IPUROLK In zijn antwoord betoogde de heer Henri Hermans, dat St. Michael" geen denkrichting was, omdat de leiders op verschillende pun ten van meening verschillen. Rentelooze Staatsleeningen achtte spreker onmogelijk, om dat de belasting vier keer zoo hoog zou moeten worden. Voor het werken van „St. Michaël" zullen landbouwer en middenstanders zich niet interesseeren, wel de N. K. P., die zich buiten de partij niet meer druk zal maken. Wanneer er werkelijk twee stroomingen in de partij zijn, dan zullen, omdat de strijd ook aangebonden wordt tegen de democraten, de democraten al leen in het gedrag komen en zullen de conserva tieven er wól bij varen. Een bond in een bond is onorganisatorisch. Dat er studieclubs zijn, die studie maken van politieke vraagstukken, des noods in een verband, is heel goed, inaa.r ze' moeten zich 'niet bemoeien met de verkiezingen. St. Michaël kan in de kiesvereenigingen de over heid krijgen, met|als gevolg dat ook de minder- hand zich gaat organiseeren en dan krijgen wij in plaats van evenwicht een groote on evenwichtigheid. Het gevolg zal zijn het ver breken der eenheid, met gevolg verliezen bij de verkiezingen. Op het einde d'cr vergadering vroeg mgr. dr. Poels het woord en bracht o.m. de volgende bezwaren tegen St. Michaël naar voren St. Michaël ondermijnt het vertrouwen in de christelijke regeering, in de R.K. Kamer fractie en in de organisatie. Het stelt vast, dat de christelijke regeering de verdeelende rechtvaardigheid onder de voeten loopt. St. Michaël verdedigt de echte democratie, maar in geen land gaan de katholieken in de mocratische richting zoover als hier. St. Michaël is niet de spreekbuis der onte vredenen, maar de blaasbalg. In tegenstelling •met anderen, die nog moeten beginnen zette dr. Poels uiteen, wat Henri Hermans en anderen voor de christelijke democratie gedaan hebben. Ten slotte drong spreker er op aan, de eenheid te bewaren en ze niet te laten vertrappen. Prof. Veraart, die iedere week van meening schijnt te veranderen, hield gisteravond in den Haag een rede, waarvan het slot als volgt luidde ,,St. Michaël is Lot alle overleg bereid en als men ons een anderen vorm kan aanwijzen, die ons even na tot het doel brengt zullen wij die gaarne aanvaarden. Concludeerende zegt spr., dat het moet blij ven één onverdeelde Staatspartij, dat St. Mi chaël zich onvoorwaardelijk onderwerpt aan het R.K. Staatsprogram, dat de deur moet openstaan voor de behandeling van «alle vraag stukken van dat St. Michaël al zijn wenschen (geen program) zal laten inwerken op het Staats program voor 1925." Wordt daar nu maar eens wijs uit De Giro-debaele. Wij hebben reeds gemeld, dat de Staat een elftal firma's en personen, voor verschillende rechtbanken heeft gedagvaard, die meer geld bij den Postcheque en Girodienst hadden op genomen, dan waarop zij volgens hun rekening recht hadden. Van de elf gedagvaarden zijn er, volgens de „Tel.", twee, bij wie liet onregelmatig op genomen bedrag in de tienduizenden loopt.? Een firma nam vooi meer dan een, ton boven haar werkelijk saldo op. Behalve deze elf zijn er nog veel meer rekeninghouders, die te veel opnamen. Met, dezen is men echter nog in cor respondentie in de hoop tot een minnelijke schikking te komen. Er zijn rekeninghouders, die in termijnen af betalen, wat zij te veel incasseerden. Gaat het niet goedschiks, dan zullen ook dezen worden vervolgd. De Koninklijke familie. De Koningin, de Prins en Prinses Juliana zijn gisterochtend 11 uur 3 min. van Het Loo in Den Haag teruggekeerd. In liet station werd de Koninklijke familie verwelkomd door den gou verneur der residentie, generaal-majoor Benteyn. De burgemeester van Den Haag, mr. Patijn, was door een vergadering van den gemeente raad verhinderd aanwezig te zijn. Op het