Oostenrijk was gevlucht, is naderhand naai' Amerika overgestoken, waar hij den naam van Johann Lassen aannam en communistische propaganda voerde. Uit Berlijn Volgens hier ontvangen be richten uit Moskou is Trotsky ontslagen als volkscommissaris voor de nationale verdediging. Men vermoedt, dat hem een diplomatieker! post zal worden aangeboden. Als voorzitter van den krijgsraad zou Trotsky vermoedelijk door Wo- rosjinof, den militairen opperbevelhebber in het district Moskou, en als volkscommissaris meester zelf, die naar het hal ging, waar hij als held van den dag met ongeduld verheid werd. Ondertussehen had Kristen Blok de woning van meester Falk bereikt. De oude man, die juist zijn karig maal nuttigde, sprong zielsver genoegd op en omarmde hem hartelijk. „Kristen, wildzang, ben je eindelijk toch ge komen Wat heb je toch nü weer voor rare grappen uitgehaald, de heele stad heeft er den mond van vol, ieder maar wat sta je té kijken, zoek je wat „Waar is Sophie, waarom komt dié niet? Ze is toch niet ziek „Dat willen we niet hopen," lachte de oude. „Sedert drie maanden is zij bij haar tante in Kopenhagen, en daar zal zij blijven tot ze een goeden dienst kan krijgen." „Wat? In Kopenhagen? En 'daar heb ik, domkop, zes weken rondgezworven zonder te weten dat zij zoo dicht in mijn nabijheid was. Maar wat moet dat beduiden, meester Frank Jaag je nu je eigen kind het huis uit, om zelf hier te verdrogen als 'n visch op 't strand „Neen, neen, beste jongen, wanneer ik zulk een lief kind niet meer in huis wilde hebben, verdiende ik aan den ouden schandpaal voor het raadhuis geklonken te worden. Het valt mij al zwaar genoeg, zonder haar bijzijn te leven, maar brood moet er voor ons beiden zijn, niet waar Wij willen geen vreemde hulp aannemen zoolang wij nog voor ons zelf kunnen zorgen en voor leger en vloot door Kamienil', gewezen kolonel van den generalen staf worden opgevolgd. Uit Berlijn: De Duitsche regeering heeft gister telegrafisch officieel mededeeling van de begenadiging van generaal Von Nathusius ontvangen Generaal Von Nathusius is onmiddellijk uit de hechtenis ontslagen en bevindt zich reeds op weg naar Forbach.'Voorts verluidt, dat van Duitsche zijde het materiaal, dot ten laste van Von Nathusius was verzameld, nader onder zocht zal worden. Volgen de „Matin" i dit he luit niet al leen om politieke redenen genomen, doch ook omdat de Fransche regeering gunstige inlich tingen over Nathusius gekregen heeft en de beschuldiging inderdaad op zeer losse gronden Ijerust, zoodat er twijfel bestaat aan de recht matigheid van het vonnis. De gratie-verleening is dus niet een gunst-, zegt het blad, beklaagde heeft er recht, op. Uit Essen In verband met de uitsprak» in zake de loonsvcrhooging voor de mijnwerkers wordt gemeld, dat de mijneigenaars deze uit spraak waarschijnlijk zullen afwijzen en op nieuw zullen wijzen op den financieelen toestand van de mijnen, die geen ver hooging van de loonen toelaat. Daardoor zal deze kwestie dan worden onderworpen aan de uitspraak van den minister von Handel. Uit Brussel Officieel wordt het bericht tegengesproken, dat de Belgische regeering de 26 invoerbelasting op goederen van Duitsche herkomst op zou heffen. ,11 it Warschau De vakverceniging van textielarbeiders te Lodz heeft een loonsvcr hooging geëischt van 23 in verband met het duurdere levensonderhoud. De werkgevers heb ben dezen eisch evenwel van de hand gewezen. Jn verband daarmede heeft genoemde vakver ceniging tegen heden de algemeene staking voor de textielindustrie te Lodz afgekondigd. Verder zullen de textielarbeiders in de overige Poolsche textialgebiedenwaaronder Warschau, zich' bij deze beweging aansluiten. 