DAGBLAD fOOB SCHIEDAM EH OMSTREKEN. FEUILLETON. 47ste Jaargang. Woensdag 17 December 1924. No. 14127 BureauKOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85 Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ2.70, per week 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertentiën: 15 regels 1.75elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren." Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden be ekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 200 bij verlies van een duim^^(n>ijwerIie^vai]^eenjAi|sviiige^ Bij of kraehtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officieole af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. Ingekomen is een verzoek van de CONTINENTAL PETROLEUM COMPA NY te Rotterdam om vergunning totoprichting van een benzine-installatie, bestaande uit een ondergrondsch reservoir met een inhoud van 2000 L. en een bovengrondsche aftapinrichting, aan de Noordvest, kadaster Sectie A. No. 1673, (ged.), ten zuidwesten van het pand Noordvest 42, kadaster Sectie A, No. 998. Dit verzoek is met de bijlagen op de Secretarie der gemeente ter visie gelegd. Op Woensdag, den 31 December a.s. des v.m. 11 uur, zal te Raadhuize gelegenheid worden gegeve om bezwaren tegen het toestaan van dit verzoek in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten. Gedurende DRIE dage vóór het tijdstip hier boven genoemd, kan op de secretarie der ge meente, van de schrifture die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis worden genomen. Volgens de bestaande jurisprudentie zijnniet tot beroep op eene beslissing ingevolge de Hin derwet gerechtigd zij, die niet overeenkomstig art. 7 dier Wet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hun bezwaren mondeling toe te lichten. Schiedam, 17 December 1924. Bulieninndscb Nieuws, DE DU1ÏSCHE CRISIS. Gister heeft Rijkspresident Ebert de verschil lende partijleiders ontvangen ten einde hun op vatting te vernemen over de huidige kabinets crisis. Allereerst verscheen de president van den ouden Rijksdag, Wallraf. In den loop van den avond ontving de Pre sident nogmaals de vertegenwoordigers der Duitsch-Na tionalen. Heden zullen nog de leiders van de Beiersche Volkspartij worden ontvangen. De Völkische en commun. leiders zijn niet ont vangen daar zij de grondwet van Weimar niet erkennen. De democratische Rijksdagfractie heeft gister vergaderd de fractie was eenstemmig van meening, dat slechts de groote coalitie overeen stemt met den bij de Rijksdagverkiezingen tot uiting gekomen wil van de kiezers. De democra tische fractie beschouwt de groote coalitie als de eenige regeeringsmogelijlcheid ter voortzetting van de huidige buitenlandsche politiek, waar naar zij streeft. Het bestuur der fractie heeft in haar onderhoud met den Rijkspresident een ver klaring van deze strekking afgelegd. Waarschijnlijk zal de president voor heden- namiddag geen opdracht tot het vormen van een nieuw kabinet geven. Intusschen wordt nader gemeld, dat de Rijks president gister aan dr. Stresemann, die zich, zooals bekend,nog in het sanatorium te Fuersten- berg bevindt, een telegrafisch verzoek heeft ge daan om hem heden een bezoek te brengen. Dr. Stresemann zal hedenmiddag na zijn terugkeer te Berlijn, den Rijkspresident bezoeken. Ongetwijfeld betreft het hier het voornemen van den Rijkspresident, om dr. Stresemann als leider van de Duitsche volkspartij opdracht te geven tot vorming van een nieuwe regeering, In kringen, welke dr. Stresemann zeer na staan Het geheim van het moeras. 