hoest :Anga de leiders van het Verbond „St. Michael," had bedoeld, heeft de heer van Wijnbergen geweigerd te beantwoorden, omdat hij zich geen verhoor op vraagpunten wenschte te laten afnemen. 2. De aan het slot der mededeeling omschre ven „commissie van overleg" was reeds in de vorige conferentie als onjuist gedacht afgewezen, omdat als grondslag der onderhandelingen was aanvaard, dat het Verbond „St. Michaël" aan de R. K. Staatspartij ondergeschikt zou zijn. De „Msb." schrijft Hetgeen 't hoofdbestuur van „St. Michaël" via het Haagsche correspondentiebureau wensch te wereld-kundig te maken, biedt stof tot velerlei nabeschouwing. Het lijkt ons voor het oogenblik gewenscht ons tot één enkele opmerking te bepalen. Deze n.l., dat het acuut karakter, hetwelk thans de crisis in de Katholieke Staatspartij heeft aan genomen allerminst van z a k e 1 ij k e n maar louter van persoonlijken aard is. Het ligt niet op onzen weg, in dit conflict een uitspraak te doen, al schijnt het ons welhaast niet voor bestrijding vatbaar, dat van de zijde van den bondsvoorzitter tactischer optreden gewenscht ware geweest. Intusschen de conclusie van St. Michaëls hoofdbestuur, hetwelk „geen verdere onder handelingen met den heer van Wijnbergen te voeren" wenscht en hieruit voor zich de gevolgtrekking maakt dat nu ook alle verder overleg tusschen bondsbestuur en Michaëlisten als geëindigd moet worden beschouwd, lijkt ons voorbarig en onjuist. Eenigszins komen wij onder den indruk, dat men die conclusie wat al te bereidwillig heeft getrokken en zich wellicht niet voldoende reken schap heeft gegeven van de gevolgen. En toch mag het o.i. niet gebeuren, dat ten gevolge van een persoonlijk feit de politieke eenheid der Katholieken in de waagschaal wordt gesteld. St. Michaël mag zich op dezen grond niet onttrekken aan den plicht alsnog te trachten tot overeenstemming te komen, al ware het dan dat de heer Van Wijnbergen aan de verdere onderhandelingen niet zou deelnemen. Wij geven den moed nog nie1 op, dat een voortgezet overleg tot bevredigend resultaat zou kunnen leiden, wanneer althans St. Michaël afzien wil van voorstellen als nu weer in het persbericht worden geformuleerd en die opnieuw het autonoom karakter van den bond in den bond aanduiden. Hoe het zij, wanneer de Michaëlisten het verwijt ontgaan willen, een troefkaart te hebben benut welke hun als het ware in de hand werd geduwd, zullen zij niet zonder meer huns weegs mogen gaan. Dit en zoo mag het einde niet zijn In „De Volkskrant" waar een paar Tweede Kamerleden (Henri Hermans, Chr. v.d. Bilt en C. J. Kuiler) tot de'redactie behooren, wordt in een driestar het volgende geschreven „Was ons van den beginne af niet geheel duidelijk, op welk practische resultaat de be sprekingen tusschen de R.K. Staatspartij en St. Michael zouden uitloopen niemand ver wachtte toch dat deze organisatie er toe gebracht zou worden tot haar zelfopheffing te besluiten nu in den kabel van het overleg een kink is ge komen, ware het wellicht het verstandigst, de zaak verder te laten betijen." Het blad heeft intusschen nog één hoop, want, zegt het „Ook de Michaëlisten zijn verstandige men- schen, die niet met de handen aan den hemel zullen w illen reiken, die hun beteekenis en macht niet zullen overschatten en uit het feit dat er dozijnen clubs zijn opgericht met dozijnen ledep in het kwadraat, niet onmiddelijk zullen be sluiten dat de aarde hun voortaan geheel toe behoort. j. Welnu, indien het adviseerend college zijn opdracht op bevredigende wijze vervult en St.. Michael zijn nuchterheid bewaart, dat is het best mogelijk, dat alles zonder kleerscheuren afloopt, en Sin! Michael zich, wat zijn oorspron kelijke roeping was, tot de studie kan zetten De vliegtocht naar Indie. De F. VII gaal Zaterdag naar Bandoeng, geëscorteerd door vijf escadrilles. Het toestel zal in zijn ouden staat worden teruggebracht, waarna het te Batavia terugkeert voor den aan- van van vluchten over Java. De „Times" bespreekt in een