Staatscommissie voor het Middelbaar Onderwijs. De Staatscommissie, die zal worden ingesteld naar aanleiding van liet feit, dat geen nieuwe Rijks- en Bijzondere Middelbare scholen voor- loopig kunnen worden opgericht, terwijl de ge meenten vrijheid hebben om hiermede voort te gaan, en eveneens naar aanleiding van de omstandigheid, dat de gemeenten door afstand te doen van de Rijkssubsidie, vrij zijn in de sala- rieering en dus met de salarissen kunnen uitgaan boven die van de Rijks- en Bijzondere scholen welke commissie dus zal moeten nagaan hoe hierin verandering is te brengen, wordt, naar wij vernemen, zeer binnenkort' samengesteld. Als voorzitter dezer Staatscommissie zal vermoedelijk optreden de heer mv. V. Rutgers, id der Tweede Kamer. Stads- en Gewestelijk Nieuws, Tentoonstelling R.K. Vrouwenbond. Ook Zaterdag en gister heeft bovengenoemde tentoonstelling zich mogen verheugen in veel bezoek, en prettige stemming. Vooral gisteravond was het in de groote Volksbondzaal eivol, hadden de verschillende vermakelijkheden druk aftrek en zorgden de leden van den jonge vrouwenbond voor passend amusement. Het bestuur van den R.K. Vrouwenbond was dan ook zeer tevreden en heeft goede hoop, dat de uitslag of liever het batig saldo, aan de gunstige verwachtingen be antwoorden zal, wat voor de benarde financiën der verschillende nuttige en noodige qnder-af- deelingen van harte is te wenschen. De invordering van belasting. Wij herinneren onze lezers er nog eens aan dat met ingang Van 1 Januari, de wijzigingen in werking treden, die getroffen zijn uit bczuini- gingspunt en ook om de belastingen spoediger te innen. De waarschuwing komt te Vervallen. Men ontvangt nu dadelijk de aanmaning (kosten 25 cent). Na tien dagen wordt het dwangbevel gezonden waarvan de kosten verschillend zijn, dach minstens 2.50 bedragen. Dan volgt de inbeslagneming, die nu niet meer door een deur waarder en twee getuigen, maar alleen door den deurwaarder kan geschieden. Bovendien heeft de deurwaarder het recht denbelastingschuldige aan te stellen tot bewaarder van de inbeslag ge nomen goederen. Gevonden voorwerpen. Te bevragen aan het hoofdbureau van politie op alle wekdagen van 1 tot 2 uur 's middags hangslot, grijze jas met rouwband, sleutel, breiwerk met naalden, ceintuur, d. portemonnaie inh. 16 ct., sjaal, slinger-Van automobiel, hondjes, boom van wagen, zilveren potlood, groene sjaal, witte k. handschoen, houten hamer, grijze man telceintuur, h. handschoen. Bij vinders: grijs k. handschoentje, J. W. Vethaak, Puttershoekschestraat47; zwarte kraag bont, A. Levens, van Beverenstraat 11b slijk- beschermer van rijwiel, B. Wensveen, Eendracht- straat9a; witk. bontje, P. Kloppers, Nieuwstraat 1 a ceintuur, J. v.d. Heuvel Nieuwstraat 11b paar d. handschoenen, A. Vethaak, Puttershoek- schestraat 47 smeerpot, E. Mesritz, Gasstraat 7; kindermuts, A. Schel], Noordvestsingel 27 kat, Gemeente Reiniging, nummerplaat II. 18339, H. Marreveld, Rotterdamschendijk 9/11; cein tuur, J. van Oostrom, IJsselinondeschestraat24 hond, A. Vermeulen, Houtstraat 21 cape, G. de Reuver, Vriendschapstraat 7; R.K. Kerk boekje, D. Schriele, Doelehofje 14 portemonnaie met inh., B. Sassenburg, Rott. Dijk, 41 over hemd, H. Bras, Singel 186 slinger van automo biel, K. Hoogstad, Broersveld 5 stuk zilveren halsketting, M. Mak, Hoofdstraat 91 z; taschje met. inh., M. Vos, Villastraat 60; jonge hond, M. Locker, Broersveld 73 rijwielbelastmgplaat- je 1924 M. van Dijk, Vischmarkt 5a h. hand schoen, R. Schipper, Singel 81 étui met inh., A. Iluizer, Westmolenstraat 7/3; ceintuur, A. G. v.d. Ham, Baan 38b kindermuts, T. Stolk, van