6) „Freule Dörenberg en ik ontmoetten elkander inderdaad niet voor de eerste maal," sprak hij. „Er is echter een heele reeks van jaren sedert onze laatste ontmoeting verloopen." „Een vriendschap uit de jeugd dan Nu, men heeft mij gezegd dat deze de langdurigste zijn .en u zult zeker veel schoone herinneringen op te halen hebben, terwijl wij binnen op de aan komst van ons rijtuig wachten." Freising had de aanmaning, in de laatste woorden besloten, begrepen. „Ik moet om verschooning vragen, dat ik irf mijn eerste verrassing het noodigste vergat. U is gekwetst. Hebt u misschien veel pijn?" „Het heeft niet zooveel te beteekenen," ant woordde Helene op zachten toon. „Het on aangenaamste is maar dat ik niet loopen kan." „Tot aan den Moorhof is het gelukkig p aa een 'klein eindje. Als u mij veroorlooft u te ondersteunen, zal het wel gaan. Kunt u den gekwetsten voet neerzetten, juffrouw Helene Zij leunde op zijn arm en trachtte op te staan, ja, deed met op elkaar geklemde tanden een dappere poging om den voet neer te zetten. De wordt verzekerd, dat hij het verzoek tot vorming van een kabinet zal afwijzen, en zal voorstellen een buiten het parlement staande persoonlijk heid aan den Rijkspresident voor te dragen. Hoe de president daarop beslissen zal, weet men niet. Van grooten invloed zal evenwel zijn het be sluit van het Gentrum, dat morgen, naar wij hebben medegedeeld, vergaderen zal, om zijn houding ten opzichte van de parlementaire crisis te bepalen. Men rekent er in politieke leringen met zekerheid op, dat het Centrum de actieve deelneming aan een burgerlijk blok zal afwijzen, en zich hoogstens tot een welwillende neutrali teit zal bepalen, voor het geval het buitenland sche politieke program van een rechtsche re geering aannemelijk schijnt. Ondanks alle wen- schen van de politici naar een spoedige oplossing van de crisis, rekent men er op, dat deze zeer lang zal duren, en de onderhandelingen geruimen l ijd in beslag zullen nemen. Zelfs wordt er in eenige parlementaire klingen over gesproken, dat de crisis ten slotte tot resultaar zal hebben den terugkeer Van het huidige kabinet, wellicht zelfs onder leiding van Marx. HET DAWESPLAX. Gedurende den korten tijd welken hij in Brus sel heeft doorgebracht, heeft de commissaris- generaal voor de herstelbetalingen, Seymour Parker Gilbert, verklaard, dat alle organen, welke voor de uitvoering van het Dawes-plan noodig zijn, thans zijn ingesteld. De betalingen geschieden, zeide hij, op geheel regelmatige wijze. De financier} van Duitschland zijn thans gestabi liseerd, de weg staat open voor het herstel van Europa en het probleem der reparaties, hetwelk langen tijd de internationale betrekkingen heeft vergiftigd, begint thans opgelost te worden. Wat de toekomst betreft, verklaarde hij tenslotte, is het onmogelijk, eenige voorspelling te doen, doch er is alle aanleiding, te hopen, dat de verwezen lijking van het Dawes-plan blijvend zal zijn. ALBANIË. Te Belgrado ingekomen berichten doen zien, dat de toestand der regcéring Fan Noli in Albanië kritiek is ten gevolge van de snelle uitbreiding der revolutionnaire beweging. Alle stammen in Noord-Albanië hebben zich bij de beweging aan gesloten. Er worden tal van gevallen gem.eld, waarin regeeringstroepen zijn overgeloopcn. De val van Skoetari is ieder oogenblik te wachten. Het Stefani-agentschap meldt nog uit Tirana Het Albaneesch regeeringspersbureau deelt mede, dat gewapende benden, welke de be schikking hebben over kanonnen, machine geweren en bommen, en die bestaan uit Sen iërs Montenegrijnen, Russen, Bulgaren, en in Joego slavië woonachtige Albaneezen, van Noord- Albanië oprukken