Rossem in Pakjes. *Xs&L cke'db/palztwva De begrooting van Financiën kwam nu gis teravond aan de orde. Bij de algemeene beschouwingen klaagt de heer IJ z e r m a ri (V. B.) er over, dat de be zuiniging zoo weinig resultaten heeft opgeleverd ten aanzien van dit departement. Spr. geeft eenige voorbeelden, waaruit blijkt, dat op het departement de behandeling van soms eenvoudig zaken soms loopt over 16 tot 23 schijven. Aan één der afdeelingen van het departement zijn ds uitgaven aan salarissen zelfs gestegen met 5 pet. De heer S t a a l.m an (V. B.) bepleit verla ging van de accijns op gedistilleerd. De minis ter heeft medegedeeld, dat de smokkelarij en de clandestiene fabricage nog steeds grodtcn omvang heeft. Ook de cijfers bewijzen dat. De Minister van Financiën, de heer Colijn antwoordt op een opmerking van den heer Fleskens, dat reeds een onderzoek naai de werking van den bieraccijns is ingesteld. Den heer IJzerman antwoordt de minister, dat spreker zich steeds bereid heeft verklaard met de organisaties overleg te plegen. Wat de opmerkingen van den heer Staalman betreft, merkt spr. op, dat het vraagstuk van den gedistilleerd-accijns steeds zijn volle aan dacht, heeft. Wel is bij het departement bekend dat er fraude wordt gepleegd, en dat er gesmokkeld wordt, maar ook bestaat bij het departement vermoeden, dat het gebruik van gedistilleerd is afgenomen. Spr. verklaart zich volkomen bereid, een nader onderzoek naar die feiten in te stellen. Bij de Yle afdeeling herinneit de heer IJzer man (S. D.) aan de mededecling van den minis ter, dat de regeering een wetsontwerp voorbe reidt om te komen tot geleidelijke afschaffing der Staatsloterij. Spr. gelooft, dat dit niets an ders is dan een paradepaardje van de a.r. par tij voor de komende verkiezinzn. De Minister merkt op, dat het bedoelde wetsontwerp binnenkort bij de Kamer zal.in komen. Dan zal spr. gelegenheid hebben, op de gemaakte opmerkingen van den heer IJzer man terug te komen. De begrooting van Financiën en de overige wetsontwerpen (Leeningfonds, Tiendfonds en Staatsmuntbedrijf) worden z.h.st. aangenomen. De vergadering wordt, geschorst tot 2 uur. Fit hel klmiing bedrijf. De hoofdbesturen van de werknemersbonden in de kledingindustrie hebben in een gister gehouden vergadering besloten, de overeenkom sten voor hel heeren- en dameskleedingbedrijf op te zeggen. Dit besluit is genomen, na machti ging van de afdeelingen der resp. bonden. Van de thans loopende contracten eindigen sommige op 15 Februari 1925, andere op 15 Maart 1925. Aan de werkgeversbonaen is reeds meege deeld, dat de bonden van werknemers geneigd zijn, over het afsluilen van een nieuw contract te onderhandelen en dat zij tijdig voorstellen zullen formuleeren betreffende den inhoud van deze nieuwe overeenkomsten. Vliegtoestellen voor het leger. Geruimen tijd reeds kunnen de Rotterdammers boven hun stad eiken dag op groote hoogte een vliegtuig in actie zien, dat door zijn mooien vorm opvalt, liet is de Koolhoven F. K. 31 verkenner, vervaardigd in de werkplaatsen der Nationale Vliegtuig Industrie, waarmede in het begin van dit jaar voor de Luchtvaart- afdeeling te Soesterberg reeds proef gevlogen werd aangezien de Luchtvaartafdeeling niet over een nacht ijs wenschte te gaan, te meer waar het hier een geheel nieuwe motor betrof, heeft de N. V. 1. sederl dien geregeld zware proeven genomen oin den nieuwen luchtgekoel- den motor van deze Koolhoven-verkenner zoo veel mogelijk aan den tand 'té kunnen voelen. Deze proefvluchten zijn in alle opzichten ge slaagd, zoodat binnenkort de levering van de eerste Koolhoven-toestellen aan de regeering kan worden tegemoet gezien. Binnenland. Een crisis in 't Kamerverslag gemeld, heeft de Tweede Kamer gistermiddag met 46 tegen 3D stemmen aangenomen het amendement-Boon, strekkende tot vermindering van het voorge stelde subsidie aan de Kweekschool voor Vroed vrouwen le Heerlen met 80.000. Vóór de stemming heeft de heer Schok king, de leider der Christ.