van rle nieuw te bouwen schutsluis te IJmuiden is opgedragen aan Burgerhout's Machinefabriek en Scheepswerf te Rotterdam, voor 995,000. Deze firma was niet de laagste inschrijfster. Het laagst had ingeschreven de N.V. Wilton s Machinefabriek en Scheepswerf te Rotterdam, met 882,500. Verder had de firma Friedr. Krupp te Reinhausen ingeschreven voor 895,00 Eerste lustrum. Dezer dagen herdacht in allen eenvoud de N., V. Spaar- en beleggingskas voor R. K., Bilt- straat 110, Utrecht, het feit, dat voor 5 jaar 'besloten werd tot hare oprichting. Dat zij in eene behoefte voorziet blijkt daaruit, dat door hare bemiddeling reeds meer dan een millioen gulden aan R. K. Kerken werd uitgeleend. Up wachtgeld. Men meldt dat de in 1865 geboren ambte naren, behoorende tot het hoogere personeel der posterijen en telegrafie, tegen November op wachtgeld gesteld zullen worden. Het handelsverdrag met Polen. De Poolsche ministerraad heeft Woensdag het -wetsontwerp tot ratificatie van het handels- en scheepvaartverdrag met Nederland, dat 30 Mei 1924 onderteekend is, geratificeerd. Scheepvaartweg. Verschenen is het Verslag van de Staats commissie ingesteld bij Kon. besluit van 7 Januari 1921 in zake den aanleg van een ver beterden scheepvaartweg van Amsterdam naai den Boven-Rijn. De commissie is eenstemmig tot de slotsom ge komen, dat uit een technisch en economisch oog punt het tracé AmsterdamUtrechtWijk bij DuurstedeTiel het meest voor uitvoering in aanmerking komt. auds- en Gewestelijk Meuws. Gemeenteraad. Naar wij vernemen is de eerste openbare zitting van den Gemeenteraad in dit jaar te houden, bepaald op Vrijdag 23 Jan. a.s. Het Triduum der II. Familie. Gisteravond is in het Frankenland en in de Singelkerk bet Triduum geopend voor de leden der aartsbroederschap der H. Familie, dat Zondag eindigt op den feestdag der H. Familie. Al zou er niets anders voor pleiten dan zouden de aanslagen op het Roomsch gezin in onze dagen meer dan genoeg reden zijn voor alle mannen en jongelingen die het huisgezin en speciaal het Roomsch gezin beschouwen als de cel waaruit de maatschappij zich ontwikkelt, om lid te worden van deze schoone vereeniging. We behoeven niet alle argumenten aan te voeren die er voor zouden pleiten dat alle mannen daarin zich gingen opgeven Ze zijn er te over Op eene zaak echter willen we wijzen. Daar zoo wel de Frankeiandsche- als de Singelleden groot op zullen gaan dat de Hoog Eerw. Deken zelf het triduum predikt in het Frankenland. Dat de hoogste kerkelijke persoon in onze stad, bij al zijn werk van anderen aard, dit triduum wil leiden, heeft geen andere beteekenis dan dat hij daar dan wil laten zien hoe hij voor deze stad kostelijke vruelit vernacht van het lidmaatschap der 11. Familie en dat niemand meer zeggen zou dat er gebrek aan belangstelling zou zijn hij den Eerw. geestelijkheid voor dit schoone werk. Moge dit opwekkend voorbeeld van boven gegeven velen aanzetten nader kennis te maken met de schoone vereeniging der aartsbroeder schap der II. Familie, hun trouw lidmaatschap volgt dan vanzelf. „Recht, plicht en orde." Wij herinneren onze lezers nog eens aan de belangrijke vergadering van onze kiesvereeniging op edenavond halt negen in het gebouw van den R. K. Volksbond. „Buitenleven." 1 'g 6 Januari j.l. wcr-l in hotel Beijers- bergon de jaarvergadering gehouden van de tuinbouwvereenigirig „Buitenleven." Bij de opening spreekt de voorzitter zijne voldoening uit over de flinke, opkomst der leden. De notulen en het jaarverslag van den secretaris worden na voorlezing goedgekeurd. Aan het laatste ontleenen we het volgende De weersgesteldheid was niet hijster gunstig, de gevreesde aardappelziekte trad in sommige tuintjes hevig op, waardoor de opbrengst zeer had te lijden. De tuintjes prijkten weer met een mooie bloementooi, hetgeen steeds meer be zoekers, ook van buiten Schiedam, naar het Sterrebosch trekt. Geheele gezelschappen