J DAGBLAD WOOR SCHIEDAM FEUILLETON. LUXE DOOS V. ROSSEM'S TABAK De avonturen van Kristen Blok. St. NICOLAAS-CADEAU 47ste Jaargang. Woensdag 3 December 1924. Na, 14115 BureauKOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85 Postbus s 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post ƒ3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertentiën: 15 regels 1.75elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden be ekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeitt 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood i 200 bij verlies van een duim; i 60 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd door de N.HoIi.Algem.Verz.bank Schiedam Bnitenlandseb Nieuws. ENGELAND EN EGYPTE. Gelijk te voorzien was, is het bereikte accoord met de Egyptische regeering betreffende de bescherming der vreemde kolonies in Egypte dadelijk gevolgd door de ontruiming der douane kantoren te Alexandrië. Wen weet, dat de be zetting der kantoren op 27 November had plaats gevonden. Reuter verneemt, dat volgens de jongste te legrammen in den Soedan alles rustig is, en de ontruiming door de Egyptische troepen een bevredigend verloop heeft. De nieuwe Britsche gezant van Egypte, Neville Henderson, is te Cairo aangekomen. Ui verband met de aanvaarding door de Egyp tische regeering van de verplichting om 'de be voegdheden der buitenlandsche juridische ad viseurs in acht te nemen, zij er op gewezen, dat de eigenlijke „juridische adviseur der Egyp tische regeering een Engelschman is, en de procureur-generaal een Bcig. De meestö buiten- landsche functionarissen zijn géén Engelschen de meeste werkzaam te Alexandrië zijn Italianen. Door de nieuwe regeling krijgen de vreemde ambtenaren, die oorspronkelijk wenschten ont slag te nemen, doch na 1 April 1925 nog voor hun pensioen in dienst moesten blijven, gelegen heid om, wanneer zij zulks wenschen, heen te gaan zonder iets van hun rechten in te boeten, in plaats zich nog tot 1927 ter beschikking van de Egyptische regeering te moeten houden. Reuter meldt vanuit Cairo, dat volgens de „Mocattam" sir John Asocr, de gouverneur van Bermuda, tot Britsch opperbevelhebber (Sirdar) in Egypte is benoemd. Reuter meldt uit Malta Het moederschip -voor vliegmachines, Eagle," is gister met troe pen aan boord naar Port Said vertrokken. ENGELAND. Whitley speaker. Het nieuwe Engelsche parlement kwam gister bijeen voor de beëediging van zijn leden. Deze duurt in het Lagerhuis met zijn 615 leden enkele dagen, zoodat de eigenlijke zitting eerst de volgen de week met de Troonrede zal worden geopend. Het afleggen van den eed kan in het Lagerhuis eerst aanvangen na de verkiezing van den voor zitter. Naar gewoonte werd de liberale afge vaardigde Whitley, de vorige speaker, als zoo danig herkozen. De liberale fractie van het Lagerhuis hield daar gisteravond een vergadering en koos Lïoyd George als haar leider. Dit geschiedde echter geenszins eenparig. Volgens het officieele verslag werd anderhalf uur lang een openhartige dis cussie gevoerd, hoewel in verzoenenden geest, daar een der aanhangers van Asquith voorstelde, in afwachting van diens terugkeer in het Lager huis, voor de huidige parlementszitting tot voor zitter der fractie naar Chief Whip Sir Godgrey Collins te benoemen. Het daarop voorgestelde amendement om Lloyd George als parlementair leider voor de huidige zitting te kiezen, werd aangenomen met ,26 tegen 7 stemmen. Eenige liberale afgevaar