No. 200) aangebrachte wijzigingen, indien dit van kracht ware gebleven, en het bedrag, dat zij thttns- op-1 Januari 1925 genieten aan wedde en toelagen, als bedoeld in de artikelen 16 en 19." Artikel 27, eerste lid, wordt gelezen als volgt „1. Aan op 31 December 1924 in dienst zijnde gehuwde mannelijke ambtenaren en aan de ambtenaren, op 31 December 1924 in dienst, die ten genoegen van onzen minister, hoofd van het betrokken departement van algemeen bestuur, of de door dezen aan te wijzen auto riteit, kunnen aantoonen, dat zij op dien datum uit anderen hoofde kostwinner zijn van een ge zin, wordt gedurende het jaar 1925 een persoon lijke toelage toegekend ten bedrage van het nadeelig verschil tusschen 90 Len honderd van hei bedrag, dat zij op 1 Januari .1925 zouden hebben genoten aan wedde en toelagen volgens de artikelen 19 en 31 van het Bezoldigingsbe- sluit burgerl. rijksambtenaren 1920 (Stbld. No. 37), zooals dat luidde vóór de daarin bij Koninklijk besluit van 23 April 1924 (Stbld. Nc>. 300) aangebrachte wijzigingen, indien dit van kracht ware gebleven, en het bedrag, dat zij thans op 1 Januari 1925 genieten aan wedde en toelagen, als bedoeld in de artikelen 16, 19 en 20 Het in den vorigen volzin bepaalde, vindt over eenkomstige toepassing voor de overige op 31 December 1921 in dienst zijnde ambtenaren, in dier voege, dat 't in dien volzin genoemde percentage wordt gestéld op 80." In het tweede geval, onder b, van artikel 27" wordt in jiiaals van „van wijziging" ge- lezen „van toekenning van of wijziging." Voor het eenige lid van artikel 31 wordt het ..cijfer „1" geplaatst; aan dit artikel worden verder de volgende leden toegevoegd: „2. Indien de voorwaarden, welke voor het toekennen van periodieke verhoogingen zijn ge sie.ld, niet, zijn vervuld, kan dat gezag bepalen, dal de herziening niet, of ten deele niet zal plaats vinden." „3, Do termijnen voor de periodieke verhoo gingen beginnen alsdan te loopen van den datum ah. uio! ingang waarvan de herziening alsnog mpc-ht plaats vinden, met dien verstande, dat Jde artikelen 9, tweede lid, en 13, overeenkomstige toepassing vinden." Tegen Slapeloosheid, Overspanning, Gejaagdheid, Prikkelbaarheid en Examenvrees gebruikt men de Zenuwstiliende en Zenuwsterkende Mqnhardt's Zenuwtabletten candidaat voor het voorzitterschap der Kamer geacht. .turn..)' Do Soiree tcu liove. Gister heeft in het Koninklijk Paleis aan het Noordeinde te 's-Gravenhage de jaarlijksche gala- soirée ten Ilove plaats gehad, ter hijwoning waarvan tot een 300-tal dames en heèreu uit de residentie, die, evenals \orige jaren, den vensch te kennen hadden gegeVen hunne opwachting bij de Koningin Le mogen maken, namens de Koningin en den Prins uitnoodigingen waren gezonden. De duurte-actie hij liet spoorwegpersoneel. Naai- de Volkskrant Verneemt, heeft de Raad van Commissarissen der Nederlandsche Spoor wegen afwijzend beschikt op bet verzoek der samenwerkende organisaties om een bespreking betreffende het toekennen van een duurteloe- slag. Onze Nationale Industrie. Gezien heL feit,dat er in onze nationale metaal industrie groote werkloosheid heersohl en voor elke 10 gulden inkomstenbelastingen 2,80 aan wcrkloosheidszorg en armoede door het Rijk moet worden betaald, is het werkelijk treurig, dat dc .o>rrlu idsi drijven nog maar steeds doorgaan hunne orders in het buitenland te plaatsen, in slede van onze eigen industrie met de opdracht te belasten. Zoo heeft het Gemeentebestuur te Maastricht