11 it Londen Bij de onderhandelingen over het Engclsch-Duitsch handelsvej-drag is op alle belangrijkste punten overeenstemming bereikt,. Het. eenige punt, waarover men nog niet tol een accoord is kunnen komen, betreft de 26 hef fing. De bekende Duitsche berichtendienst, hel Wolff-bureaU, viert heden zijn 75-jarig jubileum. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. Vergadering van Woensdag, 26 Novejmber. De replieken bij de algemeene beschouwin gen over de Staatsbegrooting worden voort gezet. De heer W ij n koop )comm.) bespreekt het militarisme', de partijformatie en het boeren- vraagst.uk. De heer Troelstra (S. D.) zegt aangaande de nieuwe partij formatie op verkenning te zijn uitgeweest. Wat dr. Nolens daarover zei, heeft spr. niet geheel onbevredigd gelaten. De heer Van G ij n (V. B.) antwoordt op een vraag van den heer van Vuuren, of spr. inge voerde wetten zou afschaffen, dat hij de thee- en bierbelasting over eenige jaren zou willen afschaffen en het tarief wijzigen, zoodat het minder opbrengt. De heer Nolens (R. K.) zegt, dat zijn op merkingen in zijn eerste rede geen subsidiair program vormen over het bindend collectief contract sprak reeds een program van 1922. De roomsch-katholieken zijn op grond van de encycliek allen christelijke democraten en willen niet bij andere groepen worden ingedeeld. Over eventueele samenwerking heeft spr. alles gezegd, wat hij te zeggen had. Nu wordt er weer gevraagd. Hij acht dit niet meer noodig en hij kan'niet op alle vragen antwoord geven. Er zijn grenzen, misschien niet aan' den weel- lust maar wel aan spr.'s mededeelzaamheid. Zijn standpunt is niet veranderd sedert 13 Mei 1923 bij de vaststelling van liet program. Spr. sprak niet alleen over samenwerking met de S.D.A.P., maar in het algemeen over samen werking. Het is goed dat er verschillende par tijen nu en dan aan het bewind kornen, opdat de ontevredenheid eens verplaatst 'wordt. (Ge lach.) De krachten in de partijen moeten eens de gelegenheid krijgen om te toonen wat Zij kunnen. Misschien was het eens goed, als de linkerzijde eens onderling Lracht.te tot meer eenheid Le komen en dan eens een parlementair kabinet te vormen. (Gelach.) Er is gesproken over democratische vleugels. Ter rechterzijde heelt men geen vleugels. (Ge lach). Als iemand eens bij een stemming af wijkt, zegt dat nog niet dat er een bijzondere vleugel bestaat. Spr. verwijst naar de encyclieken, waarin cle grondbeginselen van de Katholieke levens opvatting worden meegedeeld. De linkerzijde moge die ook eens ter harte nemen. Den heer Wijnkoop kan spr. in zijn perspec tieven moeilijk volgen. Dat de Katholieke pai- tij boven de klassen zou staan, acht spr. een compliment. Hij hoopt, jdat de heer Wijnkoop gelijk zal krijgen, dat het niet zal gelukkendcn klassestrijd in de Katholieke partij te brengen. De Minister van Financiën, de beer D o 1 ij n kan zeer kort zijn omdat niemand meer strijd heelt gevoerd behalve de heer Kersten, die de sociale wetgeving wil afschaffen. Daarop zal spr. maar niet ingaan. Nog even verdedigt spr. het sluitend maken der begrooling in één jaar. Daartegen is na tuurlijk iets aan te voeren, maar spr.'s leuze was ook die van hebben is hebben en krijgen is de kunst. Vervolgens licht spr. nog eenige punten loe. De algemeene beschouwingen worden geslo ten. Hoofdstuk 1 wordt goedkeuj-d. De vergadering wordt verdaagd tot lieden één uur. B I n n e n i a 3 d. R. K. Staatspartij en „St. Michaël." De heeren van Wijnbergen en van Rijcke- vorsel de heer Passtoors was verhinderd de conferentie van 25 November j.l. bij te wonen 'zenden ons de volgende rectificatie van de aan het Haagsche Gorrespondentiebureau ver strekte mededeeling uit die conferentie. 