a Binnenland. Vijf werelddeelenvlïiehl. I-IeL comité voor een Nederlandsche vijf werelddeelenvlueht, bestaande o.m. uit de hee- ren prof. C. L. van der Bilt, hoogleeraar a./d. Technische Hoogescho'ol, Delft mr. R. J. G. Boissevain, directeur der Kas.vereeniging, Am sterdam dr. H. G. Gannegieter, adj. directeur bij het Koninklijk Meteorologisch Instituut, lid van het hoofdbestuur der Koninklijke Neder landsche Vereeniging voor Luchtvaart, De Bilt zendt ons een circulaire, aan welke het volgende ontleend is „De luitenant-vlieger G. A. Koppen, een onzer eerste en meest bekende instructeurs bij de luehtvaart-afdeeling te Soesterberg, heeft het voornemen, om in het voorjaar 1926 met een meer-motorige handelsvliegboot, waarop de nieuwste verbeteringen zullen worden toegepast, van Amsterdam via Rotterdam een reis naar Oost- en West-Indië te ondernemen en daarna via Rotterdam naar Amsterdam terug te keeren. Eene bemanning van drie of vier personen zou hem hierbij ter zijde staan. Het vormt alsnog een punt van ernstige overweging of bij eventueel doorgaan van dit grootsche plan, deze tocht in twee gedeelten zal worden volbracht, eerst de reis via den Oost-Indischen Archipel tot Port-Darwin in Noord-Australië, daarna van Amsterdam naar Noord-Amerika en West-Indië, dan wel of men de reis in eens door zal maken via den Stillen Oceaan. Vast staat echter' dat in beide gevallen ieder der vijf werelddeelen door een Hollandsche bemanning jjer vliegboot bezocht zal worden, zoodat men spreken kanvan een vijf werelddeelen-vlueht. Gaat dit plan in vervulling dan zal het zich van de eenige tot dusverre door Amerikanen volbrachtte wereld vlucht onderscheiden als volgt le. De tocht zal gaan via vijf werelddeelen terwijl de Amerikanen er slechts drie bezochten (noch Australië, noch Afrika werden door hen aangedaan) 2e. de reis zal gaan via de groote zee- en handelsroutes. De onherbergzame Noordelijke streken (Alaskade Aleoeten-Groenland-Labra- dor) waar de Amerikanen met buitengewone, schier onoverkomelijke moeilijkheden te kampen hadden, zullen niet worden bezocht. Bij welsla gen zal de tocht dan ook van veel grootere prac- tische beteekenis zijn 3e. zij zal eventueel worden ondernomen met een mee'r-motorige handels-vliegboot van groote capaciteit, in staat eene belangrijke hoeveelheid post te vervoeren, terwijl de Amerikaansche we reldvliegers zich van vier legertoestellen bedien den. Stelt men met medewerking der betrokken autoriteiten b.v. de porto op ƒ5 per briefkaart, dan kan eene hoeveelheid van 100,000 brief kaarten is plm. 275 K.G., een bedrag van 500,000 gulden inbrengen. Hierbij valt op te merken, dat men behalve post voor Oost en West, ook, curiositeitshalve en om het plan Le steunen, briefkaarten naar eigen omgeving kan zenden, welke afgestempeld in Nederland, Oost- en West-Indië, vooral voor later een groote histo rische beteekenis kunnen verkrijgen. Hef comité hoopt en vertrouwt, dat de natio nale belangstelling voor de luchtvaart, welke door de schitterende prestatie van Van der Hoop, Van Weerden Poelman en Van den Broecke zoozeer is verhoogd, zich ook ditmaal zal uiten en dat men onze Hollandsche vliegers in do gelegenheid wil stellen een daad te volbrengen, welke indien zij slaagt, in belangrijke mate zal bijdragen de naam van Nederland in den vreem de te verhoogen. Aangezien de tocht