en families ziet men des zorners en vooral in den rozentijd door de laantjes trekken om voor ver schillende tuintjes even halt te houden en som tijds luide blijk te geven van hunne bewondering. Daar H. M. de Koningin tijdens Haar bezoek aan Schiedam in dit jaar ook het Sterrebosch gaat bezichtigen, wordt den leden aangeraden, dit jaar hun uiterste Lest te doen, teneinde den aan blik zoo goed mogelijk te doen zijn. Sommige leden hebben het afgeloopen jaar weer last gehad van diefstallen en inbraken in hunne tuintjes. Het verscherpte politietoezicht schijnt de boos wichten nog niet af te schrikken. Met het uitbreiden van het aantal familie tuintjes stijgt ook het aantal leden der vereeni ging. Vervolgens wordt het verslag van den penningmeester voorgelezen en hem na onder zoek der hoeken decharge verleend. Een batig saldo van ruim 38 blijkt aanwezig te zijn. De aftredende bestuursleden de hoeren Geurt- sen, van Hattem en Hamstra werden bij aecla matie herkozen. Zij namen allen hunne herbe noeming aan. Als laatste punt van de agenda gaf de heer Geurtsen een lezing me lichtbeelden over de plantsoenen te Parijs en Versailles. De lezer verplaatste ons in gedachten naar het schoone Parijs met zijne mooie .straatbeplantingen en zijne vele groote parken. Langs de boulevards vindt men groote lanen van hooge boomen, die geregeld in haagvorm worden geknipt. Deze boomen worden uitstekend onderhouden, in den zomer zelfs begoten, zoodat hiermede vele kosten zijn gemoeid. Van de vele plantsoenen zagen we op doek dat van Tuillerieën, aangelegd in Italiaansch Re- naissan stijl met zijn vele bassins, vaak omgeven door een haag van hoornen, met zijne vele beel den, cascades, fonteinen en heesters, geknipt in pyramides of kogelvorm, verder vertelde de inleider bijzonderheden van het bosch Luxem bourg, van de Jardins des Plantes met zijne bota nische en zoologische indeeling, van het Rots park waar de métro onder door loopt, van het porte Monceau, van het park Monserie met zijn Engelsch landschap, van het Champ de March# met den Eifelloren, van het Trocadero park met zijne 6 heelden, voorstellende de 6 werelddeelen, van het Bois de Boulogne, dat alleen reeds 385 H.A. groot is. De P a r ij z e n a a r s be hoeven niet buiten de stad te gaan om van na tuurschoon te genieten en dat ze dit waardeeren blijkt uit de weinige klachten over vernielingen, zelfs in de parken gelegen in de buurt van de volksbuurt Monte Martre. Hierna zagen we op het doek het paleis en park van Versailles, met zijn prachtigen aanleg, vele schoone beelden en fonteinen, die op den eersten Zondag van eiken maand spuiten en dan vele kijklustigen trekken. In de buurt liggen het Groote en het Klein Trianon, die indertijd wer den ingericht door Marie Antoinette, vermoede lijk omdat het paleis te Versailles haar te groot was. Het was eene interessante voordracht, die door de leden zeer op prijs werd gesteld. Na de rondvraag, waarbij eenige leden vragen stelden omtrent tuinbouw, sloot de voorzitter de' vergadering. Gev. en verk. onroer. goederen. Notaris D. Boddeüs. Afslag 9 Jan. I. Een op den besten stand gelegen hecht en sterk Winkelpand en erf aan de Hoogstraat No. 33, groot één are 27 centiaren. In veiling 11.400, verkocht voor 13000. II. Een gunstig gelegen, goed onderhouden winkel- en woonhuis met afzonderlijke boven woning, erf, werkplaats en bergruimte en open plaats aan de Lange Kerkstraat No. 16 a-b, groot 99 centiaren. In veiling 8.600, afgemijnd op 13.800, niet gegund. Hot werk tot verbetering van de afwatering van de Wetering aan de Stad- houderslaan, de vorige week aanbesteed, is door B. en W. opgedragen aan I. T. de Waard te Sliedrecht voor 3580. Door B. en W. is benoemd tot Amanuensis van het Gymnasium alhier, de heer A. de Goeij, thans portier en concierge van de Werf Gusto alhier. Vannacht half drie is door een hoofdagent van politie aangehouden, de 24-jarige