Leeuwenhoeckstraat 2b ring, G. Olieman, Brielschestraat 20handtaschjc, M. de. Koning, L. Nieuwstraat 151/6 zilveren arm band, Wed. v.d. Grond, Broersveld 37/8 lint, J. Heinsbroek, Rott. Dijk, 24portemonnaie met inh., J. Feijen, Rozenburgerstraat 15 ring met 3 sleutels en rozenkrans, W. Roeling, L. Achterweg 46b paar kinderkousjes, J. Gooseus, Spoorstraat 8 papieren geld, C. J. Geul, Fabri- straat 47a sleutel, J. v.d. Horst, Lloutstraat 10/3 Naar aanleiding van het ver zoek van de firma P. Korsten en Zonen alhier, betreffende herziening van het uitbreidingsplan voor het gedeelte der Gemeente ten Noorden van de Spoorbaan, hebben B. en W. medege deeld, dat het hun niet mogelijk is medewerking te verleenen tot het vaststellen van een nieuw plan doch wel overeenkomstig de toezegg ng, indertijd aan den heer van Staay gedaan tot oen partieele wijziging, zoover die noodig is veor uitbreiding der bestaande bebouwing. Gisteravond omstreeks half zeven brak in perceel 11 van de Emmastraat een schoorsteenbrandje uit, dat door de politie op gebruikelijke wijze gebluschl is. Gisteravond te 8 uur is H. D. van bier, die zich per rijwiel naar Rotterdam bega f, op den Rotterdamschendijk door een auto van achteren aangereden en over den weg ge worpen, gelukkig zonder zich ernstig te kwetsen wel was zijn fiets geheel vernield. De schuldige chauffeur, weet het ongeval aan een anderen auto, die van Rotterdam kwam en juist voor de aanrijding passeerde met ontstoken schijnwer pers die hemvoor een oogenblikverblind hadden. UIT ROTTERDAM. Zaterdag is het 10.000ste schip in dit jaar alhier aangekomen. Het heeft ligplaats genomen in de IJselhaven. Het is het Nederlandsche stoomschip Jonge Anthony, van de Middelandsche Zeevaart compagnie, met. een laadvermogen van omstreeks 3000 ton. Gezagvoerder is kapitein G. Grilk. De lading bestaat uit stukgoed van West-lta- liaansche havens en fruit en wijn van Oost- Spaansche havens. Den heer A. Tuschinsky is namens den bur gemeester verzocht, de aankomst van het stoom schip in de IJselhaven te laten filmen, waarbij de cargadoors, de firma Wambersie Zoon, alle medewerking willen verleenen. Gemeenteraad. Avondzitting 23 December' 24. Aanwezig zijn 24 leden. Afwezig de heeren Brounts, v.d. Tempel en v.d. Bovenkamp. R e p 1 i e k e n. /De heer Evers meent, dat B. en W. in hun antwoorden wel een beetje al te optimistisch zijn geweest ten aanzien van den finanlieelén toestand der gemeente de cijfers der begrooting wijzen wel anders uit en ook de'geringe koop kracht der inwoners is nog een ernstig verwijt, dat wij nog niet zijn, waar we wezen moeten. Den heer de Bruin wijst spr. er op, dat hij zich. om de Vereeniging van rechts en socialist te bewerkstelligen, niet kan beroepen op de Engel- scbe Labourpartij die inderdaad niet zuiver socialistisch is, en die men slechts juist in 't. licht der hystorie kan beschouwen. Dat die partij niet. socialistisch is. in onzen zin, wordt hierdoor duidelijk bewezen, dat de kerkelijke overheid een Engelschen katholiek wèl toestaat lid der Labourpartij te zijn. Typeerend noemt spr. de anti-godsdienstige actie der Franschdi regeering, die hieroe door de radicaal-socialis ten gedreven wordt, terwijl deze zelf buiten de regeeringsVerantwoordelijkheid wenschen te blijven. Spr. herhaalt, wal hij 't vorig jaar zei de, dat een katholiek arbeider-raadslid niet speciaal voor den arbeidsstand is gekozen, maar voor de geheele katholieke partij, voor de geheele ge meente. De heer Slavenburg betreurt 't, dat er in de middagzitting een actie gaande was, om maar geen replieken te houden. Dit. acht hij niet in overeenstemming met de traditie, dat een raadslid juist bij de begrooting zijn hart eens geheel kan uitstorten. Spr. wijst verder 't verwijt van den heer Collé van de hand, dat de C.H.