perron en in de Rijnstraat was een vrij talrijke menigte aanwezig, In een open auto werd naar het paleis gereden. Goedkooperc woningen voor ambtenaren. Men bericht aan de ,,Rsb.", dat de Minister van Financiën heeft bepaald, dat aan ambte naren aan wie een woning is aangewezen met een huur van meer dan 7.50 per week, bij het betrekken van een goedkoopere woning een tegemoetkoming in de verhuiskosten tot een bedrag van /40 zal worden verleend. Slaatsbegrooting. Aan de memorie van antwoord op het voor- loopig verslag der begrooting van waterstaat voor 1925 ontleenen we Het vraagstuk van de tollen op de wegen heeft de volle belangstelling van den minister. Er zij hier aargeteekend, dat, in geval van afschaffing der wegtoller.' de regeling inzake de onderhouds plicht ten opzichte van de wegen onmiddellijke aandacht zal vragen en dat bedoelde maatregel zeker zou kunnen leiden tot een aandrang om aanzienlijke uitgaven ten laste van de openbare kassen te brengen. Dc minister is gaarne bereid te bevorderen, dat, de verbetering van den vaarweg Rotterdam GoudaAmsterdam zoo krachtig zal worden ter hand genomen als mogelijk zal zijn met het oog op de financieele consequenties. Spoorwegen. Het aanvankelijk over het loopende jaar op 8 millioen geraamde tekort op de exploitatie der Ned. Spoorwegen zal, naar het zich laat aan zien, dalen tot omstreeks 4 millioen, wellicht nog tot minder, terwijl bij het uitblijven van tegenvallers uitzicht op een nog gunstiger reke ning over 1925 bestifat. Het resultaat, tot, nu toe verkregen met ben- zine-motor-rij tuigen is bevredigend. Aanmaak van meer zulke rijtuigen is in overweging. Nu de bedrijfsuitkomsten der Ned. Spoor wegen over 1924 èn door verdere verminderin'g van de exploitatiekosten èn door verhooging van de ontvangsten belangrijk minder ongunstig beloven te zijn dan die over 1923, wordt langzamerhand de kans vergroot dat binnen niet te langen tijd tot verlaging der tarieven zal kunnen worden overgegaan. Be paalde toezeggingen kunnen evenwel nog niet worden gedaan. Wederinvoering van1, kilometerkaarten ligt niet in het voornemen. Aanleiding tot volledige opheffing van de eerste klasse, welke in 1923 nog 7,139,000 op bracht, bestaat niet. Verwacht wordt, dat de electrificatie van den geheelen spoorweg AmsterdamRotterdam in 1927 gereed zal komen. Het ligt in de bedoeling vóór dien tijd op het baanvak den Haag'Leiden een geregelden electrischen dienst in te voeren. Bij de samenstelling van de dienstregeling der goederentreinen wordt met de belangen van de schipperij zooveel mogelijk rekening ge houden. De tot dusver verkregen jaarlijksche besparing door de opheffing Van de bewaking Van over wegenkan op ongeveer l]/2 millioen gulden wor den geschat. Een aanzienlijke vermeerdering van het aantal onbewaakte overwegen is voor- loopig niet meer te verwachten. Rijkspostspaarbank. De vraag of' het mogelijk zou zijn de Rijks postspaarbank op te heffen en haar in te schake len in den postchèque- en girodienst, moet ont kennend worden beantwoord. Deze beide in stellingen zijn tc ongelijksoortig,dan dat zij onder één administratie vereenigd zouden kunnen wer ken. Zingen bij den arbeid. Een eigenaardig bericht doet in de pers de ronde ,,In een fabriek te Tottenham (Enge land), waar veel meisjes werkzaam zijn, heeft de directie een groote gramofoon geinstalleerd, waarmee voortdurend de nieuwste „platen" ten gehoore gebracht worden. Doel van deze gratis muziekuitvoering is, de meisjes aan het zingen'te krijgen en ze daardoor af te houden van het praten. De directie ziet graag, dat de meisjes zingen, wijl dit den arbeid aanwakkert en de aandacht van het werk geenszins afleidt, terwijl niets zoozeer de productie benadeelt als het praten. Met de gramofoon heeft men uitstekende