DAGBLAD VOOR SCHIEDAM ER OMSTREDEN FEUILLETON. Het geheim van het moeras. 48sie Jaargang, Dinsdag 6 Januari 1825 14141 Bureau: KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden f 2.70, per week 20 cent, franco per post/3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertentiën: 15 regels 1.75, elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet o£ oog f 200 bij dood f 100 bij verlies van een duim; £60 bij verlies vaneen wijsvinger; 15 bij verlies van eiken anderen vinger.De verzekering wordt gewaarborgd door de N.HoIi.Algem.Verz. bank Schiedam Bnltenlandseh Meluws. RE KEULS! IIE ZONE. De collectieve nota aangaande de ontruiming der Keulsche zone, welke, is gel eek end door de vertegenwoordigers van België, Frankrijk, het Vereenigd Koninkrijk, Italië en Japan, is gister gelijk gemeld, aan den Duitschen kanselier over handigd. De tekst van dit document luidI als volgt ,,Arl. 428 van het verdrag van Versailles, dd. 28 Juni 1919, bepaalt, dat het Duitsche grondgebied gelegen ten westen van den Rijn, met inbegrip van het bruggehoofd van Keulen, zal bezet worden door cis troepen der geallieerde en geassocieerd*' mogendheden, gedurende een tijdperk van 15 jaren, aanvangende op den dag van het inwerkingtreden van dit verdrag, - als waarborg van de uitvoering Van gemeld verdrag, door Duitschland. Overeenkomstig hef bepaalde in art. 429 zal deze bezetting, wanneer de voorwaarden, neer gelegd in het v redesver daag, te goeder trouw zijn nagekomen, successievelijk worden inge trokken na afloop van 5, resp. 10 jaren. De geallieerde regeeringen zijn reeds in de gelegenheid, de Duitsche regeering mede te deelen, zonder tot -10 Januari 1925 te wachten,* dal zij het bewijs hebben verkregen, dat Duitsch land nog niet heeft; en op dien datum onmogelijk kan hebben voldaan aan de voorwaarden, welke in art. 429 zijn vervat, waardoor hel zou hebben kunnen profiteeren van de clausule, betreffende de voorzegde gedeeltelijke ontruiming. Aldus zich I «'palend tot een beroep op hoofd stuk V van het verdrag hebben de voornoemde regeeringen reeds voldoenden grond voor hare beslissing gevonden inde gegevens,welke de inter- geallieerde militaire controle-commissie, on danks een zekére tegenwerking, beeft verzameld, wat betreft de mate, waarin de militaire bepalin gen zijn uitgevoerd. Om, bij wijze van voorbeeld, slechts, eenigc cssentieele punten te noemen uit de feiten, welke reeds aan het licht zijn gekomen, is het navolgende vastgesteld Iri strijd met art. 160 van het verdrag k de generale staf opnieuw ingesteld in een anderen vorm. In strijd met art. 174 zijn vrijwilligers-met- kort-dienstverband aangeworven en geoefend. lp afwijking van het bepaalde in art. 168 is de verandering van de fabrieken van oorlogs materiaal verre van voltooid. In strijd met art. 164 en 169 is gebleken, dat Dij allo soorten toegestaan oorlogsmateriaal een t. veel aanwezig is. Voorts zijn vele ongeoor loofde bergplaatsen met wapenen en oorlogs- voorradèn ontdekt. In strijd met art162 en met het besluitdooi de conferentie te Boulogne op 19 Juni 1920 genomen, is nog geen aanvang gemaakt met de reorganisatie van de rijkspolitie. In afwijking van art,. 211 heeft de Duitsche regeering nog lang niet alle legislatieve en ad ministratieve maatregelen genomen, welke de geallieerde regeeringen hebben gecischt in haar. nota van 29 September 1922. Bovendien erwachten de geallieerde regee ringen binnenkort het rapport van de mterge- allieerde militaire controlecommissie te ont vangen, waarin een volledig verslag wordt gegeven van de resultaten van de huidige al- gemeene inspectie. Dit rapport zal haar in staat 17) »Nu is het genoeg", sprak hij .