-Hist. Kamerfractie welke aan het amendement haar stem gaf verklaard, dat aangezien het zijn fractie voor komt, dat bij de verhooging van dit artikel, waardoor dit subsidie in de toekomst 248.000 zal bedragen, niet is komen vast te staan, dat; er behoefte bestaat aan permanente verhooging met 80.000 en de Minister niet heeft willen ingaan op het denkbeeld, om een commissie in te stellen,, teneinde de levensvatbaarheid dei- school te onderzoeken, hij en de zijnen, hoezeer de sociale beteekenis der school niet onder schattende zich niet verantwoord zouden ach ten hun slem aan het amendement te onthou den. De Minister van Arbeid, de heer Aalberse, heeft daarop aan den voorzitter der tweede Kamer bericht gezonden, dat, vooral na de verklaring van den heer Schokking, de stemming over het amendement-Boon een zoodanige be teekenis heeft gekregen, dat de Minister zich wenscht te beraden, wat hem te doen staat. Hij verzoekt daarom de behandeling van zijn hegroo ting te schorsen. Luchtverkeer. Zooals Lekend, heeft de F VII—H-NACC, die de vlucht AmsterdamBatavia heeft, vol bracht, voordien deel uitgemaakt van de lucht vloot der Kon. Luchtvaartmaatschappij. De H-NACC was de eerste van eeu reeks v liegtuigen van het type F VII, door de Kon. Luchtvaart maatschappij bij Fokker besteld. De Nederlandsche Vliegtuigenfabriek heeft dit type thans in seriebouw genomen en daarin nog éenige wijzigingen aangebracht, o.a. is de veering v an het landingsgestel eenigszins ver anderden bovendien is de bouwer erin geslaagd, het. toestel een weinig lichter te maken. De overnemings-vluehtcn van een toestel van dit soort hebben dezer dagen op Schiphol plaats, waarna de Kon. Lucht vaartmij. het toe stel terstond op de lijn naar Londen zal plaatsen. De twee volgende vliegtuigen van deze serie worden in den loop van December afgeleverd en komen dan eveneens dadelijk in dienst op de LondenSche lijn der Kon. Luehtvaartmpij. De vliegtuigen zijn uitgerust met draadlooze telefoon en voorzien van dubbele besturing. Ze kunnen des winters behoorlijk verwarmd worden. De nieuwe Nederlandsche gezant in Egypte. Naar het Nederl. Correspondentie!)ureau in Den Haag verneemt, komt voor benoeming tot opvolger van graaf Van Limburg Stirum als gezant te Kairo ernstig in aanmerking jhr. mr. A. van der Goes, thans gezant te Lissabon. II. K. onderwijzers en salarisregeling. De federatie van algemeene diocesane ver- eenigingen van R. K. bijzondere onderwijzers in Nederland, de federatie van de R. K. onder wijzers in de bisdommen Utrecht, Breda en Roermond, de R. K. openbare onderwijzersbond in het aartsbisdom Utrecht en het bisdom Haar lem en de R. K. onderwijzeressenvereeniging in het bisdom 's-Herfcogenbosch zullen opZondag 7 dezer, des middags te 1 uur in de groote zaal van het Jaarbeursgebouw te Utrecht een groot congres houden ter bespreking van de salaris- regeling. De actie van „Sint Michael." Het Dagelijksch Bestuur van den Algemeenen Bond deelt ons naar aanleiding van de verschil lende persberichten mede, dat over het besluit tot afkeuring der actie St. Michael niet is gestemd dat liet communiqué zooals het is gepubliceerd naar aanleiding van de Bondsbestuursvergade- ring van Vrijdag j.l., is aangenomen met 13 tegen 7 stemmen, en dat'het bericht in de „Telegraaf' omtrent de afkeuring over de uit lating van den Voorzitter, in zijn rede te Alkmaar gehouden, geheel onjuist is. Voorts vernemen wij, dat de publicatie dei- aangekondigde nadere ïnoliveering van het standpunt van het Bondsbcstuur, in de avond bladen van