Stads- en Gewestelijk Nieuws, Vervolg Kerkbericht. De Minister heeft gelijk! Ook bij de Nieuwe Tariefwet. CSemangd Nieuws» art. 27 van het Bezoldigingsbesluit 1925, waarbij ae datum van 1 October wordt veranderd in Januari 1925. Het autobus verkeer rondom den Haag. De burgemeesters van 's-Gravenhage en om liggende gemeenten hebben een bijeenkomst gehouden, waarop besprekingen zijn gevoerd inzake het autobusverkeer. De bedoeling is, om in gemeenschappelijk overleg het verkeer nader te regelen. Post en Telegraaf. Verschenen is deel I van het Verslag van de commissie, ingesteld bij beschikking van den minister van! Waterstaat, tot onderzoek van de organisatie van den technischen dienst bij het staatsbedrijf van de Posterijen, de Telegrafie en de Telefonie. De conclusies der commissies komen in hoofd zaak hierop neer De meerderheid der commissie staal schei ding van de bedrijven in Posterijen eenerzijds en Telefonie en Telegrafie anderzijds niet voor. Zij acht een directorium, als opperste leiding van het staatsbedrijf der P.T.T. niet wensche- lijk. De volgende organisatie wordt aanbevolen Aan het hoofd staat een directeur-generaal. In de verhouding tusschen den minister en den directeur-generaal wordt ingeschakeld door een raad van Toezicht en Advies. De directeur- generaal wordt bijgestaan door een bedrijfs directeur van de Postel ijen, een bedrijfsdirec teur der Telegrafie en Telefonie, door een al gemeen secretaris, door den directeur van den Postcheque en girodienst, door een inkoopaf- deeling en door een afdeeling peisonecl. Tusschen de exploitatieve en technische or ganen van het staatsbedrijf hehoort nauwe samenwerking te zijn. Het land wordt verdeeld in zes districten, t.w. Amsterdam, Utrecht, Rotterdam, Gronin gen, Zwolle en 's-Hertogenbosch. De voordeelen, die Van de voorgestelde reor ganisatie het gevolg zullen zijn, zijn, naar in het verslag wordt opgemerkt, bezwaarlijk in cijfers uit te drukken. De commissie is er even wel van overtuigd, dat bij het volgen van hare voorstellen naast een zeer veel betere dienstuit voering, een belangrijke bezuiniging zal worden verkregen. 15c/ira/e öpsvnger/c/e pes- c/oos SO-SO-SOc 7i/bes? SOc. &/j'4poM. es? Orog/j/es? 3771 18 De bom verkeerd gebarsten. Wij hebben een en andermaal aandacht ge schonken aan het relletje door „Het Volk" verwekt in het geval-Maas, den partijgenoot, die op zijn sterfbed de S. D. A. P. den rug toe keerde en in vrede met de Moederkerk wensehte te sterven. Terwijl de lezing, welke „Het Volk" van dit reclame-nummer haf in de achting van den Ka tholieken lezer niet vleiend scheen voor den betrokken oud-partijgenoot hij zou immers nadat hij de II.II. Sacramenten ontvangen had, hebben verklaard onder pressie te hebben ge handeld en zijn afzwering hebben herroepen blijkt tenslotte hoe heel deze zgn. herroeping eigenlijk in scène is gezet door een rooden pro pagandist, die den doodzieken Maas om den tuin moet geleid hebben. Althans in „Het Huisgezin" troffen wij nu verklaring aan „Ik, ondergeteekende, Marinus Maas, ver klaar tegenover juffrouw MaasMeeuse en Gorry Maas en Kapelaan v. Wagenberg op het oogenblik nogmaals terug te roepen, hetgeen in het dagblad „Het Volk" gepubliceerd is omtrent het opzeggen van mijn lidmaatschap bij de S. D. A. P. en omtrent mijn trouw blijven aan de be ginselen dier partij tot in den dood. Ik verklaar thans als Katholiek te willen ster ven en begraveu worden en bevestig hier nog maals, niet langer lid te willen zijn van de S. D. A. P. en de valsche beginselen, in strijd met de heilige Roomsche Kerk, niet langer aan te hangen. Ook hierbij verklaar ik, dat ik nooit heb ge zegd trouw aan die partij te