digden waren afwezig. DE OPSTAND TE REVAL. De regeering van Estland heeft in verband met de communistische troebelen een protest nota aan de Sovjet-regeering gezonden. Uit Stockholm wordt gemeld, dat bij het uit breken van den communistisch en opstand in Reval, een Russisch vlooteskader bij de Est- 25 „Nu goed, mijnheer Blok," zei hij toegevend, „langs dezen weg kunnen we ook gaan. Maar ik dacht dat u slapen wilde, mijnheer Blok ik heb ook wel trek om een dutje te doen." Beiden zwegen een tijdlang. Kristen Blok had zich uitgestrekt en snorkte luid. Zijn rechter hand rustte op zijn reisstok, z'n linker hing slap langs den wagen en z'n jas Stond geheel open. Mads richtte zich voorzichtig overeind en overdacht nauwkeurig den toestand. Een öogen- h 1 ik bedacht hij zich, dan boog hij zich naar den koetsier voorover en likte hem op den schouder. „Wanneer ik uit den wagen spring," fluisterde hij, .jbekommer je er dan maar niet om, maar rijd zoo snel mogelijk cloor. Eu wanneer je men- sc.hen ontmoet, dan moeten ze je helpen om dien kerel te knevelen. Hier heb je een brief van den burgemeester, waarin zijn inhechtenisneming aan alle bewaarders der openbare orden bevolen wordt." „Zoo," mompelde de jongen, en hij nam den brief aarzelend aan. „Dat kan lastig genoeg wordenDie gek kan mij wel uit den wagen landsche kust werd waargenomen, waar het manoeuvreerde. Toen de opstand onderdrukt was, wisselden de oorlogsschepen signalen en vertrokken daarna. Nen neemt aan, dat he-t in de bedoeling heeft gelegen, Russische troepen in Estland te landen als de opstand was gelukt. Van de gearresteerde communisten te Reval, zijn heden twintig gefusilleerd. DE TWEEDE OPIUMCONFERENTIE. De tweede internationale opium-conferentie heeft liet Amerikaansche voorstel met 26 tegen 1 stem en 9 blanco o.vv. laatste ook Neder land naar de eerste commissie verwezen. Het voorstel houdt zooals wij reeds meldden, het verzoek in aan de deelnemende staten om wettelijke maatregelen te treffen ter coütfo-« leering van de productie en den verkoop van ruwe opium, ten einde te maken, dat het over schot van de voor medische en wetenschappe lijke doeleinden benoodigde voorraden ruwe opium voor andere doeleinden wordt gebruikt, hetgeen volgens de Amerikanen te vreezen is, wanneer de beperkende bepalingen zich al leun zouden uitstrekken tot de productie van gezui verde opium. Inzake 'de eerste opiumconferentie is te ver melden, dat Engeland en Japan tot algehecle overeenstemming zijn gekomen met betrekking tot het vraagstuk van cle invoercertificaten. Het slagen der door den heer Van Wet turn geleide conferentie schijnt dus thans verzekerd. DE AMERIKAANSCHE BEGROOTING. In zijn boodschap aarr het Congres ter bege leiding van de begrooting voor 1926 zegt Coo- lidge, dat er. een overschot van 67.884 duizend dollar kan worden verwacht voor dit jaar en van 373.743 duizend voor het begrootingsjaar 1926. De president heeft als ontvangsten over het begrootingsjaar 1925 ongeveer 3,601,968 duizend op en als uitgaven 3,534,083 duizend dollar. CHINA. Nieuwe verwikkelingen. Nieuwe verwikkelingen gaan China bedreige door het plotselinge vertrek van Tsjang Tso-lin uit de hoofdstad. Zijn zoon, zijn stafofficieren en buitenlandsche adviseurs vermaakten zich Maandagavond laat nog heel genoeglijk op een bal en gaven den indruk, dat de opgehelderde hemel van het Chineesche leven onbewolkt zou blijven, maar gistermorgen 4 uur vertrok Tsjang per