EIV OMSTREKEN. FE alleen in pakjes Het geheim van het moeras. 48ste Jaargang Zaterdag 3 Januari 1925 •Sa. 14139 BureauKOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post ƒ3.- per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericbt 10 ets. Advertentiën: 15 regels 1.75, elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 5ÜU bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij doodf 100 bij verlies van een diifm; ffiO Mi vftrltes van een wiisvinoer; t iSbii verlies van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd door de N.Holl.Algem.Verz. bank Schiedam Dit nummer bestaat uit twee bladen EERSTE BLAD. Het Itoomsch wereld/werk der Catacomben. Dc zeer groote belangstelling', die mijne lezing, over het Christelijk getuigenis der Catacomben, allerwegen ontmoet, bewijst, dat men gevoelt, welk een hooge beteekenis de marmerstukken, schilderwerken, inschriften en krabbels hebben voor de Roomsche Apologie. Een getuigenis slaat op feiten. Onderstellingen en vermoedens worden niet getuigd, enkel over feiten gaat getuigenis. De Gatacomben-stukken getuigen. En men wil hun getuigenis hooren en zien. Dit begreep indertijd de Vaikenburgsche Commissie, die, in kort bestek, Vele gewichtige getuigenissen bijeenplaatste, met veel kennis en veel smaak de stukken ordenend en rang schikkend. Maar de systematiseering, met het oog op de Protestantsche ontkenning in allerlei vormen, ontbrak. Prol'. Marucclii te Rome in zijn werkje „Le catacombe ed il Protestantismo" gaf wat hém bekend was in den tijd, toen hij het werkje schreef, doch hij richtte ook enxel zijn aandacht op de orthodoxe Protestanten. De Modernen bestaan nu echter óók (sic!). Vandaar ordende ik de stof aldus De Cata comben-stukken getuigen, dat de eerste Christen heid geloofde aan de Godheid van den lus- torischen Christus der Evangeliën, het H. Doop sel, het Kerkelijk leergezag, Petrus als den Mózes van het Nieuw Verbond, doopend de heidenen, bekleed met het opperst leergezag, Wetgever, Opperherder, Primaat. Voorts geloofden zi] aan een louteringsplaats na het verscheiden, ver eerden zij de Heiligen,voornamelijk de H. Maagd, geloofden in de H. Eucharistie. Dal is het Christe lijk getuigenis der Catacomben Dat was het Christen-gelooi' der eerste eeuwen. Paus Pi us X kocht ;t terrein der Catacomben van Praetextatus daar is nog geen dérde uit gegraven en liggen nog schatten in den bodem voor de Apologie. Paus Benedictus XV koehl Bamphilus daar stuitten de opgravingen tegen den muur, waar achter, bunders vér, zich het „Groote Kerkhof" uitstrekt. Niemand kan gissen, welke kostbare stukken daar nog in tufsteen en zahd verborgen liggen Paus Pius XI schreef 16 Mei 1924 een warmen dankbrief aan Amerikanen, die aan Z.H. een belangrijke som gelds aanboden voor de uit graving der Catacomben. Daarin lees ik dat zij „begrepen hebben van welke hooge beteekenis hun gift is voor het Roomseh gelooi." En ook, dat hun gilt. des te verdienstelijker is daar de hooge beteekenis van dit werk der op gravingen nog maar al te zeer onbekend is Zeker in dezen zin is hel klaarblijkelijk en handtastelijk, wat Pius XI zeide „Het werk der Catacomben steunen is steunen den H, Stoel." Want sinds 1865 is dat het Roomseh wereldwerk der Catacomben, déze groote monumenten der eerste Christenheid doen spreken door de ter reinen te ontginnen, en de onxleraardsche net- wei-ken van gangen en kamertjes in stand