DAGBLAD VOOR SCHIEDAM £JV FEUILLETON. LUXE DOOS V. ROSSEM'S TABAK De avonturen Van Kristen Blok. St. NICOLAAS-CADEAU 47ste Jaargang. Maandag 1 December 1924. No. 14113 BureauKOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85 Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertentiën: 15 regels 1.75elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 duim; f 60 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger bij verlies van een hand, voet o! oog f 200 bij dood f 200 bij verlies van een De verzekering wordt gewaarborgd door de N.Holl.AlgemVerz.bank Schiedam Buitenlandse!* Nieuws. ENGELAND EN EGYPTE. De Engeische overheid heeft, den toestand te Khartoem goed onder controle. De muiterij is beperkt, gebleven tot de twee secties van het, elfde Soedaneesche bataljon, waarvan de over ledenden zich overgaven na een bombardement van de binnenplaats van het hospitaal, dal zij hadden aangevallen. Twee Engeische officieren zijn gedood, acht manschappen gewond. Het vuur op de muitende troepen is Donderdag eerst geopend nadat de waarnemende sirdar zelf gepoogd had de mannen te bewegen zich over te geven. Deze antwoordden echter met geweer- en machinegeweervuur en trokken vervolgens onder bescherming van de duisternis af. Het grootste deel van de muiters bevond zich in een bijgebouw van het militair hospitaal. Zij schoten op de naderende troepen, waarop het gebouw met geschutvuur in elkaar geschoten werd. Een inlandsch officier en veertien man vonden in het bijgebouw den dood. De overleven den hebben zich overgegeven, op enkelen na, die de politie thans op de hielen zit. De houding van de overige Arabisch-Soedaneesche troepen is uitstekend. Te Kairo wordt officieel verklaard, dat men den toestand in den Soedan volkomen meester is. Nader wordt nog gemeld dat ook een l taliaansch advocaat werd gedood. Men verwacht ieder oogenblik dat de staat van beleg zal worden afgekondigd. Dok te Londen verzekert men in officieele kringen dat men den toestand in den Soedan volkomen meester is. Minister Neville Chamberlain heeft in een toespraak te Birmingham verklaard, dat elke voorstelling of hetgeen in Egypte gaande is slechts een verborgen poging zou zijn om de onafhankelijkheid, die Engeland dat land ge schonken heeft, te niet te doen gegrond was hetzij op verkeerd inzicht, hetzij op opzettelijke misleiding. Niets zou er beter toe leiden om Engeland in wrijving en oorlog met- andere landen te brengen, door om die landen te laten gelooven, dat Engeland niet zou meenen wat het zegt. Wij zullen, zei Chamberlain, niet toestaan, dat Engelands naam door het slijk gesleurd wordt of dat Engeische officieren ongestraft vermoord worden of verplichtingen tegenover Engeland met voeten getreden. De telegrafische gemeenschap met Khartoem is hersteld, maar aan reizigers wordt hel vertrek naar Soedan nog niet toegestaan. De besprekingen tusschen het kabinet en den vertegenwoordiger der Engeische regeering du ren voort. Gistermorgen had een ministerraad plaats, waarna Zuwar een audiëntie bij den koning had. Uit Gibraltar is een Iersche troepenafdeeling ten getale van 700 man naar Alexandria ver scheept. De jongste berichten, door Reuter uit Egypte ontvangen, wijzen er op, dat de toestand te Khartoem minder gespannen is en dat men hoopt dat de evacuatie van den Soedan door de Egyp- tische troepen zonder moeilijkheden verloopt. Uit Cairo wordt gemeld, dat de afgetreden premier, Zaghloel Pasja, zich tot de Egyptische regeeringjjlheeft gewend om een paspoort, ten einde het land te verlaten. 23 Op de marktplaats brandde een helle vlam maar er was geen gevaar bij, het was slechts een ledige .teerton met een bundel hooi erin. Een helder licht viel op het raadhuis waarvoor een groote menigte menschen bij elkaar stond. Ze schreeuwden en lachten door elkaar want er w;as iets gebeurd, dat zelfs haast niet gedroomd had kunnen worden. Daar stond de burgemeester, in vol ornaat, met de rug tegen den muur van het raadhuis geleund in een zeer zonderlinge houding. Met zijn handen en voeten sloeg hij naar alle kanten, maar hij sprak geen woord, als had hij een prop in den mond. „Wat is er dan, wat is er dan toch, wat man keert den man," schreeuwde men door elkaar. „Is hij aan het