1. De vertegenwoordigers van het Verbond „St. Michaël" hebben, naar aanleiding van een brief van een toehoorder der Alkmaarsche rede de vraag gesteld, of de heer van Wijn bergen het Verbond „St. Michaël" heeft ge noemd in verband met de geïncrimineerde zinsneden. De heer van Wijnbergen heeft daarop .ge antwoord, in zijn geheele rede liet Verbond „St. Michaël" niet te hebben genoemd. De verdere vragen, wie.Jrij had bedoeld en of hij daartoe zijn wij, God zij dank, nog in staat. Maar genoeg hierover 1 Lateu we vroolijk en welgemoed zijn Vertel me nu eerst eens wat voor dolle streken je uitgehaald liebt, want daar ben ik echt benieuwd naar 1" Blok vertelde nu de geschiedenis van zijn ont moeting met Kaspar Lange, en van de bruiloft die hij eenige uren van te voren had medege- vierd. De oude man haalde een llesch wijn voor den dag de eenige die hij nog had en die hij al epn jaar lang zorgvuldig bewaard had en van ganscher harte dronken zij op het geluk en het welzijn van het jonge paar. „Daarover zal Sophie zich ook verheugen," lachte de oude man, „en wanneer zij hoort wat een sluwe streek je uitgehaald liebt, dan zal ze, wanneer zij weer in Kopenhagen is, het aan het hof kunnen vertellen, als een klaar bewijs dat je nog veel le slim bent om in een gekkenhuis op gesloten te worden." „Vadertje, wat zullen we nou eten," sprong Kristen Blok verbaasd overeind. „Is Sophie hofdame, dat zij zoo maar uit en in het paleis kan loopen en daar babbelen over al wat je wil „Nu ja, de dochter van een kundig metselaar kan tegenwoordig nog wel zoover komen, maar jij hebt absoluut niets te vertellen, want al haal je nou nog zulke gekheden uit, Sophie heeft je toch maar uit dat krankzinnigengesticht ver lost, jongen „Is het waar," jubelde Kristen, terwijl hij de handen van dien man greep, om den oude te bedanken, wier lieve, schuchtere Sophie den moed had gehadzelf naar den koning te gaan „Neen, zoo gauw ging het nietzij ging' naar de koningin, of liever eerst nam zij een hofdame in het vertrouwen en zoo gelukte het haar de koningin zelf te spreken. Hoe zij zich ook be angstigde, alles gleed van een leien dakje toen zij van je „dolheid" vertelde en beweerde dat een naaldenprik voldoende was om je in toom te houden." Kristen Blok lachte en weende tegelijkertijd. Hij vatte den ouden heer beet en wilde in dolle vreugde met hem de kamer ronddansen. „Houd je kalm, m'n jongen, dansen en sprin gen is goed, maar laat ons dan wachten, totdat er muziek bij is, dan kan jij met Sophietje dan sen." „Toch merkwaardig," lachte opeens Blok, „die kleine meid heeft me toch opgevischt toen ik hulpeloos in dat gekkenhuis rondzwom „Je hebt gelijk, jongen, maar ze heel't je, geloof ik, goed aan den haak." „Nu, 't was maar een droom waarover ik sprak en droomen is bedrog, maar ik wil toch nog eens een ernstig woordje over Sophie spre ken. Ik zal haar nu in twee jaren niet meer zien, eïi toen ik haar den laatsten keer zag, was zij nog een kind. (Wordt vervolgd). NIEUWE S DAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1