- fractie reactionnair zou zijn. Men is toch zeker nog geen reactionnair, wanneer men ten bate der gemeente loonsverlaging zou wenschen. De heer de Bruin denkt volgens' spr. wel wat al te licht over 't Vraagstuk der malaise, dat hij alleen wijt aan de geringe koopkracht, die hij weer op wil voeren, door de loonen weer op hoog peil te brengen. Spr. kan zicli verder niet begrijpen, dat iemand de annexatie met R'dain als een ideaal voor Schiedam acht. Voorls merkt spr. nog op, dat hij de toestand nog niet gered acht, wanneer de werkloosheid verdwenen is de belastingen %n o.m. nog veel te hoog ge raamd, in vergelijk met 1914, toen ze op 114.000 stonden, in plaats Van hoogstens 6 ton zijn ze thans op 1 '2 millioen geschat. Daarom is bezuiniging nog altijd geraden en als eerste post zou spr. dan de uitgaven (van meer dan 1 ton) voor t' bewaarschool-onderwijs voor be zuiniging onder 't oog willen brengen. B. en W. zelf geven toe, dat de stijging van dezen post van 1914 tot nu (van 5000.tot meer dan 100.000) geweldig is. Spr. begrijpt voorts nog niet, dat de nieuwe reserve (van 50000) voor 't gi'ondbedrij f weer noodig is, welk geld dus weer aan de gewone begrooting wordt onttrokken. Ten slotte maakt spr. nog eenige opmerkingen over 't St. Jacobs-Gasthuis en de zaak Korsten, waarin men niet moét denken, dat die firma van de Parallelweg-woningen voordeel zou hebben gehad, integendeel deze hebben die firma j ist den das om gedaan. De heer H ij m a n houdt nogmaals een plei- dooi voor aansluiting b ij Rotterdam. De heer Collé blijft van meening, dat èn de C. H.-fractie en B. en W. reactionnair zijn. Hij erkent Voorts niet, dat hij in zijn betoogen in den loop van 't jaar nog al eens buiten de orde zou gaan en maakt nog tal van opmerkingen naar aanJeiding van de beantwoording door de wethouders. De heer V. Noordennen wil evenals in eerste instantie ook in tweede in stantie kort zijn. Hij vertrouwt, dat 't gemeente bestuur ook in de toekomst de arbeidersbelan gen zal blijven behartigen, 't ls niet de vraag, hoeveel geld ontvangt èen arbeider of ambtenaar, maar wat kan hij voor dat geld koopen en in dit verband, aclrt spr. de levensmiddelen thans nog zóó duur, dat salarisverlaging door premie- aftrek voor 't gemeente-personeel nog niet ge- wenscht is. Spr. is overigens van meening, dat men nog heel goed democraat kan zijn, al zou men vóór salarisverlaging stemmen; hij blijft dan ook bij daling van den levensstandaard steeds genegen over de loonkwestie in ieder op zicht te onderhandelen. Premie-vrij pensioen is voor de A.R. fractie geen kwestie van principe, omdat met die premie steeds bij de loonen re kening wordt gehouden. Spr. meent, dat dezelf de scheidingslijn, die thans hier in ons land geldt tusschcn rechts en links, ook in den loop dei- jaren zich in Engeland en Duitschland zal laten gelden. Spr. staat voorts op 't standpunt, dat de overheid voor 't heil van de inwoners moet zorgen en daarom moeten de werken van Zola en enkele boeken van Marie Corelli de gemeentel, leeszaal uit. Met 't antwoord van 't college in zake 't proces met de fa. Korsten is spr. tevreden gesteld, doch over de toelichting van 't stra tenplan of uitbreidingsplan a.d. Para(lelweg is spr. nog niet content. De heer S w a r t j e s vraagt, of de keurings commissie der leeszaal ook de boeken van Zola heeft goedgekeurd (wat weth. de Bruin beaamt) Dan spreekt hij er toch zijn spijt over