DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN ""feuilleton. De avonturen van Kristen Blok. 47ste Jaargang. Maandag 8 December 1824. Ne- 14119 Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij doodf 100 bij verlies van een duim; f 60 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger.De verzekering wordt gewaarborgd door dc N.Holl.Algem.Verz. bank Schiedam Bultenlandseh Nieuws. B 1 nn e n I a n dl. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Bureau: KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post f 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavoiidnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertentiën: 15 regels 1.75, elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. DE DUITSCHE VERKIEZINGEN. De eerste gedeeltelijke* resultaten van Berlijn en andere deelen van het land toonen aan, daL de sociaal-democraten en democraten flink zijn vooruitgegaan. In Berlijn hebben de democra ten een gemiddelde toeneming van 50 %,naar het getal stemmen te constateereu, vergeleken bij de laatste rijksdagverkiezingen. Ook de so ciaal-democraten boeken een sterke stemmen- toeneming. Het schijnt, dat de Duitsche Volks partij achteruit geloopen is, terwijl de Duitsch- nationalen, zich tamelijk handhaven.De Duitsch- VÖIkischen encommunistenledenzwareverliezen. Tot hedennacht 1 uur waren gekozen 68 sociaal-democraten, 54 Duitsch-Nationalen, 37 Centrum-leden, 17 democraten, 21 leden van de Duitsche Volkspartij, 10 communisten, 6 Völkischen, 10 Beiersche Volkspartij, 2 Beier- sche Boerenbond, 1 'Walf en 1 Pool. De stemmen-overschotten zijn speciaal bij de sociaal-democraten zeer groot, zoodat zij nog van de algemeene rijkslijst een sterke toeneming van hun mandaten kunnen verwachten. De definitieve tota.al-uit.slag zal niet voor heden avond bekend zijn. De gister tegelijkertijd plaats gehad hebbende verkiezingen voor den Pruisischen Landdag geven een resultaat, dat slechts weinig afwijkt van dat der Rijksdagverkiezingen. In Halle is het gister tot een ernstig incident gekomen. Een gi'oep Hittler- en Stahlhelmleden trok in auto's door de stad. Zij vernielden de verkiezingsborden, waarvan de democraten waren voorzien. Ook drongen zij het vakvereenigingsgebouw binnen, waar voor zich een propagandawagen van aanhangers van de rijksbanier bevond. Deze wagen werd. vernield. De boekhandel van het vakvereenigings gebouw moest het ontgelden, nadat de venster ruiten door staalhelmlieden was vernield. In middels snelden leden van de rijksbanier zwart- rood-goud loe, zoodat een heftig' gevecht ont stond, waarbij van knuppels en boksijzers wei d gebruik gemaakt. Verschillende personen werden gewond. De politie greep ten slotte in, met gevolg, dat verscheidene personen werden ge arresteerd. DE BESPREKINGEN TE PARIJS. Bij hun onderhoud aan den Quai d'Orsay hebben, gelijk reeds gemeld, Chamberlain en Herriot ook de kwestie van de ontruiming van het Keulsche bruggehoofd besproken. Deze ontruiming is slechts mogelijk, wanneer de intergeallieerde militaire controle commissie een bevredigend rapport omtrent Duitschland's ontwapening indient. Alsdan zou een Volken bondscommissie de Duitsche controle op zich nemen, waarbij het logischerwijs noodig zou zijn, dat een Franschman het voorzitterschap bekleedt, gezien n.l. het belang dat met het oog op 'een vreedzame politiek van Frankrijk geiegen is in de handhaving van Frankrijk's veiligheid. Chamberlain verzekerde Herriot, dat het Britsche Kabinet tot dusver nog niet terdege over de oplossing der urgente problemen heeft kunnen beraadslagen. Hij bracht Herriot dank voor de conform de conventies door Frankrijk aangenomen houding in zake hét Engelscli- Egyptische conflict en verklaarde, dat dezelfde belangelooze houding van Engeland is te ver wachten in zake een eventueele ontwikkeling van de gebeurtenissen in Marokko. 