Nieuwjaarswenschen DMGBLMB VOOR SCHIEDAM FEUILLETON. Het geheim van het moeras. 47ste Jaargang. Maandag 22 December 1924. No. 14131 BureauKOEMARKT 4. Telefoon Intereommunaal 85 Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertentiën: 15 regels 1.75elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden be ekend. Gratis-Ongevallenverzekering 1500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 200 bij verlies van een duim; f 60 bij verlies vaneen^ijs vinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd door deN.Holl.Algem.Verz.bank Schiedam In het nummer dat Woensdag 31 De cember verschijnt, zal wederom gelegen heid bestaan tot het plaatsen van a fl.per annonce. Bnitenlands«h Nieuws, FRANKRIJK EN HET VATICAAN. De Fransche senator de Monzic heeft een arti kel in het „Petit Journal" geschreven, waarin hij verzocht, de begrooting van Buitenlandsche Za ken niet in de Kamer te bespreken voor Herriot geheel is hersteld. Bij de begrooting komen, zooals reeds gemeld, twee belangrijke kwesties in behandeling hét herstel van de betrekkingen met Rusland .en de eventueele opheffing van het gezantschap bij het Vaticaan. Wanneer men naar Moskou gaat, schrijft de Monzie is het moeilijk verklaarbaar, waarom men Rome verlaat. Zinowjef is verontrusten der dan kardinaal Gasparri. „De voorgangers van Ilerriot, vervolgt hij, hebben het Fransche gezantschap bij het Va ticaan gecompromitteerd door allerlei commen taren, welke zij aan die instelling verbonden. Schrijver, die altijd voor het gezantschap bij het Vaticaan geweest is, kan er mee accoord gaan, dat men het op halve kracht zet, dat wil waarschijnlijk zeggen dat men den gezant ver vangt door een waarnemer. De schrijver meent, dat een transactie mogelijk en nuttig zal zijn zij moet in elk geval geprobeerd worden. In dien men dat niet zou doen, dan zou dat betee- kenen, dat men den godsdienststrijd gering zou schatten. Het bruskeeren van een stemming in de Kamer zou dien strijd kunnen opwekken. De gezondheidstoestand van den premier is goed vooruitgaande, zoodat men hoopt, dat hij spoedig weer zijn gewone werkzaamheden zal kunnen hervatten. DE REVOLUTIE IN ALBANIË. De Albaneesehe gezant te Belgrado overhan digde aan de Joegoslavische regeering een nota van de Albaneesehe reeering, waarin Joegosla vië er van beschuldigd wordt, de revolutionnaire beweging in Albanië te ondersteunen. De revo lutie in Albanië, zoo wordt in de nota gezegd, werd in Joegoslavië voorbereid, en de revolu tionnaire troepen zijn op Joegoslavisch gebied verzameld en uitgerust. De Albaneesehe regee ring protesteert tegen het aantasten van de souvereiriiteitsrechten van den Albaneesehen staat. De Joegoslavische regeering heeft op deze nota geantwoord, dat zij indruischt tegen den gebruikelijken diplomatieken toon en dat de daarin vervatte beschuldigingen energiek wor den afgewezen. De Albaneesehe regeering \vil de schuld voor de binnenlandsche moeilijkhe den in Albanië op Joegoslavië schuiven, waar tegen Joegoslavië zich echter met energie ver zet, daar de schuld van de binnenlandsche on lusten en onrust in Albanië slechts neerkomt op de Albaneesehe regëering zelve. De „Evening News" verneemt uit Brindisi, dat Britsche oorlogsschepen uit Malta heden voor Valona en Durazzo zijn aangekomen. Uit Durazzo wordt de volgende lezing over 9) „Hm, ik meen dat mijn positie als eigênaar van het grootste en voornaamste landgoed der gansche streek toch wel eenige verplichtingen oplegt en dat ik, wat mijn omgang betreft, niet overal alleen mijn eigen neigingen kan volgen. Ik zou van zelf niets van slot Schönheide besteed hebben, als ik er niet op rekende tot tot middel punt te maken van een schitterenden gezelligen kring. Hier op het land vallen alle bedenkingen weg, die in de stad juist die kringen, waarom het mij het meest te doen is, van mijn huis verwijderd hielden. Hier ben ik niets anders dan een rijk grondbezitter en mijn adellijke naburen zullen vermoedelijk mijn uitnoodigingen even bereid willig aannemen als de aristocratische hu zarenofficieren in de naburige stad. Maar. Hij scheen nu toch in de verlegenheid hoe hij zou voortgaan maar de