in geen geval zal worden ondernomen indien geen voldoende zekerheid is verkregen dat de toegezegde gelden, ook bij eventueele tegenspoed ruimschoots voldoende zijn, heeft men reeds thans overwogen, welke bestemming aan een eventueel batig saldo moet worden gegeven. Het comité heeft daarom be sloten een eventueel gunstig overschot af te drage aan het comité ter voorbereiding van de Olympische spelen in 1928. Spoorwegen. Het scheidsgerecht, aangevraagd door de vier commissieleden van den Neutralen Bond van Spoorwegpersoneel inzake de door de direc tie der Nederlandsche Spoorwegen opgelegde straf wegens het coöperatief inkoopen van steen kolen, het z.g. handeldrijven, is als volgt samen gesteld prof. mr. J. Veraart, voorzitter; mr. C. F. P. Boderneijer, afdeelingschef van den al- gemeenen dienst, en P. de Haan secretaris van den Neutralen Bond van Spoorwegpersoneel. Als woordvoerder en verdediger van appel lanten zal optreden mr. H. G. V. Hijmans, ad vocaat en procureur te Utrecht. Jhr. P. R. Melvill van Carnhee. f Na een vrij langdurige ongesteldheid is te Lausanne overleden, 54 jaar oud, jhr. P. R. A. Melvill van Carnbee, Nedérlandsch gezant te Madrid. Plaatselijke keuze. Aan de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer over het wetsvoorstel tot wijziging der Drankwet wordt het volgende ontleend De bezwaren van moreelen aard. De onder dit hoofd aangegeven bezwaren gaan er van uit, dat de strekking van het wetsvoorstel is de in voering van plaatselijk verbod, welke strekking «enigermate zou worden bemanteld door de euphemistische aanduiding „plaatselijke keuze." De juistheid van deze opvatting kan de voor steller niet erkennen. Het voorstel beoogt niet- invoering van plaatselijk verbod, want plaat selijk verbod is reeds in de Drankwet opge nomen. De hoofdstrekking van het voorstel is de invoering van een nieuwe procedure, die tot plaatselijk verbod kan leiden. Van deze pro cedure is inderdaad de te houden stemming het hoofdkenmerk. Terecht, wordt mitsdien gespro ken van een Voorstel tot invoering van plaatse lijke keuze. Tegenover het plaatselijk verbod, waarvan de toepassing inderdaad door het voorstel zal worde bevorderd, wordt in het Voorloopig Verslag een beroep gedaan op de vrijheid, en wel met name de vrijheid van die ingezetenen, die een matig gebruik geen kwaad achten en verlangen, dat daartoe de gelegenheid blijft bestaan. Dc heer Rutgers merkt op, dat dit verlangen ook, indien het voorstel der Tweede Kamer wet wordt, niet onvervuld behoeft te blijven, daar het ook in de plaatsen, waar verbod van drankverkoop worden toegepast, aan ieder vrij zal blijven staan sterken drank van elders te betrekken, en vrijelijk te gebruiken. Wat door de tegen standers van het Voorstel als vrijheid wordt opgeëischt is metterdaad alleen de zekerheid, dat ieder in de plaats zijner inwoning sterken drank zal kunnen koopen. Het thans aanhangige voorstel strekt om in bepaalde plaatsen de verleiding, die van ge- concessionneerde instellingen van drankverkoop uitgaat, weg te nemen. De bezwaren van politieken aard. Deze be zwaren gaan uit van de dubbele stelling, dat krachtens de Grondwet de „wetgevende macht", ook in de gemeente, aldus wordt uitgeoefend, dat daarbij de kiezers handelen door bun ver tegenwoordigers en dat rechtstreeksche deel neming van de kiezers, in welken Vorm