raadhuis vastgegroeid Wat heeft hij in z'n mond Wat voor een halsband heeft hij daaraan Er hangt een groot slot aan en een vos hangt naast hem „Lieve hemel," barstte de smid ontzet uit, „daar is me onze heer burgemeester' aan den ouden schandpaal vastgeketend en in de ver- i-oesLe ijzeren boeien geklonken. En een prop heeft hij in den mond Plaats maken Uit den weg I aat ons hem te hulp komen." „Ilaha, aan den schandpaal staat hij," lachten honderden stemmen, „onze burgemeester aan Volgens berichten uit Perzië zou dit land bereid zijn in naam van Egypte de kwestie van een Interventie door den Volkenbond in de Egyptisch-Britsche geschillen ter sprake te brengen. LUDENDORFF EN VON TIRP1TZ. Gister heeft te Berlijn een groote verkiezings vergadering plaats gehad van ne Duitsche demo cratische partij, waarin o.s. ook het woord is gevoerd door den bekenden historicus, professor Hans Delbriick. Delbriick behoort niet tot de democratische partij, doch had allen, die niet tot een partij behoorden, aangeraden oji de de mocratische partij te stemmen. Zijn gehouden rede zal niet nalaten, groot opzien te baren, naar aanleiding van hetgeen hij over Ludendorfi' heeft verklaard. Delbriick behoorde als deskundige tot de parlementaire commissie van onderzoek naar de oorzaken van de Duitsche nederlaag. Hij zeide, op grond van zijn onderzoek reeds thans te kunnen mededeelen, dat generaal Luclendorff niet, alleen een slecht politicus was, noch ook in geenen deele de groote veldheer, zooals het Duitsche volk tot nu toe nog steeds ten onrechte heeft geloofd. Delbriick verklaarde, dat de beslissende cam pagne van het jaar 1918 ten gevolge van de on bekwaamheid van den veldheer Ludendorff door Duitschland verloren werd. Voorts zeide Dellbrück nog, dat Von Tirpitz en Ludendorff degenen zijn, aan wie Duitsch land in de eerste, plaats zijn ongeluk heeft te wijten. HANDELSVERDRAGEN. De tekst van het Britsch-Duitsche handels verdrag, hetwelk, zooals bekend, geruimen tijd een onderwerp van bespreking is geweest, is thans in gemeen overleg vastgesteld. Het bedrag bex at, behalve de meestbegunstigingsclausule de norjnale bepalingen van dergelijke overeen komsten. De heffing van 26 op den Duitschen invoer vormt geen integraal deel van het ver drag, doch de kwesties betreffende de wijze van invordering zijn het onderwerp van langdurige onderhandeling geweest. De Duitsche gedelegeerden hebben verschil lende voorstellen ingediend tot wijziging van hetgeen in de methodes het handelsverkeer belemmert en deze voorstellen zijn zorgvuldig onderzocht. De Britsche experts hebben tegen voorstellen gedaan, welke thans te Berlijn onder zocht worden. De Duitsche experts wachten op de beslissing van de rijksregeering in dezen. HET PROTOCOL VAN GENEVE. Het Japansche kabinet is voornemens, het door Engeland gegeven voorbeeld wat betreft het protocol van Genéve in zake de vredelievende oplossing van internationale geschillen te volgen. Men acht een onderteekening van het protocol van geen nut voor Japan, als ook Engeland niet tot teekening overgaat. FRANKRIJK. In zake de besprekingen over de Fransche schuld aan Amerika wordt verwacht, dat aan Frankrijk een moratorium voor eenige jaren zal worden toegestaan. Door het debat in de Fransche Kamer over den schandpaal." „Hoera 1 Hoera," brulden de straatjongens, wien het opeens duidelijk werd, waarvoor het oude ding vroeger gediend had. De burgemeester had streng verboden het weg te nemen. Het moest daar blijven hangen, „tot afschrikwekkend voorbeeld en dreigende waarschuwing voor alle spitsboeven." De prop werd door den smid spoedig uit den mond van den burgemeester verwijderd. „Maak me' oogenblikkelijk los," siste hij, heesch van woede, „breek 't slot open Laat die kwajongens wegranselen Stilte, ik wil tot het volk spreken „Wees u toch bedaard, mijnheer de burge meester, zoo ontstaat nog veel meer gelach. Laat mij eerst het slot openbreken. Neen, daar heb ik geen werktuigen voor bij mij. Een vijl, een vijlIlcidaar, jij drommelsche kwajongen, haal dadelijk een vijl uit de smederij „Hoera, hoera, de burgemeester aan den schand paal, de schutterskoning als 'n misdadiger in boeien, hoera, prachtig," brulde het gepeupel en het duurde opvallend lang voor