sluwe, dichtgeknepen oogen van Kruiskamp hadden in tegenstelling met zijn woorden al lang verraden, dat hij het doel der eigenaardige wending van het gesprek reeds te voren begrepen had en hij meende nu aanleiding te vinden den ander een weinig te hulp te komen. „Maar u vreest dat het deze heeren afschrik ken zou, als zij toevallig een keer met mij in den opstand in Albanië aan het „Giomale d' Italia gemeld De incidenten tusschen de Albaneesehe tioe- pn en de ongeregelde benden zijn in de om geving van Kossowo uitgebroken. De benden zijn onder hun leider Achmed Zogoe Beg over de grens binnengedrongen en het is voor hen niet moeilijk geweest de eerste stellingen te bezetten. Dit complot, dat slechts eenige dagen geleden werd georganiseerd en hetwelk tot den val van de regeering had moeten leiden, is mislukt. Aan het hoofd van het complot stond de vroegere burgemeester van Argyrocastro. Ook op Grieksch gebied begint een bewe ging tegen Albanië te ontstaan. Aan het hoofd daarvan staat een vroegere Kamervoorzitter. Sedert eenigen tijd verzamelt hij aande Albaneesehe grens gewapende benden en dit met toestemming en steun van de Griekschc regeering. ZWEDEN. In verband met dc uitsluiting, welke legen 1 Januari in de werktuig-industrie is afgekondigd heeft de regeering een arbitrage-commissie in gesteld, ten einde een schikking te bewerk stél li- gen. De onderhandelingen tusschen de werkge vers en arbeiders in de textiel-industrie zijn afgebroken. Een overeenkomst kon niet wor den bereikt. Bij dit conflict zijn 30.000 man be trokken. JAPAN. De Japansche regeering heeft het totaal der begrootingsuitgaven 1925, een bedrag van 1524 millioen yen beloopende, goedgekeurd. Hierin zijn voor -Oorlog 225 millioen begrepen en voor Marine 192 millioen. ENGELAND EN JAPAN. In een interview met de „Sunday Times" ver klaarde baron Hagashi Japansch gezant te Londen, dat de leiders in Japan erkennen dat dc aanleg van een vlootbasis te Singapore dooi Engeland onvermijdelijk is en dat in Japan be kend is, dat de plannen, voor dit ontwerp al vele jaren geleden zijn besproken. Hij verklaar de dat alleen de Jingo's een verkeerden uitleg aan het Britsche plan hebben gegeven. ALLERLEI. Uit Berlijn. Generaal Wrangel, de opperbe velhebber oer tsaristische troepen, die in Joego slavië en Bulgarije geïnterneerd zijn, is te Ber lijn aangekomen en door de hier vertoevende Russische uitgewekenen warm ontvangen. Tc zijner eerc werd een maaltijd georganiseerd. De „Times" meldt uit Riga, dat de cam pagne tegen Trotski door het bestuur der com munistische partij wordt voortgezet. Het schijnt, dat deze campagne thans in een phase is gekomen, waarin zijn vijanden besloten heb ben Trotski te berooven van al wat op zijn cre dit-stond in verband met de organisatie van het Russische roode leger. De Joegoslavische minister van Buiten landsche Zaken heeft zich op uitnoodiging van Chamberlain-an Parijs naar Londen begeven. Uit Madrid. Koning Alfonso is ongesteld en moet het bed houden. Uit Münehen. De vrijlating van Hitier en Kriebel uit de gevangenis geschiedde Zaterdag middag om 12 uur. Uit Brussel. De uitsluiting in de metaal aanraking kwamen", voltooide hij op een toon, die blijkbaar recht goedhartig moest klinken. „Ik kan dat met u begrijpen en ben als onbevoor oordeeld man zeer ver ervan verwijderd, het u kwalijk te nemen. U is echter in een dwaling ver vallen, die slechts te verklaren is uit uwe onbe kendheid met de verhoudingen hier. Onder de voorname en artistocratische heeren, voor wie u mij wilt verloochenen is er nauwelijks een, die niet bij gelegenheid mijn hulp in zijn voor bijgaande of voortdurende geldverlegenheid in geroepen heeft. Wees u verzekerd, dat al deze cavaliers mij met uitgezochte beleefdheid zullen behandelen, waar zij mij ook ontmoeten en dat het de aantrekkingskracht van uw huis niet de minste afbreuk zal doen,als ik tot uwe regelmatige bezoekers behoor." De verdrietige lijnen in Ambrechts gelaat werden nog scherper. Zijn bedenkingen wa ren door het 'zelfvertrouwen van Kruiskamp blijkbaar in het geheel niet verdwenen „Dat kan alles waar zijn", meende hij „en toch wilde ik u verzoeken, althans in den eer sten tijd een zekere terughouding in acht te nemen." De goedaardige handelsvriend gaf nog steeds geen teeken van gekrenkt te zijn. „Nu,- zooals u wilt; Men moet zich aan nie mand opdringen. Maar u zult er wellicht spoe dig spijt over hebben mij slechts de deur van uw kantoor en niet ook die uwer salons openge steld te hebben. Ik wilde u juist aankondigen, De Minister heeft gelijk! Ook bij de Nieuwe Tariefwet. 