Woriiipwdm, Fermitan Jansen Wonierlood, liïmMm, fflTOflIM prima kwaliteit Advocaat HOÜTVBMOOPIMG. KLEINE ADVERTENTIËN Sparen brengt Welvaart. SPAARBANK 1820 Spaarbusjes. „Mevrouw" Veenstra is naar Canada ge weest om de zaak eens op te nemen en heeft daar verteld, dat haar man regeeringsambtenaar is. Echter heeft zij het wel nagelaten de Neder- landsche officieele personep in Canada op te zoeken. Van de mensehen nu, door Veenstra uitge zonden, zijn een 40-tal jongemenschen, afkom stig uit Nederlandsche steden, in den landbouw geplaatst, terwijl het meerendeel totaal onge schikt is voor het aangewezen werk. Deze men- schcn nu oefenden in ons land allerlei vakken uit, welke niets en niets met den landbouw te mSken hadden. De jongelui zijn er ontzettend aan toe. Ze schreeuwen hun spijt uit (dat schrijft de „Stan- daard "-redacteur) en vertellen hun leed met tranen in de oogen. En straks, midden in den winter, wat zal er dan met ze gebeuren. Ook de boeren in Canada moeten door den vertegenwoordiger van Veenstra bedot zijn. Deze agent steekt 4 dollar per plaatsing in de zak, zegt dat ze een ongeschoolden knecht krij gen en stuurteen H.B.S.-er. En reeds in Holland had de emigrant aan Veenstra 15 betaald voor dien liefdedienst. De schrijver in de „Standaard" dringt er bij de regeering op aan, dat de emigratie beschermd wordt tegen bureaux als deze. Berooving. Te Zaandam is Woensdag avond de 16-jarige jongste bediende van de firma P. de Lange Cz. die met een groot bedrag, be stemd voor de uitbetaling van de arbeiders, op weg was naar de Stoom hout zagerij Czaar Peter, in het Westzijderveld, dicht bij de fabriek, door twee tot nu toe onbekende personen beroofd. Terwijl een der mannen den bediende, die dit werk al een paar jaar verricht, voor de vraag stelde „je geld of je leven,!' ontrukte de ander hem de zak met geld, waarop beiden 't hazenpad kozen. De bediende is de twee roovers nog achter na gegaan, echter zonder resultaat. Meisje v e r b r a n d. De dienstbode D. uit de Piet Heinstraat te 's-Gravenhage liep gisternacht om twaalf uur in nachtgewaad de straat op.Zij was in vlammen gehuld. Het meisje was bij een petroleumkachel in brand geraakt. Hoewel buren onmiddellijk toesnelden en haar in dekens wikkelden, waardoor het vuur werd gedoofd, bekwam zij toch ernstigebrandwonden, aan de gevolgen waarvan zij heden in het zie kenhuis is bezweken. Vreeselijk vliegongeluk. Het vlieg tuig van den dienst LondenParijs is, even na het vertrek uit Croydon in brand gevlogen en omlaag gestort. Het was de Britsche Haviland 34, Stewart, de bestuurder drie vrouwen, vier mannen en een knaapje zijn omgekomen.' Het vliegtuig was nog maar 'twee mijl van Crcfydon verwijderd en vloog met geringe snel heid, toen er een ontploffing plaats greep. Het toestel had slagzij en kon, vanwege de geringe hoogte, waarop het zich bevond niet meer manoeuvreeren. Het viel zijdelings met den kop vooruit naar beneden, de benzinetank barst te een twintig meter hooge vlam sloeg uit het toestel op. Voordat er hulp geboden kon worden waren inzittenden en toestel volkomen verbrand. Ondanks het ongeluk vertrok eenige minuten nadien uit Croydon een tweede toestel naar Parijs met L vijf passagiers, die het eerste gemist hadden. Vergaan. Uit IJsland wordt gemeld dat twee IJslandsche visschersvaartuigen met elf