hoofdartikel, getiteld Flying Dutchmen, den vliegtocht NederlandIndië en stelt vast, dat de Neder landers een nieuwe triomf hebben toegevoegd aan de lange" serie wereldvluchten, waarmede een handvol vliegers den dag aanzienlijk nader hebben gebracht, dat het vliegtuig een gewoon middel voor lange reizen zal zijn. De namen Van der Hoop, Poelman en Van den Broecke' moeten, aldus het Engelsche blad, gevoegd bij de lijst van koene internationale vliegers, die de rest van de wereld willen bewijzen, hoe betrek kelijk gemakkelijk, veilig en practisch vliegen is. Het artikel trekt een vergelijking met de oude pionier-zeevaarders, onder wie vooral in de ze ventiende eeuw Nederlanders uitblonken. Daar bij maakt de „Times" melding van de ontdek kingen van Abel Tasman en Jan van Riebeek. Deze flying Dutchmen, zoo besluit het blad, die als van een leien dakje bekwaam hun missie hebben uitgevoerd, zijn gelukkiger, dan de on gelukkige Vliegende Hollander van de legende. Zij bereikten de haven. Maar indien zij den weg bereid hebben voor anderen, die hun voetspoor zullen volgen, dan hebben zij dit gedaan, omdat zij zijn van een dapper, avontuurlijk ras. Het bloed hunner voorvaderen stroomt nog door hun aderen. Telefoonverbinding inet Duitschland. Het aantal rechtstreeksche telefoonverbin dingen zal door de Duitsche administratie wor den gebracht op ieder 2 van Berlijn en Hamburg met Amsterdam en op 3 van Keulen met Am sterdam. Afvloeiing postpersoneel. De afvloeiing van hooger postpersoneel op 1 Mei a.s. staat, naar het orgaan van d<> Vereeni- ging van Hooger Postpersoneel bij P. T. en T. mededeelt, los van het door de commissie- Nolting uitgebracht rapport, dat bij den minister van Waterstaat, nog in onderzoek is, doch is een gevolg van het volgens den tegenwoordigen toe stand nog bestaand overcompleet. Uit de textielindustrie. Naar wij vernemen, zullen een viertal Twent- sche textielindustrieeleïi er binnenkort toe overgaan hun fabriekencomplex uit, te breiden, zulks in verband met de bestaande plannen om in het vervolg garens te spinnen voor eigen gebruik, waardoor men niet langer afhankelijk zal zijn van de hooge prijzen der Lancashire ruwe garens. Er zullen dan zeer waarschijnlijk drie nieuwe spinnerijen worden bijgebouwd, terwijl één fabriek met dit doel belangrijk zal worden uitge breid. Mgr. Nolens. Eijnige Limburgsche vrienden van mgr. prof. dr. W. H. Nol en.-. hadden zich vereenigd om hem in verband met het feit dat hij meer dan 25 jaai' Limburg in de Tweede Kamer heeft ver tegenwoordigd, zijn door Antoon van Welie geschilderde beeltenis aan te bieden. Zij hadden zich j.l. Maandag ten huize van het Tweede Kamerlid ir. Bongeaerts te 's-Gravenhage ver eenigd ter aanbieding van dat huldeblijk, na afloop waarvan de heer en mevrouw Bongaerts hun gasten een feestmaal hebben aangeboden. Het portret stelt mgr. Nolens voor in het ambts gewaad van Protonot.arius Apostolicus met den purperen mantel. Aan den maaltijd heeft mgr. Nolens in harte lijke bewoordingen zijn vrienden bedankt voor deze onverwachte attentie en den schilder Van Welie, die eveneens tot. de gasten behoorde, gecomplimenteerd voor de uitvoering van zijn beeltenis. Spoorwegpersoneel. Omtrent de samenkomst van de directie der Nederlandsche Spoorwegen en de vertegenwoor digers van de personeelorganisaties deelt men ons nader mee dat in zake verlof voor werkzaam heden, waaraan verregenwooi digers in hun quali- teit alszoodanig deelnemen, de directie haar standpunt aldus formuleerde „Alle werkzaam heden (groot overleg, klein overleg, mondelinge besprekingen enz.) waaraan de vertegenwoor digers als zoodanig deelnemen, vallen onder de werkzaamheden, bpdoeld in art.. 75(1) zoodat dus voor dergelijke werkzaamheden daarnaast geen extra-verlof meer verleend zal worden. Wij zullen evenwel een regeling maken, waardoor aan vertegenwoordigers der organisaties, als de dienst het toelaat, toegestaan kan worden ter plaatse waar zij dienst verrichten, gedurende een enkel uur in