uit, dat. dergelijke boeken in de gem. leeszaal worden geduld en acht 't tol de taak der overheid, die werken uit de gem. leeszaal te weren. Weth. B o d d e s gelooft niet, dat 't, college den finant. toestand der gemeente al te rooskleu rig heeft afgeschilderd. Weth. de Bruin is misschien wat al te optimistisch geweest, maai de héér Slavenburg was te pessimistisch, toen hij beweerde, dat al was de werkloosheid ver dwenen, toch de Loestand nog donker zou zijn. De belastingen kunnen nu eenmaal niet zoo in eens sterk omlaag, in geen enkele gemeente en bovendien staat onze inkomstenbelasting niet op 1.2 millioen, maar op 1 millioen, dus 200.000 minder, dan de heer Slavenburg zeide. Men moet ook niet. vergeten, dat de bevolking sinds 1914 veel is toegenomen, wat natuurlijk op uitgaven enz. zijn invloed heeft. Vólgens juis te verhouding zijn de belastingcijfers van 1914 en 1925 223.000 (niet 114.000) en 1 millioen Weth. geeft toe, dat de uitgaven voor 't be- waarschoolonderwijs te hoog zijn opgeloopen, zóó dat ze meer dan 1/10 van de inkomstenbelas ting vorderen 't belang der scholen is z.i. niet in verhouding tot de kosten maar nu de toestand eenmaal zoo is, is er niet meer aan te tornen, of men zou gevaar loopen alles in 't honderd tè sturen. Weth. kan voorts niet. inzien, dat 't college in z'n beleid reactionnair zou zijn, zooals de heer Collé beweerde. Wethouders standpunt in-ake 't, uitbreidingsplan achter de spoorbaan (a.d. Parallelweg) is, dat 't gemeentebelang in dezen in geen geval mag geschaad worden. Weth. v. Velzen meent, dat. over de water- leidingskwestie, waarop de heer Collé nog eens terug kwam, niet meer gesroken behoeft te worden. Verder stelt spr. er prijs op te verklaren» dat de leiding van den voorzitter hem steeds zeer onpartijdig is voorgekomen. Weth. vindt den heer Slavenburg in zijn uitlatingen over den finant. toestand ook te pessimistisch. Wat do Zola-kwestie betreft, zou weth. in alle vriend schap op de leeszaalcommissie een beroep willen doen, om ten gerieve van een groot deel derbe- Volking, en misschien wel van de .meerderheid van den raad, bedoelde paar boeken uit de gem. leeszaal te verwijderen. Vervolgens ageert weth. nog tegen 't annexatie-iddee van den heer Hijman dat hiermee o.m. alle traditie met één slag ver-1 loochenthij houdt ook niet voldoende rekening met 't ware oude spreekwoord de cost gaat voor de baet uytom tenslotte den heer Slaven burg nog mede te deelen, dat de raad van even- tueele nieuwe plannen-ten opzichte van de gas fabriek bijtijds op de hoogte zal worden gesteld, al is weth.dan ook formeel niet daartoe verplicht. Weth. de Bruin herhaalt nog eens, dat, 't zoo'n verheugend feit is, dat de werkloosheid zoo geleidelijk daalt. Vervolgens houdt weth. zijn standpunt vast inzake de LaboTir-partij en praa t wat langs de anti-clericale actie der Fransc.be socialisten heen. Ook op zijn oeconomisch sl and- punt inzake tie malaise blijl't weth. staan, We hebben nu een sluitende begrooting en wij. heb ben voldoende bezuinigd, dus verdere bezuini ging is niet noodig en niet mogelijk. Inzake 't. bewaarschoolonderwijs, zegt weth. is 't stand punt van B. en W. dat er geen uitbreiding hier van voorloopig moet plaats hebben, doch van afbraak is geen sprake. De heer Hij man wil weth. er nog op wijzen, dat hoe grooter een stad wordt, hoe meer pauperisme er komt. In.de kwestie-Zola meent weth., dat de heeren Swart- jes en v. Velzen zich aan een groote fout. schul dig maakten door 't niet-katholieke gedeelte z'n geestelijke vrijheid te willen ontnemen, (weth. v. Velzen interumpeert, dat minstens 2/3 der bevolking