en twaalf koppen bemand, bij den jongsten or kaan zijn vergaan, Twee lijken zijn reeds aange spoeld. Een ambulanc e-w a t e r v 1 i e g t u i S van de Amerikaansche marine is op de kust van Virginia verloren geraakt. Twee onder officieren, een zieke en een hospitaalbeambte zijn omgekomen. Te II o h a r t, in den A m erikaa n- schen staat Oklahoma zijn meer dan veertig menschen, meerendeels kinderen, gedood bij een paniek tijdens een Kerstfeest. Er ontstond brand doordien een kaars een Kerstboom deed ont vlammen, en in de stampvolle zaal drongen alle menschen naar de deur, waar de slachtofers Vertrapt werden. Dertig lijken zijn reeds ge borgen. tijd is aangelegd, zal de electrische energie naar Neurenberg en andere industriesteden in Noord- en Midden-Beieren geleiden. Men is reeds begonnen met de electrificatie der spoorwegen en naar men verwacht zal een groot gedeelte daarvan vóór het einde van het volgende jaar door waterkracht van de Beier- sche Alpen van electriciteit worden voorzien. Op deze wijze verkregen kracht zal, naar men berekent, minstens een derde goedkooper zijn dan die Van steenkool verkregen. Dit zal Beieren natuurlijk een voorsprong geven op de industrieele centra van Noord- en West-Duitschland en de bevolking van Beieren doen toenemen. Tevens zal dit land daardoor niet meer af hankelijk zijn van steenkool, hetgeen tot nu toe steeds zijn zwakke punt was in dc conflicten met Pruisen en de rijksregeering. Het ongeluk. Meeer van Buffelen is opgewonden en vertelt Stel je eens voor. Verleden week maakten wij een tocht naar Bandoeng. Op den Poen- tjak heb je aan den eenen kant steile hellin gen en aan den anderen kant diepe ravijnen. Om wat je wil, en daar ben jij Het wordt nog erger. Wij rijden met 100 K.M. vaart naar beneden. In de bocht staan twee grobaks Alle duivels Het wordt nog erger. De wagen slipt, en stort, met razende vaart in het ravijn. Mijn vrouw slaakt een vreeselijken gil. Je weet hoe mijn vrouw gillen ken hé Groote hemel, vertel verder. Het wordt nog erger. Wij komen in de rivier terecht. Ik weet me door een toeval te redden en breng mijn vrouw op het droge. Stel je voor, ze heeft d'r spraak verloren Totaal verloren, inan Maar 't wordt nóg erger. Beste van Puffelen, wat kan er nu nog erger gebeuren Wees blij dat jullie er zóó goed afgekomen bent. Blij Van morgen, waren wij bij den dok ter. En wat zal ik je zeggen ze praat weer Een berucht inbreker gevat. De inbreker Karl Kagel was werkelijk een mees ter in zijn vak. In niet minder dan 200 gevallen is hij in Hamburg huizen binnengeklommen door tegen den oorgevel op te klauteren. Geen gevel was zoo recht en glad en hoog, of Karl wist ei tegen op te komen en tot zelfs in de hoogste eta ges een bezoek te brengen om te snorren naar zilverwerk, kleedercn enz., die hij dan zijn helpers tegen de noodige contanten leverde. Thans is een einde gemaakt aan Karl Kagel's kromme sprongen. De politie heelt eindelijk de hand op hem gelegd. Dé vermoorde die herleefde. Te Napels heeft zich tijdens een moordpro- ces een wonderlijk incident voorgedaan. Een jonge boer, Sabatino geheeten, werd van moord op een slager te dier stede beschuldigd. Hij hield strak en stijf vol, dat hij den man tijdens 'n twist, die ze samen hadden, niet zoy hebben gedood wel had hij hem ernstig ge wond. Ondanks zijn