Le houden. De Pauselijke Archeologische Commissie, bij monde van Mgr. Respighi, Mgr. Belvederi en Professor Marucchi haar Inspecteur Dr. Josi Mgr. Wilpert, Professor SLygcr, allen vroegen mij te Rome oin het R. K. Nederland wakker te 16) Zij zag er zoo verpletterd en wanhopig uit, dat zelfs Armbrecht een zweem van medelijden met haar leed gevoelde, „Gij hebt dan zelf gewild, dat ik deze on aangename dingen ter sprake zal brengen. Vroeger of later zoudt ge ze toch wel hebben moeten vernemen en het is wellicht beter dat ge ze uit mijn mond hoort dan van dezen of genen vreemde. Uw vader bezat van huis uit een niet on aanzienlijk vermogen, maar hij was een slecht financier en een lichtvaardig zakenman. Ofschoon ik hem herhaaldelijk met belangrijke offers uit zijn door hem zelf veroorzaakte verlegenheid bevrijd heb, gelukte het hem toch niet weer goed op dreef te komen, en met den dood uwer moe der scheen hij ook den laatsten steun te vci- liezen voor zijn zwak en weifelend karakter, "tk vermoedde nog niet eens, hoe slecht het met hem stond,toen op zekeren dag de ondergang volgde. Onder een of ander voorwendsel had hij mij verzocht u voor een korten lijd bij mij in huis te nemen en het trof mij als een donder dag bij helderen hemel, toen mij eenige dagen later de tijding bereikte, dat de kantoren van schudden voor dit Roomseh Wereldwerk. Van de 28 Catacomben zijn, en dan nog maar gedeeltelijk, slechts 14 ontgonnen er zijn nog zeer groote bedragen onmisbaar. Maar„vele handen maken licht werk." Spontaan vormde zich. na mijn eerste Lezing met lichtbeelden in den Grooten Schouwburg te Rotterdam, een Comité, om gelden voor dit hoog-apologetisch doel in ontvangst te nemen. Penningmeester van dit Comité is Notaris A. van Clarenbeek, Noordblaalc 79b. Rotterdam. Persoonlijk sta ik geheel buiten dit Comité, doch ik herhaal, dat men te Rome op Roomseh Neder land zijn edelmoedigheid vertrouwt. Paus Pius XI heeft zich zoo heel onomwonden betuigd tegenover de offervaardige Amerikanen, die Z.I1. een zeer groot bedrag voor dat doel "hebben geschonken. Z.H. heeft toen zoo duide lijk en klaar noen uitkomen, welk een machtige factor voor de Roomsche Apologie de vondslen der Catacomben zijn en hoezeer Z.H. verlangt, dat de opgravingen met kracht worden dóór- gezet, weet ieder te Rome. Moge Roomseh Nederland dit begrijpen Moge het voor dit werk voelen en de Penning meester van het Comité voornoemd weldra een flink bedrag naar Rome kunnen zenden voor dit Roomsche Wereldwerk der uitgravingen van de Catacomben F. yIIendhighs 8.J. Bummi&ia&üittia Meuws, ENGELAND EN AMERIKA. Het Engeïsche standpunt inzake Amerika's aandeel in de vergoedingen, ingezameld volgens het plan-Dawes, is neergelegd in een nota, welke aan den Amerikaanschen gezant te Londen ter hand is gesteld en door hem naar Washington is geseind. De nota betwist de Amerikaansche aanspraken en zet uitvoerig de wettelijke argu menten tegen Amerika's deelneming uiteen. De nota is de voortzetting van een briefwisse ling, die steeds een uiterst vriendschappelijk karakter heeft gedragen. .Berichten uit Washington bevestigen, dat. de Engeïsche nota op zeer tegemoetkomende wijze naar een veigelijk streeft, doch de wettelijke deelneming van de Vereenigde Si aten aan de vergoedingsbetalingen ter dekking van de oor logsvorderingen van Amerikaansche onderdanen best rijdt. DE DU1TSCHE CRISIS. President Ebert heeft rijkskanselier