L. H. F., los werkman, zonder vaste woonplaats en gedomicilieerd m den Haag, die een steen had geworpen door de ruiten der woning van den heer D. Vaan de Lange Nieuwstraat. F. gaf voor, dit gedaan te hebben om in de gevangenis, waar hij pas uit ontslagen was, weei ingesloten t te worden. Na heden te zijn verhoord is de man naar R'dam vervoerd om bij den off. van Justitie voorgeleid te worden. De familie V. had van het inwerpen der vensterruit niets gehord. Gemengd Menws. Tegendeel van diefstal. Het be stuur van de Marktvereeniging De Hoop te Bovenkarspel, hield dezer dagen inspectie in haar magazijn en kwam daarbij tot de ontdek king, dat het slot verbroken was en een partij ledige 2akkèn (ongeveer 1400 stuks) in heL pand was opgeslagen. Vreemder was nog, dat alle nasporingen ten spijt, de eigenaar der zakken nergens te vin den is. Binnenkort zal tot publieken verkoop van de zakken worden overgegaan. Vreemde zaak. Gisteravond om pl.rn. 8 uur is te Amsterdam op de Stadhouderskade nabij Parkzicht in bewusteloozen toestand een insp. van politie aangetroffen, die met een schedelbreuk naar het Wilhclminahaslhuis i3 vervoerd alwaar hij intusschen overleden is. De oorzaak kon tot nog toe niet vastgesteld Uit een nader onderzoek is het volgende ge bleken de heer Biere begaf zich in gezelschap van een zijner vrienden naar een vergadering van de Vrijmetselaarsloge, waarvan hij lid was. Bei den stonden op het achterbalcon van een tram wagen van lijn 6. Bij de halte gekomen sprong de vriend eveneens een bewoner van de Watergraafsmeervan de tram die toen nog langzaam reed. Hij stak de trambaan over, denkende dat de heer Biere zou volgen. Toen hij omkeek zag hij menschen toesnellen en vond zijn vriend bewusteloos op straat liggen met een groote bloedende wond aan het ach terhoofd. Niet onmogelijk is, dat deze kwetsuui het gevolg is van een aanraking met den tram wagen. Onpleizierige burgemeester schap. In verband met de bekende abattoir kwestie te Rijssen is, ondanks de beslissing van den raad, de rust der gemoederen nog niet terug gekeerd. Er heerseht een groote agitatie tegen den burgemeester, den heer J. Knottenbelt. Toen deze Maandagavond na een korte uitste- digheid het station uitging wachtte hem een groote menigte zijner ingezetenen op en be groette hem met geschreeuw en gejoel. De burgemeester koos de verstandigste partij en zweeg. Later op den avond werd de burge meester óveral gevolgd door een groep slagers, die vooral de laatste dagen erg op den burge meester verbitterd zijn. De burgemeester en een der politiemannen liepen den geheelen avond met een geladen revolver op straat. O n e e r 1 ij k. De marechaussee heeft gister te Terneuzen aangehouden H. J. v. d. O., ont vanger van de Ned. Nerv. Kerk aldaar, die ver dacht wordt van verduistering ten nadeele van die kerk. Verschillende onregelmatigheden in de boekhoudig zijn vastgesteld. De justitie uit Middelburg heeft gister huiszoeking gedaan bij den ontvanger. De verdachte is overgebracht naar het huis van bewaring te Middelburg. Te Assen is gister aanvankelijk binnenge bracht H. S., reiziger te Groningen, die ervan wordt verdacht zich te Smilde aan oplichting te hebben schuldig gemaakt. De klerk De B., aan dejgasfabriek te Horon 'is wegens het plegen van fraude geschorst. De horlogediefstal te Rotter- d a in. De politie te Rotterdam is er in geslaagd de daders op te sporen, van den in den nacht van 11 op 12 December jl. hij de firma Hofman en Vis aan de Nieuwe Haven aldaar gepleegde inbraak, waarbij o.a. een aantal horloges wer den gestolen. De gearresteerden, L. G. J., 22 jaar, J. J. S. 19 jaar, en H. v.d. L. 24 jaar, zijn, naar uit hun verklaringen is gebleken, door een zolderraam in het bewuste perceel geklommen Zij begaven zich van het kantooi met de kleine brandkast, waarin 400 meest zilveren horloges ter waarde van pl.m. 2500 waren, naar het pakhuis. De kast werd ver