verweer werd Sabatino schul dig verklaard aan moord, en ter dood veroor deeld. Opeens echter rende een man de rechtszaal binnen, en riep uit, dat hij de slager was, die naar men meende was vermoord. „Sabatino heeft", zoo verklaarde de man, toen hij tot kalmte was gekomen, „mij bewusteloos gesla gen, en eenige weken lang was ik niet in staat mij te herinneren wat was gebeurd. Plotseling echter kwam mijn geheugen terug, en pas van daag hoorde ik van dit proces." Ofschoon het vonnis reeds was geveld, heeft men een nieuw onderzoek gelast, speciaal voor de identificatie. Het grootste kracht station Van Europa. Een bericht uit Augsburg maakt melding van de voltooiing der Walchensee Werken, die terecht worden beschreven als „Euro pa's grootste krachtstation". Deze grootsche onderneming, die stellig niet zal nalaten van invloed te zijn op de economische en politieke verhoudingen in Europa, is de uitvoering van een der meest grootsche plannen voor Duitsch- land's industrieele ontwikkeling. Het station van Walchensee, dat zijn kracht •ontleent aan het uit dit meer door middel van een tunnel in de Kochelsee afgevoerde water, zal ongeveer 170.000 paardekracht leveren. Dit is echter slechts een beginphase van de Verwerkelijking van een veel omvangrijker plan, dat een stelselmatige ex ploitatie van d alle waterkracht in Beieren ten doel heeft. Naar men berekent vertegenwoordigt deze t,witte "steenkool, zooals men bet pleegt te noemen, een totaalvermogen van circa 2 mil liard paardekracht. Hiervan wordt 1 millioen Paardekracht reeds gebruikt. Men hoopt Beieren op deze wijze geheel on afhankelijk- te maken van steenkool, die in hleiersch gebied wiet wordt gevonden. Een uitgebreid distributienet, dat tegelijker- INGEZONDEN. ren heeft mede tot het welslagen meegewerkt. Aan de heeren van het bestuur van het comité Broersveld brengen wij dank en hulde, voor de leiding en het gulle onthaal, dat zij ons zoo ruimschoots hebben aangeboden. Namens de 300 kinderen, J. Boonstoppel, J. RonBERECirrk, J. van Katwijk en G. Lokfk, Aan de abonné's onzer Courant wordt drin gend verzocht bij verhuizing daarvan uitslui tend kennis te geven aan het bureau van ons blad Koemarkt 4. Ook voor klachten over de bezorging als anderszins wende men zich rechtstreeks tot het bureau van de Nieuwe Schiedamsche Courant. Kerknieuws. De Sint Pieterspenning in liet Bisdom Haarlem.- Z. D. H. Mgr. A. J. Callier heeft d.d. 11 December j.l„ naar „St. Bavo" meldt, het vol gend Pauselijk schrijven ontvangen Doorluchtige en Hoogwaardige Heer, Hoe verdienstelijk de goede geloovigen van uw bisdom" zich gemaakt hebben jegens den godsdienst, toen zij onder voorgaan van U en uw geestelijkheid door bemiddeling van den Apostolischen Nuntius een Sint-Pieterspen ning van 20.000 gulden zonden, kan worden afgemeten naar het feit, dat zij door dezen gilt aan den Apostolischen Stoll de hulp ver schaften, waardoor Hij in de groote nooderi van dezen tijd bijna ontelbare werken van ge loof en liefde, over heel de aarde verspreid, kan onderhouden. Derhalve brengt de Verheven Opperpriester die voorwaar met welgevallen dit bewijs van liefde en hulde aanvaardt, passenden dank zoo wel aan U als aan allen, die aalmoezen gaven of inzamelden. En terwij! Hij voor U een over vloedige belooning van God afbidt, geeft Hij als onderpand van