0 Nieawjaarswenschea DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN* alleen in pakjes F EUiLLEYOM, Het geheim van het moeras. 47ste Jaargang* Zaterdag 27 December 1924. 14134 Bureau: KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertentiën: 15 regels 1.75, elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering f: 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 290 bij verlies van een hand, voet of oog 200 bij doodf 100 bij verlies van een duim; f60 bij verlies van eea wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger.De verzekering wordt gewaarborgd door de N.Holl.Algem.Verz. bank Schiedam Dit nummer bestaat uit twee bladen EERSTE BLAD. In het nummer cember verschijnt, dat Woensdag 31 De- zal wederom gelegen heid bestaan tot het plaatsen van a fl.per annonce. Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK. Ter algemeene kennis wordt gebracht dat op Dinsdag 30 en Woensdag 31 December a.s. de Boekuitdeeling en op Oudejaarsavond de Leeszalen gesloten zullen zijn. Voorts wordt de aandacht erop gevestigd dat vanaf 1 Januari 1925 des Zaterdagmiddags de boekuitleening om half vijf zal worden ge sloten. BuiteuilaudLseh Nieuws, REGISTRATIE VAN VERDRAGEN. De Iersche regeering heeft aan het secretariaat- generaal van den Volkenbond medegedeeld, dat zij de zienswijze der Engelsche regeering niet deelt, volgens welke artikel 18 van het pact, dat de registratie der verdragen regelt, niet toe passelijk zou zijn op het verdrag, dat den 6den December 1921 tusschen Engeland en Ierland is gesloten. Zij is van oordeel, dat de beperking welke de Britsche regeering daar thans in tracht te lezen, onvereenigbaar is met de verplichtin gen, welke in dit artikel worden genoemd en volgens hare meening aan ieder lid van den Volkenbond in de duidelijkste bewoordingen worden opgelegd. DUITSCIILAND 'S ONTWAPENING Officieele Fransche kringen spreken het Wolff- telegram, inhoudende dat de militaire Entente- commissie van controle noch bij de Duitscbe rijksweerbaarheid, noch bij de politie overtollige ongeoorloofde wapens heeft gevonden, tegen. Zij heeft integendeel enkele dagen geleden bij Berlijn meer dan 50,000 geweerloopen en dui zenden loopen van zware machine-geweren ontdekt* Het laarste rapport der commissie bevat dienaangaande stellige inlichtingen. DUITSCHL AN D Het Fransche memorandum over de zóne van Keulen is aan den Engelschen gezant overhan digd. Dit memorandum vormt het antwoord op de Engelsche nota van 22 dezer inzake de hand having der bezetting van Keulen. Indien deze nota door den gezant-enraad wordt goedgekeurd, zal zij de basis vormen voor de gemeenschappelijke nota aan Duitsch- land. De Belgische regeering heeft aan Frankrijk en Engeland door tusschenkomst van de ge- ii) „Ik voor mij heb niets tegen uw plan in te brengen, aangenomen dat ge niet op een bruid schat rekent. Of het meisje in uw aanzoek ech ter iets aanlokkelijks zal vinden, schijnt mij, eerlijk gezegd, toch wel wat twijfelachtig." „Het komt daarbij ten eerste op de meer of minder nadrukkelijke voorspraak aan, mijn beste vriend. Ik twijfel er geen oogenblik aan, mijn beste vriend dat u mij het jawoord der jongedame verschaffen kunt als ge slechts wilt en daarom verzocht ik u reeds, mij daarmee een bewijs van uw werkelijke vriend schap te geven." „Aha, u stelt dus uwe voorwaarden, als ik u goed begrijp." „Als de eene hand de andere iwascht, wor den ze heide schoon. Waar zouden wij arme, hulpelooze menschen heen moeten, wanneer wij elkaar niet wederkeerig hielpen en steun den „En wat hebt gij mij aan te bieden „Mijn Zuidzee-prins, zooals u hem zoo gees tig betitelde. In plaats van den grooten Ham burger reeder, die zich tegenwoordig alle moeite daartoe geeft, zal ik u in de affaire doen deelen, zanten dier landen te Brussel de Belgische nota doen toekomen, waarin België verklaart, dat hel onmogelijk is de Keulsche zone op 10 Janua ri te ontruimen, daar Duilschland niet de ver