extra-trein, en wel zoo haastig, dat sommige leden van zijn gevolg achterbleven. Later ver trokken eenige treinen met zijn brigade en lijf wacht. Men gist ijverig naar de eigenlijke reden van deze opzienbarende gebeurtenis. Maar het is bekend, dat Feng Yu-sjiang ontevreden is over den huidigen gang van zaken en mokkend in de Westelijke heuvels toel't, waar hij zijn leger versterkt, dat thans meer dan 50.000 man sterk heet te zijn en grootendeels buiten Peking kam peert. Tsjang Tso-lin bracht slechts 15.000 man mee naar Peking, maar heeft nog 25.000 anderen langs den spoorweg tusschen Peking en Tientsin gekampeerd. Later op den dag trokken talrijke troepen van Feng de hoofdstad binnen, terwijl Tsjang te Tientsin aankwam. Hij zal daar blijkbaar voorloopig blijven en men schrijft hem de be doeling toe een voldoende troepenmacht te organiseeren voor een effectieve bezetting van Peking. Het kan .derhalve een strijd om de hoofd stad worden, en de inwoners van Peking wachten gooien en zelf rijden waarheen hij wil." ,,'t Loopt zooals 't loopt," fluisterde Mads. „Ik heb mijn bevelen. Wanneer ik slechts dat in mijn bezit heb," en Mads wees naar het ver zegelde paket, „dan is er weinig meer aan den dollen kerel gelegen. Rijd nu maar hard door totdat je menschen ontmoet en doe wat ik je zeg De jongeman zweeg nadenkend. Mads onder zocht nogmaals met groote voorzichtigheid zijn toestand en de houding van zijn sterken huur man. Ret scheen alsof Kristen Blok vast sliep en vroolijk droomde,want zijn snorken geleek op een onderdrukt gelach. De documenten gleden meer' en meer uit z'n binnenzak. Plotseling raapte Mads al den moed bij elkaar dien hij bezat, greep met vaste hand het paket en sprong uit den wagen, maar op hetzelfde oogenblik kreeg hij zulk een geweldigen slag in z'n rug dat hij brullend van pijn op den grond viel. „DoorrijdenLaat hem maar liggen, den rakker Die^al zichzelf wel redden," riep Kristen Blok tol den koetsier, die sidderend van angst naar den geweldigen „gek" keek. „Geef mij eerst den brief van die inhechtenis neming," beval Kristen Blok. „Zoolang ik in dezen wagen zit, rijdt je zoo hard als je kunt en als je leven je lief is, waag het dan niet je mond tegen den een of anderen voorbijganger open te doen in groote spanning de komende gebeurtenissen af. De positie van den tijdelijken president Twan Tsji-joei is verre van benijdenswaardig geworden. Eerst door Tsjang aan het bewind gebracht, wordt hij llians door den dictator van Moekden van de beschermende militaire macht beroofd. Twan ontsloeg de ambtenaren, die Feng- tijdens diens bezetting van Peking had aangesteld. Vermoedelijk zal nu Feng op zijn beurt weer overgaan tot het ontslag van de ambtenaren, die Twan aanstelde, tenzij Tsjang snel met een vol doende krijgsmacht mocht komen opdagen. De Japanners hebben ook alle reden zich voor de komende gebeurtenissen te interesseeren. De nieuwe regeering van Twan was hun vriend schappelijk gezind, maar dit kan anders worden als beng weer te Peking de lakens gaat uitdeelen en opnieuw aan de inblazingen van de Sovjet- regeering kans gaat geven. Zooals bekend, zocht de jonge Mandsjoe- keizer, die sinds Feng hem uit het keizerlijk paleis verdreef, ten huize van zijn vader prins Tsjoen vertoefde, Jater een toevlucht in de Ja- pansche legatie. Gisternamiddag werd beproefd de jonge keizerin en ook des keizers tweede vrouw naar de legatie over te brengen, maar de politie w eigerde haar uit de