DMGBLMD VOOR SGHtEDAM iEN OMSTREKEN. m 47ste Jaargang. Vrijdag 19 December 1924. No. 14129 BureauKOEMARKT Telefoon Iutereommunaal 85 Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertent iën: 15 regels 1-75elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden beekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 200 bij verlies vaneen duim; f 60 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd door de N.Holl.Algem.Verz.bank Schiedam .a—amii» whii mm hiiiiMininnwiinMiMiB—ewwunimmiuMisMiiiaaBaamflBiragaiimBKiKr' Dit nummer bestaat uit 2 bladen. TWEEDE BLAD. Buitenhmdseh Nieuws, DE DUITSCHE KABINETSCRISIS. Volgens eeri officieuze mededeeling over besprekingen, welke Rijkskanselier Marx met de partijleiders heeft gevoerd, hebben de on derhandelingen tot geen positief resultaat ge leid. Alle fracties handhaven de door haar ge nomen besluiten. Dit betcekent dus dat de Duitsch-Nati.onalen en de Duitsche Volkspartij beide aandringen op de vorming van een bur gerlijk blok, terwijl het Centrum en de demo craten een regeering van het midden verlangen. De sociaal-democraten hebben zich uitgesproken voor een linksch blok. In Rijksdagkringen verluidde reeds, dat Marx zijn taak als geëindigd beschouwt. Het officieele communiqué daarentegen ver klaart, dat de Rijkskanselier aan president Ebert heden over het resultaat van zijn be moeiingen mededeeling zal doen, zoodat van een afzien van den Rijkskanselier van verdere pogingen nog geen sprake is de kanselier heeft uit het feit, dat de partijen op hun standpunt blijven staan, nog niet zijn consequenties ge trokken. Hij,zal zich heden naar den President begeven, en het schijnt, dat, er waarschijnlijkheid bestaat, dat de President heden aan den Rijks kanselier Marx officieel opdracht zal geven tot vorming van een kabinet. Ili verband met de omstandigheid dat de tijd dringt voor dc buiten- landsche politieke maatregelen welke voor den 4den Januari a.s. te treffen zijn, is het mogelijk, dat de Rijkskanselier onder alle omstandig heden een nieuw kabinet zal vormen en toch eventueel een kabinet, dat boven de partijen staat. DUITSCHLAND EN DE VOLKENBOND. De Duitsche regeering heeft thans van alle in den Volkenbondsraad vertegenwoordigde regeeringen antwoord ontvangen op het Duitsche memorandum, dat ecnige maanden geleden aan die mogendheden nopens de opneming van Duitschland in den Volkenbond overhandigd werd. Deze antwoorden hebben echter nog geen opheldering gebracht over de kwestie van de deelneming van Duitschland aan eventueele dwangmaatregelen van den Volkenbond. De Duitsche regeering heeft verdere inlich tingen over dit punt verlangd en haar stand punt door middel van een nieuwe nota aan den Volkenbond uiteengezet. Deze nota is te gelijkertijd aan de rege'eringen, welke in den Volkenbondsraad vertegenwoordigd zijn, mede gedeeld. Zoowel het vroegere memorandum als de thans uitgegeven nota zullen spoedig worden gepubliceerd. Naar de „Vossische Zeitung" verneemt, heeft Duitschland de uitnoodiging van den Volken bond aangenomen tot deelneming aan de Inter nationale Conferentie, welke in Mei van het volgende jaar de kwestie der contróle op het vervoer van wapenen en munitie zal onder zoeken. Daar, zooals bekend, ook dc Amerikaan se he regeering hare deelneming aan deze con ferentie heeft toegezegd, zal deze van bijzondere beteekenis zijn. g ALBANIË. De berichten over den opstand in Albanië zijn onduidelijk en spreken elkander tegen. Via Milaan wordt gemeld dat