blijven, zooals dat is gepubliceerd in het dagblad „Het Volk", en zoo ik een stuk geteekend heb, waar dat in stond vermeld, dat ik van den inhoud niet bewust was. Zoo 't nuttig geacht wordt, is het geoorloofd dit in de bladen te publiceeren." De zaak wordt er op die manier voor „Het Volk" niet fraaier op. „Msb." Tentoonstelling R. K. Vrouwenbond. Zoo is dan gistermiddag de tentoonstellng van poppen, fraaie handwerken en kunstvoor werpen, door mevr. Evers in het gebouw van den R. K. Volksbond, met een toepasselijk woordje geopend. Gelijk reeds eerder bekend gemaant is deze tentoonstelling door de afd. Schiedam van den R. K. Vrouwenbond opgezet, ten bate van de onderafdeelingen Hulp in de huishouding,Kraam- verzorging, kleerenmagazijn, Vacantie-kolonie en 't Le Sage ten Broek-comité. Het laat zich wel aanzien, dat deze tentoon stelling aan haar doel gaat beantwoorden en een klinkend succes zal worden, want het volijverig bestuur, krachtig bijgestaan door den geeste lijken adviseur pater v. d. Burg heeft Van deze expositie, door een gelukkige vermenging van 't nuttige met 't aangename, een geheel weten Le maken, dat door zijn aantrekkingskracht, bezocht zal worden door velen. Het mooiste van de tentoons' elling is onge twijfeld de internationale verzameling van handwerken. De pracht die daar bijeengebracht is, overtreft ieder verwachtingen. Wat Seine-" datns ingezetenen hiervoor hebben afgestaan grenst aan 't ongelooflijke. Wij zagen o.m. Indische gobelins, \urig gekleurd en doorstikt met goud en zilver, ragfijn Armenisch en Ja- pansch borduursel 't Turksche keliinwerk 'n magnifieke sprei van een Ghineesch mandarijn, uitgelezen staaltjes van Venetiaansch kant weefsel de fabelen van Lafontaine, niet ge schreven maar gehaaktRichelieu-, filet- en broddelwerk en voorts vele typische antikwitei- ten, waarvan wij noemen een stoplap, achter glas, uit 1777 en eveneens achter glas, en heel oud, een soort bloemkorf, geheel vervaardigd uit vlokjes haar van een bekend Schiedams gezin (vader, moeder en elf kinderen). Ook kunstvoorwerpen zijn er genoeg te bewonderen, maar het weelderige zilveren thee-servies van de firma Vester, trekt toch 't meest de aandacht. Hebben we alzoo eerst 't mooiste van de ten toonstelling beschreven, 't aardigste is, het leven en bedrijf van de poppenfamilies en poppen- groepen, die in een anderen stand, een plaatsje hebben gekregen. Hier vinden wij in beeld ge bracht 't sprookje van Roodkapje den intocht van H. M. de Koningin binnen Schiedam, een fotografisch juist toekomstkiekje, uitgezonderd dan H. M. toilet, wat genomen is naar het ge waad dat zij onlangs te Leiden droeg een lief bruidje en 'n bedeesde bruigom Ilongaarsche poppenkinderen, enz. enz. Zoowel de mooiste als de aardigste afdeeling, zijn keurig opgesteld, naar de aanwijzingen van den etaleur N. Koks, en veel van het benoodigde materiaal is welwillend beschikbaar gesteld door den heer Brounts. Aan de verschillende verma kelijkheden is ook een gunstige plaats afgestaan grabbelton, rad van avontuur, koektrekpaleis, sjoelbak, 'n 6 meter-hooge Kerstboom, bieden door bemiddeling van jonge dames, hun ver rassingen den bezoekers aan. De mooie prijzen voor de verloting zijn zoo aanlokkelijk mogelijk in een speciale uitstelling te pronk gezet als dat niet helpt, helpt niets Buiten dit alles hebben ook een tweetal particu lieren aan stand ingericht. Aan de eene zijde heeft de firma Tonino en Ketelaar een afdeeling van allerlei moderne handwerkjes en aan den anderen kant heeft de heer Brounts, magazijn „De Ster", een proeve van etaleerkunst gegeven, die er wezen mag. Kortom de afdeeling Schiedam van den R.K. Vrouwenbond, legt met