Marx gister uitgenoodigd nogmaals te trachten een nieuw kabinet samen te stellen. Ebert wenscht, dat de rijkskanselier de betrokken par tijen zal verzoeken met den ernst van den tegen- woordigen toestand rekening Le houden en op hun besluiten terug te komen. Men verwachtte gister algemeen, dat het afgetreden kabinet zonder wijziging zal terugkeeren en Maandag voor den Rijksdag zal verschijnen. Mocht ook deze poging "van Marx schipbreuk lijden, dan is het nog mogelijk dat onder zijn leiding een zakenkabinet wordt gevormd, waarvan de mees te aftredende leden deel uitmaken, doch dat samengesteld zou worden, zonder dat overleg met de parlementaire partijen wordt gepleegd. ITALIË. Zooals ons blad van gisteren reeds gemeld heeft, is het 31 December te Florence heet toege gaan. Aldaar waren meer dan 20,000 fascisten bijeen. Vandaar dat bij wijze van voorzorgs maatregel de kantoren van de Nuovo Giornale door een achtdubhel cordon van politieagenten en karabiniers afgezet waren. Naar men weet, zijn de fascisten toch door het cordon lieen- gebroken. Zij wierpen het meubilair van de redactie op straat, goten er benzine over en slaken den boel in brand. Aan de brandweer werd het naderbijkomen belet. Verschillende vrijmetselaarsloges en kantoren van advocaten die tot dc oppositie behooren, hebben liet even eens moeten ontgelden. Verschillende otukken werden door de indringers ontvreemd. DE COMMISSIE VAN HERSTEL. De Commissie van Herstel heeft de gedragslijn vasLgesleld, die voorloopig gevolgd zal worden bij het aangaan van een overeenkomst met Duilschiand ten einde van dit land leveringen in natura te verkrijgen op grond van de schade vergoeding. Deze beslissing is genomen ingevolge de noodzakelijkheid om een voorloopig regime vast te stellen in afwachting dat de conferentie van de ministers van financiën der bondgenooten het percentage van de Duitsche schadevergoe ding volgens het plan-Dawes heeft vastgesteld. DE FINANCIEELE CONFERENTIE. Maandag heeft Churchill besprekingen met Baldwin en andere ministers en komt tevens de kabinetsraad bijeen. Dinsdagochtend ver trekt Churchill met Guinnes en sir O. E. Nie- meyer naar Parijs, waar Woensdagmiddag de onferenlie begint. BELGIE. Koning Albert zou gislermidag uit Brussel over Parijs naar Marseille vertrokken zijn en dan naar. Algerië zijn overgestoken om deel te nemen aan een auto-tocht door den Sahara. Op het laatste oogenblik heeft de Koning, naar men ons uit Brussel meldt, van zijn reis afge zien. Volgens een officieel*; kennisgeving heeft •de Koning de reis afgelast, omdat tengevolge van het slechte weer sommige deeler van den Sahara bijkans onbegaanbaar zijn. De duiir van de reis zou onder die omstandigheden den tijd, dien de Koning ervoor had vastgesteld te buiten gaan. JOEGOSLAVIË. De Joegoslavische regeering heeft bevel ge geven de leiders van de Kroatische boerenpartij te arresteeren, de partij-organisaties definitief te ontbinden en op de archieven beslag te leggen. C.niNA. Soen Jat-sen is gisler te Peking aangekomen en werd met muziek en door een militaire wacht ontvangen. Iedere politieke betooging was echter door de politie verboden. Hij logeert in een buitenlandsch hotel, en verklaarde dat zijn gezondheid hem deelneming aan eenige festivi teit verbiedt. ALLERLEI. In Moskou is men zeer voldaan over het resultaat der bolsjewistische propaganda m Oost-Azië; waar een Sovjetrepubliek Mongolië