de uitbreiding-van de koelinsiallaliein het, openbare slachthuis in het buitenland besteld .vei is uitvoering aan een Hollandsche - ihfba gegund; maar deze fabriceert zelf geen koelmachines doch levert uitsluitend buiten- fehdsche compressoren. De Gemeente Tilburg en Leeuwarden deden - hetzelfde- - De Gemeente Amsterdam even zoo. De Technische Iloogeschool te Delft, waar onze technici worden gevormd, kocht eveneens eene installatie elders. Zeer verheffend voor ons nationaal gevoel, wanneer de leerlingen van de Technische Ilooge school hunne Studies van liet buitenlandsche product maken en daar waarschijnlijk met het bekende vooroordeel voor alles, wat het eigen land voortbrengt, te hooren krijgen, dat zoo iets in ons land niet geproduceerd wordt. Zoo worden onze technici afgeleverd, met verkeerde voor stellingen van hetgeen onze nationale industrie presteert. Millioenen guldens aan belastinggelden worden aan de Nederlandsche scheepswerven toegedacht, in cien vorm van leveringen in regie, maar deze koopén vele onderdeden en machines, die zij voor hun verleende Rijksopdrachlen noodig hebben, en die hier te lande worden gemaakt, -ïZdf in het buitenland. Men klaagt erover dat de loonen in de Beneden —Moerriijkscbe Nijverheid laag "zijn, maar aan wien de schuld Boven den Moerdijk protectie in don vorm van goed betaalde Rijksopdracht; beneden den Moerdijk wordt men stelselmatig voorbijgegaan. Ondanks de Commissie van Werkverruiming, ondanks de actie der betreffende werkgevers e.a. hebben dergelijke practijken plaats. Indien toch steeds, waar mogelijk, een eerlijke kans was gegeven, aan het product van Neder- landsch fabrikaat, dan zouden duizenden ar beiders niet gedemoraliseerd worden door werk loosheid, was het uitgeven van millioenen gul dens voor de bestrijding der werkloosheid en der armoede niet noodig geweest en hadden de be lastingen belangrijk lager gesteld kunnen worden. Ligt op dit terrein nog niet veel te doen voor de beneden-Mocrdijksche afgevaardigden in het Parlement en niet minder voor de Vakbeweging? De vakbeweging, die zoo gaarne Ioonsverhoo- gingen tracht te bewerken, vindt, bier een ruim arbeidsveld door te trachten, dat onze nationale itulusl ra-, waar mogelijk en zeker door de Ch-er- an loont aden aii eid wordt voorzien. Dr. 4. Th. de Visser. Het ),H!M.": me.lelt ld verhand met het bericht omtrent het V'/b.'nemen van den heer mr. Kooien, om zich weder voor "het presidium van de Tweede K-tJuu-T 'beschikbaar te stellen, maken wij (nel- mug V.m e.m in parlementairen kring loopend gerucht,, dat dr. De Visser voomemehs is na dc verkiezingen zijn ami neer te leggen, doch zicii '.jcr een Kan n- 'el beschikbaar te stellen. 1U h' -'v-d u hij een rechtsche meerderheid als r '.-ml aat der verkiezingen, waaraan men niet twijfel, wordt dr. De isser de eerstaangewezen Nog altijd het onderste hoven. De' juiste verhouding tusschen katholicisme en socialisme kan „Het Volk" maar niet te pakken krijgen. De redactie mediteert nog wat na over het geval-Maas Met Maas' „bekeering" bemoeide de socialist zich in 't geheel niet. Hij wraakte het alleen, dat dc priester als bewijs van Maas' katholicisme den eiscli stelde van het breken van den sterven de met de 8.D.A.P., die bit geheel zijn leven trouw geweest was. Het gebeurde toont niet aan, dat de sociaaldemocratie niet (dit woordje staat hier natuurlijk te veel Red. Msb.) een zuiver economisch stelsel is, want de sbciaaldemocratie heeft er niet het geringste