deze tentoonstelling veel eer in. Gister is cle er reeds veel bezoek geweest en de stemming was allerprettigst, wat niet te ver wonderen was, want behalve de reeds genoemde vermakelijkheden, zorgde de bekende R.K. Tooneelclub voor eenige aardige amusementen, in den voim van geestige tooneelstukjes en dito voordrachten, die er in gingen als koek. Hedenavond treedt de tooneelclub van den R.K. Politiebond, met zijn uitstekende krach ten op en morgenavond komen de leden van den R.K. Jongenvrouwenbond op de planken, met een programma dat klinkt als een klok. Héden en morgen is dus de gang naar het Bondsgebouw aan de Lange Haven Gemeenteraad. Door misstelling is in het 2e blad in het ver slag van den gemeenteraad onderstaand gedeel te uit het betoog van weth. Houtman wegge vallen. De lezer gelieve het wel daarin te voegen. G r o n d b e d r ij' f. Naar aanleiding van de desbetreffende vraag kunnen wij het volgende omtrent den stand van het Grondbedrijf mededeelen. Volgens de balans eind 1923 was de gezamen lijke boekwaarde 12.020.288,87. In het bedrijf werd gestoken Kapitaal uit vaste leening ƒ7.901.146,79. Kapitaal uit tijdelijke leening ƒ300.000. Kapitaal niet uil leening ƒ442.960.33. Totaal ƒ8.644.107,12. Tevens bleef in het bedrijf de winstreserve ad 3.093.427,99 Va. Bij de laatste vijf jaarlijksche taxatie op 23 Maart 1923 werd een overwaarde geconstateerd van 5.813.374.79x/2, waarvan een deel sinds is overgegaan naar de winstreserve. Wat nu betreft de noodzakelijkheid der voor gestelde reserve diene het volgende. Reeds in 1923 wezen wij er op dat het Grond bedrijf uit zijn aard een bedrijf is met risico's, en waar het een omvang heeft genomen als het onze, met groote risco's, dat echter een bedrijf met risico's niet ligt in de lijn van een overheids lichaam als de Gemeente, wier beheer in alle deelen het karakter van zekerheid moet dragen, zoodat een dergelijk Grondbedrijf als het onze voor de Gemeente slechts toelaatbaar is, als het zéér veilig is, daar, wanneer men niet daarvan de volle bewustheid zou bezitten, het beheer der financiën zou moeten staan onder den druk van een gestadige vrees. Gelijk ook toen werd erkend, bezit onze grond bedrijf veel grond die voor een geringe boekwaar den kon worden ingebracht, omdat deze van ouds in het bezit der Gemeente was of in den vroe- geren goedkoopen tijd werd aangekocht. Deze gronden zijn het die winsten opbrengen. Daartegenover staan echter de later aange kochte gronden, zooals ir* Oud-M'athenesse, Nieuwland ten Zuiden van de Dcmlaan, Nieuw- land aan de Spoorbaan (aangekocht van Schie damsch Noorderkwartier), Kortland,Rotterdam- schcdijk, Nieuw-Mathenesse. \Waar van den ouden grond slechts afgaat en daar niet bij komt, wordt de verhooging tusschen beide categoriën gaandeweg ongunstiger. Ook is van onderscheidene oude gronden de boekwaarde hoog opgevoerd, door belasting met bijzondere uitgaven, gelijk b.v. de Gorzen (Ont eigening Hoofdstraat en aanleg Nieuwe dijk), terwijl zell's gronden die zeer goedkoop werden verkregen, als die in het Sterrebosch, eveneens zwaar werden belast door kostbare werken in den duren tijd Wilhelminahaven Van de nieuwe gronden werden eveneens on derscheidene in den duren tijd aangekocht. Daarbij is in het oog te houden, dat voorLdu- rend rente en kosten worden bijgeschreven. In 1923 was het totale bedrag dat op de gron den van het bedrijf, na aftrek van de vruchtop brengst werd bijgeschreven, ƒ313.955,72. Voor de genoemde nieuwe gronden bedroeg deze bijschrijving d; 164.000. Door dit alles zijn de kostprijzen opgevoerd tot bedragen, die ongetwijfeld hoog zijn te noe men. Volgens het verslag bedroegen zij o.a. Voor den