ook, aan den wetgevenden arbeid krachtens de Grondwet uitgesloten moet worden geacht. De heer Rutgers zou de eerste stelling niet zonder meer willen onderschrijven. De leden van de vertegenwoordigende lichamen (die niet alleen de kiezers doch ook de niet-kiezers ver tegenwoordigen) handelen in die vertegenwoor digende lichamen zelfstandig, niet als werktuigen van hun kiezers, maar krachtens de constitutio- neele en wettelijke bevoegdheid aan hun ambt verbonden. En dat in de Grondwet, een uit sluiting van elke rechtstreeksche deelneming van ingezetenen aan den wetgevenden arbeid zou moeten worden gelezen, is een stelling, voor welke bewijs niet wordt bijgebracht. De bezwaren van financieelen aard. Het opzetten van een gedetailleerde berekening vari de financieele gevolgen van het voorstel is aan verschillende bezwaren onderhevig. In de eerste plaats is het niet mogelijk met eenige zekerheid de gunstige gevolgen onder cijfers te brengen, welke het terugdringen van het alcoholisme voor het economisch leven der bevolking en voor de financiën van rijk, provinciën en gemeenten zal hebben. Anderzijds is de berekening Van de kosten, rechtstreeks uit de beperkingen Van het voorstel voortvloeiende, bezwaarlijk in verband met de onzekerheid van het aantal gemeenten, waar stemming zal worden aangevraagd, en van het aantal, waar ingevolge de stemming plaatselijk verbod zal worden ingevoerd. Het is juist, dat de bevoegdheid van den ge meenteraad blijft bestaan naast de mogelijkheid van een voorstel van ingezetenen. Tot moeilijk heden zal dit. niet leiden, daar de beslissing bij de Kroon blijft. Slaking luchtpostdienst. De directeur-generaal der posterijen en tele grafie maakt bekend, dat met ingang van 15 December de luchtpostdienst AmsterdamRot terdamBrusselBazel wordt gestaakt. Dientengevolge vervalt de gelegenheid, brie ven en briefkaarten voor Zwitserland, Italië en Nederlandsch-Oost-Indiö (nazending Genua- mail) en postpakketten voor België per vliegtuig te verzenden. Felicitatie-telegrammen. De z.g. felicitatie-telegrammen zullen 1 Janua ri reeds worden ingevoerd. Zooals reeds is mede gedeeld, komen de aan de afzenders van die tele grammen in rekening gebrachte extra-kosten van 40 cent, ten goede aan het Nederlandsche Jeugdleiders-Instituut. Nederland en Belgie. In aansluiting aan een bericht in ons blad van gisteren meldt men dat de delegatie van drie Belgen, waarvan in dat bericht sprake is, naar Den Haag gaat om daar besprekingen te voeren over de kwestie van de Schelde. De heeren zullen Maandag in Den Haag aankomen. De Kamerverkiezingen. De burgemeester der gemeente Wouw, de heed W. J. b. Juten, tevens lid der Tweede Kamer,, beeft den voorzitter der R. K. Kamerfractie* meegedeeld, dat hij zich voor de verkiezingen; van 1925 niet meer beschikbaar stelt als Kamer lid. Stads- en Gewestelijk Nieuws, De politic-salarissen. Door de afdeeling Schiedam van den Ned. R.K. Politie-bond is aan den Gemeenteraad verzocht, een technische herziening der salarissen, ter hand te nemen, waarbij de politie in een hoogere loongroep wordt, ingedeeld. Adressanten ver zoeken hiertoe zoo spoedig- mogelijk toe te be sluiten en de nieuwe regeling op 1 Januari 1925 te doen ingaan. In een vergezellende memorie van toelichting zetten adrressanten hun motieven tot het doen van hun verzoek nader uiteen. lager