de smidsjongen met een vijl kwam aandraven. Ondertusschen had de burgemeester zich zoo' ver bedwongen dat hij weer duidelijk kon spre ken maar hoe dikwijls hij z'n stem ook verhief, 't gelach en geschreeuw was zoo luid dat men ternauwernood kon hooren dat hij eenig geluid voortbracht. „Vijl op smid Maak voort, ik zal het volk wel in toom houden," zeide hij, eenigszins bedaard, de herkomst der verkieziiigsl'ondsen is de po sitie van Raynaldi, den minister van Handel, zeer geschokt. Ook Herriot. doel dit geen goed. DE BRITSCH-DUITSCHE HANDEL. De Haagsche correspondent van de „Times" meldt, dat door Britsche officieele kringen in Nederland de kwestie wordt onderzocht, of Duitsche firma's het schadevergoedingstarief van 26 jirocent op in Engeland ingevoerde Duit sche goederen ontwijken, door deze door be middeling van Nederlandsche firma's te ver zenden. De overheerschende opvatting is, dat de vermoedens gerechtvaardigd zijn, maar dat Duitschland als geheel niet voor de ontduikingen verantwoordelijk is. De bedrijvigheid van zekere kooplieden heeft echter in dit verband achter docht gewekt. De correspondent zegt, dat een controlebureau door de Engeische autoriteiten te kostbaar wordt geacht, maar de ontduiking zou moeilijker worden, door de betrokken Brit sche schadevergoedingswetgeving te wijzigen in dien zin, dat de minimum tijdgrens, binnen welke de goederen niet opnieuw mogen worden uitgevoerd naar Engeland, te verlengen tot minstens drie maanden. In dien lijd kunnen de prijzen zoodanig veranderen, dat de risico voor Nederlandsche handelaars om Duitsche goederen- voor wederuitvoer in voorraad te nemen, te groot zou worden. MEXICO. Naar, aanleiding van de berichten over een nieuwe dreigende revolutie in Mexico heeft het Mexicaansche gezantschap in Den Haag zich tot zijn regeering gewend en het volgende tele gram ontvangen „De berichten betreffende een oproer zijn absurd. Het land verkeert in volkomen rust en er bestaat geen vrees voor ernstige onlusten. AMERIKA. Nu senator Borah Lodge zal opvolgen als voorzitter van de Commissie voor Buitenland- sche Aangelegenheden in den Amerikaanschen Senaat, is de leiding van de republikeinsche partij in dat lichaam ten deel gevallen aan Charles Curtis, een der merkwaardigste figuren in het Amerikaansche parlement. Voor de eerste maal zal een afstammeling der Roodhuiden een belangrijke rol gaart spelen in de Amerikaansche politiek. Curtis is namelijk de kleinzoon van het opperhoofd der Kaw-Jndianen, genaamd De Witte Veer. Tot zijn veertiende jaar werd hij in den stam opgevoed en heeft zelfs 50 jaar geleden meegevochten in den ooi log van zijn stam tegen de Cheyennes. Later werd hij (men zou bijna zeggen na tuurlijk krantenjongen, daarna jockey, trouw Inhoud 3490 15 Milo en Poorters Toeback in het volste vertrouwen op zijn gezag en zijn imponeerende waardigheid. „Stil, stil, burgers Het is geen gebeurtenis om te lachen," verhiel' hij luid en plechtig zijn stem, „hier is aan het gezag van den Staat een misdaad begaan, het is anarchie, majesteitschen nis, het land verkeert in gevaar Een gek heeft het gedaan, eentje die uit het gekkenhuis ontvlucht is. Vijl mij niet in m'n hals, smid, maar maak voort Hij overviel mij," vervolgde de burgemeester, „hij was zoo sterk als een leeuw Vijl op, smid, voor den duivel, maak toch voortMijn bediende liet de lantaarn vallen en nam de vlucht. De gek stopte mij een prop in den mond, hond mij vast, stak de ton in brand en roerde de trom geen nachtwacht geen politie te bekennen Dat duurt helsch lang, smid, je vijlt niet „Ik kan onmogelijk \ijlen, wanneer u tegen het volk staat te praten. Ik kan u toch niet in uw hals vijlen." „Waar is de gek Dat is vreeselijk," klonk nu een verward geroep door elkaar. „Dus de burge meester staat waarlijk aan den schandpaalIs hier dan geen nachtwacht of politie „Ja, hier zijn wij," riep nu een der nacht wachten, „dat is allerverschrikkelijkstWie had nu ook kunnen denken, dat iemand het wagen durfde den burgemeester aan tè randen, hem tot schande voor z'n volk te stellen De politieagenten kwamèn eindelijk ook e p- dagen. Zij waren druk in de weer,maaktenover- dveven veel kabaal, schimpten en tierden, sloegen bezoeker van avondscholen, student in de