28 Het oude, vervallen huis van meester Falk, dat hij gekocht had, repareerde hij niet. Wel wierp hij dan dezen, dan dien muur neer, om ze daarna weer op te bouwen. En wanneer de nieuws gierige menschen hem vroegen wat hij daar mede voorhad, deelde hij hun mede dat er ergens een doode hond moest liggen die de lucht verpestte. In waarheid was het echter geen cada ver, maar de schat van den burgemeester, 't paket papieren. Meester Falk, die de laatste dagen vóór zijn dood zijn denkvermogen bijna kwijt was, praatte met Sophie dikwijls over „den hond van den raadsheer", waarover hij „een graf gemetseld had." En daar Kristen Blok van den inhoud der papieren vroeger maar zeer vluchtig had kennis genomen, wilde hij ze nu eens aan een nauwkeurig onderzoek onder werpen. Misschien konden die nu uitkomst brengen wellicht bevatte het paket ook papieren aangaande het fortuin Van Amilie Ström en de twee jaren dat hij in 't buitenland was geweest, had hij er steeds berouw over gehad, ze niet aan een advocaat of ander gezaghebbend persoon te hebben overgegeven. Al zijn zoeken was echter tevergeefsch. Toen hij echter het huis geheel doorzocht, vond hij Herriot zette uiteen, dat diepgaande redenen hem er Loe hebben gebracht, de betrekkingen met Rusland te hervatten. Naar de Ldndeósche ochtendbladen melden, zal het rapport der intergeallieerde controle commissie in zake Duitschlands ontwapening minder gunstig voor Duitschland zijn dan ver wacht werd. In verband daarmede zal de kwestie in zake de ontruiming van de Keulsche zone op 10 Januari nog wel eenige moeilijkheden opleveren. De correspondenten van de Engelsche bladen te Parijs melden, dat een zeer gunstige indruk is teweeggebracht zoowel in Fransche als in Engelsche kringen door het resultaat van de eerste bespreking Lusschen Chamberlain en Herriot. Er wordt voldoening over uitgedrukt dat zooals het officieele communiqué meldt, over eenstemming is bereikt in de kwesties, die een onmiddellijke oplossing behoeven en waaronder vallen de kwesties die door den Volkenbonds raad te Rome zullen worden behandeld, waarbij ook Chamberlain tegenwoordig zal zijn. FRANKRIJK. De Fransche premier Herriot heeft in de Kamer krachtige maatregelen tegen uiterst rechts en links aangekondigd. Eventueel zullen buitenlandsche communisten uitgewezen wor den. ESTLAND. Uit Riga wordt aan de „Germania" gemeld, dat door de censuur toch nog eenige bijzonder heden over den cornrnunistischen opstand te Reval zijn tegengehouden. Thans wordt bekend,, dat ook een compagnie van de geregelde troepen zich bij den opstand had aangesloten, die met de wapenen in de hand tegen de andere troepen optrad. De compagnie werd echter overweldigd, terwijl de muiters werden doodgeschoten. Ook wordt gemeld, dat de staatspresident het leven slechts kon redden door een sprong uit het ven ster. Hij vluchtte onder de schoten van zijn vervolgers naar het naburige ministerie van Oorlog. Hoewel thans overal in de randstaten rust hecrscht, bestaat er toch nog eenige be zorgdheid. voor mogelijke verwikkelingen. De Sovjet-legatie te Reval heefL de Estland - sche regeering om een onderzoek verzocht betreffende de verdwijning van een der Sovjet ambtenaren tijdens de revolutiepoging. MAROKKO. Volgens een bericht uit Madrid kan uil de jongste uitlatingen van Primo de Rivera worden afgeleid, dat de ontruiming van het Rif-gebied binnen hoogstens drie weken voltooid zijn zal. ALLERLEI. Uit Rome De Engelsche