bezwaar tegen, wan neer haar leden als katholiek leven en sterven willen. Het gebeurde toont echter omgekeerd aan, dat het katholicisme, volgens de opvatting zijner heerschende elementen, geen zuiver gods dienstig stelsel is, doch de genademiddelen der der ketk weigert wegens economische overt ui gingen. Bij dc roode redactie kan het er blijkbaar nog steeds niet in, dat een katholiek zich niet bekeeren kan zonder tegelijk de S.D.A.P. af te zweren. De vraag is niet of deze laatste ge nadiglijk geen bezwaar heelt tegen het „katho liek!' zijn barer leden maar omgekeerd of dc Katholieke Kerk bezwaar heeft tegen het socia list-zijn van hare geloovigen. En aangezien de „economische overtuigingen" van het socialisme in flagranten strijd zijn met, de leer der Kerk fin zulks in hoofdzaak omdat zij in een valsche filosofie wortelen, kan de Kerk onmogelijk geen bezwaar hebben. Wié „als katholiek leven en sterven" wil, kan niet tegelijk een levensbeschouwing aan vaarden welke lijnrecht tegen het katholicisme indruischt. Hier is net zoo weinig sprake van bemoeienis der Kerk met de sociaal-democratie als wanneer in een katholiek sanatorium niet wordt gedulo dat katholiek-vijandige persproduetrn worden gelezen. Toch heeft ook hiertegen „Het Volk" alweer zijn bezwaar. Gelijk we in hetzelfde nummer van het roode hoofdorgaan lezen Zoo bereikte ens dezer dagen een klacht van een Amstcrdamschen partijgenoot, verpleegde in „Berg en Bosch" te Apeldoorn, een sanatorium van de R. K. Ver., tot bestrijding der tuberculose „Herwonnen Levenskracht", die 16 jaar ons blad als abonné heeft gelezen en wien dat nu ver boden is. Zeker, tien patiënt zijn door liet con sultatiebureau alhier de huisregels van deze inrichting vooraf medegeoeeld. Dit bureau treft dan ook in geen enkel opzicht, schuld. Want, in die huisregels staat, dat „alléén dje bladen, welke op de lijst der toegestane couranten etc. voor komen" in het bezit der patiënten mogen zijn. En deze partijgenoot was niet verplicht', dit sanatorium te kiezen. Maar hier was plaats en voor een ander had hij misschien nog gcruimen tijd op opname moeten wachten. Begrijpelijk dus, dat hij van den nood een deugd maakte. Dat neemt, echter niet, weg, dat wij dezen geeste lijken dwang als misbruik maken van macht, als onduldbare censuur beschouwen, terwijl daarenboven een verstoord geestelijk evenwicht, dat uit zulk een cencuur kan spruiten, onmogelijk in het belang van een spoedig herstel kan zijn. Dus omdat een partijgenoot „van den nood een deugd" maakt heeft de katholieke sanato rium-directie maar naai zijn pijpen te dansen Hebben we gelijk of niet, als we bewe en, dat „Het Volk oe zaken finaal op den kop zet En zich bemoeit met dinger, die de roode re dactie niet aangaan „Msb." Meellicsluif. De minister van arbeid, handel en nijverheid heeft aan de betrokken gemeentebesturen meege deeld dat gebleken is, dat vele grossiers en fabri kanten nog voorraden van verpakkingsmateriaal hebben voor puddingpoeder en sauspoeder, waarop in strijd met art. 7 van het Meelbesluit van 1924 (St. no. 313) de benaming „pudding' of „saus" voorkomt. Werd genoemd besluit, van 18 Janauri af in vollen omvang toegepast, dan zouden de voor raden onbruikbaar worden. Ter wille van de prijsverlaging worden de voorraden van het materiaal in het, groot opgeslagen. Het komt den minister wenschelijk voor, dat de niet onbe langrijke schade, welke door strenge handhaving van het Meelbesluit zou worden geleden, voor komen