iieuwj! Nieuwjaarswenschen DMGBLMD WOOm SGHSEDMM EN QMSTBEKEN» FEUILLETON. Het geheim van het moeras. 47sïe Jaargang» Maandag 29 December 1824, r«». 14135 Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post f 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Adverteutiën: 15 regels 1.75, elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 duim; f 60 bij verlies vaneen wijsvinger; 115 bij verlies van eiken anderen vinger. In het nummer dat Woensdag 31 De cember verschijnt, zal wederom gelegen heid bestaan tot het plaatsen van a fl.per annonce. Buitenlandse!! Nieuws, DUITSCHLAND. De geallieerden zijn liet zonder moeite erover eens geworden- aan Duitschland mee te deelen dat de bezetting van de Keulsche zone na 10 Januari gehandhaafd zal worden. Dit besluit is gegrond op bet. duidelijk niet nakomen van het rijk aan zijn verplichtingen, met name ten aanzien van de ontwapening. De beslissing zal Duitschland in den loop van de eerste week van Januari meegedeeld worden, waarschijnlijk in den vorm van een collectieve nota, door de gezanten van de vijf betrokken landen te Berlijn te overhandigen.' Gessier, de rijksminister van verdediging, heeft in een interview met het „Berliner Tage- blatt het lieele vraagstuk van de ontwapening en de ontruiming van de Keulsche zone behan deld. De Fransehe pers, zei de minister, doet den laatsten tijd alsof de commissie inderdaad een reeks ernstige nalatigheden heeft vastgesteld. De eerste, volkomen algemeene bewering was die van Duitschlands obstructie tegen het onderzoek. Waar er thans,1800 controlebezoeken zijn afgelegd, voor het meerendeel zonder eenige wrijving, en de commissie moet toegeven, dat zij in elke kazerne, in elk gebouw, in elke fabriek, in elke ruimte is toegelaten, is dit praatje toch waarlijk niet te handhaven. Vervolgens beweerde men, weer heel in het algemeen, ,dat groote geheime wapenvoorraden ontdekt waren. De waarheid is, dat de commissie geen enkele vondst van ook maar eenige beteekenis heeft gedaan. Daaraan doen ook de allernieuwste beweringen niets af. In hun bespreking van het feit, dat de Keulsche zone op 10 Jan. niet zal worden ontruimd, doen vooral de bladen van links en van het Gentium uitkomen, dat de rechtsche partijen het groote voordeel hebben, dat zij er bijzonder scherp op gewezen hebben dat thans blijkt hoe nutte loos en vernederend de veryullingspblitiek voor Duitschland geweest is. bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 1ÖÖ bij verlies van een De verzekering wordt gewaarborgd door de N.HolL Algem. Verz. bank Schiedam troepen om aldus te toonen, dat hij zich ook met het leger wenschte te verzoenen. Goerakoeki de gewezen minister van'finan ciën en Ghalla, de gewezen minister van justitie, zijn van Skoetari naar Valona gevlucht. Men vermoedt dat de regeering van Fan Noli zich daarheen zal begeven en daar dan den onaf- hankelijken Albaneeschen staat zal uitroepen. Aangezien Doefid Bey echter reeds Argyrokast.ro heeft bezet, zal ook de positie van deze regeering te Valona zeer bedenkelijk zijn. Durazzo was twee. dagen lang zonder regeering, daar de ver tegenwoordiger van Fan Noli weggeloopen was na eerst 150.000 lire uit de kas van het post kantoor te hebben weggenomen. In automobie len had de regeering van Fan Noli het. geheele staatsbezit bestaande uit kleine gouden en zil veren voorwerpen op haar vlucht naar Durazzo medegenomen, ten einde te vermijden, dat deze in handen van Ahmed