plichtingen vervuld heeft, waartoe hei. gehouden was volgens het. verdrag van Versailles, FRANKRIJK. Niettegenstaande het vertoog van den mi nister van openbare werken heeft de Senaat met 153 tegen 143 stemmen het besluit gehand haafd, dat de weder in dienstneming van de stakers, als gevolg van de amnestie, verplicht zal zijn. De Senaat heeft het (geamendeerde) amnestie- ontwerp met 213 tegen 67 stemmen aangenomen. geleid DE OPSTAND IN ALBANIË. Nentitsj, de Zuid-Slavische minister van buitenlandsche zaken heeft verklaard, dat Zuid- Slavië de gebeurtenissen in Albanië als een zui\ er binnenlandsche aangelegenheid van dat land beschouwt. De regeering zal voortgaan de politiek te volgen, die tot het verdrag van Rome heeft. De bezetting van Tirana door de troepen van Ahmed Zogoe wordt officieel bevestigd. Uit Prizrend wordt gemeld, dat de regeerings- troepen voortgang maken in hel Noorden, maar men denkt niet, dat dit voordeel afbreuk kan doen aan het succes van Ahmed Zogoe, wiens partijgangers geheel Midden-Albanië in de inaclit hebben en de voornaamste verbindingswegen beheerschen. Ahmed Zogoed heeft versterkingen gezonden om den toestand weer te herstellen ALLERLEI. De Daily Herald kondigt, een gemeenschappe lijk onderzoek van Engelsche en Nederlandsche arbeiderszijde aan naar de loonen en arbeids voorwaarden in den scheepsbouw De Duitsche wet op de kapitaalvlucht wordt 31 December ingetrokken. De koning en de koningin van Zuid-Slavië zijn te Parijs aangekomen. De Islamietische Khalifaatccnferentie te Belgaum (Br.-Trui.) heeft een motie aangenomen, waarbij het Britsche optreden in Egypte schan delijk genoemd wordt, waarin het succes der Rifstammen in Marokko met vreugde begroet wordt en waarin gezegd wordt, dat een Britsche of Fransche ondersteuning van de Spanjaarden beschouwd zou worden als een daad van vijandig heid tegen den Islam. Volgens berichten uit Stockholm is de toestand van Branting weer minder gunstig. AmsterdamBat.a\ ia. Voor een en ander i- 300.000 noodig. B n n e n 1 m n CHINA. De onderlinge strijd duu^t voort. Hoewel de voorloopige regeering te Peking Tsjhi Sjië-quan als militair-gouverneur van de provincie Kiang- soe heeft afgezet, legt hij zich daarbij niet neer, blijft te Nanking en zal blijkbaar beproeven zich te verzetten tegen zijn opvolger Loe Joerig-sjiang, dien hij in den oorlog tussehen de provincies Tsje-kiang en Kiangsoe versloeg. Loe mobiliseert echtereen leger van Moekden voor een bezetting van Kiangsoe, en dé inwoners van die provincie zijn niet op hun gemak over de komst van 50.000 „duivels" uit het Noorden. Tsjhi kan wellicht steun vinden bij den na- burigen militairen gouverneur Van Tsjekiang, die op zijn beurt wellicht plaats zal moeten maken voor een anderen aanhanger van de Anfoe-partij. Voorts voelt de militaire gou verneur van Hoepëi zich ook niet zeker, terwijl zijn collega's van de provincies Anhwei en Kiang- si reeds op staanden voet werden afgezet. Men denkt, dat de bedreigde gouverneurs zich niet opzij zullen laten schuiven nu de re geering te Peking geen stevige militaire combi natie achter zich blijkt te hebben. De nieuwe Cliineesche regeering heeft vandaag verklaard dat zij, alle bestaande verdragen in acht zal nemen. Tevens heeft zij de hoop geuit dat de uitvoe ring van de besluiten der Washingtonsche con ferentie niet lang op zich zal laten wachten. Het mobilisatie-kruis. Omtrent het door li. M. de Koningin ingestelde mobilisatiekruis, wordt nog het volgende gemeld: Het kruis mag worden gedragen door ieder die „eenigerlei militairen dienst heeft verricht!' in de periode Augustus 1914November 1918 bij de weermacht te land of ter zee hier te lande of in de ovtVzeesche gewesten. Met het oog op het groote aantal gerechtigden (oud-gemobiliseerden ongeveer een half mil- ioen) is een officieele uitreiking en brevetteering niet mogelijk gebleken, ook al met het oog op den velen arbeid en de kosten. Verschillende soorten bestaan