woning van Tsjoen te laten vertrekken. HANDELSVERDRAGEN. Te Londen is gister het Duitsch-Engelsche handelsverdrag onderteekend. Het zal gelden voor den duur van vijl jaar met een opzeggings- n van éën jaar. De onderhandelingen in zake het Duitscii- Russisch handelsverdrag hebben een vlot ver loop en- worden in vriendschappelijken geest gevoerd. Het is nog niet bepaald, wanneer zij afgeloopen zullen zijn, doch men verwacht niet vertrouwen, dat het verdrag binnenkort zal worden geteekend ALLERLEI. Uit New-York He arbeidsraad van de Ame rikaansche spoorwegen lieeft toegestemd in een loonsverhooging van 5 proeent, welke zal worden toegekend aan 75.000 machinisten, stokers en het personeel in de werkplaatsen. Bij dit besluit zijn 45 hiaatschappijen van het Westen betrok ken en het is in overeenstemming met de loons verhooging, welke onlangs vrijwillig door de 'New York Central Railway en eenige andere maatschappijen van het Oosten zijn toegekend. Uit Weltevreden. Het Duitsclie selhp Normarkt" beladen met ruim 37.000 Duilsche geweren is te Tandjong Priok binnengeloopen tot het innemen van water en het uitvoeren van herstellingen. De toestemming tot het meren werd geweigerd en het schip werd onder politie bewaking gesteld. Inhoud 3512 15 Milo en Poorters Toeback De jongen reikte hem zwijgend den brief over en dreef de paarden tot den meesten spoed aan. „Wees niet bang," voegdeBlok er aan toe, ter wijl hij den bevreesdën knaap op zijn schouder klopte. „We zullen wel goede vrienden worden en wat je doet, doe je niet voor niets Daarbij reikte Kristen Blok den jongen een zilverstuk toe, dat deze verheugd aannam. Toen de burgemeester den volgenden morgen in zijn kamerjapon z'n chocolade op zat te slui pen en zich trachtte te troosten over de ongek lukkige gebeurtenissen van den vorigen dag, trad Mads binnen, de rechterhand, waarin hij een pakje had, angstvallig op zijn rug houdend. „Lieve heinel," riep Mads verwonderd uit, „is mijnheel de burgemeester na zooveel smaad en hoon verduurd te hebben nog in slaat om van z'n chocolade te genieten „Onzin, Mads Hij mankeert in 't geheel niets. Ik wil niet dat je daar nog over spreekt, versta je Nu, hoe heb je het er af gebrachtIs hij in de val geloopen Kon je het met dien drorn- melschen kerel klaarspelen Heb je hem de dia manten ontnomen „Dat zal de burgemeester zoo aanstonds hoo- ren. Het was een verschrikkelijke,, geschiedenis, die ik niet zoo gauw zal te boven komen. Ik dachl dat. hij mijn rug ia tweeën had geslagen. Wel liep hij in de val, de slimme vos Ik was bijna Gistermiddag heeft het den tocht naar Mands- joerije voortgezet. Uit Londen. Volgens een bericht uit Rio de Janeiro is bij de Braziliaansche Kamer een wetsontwerp ingediend, waarbij aan vrou wen het kiesrecht wordt verleend en haar wordt toegestaan bestuursfuncties te bekleeden. Hieronder valt ook het ambt van president. Uit Stockholm. Branting, de Zweedscbe Premier, moet. het bed houden. Hij is ernstig ongesteld en zal niet in staat zijn deel te nemen aan de bijeenkomst van den Volkenbondsraad te Rome. Hij zal vervangen worden door Prof. Unden. Uit Warschau. De poging van de regeering om bij de staking der Textielarbeiders in Con gres-Polen bemiddelend op te treden, is mislukt. De arbeiders besloten de staking intenser door te voeren. De staking dreigt zicli ook tot de gemeente-werklieden van I.odz uit te breien. Uit Londen. Het aantal geregistreerde werkloozen hier te lande bedroeg op 24 Novem ber 1.190.400 of 18.599 minder dan de vorige week Sittteii-Generaal. TWEEDE KAMER. Vergadering van Dinsdag, 2 December. Eenige amendementen van mevrouw Bakker- Nort beoogende verschillende door de regeering op de begrooting van arbeid, afdeeling volks gezondheid, verminderde posten in hun ouden toestand te herstellen, worden verworpen met 60 tegen 28 stemmen of bij zitten en opstaan. ,.