hun kinderen Zola's boeken niet in handen willen geven) Weth. wil echter weth. v. Velzen's verzoek aan de commissie die binnen kort weer aangevuld moet worden wel overbren gen en doet voorts nog de mededeeling, dat. de Zola-boeken alleen uitgeleend worden aan per sonen, die ze voor hun sludie meenen noodig te hebben.. De heer Scheff ers merkL op, dat 't stand punt van 't oud-lid der keuringscommissie van de leeszaal is geweestde boeken van Zola alleen in de oorspronkelijke iaal toe te laten, waarmee men echter niet accoord ging. Weth. de Brui n moet dit toegeven. Weth. Houtma n houdt tegenover den heer Slavenburg vol, dat de nieuwe reserves van 50000) voor 't grondbedrijf wèl noodig zijn. Naar aanleiding van het uitbreidingsplan van Korsten,zegt weth.,dat de firma is medegedeeld, dat B. en W. er toe zullen medewerken onder zekere bepalingen, die de gemeente-belangen vol komen waarborgen. Wil de raad toch apders, clan kan daarover later nog gesproken worden. Om ruim half 12 sluit hierop de voorzitter de algemeene beschouwingen en schorst de zit ting tot heden (Maandagmiddag). INGEZONDEN. Ten afscheid. Nog enkele dagen en ik keer naar mijn dier bare missie weder. Wel spijt het mij, dal ik langs den weg der pers van mijn vele vrienden moet afscheid nemen, terwijl ik zoo gaarne hen per soonlijk had bezocht. De steun toch, dien zij mij medegaven, toen ik voor de eerste maal naar onze Afrikaansche missie vertrok, alsmede het missievuur bij Schiedams Katholieken gedurende de welgeslaagde Missieweek, welks gloed heeft, doorgestraald tot in mijn Kongoleesche wildernis, maakten mij dat persoonlijk bezoek zelfs tot plicht Maar hoe ongaarne ook, ik moet mij eraan onttrekken. Had monseigneur Grison, onze Apostolisch Vicaris van Stanleystad, rriij eerst het offer ge vraagd om mijn verblijf in het vaderland wal. te rekken, teneinde in den geldelijken nood onzer missie te helpen voorzien, het nijpend gebrek aan priesters heeft hem ertoe genoodzaakt mij per telegram terug te roepen. En zelfs ten volle bewust, van het groot tekort aan missiekrachten, mocht ik niet talmen voor mijn tweede vertrek. Den 3en Januari zal ik Schiedam verlaten om 6 Januari te Antwerpen scheep te gaan. Hoe geheel anders staat men voor zoo'n tweede vertrek Ging men eerst met groote idealen, nu staat vóór mij de werkelijkheid. Zag ik eerst op de lange zeereis als tegen den horizon afgeteckend een Franciseus Xaverius met het opgeheven mis- siekruis om de liefde van en tot den Gekruiste te brengen in den donkeren heidennacht, nu zie ik een rij andere kruisen voor mij, zoo op zedelijk als stoffelijk gebied. Maar te weten, dat in het vaderland, ook hier in mijn goede vader stad, echte missionariszielen medeleven, maakt al die kruisen licht en zoet. Neem ik nu langs dezen weg afscheid van U, staat mij dan ook toe, geachte stadgenooten en missievrienden, een bede tot U te richten om hulp. 'Hulp door Llw gebed, opdat ik wederom en nu voor langer tijd, veel moge arbeiden voor de uitbreiding van Gods Rijk op Kongoleesehen bodem. M#ir hulp ook door Uw stoffelijke gaven, die ik in dank aan onderstaand adres zal ont vangen. Het Kerstkindje, Wiens groot verlos singswerk wij in dey.e dagen feestelijk herdenken en Wiens werk wij het geluk hebben te midden der arme heidenen te mogen voortzetten, zal het. U overvloedig belóonen met Zijn rijkste zege ningen over het nieuwe jaar, waarvoor ik U hierbij mijn beste wenschen aanbied. Hoogachtend L. A. MARREVEE. Priester van liet H. Hart van Jezus missionaris voor Stanley-Falls. Nieuwstraat 27. Mijnheer de Redateur, Toen de heer Hijman mij verzocht mijn