wordt, doordat, nog tot 1 Januari 1926 de onjuiste benamingen worden gedoogd. De minister zou gaarne zien, dat de gemeente besturen in dien zin instructies gaven aan den keuringsdienst in hun gemeente. De Belgische loodsdienst te VJissingeu. Twee Belgische loodskotters uit Vlissingen zijn definitief te Antwerpen aangekomen. Drie andere loodsbooten zullen over een veertien dagen volgen. De rest zal tegen het einde der maand te Antwerpen zijn. Bouw van tankschepen. De Rotterdamsche Droogdok-Mij. heeft we derom opdracht ontvangen voor den bouw van twee tankschepen, voor rekening van de Kon. Petroleum-Maatschappij Afvloeiing bij dc Posterijen. Op 1 Januari 1.1. telde het hoogere personeel bij de posterijen en telegrafie ruim 700 ambte naren. Het aantal hoogere ambtenaren, dat volgens de deskundige commissie in het gereorga niseerd P.T.- en T.-bedrijf noodig zal zijn, be- haagt slechts 551, zoodat bij doorvoering van de voorgestelde maatregelen geleidelijk nog zeer veel hoogere ambtenaren zullen moeten afvloeien. St. Michael. De Ilaagsche-briefschrijver van de „Tijd" schrijft: „Het heet nu, dat Michaël" noodig is om een groep ontevredenen in de partij te houden. Wat kan dit anders zijn dan uitstel? Eén ding staat toch boven alle dingen vast, dat het pro gram van „Michaël" nooit het program kan zijn, nu noch later, van eene allen omvattende katholieke partij, zoomin als dit ooit kan zijn het program van een N. K. P. Niet omdat het. van die zijde komt, maar omdat het komt van een gewild uiterste in de partij, 'en de katho lieke partij niet en nooit tegelijk èn kan om vatten alle Katholieken en de vertegenwoordig ster kan zijn van een uiterste richting in de partij. Voor haar is het een kwestie van to be or not to be, om als partij het juiste midden te houden. Wie dus alleen bij de Katholieke partij blijft, om het program van „Michaël", moet zich heel spoedig misleid en bedrogen ge voelen. Men wil invloed uitoefenen op de candidaten- lijsten. Het is op voet van gelijkheid, een recht van alle leden der partij, maar is daarvoor een organisatie van ontevredenen noodig of leidt een dergelijke organisatie tot liet omgekeerde van de evenredigheid, die men zegt te begeeren Ik geef zelf het antwoord op de vraag niet, omdat ik geen stellige conclusie zou willen trek ken uit he feit, dat mij tot het stellen der vraag aanleiding geeft. Ik ben daarvoor niet genoeg thuis achter de coulissen der kiesvereeniging. Ik geef alleen het feit, aan den lezer de conclusie overlatend. Hier te 's-Gravenhage, waar „St. Michaël" enkele jaren bestaat, zijn van de tien katholieke raadsleden vier Michaëlisten, d.i. de helft van de mannelijke raadsleden. Twee hunner zitten in het hoofdbestuur. In de Pro vinciale Staten zitten drie Haagsche Michaëlisten waaronder de algemeene voorzitter en een ander lid van het hoofdbestuur. Van de katholieke leden der Eerste Kamer voor Zuid-Holland is een Haagsch Michaëlist lid van het hoofd bestuur. Indien destijds de dames geen roet in liet eten hadden gegooid, door in afwijking van het politiek advies der kiesvereenigingen een dame vóór hem te schuiven bij de groote ver kiezing voor de candidaatstelling, dan zou een lid van het hoofdbestuur thans lid der Tweede Kamer zijn voor Den Haag. Nu zal er wel geen Michaëlist zóó aan overschatting lijden van de getalsterkte der eigen partij, dat hij de vertegen woordiging hier in Den Haag een evenredige zou durven inoemen. Ik waag integendeel zeer stellig te zeggen, dat, ais zij uit de partij liepen het geen zij begrijpelijkerwijs zeggen niet te willen het hun hier meer zetels zou kosten dan ver schaffen. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Interessant onderzoek. Bij een gedeelte van de lichting 1925 zal bij wijze van proef, bij 10 keuringsraden een onder zoek worden ingesteld naar de algemeene prac- tische intelligentie van de dienstplichtigen. Daar toe wordt te Utrecht een permanent bureau voor psychotechnisch onderzoek bij de landmacht opgericht, bestaande uit een officier en een schrij ver. Het zal worden gevestigd in de gebouwen der militaire gymnastiek- en sportschool. „Orpheus "-concert. Met z'n concert van gisteravond in den R.K. Volksbond, heeft Schiedams Mannenkoor „Or pheus", onder directie van den bekwamen'mu sicus Paul v.d. Putten, weer eens duidelijk doen blijken, dat 't nog steeds de „zaken van den zang' van den goeden kant weet te beschouwen en da'j t nog altijd met ernst en liefde den ingeslagen weg naar de volmaaktheid blijft volgen. Wel niet veel vooruitgang sinds 't laatste optreden moch ten we gisteravond constateeren,maar van achter uitgang was toch gelukkig in 't geheel geen spra ke, wat, we ook diep zouden hebben betreurd. „Orpueus is sinds 't tournooi in Amsterdam zoo mooi op streek, streefde zelfs al met succes naar praestaties als van Rotte's Mannenkoor en Apollo en zou t dan niet jammer zijn geweest, wanneer 't koor in z'n vroegere middelmatigheid zou zijn teruggevallen. Dit is echteigelijk gezegd niet t geval, al moeten we er^direct bijvoegen, dat we de noodige vorderingen liever wat grooter hadden gewenscht. 't Koor had voor zijn rekening een drietal zware nummers genomen Dit zijn de stemmen die klagen" van Fred. Roeske, „Schlafwandel" van h. Hegar en H. Hofmann's Johanna von Orleans' Eerstgenoemd werk werd wel ,'t beste gezongen de goedgevoelde aesthetische nuances waren bijna onberispelijk van verklanking,alleen hadden de tenoren hier en daai; in hun falset- passages wat fijner, beschaafder kunnen zijn We zijn ervan overtuigd, dat „Schlafwandel", een zeer karakteristiek nummer, bij een tweede uitvoering nóg beter zal worden voorgedragen dan gister reeds 't geval was. Dan komt er zeker nog meer eenheid in 't geheel en alle kleine aar zelingen en teiltjes zullen van de baan zijn ho pen we ook, de nog al hinderlijke fouten in de Duitsche uitspraak een Duitsche s is niet zoo schelp en een cli (b.v. in welche) is met sj maar gj. Hofmann's „Johanna", ook in de'Duit sche taal gezongen leed natuurlijk aan 't zelfde taai-technisch euvel, maar wercl, overigens zeer prijzenswaardig ten gehoore gebracht" Er komen van die koren in voor, die bij een schoone verklanking, als van gisteravond, 't publiek enthousiast, verrukt kunnen stemmen. Als solisten in dit laatstgenoemde werk tra den op de dames Sophie Both-Haas (sopraan) en Coba Rijneke (vleugel) en de heer J.v.Rijsselberg (bariton). Hier kweten alle drie zich zeer goed van hun taak, evenals in de overige solonummers, welke zij reeds in de loop van den avond ten beste hadden gegeven de sopraan „Chanson de Roi de Thule",uit de Faust van Goiinod en,.Vrijheid" van R. Hol de bariton „Jonge liè'fde" van Gottfried Mann en „In 't Woud" van Ph. Loots waarbij hen Coba Rijneke zeer verdienstelijk begeleidde, die zelf bovendien nog speelde „Freisch'ütz, étude No. 2 van Wcbcr-Heller, Ballade as dur van Chopin en Rhapsodie No 2 van Liszt. Mevr. Both-Haas, die we reeds als liederen- vertolkster