rech ten, en ten slotte op 18-jarigen leeftijd advocaat. Deze self-made Indiaan vocht zich met ijzeren wilskracht een weg in de politiek, liet zich eerst candidaat stellen voor de Kamer en toen hij daar eenige jaren zitting had gehad, voor den Senaat, waar Hij in 1909 zijn intrede deed. Tijdens de jongste republikemsche conventie werd Curtis genoemd als candidaat voor het vice-president- schap. De nieuwe republikeinsche leider heeft zijn afkomst nooit verloochend. Hij is een kalm en zwijgzaam man, en men verwacht nog veel van zijn werkzaamheid in het Amerikaansche politie ke leven. ALLERLEI. Uit BrusselGister is de Belgische radicaal- socialislische partij gevormd. Zij heeft l.e Brussel een algemeene vergadering gehouden, waaraan ongeveer 50 personen hebben deelgenomen. De nieuwe partij wil in België invoeren viaL men in Frankrijk noemt de politiek van het linksclie bloc ze wil „het. anti-clericalisme weer in het parlement wakker roepen." Uit Krakau De slrijd in de Poolsche textielindustrie breidt zich uit. In I-odz hebben groote arbeidersvergaderingen plaats. Tot nu toe zijn 120.000 arbeiders bij de 'staking be trokken. De besprekingen tusschen den inspec teur-generaal van den Arbeid met de textiel fabrikanten hebben geen resultaat gehpd, daar' de industrieelen verklaarden dat zij hun stand punt niet konden wijzigen. Uit Parijs De Duitsche gezant heeft tegenover Herriot uiting gegeven aan de vol doening der Duitsche regeering ingevolge de in-vrijheid-stelling van generaal Von Nathu- sius. Hij deelde hem verder mede, dat de Duit sche regeering besloten heeft, een in Duitsch land gevangengehouden Fransehinan gratie te verleenen. Uit Peking De ex-keizer, die zijn vrijheid heeft teruggekregen,heeft Zaterdag'n autotochtje rondom Peking gemaakt. In den namiddag zocht hij een toevlucht in het Japansche legatie- gebouw, waar hij gebleven is. Ei' was, naar het schijnt, geen reden om voor onmiddellijk gevaar te vreezen. De Parijsche verkeerscomrnissie heeft be sloten, al het „langzaam-gaande verkeer" ge durende de uren tusschen 3 uur n.rn. en 7 uur n.m. den toegang tot het centrum der stad te ontzeggen. De echtgenoote van grootvorst Cyrillus heeft zich via Parijs naar Amerika begeven om gelden bijeen te brengen voor een agitatiefonds tot herstel van de Russische monarchie. jjgj Uit Rome De ministerraad heeft generaal Gandolfo tot commandant van de nationale militie benoemd. Te Parijs verwacht men, dat Krassin, de nieuwbenoemde Sovjetgezant, a.s. Donderdag aldaar zal arriveeren. Tot dusver heeft hij 29 passen gevraagd voor zijn toekomstige mede werkers. Uit Berlijn De republikeinsche leden van den Senaat hebben besloten vier Senatoren uit de Amerikaansche Republikeinsche Partij te zetten o.w. LajjFollette. met hun gummistokken naar de joelende en fluitende straatjongens en verboden ieder „trouw onderdaan" te lachen maar zelf .hadden zij moeite een ernstig gezicht te bewaren en 'I was een onmogelijk werk de uitgelaten vroolijkheid \an het volk te temperen. Het duurde wel een hall' uur voor het den smid gelukt was, het slot te verbreken. De burgemees ter hield hem ieder oogenblik op door z'n ver- wenschingen over het gelach van het volk, en hel langzame vijlen. Bij iedere uitbarsting van woede staakte de smid zijn arbeid, uit vrees dat de hals van den burgemeester in minder aangename aan raking zou komen met zijn vijl. Hij verzekerde den burgemeester dat hij maar niet kon begrijpen waarom het volk toch zoo lachte. „Houd toch je snater, domkop en vijl," riep de" burgemeester nog ongeduldiger. Hij wilde weder tot het volk spreken en de smid moest z'n werk weer onderbreken. Bijna alle burgers der stad hadden nu tijd gehad om op de'been te komen en naar het „hartverscheurende tooneel" zoo drukte de smid zich uit te. gaan kijken. Zelfs de dames hadden de balzaal verlaten en waren naar het raadhuis geijld orn eens te kijken welk een figuur de burgemeester in deze nieuwe houding wel sloeg. Ondanks de bedreigingen der politieagenten hieven de straatjongens „hoera" roepen, een paar muzikanten, die in hun verwarring hun instrumenten hadden meegeno men, begonnen een vroolijke fanfare fe Mazen. Wordl wrvolgd). NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1