-"""feuilleton. DE PHOENIX DAGBlJiD VOOR SCHIEDMM Verven en Stoomen. 47ste Jaargang. Vrijdag 28 November 1924. No. 14111 Bureau: KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85 Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. A d v e r t e n t i n 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden be ekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij duim; f 60 bij verlies van een wijsvinger; levenslange geheele invaliditeitf 200 f 15 bij verlies van eiken anderen vinger bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 200 bij verlies van een De verzekering wordt gewaarborgd door de N.Holl.Algem. Verz.bank Schiedam Bult^nlandseh Nieuws. ENGELAND EN EGYPTE. Naar thans blijkt, is het protest-telegram van de Egyptische Kamer aan den Volkenbond in compleet aangekomen. Het bevatte niet den zin, waarbij het Egyptische parlement de t.us- schenkomst van den Volkenbond vroeg in hel conflict met Engeland. Dit verzoek om interventie kwam dus niet voor in het telegram dat bij het secretariaat van den Volkenbond werd ontvangen, zoodat dit secretariaat aan de onvolledige publicatie van de protest-nota geen schuld heeft. De secretaris-generaal heeft onmiddellijk de directie der Zwitsersche posterijen om een on derzoek verzocht, daar werd geconstateerd, dat het aantal woorden dat aan het hoofd van het telegram stond vermeld grooter was dan het aantal woorden dat het telegram werkelijk bevatte. Gebleken is, dat op het telegraafkan toor te Marseille de ontbrekende 14 woorden bij vergissing niet zijn doorgeseind. Het tele graafkantoor te Genève is hieraan in zooverre- mede schuldig, daar hier is verzuimd, hel aantal woorden van het telegram na te gaan, zoodat anders dadelijk het verzuim bemerkt was. Daar het telegram echter niet van de Egyp tische regeering komt, zal het niet aan de ver schillende landen worden toegezonden. Vliegtoestellen, welke pas van een verken ningstocht over de provincie terugkeerden, melden dal aldaar overal rust heerscht. Ook Cairo is rustig. Alleen hebben de studenten besloten andermaal de studie te staken, officieren van het Britsche leger kregen op dracht, zich niet alleen op straat te begeven en, hetzij in burgerkleeding of in uniform, steeds revolvers te dragen. Het bezoek aan sommige wijken is aan. militairen verboden. De besprekingen over de oplossing van de crisis' vorderen. Aanvankelijk bleek het voor de Brit sche autoriteiten moeilijk zoowel het Egyptische kabinet als de groot» massa van het Egyptiaclie volk te overtuigen van den ernstigen toestand. Zij dachten, dal mei de Britsche eischen ge schipperd zou kunnen worden. Nu het tegen deel hiervan wórdt ingezien, overweegt het kabinet hoe de onvermijdelijke aanvaarding van de Britsche eischen overeenkomstig de Egyptische grondwet kan geschieden. Drie leden van het nieuwe Egyptische kabi net zijn afgetreden uit protest tegen de arresta tie van eenïge vooraanstaande Egyptische per soonlijkheden op last van de Britsche militaire autoriteiten. DENEMARKEN EN IIET PROTOCOL. Graaf Moltke, de Deensche minister van Bui- tenlandsche Zaken die gelijk men weet tot geen partij behoort heeft gisteren uitvoerig geantwoord op de Vragen omtrent de verhouding van het regeerings-onlwapeningsvoorstel tot de voorschriften van hel. internationaal recht. Hij zeide. dal het principe van wat men kan noemen het nieuwe internationale recht beslis send gewicht bijzet aan de samenwerking tus- schen de staten, terwijl liet beginsel van het oude volkenrecht eerder geneigd was, staten te beschouwen als afzonderlijke eenheden zonder ouderlingen samenhang wat betreft kwesties van oorlog en neutraliteit. Het gevolg daarvan was, dat de positie van een neutralen staat in oorlogslijd vroeger neerkwam op een veel meer geïsoleerde positie dan thans, onder het regime De avonturen van Kristen Blok. van den Volkenbond, het geval zou zijn. liet nieuwe recht toch zegt tot de staten „Of ge aan oorlog meedoet of wel neutraal blijft, is niet. een kwestie, die ge' .op- éigen gelegenheid kunt beslissen het is een zaak, die andere slaten evenzeer als u raakt." Kortom Ier wijl het oude recht berustte op het beginsel van niet- bcmoeiing, heeft het Volkenbondspact het beginsel van solidariteit beklemtoond, een be ginsel dat niet alleen toepasselijk is op oorlogen welke een inbreuk op het Pact vormen, maar