grond in de Gorzen 14.57 per M2. Voor den grond in Oud-Mathcnesse 15 per M2 Voor den grond in Kortland (hierin ook oude grond begrepen) 14 per M2. Daarbij houde men in het oog, dat de bijschrij ving steeds doorgaat, en wel met een stijgende rente, waar de rentevoet zich in den lateren tijd in een steeds oploopende lijn heeft bewogen. Echter is het o.i. geboden, dat ons bedrijf met niet te hooge grondprijzen aan de markt komt. Wij meenen, dat Uw Raad dan ook met ons zal gevoelen, dat het in deze omstandigheden geraden is bij een verkoop van ouden grond, als thans plaats had, de opbrengst gedeeltelijk voor reserve te bestemmen, waardoor een Correctief tegen het te hoog oploopen der grondprijzen wordt geschapen. Zeker heeft men dan nog geen klagen over de voordeelen die het Grondbedrijf voor de ge wone gemeentekas afwerpt. Als voornaamste voordcel moet worden be schouwd, dat haar geheel de last van rente en aflossing voor schuld ter zake van aankoop en het geschikt maken van grond is afgenomen. Daarbij komt echter, dat de Gemeente de rente geniet van de reserve, die begin 1923 ƒ1.345,276,90 bedroeg, zoodat in 1923 werd ontvangen 77.353,42. Daarbij ontvangt de Gemeente om de 5 jaar 100.000.hetgeen per jaar berekend nog 20.000.uitmaakt. De reserve bedraagt volgend de balans per 31 December 1923 3.093.427.99V2. Uit exploitatiebezittingen en anderen hoofde leverde het bedrijf nog een winst ten bate van de Gemeentekas van MMOLSd1^- Wanneer nu van de winst van dezen ouden grond de helft wordt gereserveerd en nog 50.000,Jwordt uitgekeerd, mag de Gemeente kas over de prestaties van het Grondbedrijf tevreden zijn eri zooals wij het vorig jaar in de memorie van antwoord te kennen gaven, mag, waar men zoovele groote en kleine financieele ondernemingen ziet wankelen en vallen, de gun stige gelegenheid waardeeren, die ons wordt geboden om de positie van het Grondbedrijf, dat de beschouwen is als een groote linancieele instelling, op dergelijke natuurlijke wijze te versterken. Jubileum. Vrijdag 2 Jan. a.s. zal het 40-jaar geleden zijn, dat de heer A. Koper, gemeente-ontvanger, zijn intrede deed bij de gemeente-administratie alhier. Het zal den jubilaris zeker niet aan blijken van belangstelling ontbreken. Aanbesteding. Wij verwijzen belanghebbenden naar de an nonce van het R.K. Weeshuis alhier, omtrent een aanbesteding van brood- en melkleverantie. Onderscheiding. Woensdag werd ten stadhuize door den bur gemeester onder hartelijke bewoordingen aan J. Vis wonende Korte Haven, uitgereikt het loffelijk getuigschrift van het bestuur van het Carnegie Heldenfonds voor de menschlievend- 'heid en moed, door hem betoond bij de redding van een meisje uit de Korte Haven alhier op 9 Augustus j.l. "Dinsdagmiddag liep met goed gevolg van één der hellingen der Scheepsbouw Maatschappij „Nieuwe Waterweg" alhier, te water het stoomschip „Queenswood" in aan bouw \oor de firma Joseph Constantine Steam ship Line Ltd., te Middlesbrough. De hoofdafmetingen zijn lengte tusschen de loodlijnen 370 voet. Breedte exclusief de golven 53'2 voet. Breedte over de golven 56'2 voet. Holte in de zijde 27'9 voet. Draagvermogen ongeveer 7250 tons. De dubbele bodem en de beide pieken zijn voor waterhallast ingericht. Verder heeft het schip 4 laadruimen, 1 dwars- bunkcr, 5 laadhoofden, 8 stoomliercn en 10 laad- boomen. De doopplechtigheid werd verricht door Mevrouw R. A. Constantine, echtgenoote. van Major Constantine, een van de directeuren van de eigenaars. In den nacht van Woensdag op Donderdag hebben op kerstbout beluste dieven een inval gedaan in de kippenren van O., achter diens woning aan de Darnlaanvier kippen zijn door de inbrekers ontvoerd. UIT