Zogoe zouden vallen. Volgens latere te Berlijn ontvangen berichten zal Ahmed Zogoe in de nieuwe Albaneesche regeering behalve minister-president ook mi nister van binnenlandsche zaken zijn. Ahmed Zogoe'is 29 jaar. Op *23-jarigen leeftijd was hij reeds minister van binnenlandsche zaken van Albanië. Gemeld wordt, dat Valona in de handen van de opstandelingen is gevallen, die onder leiding stonden van Achmed Zogoe. B S a n e n sa zt du DE FRANSCHE FRANC. De Fransclie Kamer heeft met algemeene stemmen het wetsontwerp aangenomen ter ratificatie van de overeenkomst, 22 December 1924 met de Banque de France gesloten. De minister van Financiën, Clémente!, wéés er daarbij op, dat dank zij de gelden, voort vloeiende uit de Morgan-lcening, de veiligstel ling van den franc thans verzekerd is. ALBANIË. Door Tirana te bezetten, waar hij ook de leden van zijn vroegere regeering heeft opgeroepen, is Ahmed Zogoe thans meester van den toestand in geheel Albanië. De partijgangers van de re geering hebben Skoetari en Elbasson ontruimd. Aan het „Giornale d'Italia" zijn de volgende bijzonderheden over den intocht van Alimed Zogoe te Tirana ontleend Na alle noodige veiligheidsmaatregelen te hebben getroffen ten einde te vermijden, dat hij in den rug zou worden aangevallen, trok Alimed Zogoe in triomf de stad binnen. De bevolking bracht hem ovaties. Hij droeg de uniform van luitenant-kolonel. Hij inspecteerde de nog aanwezige afdeelingen van de officieele 12} „Hij riep mijn bemiddeling in, omdat hij plan had hier in de nabijheid een landgoed te koopen. Het Zuid-Amerikaansehe koortsklimaat heeft hem een weinig aangetast en daarom verlangt hij naar landelijke rus;, en onze provincie leek hem bijzonder. Wijl er echter op dit oogenblik niets geschikts te vinden was, heelt hij een land huis eVen buiten de stad gehuurd." „En onderhoudt gij een geregeld verkeer met hem?" „Ik had gelegenheid hem nu en dan een dienst te bewijzen door eenige wissels op Parijs te dis- conteéren, die hij hier slecht te gelde maken kon." „Aha Dat klinkt weer een beetje avontuur lijk-" „Mis, mijn waarde. Het overtuigde mij veeleer van zijn soliditeit, want de wissels werden dooi de Pa rij sc he bank zonder eenig bezwaar gehono reerd." Het gladde, welgedane gezicht van Armbrecht had tijdens dit interessante gesprek een nog hoog. r kleur gekregen en, ofschoon zich de uitdrukking zijner harde trekken weinig wij zigde, was toch aan de schittering zijner oo- gen nu en dan te bespeuren, dat hem het on- IERLAND. Het, te Dublin verschijnende republikeinsche orgaan .„Sinn Fein!' verklaart dat de Brit'sehe regeering aan den Ierschen Vrijstaat een som van 30 millioen, heeft, aangeboden, indien hij zijn aan.spra.wk op .vertegenwoordiging in den Volkenbond wil herroepen. ALLERLEI. De oppositie-pers in Italië publiceert het door den chef der persafdeeling van het ministe rie van Binnenlandsche Zaken Rossi ach Ier- gelaten geschrift, hetwelk uiterst scherpe be schuldigingen tegen Mussolini bevat. -De Australische regiering in haar meer derheid gezind tot verwerping van het protocol van Genéve Canada en Australië zijn er voor, schriftelijk van gedachten te wisselen, in plaats van te Londen een conferentie over het protocol te houden. Uit BoekarestNa de arrestatie van 430 communisten is door de nasporingen van de politie vastgesteld, dat de communistische organisaties in Roemenië gesteund werden door geid, dat door de Sovjet-regeering werd ver