resultaten bereikt." Naar aanleiding van dit bericht schrijft de (anti-rev.) „Rotterdammer" Van het zingen bij den arbeid wordt hier heil verwacht en inderdaad mag de waarde van den, arbeidszang niet worden geminacht. Bücher schreef zijn beroemd, in onderscheide ne drukken uitgekomen, boek over „Arbeit und Rylhmus" en gaf daarin een kostelijke proeve tot karakteriseering van den arbeidszang. Prof. van Ginneken handelt in zijn handboek over de Nederlandsche taal, breed over het wegsterven van het vroolijke arbeidslied, van het vervlakken en verkwijnen der bloemrijke arbeidstaak De samenvoeging van arbeid en rhythmus wekt in onze dagen niet langer de gedachte aan den vroolijken arbeidszang, die het werk veigezelt. Daar wordt veel te weinig gezqpgen in onzen tijd bij den arbeid. Spoorwegpersoneel. Te 's*Gravenhage is gister een congres gehou den van afgevaardigden van de vijf organisaties van spoorwegpersoneel in verband met het ver zoek der resp. hoofdbesturen aan de directie der spoorwegen en de Regeering om toekenning van een duurte-toeslag per 15 Dec., 1 Februari en 15 Maart a.s. De salarisregeling. Naar de Res. bode verneemt, kan eerstdaags de salarisregeling van het P.T.T.-personeel wor den bekend gemaakt, aangezien het overleg tusschen den directeur-géneraal en den minister van waterstaat eenerzijds en den minister van, marine anderzijds over het advies van de com missie van overleg in postzaken geëindigd is.I De Raad van Arbeid te Gouda. Men meldt uit Gouda aan de „Msbn." Naar wij vernemen zal geen nieuwe voor zitter van den Raad van Arbeid te Gouda worden benoemd. De Minister is voornemens om óf den Raad van Arbeid té Gouda, óf een anderen Raad op te heffen. In dit laatste geval zou de voorzitter van den Raad, dan worden benoemd tot voorzitter van den Raad van Arbeid te Gou- dam. Het aantal Raden van Arbeid zal dus weder met één worden verminderd. Dc Tarieftvet. Het Verbond van Nederlandsche Fabrikanten- Vereenigingen heeft, uit goede bron ven^imen, dat wanneer het bij de Eerste Kamer aanhangige ontwerp-Tariefwet tot wet zal zijn verheven, het nieuwe tarief niet vóór begin FVbruari a.s. in werking zal treden. Nederlandsche Kunstzijdefabriek. Naar gemeld wordt, bestaan er plannen bij de N. V. Nederlandsche Kunstzijdefabriek, welke haar bedrijf te'Arnhem en Ede gevestigd heeft, om deze gedeeltelijk te verplaatsen naar Amsterdam of Rotterdam, jêi DOOS 30, 60, 90 Cent. gl|ik\ W/1 Bij Apoth. 9n Drogisten 3583 7 In verband met deze plannen hebben de Am- sterdamsche madelaars J. C. van Staveren en Zoon de gebouwen van de Nederlandsche Auto mobiel- en Vliegtuigenfabriek „Trompenburg" aan den Amsteldijk reeds aan de kunstzijde fabriek aangeboden. De onderhandelingen zijn evenwel nog gaande, zoodat het resultaat van dit, aanbod nog niet kan worden medegedeeld. De Twentselie Nijverheid. De berichten betreffende den bouw van vier nieuwe spinnerijen in Twente, zijn voor het oogenblik onjuist. De firma Ten Cate te Almelo heeft een nieuwe spinnerij gebouwd en in gebruik genomen. Verder worden de spin nerij N. V. Oosterveld der firma Van Heek te Enschedé en de spinnerij het Schuttersveld van Gebrs. Van Heek te Enschede uitgebreid. Meer definitieve 'plannen bestaan er op het oogenblik niet. Permanent Hof van Arbitrage. Baron Descamps, vice-president van den Belgischen senaat, is voor den tijd van 6 jaar herbenoemd als gedelegeerde bij het Permanente Hof van Arbitrage in Den Haag. Stads- en Gewestelijk Nieuws, Buurtvereeniging „Het Noorden'-. Deze vereeniging heeft gisteravond in Musis Sacrum*een feestavond gehouden die in alle opzichten geslaagd mag heeten. De voorzitter opende deze vergadering met een voor deze gelegenheid welgekozen rede hij zette het doel keurig uitéén. Hierna sprak den heer