Hëmelsche gunsten en als bewijs van Zijn vaderlijke welwillendheid aan U en aan geheel de kudde, welke aan uw zorgen is toevertrouwd, van ganschen harte den Apostolischen zegen. Tegelijk dat ik U dit bericht, geef ik U de verzekering van mijn hoogachting jegens U waarmede ik ben en mij verheugde verblijven. Van Uwe Hoogwaardigheid de toegenegene P. c. GASPARRI. Het Heilig Jaar. In tegenwoordigheid van alle kardinalen, die momenteel te Rome verblijven, een buitenge woon aantal aartsbisschoppen, bisschoppen en prelaten uit alle oorden van de wereld, heeft Z. II. de Paus Pius XI, Woensdag op plechtige wijze de-heilige deur van de St. Pieter-basiliek geopend, waarmede het Heilige Jaar is begonnen. Rechtzaken. faillissementen. Uitgesproken Rotterdam 24 December E. Kloosterman, vanLeeuwenhoeckstra^t 3b, Rech- ter-comm. mr. S. G. Canes cur. mr. J. H. C. Kok, alhier. H. M. Offerman, Hoofdstraat 231. Rechter- comm. mr. S. G. Ganes eur. mr. F. A. Borde- wijk alhier. P. F. Smeets, winkelier in meubelen, Hoog straat 33. Rechter-comm. mr. S. G. Ganes cur. mr. J. H. C. Kok, alhier. Opgeheven A. Brouns, koffiehuishouder, Korte Achterweg 21. Geëindigd A. Antheunisse, likeurstoker. N. V. Bouwmaterialenhandel Holland, alhier. Burgerlijke Stand. Geboren: Dec. 23. Theo z.v. T. van Woer- kom en J. C. Witte, Nassaustraat. Overleden: Dec. 23. Ca-tharina Maria Dominica Dries, oud 63 j., Villastraat. 25. Sophia Louisa Cazan, oud 56 j„ eehtgenoote van I. J. Levie, Hoogstraat. Ondertrouwd: Dec. 25. A. Bijloo 23 j en M. Schouwenburg 20 j. W. J. C. Willem- se 29 j. en A. van Steenoven 35 j. Gehuwd: Dec. 23. L. Kamp 25 j. en C. T. M. van Kemenadc 25 j. K. Verbrugge 24 j. en C. de Ruiter 18 j. H. B. Scholtsz 24 j. en C. van Hoekc 21 j. A. van Toledo 26 j. en E. Mulder 27 j. L. van Woerkom 25 j. en C. J. Eijkelenboom 23 j. Scheepvaart. SCHIEDAM, 25 Dec. Aang. s.s. „Ternate" om hier op te leggen in de Wilhelm, haven. Duitsch s.s. „Kellerwald met stukgoederen van Hamburg. 27 Deo. Fransch s.s. „Quilledues" ledig van Cherbon om steenkolen te laden. 26 Dec. Vertrokken Eng. s.s. „Aphelfoan!' met olie naar Vlaardingen. Adverteullên. De Deurwaarder G. S. MONT- FOORT, zal op Woensdag 31 December a.s. des voormiddags 10 uur aan den Noordmolen publiek a contant verkoopen De afbraak van een nieuwe dircctieloods, bestaande uitgeploegde en ongeploegde planken, battings, ramen, deuren, brandhout enz. 3776 15 Gevraagd een net Dagmeisje, niet beneden 16 jaar in kléin gezin. Aanmelding van 7—9 uur, Anthonie Muysstraat 33b, J. DIRVEN. Kinderfeest Broersveld. Mijnheer de Redacteur, Wij waren van plan met 4 jongens en 4 meisjes naar het bestuur van liet buurtcomité Broersveld te gaan om namens de bewoners te bedanken voor den feestavond. Maar thuis bij ons meende men, dat wij dat behoorlijk in de courant moesten doen. En nu komen wij lot u, Mijnheer de Redacteur, met verzoek dit stukje, in uw veel gelezen blad te willen opnemen. Bij voorbaat daarvoor onzen dank. Mijnheer de Redacteur, het was op liet kin derfeest deze week goed en gezellig. Wij hebben volop genoten. Door den voorzitter werd bij de opening van het feest medegedeeld, dat alle melkboeren, Wassenaar, Ersbach, Reineveen en Ooikaas de noodige melk hadden verschaft. Door de bakkers Kersten, Kreuger, Wuisman, van Duin, de Knecht cn Schaeffer de