naar Topojani, Basi, Kroema, Kocksi cn de bergen rondom Skoetari. De AL baneesche oud-premier Aclimed Zogoe bevindt zich op 't oogenblik t.e Dibre, in Joegoslavië. De bladen te Belgrado brengen verdere mede deelingen over het aanwassen van de revo- lurionnaire beweging in Albanië, en het oprukken van de revolutionnairen tegen Tirana. De mi nister-president Fan Noli en de minister van Financiën Guroduki zouden ieeds uit Tirana zijn gevlucht. De revolutionnaire troepen belege ren naar beweerd wordt, Skoetari volgens andere berichten zou Skoetari reeds door de revolutionnairen zijn ingenomen. De vroegere Albaneesche ministerpresident AchmedBeij Zogu die, naar beweerd wordt, naar Albanië is terug gekeerd, om zich aan bet, hoofd van de revolu tionnaire beweging te stellen, zou een oproep toestand van den gekwetsten voet moest tijdens het laatste kwartier aanmerkelijk verergerd zijn, want zij" zou met een zachten kreet van pijn in elkander gezonken zijn, als Freizing's krachtige arm haar buigzame gestalte niet stevig omvat had. „Het is erger dan ik vreesde," sprak hij met hartelijke deelneming. „U moogt zich geen ver dere inspanning veroorloven ik zal u over dragen." Helene had den tijd niet meer gehad om zich daartegen te Verzetten, want zij voelde zich reeds opgeheven en meegevoerd. Met zooveel tact en zachtheid was hij te werk gegaan, dat haar dit alles nauwelijks als iets ongewoons voorkwam, en in zijn sterke armen, die haar zoo zorgvuldig vasthielden, overviel haar meer een gevoel van veiligheid, dat de pijn plotseling zeer draaglijk maakte. Met. een licht hoofdschudden volgde Hertha den vooruitloopenden Freising, die van zijn schoonen last schijnbaar 'zoo weinig hinder had, alsof hij haar gewicht, niet gevoelde. Spoedig hadden zij het huis achter de kastanjeboomen bereikt en de dochter van den rijken heer Am- breekt zag met eenige verras,sing, dat liet ge bouw eigenlijk nog veel bescheidener was dan zij naar de uiterlijke verschijning en de manieren van zijn bezitter verwacht had. Het had in het geheel niet het karakter van een heerenhuis, aan het Albaneesche Volk gericht hebben, waar in hij dit tot den strijd oproept tegen de onder drukkers van het Albaneesche volk. Ter bevoegde plaats te Belgrado verklaart men over den toestand in Albanië geen nadere informaties te hebben ontvangen, doch hoe ook de toestand zich in Albanië mocht ontwik kelen, Joegoslavië zal een volkomen neutraliteit bewaren. Ook de Albaneesche gezant te Belgrado is sedert Zaterdag zonder berichten van zijn re- geering, zoodat de telegrammen van de bladen te Belgrado, naar hij beweert niet nader gecontro leerd kunnen worden. ENGELAND. Bij de debatten in het Lagerhuis over het adres van antwoord op de troonrede, is het amen dement van Labour met 363 tegen 132 stemmen verworpen. De kanselier van de Schatkist, Ghurchill, deelde in antwoord op een desbetreffende vraag mede, dat de vordering der Vereenigde Staten, wegens de kosten van het bezettingsleger in Duitschland, geschat wordt op 1.47 milliard goudmark, of 52.400.000 pond sterling, doch dat de bedragen nog niet definitief zijn vastgesteld. De Britsc.he regeering, vervolgde hij, bestrijdt deze vordering in geenen deele. Het netto bedrag, dat Groot-Brittannië en Ierland voor zijn bezettingsleger heeft gevorderd bedraagt 947 millioen goudmark, gelijkstaande met ongeveer 75 millioen pond sterling, welk bedrag prioriteit heeft op de Britsche ontvang sten uit hoofde van het Verdrag van Versailles, welke meer dan voldoende zijn voor dekking er van. In het Hoogerhuis verklaarde Curzon, dat