op alle oorlogen, zonder uitzondering en zonder erop acht te slaan of de betreffende staten leden van den Volkenbond zijn of niet. Of een oorlogvoerende staat inbreuk pleegt op het Pact, doordien hij weigert, de neutrali teit van een vreedzamen staat te eerbiedigen, die niet in staat is om met kracht van wapenen de schending van zijn neutraliteit te voorkomen, is een vraag die de minister met een duidelijk en nadrukkelijk „ja" wil beantwoorden. Niet alleen is dat een inbreuk op het Pact het is er zelfs een, die op het hoofd van den inbreuk- makenden staat de volle macht van den Bond' zou doen neerkomen. De Deensche regeering aanvaardt liet be ginsel van wederkcerige solidariteit van alle staten, en Denemarken zal loyaal en daad werkelijk de bepalingen van het Pact nakomen en steeds bereid zijn om de rechtvaardige ver plichtingen, die op een Volkenbondslid kunnen worden gelegd, na te komen. De door de conservatieven ingediende motie van wantrouwen tegen minister Borgbjerg met wien de premier 81 aiming zich solidair verklaarde is door de Deensche Kamer met 73 tegen 17 st. verworpen. In verband met de zeer geringe meerderheid die de regeering verkreeg, be schouwt men in politieke kringen den toestand als zeer critiek. ENGELAND EN RUSLAND. De voorzitter van den raad van volkscom missarissen, Rykof, heeft in een redevoering verklaard, dat de Sovjet-regeering aan M.ac- Donald groote tegemoetkomingen heeft gedaan, zoodat de verantwoordelijkheid voor hel af breken der betrekkingen geheel en al voor rekening der Engelsche regeering komt. Hij zeide evenwel verder, dal de wederzijdsche be langen het gebiedend noodzakelijk maken, de nog bestaande kloof te overbruggen en te komen lot normale betrekkingen tusschen beide landen. CHINA. Volgens de „Daily Express" heeft de Rus sische zaakgelastigde te Peking, Karachan, van de Sovjet-regeering bevel gekregen, de nieuwe Ghineeschè regeering wel de facto, maar niet de jure te erkennen. De Japansche regeering besloot een gezant naar Peking te zenden. De overige regeeringen hebben de nieuwe regeering nog niet erkend. ALLERLEI. Het gerucht loopl dat Paderewski wederom in liet politieke leven zal terugkeeren en wel als gezant van Polen te Washington. Prinses Borghese, de echtgenoote van prins Borghese, die in 19^8 een auto-tocht van Peking naar Parijs heeft gemaakt, is, terwijl zij bezig was bloemen te plukken in haar tuin, welke aan liet Garda-meor grenst, in liet water gevallen en verdronken. De nieuwe opperbevelhebber van de Fran- sclie troepen in het. Rijnland, generaal Guil- laumat, is Ie Mainz aangekomen. Uit Weimar Het verbond van Thüring- sohe metaaiindustrieelen heeft besloten de uil- sluiling af te kondigen in die plaatsen, waar de staking van metaalarbeiders is uitgebroken. Op 10 December zal de algeméene uitsluiting in de metaalindustrie van Thüringen worden afgekondigd, wanneer niet op 8 December de arbeiders in alle plaatsen het werk hervat heb ben. Hierbij zijn 40000 metaalarbeiders be trokken. Uit,Berlijn Het aantal werkloozen is in November met 21/» gedaald en bedraagt thans, wat de steuntrekkende werkloozen be treft, 426.000. Uit GasselGisteravond is generaal von Nathusius té Gassel, waar hij woonachtig is, aangekomen. Hij werd mot groote geestdrift ontvangen. In een persgesprok deelde hij mede, dat het onjuist is als beweerd zou worden,dat hij door de aanneming van de begenadiging van een revisie van het tegen hem uitgesproken vonnis zou hebben afgezien. Hij heeft schriftelijk en mondeling tegen zijn begenadiging geprotes teerd en onder verwijzing naar het tegen hem gewezen vonnis een revisie van zijn proces ver langd. x Uit Colombo Vier voor China bestemde vliegtuigen zijn gister aan boord van het Duit- sche s.s. „Pfalz", in de haven van Colombo in beslag genomen. Volgens een bericht uit Afghanistan is de troon-pretendent Vbd-el-Krim gevangengeno men, nadat zijn troepen verslagen waren. Staten Generaal. TWEEDE KAMER. Vergadering van Donderdag27 November. Verworpen wordt met 42 tegen 22 stemmen de motie-Van der Waarden betreffende kennis neming door de Kamer van de resultaten van het onderzoek inzake de wensehelijkhéid van dc Huurwetten. Zonder stemming wordt aangenomen het ontwerp tot wijziging van de wettelijke be palingen betreffende aan deurwaarders toe te kennen vergoeding en schadeloosstelling