onderwijs, welk ontslag alleen was geba seerd ojj bet aangaan van een huwelijk van mej. Veenstra mei den heer Klein. Nieuwe Kerstliederen. Bij den boekhandel Henri Rebers, Hoogstraat 146, alhier, zijn wederom een Lweefal nieuwe Kerstliederen verschenen van den bekenden musicus, den oud-stadgenoot A. IJ. de Leur 't eene (Op. 52) op de woorden „Ik heb U zoo innig lief, o Jezus klein en teeder," 't andere (Op. 53) op den tekst „O arm Kindje Jezus zoet." Beide composities, geschreven voor midden stem met piano- of orgelbegeleiding, dunken ons een mooie aanwinst voor het heerlijke Kerst repertoire, «lat ook reeds over zoovele schoone „Leysen" kan beschikken. De Leur's nieuwe werk is vei heffend en treffend van melodie, en geheel in den waren Kerstmisgeest nederig verheerlijkend, zacht en blijde smeekend in één woord ontroerend, schoon. 't Zijn echte liederen voor de huiskamer in 't tooverachtig licht van Kerstboom-kaarsen ze zullen daar veel bijdragen tot zuivering der stemming en tot verblijding des harten. De geringe prijs kan niemand daarvan af houden. Men zie ook de betreffende annonce in dit blad. Draadlooze rede. Vrijdag 19 Dec. a.s. 's avonds 8 uur, zal in Musis" gelegenheid zijn, te luisteren naar een rede van Jhr. Quarles van Ufford, over dieren bescherming, welke rede door de Hllversumsche Omroep draadloos zal worden verspreid. De gehuwde onderwijzeres. De Raad van State vernietigde het besluit van Ged. Staten van Zuid-Holland, waarbij is ge handhaafd het bestreden besluit van den ge meenteraad van Schiedam tot het verleenen van ongevraagd eervol ontslag aan mej. Klein- Veenstra als onderwijzeres bij het openbaar Gev. en Verk. Onroer. goederen. Notaris P. R. v. El lek om. Afslag 12 Dec. I. Het „Bubberman's Sticht" gelegen te Schiedam aan de Gedempte Broersvest 32 a-b 36 a-b. en 34 1—20, tezamen groot 6 aren 81 centiaren. Bestaande uit 19 vrije-, 2 beneden- en 3 boven woningen, overbouwde poort en open plaats. in veiling 17.000 niet verkocht II. Het pand verdeeld in beneden- en boven woning te Schiedam aan de Ouddorpschestraat 27, groot 1 are 5 centiaren. In veiling 3500 niet verkocht. III. Het winkel- en woonhuis te Schiedam aan de Dwarsstraat 31, hoek Zalmstraat groot 73 c.A. In veiling 4500 niet verkocht. IV. Het cafépand met woning en afzonder lijke bovenwoning aan de Nieuwe Sluisstraat 7 ab. groot 68 c.A. In veiling 5750; verkocht voor 5,750. Notaris LI. B. E. B 1 a i s s e. Veiling 12 Dec. I. Een huis, verdeeld in beneden- en boven woning en erf, te Schiedam, Burgemeester Knappertlaan No. 14, groot 58 c.A. Uit de hand Verkocht. II. Een huis, verdeeld in beneden- en boven woning en erf, te Schiedam, Burgemeester Knappertlaan No. 18, groot 58 c.A. Geveild voor 4100. III. Een huis met paardenstal en open grond te Schiedam, Overschieschcstraat Nos. 5 en 7. Gev. voor I'T»900. IV. Een stal voor 40 stuks vee en erf) aldaar, No. 9. Gev. voor f2800. V. Een stal Voor 30 stuks vee en erf, aldaar No. 11. Gev. voor f2000. VI. Een wagenschuur met mestvaalt, en erf, aldaar No. 13. Gev. voor f2500. De perceelen 111 tot en met VI zijn te zanden groot 8 Aren 43 c.A. VII. Een huis en erf, te Schiedam, Lleeren- straat No. 43, groot 25 c.A. Geveild voor 350. VIIIX. Drie nieuw gebouwde, keurig af gewerkte heerenhuizen met voor- en achter tuin, te Kethel aan den Schiedamschen weg, nog