meer dan 300 onderdanen van Sovjet-Rusland voor legatie- en handelsdoeleinden in Groot- Brittannië zijn toegelaten. Enkelen dezer zijn wellicht betrokken bij propaganda-intriges. Op hen zullen zonder aarzelen de uitwijzingsmaat regelen worden toegepast, indien zulks noodig is. ENGELAND EN I)E VOLKENBOND. De berichten uit Genéve betreffende het Brit sche schrijven aan den Volkenbond, "fc'aarin naar aanleiding van de registratie van het Britsch- Iersche verdrag wordt verklaard, dat het artikel van het pact, dat betrekking heeft op de regis tratie van verdragen ftiét toepasselijk is op de verschillende deetón 'van het Britsche Rijk, hebben te Dublin opzien gewekt. De minister van Buitenlandsche Zaken ver klaarde, dat elk lid van den Bond verplicht is alle verdragen te doen registreeren. Hij vermoed de, dat de Britsche actie ten behoeve van Ulster is geschied, dat gekant is tegen een eventueel beroep op den Volkenbond ter regeling Van de grenskwestie. FRANKRIJK. De Fransche Kamer heeft het regeeringsont- werp in zake de amnestie aangenomen. Een communistisch amendement in zake uitbrei ding tot Sadoul c.s. werd verworpen. SPANJE EN MAROKKO. Ten gevolge van den opstand der Anjera's wordt de toestand in Tetoean kritiek. De spoor lijn van Tetoean naar Ceuta is over een afstand van 30 K.M. opgebroken. De haven van Tetoean wordt door het vuur der Rii-Kabylën bestreken. Abd cl Krim is Xaven binnengerukt, waar hij een militairen gouverneur heeft, aangesteld. Naar uit Madrid wojjdt gemeld, heeft Primo dé Rivera zijn reis naar Madrid uitgesteld. Hij zal voorloopig in Marokko blijven. De Spaansche troepen hebben zich na den af tocht uit Sjesjoean teruggetrokken tot aan de positie, die als basis is aangeduid voor de poli tiek welke Primo de Rivera denkt te volgen. Deze linie is thans zeer versterkt en'vormt een grens, welke de Moorsche opstandelingen niet mogen overschrijden. Het plan bestaat om het gebied der opstandelingen zoodanig af te sluiten dat deze zich op de markten niet meer van levensmid- delenvoorraad kunnen voorzien. Men hoopt hen op die wijze tot rede te brengen. GRATIS EEN TROMMELKOEKPAN In ieder pak Koopmans' zelfrijzend Bakmeel bevindt zich een bon. Bij inzending Van 25 bons aan ons adres zenden wij gratis boven genoemde pan. Deze pan dient speciaal voor het koken van de zoo bijzonder smakelijke, voedzame trommelkoek, ook wel tulband of ból'fért geheeten. Vraagt Uw kruidenier dus steeds Bakmeel van Koopmans. 3671 10 Leeuwarden. N.V. Koopmans' Meelfabrieken. zooals het naar haar voorstelling toch zeil-, voor een kleïn landgoed behoorde, en in verge lijking met het slot Schönheidewas het zelfs armoedig te noemen. Aan orde en zindelijkheid liet het echter niets te wenschen over. De blank geschuurde vloer was naar het landelijk gebruik der streek met frisch wit zand bestrooid en aan den wand van Jiet ruime voorhuis prijkte een rij houten melkemmers, wier kóperen banden blonken en schitterden, alsof zij pas uit de handen van hun vervaardiger waren voortgekomen. Een deur links stond aan. Freising stiet ie met den voet open en liet zijn liefelijken last in het ruime maar niet hooge vertrek voorzichtig op een ouderwetsche canapé neerglijden. „Heb ik u geen pijn gedaan," vroeg hij, ter wijl hij zich over haar heenboog, en zijn oogen zochten daarbij de hare. „Hebt u nog altijd lievige pijn Hun blikken ontmoetten elkander en het was meer dan alleen dankbaarheid voor den bewezen dienst, wat onder Helena's oogleden hem tegenstraalde. „Het is al veel beter," antwoordde zij„Maar wat een moeite en last heeft u om mijnentwil