3723 22 industrie schijnt te zijn afgewend. De metaal arbeiders hebben de voorstellen der werkgevers aanvaard - Uit Riga Blijkens hier ontvangen belich ten uit Reval bleek aldaar bij onderzoek, dat. de brand, die Vrijdag het spoorwegstation ver woestte, door communisten was gesticht. Te- dens den brand kwamen in het stationsgij- bouw vele kleine ontploffingen voor. Een sol daat kwam in de vlammen om. IIS In n e n i sa n d. Het Bisschoppelijk vermaan. Het R.K. Werkliedenverbond schrijft ons Gister hebben we allen van den kansel weer hooren voorlezen den brief van het Doorluchtig Episcopaat omtrent het lidmaatschap van socia listische en dergelijke verecnigingen en de geva ren, daaraan voor ons II. Geloof verbonden. Nog altijd klinkt ons even sterk, als het eerste jaar, dat we den brief hoorden voorlezen, het ernstig vermaan onzer Bisschoppen in dc noren ,Hout U verre van alles, wat socialisme is of U daartoe voeren kan. Gezien de feiten van de laatste jaar vreezen wij echter, dat een gedeelte van het Bisschoppe lijk vermaan niet zooveel indruk meer maakt, als aanvankelijk het geval was. De Hoogw. Bisschoppen waarschuwen voor het gevaar, maar daarbij laten II.II. D.D. H.H. bet nietals goede leiders der Hun toevertrouw de Kudde geven Zij een positief middel aan om op de zekerste wijze het gevaar te keeren. En het heeft zoo den schijn, alsof juist op dit punt niet alleen door vele arbeiders, doch ook in andere kringen het Bisschoppelijk woord wordt in den wind geslagen. Het Doorl. Episcopaat zegt, na herhaalde waarschuwing en dreiging met kerkelijke straf fen „En om sterker te staan tegen de verleiding, moet Gij U aansluiten bij de Katholieke Bon den en Vereenigingen en ijverige leden dezer Organisaties zijn. Blijft Gij alleen staan, dan wordt de strijd voor U moeilijk. Sluit Gij U vast aan elkander onder de banier van Uwen Heer en Koning Jezus Christus, dan zult Gij de over winning behalen met Hem, die door Zijn godde lijke kracht de wereld heeft overwonnen. Strij dend nipt Hem en voor Hem zult Gij dan ook eens staan aan Zijne zijde wanneer Hij zal ko- dat ik een heer wenschte in te leiden, diealleen tegen heel een officierenkorps zou opwegen, de grondbezitters der geheele. provincie er bij in begrepen." Zoo losweg dit ook gesproken was, zoo zeker was Kruiskamp ook van de uitwerking zijner woorden geweest. Met onverholen ver rassing keerde Armbrecht zich naar hem toe en op werkelijk vriendelijker toon dan te voren vroeg hij „Betreft dit wellicht een der interes sante nieuwtjes, waarvan ge straks zei datze op de straat liggen „Misschien maar dit is nu voor u zonder beteekenis, want ik kan u verzekeren, dat be doelde heer slechts aan mijne zijde den drem pel van uw huis zou overschreden hebben. „Dat. klinkt bijzonder geheimzinnig. Een vermomden prins zult ge ten slotte niet onder uw nadere bekenden hebben. De naam zal men toch zeker wel mogen weten Kruiskamp neep zijn oogjes zoo dicht, dat zij bijna geheel tusschen de dikke oogleden ver dwenen. „Heeft u uwe bezwaren, geëeerde vriend, ik heb de mijne ook. Ei' zijn gelukkig nog meer lui op de wereld, die genegen zijn, zonder veel moeite een millioen of zoo iets te verdienen." Terwijl de nieuwe bezitter van Schönheide den arm van den oilwelkomen geleider tot nog toe met blijkbaren tegenzin in den zijnen geduld had, greep 'hij dien nu plotseling met een heftigen druk. „Wat zegt u Een millioen O, wilt. gij u een men, om Zijne vrienden te beloonen en om Zijne vijanden t,e oordeelen." Nu wij onze propaganda-actie met vernieuw de kracht hebben ingezet, meenen wij op deze alinea nog eens de speciale aandacht, te moe ten vestigen in de eerste plaats van de vele ar beiders, die, alleen