„Ge zuil nujn huis niet verlaten en uw brood niet onder den vreemden zoeken te verdienen. Ik wil niet dat al die weldaden verkwist zullen zijn. om mij tenslotte nog voor hardvochtig te laten uit maken. ik gaf je bedenktijd tot morgen en in je eigen belang raad ik je dan een beter antwoord gereed te hebben." Haastig, als wilde hij daarmee elk antwoord den pas afsnijden, verliet hij de kamer en Ilelene bleef in de snel vallende duis ternis alleen met haar namelooze smart. In de schitterend verlichte salons van liet slot was behalve de verwachte ritmeester von Marwitz, een ridderlijke verschijning, nog een andere, onverwachte en onaangemelde gast in den persoon van den heer Kruiskamp versche nen. Hij was weer op zijn stevigen, weldoorvoe- den bruine gekomen, waarvan hij zich voor zijn uitstapjes en bezoeken uitsluitend Scheen Le bediènen. Zooals hij bij zijn laatste gesprek zijn vriend A i robrecht met volle vertrouwen voorspeld had, was hij door den aristocratischen rit meester ïnet groote vriendelijkheid begroet en met uitgezochte hoffelijkheid behandeld. Het was hem echter duidelijk aan le zien, stellen, te constateeren, wat nog door Duitsch land moet worden gedaan, opdat aan zijn mili taire verplichtingen, in den zin van art. 429, I e goeder trouw zal zijn voldaan. Hierover zal een nadere mededeeling aan de Duitsche regeering worden gericht. Over het algemeen kan gezegd worden, «lat de nota der geallieerden aan de Duitsche regee ring te Berlijn een zeer slechten indruk heeft, gemaaktzij is water op den molen der Duilsch- nat,ionalen en zal de oplossing van de crisis on- getwij fold bemoeilijken. ITALIË. Kabinet s c r s i s. De politieke gevolgen van de rede van Musso lini zijn tot uiting gekomen in bet uitbreken van de lang verwachte kabinetscrisis. De lib. minis ters Casati en Sairolti hebben nl. gister hun- ontslag aangeboden dat door Mussolini is aan vaard. Nader wordt gemeld, da! dc crisis, sneller dan verwacht werd, om zich heen heeft gegrepen. Zoowel de minister van Binnonlandsehe Zaken Denava, als de minister van Justitie Qviglio, hebben zich niet laten bewegen hun ontslag aanvrage in te trekken. De minister van Marine De Revel en de minister van Oorlog Di Gorgio .en daarna ook alle andere ministers en onder staatssecretarissen, hebben hun portefeuille ter beschikking van Mussolini gesteld. Menveineemt dat Mussolini voornemens is zijn kabinet ge heel t.e reconst rueeren en met een zuiver fas cistisch ministerie voor de Kamer te verschijnen. Naar verluidt, zal de huidige president van de Kamer, Rocco, voor de functie van minister van Justitie m aanmerking komen. Te Rome zag men gisteren enkele fascis tische. legioenen in volle oorlogsuiLrust.ing dooi de stralen trekken. Kleine demonstraties voor het gebouw van de „Giomale d'IIalia" en «1,. vrijmetselaarsloge werden door de politie uiU n- gedreven. Waarin do maatregelen zullen be staan, waardoor de toestand moet worden op gehelderd, is tot dusver slechts ten deele bekend. Strenge bewaking der spoorwegen ter voorko ming \an sabotage, de mogelijkheid orn in som mige provincies den staat van beleg af te kondi gen, zijn de voornaamste. In dit geval zal de nationale militie politiediensten bewijzen. De politieke maatregelen hebben betrekking op hel verbod van bladen, die reeds herhaaldelijk' m beslag zijn genomen, Verder bestaan zij