^Een amendement-Boon, om het subsidie voor de R.K. Kweekschool voor vroedvrouwen te Heerlen met ƒ80.000 te verminderen, wordt aangenomen met 46 togen 39 stemmen. Voor stemden de linkerzijde, en van de rechts de christelijk-lustorischen en de a.r. Visscher, van der Molen, de Monté Verloren en Schouten. Hoofdstuk IV (Justitie) der Staatsbegrooting wordt aangenomen met 66 tegen 19 stemmen. Tegen de sociaal-democraten en de communis ten. Aan de orde is Hoofdstuk Va (Onderwijs) der Staatsbegrooting. Mej. Wc sierman (V.B.) opent de alge- meene beschouwingen. Spreekster wijst op de ver gaande splitsing bij ons onderwijs, dringt, aan op meer toezicht op de openbare school, en bepleit het les geven in Fransch en Esperanto op de openbare scholen. De ouders belmoren meer invloed te krijgen bij liet benoemen van onderwijzend personeel. De heer Bakker (C. PI.) verwijt de regeering te weinig belangstelling voor het vervolgonder wijs De salarissen der onderwijzers ten platte- lande acht spr. veelal te laag. Er is een te groot aantal leerlingen aan de opleidingsscholen voor onderwijzei De heer Van Zadelhof!' (S. D.) ;s teleurgesteld over de resultaten van de pac'fi- catie. Het vervolg-onderwijs moei worden be vorderd. Het ambulantisme moet ook bij bij zondere scholen worden afgeschaft. Te gemakke lijk worden bijzondere scholen opgericht en openbaie scholen opgeheven. De vredesgedach- te moet ook op de scholen bevorderd worden. De voorzitter deelt mede, dat minister Aalberse naar aanleiding van het votum over het subsidie aan de school te Heerlen zich wenscht te beraden, wat hem te doen staat en dat hij daarom geen prijs stelt op behandeling van het overige deel zijner begrooting. Voldoende aan deze mededeelingen werd de behandeling geschorst. geheel alleen met hem. M'n twee helpers waren naar de stad geloopen toen de roffel ging en u daar voor het raadhuis „Houd je mond, Mads Onzin Hoe ging het verder Kreeg je die papieren „Dat zal mijnheer de burgemeester zoo aan stonds hooren. Ik kreeg meer dan ik noodig had, U had dien klap eens moeten voelen, die ik op m'n rug kreeg. Ik zou liever tien keer aan den schaudpa „Mads Onzin, zeg ik je, groote onzin Heb je hem vastgebonden, vraag ik, en kreeg je de pa pieren le pakken „Neen binden kon ik hem niet, ziet u, want hij had ons allebei wel kunnen radbraken, maar ik kreeg toch een klap op m'n rug dat, u mij die wel mag vergoeden, want „Stommeling, heb je de papieren nu, ja of neen Ezel, lange, magere kleermakers-el, heb je die papiéren nu," brulde de raadsheer, die al z'n zelfbeheersching verloren had. „Wat kan mij jou rug schelen! Waar zijn de papieren?" „Ja, ik heb ze gekregen, mijnheer de burge meester, en mijn tien thalers heb ik eerlijk ver diend. Hier hebt u het paket. Hij droeg het op z'n borst, maar ik was slim." Mads gaf zijn paket niet af vóór hij het glim mende goudstuk in z'n handen voelde. (Wordt verruigd). NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT 'Uil I I 11 I I I I m «MW

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1