volgens op een in dat pakhuis staanden hand wagen die ook aan de firma Hofman en Vis toebehoorde, geladen, en een dekzeil, eveneens eigendom van de firma, werd er overeen ge daan. De dieven reden met hun buit om onge veer zes uur in den morgen door de al vrij drukke straten. Op Charlois werd de kast opengemaakt en daarna in de Maashaven ge worpen. Onmiddellijk na de ontdekking van de in braak, stelde de politie, onder leiding van in specteur E. W. Beekman, een nauwgezet on derzoek in. Dit was echter zeer moeilijk, daar de daders zeer voorzichtig te werk waren ge gaan. Spoedig kreeg de politie er echter de lucht van, dat in een fabriek te Rotterdam horloges van den diefstal afkomstig, te koop werden aangeboden. Een koopman, de 43-jarige stoker A. P. S. genaamd, werd gearresteerd. Aanvankelijk verklaarde deze de horloges van een onbekende in de Hoogstraat te hebben ge kocht doch later legde hij één volledige be kentenis af. Zijn arrestatie leidde tot de aanhouding van het bovengenoemde drietal, dat naar het Huis van Bewaring is overgebracht. Tegen den stoker is proces-verbaal opgemaakt wegens heling. Hij is daarna weer op vrije voeten ge steld. De politie heeft reeds een aantal horloges in beslag genomen. Zij zet het onderzoek in deze zaak nog voort. Diefjesbende. De politie te Alkmaar is een bende schooljongens op het spoor gekomen die den laatsten tijd zich schuldig maakten aan diefstallen van allerlei aard. Drie hunner heb- bn onlangs zelfs inbraak gepleegd in een leeg staande woning. Het is gebleken dat de knapen, die Woensdag een doos met bonbons in een win kel ontvreemdden, voor een paar dagen te Eg- mond aan Zee een pakje reisbiljetten voor de stoomtram hebben gestolen. De bende bestaat uit vijf jongens, die allen nog de lagere school bezoeken. Moordaanslag. Gistermorgen heeft de 27-jarige H. v. R., in de Koestraat te Tilburg.een moordaanslag gepleegd op Nelly H. Hij sloeg het meisje, dat haar verloving met hem had ver broken, met een ijzeren hamer eenige malen op het hoofd. Bewusteloos is het meisje naar het Elisabethgasthuis vervoerd. De dader is in be waring gesteld. In de val. Woensdagavond zijn te Kou dekerk (Z.H.) drie beruchte inbrekers, terwijl zij het raadhuis doorzochten, door twee veldwacliT ters op heeterdaad betrapt. Twee hunner werden gearresteerd. De derde wist te ontkomen door na eerst een ruit te hebben verbrijzeld, uit een raam te springen, dat zich 5 a 6 meter bóven den beganen grond bevond. Overreden. Een zoontje van den smid W. te Doornspijk is Dinsdag door de vrachtauto van de zuivelfabriek Altena aldaar overreden en gistermorgen aan de gevolgen daarvan over leden. Het s. s. „Mercurius". Van de zijde van de K.N.S.M. vernemen wij omtrent het stranden van het s.s. „Mercurius" nog het volgende De bemanning van het schip is te Gibraltar geland, doch de kapitein bevindt zich nog aan boord. Over het voorschip slaan de golven ge deeltelijk heen. De werkzaamheden tot het bergen van de lading zijn gestaakt moeten wor den, wegens het slechte weer en hooge zee. Het bergingsvaartuig Freja ligt voor anker bij de Mercurius. Een honderdjarige' 22 Jan. a.s. wordt de oud-landbouwer Hendrik Rouwendal te Amersfoort 100 jaar. Hij is nog vrij kras, alle zintuigen functioneeren goed en een pijpje smaakt hem opperbest. Hij woont in bij zijn dochter en schoonzoon. Geheime d i s t i 11 e e r d e r ij. Te Mar- rurn hebben rijksambtenaren met de politie bij den landbouwer II. een volledige distilleertoe- stel in beslag genomen. Moedei moord. De justitie te Leeuwar den heeft rechtsingang verleend tegen J. C. te Blesse, die ervan verdacht wordt zijn moeder te hebben verloord en haar lijk daarna in een put te hebben geworpen, hetgeen ongeveer een jaar geleden geschied moet zijn. Een en ander houdt verband met de pertinente verkla ringen van getuigen en de aanwijzingen, welke het sectieonderzoek op het lijk van cle vermoor