niet. Voor allen, van den hoogsten tot den laagsten rang, is eenzelfde kruis. De rechthebbende moet liet kruis zelf koopen en betalen. Deze omstandigheid, welke zich bij alle Nederlandsche onderscheidingen voor doet vermindert niets aan de waarde van het kruis Plet kruis wordt vervaardigd bij de firma ■Corn. Begeer, Utrecht, en zal eerstdaags vermoedelijk vóór 1 Januari in den klein handel verkrijgbaar zijn voor ƒ0.46 (zonder doosje). De Arbeidswet en de jeugdige personen. Het ligt in de bedoeling van den voorzitter van den Hoogen Raad van Arbeid omtrenteen bij den Raad aanhangig te maken brief van mi nister Aalberse betreffende de wijzigingen van de Arbeidswet 1919 in verband met de Onderwijs wetten het prae-advies te vragen van een spe ciale daartoe in te stellen commissie, welke onder leiding zal slaan van prof. De Vooys. De com missie zal vermoedelijk op 25 Januari a.s. ver gaderen. Luchtvaart. Er heelt, zich een voorloopige commissie ge vormd, die twee groote verkeersvliegtuigen ter beschikking van de Kon. Luchtvaartmaatschap pij wil stellen voor verdere voorbereiding van een luchtdienst tusschen Nederland en Indië, en in Nederland en in Nederl.- tndic een gedenk- teeken wil plaatsen ter herinnering aan de vluent Do lessen dor historie. Onder dit opschrift schrijft dr. J. Witlox, prof. seminarie Beekvliet te St. MicheiL-Gestel, een tweetal uitvoerige artikelen in de „Maasbode" waarin hij in den breede aantoont, hoe ontzaglijk veel moeite het gekost heeft, /de eenheid der Katholieken op politiek terrein te verkrijgen. Hij besluit als yolgt „Eindelijk bracht 1896 de onderteekening van een program door de Kamerleden, 1897 de aanneming door den bond van kiesver- eenigingen, die dank de energieke leiding van mannen als mr. J. van der Biesen, van den tegenwoordigen voorzitter der Tweede Kamer e.a. in 1904 en 1905 stevig werd geconsolideerd. Ook het uiterst eenzame standpunt van Schaep- man en zijn trouwen paladijn Kolkman inzake leerplicht had de pas volgroeide eenheid niet ernstig bedreigcl. Is Is een lange lijdensgeschiedenis, maar leerzaam. Niets illustreert scherper de ont zettende moeite, die het heeft gekost om Ka tholiek Nederland tot politieke eenheid te bren gen, dan dat zelfs de geweldige Schaepman na zijn Proeve van 1883 nog dertien of veertien jaren noodig had om z'n doel te bereiken. Eéne conclusie is voorzeker wel gewettigd Ondien onze voormannen van weleer, wier na men zoo'n hartelijk applaus kunnen los slaan uit onze vergaderingen, in ons midden konden terugkeeren, zij zouden ons zeggen Behoudt uwe toejuichingen Maar hun eigen vroegere machteloosheid en hun worsteling om eenheid gedenkend, zouden zij ons bidden en smeeken Stelt niet roekeloos in gevaar, wat zoo broodnoo- dig is en met zoo uiterste krachtsinspanning werd verkregen. En boven alles zou het metalen geluid van Schaepman weerklinken Sabotteer mijn werk niet Een verschrikkelijke verantwoordelijkheid laadt hij op zich, die de zoo moeizaam tot stand gebrachte eenheid in gevaar brengt en ons in onze vroegere machteloosheid terug stoot. Maar niemand immers wil ditOch, een kind dat geblinddoekt op een sloot aan rent kan ook verklaren lk -wil er niet inloopcn 't Treurigst zou wel zijn, dat onze eenheid teloor ging te midden van een algemeenen goeden wil om ze te behouden, door de verblin ding van mannen, die tot de helderziende lei ders van ons volk moesten behooreri." Het Bezoldigingsbesluit 1925. Op vragen van het. lid van de Tweede Kamer, den heer Ketelaar 1. Heeft de regeering reeds, ingevolge de toe zegging van den minister van binnenlandsche zaken en landbouw, overwogen om den datum van 1 October 1924 in artikel 27 van het Bezol digingsbesluit te veranderen in 1 Januari 1925 2. Zoo ja, tot welk resultaat heeft deze over weging gelëid heeft de minister van binnenlandsche zaken en landbouw, voorzitter van den raad van ministers, geantwoord De regeering is voornemens, in den loop der maand December