Scoetari door de opstandelingen is ingenomen en dat de rc- geeringstroepen zich naar Tirana hebben terug getrokken, welke stad evenwel door andere opstandelingen wordt bedreigd, die reeds Kroe- ma hebben ingenomen. fENGELAND. Curzon heeft gister in liet Engelsche Hooger- huis medegedeeld, dat het rapport der militaire controlecommissie, van welks inhoud de ont ruiming der Keulsche zone afhangt, niet voor 10 Januari gereed zal zijn. BELGIE. De rechterzijde van Kamer en Senaat is gister morgen opnieuw bijeengekomen ten einde zich met de kwestie der nieuwe belastingen bezig te houden. Een schikking is getroffen, zoodat er geen sprake meer is van een ministerieele crisis in België. HONGARIJE. Volgens een bericht uit Weenen, zal de Hon- gaarsche regent Horthy binnenkort genood zaakt worden zijn standpunt opnieuw te bepalen ten opzichte van de toenemende legitimistische beweging in Hongarije. De monarchisten eischen, dat prins Otto, de oudste zoon van wijlen koning Karei, naar Hongarije zal terugkeeren. DE STRIJD OM MEKKA. De regeering van den Hedjaz heeft verklaard, dat de havens van El Lith, Kunfida en Haly met ingang van 24 December geblokkeerd zullen worden FINLAND EN IIET PROTOCOL. Het protocol van Genéve, betreffende de ontwapening en de vreedzame beslechting van internationale geschillen is gister door den Finschcri gezant te Parijs, Enckell. in opdracht van zijn regeering, geteekend. Hierdoor is het aantal leden van den Volken bond, dat het protocol heeft aanvaard, gestegen tot zeventien. Dc Finsche regeering geeft in een begeleidende nota haar interpretatie van eenige artikelen van het protocol. Uit Borah. EEN REDE VAN BORAII. Philadelphia meldt Reuter Senator de voorzitter van de Senaatscommissie voor de buitenlandsche aangelegenheden, die ongetwijfeld ook te beraadslagen krijgt over de toetreding der Ver. Staten tot het Wereld- gerechtshof, heeft hier gesproken over de „bui- ten-de-wet-stelling van den oorlog." Hij zei o.a., .dat, het Amerikaanscbe volk nooit zal willen deelnemen aan een vredesplan dat oorlog als een wettige wijze van geschillen beslechting erkent. Er is geen tehuis voor den vrede, zoolang de groote mogendheden believen te maken dat er geen vrede is. Borah citeerde een aantal internationale kwesties o.a. Nicaragua, Vera-Cruz, San Domingo en de Roer -waarbij verzoening een betei precedent zou hebben geschapen dan eenig vredesplan. Borah ontwikkelde in zijn voordracht drie hoofdbeginselen van zijn voorstel, om oorlog voeren buiten wet te verklaren. Het eerste voorstel betreft de vereenvoudigde eodilicatie van het volkenrecht ten einde alle internationale relaties, voorzoover menschelijker- wijze mogelijk is, onder de heerschappij van de wet te brengen. Het tweede betreft de instelling van een internationaal gerechtshof voor beslissing over alle geschillen die uit het volkenrecht of uit verdragen voortvloeien. Het bestaande Haag- sche Internationale Hof zou daarvoor kunnen dienen, zoolang het los van den Volkenbond wordt gemaakt. In de derde plaats wenschte Borah in het volkenbondsrecht een verklaring op te nemen, dat oorlogvoeren een misdaad is. Hij zeide vervolgens, dat Amerika wel dego- lijk geintresseerd is bij de Europeësche zaken en bereid is met Europa samen te werken. Maar Amerika zal zich nimmer vereenigen met een vredesplan, dat direct of indirect den oorlog een geoorloofd middel vindt voor oplossing van internationale geschillen. Hoewel de Volkenbond voor het tegenwoor dig Europa