strekt en dat deze in relatie staan met de orga nisaties te Moskou, Weenen, Berlijn, Sofia" en Athene. Van de 430 gearresteerden zullen 230 voor de krijgsraden worden gebracht en 200 worden uitgewezen derwerp van het gesprek een zeer bijzonder belang inboezemde. Zij hadden intusschen Weer den weg naar liet slot ingeslagen en nu was het Kruiskamp, die zijn arm zacht' uit dien van den ander losmaakte. „Ik moet naar Gollnow terug," zei hij. „Ge weet nu, beste vriend, hoe de zaken tusschen ons staan." Enkele minuten later had de bezoeker zich weer in het zadel gezet en van daar af schudde hij den slotheer nog eens met groote hartelijkheid de hand. „Tot weerziens, beste vriend „Wel thuis en mijn groeten aan mijnheer den graaf. Ik verwacht hem met. ongeduld onder mij ne gasten." Nog een laatste vriendelijke groet en toen zette de bruine zich in beweging in zijn gewo nen korten draf en de hoefslag stierf weg on der de hoornen. Kruiskamp lacht stil in zich zelf. Hij had het uiterlijk van iemand, die de eerste gelukkige voorbereiding voor -een uit muntende zaak getroffen heeft. Als uit be hoefte om zijn gelukkige stemming uitdruk king te geven, klopte bij het paard vriendelijk op den hals. Toen hij voor de laatste maal naar het blinkende torentje van het slot Schönheide omkeek, mompelde hij met een vergenoegd gegrinnik „Die hoogmoedige domkop Wacht, maar vriendje, tot ik ITelene Dörenbergs echt genoot ben. Dan zullen wij op een andere wijze over den falsaris en bankroetier spreken." R. K. Staatspartij en MitTaeïisteii. Aan de leden van het Bondsbestuur is volgend schrijden verzonden In de door het Bondsbestuur gegeven nadere motiveering van het besluit in zake de ,,St. Michael-actie", geplaatst in de avondbladen van 6 December 1.1., werd aan het, slot, geschreven „Het Bondsbestuur doet een krachtig en ernstig beroep op het- Bestuur van St. Michael, niet als tegenstanders, doch als onze mede katholieken, om af te zien van de ondernomen actie, in bovenstaanden voim en geest, gevoerd, een actie, die de eenheidNder Katholieken op staatkundig terrein verstoort, den invloed der Katholieken vermindert en onder de Katholieken verhoudingen in het, leven roept, waarvan de gevolgen zich wellicht buiten het staatkundig terrein zullc-n doen gelden." Tot ons groot leedwezen heeft tot dusverre het Bestuur van St. Michael aan dit beroep'geen gehoor gegeven, doch integendeel de ondernomen actie, in zelfstandige organisatie, buiten de leiding dor Kiesvoreenigingen, voortgezet., ge tuige o.a. de vergadering 8 December 1.1. te 's- Gravenhage gehouden en de inmiddels gepubli ceerde progra m punten. Nog altoos blijven wij echter de hoop koeste ren, dat, kon het Bestuur van St. Michael over tuigd worden van de schade, die het aan de katholieke zaak in Nederland toebrengt, i de ondernomen actie zou worden gestaakt. Elk middel, dat daartoe zou kunnen strekken, moet derhalve worden aangewend. Het is daarom, dat wij geineend hebben dank baar te moeten aanvaarden de bereidverklaring van den Hooge.erw. Hooggel. Heer J. D. J. Aengenent, Hoogleeraar aan het Groot-Semi narie te Warmond, óm met bet Hoofdbestuur van St. Michael die besprekingen fe houden, welke hij in het belang van de katholieke zqak dienstig Zal oordeelon, en van het resultaat die besprekingen aan het Bondsbestuur en aan de Bondsvergadering mededeeling te doen. A. van Wijnbergen. JI Ieerkens Tiujssf.n Frans Tkulingp. De a.s. Bondsvergadering. Naar wij vernemen zal om aan den van ver schillende zijden geuiten wensch tegemoet te komen, het Dagelijksch Bestuur van den Algem. Bond van R. K. RijkskieSkringlrganisaties de a.s. Bondsvergadering nader convoceeren op Vrijdag 30 Januari a.s., terwijl Zaterdag 31 Januari d.o.v. de bijeenkomst zal worden voort gezet. Vakverbonden. Hel aantal leden van de vakbonden, aan gesloten bij het R. K. Vakbureau, is in het 3de kwartaal van 1924 met 2129 gedaald en bedroeg op 1 October 1.1. 