is gevórmd. Uit SjanghaiDe lijfgarde van den vroe- geren mil. gouverneur te Nanking heeft aldaar een aantal zijdemagazijnen geplunderd en iri brand gestoken, omdat zij geen soldij had ont vangen. Do schade wordt op een half mdlioen dollar geschat. Amerikaansche marine-troepen zijn geland. Uit Peking Amnestie is toegestaan aan alle gevangenen met uitzondering van den vroegeren president Tsao Koen, vvien een proces zal worden aangedaan, en van de parlements leden, die meewerkten tot Tsao Koen'» verkie zing. Uit Dresden wordt gemeld dat in de Sak sische fabrieKen door de communisten geld wordt ingezameld om Maandag gedelegeerden naar Berlijn te sturen. Men vermoedt dat het de bedoeling is van de communisten de eerste bijeenkomst van den nieuwen Rijksdag in de war te schoppen. Binnenland. De Koninklijke Familie. De Koningin en prinses Juliana zijn gister ochtend weer voor eenige dagen naar het Loo teruggekeerd. Prins Hendrik en zijn zuster, de groot-hertogin van Oldenburg, vertrekken heden ochtend naar het Loo. De groot-hertogin gaat 6 dezer weer naar het buitenland. Vermindering van den belastingdruk. Naar wij vernemen, heeft de regeering de reeds eenigen tijd gereed liggende wetsontwerpen in zake de vermindering.van den druk der Rijks inkomsten- en Successiebelasting en de" afschaf fing van een der Verdedigingsbelastingen bij den Raad van State aanhangig gemaakt. Dr. Seipel naar ons land. Reuter seirt uit Weenen dat blijkens te be- voegder plaatse ingewonnen inlichting de vroe gere bondskanselier dr. Seipel in Februari naar land zal komen tot het houden van zijn reeks ons lezingen. Landmacht. Verschenen is het nieuwe bezoldigingsbesluit voor het militaire personeel bij de Landmacht. Dc onbewaakte overwegen. Bij den Spoorwegraad ;s door het I'd, den heer J. A. Lotgering le Amsterdam, een voorstel m- gedien om na te gaan, of het geen aanbeveling zou Verdienen een ander systeem toe tc passen voor het waarschuwen bij de onbewaakte over wegen. Gedacht is hierbij aan het, op bepaalde al- standen van de spoorlijn, aanbrengen van een versperring op den weg, waardoor die ongeveer voor de helft berijdbaar zou ztju, en men met 'eeiiig voertuig dus een bocht moet maken voor dal men de spoorlijn heeft bereikt. Ook voor voetgangers zou zoo'n versperring meer de aan dacht kunnen trekken dan de tegenwoordige gebruikelijke palen. Ook wordt nog in overweging gegeven een zoeklicht, zooals op de automobielen wordt gebruikt, op de locomotieven aan te brengen, mijn zwager Horenberg gesloten waren, dat hij zelf spoorloos verdwenen was en dat een groot aantal vervallen wissels tot een aanmerkelijk bedrag niet gehonoreerd konden worden we gens het*gebrek aan kapitaal. Het was een der schandelijkste bankroeten, die sedert langen tijd in de stad waren voorgekomen,want de voor handen activa dekten slechts voor een gering deel de geweldige schulden. Het was een vree- selijke slag voor mij, want daar mijn familie betrekking tot Dorenberg algemeen bekend was, werden ook mijn crediet en mijn aanzien in de handelswereld door de catastrophe gevaailijk geschokt. Het ergste moest mij bij dat alles nog echter overkomen, want van de geweigerde wissels kwamen in dc eerstvolgende verscheidene bij mij terug, die van mijn handleekening voor- zien waren, ofschoon ik ze nooit te voren ge- zien had. Mijn handteckening was vervalscht, en ik behoefde er geen oogenblik aan te twijfelen, wien