zoo goed kenden, bleek in 't Fausl- chanson, ook zeer'goede gaven voor opera-mu- ziek te hebben. De heer v. Rijsselberg was eveneens weer goed op dreef, vooral in „Jonge liefde" toonde hij veel smaak en gevoel. De pianiste, tenslotte, was gister al bijzonder goed gedisponeerd, wat bovenal demonstreerde haar verklanking van de 2e Hongaarsche Rhapsodie. In de ballade hadden we haar voordracht een weinig meer niysterieus-gedragen gewenscht, terwijl we voor haar techniek, zooals ze in de Freischütz-étude al voor de linkerhand alleen wordt vereisclit, niet anders dan groote bewon dering kunnen koesteren. Alles bijeen, was 't Orpheus "-concert een groot succes, zoowel voor dirigent en koor, als voor de solisten. De zaal was als altijd, uitverkocht Kloosterjubileuni. Zooals dezer dagen reeds gemeld, viert heden de eerw. zuster Annunciada een niet veel yoor- komend|jubileum. Niet minder toch dan veertig volle jaren is de bescheiden jubilaresse nu als ijverig kloosterlinge ter liefde Gods werkzaam in het R'.K. Weeshuis eerst als zorgzame zieken verpleegster later als voorkomend portierster. Het spreekt vanzelf dat de dag van vandaag niet onopgemerkt voorbij zou gaan.Hedenmorgen 7 uur reeds, werd ter harer intentie door den zeer eerw. pastoor Ligthart een plechtige H. Mis opge dragen, waaronder het koor van weesjes en zus ters met begeleidend orgelspel van den heer Vre- debregt, de gewijde gezangen uitvoerde. In een pittige predikatie schetste pastoor Ligthart het verdienstelijke levenswerk van de kloosterzusters in het algemeen en dat van zuster Annunciada in, 't bijzonder waarna hij zonder re serve de jubilaresse de eer gaf die haar toekwam. Na de H. Mis werd eerst door liet genoemd koor een toepasselijke cantate gezongen, waarna jubilaresse en medezusters, zich in de fraai ver sierde recreatie-zaal, aan een feestelijk ontbijt vereenigden. Later op den dag mocht zuster Annunciada vele blijken van waardeering ontvangen in den vorm van geschenken en gelukwenschen. Om 1 uur werd zij door de regenten van het Weeshuis, bij monde van den heer J. A. J. Nolet, naar waar de gehuldigd en tijdens de receptie kwamen ver- scheidenen haar nog even complimenteeren verschillende oud-weezen boden bij deze, de jubilaresse een stoffelijk bewijs* van dankbaar heid aan, in den vorin van een ontbijtservies. Moge zuster Annunciade nog lang gespaard blijve Uitgesteld. De cursusavond van kapelaan Wiemers is met het oog op de tridua in de kerken van den Singel en de Nieuwe Haven, van 9 tot 16 Januari uitgesteld. Opgepast. Door ambtenaren van de belasting zijn alhier reeds ruim tachtig aanhoudingen gedaan van wielrijders, die hun fiets niet voorzien hadden van een nieuw rijwie'merk. De eigenaar-chauffeur N. van de autobus die den dienst van Maassluis op Rotter dam onderhoudt, had gister achter zijn met pas sagiert gevuld vehikel, met een gebrekkige ver binding, een defecte autobus op sleeptouw geno men. Iloe gevaarlijk dit is bij hei berijden van een dijk of het nemen van bochten èn voor de passagiers èn voor al wat passeert, behoeft geen betoog. Toen N. op de Koemarkt met zijn bus en wat er achter slingerde, arriveerde,werd hij daar om door een inspecteur van politie gelast, de defecte bus in een nabij zijnde garage te loodsen zonder zich aan dit bevel te storen reed hij even wel door. Hedenmorgen is nu de onwillige, toen hij met zijn bus op weg was naar Rotterdam, door de 96 9

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 2