geschikt moge zijn en tevens nuttig voor Amerika zou kunnen zijn, kunnen de V.S. zich er thans niet bij aansluiten omdat de Vol kenbond niet past in het kader van de Ameri kaanscbe traditie. ALLERLEI. Bij een door de Kamer aangenomen Wets ontwerp is de sterkte der Belgische legerlichting 1925 op 82.500 man, bepaald. In het loonconflict hij de Rijnsch-Westfaal- sche steenkolen-industrie is de arbitrale uit spraak bindend verklaard. Uit Rome De kamer weigerde het ontslag te aanvaarden van den vice-president Giunta. Tengevolge van deze stemming ©ver de zaak Giunta en „Mussolini" heeft, de afgevaardigde Boeri zijn ontslag ingediend. Uit Londen Lord Allenby, de Britschc liooge commissaris in Egypte, heeft Maandag tijdens zijn verblijf te Cairo een schrijven ont vangen, waarin hij met den dood wordt bedreigd. Uit Washington: Het bericht omtrent het plan van Frankrijk om de onderhandelingen over het fundeeren der schuld met Engeland te openen, heeft een verklaring van het departe ment van de schatkist uitgelokt, dat Amerika staat op een'gelijke behandeling van Engeland en Amerika. Uit Berlijn De toestand van Branting, den Zweedschen minister-president, wordt met den dag beter. De temperatuur van den patient is gedaald. Indien complicaties kunnen worden vermeden zal Branting weldra buiten gevaar zijn. Uit Berlijn De zeven Egyptische studen ten, die in verband met den moord op den Sirdar waren gearresteerd en naderhand weder vrij gelaten, zijn, naar uit Cairo wordt gemeld, weder in verzekerde bewaring gesteld. Blijkbaar is de politie een nieuw complot tegen generaal Allenby op het spooi. Uit Beriijn Naar uit New-York woidt gemeld, heeft de Commissie van onderzoek, in zake het petroleum-schandaal (Teapot-dome) uitgemaakt, dat de vroegere minister van Bin- nenlandsche Zaken, Fall, gedurende zijn ambts tijd, zijn vermogen met 300.000 dollar heeft vermeerderd. B1 o n e n 1 «ui d. Idenburg lid van den Raad van State. Bij Kon. Besluit is heden tot lid van den Raad van State benoemd de heer A. W. F. Idenburg, minister van Staat en oud-gouverneurgèneraal van Ned.-Indiü» Alexander Willem Frederik Idenburg werd 23 Juli 1861 te Rotterdam geboren. Hij bezocht de Rijks H.B.S. te Utrecht, de Kon. Mil. Aca demie te Breda en de eerste afdeeling van de Hoogere Krijgsschool. Vele jaren was hij officier der genie en als kapitein diende hij bij den generalen staf in Indië. Na Kamerlid geweest te zijn' was de heer Idenburg van 1901 tót 1904 Minister van Koloniën, vervolgens gouverneur van Suriname en van 1909 tot 1916 gouverneur- generaal van Nederlandsch-Indië. In 1918werd hij weder minister van Koloniën en na zijn aftreden benoemde de Koningin hem tot minister van Staat. Nu de heer Idenburg een zetel heeft gekregen in den Raad van State, zal, naar het Corr. Bur. mededeelt, zijn bedanken voor het lidmaatschap der Eerste Kamer spoedig volgen. Als eerste opvolger van den heer Idenburg in deze Kamer staat aangewezen mr. P. E. Briët te Leiden, die vroeger als lid van de Eerste Kamer is geweest. Tegen plaatselijke keuze. Bij de Eerste Kamer is ingekomen een adres van het Comité tegen Plaatselijke Keuze, ver gezeld van 276.000 handteekeningen, in wolk adres verzocht wordt het voörstel-Rutgers tot wijziging der Drankwet niet aan te nemen. Het bezoldigingsbesluit. Naar aanleiding van de berichten omtrent voornemens bij de regeering omtrent het niet- uitvoeren van het Bezoldigingsbesluit heeft de Res.bode" „te bevoegder plaatse" informaties