97,050. in het lst,e en het 2de kwartaal bedroeg het ledenverlies onderscheiden lijk 854 en 1014. Het aantal leden van.het Nederl. Verbond van Vakvereenigingen is in het 3de kwartaalgedaald met 1677, dat van het Christ. Nederl. Vakver bond met 759, en dat van het Algem. Nederl. Vakverbond met 483. Van het Nederl. Arbeids-Secretariaat zijn de cijfers van 1 October nog niet bekend. Het aantal leden van het Synd. Vakverbond is in het 3de kwartaal piet 28 gestegen. III. De ijlings ontboden geneesheer had Hclene's kwetsuur volkomen onbedenkelijk verklaard en haar de verzekering gegeven, dat de voet na eenige dagen rust weer geheel in orde zou zijn. Deze weinige dagen echter, gedurende welke zij tot stilliggen Veroordeeld was, gin gen voor de jeugdige patiënte vreeselijk lang zaam voorbij. Hertha had aanvankelijk snel de proef genomen om haar gezelschap te hou den, maar op de heele wereld was zeker nie mand minder voor ziekenverpleegster geschikt dan de levendige en verwende dochter van den rijke speculant. Reeds den tweeden 'dag bleef zij slechts een klein kwartiertje in Flelene's kamer om er het voorbrengen van het be stelde rijpaard al' te wachten, en al deed zij Lij deze gelegenheid baar nicht de toezeg ging den avond bij haar te komen praten, later moest zij haar wegblijven weer laten ver ontschuldigen, wijl er onverwachts bezoek uit de stad gekomen was. Ook mevrouw Armbrecht kwam slechts zelden om naar den toestand barer nicht te informeeren. Zij was een kleine schrale dame met een zoo ziekelijk voorkomen,dat zij zelf in hooge mate verpleging scheen noodig te heb ben. Het schuwe en gedrukte, dat ook in Heieno's optreden aan den dag kwam, maakte de eigenlij ke hoofdtrek Van haar karakter uit. Met onhoor bare schreden sloop de onbeteekenende, donker gekleed© vrouwengestalte door de prachtige ver trekken van het slot, Waarvan zij toch de meeste Verhooging tabaksaccijns. In Stsbl. 556 is opgenomen de Wet van den 20 Dec. tot verhooging Van den accijns op tabak, welke van kracht wordt 1 Januari 1925, met ingang van welken datum art. 5, eerste lid, van de Tabakswet luiden zal als volgt „De accijns bedraagt voor sigaren tien ten honderd, voor rook- en piuimtahak -,n snuif 15 ten honderd en voor sigaretten 25 ten honderd van den kleinhandelsprijs." Tegelijk met de wetswijziging is een K. B. verschenen, opgenomen in Stsbl. 557, waarbij bekend worden gemaakt de wijzigingen, gebracht in het K. B. van 16 Maart 1922, in zake de uit voering van enkele bepalingen der Tabakswet. Wij stippen er het volgende uit aan De ze gels, welke in verband met den verhoogden ac cijns, worden verstrekt, zullen voorzien worden van een overdruk in rood-bruin voor sigaretten en in groen voor rooktabak, pruimtabak en snuif. Ten einde echter eie voorhanden zegelvoor- raden to. benutten, zullen gedurende den door den Minister van Financiën t.e bepalen tijd, die voor de zegels van verschillende soorten of waarden verschillend kan zijn, de thans