het belang dér organisatie werk zaam te zijn, zonder dat dit als hierboven be doeld verlof in rekening gebracht zal worden. Prov. Staten van Zuid Holland. Ged. SLaten stéllen aan de Staten voor, te besluiten, aan de vereenjging De Bieschbosch, gevestigd te Dordrecht en als werkzaam uit sluitend in het belang van de verhooging van de opbrengst van gronden, toegelaten bij Kon. besluit van 31 Oct. 1924, een bijdrage te ver kenen van 1/3 van het tekort in de kosten van de door haar uit te voeren indijking, verkaveling en ontginning van gronden in den Bie„oseh, zulks tot een maximum v an 250.000. Frans Verbum f In den ouderdom van 70 jaar is, naar men meldt, te Tilburg overleden de heer F. J. J. Verbunt, oud-gemeenteraadslid en voorzitter van de K. v. K. aldaar, ridder in de orde van den II. Gregorius den Grootc, en begiftigd met het grootkuis \an verdienste van het Ned. Roode Kruien met de medaille van koning Albert van België. Prof. Dr. Jos. Schrijnen. Wij lezen in de „N. Venl. Ct." Professor dr. Jos. Schrijnen is door Z. H. den Paus benoemd tot Geheim Kamerheer. Donderdag reeds konden wij het blijde en belangrijke nieuws aan' onze lezers niede- deelen. Toen het grootsche werk der stichting van onze Nijmeegsche R. K. Universiteit een feit geworden was, richtten de blikken van heel katholiek Nederland zich dankbaar en bewon derend naar hem, die in de stichting van dit onschatbaar monument van Roomschen duif, Roomsche werkkracht en Roomsche weten schap door zijn bewondering-afdwingende in spanning en dooi zettingsvermogen, zoo groot een aandeel had. Prof. dr. Schrijnen op de eerste plaats mocht het met gerechtvaardigden trots, bij het aan schouwen van wat te Nijmegen tot stand ge komen was, nazeggen quorum pars magna fui Of nog juister een groot deel van dat werk ben ik geweest en ben ik nog. De laatste Geheim Kamerheer in Venlo stierf in 1870. Ook deze was een Schrijnen, n.l. wijlen deken C. Schrijnen. Prof. dr. Schrijnen was wel degene, die deze glorievolle traditie mocht en kon voortzetten. En op overtuigender wijze kon den verdienst- vollen professor en eersten rector magnificus Doos 60'SOct Bij Apolhen Drogisten. 3420 5 onzer Katholieke Universiteit niet zijn getoond, hoe hoog ook Zijne Heiligheid zijn verdiensten schat. Geheel Katholiek Nederland mag trotsch zijn op deze onderscheiding. Want in prof. Schrijnen zijn ook de vrijgevigheid en de offermoed van ■Nederland's Katholieken gehuldigd en beloond. En meer in 't bijzonder zal zijn vaderstad Venlo deelen in de vreugde over deze hooge onderscheiding aan een barer beste en grootste zonen toegekend. De nieuwe -tariefivef euro missie. Het R.K. Werkliedenverbond heeft 't volgen de schrijven gezonden aan den minister van Financiën. „Blijkens de „Handelingen" van de Staten- Generaal en wel voorzoover die betrekking hebben op de vergadering der Tweede Kamer dd. 30 October j.l., werd het oorspronkelijk artikel der nieuwe Tariefwet, regelende de sa menstelling der Tariefcommissie, bij amende ment aanmerkelijk gewijzigd het aantal leden werd belangrijk uitgebreid en wat meer .zeggen wil ook aan de organisaties op het gebied van landbouw, handel en nijverheid invloed toege kend op de benoeming van de „buitengewone leden." Uitgaande van de veronderstelling, dat de Eerste Kamer eveneens de Tariefwet zal aan nemen en derhalve Uwe Excellentie vermoedelijk reeds de verschillende maatregelen, noodig voor de uitvoering der wet. voorbereiden zal, hebben wij de eer de aandacht van Uwe Excellentie te vestigen op de arbeidersorganisaties. Het wil ons voorkomen, dat de voorstellers van het amendement bij het formuli eren daar van ook aan de arbeidersorganisaties hebben gedacht. Voor eene benoeming van enkele buitenge wone leden na overleg met die organisaties is dan ook inderdaad veel te zeggen. Blijkens de Memorie van Antwoord op het Voorloópig Verslag der Tweede Kamer meende Ij we Excellentie wel, dat voor benoeming van vertrouwenmannender arbeiders geen aanleiding was, omdat 