de vrouw heeft opgeleverd. Vermist. Sedert Dinsdag wordt te Mem mei vermist de 81-jarige 't Hillenaar. Vermoede lijk is hem een ongeluk overkomen. Een griezelige oorlogsherinne ring. Bij een onderzoek van de legerautoritei- ten is te Veast nabij Amiens het wrak van een Fransch legervliegtuig gevonden, waarin zich twee geraamten bevonden. Men gelooft dat het hier een vliegtuig betreft dat in den oorlog naar beneden is geschoten. Russen, die hunGodsdienst v er- de d i g e n. De burgers van Zjitomir hebben, naar de „Dmi" meldt, hun godsdienst niet straffeloos laten bespotten door regeeringshuur- lingen. In een bioscoop, waar een anti-godsdien stige film werd afgedraaid, stonden de bezoekers op, sloegen heel den boek kort en klein, verbrand den de film en gaven de i egeeringsoperatéurs een ferm pak slaag Opstand in een gevangenis. Via Berlijn wordt uit Moskou getelegrafeerd, dat in de gevangenis op het eiland Solowetsky,' waarin 1500 politieke gevangenen waren opgesloten, een opstand is uitgebroken, en dat iedere verbinding met het eiland verbroken is. Moskou heeft ge tracht zich langs radiografischen weg met de gevangenen in verbinding te stellen, maar heeft geen antwoord gekregen. Men neemt aan, dat de opstand der poli tieke gevangenen, die een hongerstaking waren begonnen, een voor de stakers gunstige wen ding heeft genomen en dat deze op hun beurt de beambten van het radio-station hebben ge vangen gezet. De nationalistische idee in Vlaanderen. De jonge Vlaamsche activist Jèf van Extergem, veroordeeld wegens activisme maar benadigd na beloofd te hebben geen activis tische propaganda meer te zullen voeren, heeft die belofte verbroken en den Belgischen mi nister van justitie verklaard, dat hij niet lan ger tegen zijn geweten kan handelen, zoolang België een inan als dr. Aug. Boims gevangen houdt. Dit besluit, schrijft deze jonge activist, heb ik genomen na rijpe overweging, niet terug schrikkend voor het uiterste machtsmiddel dat.u tegen mij kunt aanwenden. Uit den kerker zal mijn getuigenis voor dr. Borms een luideren weerklank hebben dan wanneer ik het op duizend openbare vergaderingen zou komen afleggen. Portugeescheschoener vermist Over den Portugeeschen schoener „Manuel Garagol" zijn, sinds zijn vertrek, met bestemming Philadelphia, uit Rio de Janeiro, op 29 October van het vorige jaar, geen berichten vernomen. Met vreest, dat schip en opvarenden als verloren moeten worden beschouwd. Aan de kustwacht is gevraagd, bij het zoeken assistentie te verlee- nen. Wijziging Diensplichrivet. Naar wij uit goede bron vernemen, ligt het in het voornemen een wetsontwerp tot wijziging van de Dienstplichtwet aanhangig te maken, welke o.m. zal beoogen een reorganisatie van het vooroefenmgs-instituut, in dien zin n.l., dat de gelegenheid om zich tie voorgeoefendheid eigen te maken, slechts zal bestaan voor hen, die tot dienstplichtige zijn bestemd. Ook zal de keuring voor deze dienstplichtigen belangrijk worden uitgebreid. Nationale bedevaart. Ter gelegenheid der heiligverklaring van den zaligen Petrus Ganisius en de Vaticaausche Mis sie-tentoonstelling zal een groote nationale bedevaart met H.H. D.D. H.Il. de Nederlandsche Bisschoppen worden gehouden, verdeeld in drie groepen naar' gelang de reis-voorwaarden. De tweede groep staal onder leiding der Nederland sche Missionarissen, die overal in ons land de Missie-tentoonstellingen hielden. Deze groep reist van 12 tot en met 28 Mei, terwijl ze zeven dagen te-Rome, in de Eeuwige Stad, zal ver toeven. Circulaires eu inschrijvingsbiljetten worden op aanvrage toegezonden door de Paters comi téleden der verschillende Missiehuizen, bij wie men zich tevens als deelnemer (neemster) aan deze bedevaart kan opgeven. Eveneens kan dit geschieden hij den secretaris van de missie- groep der bedevaart, Pater A. J. Koenders, Garmelietenklooster te üss.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 2