snoeperijen. Wij voelen het als onzen plicht dien heeren openlijk onzen dank te brengen voor wat zij geschonken hebben; want er was, ronduit ge zegd, van alles volop. En aan de bediening man keerde niets, die was gezellig en vroolijk en de dames die zich daarmede hadden belast, ver dienen onzen dank. Ook de jonge dames Allard, Kersten, Poot, v.d. Marei, den Dunnen en de jongeheer van Woerkom hebben ons op bet tooneel kostelijk geamuseerd en daarvoor brengen wij hun onzen hartelijker! dank. Oom Cor met zijn gooclieltoe- Gevraagd een fatsoenlijke Dagdienstbode. Loon f 7.p. week. Adres Mevr. WOL- DRINGH, van Hel- montstraat 118, Rot terdam. genaamd Feimiton, van Jacoba Maria Wortelboer, werken beter dan alle wormmiddelen en mo gen niet gelijk gesteld worden met worm patronen, -koekjes, -bonbons, -torentjes, enz., daar al deze middelen niet die kracht bwitten, die er van verwacht wordt. X Wormpoeders, genaamd bezitten eene bijzondere vinding rijke samenstelling, enverdrijvsn zeker spoel-, made-, maag- en andere ingewandswormen, zoo wel bij volwassenen als bij kinderen. Wormpoeders ge naamd Fermitan kosten 85 ct. per doos, drie doozen 12.40. Overal verkrijgbaar of direct van Kantoren Lange Haven 8o, Leliestraat Kethel (Oud Postk.) Spaarzegels 2, 5 en ïo Cent. Bewaar-Loketten van f 2.— tot f 25. GROOTE MARKT 35, vestigen Uwe bijzondere aandacht op hunne uitsluitend van versche eieren, fijnen brandewijn en'suiker per 1/1 flesch 2.50, per 1/2 flesch 1.30. FRIESCIIE BOERENJONGENS (groote blauwe rozijnen) per 1/1 pot f 2.25, per 1/2 pot f 1.17. BOERENMEISJES (Abrikozen) 3288 36 per' 1/1 put 2.50, per 1/2 pot 1.30. BOERENJONGENS op Wijn per pot 1.50. BOERENMEISJES op Wijn per pot 1.60. Overheerlijke SCHILLEN OP BRANDEWIJN per Liter 3.00 Verder ZEER FIJNE LIKEUREN, diverse WIJNEN, enz. CITROEN-, Alt AC- en R U M - P U N C H. t/m 15 woorden50 cent t/m-25 woorden75 cent, elk woord meer 5 cent tot maximum 30 woorden. te Oudepekela. EEN GOEDE BRIL het behoud voor uw oogen. Koopt daarom uw bril bij C. KOK, Broersvest 93. R. K. Dames en Heeren, wordt lid van de R. K. Gein. Zang vereniging „LORENZO PEROSI" Contributie 20 cents per week. Repetitie 's Maan dags-avonds van half negen tot half elf in den R. K. Volksbond, Lange Haven. Gevraagd een nette zindelijke DIENSTBODE, voor den dag. Te bevragenLange Nieuwstraat 53. Cartonnagefabriek „NEFAVER",Boter- 3traat 40 vraagt CARTONAGE- WERKSTERS en Leerlingen. Voor de aanstaan de feestdagen LANGENDOEN's ALLERHANDE, een geheel nieuw as sortiment. 20 cent per ons, 45 cent per half pond.Uitsluitend met natuurboter bereid. Lange Kerkstraat 1 Telefoon 550. GEVRAAGD Broodbezorger ge vraagd voor enkele uren per dag bij J. W. VOLLEBBEGT; Broersveld 8. Weggeloopen IIARL. DAV IDSON Duitsche Herder. m. 2 persoons geheel Terug te bezorgen dichte Zijspan te LICHSNOFSKY, koop, electr. toege- Lange Nieuwstraat rust, prachtcombina- 161. tie. Br. No. 846. VINO ESPAGNOLA (oude zoete Spaansche wijn) 60 cent per flesch. De C. L. O. C„ Noordmolenstraat, Tel. 408. Te koop gevraagd MOTORBOOTJE, en niet diepgaand Scheepje, model Kot ter, Klipper of Bar kas. Br. No. 836. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Van ingezonden stukken ook al worden ze niet geplaatstwordt de kopy niet teruggegeven

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 3