Zaterdag a.s. zal geschieden, Boterwet. Het voornemen bestaat, in de Boterwet eenige aanvullingen aan te brengen o.m. betreffende de aanduiding van margarine. Het ligt in de bedoeling een voorschrift op tc nemen waarbij de verkoop van boter en margarine in dezelfde lokalen wordt verboden. Sinaasappelen. De Belgische importeurs te Antwerpen heb ben gisler, bij wijze van protest tegen het nieuwe invoerrecht van 27 frank per 100 kilo op si naasappelen, de aangevoerde sinaasappelen ge weigerd. Een groot deel ervan wordt naar Ne derland en Duitschland gezonden. De Spaansche verzenders willen ook geen sinaasappelen meer aar België zenden. Een voortduren van dezen toestand zou een erplaatsing van den sinaas appelen-handel van Antwerpen naar Botter dam, Amsterdam en elders tengevolge hebben. Dc zomerlijd. De minister van Binnenlandsche Zaken deelt in Zijn Memorie van Antwoord mede dat de publicatie van het rapport, uitgebracht door de z.g. „tijdcommissie", binnen zeer korten tijd kan worden tegemoet gezien. Prov. Staten. De Provinciale Staten van Zuid-Holland kwamen gisteren in najaarszitting bijeen. Tot buitengewoon lid van Ged. Staten werd in de vacature-Visser van IJzendoorn gekozen, de heer Crena tie Jongh. Stads- en Gewestelqk Nieuws. Gemeenteraad. De Gemeenteraad van Schiedam vergadert op Dinsdag 9 Dec. 1924, Is nam. te 2 uur. De agenda bevat o.m. 1Aanbeveling van B. en W. ter benoeming van een Regent der Hofjes van Belois ter ver vulling der vacature, ontstaande door de perio dieke aftredingg op 1 Januari 1925 van den heer W. A. Beukers A.J.zn. Aanbevolen worden 1. de heer W. A. Beukers A.J.zn. 2. de heer F. A. C. Lechner. 2. Aanbeveling van B. en W. ter benoeming van een hoofd der Maria-Bewaarschool. Aanbevolen worden 1. Mej. T. van derStadt, Hoofd van de Nuts-fröbelschool tè- Wageningen 2. Mej. J. Bosma, Hoofd van de Nuts-bewaar- school te Vlaardingen. 3. Voorstel van B. en W. tot definitieve aan stelling van Mej. A. v. d. Most als onderwijzeres aan de School voor Buitengewoon Lager Onder wijs. 4. Voorstel van B. en W. tot overplaatsing, met ingang van 1 Januari a.s., van het navolgend onderwijzend personeel bij het Openbaar Lager Onderwijs 1. Mej. A. M, Verveen van school Cl naar 2854 15 School Bil 2. de heer M. Fluijskes van School Cl naar de School voor het Centraal 7e leerjaar 3. Mej. A. Bijloo van School Cïl naar School L en 4. Mej. S. v. d. Kort van School Gil naar School L. 5. Voorstellen van de Commissie voor het onderzoek der rekeningen tot goedkeuring van de rekeningen van het St. Jacobs-Gasthuis over 1922 en van bet. Fonds herkomstig van het voormalig Oude Manhuis over 1922 en 1923. 6. Voorstel van B. en W. om hun College te machtigen tot onderhandsche verhuring op door hen Le stellen voorwaarden 1aan W. Dijkshoorn ol anderen van de bouw manswoning en 7.32.09 H.A. weiland in Spierings hoek tegen den prijs van 2400.en zulks voor den tijd van een jaar, ingaande resp. 1 Mei en 1 Januari 1925 2. aan C. J. VisserHeijslek of anderen van de linkerzijde van het pand Koemarkt 3, zulks voor het tijdvak 1 December 192430 April 1925 tegen een huurprijs berekend naar 600. per jaar. 7. Wijziging van de gemeente-begrooting, dienst 1924. 8. Voorstel van B. en W. tot aanvaarding van het door wijlen den heer P. Loopuyt aan de Gemeente, ten behoeve van het Stedelijk Museum gelegateerd bedrag ad 1000. 