ongenummerdgroot 1 Are 94 c.A., 2 Aren 1 c.A., en 3 Aren 25 c.A. Geveild voor 6200, 6900 en 6900. Afslag 19 Dec. Gemeenteraad. (Slot.) 18. Advies van B. en W. strekkende om afwij zend te beschikken op het verzoek van de Ver eeniging voor Christelijk Middelbaar Onderwijs te Vlaardingen om subsidie voor de leerlingen uit deze gemeente, die hare IJ.B.S. bezoeken. Weth. B o d d e s, behoorend tot de mrin- derheid van 't college,die vóór subsidie was,merkt op, dat Schiedamsche ouders van kinderen, die de Vlaardingsche Christel. H.B.S. bezoeken, tot nu toe wel meer dan 60 boven 't gewone school geld hebben moeten betalen, wat toch z.i. wel een te groot offer kan genoemd worden. De gemeente nu heeft 't recht subsidie hierin te ge ven, wanneer minder gesitueerden getroffen worden, wat hier 't geval is met 9 van de 12 Schied. leerlingen. Vlaardingen betaalt als subsidie 50 van de netto kosten per leening en nu Vraagt men 't zelfde van Schiedam, wat onze gemeente op slechts 600 per jaar zou komen. Men moet wel bezuinigen, maar niet onge rechtigd en bovendien heeft Schiedam een tra ditie Le handhaven, daar 't steeds royaal is ge weest in opvattingen ten opzichte van 't on derwijs. Weth. de Bruin verdedigt 't standpunt van de meerderheid van B. en W. en legt er in 't, bijzonder den nadruk op, dat hier sympathie o fantipathie voor een bepaalde onderwijsin richting absoluut geen rol heeft gespeeld. De doorslag gaf 't standpunt van den minister, die de gemeenten heeft vrijgesteld van subsidie aan Middelbaar bijzonder Onderwijs. Bovendien betaalt onze gemeente toch indirect voor dat doel subsidie in haai' eigen H.B.S., welke ze grootendeeld 'zelf moet betalen. Verder vindt weth. 't standpunt van B.'cn W. van Vlaardin gen zeer onsympathiek, dat maar zoo weinig voor haar eigen school over heeft. En zou dan Schiedam voor dien onwil in de bres moeten springen. In Schiedam zijn ook diverse scholen (van nijverheid,H.B.S. enz.) waarvan de gemeen te Vlaardingen baar kinderen gratis kan laten profiteeren. Draagt Vlaardingen beter bij. dan is de Schiedamsche hulp in 'tgeheel.nietnoodig De heer Kavelaars meerit, dat dit subsidie in strijd is met de gemeentewet, die hier geldl, daar hij dit niet in 't belang der huishouding der gemeente acht. Weth. Boddeüs kan dit niet inzien, an dere gemeenten geven reeds dezelfde vereeniging subsidie en Ged. Staten hebben geen bezwaren gemaakt, 't, Gaaf er in deze kwestie om, dat le groote offers Worden gevraagd, om een school le bezoeken welke men gaarne bezoekt. Weth. begrijpt niet, datVlaardingen verplicht is, meer subsidie te geven, aangezien toch de regeering geen dwang uitoefent. Weth. de Bruin: Vla ardingen heeft den moreelen plicht. 't Afwijzend advies van B. en W. wordt, hieu p in stemming gebracht en met 11 tegen 12 st. verworpen, zoodat 't subsidie toch nog wordl verleend. Tegen stemmen de heeren v. Dorp, v.d. Most Brounts, L. v. Pelt, v.d. Tempel, v.d. Valk, v. Noordennen, Boddeüs, Evers, Scheffers, v.d. Kraan, Swartjes. 