een wijziging uit te lokken van zoodra. mijn verloving met uw nicht vastgesteld is." „En waarom gaat het bij die affaire?" „Om een woest eiland in den stillen Oceaan, bedekt met ontelbare scheepsladingen van de voortreffelijkste guano. Als groot grondbe zitter moet gij de waarde van deze uiestekende mes s of kennen." „Dat guano-eiland behoort dus aan uw ge- heimzinnigen onbekende," vroeg Armbrécht zijn „handelsvriend". „Niet het eiland zelf, maar het recht van exploitatie, en dit zal voor een belachelijk klei ne som te koop zijn", antwoordde Kruiskamp. „Hm En waarom speelt ge zulk een goed zaakje niet alleen klaar?" „Wijl het bedrijfskapitaal, dat er in elk geval voor noodig is, boven mijn krachten gaat. lk zei u immers reeds dat het om millioenen gaat" „Dat klinkt alles heel aardig, maar de Zuid zee is ver en met eigen oogen hebt ge dat ei land toch zeker niet gezien. Ik ben van huisuit een beetje wantrouwig tegenover ondernemingen, die zich in zulk een nevelachtige verte verlie zen." „U houdt mij dus voor een windbuil, die lichtzinnig genoeg is om den eersten den besten zwendelaar in handen te vallen U kunt echter gerust zijn. Ook ik houd niet van nevel, alshet over zaken gaat en als ik slechts een enkelen daalder voor dat guano-eiland uitgeef, kunt u van de aanwezigheid daarvan overtuigd zijn, alsof ge het met eigen oogen gezien hadt." „Wilt ge mij dan niet een weinig nader met die zaak bekend maken „Waarom niet? Het is in twintig woorden te doen. Graaf Ramin, dien ik eerstdaags de eer zal hebben bij u te introduceeren, stamt uit een oude adellijke familie. Om fortuin te maken ging hij als jonginensch naar Amerika en kwam m Lima terecht, juist toen president Valta bij den opstand van overste Gutierrez vermoord was. De jongeman liet het aan het toeval over, of hij zich aan de zijde van den dictator of van de regeering zou scharen. Het toeval besliste voor het laatste en twee dagen later was graaf Ramin de aanvoerder der bende, die den dictator Gu tierrez kortweg ophing. De nieuwgekozen pre sident verzuimde natuurlijk niet zich voor dit kunststuk dankbaar te toonen en zoo kwam Ra min in het bezit van een aandeel in een zilver mijn in Cerro di Parco, dat hij eenige jaren later inruilde tegen het recht van exploitatie van 't bewust eilandje. De langdurige en voor Peru ongelukkige oorlog met Chili belette hem echter dit kostbaar recht productief te maken en hij verloor bovendien door een reeks tegenspoeden zulk een groot deel van zijn snel verworven vermogen, dat hij besloot naar Europa terug te keeren. Peru was hij hartelijk moe geworden en daar het hem bovendien aan voldoend be drijfskapitaal ontbreekt, is hij genegen zijn recht op het eiland voor een betrekkelijk geringe som af te staan. Dal. is in korte woorden de ge heele geschiedenis." „Uw Zuidzee-prins is dus iemand, dien men gewoonlijk een avonturier noemt,." Kruiskamp glimlachte op zijn eigenaardige manier. „Dat is hij niet meer dan gij en ik, mijn waar de, en in elk geval heeft hij zijn aristocratische manieren en houding op ons voor. U kunt zich geen meer volmaakt gentleman voorstellen dan hem." „Uw geschiedenis heeft mij natuurlijk uiterst begeerig gemaakt naar een nadere kennismaking met hem. Hij heeft, dus zijn romantische geschie denis op alle punten geloofwaardig weten te maken „Hij heeft mij documenten voorgelegd, die mij hét Volste vertrouwen in zijn oprechtheid verzekeren. Ten overvloede heb ik echter voor 'de afsluiting der zaak met het guano-eiland tot voorwaarde gesteld, dat hij mij een eigendoms oorkonde, door den Duitschen consul in Lima gewaarmerkt, zal overleggen. Vóór deze kan aankomen zullen wegens dén grooten afstond nog wel eenige weken verloopen en binnen dit tijdsverloop moet het beslist zijn of bij deze zaak mijn deelgenoot zult zijn of niet." (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURAN ROSSEI's „STER-KOFFIE" 431 13

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1