uit het recht om. politieke Vereenigingen te ont binden die naar de meering van de regeering een gevaar voor de openbare orde beteek enen. Reeds is men overgegaan tot de ontbinding van de vereeniging „Italia Libera", waarvan voorzitter is een kleinzoon van Garibaldi. Te Rome zijn weer verschillende personen gearres teerd, die tot de oppositie in betrekking staan. Het fascistische orgaan „Tevere" meldt het aftreden van landra als voorzitter der Jtaliaan- sche olkenbondsdelegatie. HANDELSVERDRAGEN. De modus vivendi, welken de deskundigen hebben uitgewerkt in verband met de onmoge lijkheid om het Fransch-Duitsche handelsver drag voor 1(1 Januari af te sluiten, voorziet in een overgangsregime dat 11 Januari van kracht wordt en waardoor aan, de vertegenwoordigers van de twee regeeringen gelegenheid wordt ge geven om zonder overhaasting oe definitieve overeenkomst uit te werken. Terzelfder tijd zul- dat hij zeer ongeduldig was en toen de heer des huizes eindelijk verscheen, had hij hom zonder veel complimenten voor zich in beslag genomen. Geruimen tijd stonden beiden druk fluisterend in een vensternis en Armbreclit moest wel den inhoud van zijn zooeven met Helene gevoerd gesprek tamelijk trouw hebben weer gegeven, want Kruiskamp's beenig gelaat had een zeer verdrietige uitdrukking aangenomen." „Ik heb alles gedaan wat ik kon", besloot Armbreclit schouderophalend, maar bat zou tegen mijn overtuiging zijif, als ik u met groote hoop vleien wilde. Als zelfs een zoo sterk middel het sterkste dat ik overigens aanwenden kon nie„ schijnt te baten,moeten we wel met een onoverwinneijken afkeer te doen hebben! En ik weet werkelijk niet, waarop ge hierop zoo zeer uw zinnen gezet hebt. Zet u het meisje uit liet hoofd. Bij uw vermogen zult ge gemakkelijk genoeg en aardiger een vroolijker jongedamevin den dan mijn nicht is." „Dal. is wel mogelijk, maar nu ik het een maal begonnen ben, wil ik het ook ten einde brengen. Een man zooals ik gaat toch maar met zonder meer zijn weg na een afwijzing. Waar kan ik lner bij u ongestoord eeniye regelen schrij ven J Ai'inbreoht keek hem verbaasd aan. „Moet die brief misschien voor Helene" be stemd zijn? Dat was naar mijn inzicht het meest, verkeerde wat u onder 'deze omstandig heden zoudt kunnen doen." „Laat die zorg maar aan mij over, beste vriend len de onderhandelingen tussehen de deskun digen worden voortgezet. Moigen zullen dc vertegenwoordigers van dc leder-indust rie elkaar ontmoeten en bovendien zullen dc onderhande lingen tussehen de Fransche en Duitsche des kundigen van de metaalindustrie binnen enkele dagen weer worden hervat. DE FINANTIEELE CONFERENTIE. Voor de intergeallieèrde finaoeieele conferen tie, die 7 Januari te Parijs begint, zijn daar gister avond aangekomen de Roemeensche minister van Financiën Bratianu, alsmede de Joegosla vische minister van Financiën Stojaclinowitsj 'Hedenavond wordt te Parijs veiwacht de Belgi sche premier Theunis, de Engelsche minister van Financiën, Churchill, alsmede de Italiaansche minister van Financiën De Stefani. DUITSCHLAND. De nieuwe Duitsche Rijksdag kwam gister in eerste zitting; bijéén. De werkzaamheden be paalden zich tot formeele' werkzaamheden. Verwachte communistische ordeverstoringen ble ven uit. De Duitsche Volkspartij heeft in den Pruisi- schen Landdag aftreden der Staatsregeling geëischt, en daarop haar beide vertegenwoor digers in het Kabinet teruggetrokken. RI JNLAND EN DUITSCHLAND. Op 17 Januari a.s. zal er te Keulen een groote meeting plaats hebben, om den