9. Voorstel van B. en W. tot het verleenen van een crediet van 300.voor het aanbrengen van een bescherming aan de radiatoren van de Centrale verwarming in de Maria-bewaarsciiool aan de Laan. 10. Voorstel van B. en W. om, in verband met de nieuwe voorschriften van Gedeputeerde Staten betreffende dé inrichting der begrootingen en der rekeningen van inkomsten en uitgaven van de gemeenten in deze proyincie, te besluiten tot intrekking van de Verordeningen, regelende het afzonderlijk geldelijk beheer van 1. den Havendienst2. de Brandweer 3. den dienst der Gemeentelijke Zwemplaats 4. de Gemeentelijke Arbeidsbeurs 5. den dienst der Algemeene Begraafplaats 6. de Gemeentelijke Bezittingen niet behoorende tot de andere Be drijven, diensten en instellingen der Gemeente 7. de Bezittingen behoorende tot den dienst der Politie en 8. de Bezittingen behoorende tot den dienst van het Onderwijs. 11. Voorstel van B. en W. Lot wijziging van het raadsbesluit van 24 Juni 1921 regelende de pensioensaanspraken van het ten tijde der over neming van de Bewaarscholen van de Maat- scl appij „Tot Nut van 't Algemeen" aan die scholen verbonden personeel. 12. Voorstel van B. en W. tot wijziging van het Pluishoudelijk Reglement voor de Commissie tot Wering van Schoolverzuim. 13. Voorstel van B. en W. om 1. de betrekkingen van concierge en amanuen sis aan het Gymnasium met ingang van 1 Januari 1925 te combineeren 2. de Verordening, regelende de bezoldiging van ambtenaren in dienst der Gemeente Schie dam, voor zooveel het bepaalde onder het Hoofd Gymnasium" betreft, te wijzigen in dier voege, dat de nieuw te benoemen amanuensis-concierge wordt bezoldigd op den voet der Rijksregeling en verder eenige onjuistheden in dc salaris regeling der 'leeraren worden weggenomen. 14. Voorstel van B. en W. tot invoering met l Januari 1925 van een vastrechttarief, voor- loopig naast het bestaande tarief, voor de leve ring van drinkwatér en in verband daarmede voorstel a. tot het verleenen van een crediet van 1 0 0.0 0 0.voor aan koop en plaatsing van vleugel- r a d-w at er meters; en b. tot vaststelling van een Verordening be- Lrelfende de levering van het water der Drink waterleiding van de Gemeente Schiedam. 15. Advies van B. en W. naar aanleiding van de motie van het lid van den Gemeenteraad, den heer H. v.d. Kraan, betreffende de woning- huren der Bouwvereenigingen. 16. Advies van B. en W. naar aanleiding van het verzoek van de N.V. Vleeschwarenfa- briek „Hollandia" (directeur J. J. A. van Alphen) om haar een schadevergoeding te Verleenen ten bedrage van 95.wegens het bederven van een partij rundvleesch. 17. Voorstel van B. en W. tot het geven van een bestemming aan de gelden van het Fabrifonds. Buurtver. Lange Achterweg. De buurtvereeniging „l ange Achterweg" heeft eergisteravond een feestvergadering ge houden. Bij de opening wees de voorzitter er op, dat in 1923 de Lange Achterweg den eersten prijs heeft verdiend en dat men nu moet zorgen nog beter voor den dag te komen. Direct na de opening betrad het buurt-too- neelgezelschap op de planken om met een aardig stukje de Vroolijkheid er in te brengen. Als hoofd nummer van het gezelschap stond op het program „De zegen des Hemels" of zes dochters 'en geen man de lach was niet van de lucht. Na nog enkele kleine voordrachten, kwam dc clou van den avond, de tombola. Het leek wel of er een hoorn van overvloed over het tooneel was leeggestort, zooveel groote en kleine prijzen ston den of lagen daar uitgestald. De familie Hakkert luisterde den avond op met mooie muziek, waarom tijdens de pauze de voorzitter, namens alle aanwezigen, hen toe sprak en met een prachtig bloemstuk vereerde. Na de tombola werden nog eenige korte stuk jes gegeven en was het tijd om heen te gaan. De voorz. sloot dan de vergadering met een woord van dank aan hen die hadden bijgedragen tot 'L welslagen van dezen avond en wekte allen op om de wekelijksche bijdragen te verhoogen en mede te werken opdat de Lange Achterweg volgend jaar, wederom waardig en schitterend voor den dag kan komen allen keerden daarop vergenoegd huiswaarts. St. Nicolaas zorgt weer voor de zuigelingen. Naar wij vernemen zal