't hoofdzakelijk geldt technische kwesties in verband met wetsuitleg. Al zou hier inderdaad slechts sprake zijn van wetsuitleg, dan nog zou het o.i. aanbeveling verdienen en vooral nu het aantal te ver vullen plaatsen daartoe gelegenheid biedtook aan de arbeidersorganisaties vertegenwoordiging te geven. Het zal Uwe Excellentie niet ontgaan zijn, dat bij een groot deel van het Nederlandsche Volk de Tariefwet weinig populair is. Dit gebrek aan populariteit kan o.i. vermin deren, wanneer ook aan arbeidersvertegenwoor- 'digers gelegenheid wordt gegeven, mede Te be slissen inzake de toepassing van de wet, voor zoover daartoe de mogelijkheid is opengelaten. Wanneer de beslissing naast de „gewone" leden slecht3 beinvloed wordt door de „buiten gewone" leden uit werkgeverskringen, dan zal dit de populariteit niet vergrooten. Daar komt nog bij, dal de medewerking der arbeiders, die zich veel meer dan de werkgevers ook consument gevoelen, de kans op een onbe vangen oordeel werkelijk grooter maakt. Daarbij schijnt 't ons, op z'n zachtst uitge drukt, wenschelijk toe, de arbeiders zooveel mogelijk te betrekken in de uitvoering van wel len, welke het bedrijfsleven zoo nauw raken als de Tariefwet. Dit schijnt ons billijk, maar zal ook het ver antwoordelijkheidsgevoel prikkelen, wat onge twijfeld aan het economisch en maatschappelijk leven zal ten goede komen. Met 't oog op een eri ander vertrouwen wij, dat Uwe Excellentie tot het plegen van overleg omtrent de aanwijzing der „buitengewone leden" ook de arbeidersorganisaties zal uitnoodigen. Stads- cn Gewestelijk Nieuws. Winkelweek. Ter aanvulling van de officieele opening der winkelweek, gister ten stadhuize in de raadszaal nog 't volgende Nadat de burgemeester en de Weth. Boddeüs en v. Velzen waren binnengetreden, en de weder- zijdsche begroeting van autoriteiten, midden- standsbesturen en een drietal genoodigden, t.w. de heeren Schuurmans, voorzitter van den Algem. Nederl. Middenstandsbond, v.d. Linden v.d. Heuvell voorzitter der Kamer van Kooph. en wethouder Brouwer, uit Vlaardingen, voor zitter van de afd. Kleinhandelbedrijf, had plaats gehad, werden achtereenvolgens de vier gister reeds gegeven speeches, van burgemeester en de, drie voorzitters der Middenstandsvereenigingen afgestoken. Hierna vroeg de heer Schuurman nog 't woord, die zeide, de ontvangen uitnoodiging op hoogen prijs te stellen en niet minder de welwillendheid van den burgemeester, om hem 't woord te verleenen. Spr. constateerde met vreugde, dat getuige rle winkelweek, de Schiedamsche Mid denstand blijken van nieuwen bloei had gégeven en ook van groote energie, door aan Rotterdam, zoo gemakkelijk te bereiken, 't hoofd te durven bieden. Ilij bracht dien stand daarvoor hulde en vond in de loyale samenwerking der drie or ganisaties een bewijs te meer, dat de Schiedam mers met vertrouwen hun winkeliers konden steunen. De Middenstand, besloot spr., vraagt niet, de opheffing van andere standen, maar slechts om zelf te mogen blijven en 't recht, om hard te mogen werken. De heer v.d. Linden v.d. Heuvell wilde ook, als was hij 't eerst niet van plan geweest nog een kort woord zeggen. Spr. wenschte den winkeliers veel succes met. de winkelweek, waarmee zij een daad hebben gesteld, welke kracht toont, en geen vrees, ook niet voor 't tot stand komen van het streeknet, waarvan men eerst wilde beweren, dat 't den middenstand in puin zou storten. Nadat vervolgens de „eere-thee" was rondge diend, noodigde -de heer Papenhuyzen, als di recteur der vermakelijkheden zeoals hij zich zelf noemde allen uit op 't bordes van '1 stadhuis de proclamatie met bazuingeschal aan te hooien, aan welke invitatie gaarne werd ge volg gegeven. Voor 't bordes, op de Gr. Markt, had reeds een uur lang een duizendkoppige me nigte, de twee herauten staan te bewonderen, die den volke de blijde tijding der proclamatie zou den doen. De politie verrichtte keurig werk, om een flinke ruimte rondom de beide mannen, in oud-hollandsch cqstuum, met bazuin en op een echten Beyaard, vrij te houden. Bij drieën eindelijk werd aller geduld beloond, door 't Verschijnen van cle bestuurderen, schet terend bazuingeschal en 't hooren voorlezen van de proclamatie, waarvan de inhoud onzen lezers reeds bekend is. Persphotomannen vereeuwigden hierop nog de bordes-groep, waarna de menigte, achter de herauten aan, haar verderen weg dooi de feestende stad wel vond. Den geheelen middag en tot laat in den avond, bleef 't geweldig druk in de winkelstraten. 