minister van Buiten landsche Zaken, Chamberlain, heelt gistei- rniddag een onderhoud gehad met Mussolini. In Engelsche kringen verzekert men, dat de besprekingen een karakter droegen, analoog aan die, welke onlangs te Parijs zijn gehouden. Uit Berlijn. De vroegere dictator van Venezuela Castro, is te San Juan de Portorico, waarheen hij zooals bekend, verbannen was, op 65-jarige leef tijd gestorven. De R. K. Staatspartij en St. Michael. „De Tijd" (R. K.) houdt in verband met de ook door ons gepubliceerde nadere motiveering van het hoofdbestuur der R. K. Staatspartij iets wat hem groote vreugde verschafte. Hij ontdekte een oud kamertje, waar meester Falk zijn lust tot luim en scherts scheen botgevierd te hebben. De muren hingen geheel vol met schimpteekeningen geen kwaadaardige, daar was de oude man te edel voor en spotprenten, allen kunstvol en vernuftig door hem zelf uit gevoerd. Daaronder waren er twee, welke een geheele gebeurtenis ten aanschouwe gaven, waarin de burgemeester de hoofdrol speelde. Oj) de eene zag men een heel lange baby met een wit-wollen slaapmuts op, geheel in doeken gewikkeld, die door een troep nachtwachten in processie werd rondgedragen. Aan de spits van cleze potsierlijke groep danste Kristen Blok. „Prachtig, hij heeft mij goed getroffen," riep Blok uit, toen hij naar zijn beeltenis keek, waar een uitdrukking van alles tartende over moed en trots op lag. De grootste en zorgvuldigst uitgevoerde teeke-' ning stelde den opgesmukten raadsheer voor met zijn hals in een verroesten band aan den schandpaal voor het raadhuis, op het oogenblik dat de smid bezig was met 't vijlen. Alle be zoekers van het burgerbal, een groot aantal bekende gezichten, warefa er op te zien. Blok kon onmogelijk naar de teekening kijken, zonder hartelijk te lachen en de menschen die hem daar in het oude kamertje hoorden schate ren, meenden dat hij weer door een vlaag van waanzin overvallen was. Ondertusschen bleef Blok niet stil zitten. Met in zake „St. Michael" o.m. de volgende be schouwingen „De gepubliceerde mededeeling van het Bonds bestuur heeft twee groote verdiensten. Ten eerste is het een warm pleidooi voor de eenheid. En in de tweede plaats wordt sterk de nadruk gelegd op het feit, dat het besluit de af keuring der actie van „St. Michaël" alléén op zakelijke gronden is gebaseerd en het per soonlijk incident-Vaii Wijnbergen-Veraart 'daar geheel buiten staat.' Overigens is het commu niqué als geheel een logisch betoog, waaruit blijkt, dat de leiding van de R. K. Staatspartij er wel degelijk op staat, om de leiding voor zich te behouden en deze niet met leiders van af- afzonderlijke clubs wil deelan. Dat standpunt is logisch en noodzakelijk. Toch vreezen wij, dat deze toelichting bij sommigen, die overigens meL de actie van St. Michaël niets te maken hebben, een onbevredi- genden indruk zal nalaten. Het stuk is o. i. niet volledig. Er ontbreekt een derde deel. M ie als leider fungeert, moet ook leiding geven, kan met een negatieve afkeuring niet volstaan, moet voorlichting geven niet alleen aan de overgroote meerderheid, die gedwee volgt, maar óók, ja vooral aan hen, die in de partij naar verbetering, naar vernieuwing, naar hervorming streven." Het blad resumeert zijn meening dienaan gaande als volgt „In de eerste plaats moet het geschokte vertrouwen worden hersteld. Uit de samenstelling van het politiek advies moet blijken, dat de leiding wel degelijk rekening houdt met wat er onder de R. K. kiezers leeft. Daarnaast moet de veiligheidsklep open blijven. Niet op een kiertje, maar geheel. Het moet absoluut vaststaan, dat het Kiesreglement, zooals het daar ligt, loyaal zal worden uitge