wegens derving van inkomsten. Aan de orde is dan hoofdstuk IV (justitie) van de staatsbegróoting. De heer Boon (V. B.) spreekt namens den heer Van Rappard een rede uit, waarin wen- schen inzake het strafstelsel worden geuit De Minister van Justitie, de heer Heems kerk, antwoordt. Hij gelooft niet dat er be hoefte bestaat aan verkorting van den proef tijd bij voorwaardelijke veroordeeling, omdat langs den weg van graLie hetzelfde is te be reiken. Voorwaardelijke veroordeeling voor een deel der straf lijkt spr. zonderling. Opsluiting met onderbreking, lijkt niet gewenscht. A v o n d z i 11. i n g. Aan de orde is voortzetting van de behande ling van de Arbcidsbegrooting. Bij art. 122 acht de heer Van Vooist tot Voorst het gewenscht, dat iedere ge- Telef. 15. 22 Hoe hel met mij staat, zal je al wel gemerkt hebben, maar hoe haar hartje over twee jaar klopt, dat kunnen we geen van beiden weten. Groet haar van Kristen Blok en zeg haar dat zij, een engel is, dat ik een vraag tot haar te richten heb, die ik niet eerder zal stellen, voor-ik haar u en de geheele wereld getoond heb dat ik nog ergens anders goed voer ben dan alleen voor een dwangbuis. Ik zal wel meer van mij laten hooren, wanneer ik over me zelf tevreden ben'en eens iets goeds tot stand gebracht heb. Wanneer gij mij echter schrijven zult dal ik van Sophie een gunstig antwoord kan verwachten, zal dat mijn energie en moedigen levenslust géduchl versterken en opfrisschen." „O, dat is'wel in- orde, jongen", meende dc oude man, maar daar bemoei ik mij niet mee, Sophietje moet zelf maar Weten wat zij te doen heeft, voor jullie beiden zal ik bidden. En wat 't opfrisschen van je levenslust betreft, nu,vroo- lijkheid bezit je voor drie, juist daaróm mag ik je zoo graag Zorg maar dat je nu veilig en wol uit het land komt en laat de burgemeester en alle gekkerT naar den koekoek loopen." Terwijl de oude man sprak, meende Kristen Blok een licht geruisch voor het venster te hooren en hij was er vast van overtuigd dal er achter de jalouzieën bespiedende oogen op hem gericht waren. „Aha", dat is waar, begon Kristen Blok op eens en knipte veelbeteekenend met de oogen, „wat voor prachtwerk wilde je mij in de slaapkamer laten zien?" De oude heer keek vluchtig naar-het raam en knikte daarbij levendig. „Wat anders dan het listige Heintje de vos, dat ik al zoolang in m'rx gedachten heb gehad," antwoordde hij luid, „kom, hij hangt, nog in de haken, maar ik heb hem uitstekend getroffen hoor Beiden begaven zij zich naar de slaapkamer van meester Falk. Veel werd daarin gelacheii en gepraat en spoedig kwamen zij er weer lachend uit. „Wanneer je mijn raad volgen wilt, Kristen", en de stem van den ouden man daalde tot 'een gefluister, „laat dan je dolzinnige plannen va ren. De burgemeester is nu een te gevaarlijk geworden stuk speelgoed „Laat dat maar aan mij over, vadertje, en vaarwel, de groeten voor Sophietje." „Maar voor den drommel, je vergeet het aller gewichtigste," riep de oude heer luid, „neem die documenten mee en geef ze aan een 'of anderen advocaat. Ik wil niets meer met dat tuig te maken hebben, nu moet je zelf maar met die I dingen weg weten." i „Ja, daar kun je van verzekerd zijn," lachte Blok, greep het verzegelde pakket, dat Sophie's vader op tafel had gelegd en opende de deur, „nu heb ik den geheelen, onechten burgemeester in mijn zak Nogmaals nam hij hartelijk afscheid van den ouden meester Falk en haastte zich toen de straat op. Toen Kristen Blok buiten was, bemerkte hij hoe een lange gestalte, in wien hij den pittigsten en sterksten politieagent geloofde te heikenner van hel venster van meester Falk wegsloop en in het donkere steegje verdween, dat naar de zuidelijke stadspoort voerde. Het was juist de poort waardoor Ook Kristen Blok de stad. wilde verlaten. Of hij den cipier in de kroeg bij den molen nog op zou zoeken, en of hij wel aan dezen man zou toevertrouwen, wilde hij eerst bij zich zelf eens overleggen. Maar eerst moest hij z'n lust tot grappenmaken nog eens botvieren. Ilij liep een winkel binnen en kocht enkele dingen dan slenterde hij naar het marktplein en haalde van onder zijn jas een vossenvel te voorschijn. Voor het huis van den burgemeester bleef Jiij staan en keek naar boven. Slechts de kamer van -de vrouw van den burgemeester was ver licht zij scheen geen zin te hebben om op hel bal als