ROTTERDAM. Gistermiddag is op den Provenierssingel al- bie de 9-jarige F. H. bij het oversteken van de straat door een motorwagen van lijn 6 gegrepen en overreden. Vreeselijk verminkt is de jongen naar het Ziekenhuis op den Bergweg gebracht hij aankomst aldaar was hij al overleden. Op de.Groote Markt alhier is de 8-jarige scho- lier'M. van der K. bij het oversteken der straat door een autobus overreden. Ernstig inwendig gekwetst is de jongen in het ziekenhuis opge nomen, waar hij aan de bekomen kwetsuren is overleden. UIT VLAARDINGEN. Bij de gister 2en Kerstdag te Vlaardingen ge houden nationale hondententoonstelling, behaal de onze stadgenoot, de heer J. C. Meijer Jr., met zijn Dunschen Herdershond reu „Etiel van Grenzlerburg een len en 2en specialen prijs in de open klasse. AG EN DA. Maandag 29 December. 8 uur. Repetitie R. K. Gem. Zangvereeniging „Lorenzo Perosi". Steeds gelegenheid inschrijven lidmaatschap. Dinsdag 30 December. R. K. Mannehzangvereen. „St. Caecilia", onderafd. v. d. Ned. R. K. Volksbond, lederen Dinsdagavond repetitie van 8^2 tot 101lz uur. Woensdag 31 December. Het Hanze-adviesburcau houdt eiken Woensdag van 10 tot 12 uur zitting in de Katholieke Kring, L. Haven 92. Ook root Heerenkleedlnff 3775 22 T ramongeluk. Gisteravond omstreeks 8 uur is op den Rijswijkschen weg bij de Braysloöt in Den Haag een ernstig tramongeluk gebeurd. Een jonge man, A. v. d. L., en zijn verloofde, mej. J. H., wilden daar in een autobus stappen, maar letten niet op de naderende Rijswijksche tram, en beiden werden aangereden. Toen men den wagen opgevijzeld had, bleek dat de jonge man en het meisje beiden ernstig gewond waren. De gemeentelijke geneeskundige dienst heeft hen naar het ziekenhuis aan den Zuidwal Vervoerd het meisje heeft een ftnstige wond aan haar rechterheup gekregen en de jonge man is levensgevaarlijk gewond. Ontsporing. Donderdagmiddag om 4 uur is vlak bij het station Leiden door het te vroeg overhalen van een wissel van een rangeerenden trein een personenrijtuig ontspoord. Het rijtuig- kwam dwars over den weg te staan, waardoor de treinen uit Utrecht het station niet konden binnenrijden. De reizigers voor Leiden werden bij den Haagweg uitgelaten en die voor de richting Rotterdam en Amsterdam door spoor wegpersoneel langs de lijn naar het station be geleid. Eerst om 10 uur 's avonds was de baan weer vrij. Er was geen materieele schade. Verdronken. Te Stadskanaal zijn Don derdag bij het roeien de zestienjarige zoon van den landbouwer Ploeger en zijn neefje uit Meeden Muntendam verdronken. Een jongere zoon van Ploeger werd gered. Dievenbende. De marechaussee te Wou- drichem heeft aangehouden de dienstbode G. van R., die verdacht wordt, bij de familie van Elshout, te Sleewijk, bij Gorinchem, waar zij in betrekking was, tal van diefstallen te hebben ge pleegd Verdacht van heling zijn voorts aange houden J. V. B. en dienst echtgenoote in wier tuin een bedrag van ruim 2000 is verstopt ge vonden. De dienstbode schijnt nog verschillende voorwerpen van waarde ook bij de familie v. E. te hebben weggehaald en deze bij haar ouders te hebben opgeborgen. Het drietal is naar het huis van bewaring in Den Bosch overgebracht. Een landverhuizersbureau. Een redacteur van „De Standaard", die in Canada reist, doet een boekje open, van het werk van het echtpaar Veenstra, dat een landverhuizers- bureau in Nederland houdt. Wat hij verteltvan de „klanten van Veenstra" (deze uitdrukking is van den ,,Standaard"-redacteur) is meer dan erg, d.w.z. voor Veenstra. Volgens de „Standaard" heeft de „heer" Veentra de emigratie aangepakt om geld te verdienen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 2