voerd Het stellen van candidaten naast het politiek advies en het stemmen op die candi daten in de Kiesverecniging dient absoluut vrij te zijn om aan de zoogenaamde minderheden de volle maat te geven en hun elke ernstige reden tot afscheiding bij de stembus te ontnemen. Maar als dit alles gebeurt, dan zijn we er nog niet. Ook de loyale volgelingen van de leiding moeten alles krijgen, wat hun toekomt. Het nieuwe kiesreglement biedt aan de minderheden een zeldzame kans, om de meerderheid te over rompelen. En dat zal zeker gebeuren, wanneer, zooals te Amsterdam de gewoonte is, slechts 10 pCt. van de georganiseerde kiezers aan de stemming over de groslijst deelnemen. Zij, die met het politiek advies accoord gaan, moeten tot den laatsten man opkomen. Als daarvoor wordt gezorgd, mag men gerust aan de minder heden de volle maat geven. Dan krijgt iedei het zijne." „De Maasbode" (R. K.) is van oordeel, dat, hoe men het ook keert of wendt, niet te ont komen is aan het feit, dat „St. Michaël" een zelfstandige organisatie is, wier leiding los staat van de leiding der Staatspartij. Het blad meent, dat het bondsbestuur ,zijn standpunt zou hebben verzwakt, als het was getreden in de vraag in hoeverre het nieuwe kiesreglement het optreden van „St. ichaël" wettigde. Want de volle nadruk blijve hierop gevestigd, dat een organisatie binnen het raam eener andere organisatie, terwijl beider besturen, van elkander onafhankelijk, zelfstandig optreden, met elk organisatiebegrip vloekt. Het is aldus de vorm wij herhalen het nog 'een beroemd architect had Blok zich in ver binding gesteld en in het voorjaar zou hij een kerk zetten. Vlijtig arbeidde hij thuis en bezocht Lange en Sophie dikwijls. Over zijfi bruiloft sprak hij niet meer, evenmin over de moeilijke jiositic waarin Lange zich bevond. December kwam en Lange verloor zijn hoop, toen op zekeren dag de post een brief bracht, waaruit bleek dat van Emilie's geld niets meer te verwachten was. Dezelfde post bracht ook een brief van het gerechtshof, die Lange met sidderende hand opende 'L was een schrijven waaruit bleek dat het benoodigde geld reeds betaald was en „Beukenhof" in Lange's bezit kon blijven. Tegen hun zin waren Lange en Emilie gered en zij twijfelden er geen oogenblik aan of Sophie .en Blok waren hun redders. Maar Lange ge voelde zich terneergedrukt door het groote offer dat om zijnentwil was gebracht en Blok en Sophie hadden geen vreugde van hun werk toen zij zagen welk een uitwerking hun edele daad had. „Wees nu toch Verstandig," zeide Blok op zekeren dag, „er is nu eenmaal niets meer aan te veranderen gedane zaken nemen geen keer. Je kent mij goed genoeg, Lange, om te weten dat wat ik in m'n hoofd gezet hen, ook gebeuren moet." Maar toen Blok weer in het treurige gelaat van zijn vriend keek en hij tranen zag in de.oogen i van Emilie, kreeg hij opeens een vlaag van z4ijn maar eens, al geven we werkelijk den moed op zulks den Michaëhsten duidelijk te maken - waartegen het bezwaar gaat niet de actie zelve. En juist, omdat het hier allerminst om het wezen der actie gaat doch slechts om een bij komstigheid, durven we alsnog het vertrouwen koesteren, dat nieuw overleg hier zal terughouden van een stap, die de katholieke politieke eenheid in de waagschaal stelt. Het blad besluit met het dringend verzoek .tot „St. Michaël" „Keer morgenstar, ya keer Afschaffing Duitsche pasvisum. De minister van buitenlandsche zaken heeft aan de Nederlandsche Federatie van Transport arbeiders geschreven, dat waarschijnlijk in den aanvang van 1925 een regeling met de Duitsche regeering in werking zal treden, ingevolge welke de Nederlandsche opvarenden van