19. Voorstel van B. en W. om, inverhand met een door Gedeputeerde Staten gemaakte op merking, wijziging te brengen in art. 2, letter b. van de in de vorige vergadering vastgestelde Verordening tot heffing van keurloonen, van slachtloonen en andere rechten op het gebruik van het keuringsgebouw voor vee en vleescli in de Gemeente Schiedam en om genoemde Veror dening, alsmede die op de invordering, opnieuw vast, te stellen. In een heden ingekomen schrijven van Gedepu teerde Staten wordt opgemerkt, dat art. 2, letter li., van de in de Vorige raadsvergadering vast gestelde verordening tot,heffing van keurloonen, enz. toegepast op den invoer van gedeelten van varkens, kalveren, schapen of geiten, aan leiding zou kunnen geven, dat het te heffen recht op ingevoerd vleescli naar evenredig- h-e i d hooger zou zijn dan het keurloon op de in de Gemeente geslachte dieren. Hoewel in de praktijk zich te dien aanzien wel geen moeilijkheden zouden voordoen, komt het B. en W. toch gewenscht voor aan de opmerking Van Gedeputeerde Staten gevolg tegeVen,Waarom zij voorstellen letter ji van art.. 2 te wijzigen en de aldus gewijzigde verordening op de heffing, alsmede de ongewijzigde verordening op de invordering opnieuw vast te stellen. Hiertoe wordt besloten. Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. ONTHEFFINGEN. Ter algemeene kennis wordt gebracht, dat de aanvragen om verlenging van de door de Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland vei leende, ont heffingen van het krachtens artikel 4, eerste lid ónder b der Motor- en Rijwielwet vastgestelde rijverbod voor motorrijtuigen, bedoeld in hun beschikking van 1 October 1923 No. 199/1 (Provinciaal Blad no. 79 van 1923), door belang hebbenden reeds thans kunnen worden inge diend. De aandacht wordt er op gevestigd, dat ingevolge punt 19 der ontheffingsvoorwaarden de geldigheidsduur van alle verleende ont heffingen loopt tot 1 Februari 1925. Voor het bekomen van verlenging der ontheffingen zullen de uitgereikte ont.heffingsbewijzen ter Provin ciale Griffie (Korte Voorhout 9, 's-Gravenliage), gedeponeerd moeten worden. Ter bevordering van een spoedige behandeling der aanvragen wordt aan belanghebbenden in overweging ge geven hun ontheffingsbewijzen zoo spoedig mogelijk ter Provinciale Griffie te deponeeren ten einde van de vereischte stempeling voorzien te worden. S c. h ieda m, 12 December 1924. Gemengd Nieuws. Ongelukken. Gistermiddag is een auto tankwagen van de Pure Oil Company aan de Wormensche brug, bij den Papierweg bij Apel doorn, door een van Beekbergen komenden locaaltrein gegrepen. De wagen werd eerst een eind meegesleept en viel toen met zijn bestuur der niet ver van dcWormensche brug in het Die- rensche kanaal. De bestuurder, IJ. J. Hoegen Dijkhof, werd spoedig op het droge gebracht Hij had een diepe wonde aan het hoofd gekre gen. De tankwagen werd ernstig beschadigd. Gistermiddag is de 31-jarige arbeider C. Thijs uit Etten-Leur bij de coöperatieve beet.- wortelsuikerfabriek tc Zevenbergen bij het schoonmaken van een bietengrijper tusschen de tangen bekneld geraakt. Hij werd, inwendig ernstig gekneusd naar het ziekenhuis te Breda gebracht, waar hij vanmorgen is overleden. De, man laat een vrouw met 3 kinderen achter. Verduistering. Onlangs hebben wij melding gemaakt van de arrestatie van den heer M„ rentmeester van de Kroondomeinen te Nij megen, die verdacht werd van verduistering van gelden. Na een zeer uitgebreid onderzoek heeft de Arnhemsche Justitie de zaak naar de openbare terechtzitting verwezen. 6 Januari a.s. zal de heeii M. terecht staan voor de recht bank te Arnhem. Wij vernemen, «Jat het onder-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 2