schutterkoningin op tc treden. Kristen Blok zag óm zich heen. Hier had hij don vorigen zomer gewerkt, hier had hij vroolijk gezongen meerite beschikken kan over een eenvoudig keuringslokaal, vooral met het oog op nood- keuringen. Een bedrag van 1500 acht spr. voor een dergelijk lokaal zeer zeker voldoende. De heer Deckers bespreekt art. 8 van de Vleeschkeuringswet. Spr. merkt op, dat het voorkomt dat bij vervoer van vlecsch naar een andere gemeente tusschenliggende gemeenten dit vlecsch ook aan een onderzoek onderwerpen en daarvoor betaling vragen. Dit is zeer onbillijk, omdat daardoor de lasten zeer aanzienlijk worden verhoogd,, hetgeen toch niet in de bedoeling van den wetgever kan hebben gelegen. Spr. vraagt voorts aan den minister om bij het uitvoeren van maatregelen, voortvloeiende uit een wettelijke regeling, en wanneer die maatregelen den landbouw betreffen, overleg te plegen met de organisaties. Minister Aalberse zegt bereid te zijn om na te gaan, of er werkelijk voldoende aan leiding is om maatregelen te nemen of over leg te plegen, in den zin als door den heei Van Voorst is bedoeld. Den heer Deckers deelt spr. nog mede, dat de landbouworganisaties bij de uitvoering van regelingen voortvloeiende uit de Vleeschkeu ringswet steeds zijn gehoord. Het artikel wordt z.h.st. aangenomen. Bij art. 157 verdedigt de heer Boon (V. B.) een amendement om het subsidie aan de R.K. Kweekschool voor Vroedvrouwen te Heerlen te verminderen van 248.789 tot 168.789, zijnde een vermindering van /80.00Ü. Dit vormt juisl het bedrag, waarmede" de minister liet subsidie weder opnieuw wenschte te verlioogen. De heer Van Voorst tot Voorst heeft met verwondering kennis genomen van het ingediende amendement. Spr. geeft toe, dat het subsidie inderdaad hoog is, doch dat is een gevolg van de omstandigheid, dat de school gebouwd is in den duren Lijd. De consequentie van aanneming van het amendement zou echter zijn, dat de school niet zou kunnen blijven voort bestaan. Spr. acliL de school le Heerlen een zeer nut tige instelling, en daarom mag het voorgeste'de subsidie niet worden verminderd. De stemming wordt bepaa'd 'op Dinsdag te 1 uui De overige artike'en, worden aangenomen. Te 1 uur wordt de Kamer geschorst tot 1 uur. Binneuiend. Mgr. II. v. d. Wetering. Woensdag trad Z. D. H. Mgr. H. van de Wetering, Aartsbisschop van Utrecht, zijn 75ste levensjaar in. Rijksregeling voor de iviukcIsluUiug. - De besturen van den Ned. Bond van Hande laars in de Manufacturen en aanverwante vak ken St. Willibrordus en van den Clir. Bond van Winkeliers in Manufacturen en aanver wante artikelen, heeft aan den minister van Arbeid, Handel en Nijverheid verzocht geen gevolg te geven aan den aandrang om uitvoering te geven aan de Arbeidswet 1918, in 't bijzonder wat betreft het Werktijdenbesluit voor winkels en kantoren en mede le willen bevorderen dat spoedig een Rijksregeling voor de winkelsluiting in het leven worde geroepen. De Nederl. R. K. Bond van Handels-, Kantoor als de kleine Sophie hem lachend voorbij ging. Met vreugde dacht hij er aan dat het haar werk was dat hij nu weer op vrije voeten was. „Hoe zou ze er nu wel uitzien," mompelde Kristen, haar liefste beeld stond hein voor oogen, hij voelde weer het naaldeprikje in z n arm, haar gezichtje tegen het zijne. Die kus en die blik, half boos, half liefdevol, hadden hem den tijd van zijn gevangenschap zeer verkort. Hij voel de zich nu zoo vrij en gelukkig en liefst had hij met groote sprongen de stad door willen rennen om het vrije veld te bereiken, maar opeens rustte z'n blik op een grooten ton die in een hoek bij het raadhuis stond, 't Ding had er altijd al gestaan, in de hondsdagen goot men er water in am de dieren te laten drinken. Vis in gedachte rolde Kristen de ton midden op het plein in de nabijheid van het oude raadhuis. Het was tamelijk donker. Geen mensch was er op straat te zien. Dan begaf hij zich naar dc woning van den cipier en toen hij daar dc geopende, deur zag, ging hem een licht op. Grinnekênd van pret liep hij weer terug, Verborg zich in een nis en w achtte, wachtte, zonder een oogenidik z'n geduld te verliezen, terwijl hij zich van uitgelaten vreugde de handen wreef en soms z'n lachen niet onder drukken kon. Het was bijna middernacht worden. (Wordt vervolgd) ge- NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1