N. J. Post, bestuurslid van de Oranjevereeniging, namens dat béstuur en te slotte werd nog het woord gegeven aan den eere-voorzitter van de vereeni ging „Het Noorden",den heer Hakkert, die zijn rede in geestige bewoordingen op rijm had gezet, wat een daverend applaus ontlokte. Na deze inleiding werd de avond verder door gebracht op heel gezellige en prettige wijze met het houden van voordrachten en de medewerking van het Hakkerts-Ensemble. Natuurlijk ontbrak ook hier de tombola niet. De dames Beumer en Flulscher werden met bloemen gehuldigd uit erkentelijkheid voor het vele werk voor de vereeniging gedaan. Bij het slotwoord werd door den voorzitter met eenige welgekozen woorden den heer Hakkert en zijn ensemble dank gezegd voor het muzikale gedeelte van den avond, zoo bereidwillig Waar genomen een prachtige bloemenmand was voor hen een aardige aittentie. Eerste Schiedamsehe Kanariekweekersvereeniging „Ons Genoegen." Bovengenoemde Vereeniging hield in samen werking met de Pluimveevereeniging „Onder ling Belang" de vorige week haar eersten zang- wedstrijd met tentoonstelling in het gebouw van den R.K. Volksbond. - Op de tentoonstelling was een inzending van 108 kanarievogels, wat in Schiedam als een groo te inzending beschouwd mag worden. De zang- kasten voor deze tenoonstelling waren door cle Vlaardingsche Kanarievereeniging welwillend voor dit doel beschikbaar gesteld. De vogels waren verdeeld in 6 klassen, namelijk KI. A. I. is stam van 4 Vogels eigen kweek 1924 KI. A. II is stam van 2 vogels eigen kweek 1924 KI. A. III is stam van 1 vogel eigen kweek 1924 KI B. I. is vier vogels,hetzij oude vogels, aange kochte Vogels of ook wel vogels welke hun voet ring verspeeld hebben KI. B.II is 2 Vogels als bovengenoemd KI. Ill is 1 vogel als bovengenoemd. In de KI. C. welke was opengesteld voor niet- leden was maar een vogel ingezonden. De voornaamste gewonnen prijzen waren als nog In kl. A. I. Ie prijs den heer Schets (verg. zilver med). In kl. A. II le prijs de heer G. Schets (verg. zilv, med.) In Kl. A III le prijs de heer J. A. van Lint (Verg. zilver med). In kl. B. I le prijs de heer M. Mak (zilver med.) In kl. B. II le prijs de heer J. van Katwijk (zilver med.) In kl. B. III le prijs de heer R. G. Dekkers (zilver, med). In kl. C III 3e prijs de heer Th. van Enthoven (verguld Brons med.). Eere prijs geschonken door het Gemeentebe-* stuur winnaar den heer R. G. Dekkers, voor den meesterzanger. Eere prijs, de heer R. C. Dekker voor de mooi ste knor. i Eere prijs de heer Jac. Mak, voor de mooiste holrol. Rijkspostspaarbank. Opgave uitsluitend betreffen- de het postkantoor Schiedam en zijne bij- en h ulppostkantoren Maand November 1924. Aan bovengenoemde kantoren werd in den loop der maand, op spaarbankboekjes ingelegd ƒ19.083,44; en terugbetaald ƒ28.861.85. Derhalve minder ingelegd dan terugbetaald ƒ9.778.41. Flet aantal nieuw uitgegeven spaarbankboekjes bedroeg 18. Hieronder 1 formulier ad ƒ1.in spaar bankzegels van 5 cent. en 3 formulieren ad 1. in spaarbankzegels van 1 cent. (Scboolsparen). Door tusschenkomst dezer kantoren werd ter Directie op staatsschuldboekjes ingeschreven nominaal 1.000. Het nieuw aantal uitgegeven staatsschuld- boekjes bedroeg 1. Volksbadhuis. In de week van 30 Nov.6 Dec. werden ge nomen 385 baden. lste Klasse kuipbaden 26, regenbaden 44. 