nadruk te leg gen op de duizendjarige vereeniging tussehen het Rijnland en Duitschland en op de onoplos baarheid, waarmede Rijn en rijk verbonden is. De rij kspresi dent en verschillende hooge beambten, rijks- en staatsministers, zullen aan deze demonstratie meedoen. Zij zal ook het karakter krijgen van een ver- trouwensmotie van liet Rijnland tegenover «len president en zijn tot nu toe gevolgde politiek. SPANJE EN MAROKKO. Volgens berichten uit particuliere bron, welke onder voorbehoud, dienen te'worden aan vaard, zouden de Spaansche troepen bij Rincon del Medik in Marokko een verbitterd gevecht hebben geleverd tegen de opstandige Moor en. De commandant van de troepen, alsmede een kapi tein zouden zijn gedood en een luitenant en een kolonel ernstig gezond. Rincon del Medik is gelegen aan de spoor lijn CeutatTetoean, op eenige K.M. van laatst genoemde plaats. Volgens een bericht uit Madrid is Melilla Zondag na een verbitterd gevecht twedcr dooi de Spaansche troepen bezet. De versterkte stel lingen del' Riff-Kabylen in de omgeving dier stad zijn ook genomen. JOEGOSLAVIË. De politie te Belgrado arresteerde gistermor gen, te Zagreb, den leider der Kroatische Boe renpartij, Radilsj, die zich niet lang geleden openlijk voor de republiek had verklaard, en zich had aangesloten bij de Boeren-internationa- le, vanJ|Moskou. De Joegoslavische regeering besloot, zooals gemeld, onlangs tot ontbinding dezer republikeinsche partij en tot arrestatie van haar leider. Dagenlang werd vruchteloos gnzochl naar Raditsj. Hij werd gister echter in zijn woning gevat, waar hij zich had verscholen in een geheime kamer, tussehen twee valsehe muren, Ik ben gewoon rijpelijk le overwegen wat ik onderneem". De slotheer sprak hem niet verder legen en bracht hem in zijn eigen werkkabineldat van voorbeeldige, pijnlijke orde getuigde. „Kan de brief dien ik hier met uw verlof schrijven wil, dadelijk aan juffrouw Doren- berg bezorgd worden," vroeg hij, terwijl hij ging zitten. „Als ge dit wenscht, zeer zeker. Bedien u maar van de schel om een der dienstboden te laten komen. Ik zelf moet, u nu verlaten, wijl ik mij reeds- té lang aan het gezelschap van mijn bezoeker onttrokken heb." Kruiskamp legde een van de groote schrijf mappen van Armbreclit voor zich en schreef na eenig nadenken met. de stijve,leelijke schrijf letters van een onontwikkeld mensch Mejuffrouw, Tot mijn diepste leedwezen vernam ii< zoo- even, welk leed u om mijnentwil, hoewel werke lijk zonder mijne-scbuld, is aangedaan. Ik kan mij Zeer goed denken, hoe u door de onthullingen over uw vereerden heer Vader bedroefd moet zijn, en de innige genegenheid, die ik voor u gevoel, brengt mij er toe u nog in dit uur een woord van troostte doen toekomen. IJ behoeftnamelijkniet dadelijk te gelooven wat. men u over de schuld van den heer Friedrich Horenberg heeft medege deeld.Hij was meer te beklagen dan te veroord ee- len 'en misschien is de dag niet verre meer, dat zijn onschuld voor de geheele wereld kan bewezen w orden. Daartoe zou echter niemand in staat zijn waarvan de cenige toegang onder een bed was verborgen. Een groot aantal, documenten werd in zijn bezit gevonden. DE STRIJD OM MEKKA. Na de laatste poging, tot een tos tand van vrede te geraken, te hebben veéworpen, is dc vorst der Wahabieten Ibn Saoed, met zijn troe pen tegen Djiddah opgerukt. Zijn voorhoede had gistermorgen de buitenposten van dc stad be reikt, doch is door de troepen van koning Ali teruggeworpen. CHINA. Bij regeeringsbesluit is de functie van