ingewonnen, waarbij, aldus het blad, liet volgen de bleek. „De omstandigheden, waarin de regeering is gekomen door het besluit van de Tweede Kamer, waarbij de regeering werd verzocht het ontwerp regelende de bezoldiging van de hoogere ambte naren, terug te nemen en ook voor deze ambte naren de volle korting van 10 pet. en 81/,, pet. premieheffing toe te passen, maken het voor de regeering onmogelijk, het nieuwe Bezoldigings besluit uit te voeren. Wel overweegt de regeering nog, door een wijziging aan de bezwaren tegemoet, te komen, zoodat alle gehuwde ambtenaren een korting van IBVü pet. ondergaan en de ongehuwden de volle korting dragen van de nieuwe salarisregeling, omdat handhaving van den bestaanden toestand een belangrijk financieel nadeel voor het rijk is. Maar ,er is natuurlijk geen sprake van, dat dit nieuwe Bezoldigingsbesluit reeds vóór 1 Januari gereed zal zijn, terwijl bij de oplossing van de bezwaren tal van moeilijkheden moeten worden ondervangen." Tariefwct. De Eerste Kamer heeft gister de wijziging van de tariefwet aangenomen. Overwerk. In verband met de a.s. feestdagen zijn over- werkvergunningen verleend voor broodbakke rijen, terwijl tevens op 24, 27 en 31 December vervroegde broodverkoop is toegestaan. Van 1 Januari tot 31 Maart 1925 zijn over- werkvergunningen Verleend voor continu- en. Uit de steen-industrie. De werknemersorganisaties in de steen industrie hebben de collectieve arbeidsover eenkomst opgezegd tegen 1 Maart 1925. Albarda Troelstra's opvolger? Het Hbl. verneemt dat namens de soc.-dem. partij organisatie te Amsterdam de heer J. W, Albarda, bestemd om mr. P. J. Troelstra als leider der soc.-dem. Kamerfractie op te volgen, zal worden uitgenoodigd bij de algemeene ver kiezingen in 1925 lijstaanvoerder te willen zijn in den kieskring Amsterdam. De Rijksmiddelen. Het overzicht van de rijksmiddelen over No vember maakt een bevredigenden indruk, niet alleen doordat het eindcijfer der gewope bron nen van inkomsten ruim 11 ton booger blijkt te zijn geweest dan in dezelfde maand van het vorige jaar, maar ook door de wijze waarop dat accres tot stand is gekomen. Schakelt men een paar toevallige omstandig heden uit en wel tengerste dat de wisselvallige .opbrengst der successierechten 659.800 hooger was dan een jaar geleden, terwijl daartegenover de gedistilleerd accijns 632.000 minder op leverde, dan mag gewezen worden op de be vredigende stijgingen van resp. 867.000 en 421.000 bij de inkomstenbelasting en bij de vermogensbelasting, bevredigend, omdat de daling welke in een vroeger gedeelte van het jaar deze opbrengsten gekenmerkt had, nu se dert een paar maanden geen verderen voort gang beeft gemaakt en bij de vermogensbelas ting zelfs allengs tot cea voorsprong van 686.000 tegenover de eerste elf maanden van 1923 heeft geleid, terwijl de ontvangsten in November hooger waren dan ooit in een maand is voor gekomen. Evenals in October hebben ook nu de invoer rechten een noemenswaardige daling aan te wijzen, en wel ten beloope van 360.700. Af gescheiden van het feit, dat het aantal werk dagen ditmaal in November kleiner was, mag de verklaring van dit verschijnsel, dat met de cijfers van onze handelsbeweging ecnigszins in strijd lijkt, vermoedelijk hierin worden ge zocht, dal het vooral de zg. vrije artikelen zijn, die hun aandeel in den grooteren invoer hebben. Sedert 1 Januari vertoonen de invoerrechten een, zij liet ook geringe, stijging in vergelijking met een jaar geleden. De loodsgelden, die