mee ning betreffende de gemeentebalansen op papier te stellen en mij mededeelde, liet plan te heb ben bij de begrooting het door mij aangevoerde naar voren te brengen, heb ik voorspeld, dat de vermoedelijke beloorting voor onze werkzaam heden zou bestaan uit vermaningen, verwijten, wellicht insinuatie's en in het gunstigste geval uit vriendschappelijke raadgevingen. Het is n.m. een eigenaardig verschijnsel, dat, indien men den bestuurder van .een zaak of instelling er op wijst, dat de toestand dier zaak of instelling te wenschen overlaat en het noodig is de werkelijkheid onder de oogen te zien ten einde erger te voorkomen, bedoelde bestuur der meestentijds geweldig kwaad wordt, Een treffend bewijs voor deze bewering is betgeen in de laatste jaren geschiedde met b.v. de Bank-Associatie, Marx én Go's Bank en de Rotterdamsche Bankvereeniging. lecier, die iets op liet beleid van bet bestuur dezer instellingen aanmerkte, was tot het tijdstip dat de debacle van genoemde Banken niet meer de maskeeren was, een imbecile of een lasteraar. Dinsdagmiddag werd mijn voorspelling be waarheid. Op mijn rapport werd niet veel aangemerkt, de vermaningen, verwijten enz. waren évenwei naar belmoren samengesteld en ten berde ge- brach Naar men mij mededeelde heeft de licet' Hout man bemerkt, dat ik de gemeentebalansen niet volgens den juistcn maatstaf beoordeeld heb en dat ze niet met koopmansbalansen verge leken moeten worden. Met deze laatste bemer king ga ik geheel accoord. Aan wien echter de schuld, indien mijn beoordeeling niet volgens den juisten maatstaf is geschied Had men de „ba lans" slechts een „Uittreksel der gerheentead- ministratie" of een „Leiddraad voor de gemeente begrooting" genoemd, zoo zou ik niet het ge ringste hebben aangemerkt. Waar evenwel ge noemd geschrift als „balans" werd gepubliceerd heb ik het ook als zoodanig beoordeeld en boven dien trachten aan te toonen, dat een dergelijk geschrift niet is, wat men gewoonlijk onder een balans verstaat. Ten einde misverstand te voorkomen, wil ik hierbij uitdrukkelijk verklaren, dat ik nimmer het nut der gemeente-administratie heb aange vochten. Integendeel heb ik in mijn rapport het nut der administratie als leiddraad voor de ge- meentebegrooting zonder eenig voorbehoud be aamd. Men zou kunnen aanvoeren, dat indien ik het niet eens was'met de benaming „balans" het van mij overdreven was, om zoo'n^uitgebreid rapport van deze zaak samen te stellen. Ik zou de eerste zijn om deze bewering als juist te quali- ficeeren, daar ik persoonlijk ten zeerste tegen muggenzifterij gekant ben. Liep de kwestie slechts over een verkeerde bemaning, zoo zou mijn rapport al zeer gering van omvang zijn ge weest oi' wellicht geheel achterwege gebleven zijn. Waar men evenwel als gevolg van de benaming „balans" met een samenraapsel van bezittingen, als gronden, gebouwen, straten, maLerialen, ha venwerken en tekorten het „zuiver Vermogen' der gemeente heeft berekend, hetgeen „mislei dend" en in verband met dat „zuiver vermogen" de credietwaardigheid der gemeente heeft trach ten aan te toonen, hetgeen „absurd" te noemen is, zoo meende ik in mijn rapport te moeten aan- toonen, hoeveel waarde men aan de „balans" als zoodanig moet hechten. Men zal toestemmen dat de credietwaardigheid eener gemeente niet gebaseerd kan worden op het kwantum scholen, bruggen straten en tekor ten, welke soort bezittingen o.a. onder het zuiver (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) 0^" Van ingezonden stukken ook al worden ze niet geplaatst wordt de kopy n iet teruggegeven

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 2