Gerhard glimlachte. „Ik betaal daarmee slechts een klein deel van mijn oude schuld af. Nu komt het er echter op aan snel een bode naai Schönheide te zenden en eenen ander tot uw ALLERLEI. Uit Berlijn l it Rome wordt gemeld, dat bij de Italiaansch-Duitsche besprekingen over het sluiten van een handelsverdrag, in principe overeenstemming is bereikt. Uit Berlijn Uit Riga wordt aan de „Ger- mania" geseind, dat in Moskou een deputatie van negers uit verschillende Al'rikaansche koloniale gebieden is aangekomen. De deputatie werd dooi de organen van de 3e internationale plechtig ontvangen. Krachtig verzocht men haar den strijd LoL bevrijding van de heerschappij van het blanke ras met alle macht aan te vatten. Voor propaganda-doeleinden werd door de Derde Internationale een bedrag van 100.000 goudroe bels ter beschikking van de deputatie gesteld. Uit, Belgrado Naar. een persagentschap uit Sofia meldt, is gisterenavond een aanslag gepleegd op den staatsprocureur van de dis trictsrechtbank te 'Sofia, Dimtscheff. Hij werd zwaar gewond, zoodat men twijfelt, of hij er het leven zal afbrengen. Men gelooft dat de aanslag van communisten is uitgegaan. Uit Wasmngton wordt gemeld, dat de Senaat gister het wetsontwerp heeft aangenomen waarbij het mandaat der Commissie voor de fundeering der buitenlandsche schulden met twee jaar wordt verlengd. Uit Berlijn Naar uit Reval wordt gemeld, is de Russische overste Lilipak in Wesenburg, wegens deelneming aan den commumstischen putch van 1 December j.l., in arrest gesteld. Ramsay MacDonald die '22 dezer voor herstel van gezondheid op reis gaat, wordt den 9den Februari terug verwacht, na 5 weken op zee en 2 op Jamaica te hebben doorgebracht. De' Hooge Commissarissen der Britsche dominions zullen te Londen dezelfde privileges krijgen als de buitenlandsche gezanten. Smten-Generaal. TWEEDE KAMER. Vergadering van Dinsdag 16 December. Besloten wordt a.s. Maandag en Dinsdag even eens te vergaderen. Ook Maandagavond, en zoo noodig evéneens Dinsdagavond. Te beginnen tnet.morgen, zullen de vergaderingen aanvangen 's ochtends om 11 uur. Aan de orde is ,dc Indische begrooting met de interpellatie-Wijnkoop in zake de regeerings- maatregelen contra de volksbeweging in Indië. De heer W ij n k o o p (comm.) wil volledige vrijheid voor zijn geestverwanten in Indonesië. verlichting te doen. Ik zal u mijne oude huis houdster zenden. Zij is een vrouw van ervaring en zal den gekwetsten voet misschien de eerste zorg kunnen wijden. Hij was reeds bij de deur, toen Hertha riep „Zeg aan uw bode, mijnheer Freising, dat hij zijn boodschap aan niemand anders dan mijn vader in eigen persoon afgeeft, en laat u hem in mijn naam er uitdrukkelijk bijvoegen, dat wij door niemand afgehaald wenschen te worden, het allerminst door mijnheer Kruiskamp die zich daartoe misschien zou aanbieden." Over het gebruinde gelaat van den jongen man vloog een donkere schaduw. „Kruiskamp," herhaalde lnj. „Meent u den eigenaar van Gollnow?" „Ik meen mij te herinneren dat zijn bezitting dien naam draagt. U vraagt dat echter op zulk een zonderlingen toon. Is de heer Kruiskamp geen vriend van u „Een vriendNeen, dat is hij inderdaad nipt," klonk met een bijna verwonderlijke hardheid van de lippen des jonkmans. „Hij is veeleer de eenige menscli, dien ik uit den grond van mijn hart veracht. Doch houd u mij ten goede, de boodschap heeft haast en zal stipt worden uitgevoerd," Toen de deur achter hem dichtgevallen was, wendde Hertha zich op levendigen toon lot hare nicht. Wordt vervolgd). NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1