Rijnschepen, die zich ter zake van de uitoefening van beroep naar Duitschland begeven, geen Duitsche visum meer noodig zullen hebben. Deze regeling zal van toepassing zijn op alle regelmatig aan boord van de Rijnschepen levende personen, derhalve ook op de vrouwen en kinderen der opvarenden van die schepen. De ou d-gepensi onneerden. Het hoofdbestuur van den Algem. Militairen Pensioenbond heeft aan de Tweede Kamer een adres gericht, waarin verzocht Wordt te be vorderen, dat. thans iets positiefs voor de oud gepensioneerden wordt bereikt bij de a.s. be handeling van den marine- en oorlogsbegrooting. Salarisconcjres van dc R. K. Onderwijzers. Door de St. WillibrordusfederaLie (federatie van Alg. Dioc. Ver. R. K. Bijz. Onderwijzers in Nederland) en de St. Canisiusfederatie, de R. K. Openbare Onderwijzersbonden en de R. K. Onderwijzeressenvereeniging werd gisteren in de groote zaal van het Jaarbeursgebouw te Utrecht een salariscongres gehouden. In zijn openingswoord memoreerde de voor zitter, de heer M. Wiltschut, het feit, dat van daag de geheele katholieke onderwijzerswereld in Nedeiland als een geheel congresseert. Spr. heet allen welkom, bijzonder de leden der Tweede Kamer, de heeren Bulten, Michielsen en Suring. Het woord werd gevoerd door de heeren Brugman en de Boer, die hun protest tegeu de salarisverlaging en regeering indienden. De heer de Boer draafde weer bijzonder door en zeide o.m. de volgende enormiteit „Met de veiligstellingvan ons betaalmiddel heeft men ons volk zantl in de oogen gestrooid en thans probeert men dit met de kapitaalvor ming." Het kamerlid Suring diende van antwoord en besloot zijn rede als volgt „De salarisaangelegenheid is niet op de eerste plaats een zaak der Kamer, doch van Regeering en ambLenaren, men ijvere dus Voor een „be hoorlijk overleg." Spr. meent, dat men niet moet vragen om intrekking..van het B. B. 1925, maar van wijzi gingen, die praktisch hetzelfde resultaat biengen. Van de discussie werd druk gebruik gemaakt. De „Maandagmorgen" schrijft er van „Weer werd. in alle toonaarden een „ik be schuldig" Lot Regeering en kamerleden uit gesproken. Zelden werden zoo krasse uitroepen van partijgenooten tot een bevriende regeering gericht, wij die zeer vele vergaderingen in den lande bijwonen hebben 't althans nimmer ge hoord." vroegere wildheid. „Bij mijn trouw, je moet en je zult gelukkig zijn," riep hij opeens uit, „maar hoe, dat weet ik niet. Nu staat m'n verstand stil." En daarna verliet hij den „Beukenhof" en in een paar dagen zag men hem niet terug. In de stad gedroeg hij zich zoo vreemd dat men algemeen geloofde dat hij weer waanzinnig was geworden. Midden in den winter begon hij het huis Van den ouden meester Falk eigen handig af te breken. Hij had zulk eenvast, idee dat de papieren van den burgemeester zich daar bevonden, dat hij besloten was zoo lang te snuffelen tot hij den aap had gevonden. Op zekeren dag stond hij naast de teekening van „den onechten burgemeester aan den schandpaal gebonden", en op een gegeven oogen blik haalde hij alle schetsen van den wand, ook dien van de gebeurtenis vóór het raadhuis. Daarachter ontdekte hij een groöten steen, die later dan de anderen ingemetseld scheen te zijn. Driftig sloeg hij hem eruit, een gat in den muur vertoonde zich, en daardaar zag Blok liet lang gezochte paket.- ln koortsachtige haast woelde hij door de papieren heen, totdat hij ten laatste een stuk in handen kreeg, dat in 't Engclsch gesteld was. Dat verstond hij niet. Een oogenblik later had hij alle papieren weer bij elkaar in zijn zak ge stoken en ijlde de kamer uit naar buiten. Wordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1