ver krijgbaar gestelde zegels worden uitgegeven, nadat deze zijn bedrukl met een tweeden on dergrond in blauw en bovendien zijn voorzien van een lijnenopdruk in groen, bestaande uit vier lijnen op zegels voor sigaretten en uit zes lijnen op die voor rooktabak, pruimtabak en snuif. De tot nu toe geldende bepaling, ten aanzien van de verpakking van sigaretten, woidt ver vangen door het Volgende „Sigaretten mogen worden verpakt bij hon derd, vijftig, vijf en twintig, twintig en tien stuks, en in de door den Minister-van Financiën aan te wijzen kleinhandelsprijzen, ook bij vijl' stuks." Het Kon. Besl. waarbij bovenvermelde wijzi gingen zijn vastgesteld, treedt .evenals de wij zigingswet van 20 December 1924, in werking op 1 Januari 1925. Het goede voorbeeld. Wij lezen in de (groene) „Amsterdammer" De N. V. Landgoed ,,D e II o o g- s t r a a t." Uit een rede, deze week door den heer Colijn gehouden, blijkt., dat het ingediende wetsontwerp op de richtige heffing van directe belastingen terugwerkende kracht zou hebben tot 1 Mei 1924. Daarmede vervalt alle grond voor do beschuldiging, dat liij, door de omzetting van zijn landgoed in een N. V. de belasting zou willen ontduiken. Het spijt ons zeer, dat wij, in góed vertrouwen op de juistheid van hetgeen de „N. Rolt. Cour." in haar ochtendblad van 7 December had mede gedeeld, door ons nummer van 13 December er toe medegewerkt hebben, deze beschuldiging te verbreiden. Wij bieden den heer Colijn daar voor onze verontschuldigingen aan. Redactie van „De Amsterdammer". Wie volgt Spoorwegpersoneel. Overeenkomstig haar toezegging, gedaan in de jongste conferentie, heeft de directie der Nederlandsche Spoorwegen /ieh gewend tot den minister van waterstaat, met het verzoek, het ontwerp-pensioenwet voor bet, spoorweg personeel thans ongewijzigd in te dienen. De directie heeft hiervan aan de organisaties mede deeling gedaan. res was, zelden slechts vernam men haar stem en als zij sprak kwamen de woorden zoo schroom vallig over hare lippen als beschouwde zij elk le- vensteeken dat zij g«t' als iets strafwaardigs. Als zij voor een korten tijd naast het rustbed van He- lene kwam zitten, nam zij als een schuchter kind slechts den uitersten rand \un den stoel in be slag en met kleine tusschenpoozen bracht zij de magere, bevende hand aan het hoofd, dat haar voortdurend pijr scheen te doen. Er kon weinig opvroolijking van haar droevige, schimachtige verschijning uitgaan en Ilelene gevoelde zich tel kens veel ernstiger en treuriger gestemd, als haar zwijgende tante bij haar geweest, was. Zij had met zekerheid verwacht en gehoopt, dat. Gerhard komen zou, om naar haar herstel te informeeren, want het was tenslotte toch slechts een eenvoudige, van zelf sprekende plicht van be leefdheid, dien hij daarmee Vervulde. Zij wachtte varn uur tot ,uur en van dag tot dag doch zij wachtte te vergeefs. Noch in eigen persoon, noch door een bode gaf Freising eenig bewijs van deel neming of belangstelling en toen de vijfde dag na haar ongeval verstreken was, zonder dat Helene's geheim verlangen vervuld geworden was, moest zij wel tot de treurige overtuiging komen, dat hij niet Van plan was te komen, het toevallige weer zien niet wilde laten volgen door een hernieuwd aanknoopen der oude kindervricr.dschap. (Wordt vervolgd). NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Vli mm■mini i «ui niiFiniiiiii wnnni umvrrrr

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1