a.s. Zaterdag St. Ni colaas een rondgang houden door Schiedam ten bate der Vereeniging tot Bescherming van Zui gelingen. St. Nicolaas heeft dit het vorige jaar ook gedaan en was over de resultaten daarvan zeer goed tevreden. Er zijn weer een aantal Zwarte Pieten daar voor gerequireerd, die hem bij de inzameling behulpzaam zullen zijn. Naar verluidt zijn plan nen in bespreking om in hel Gorzenkwartier een tweede Consultatiebureau te vestigen. Wil len deze plannen tot uitvoering kunnen komen, dan moet de kas der Vereeniging eerst noe een flinken duw naar boven hebben. En St. Nicolaas heeft op zich 6enomen om daarvoor zorg te dragen. Het Bestuur der Vereeniging vertrouwt, dat de Schiedamsche burgerij hem daarbij 'n handje zal helpen. In de gemeenteziekenhuizen te Rotterdam werden den 20en en den 29en No vember 1924 de examens afgenomen voor het diploma voor ziekenverpleging. Het diploma werd o.m. uitgereikt aan de zusteis J. C. Touw en B. van Buiten, opgeleid in het gemeente-ziekenhuis alhier. Heden werd bijhetlageronder- wijs te Amsterdam benoemd, de heer C. A. Tettelaar, van hier. Gemengd Nieuws. Moedermoord. Gisteren is de sectie geschied van het lijk van de vrouw, die verleden jaar September in dc put bij haar woning te Peperga dood is gevonden en die, naar thans, zooals gemeld is, vermoed wordt, door haar zoon is vermoord. De geneesheer heeft verklaard dat de wond, die destijds is toegeschreven aan den val in de put, zeer wel met een houten hamer kan zijn toegebracht. Bran d. Gisteravond omstreeks 11 uur werd er brand ontdekt in het winkelhuis van perceel 94 Weesperstraat, te Amsterdam, waarin ge vestigd was de zaak in verfwaren van den heer Kersten. De bewoners waren afwezig. Toen de brandweer ter plaatse was, waren ook reeds de eerste en tweede verdieping door het vuur aan getast en sloegen de vlammen fel uit beide ver diepingen. De eerste verdieping was bewoond door de familie Aalsveld, de tweede door de wed. Waas en haar ouden vader, die ziek was. De poli tieagent Akker en eenige burgers hebben den ouden man uit het brandende huis gehaald onder gevaarlijke omstandigheden. De familie Aalsveld had zich intusschen in veiligheid gebracht. Met veel materiaal heeft de brandweer liet vuur aangeast, maar zij heeft niet kunnen be letten dat het geheele pand, ook de zolderver dieping, bewoond door da familie Kasper, schoon is uitgebrand. Mislukte smokkelarij. Bij Fiemel onder Termunten hebben de rijksambtenaren pl.m. 1000 liter spiritus, die frauduleus zouden worden ingevoerd, in beslag genomen. De smok kelwaar werd aldaar midden in den nacht op een afgelegen plaats gelost. Toen de smokke laars onraad bemerkten, sloegen ze met ach terlating van den geheelen buit op de vlucht. Een hunner, die in een sloot geraakte, viel in de handen der ambtenaren en is voorlo pig vastgehouden. Twee arrestaties. Het persbureau Vaz Dias meldt, dat te Maastricht, in verband met militaire knoeierijen, de luitenant-kwartier-mees ter S. en de adspirant-kwartiermeester de J. zijn gearresteerd. Sabotage. Op de grens van Rijswijk en Wateringen is in de Rijnwetering een schuit met 27.000 steenen gezonken. Men denkt aan kwaadwilligheid. Ongelukken. De schipper van de te IJmuiden aangekomen haringlogger Johan Rin- dert K.W. 116 rapporteert, dat de matroos J. Plas uit Katwijk Donderdag door een stortzee overboord geslagen en verdronken is. Op den Rotterdamschen weg te Delft is gistermiddag, blijkens de D.C. een doodelijk ongeluk gebeurd. Op den berm van den weg, even voorbij het kruithuis liep de 72-jarige weg werker A. Mooy. De man gleed van den berm, werd door een vrachtauto aangereden en aan voor- en achterhoofd gewond. Eenige oogenblik- ken daarna stierf hij. 4

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 2