'I Was vermakelijk te zien, hoe vooral de kinderen zich reeds dezen eersten avond voor de ruiten ver drongen, om hun thuis met een goede oplossing van den raadselwedstrijd te kunnen verrassen. 't Lijkt er wel op, dat de winkelweek een groot succes zal worden. Hedenavond zal zooals reeds gemeld „Gusto's Muziekyereeniging" een wandeltocht dooi- de stad maken en daarbij de volgende route nemen Vanaf Broersvest (Badhuis),Heerenpad, Broers- veld, Kerkstraat, naar Emmaplein, Singel, Overschiesehe-Dwarsstraat, terug langs Oversell, plein, Broersveld, Kerkstraat naar Groote Markt vervolgens Hoogstraat, Koemarkt, Gerrit Ver- boonstraat, Tuinlaan, N. Haven, Ilagastraat, Beijerlandschestraat, Rozenburger-plein, N. Maasstraat, Streijenscbostraat, Groenelaan, Wil- helminaplein eindpunt., Zaterdagmiddag om half drie gaan 54 winke liers St. Nicolaas afhalen bij zijn intrede Inci ter stede om Maandag a.s. aan 400 kinderen een feest te bereiden daarvan later meer. Mij. voor Nijverheid en Handel. Gisteravond hield alhier het Departement Schiedam der Nederlandsche Maatschappij voor Nijberheid en Handel (voorheen Maatschappij van Nijverheid) zijn eerste algemeene ledenver gadering. Na vaststellin van het reglement werd het volgende definitieve bestuur gekozen G. W. van Bergen Walraven, A. J. J. de Groot, J. H. A. W. graaf van Heerdt lot Eversbergr, Ir. W. A. Hoek, Mr. J. IJ. G. Kok, J. A. J. Nolct, W. H. van der Toorn, S. S. Vies en Mr. W. A. Hoek (secretaris). Besproken werd de financieele toestand dei- gemeente Schiedam aan de hand van de zoo juist verschenen balans over 1923 en de ontwerp begrooting dienst 1925. Na een geanimeerde discussie bleek de ver gadering eenstemmig van oordeel, dat het. ge meentebestuur zal moeten komen tot ingrijpende maatregelen ter vermindering van de te hoog gestegen uitgaven. Beloten werd te dien opzichte een adres tot het gemeentebestuur te richten. Bij de rondvraag werd door verschillende le den opmerkingen gemaakt betreffende 't haven bedrijf en de bedrijven van gas, elect riciteit en waterleiding. Nieuw filiaal. Blijkens achterstaande annonce opent de bekende firma A. B. H„ morgen in 't pand Broersveld No. 167, alhier een nieuw, modern ingericht filiaal. Men zie verder ook de annonce, welke zeer mooie verrassingen voor de huismoe ders bevat. UIT ROTTERDAM. Sabotage. Aan de firma L, M. Eriksson is opgedragen, in het nieuwe postkantoor op den Coolsingel alhier in een van de groote bovenzalen een telefoon installatie aan te brengen. Den 27sten September zijn eenige monteurs, bij deze inrichting werkzaam, ontslagen. Dit heeft onder hen ondevredenheid verwekthetgeen zich geuit heeft in het. doorknippen van, het slaan van draadnagel» en liet steken met messen in verschillende telefoonkabels. Na de ontdekking er van ia een onderzoek ingesteld en naar aan leiding daarvan is thans op verzoek van den commissaris van politie vari het bureau in de Groote Paaüwensteeg in Den Haag gearresteerd en op transport herwaarts gebracht de monteur J. V., die van deze vernielingen verdacht wordt Gemengd Nieuws. Laaghartig. Gisternacht is te Nieuwe Pekela de Pomppolder ondergeloopen. De dijk bleek doorgestoken. Terecht. De gymnasiast Bink, die sedert Zondagavond vermist werd, is blijkens een tele gram aan zijn vader aan den commissaris van politie te Tiel, te Nijmegen aangetroffen. Voor de tweede maal. Te Maastricht is sergeant V., die twee weken geleden gearresteer Mlè U A

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 2