in; specteur-generaaI van het leger opgeheven en tevens de christen generaal Feng Yu-Sjiang bij voortduren belast met de verdediging van het Noordwestelijke front, welke de regeering van Tsao Khoen hem reeds had opgedragen. Hij was evenwel onkundig gebleven van zijn eerste aanstelling. Hieruit volgt, dat de regeering be sloten heeft Feng's loyaliteit, op de proef te stellen. ALBANIË. De leider van de Albanische opstandelingen heelt de door Fan Noli ontbonden nationale vergadering op 12 Januari te Tirana bijeenge roepen ALLERLEI. Uit Berlijn. Volgens een telegram uit Washington aan het „Berliner Tageblatl" heeft senator Borah het plan, in het voorjaar een stu diereis naar Duitschland en misschien ook naar Rusland te maken, om zich daar op «le hoogte Le stellen van den toestand met het oog op de door hem beoogde bijeenroepeng van een economische en ontwapeningsconferentie. Uit Melbourne. Ten einde den toevloed van geheel onbemiddelde immigranten te voorkomen, zal aan geen enkelen immigrant, worden toege staan aan land te gaan, tenzij hij in het bezit, is van 50 pond sterling. Binnenland. Maatregelen in het belang van het Nederlandsche rauntstelse 1. De heer Dobbelmann, lid van de Eerste Kamer heeft aan den minister van financiën de volgende vragen gest eld betreffende maatregelen in het belang van het Nederlandsch muntstelsel. 1. Acht de minister het niet gewenscht, dat de gulden, welke mede ten gevolge van «ie maat regelen, door de Regeering en in het bijzonder door den minister, van financiën genomen op goudpeil gekomen is, op dit niveau gehandhaafd blijve 2. Acht de minister daarom thans het oogen- blik niet gekomen, intrekking der monetaire, uitzonderingsmaatregelen, bij het uitbreken van «len wereldoorlog getroffen, te bevorderen en lot liet volledig herstel van den gouden standaard ovei- te gaan 3. Indien liet antwoord op deze laatste vraag ontkennend mocht luiden, zou de minister dit dan willen motiveeren Een tegenspraak van prof. AengenCnt. Naar aanleiding van het bericht in Dc Tijd dat professor Aengene.nl als voorwaarde voor zijn bemiddeling tussehen den Algemeenen Bond van R.K. Rijkskieskringorganisaties en hel .81 u- dan ik, wijl het toeval mij verschillende zaken op het spoor gebracht heeft, die tot ophelderiugder toenmalige gebeurtenissen van groote bet eekenis kunnen w orden. De zaak is alleen nog niet rijp,wijl ik vooraf verdere nasporingen moet doen, en mij ontbreekt helaas elk recht om een of anderen maatregel te treffen, zoolang ik als een geheel Vreemde tegenover u sta. Deze regelen, waarvan u voorloopig aan niemand den inhoud verraden moogt, geven u nel bewijs dat u op de geheele wereld geen trouwer en oprechter vriend hebt dan mij waarom wilt u mij niet het schoone recht geven mij ook openlijk zoo le noemen en u met sterken arm in alle noodeu «les levens te ondersteunen Kan u iemand, hij moge dan Veel jonger en schooner zijn dan ik. een zoo], heer lijke gave aanbieden als ik in gereedheid heb: de schit terende rechtvaardiging van uw armen;onge- lukkigen vader Aan uw kinderhart laat ik het antwoord over op mijn welgemeend aanzoek. Schrijf n mij met enkele woorden slechts op den acherkanl van dezen brief, of ik morgen komen mag om een gunstige beslissing van u le vernemen, of dal ik voor altijd alle hoop moet laten varen. Het laatste zou helaas pok een beslissend doodvonnis zijn voor,«Ie burgerlijke eer van uw heklagens- waardigen vader. Voor altijd de uwe Nicolaas Kruiskamp." (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 1