staande, zich aan zoo sternstig gevaar hloot stellen, maar ook van andere katho lieken, die in den laatst.cn tijd maar al te duide lijk toornen, het woord van het Doorl. Episco paat helaas niet meer verstaan. Vooral ook vestigen wij er de aandacht op van de katholieke ouders, wier kinderen onze jeugdige arbeiders en arbeidsters zonder eenig verband met, onze R.K. arbeidersbeweging, nog veel meer dan volwassenen aan de door het Doorl. Episcopaat bedoelde gevaren zijn blootgesteld. Mogen allen opnieuw indachtig worden, dat, er zoowel uit geestelijk als uit. stoffelijk oogpunt niets hetpr is dan de. R.K. arbeiders te overtui gen van de dringende noodzakelijkheid steun en stut te zoeken in de R.K. Arbeidersbeweging, bij welke zoowel hun geestelijke als hun stoffe lijke belangen veilig zijn. ..Het Volk" resumeert. In ons blad, zegt de „Tijd" is er herhaaldelijk op gewezen, daL belangrijke berichten uit het buitenland door de redactie van „Het Volk" op zeer bijzondere wijze worden geresumeerd. Iedere uitlating van socialisten in het buiten land, welke niet past in het kader van de bin nenlandsche politiek der S.D.A.P., wordt een voudig weggelaten. Zoo vindt men in „Het Volk" van 18 Dec. een bericht uit België over de debatten in dc Kamer inzake de legersterkte, waaruit de ouinge- wijde lezers van het S.DlA.P.-sche hoofdorgaan den indruk rnoeten krijgen, dat hun partijgenoo- ten te Brussel een krachtige actie voor ontwa pening voeren. De verklaring van Em. Van der Velde „wij erkennen, dat de natie een verdedi- gingsmacht moet bezitten" is in het bericht, van „Het Volk" niet I.e. vinden Waarom werd deze belangwekkende uitlating van den oud-voorzitter der Tweede Internationa le weggeresumeerd Het bezoldigingsbesluit. Op de vraag van den heer Bomans betref fende inwerkingtreding van het Bezoldigings besluit 1925 heeft minister Ruys de Beerenbrouck geantwoord, dat onder dit besluit vallen pl.m. 14.000 ambtenarenwerklieden, v.w. een groot gedeelte bij bestendiging van den toestand van 1 Oct. 1924 met 1 Jan. a.s. minder salaris zal genieten dan bij inwerkingtreding van het Be zoldigingsbesluit het geval zal zijn hetzefde geldt voor t.al van middelbare ambtenaren, wier tegenwoordig salaris te laag moet worden geacht in verhouding tol hetgeen andere ambtenaren genieten. Reeds met het oog hierop meent hij, dat het onbillijk zou zijn ook voor de overige ambte naren den toestand van 1 Oct. althans voorloo- pig te bestendigen. Hel conflict te IJmuiden. Naar wij vernemen, is in een te IJmuiden gehouden gecombineerde veradering van rce- ders, directeuren van ijsfabrieken en leveran- cidrs van steenkolen en proviandstores besloten aan de in de vaart gebleven stoomtrawlers geen leveringen te doen, omdat de beheerders daar van de looneischen van de federatie hebben inge willigd. beetje bepereken.De millioenen vallentegeirwoor- dig maar niet zoo maar van den hemel." „Maar zij liggen somtijds op den bodemder zee of op een of ander eilandje in de Stille Zuid zee. Het komt er maar op aan zich den talis man te verzekeren,die den toegang t.ot die schat ten opent." „Als u begint in dichterlijke vergelijkingen te spreken, Kruiskamp, dan moet het voor deel reeds tamelijk nabij zijn. Nu, gij zijt een vernuftig man en u hebt straks zelf gezegd,dat u geen vooroordeelen koestert. Laten wij dus aannemen dat ik alleen uw gevoeligheid op de proef heb willen stellen of dat ik door de onaan genaamheden en ergernissen van dezen dag wat uit m'n humeur was. Doe mij het genoegen bij het kleinë inwijdingsfeest, dat ik eerstdaags zal geven mijn gast te zijn en noem mij den naam van uw zeekoning of Zuidzeeprins, op dat ik hem ook een uitnoodiging kan zenden." „Die is niet noodig, want hij zal mij ook zonder opzettelijke uitnoodiging vergezellen, zoodra ik dit. wensch." „Drommels, ben je daar zoo zeker van?" „Zoo zeker als van mij zelf. Ik heb hem aan het lijntje en alleen degenen, wien ik het zelf heb toebedacht., zal aan die millioenenaffaire deelachtig worden." (Wordt, vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT f Ook voor Heerenkleedin?

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1