ik als den schuldige aan deze schandelijke sdaad te beschouwen had. Nu begreep ik al misc waarom mijn zwager zulk een baast gehad had om zich in veiligheid te stellen, want hij wist maar al te goed, dat op wisselvervalsching volgens de strafwet tuchthuisstraf staat. Zijn lol was toen geheel in mijn hapden gegeven. Een eenvou dige aangifte bij de justitie ware voldoende geweest om de politie op den vluchteling a te zenden en de voorsprong, dien hij zelfs in lie gunstigste geval kon verkregen hebben, was veel fce gering dat men bij de snelheid van de telegraaf hem niet spoedig in handen gekregen had" Ik wil niet loochenen, dat ik in de hevige irontwaardiging over de schandelijke hahdel- ver wijze van een man, in wien ik mijn volle vei trouwen gesteld had, op het punt gestaan heb dezen voor hem zoo noodlottigen stap Le doen. De gedachte aan u en aan uw niets vermoedende jeugd was het alleen, die mij daarvan terughield, lk kocht niet alleen de vervalschte wissels, die ik natuurlijk als een gewichtig bewijsstuk voor de schuld uws vaders zorgvuldig bewaard heb, maar ik bracht ook om uwentwil eenaccoord met de schuldeischerS tot stand, dat mij een groot deel van mijn moeizaam verworven ver mogen kostte. Een strafrechtelijke vervolging van mijn zwager was daardoor wel vermeden, maar het schandaal had ik ondanks alle offers niet kunnen voorkomen, en in de oogen van al degenen, die zich de voorvallen uit dien l ijd kun nen herinneren is en blijft Friedrieh Dorcnbeig een bedrieglijke bankroetier. Nu kunt ge be sluiten, Helene, of ge reden hebt om fier tezyn op den naam dien ge draagt.' Het meisje antwoordde niet, zij had liet. ge laat diep in de kussens gedrukt en een kramp achtig snikken schokte haar geheele hohaai.r Armbrecht keek op zijn horloge en nadat hg nog een poos gewacht had, ging hij op n 0011, die zacht en vriendelijk klinken moest voort „Wat ik verder nog voor je gedaan heb beboet ik u zeker niet te herinneren. Ik had geen ver plichting om voor je te zorgen en zeker zouden weinigen in mijn positie de zelfverloochening gehad hebben, het kind van den man, die zoo erbarmelijk gehandeld had, in zijn eigen huis te dulden. Ik echter bedwong mijn afkeer tegen alles wat den naam Dorenberg droeg en behield u al die jaren door als een dochter. Gelooft ge nu, dat ge mij eéïlige dankbaarheid en eerbied, kinderlijke gehoorzaamheid verschuldigd zijl? Zij hief het bleeke door tranen overstroomde gelaat op en fluisterdé bijna onhoorbaar „Ver weef mij oom, als ik oait daarin te kort geschoten ben. O mijn God, ik had van dat alles geen vermoeden.Het is zoo gruwelijk - zoo gruwelijk!" „Het is erg voor'je, dat is niet te ontkennen. Zoodra ge echter Kruiskamps cchtgenoote zijt, zal men vergeten, dat ge Dorcnbcrg's dochter waart. En bovendien zult ge dan bijna altijd buiten op hot land leven, waar slechts weinigen met de toenmalige gebeurtenissen bekend zijn.' „Neen oom, vorder dat niet van mij Ver stoot mij maar liever uit uw huis cn laat mij mijn brood onder de vreemden verdienen. De diepste vernedering, die ik mij dan zal moeten laten welgevallen, zal mij oog niet zoo hai d vallen als een vereeniging met dezen man." Armbrecht stond ongeduldig op en schoof zijn stoel met veel geraas achteruit. (Wordt vervolgd) IIIIIIIIMIIIIMII WilIIIUIMl'IIIUIIimil—i^—H „STER-KOFFIE" 431 15 nniiri trnlln XTCUV

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 1