in November 86.600 meer opbrachten dan ver leden jaar, toonen voor de eerste elf maanden een accres van 645.500 (24 pet.) aan en stellen daarmee de verlevendiging van het scheepvaart verkeer in het licht. Tegelijkertijd waren er bij de statistiekrechteli stijgingen van j 70.700 in November en van 686.bOO sedert het begin des jaars, die eveneens op een grootere bandels- beweging wijzen. De zegelrechten maakten althans voor No vember een minder fraai figuur. De ontvang sten bleven bij verleden jaar 88.500 en bij October jl. 337.000 ten achter, waarbij noch tans de kortere maand een rol kan hebben ge speeld. Inlusschen hebben deze rechten sedert 1 Januari toch nog 1.125.700 meer opgebracht dan een jaar geleden. Bij de registratierechten bedraagt deze voorsprong zelfs 4.43 millioéu, waartoe echter November slechts lo.OOO heeft bijgedragen. Evenaio vorige jaren bracht de bieraccijns wat minder op dan in Uctooer, maar ueze accijns vertoonde wegens de nekende vernoogiiig van Mei ji. een accres van ©k>.ouu tegenover verleden jaar. Aanzienlijk meer uau verlenen jaar en ook dan in UoLoher heelt de tabaksaccijns opge leverd in het eerste geval bedraagt de stijging zelfs 640.400. Van de overige accijnzen leverde de suiker 160.000 minder op, waardoor de achterstand sedert 1 Januari tol 1.772.300 is opgeloopen. De accijns op geslacht bleei met resp. f42.600 en 766.000 bij verleden jaar ten achter. Ten slotte zij vermeld, dat in November de grond belasting 213.000 minder afwierp, maar sedert i Januari 1.894.OU0 meer; dat echter de oi- videud- en tautiémebelasting, na een verdere aaiing van 68.000 in de algeloopen maand sedert het begin des jaars 2.453.000 is ten achter geraakt, terwijl de waarborg een paar duizend gulden meer opbracht dan verleden jaar. Het recht op de mijnen daarentegen bij de iiooge opbrengst van Nov. 1923 78.000 is ten achter gebleven. in bet geheel is er nu sedert het begin des jaars uit de gewone bronnen 400.170.300 bin nengekomen, ol 4.243.000 meer dan in de eerste elf maanden van 1923. Daarbij komt dan een bedrag van 5.253.000 uit de rijwiel- belasting, die in November nog met 5700 xiadiuppelde. De genoemde opbrengst van ruim 400 irnilioen is 36.3 millioen hooger dan 11/12 der raming tot welk resultaat de inkomsten belasting met ƒ:17.8 millioen heeft bijgedragen, ue dividend- en tautiémebelasting met 3.45 millioen, de bieraccijns met ruim 4 millioen,A de registratierechten met ƒ4.8 millioen en de successierechten met 4.6 millioen. De opcenten ten bate van het leeningslonds hebben, na in November op ongeveer het peil van verleden jaar te zijn gebleven, in hetzelfd tijdverloop ƒ94.2 millioen opgebracht, of ruim ƒ4.1 millioen minder, terwijl er uit de o. w.- belasting, die in November een minus van I 340.000 heeft gegeven, sedert het begin des jaars slechts ƒ971.000 is ontvangen. Gemengd Kieuw». Hoe genoeglijk rolt het leven, 't Gebeurde een dezer nachten ongeveer één uur, vertelt de „Mcppeler Crt." dat Jan zich nog wandelende in de Lij en te Staphorst be vond. Op den weg liep een knorrepot en Jan wilde dit even aan den eigenaar van het dier vertellen. Hij klopte daarom bij een landbou wer, die reeds lang ter ruste was gegaan, op !>et raam. Onze landbouwer bleek zoo vast te slapen, dat Jan, om hem wakker te krijgen, al harder en barder op het raam sloeg. Op eens werd de deur met een nijdigen ruk geopend Jan wilde toen zijn bevindirg mededeelen, doch NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 5