2de Klasse kuipbaden 33, regenbaden 271, kinderbaden 11. T e 's-G raven h age slaagde voor archiefambtenaar lste klasse, dr. A. J. v. d. Ven, van hier. Gemeenteraad. Vergadering van den Raad der Gemeente Schiedam op Dinsdag 9 December 1924 's nam. 2 uur. Vóorzitter de Burgemeester. Tegenwoordig zijn 26 leden. Afwezig de heer v. Noordénnen. Van een vergadering worden de notulen vast gesteld, anderen worden verdaagd. De voorzitter doet dan mededeéling van de goedkeuring door Ged. Staten van diverse raads besluiten. Idgekomen stukken. Van B. en W. schrijven, waarbij ter voor- loopige vaststelling wordt aangeboden de door den Gemeenteontvanger ingediende gemeente rekening over het dienstjaar 1923. In handen gesteld van de "Commissie Voor bet onderzoek der rekéningen. Van B. en W. schrijven betreffende uitbrei ding der opslagruimte van het Algemeen Han dels-Entrepot en in verband daarmede wijziging van de ontWerp-begrootingen voor den gewonen dienst en kapitaaldienst van -het Algemeen Handels-Entrepot. Te behandelen bij de gemeente-begrooting. Van den Gemeente-fVccountant aanbieding van de'Balans der Gemeente Schiedam per 1 Januari 1924. Kennisgeving. Van de Commissie voor het Gem. Ziekenhuis aanbieding van he.t verslag harer instelling over het jaar 1923. Kennisgeving. Van de R.K. Bouwvereeniging „St. Jozef" aanbieding van het verslag harer Vereeniging over het jaar 1923. Kennisgeving. Van de R.K. Vereeniging „Moedersehapszorg" (de Kweekschool voor Vroedvrouwen te Fleerlen) gevestigd te Heerlen adres d.d. November 1924, houdende verzoek hare Vereeniging over het jaar 1925 en volgende jaren een subsidie te verleenen van 25. In handen van B. en W. Van W. F. Noordijk en N. Noordijk-Berke- laar en O. van der Vlies te Rotterdam adressen resp. d.d. 23 Januari 1924 en 1 December 1924 inzake de bestemming van de gelden van het Fabri-fonds. Te behandelen bij punt 17 van de agenda. Van de firma P. Korsten <fc Zonen adres d.d. 20 November 1924, waarin zij verzoekt mede werking te verleenen a. in de afwerking van het stratenplan voor het perceel bouwgrond, liggende achter en in het verlengde van de panden aan den Parallel weg en b. indien het gewijzigd is, een zoodanige wijziging te willen bewerken, dat de perceelen niet te diep worden. In handen van B. en W. om advies. Van de N.V. „Aeetylena", Bijkantoor Rotter dam, schrijven d.d. 29 November 1924, waarin zij verzoekt den huurprijs van gemeentegrond voor het daarin plaatsen van ondergrondsche benzine-reservoirs met pomp te herzien en den benoodigden grond voor een belangrijk kleiner bedrag beschikbaar te stellen. In handen van B. en W. om advies. Van de Schiedamsehe Huurdersvereeniging adres waarin wordt verzocht'het daarheen te leiden dat de verrekening van het oververbruik van het drinkwater inplaats van per kalender kwartaal zal plaats vinden per kalenderjaar. Hierop zal gelet worden bij punt 14 der agenda. Van den heer W. H. van den Toorn bericht dat hij de benoeming tot lid van de Openb.-lees- zaal-bibliotheek en het lidmaatschap der Schat tingscommissie aanneemt. Kennisgeving. Van de afd. Schiedam der Rijksleeraren vei- eeniging uitnoodiging tot bijwoning van de lezing van den heer Saalborn, leeraar van de Gooische H.B.S. te Bussum op hedenavond, over het onderwerp „Een ethisch-litteraire afdeeling der H.B.S. Kennisgeving. De heer K o r p e 1 vraagt nog of er geen adres van de Ver, van Kantoor- en winkelbedienden betreffende de winkelweek is ingekomen. De voorzitter: Jawel, maar gericht aan B. en W. Spr. belooft er goed nota van te nemen. (Zitting duurt voort) Gemengd Nieuws. Gemeentel, meelvoorziening. Uit Amsterdam meldt men ons, dat ontevre denheid heerscht ónder verschillende bakkers over de gemeentelijke meelvoorziening en wel in verband met het feit, dat zij den prijs van de d(>or de gemeente geleverde bloem in ver houding tot den vastgestelden broodprijs te duur achten. Door eenige bakkers, die aangesloten zijn bij de Vereeniging van werkers in 't Israëlietisch Bakkersbedrijf is ter bespreking van deze aan gelegenheid een spoedvergadering hunner ver- mffl Ruwe en Schrale Huid Pharm Fabriek A. Mijnhardt - Zeist rrti

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 2