PU» Bronchitis, Vastzittend Slijm, Verouderde Hoest Binnenland. Gebruik hiertegen Mijnhardt's Anga-Siroop, fl.75. Bij Apothekers en Drogisten. Stads- en Gewestelijk Nieuws. voor de Handen 119 12 Vervolg Kerkberieht. Liturgie. zullen nemen, vermag deze bindende instruc ties te veranderen, die een overeenkomst voor- loopig onmogelijk maken. ALLERLEI. 'Uit Athene In Griekenland dreigt een alge- meene staking uit te breken, welker gevolgen met liet oog op den treurigen binnenlandsehen toestand en op de communistische agitatie niet te overzien zullen zijn. De actie gaat van de zeelieden uit, die in het midden van December 1.1. vergaande eischen hebben gesteld. Uit New York. Door Canada en de Vereenig- de Staten is een verdrag geteekend, betreffende de uitlevering van overtreders der wet op de bedwelmende middelen. Mededeelingen der R.K. Staatspartij. Door het Dagelijksch Bestuur is eene gewijzig de Bondsagenda voor de vergadering van 30 en 31 Januari a,s. rondgezonden. Op verzoek van verschillende zijden tot het Bondsbestuur gericht, zal reeds op Vrijdagavond met de vergadering worden begonnen, terwijl de bespreking der financiën als punt op de agenda is opgenomen. Bij het Secretariaat van den Algem. Bond te 's-Hertogenbosch zijn, behalve exemplaren van het Kiesreglement, ook verkrijgbaar exemplaren van boekjes waarin Beginselprogram 1896, R.K Staatsprogram 1922 en Concept-Verkiezingspro gram 1925 te zamen zijn opgenomen. Voor beide is de prijs 5 cent, bij vooruitbeta ling te voldoen. Eerste Kamer. De Eerste Kamer heeft gistermiddag het on derzoek in de afdelingen van de Nederlandsche en van de Indische begrooting ten einde gebracht Het voornemen is, dat de kamer weder bijeen komt op Dinsdagavond 20 dezei, teneinde Woens dagochtend d.a.v. in behandeling te nemen het wetsontwerp betreffende de plaatselijke keuze. Het St. Aloysius-college. Onder buitengewoon groote belangstelling heeft gistermiddag in den Plaag de opening plaats gehad van het St. Aloysius college aan de Oostduinlaan, door minister de Visser. Minister de. Visser. Het Centrum kan „uit volkomen ingelichte bron" mededeelen, dat minister De Visser na de a.s. verkiezingen in geen enkel geval bereid is opnieuw een benoeming als minister te aanvaar den. De heer Maas en het Fabrikantenverbond. In het jongste nummer van „De Nederland sche Nijverheid", orgaan van het Verbond van Nederlandsche Fabrikantenvereenigingen, deelt de heer Simon A. Maas mede, dat hij ook af treedt als voorzitter van het Verbond en als redacteur van het orgaan. Het Verbond benoemde den heer Maas tot eere-voorzitter, zoodat de band niet geheel en al verbraken is. R. K. Leeszaal en Bibliotheek. Dezer dagen werd de algemeene jaarvergade ring gehouden van de R. K. Leeszaal en Biblio theek „St. Lirluina." De voorzitter, de heer G. Vincent opende de vergadering met eenige welgekozen woorden, waarna de heer H. Steens, secretaris, 't jaar verslag uitbracht, dat als volgt luidt Toen 16 Dec. 1921 het plaatselijk Comité v. d. K.S.A. in vergadering bijeen besloot een commissie in het leven te roepen, welke de mogelijkheid en wenschelijkheid eener oprich ting van een R. K. Bibliotheek zou hebben te onderzoeken, zal wel niemand der toen aan wezigen hebben kunnen vermoeden, dat reeds na *2 jaar een instelling als de huidige zou tot standkomen. Deze commissie bestaande uit mej. Kleipool en de heeren Dr. Bauwens, Exler, Mouwens en ondergeteekende, bijgestaan door den toen- maligen Adviseur der K.S.A.kap. Paulussen, was het over de wenschelijkheid spoedig eens. Immers de openb. Leeszaal goed voorzien van lectuur, nam dagelijks in ledenaantal toe en talrijke katholieken, vooral jongeren, hadden zich als lidmaat doen opnemen. Het was de commissie tevens bekend, dat tal van werken een gevaar voor het Kath. leven opleverde en het onrustbarend stijgen der boekenuitleen (over 1921 c.a. 70.000 romans alleen) deed de commissie niet alleen de wen schelijkheid inzien, doch de dringende nood zakelijkheid gevoelen. Alleen de mogelijkheid bleef een ernstige zorg. Doch niettemin keurde het PI. Com. der K.S.A. het rapport dier commissie goed en werd ge noemde commissie, voorloopig bestuur. Reeds op den 15 Febr. '22 was dit voorloopig bestuur met de statuten gereed en werden deze op de Iedenverg. goedgekeurd en aan Bisschop en Kroon opgezonden het voorloopig bestuur werd definitief verkozen verklaard en kap. Paulussen werd censor. Verschillende plannen werden beraamd, con- ferentie's met Vineentius.e.a. gehouden, doch het geld en een geschikte gelegenheid bleven tot de vrome wenschen alleen de uitgave eener porte feuille kwam tot stand. Geheel onverwacht kwam toen het door ons thans bewoonde pand te koop en in slechts enkele dagen was de koop gesloten wij waren eigenaar met in kas 50. Doch de onverwoestbare werkkracht van kap. Paulussen het heerlijk optimisme van een Dr. Bauwens, alsmede de kundige, technische voor lichting van den heer Leusen hebben wonderen verricht. Ik zou aan mijn taak echler te kort schieten, indien ik hier een woord van dank onthield aan die groep mannen, welke het bestuur rugsteunde bij dit kloek besluit t.w. de heeren v. Dorp, Groenondaal Sr., Leusen en Janse's. Milddadig kwam geld en boeken binnen en toen op Woensdag 14 Nov. de opening plaats vond, dwong inrichting en bezit de bewondering af van vriend en vijand. Thans staan wij op onze eerste jaarvergade ring. Het, nut door deez' stichting bewerkt kunnen wij slechts bij benadering constateeren alleen aan Hem, die harten en nieren doorgrondt, is alles in volle nauwkeurigheid bekend. De gestadige medewerking en belangstelling, welke zich mede toonde door talrijke giften in geld en natura, hebben dit afgeloopen jaar ge maakt tot een succes. Het ledenaantal bewoog zich in stijgende lijn en het boekenbezit klom tot 9195 banden. Voorts wérden niet minder dan 27.142 boeken uitgeleend cijfers dus, welke er zijn mogen. Hier dient dan tevens dank en warme hulde gebracht aan de vele Schied. dames, welke als assistenten, zoo geheel belangeloos hun tijd gaven voor dezen schoonen arbeid. De omvangrijke taak, het richtig beheeren eener R. K. Leeszaal en Bibliotheek eischte meerdere krachten en werd het bestuur uit gebreid. Onze eminente voorzitter, Dr. Bauwens, werd wegens beroepsbezigheden naar elders geroepen. Het vele werk door hem verricht is niet te onderschatten. Immer zkl de idee Kath. Leeszaal, Schiedam met Dr. Bauwens één ge dachte vormen hij heeft de moeilijke dagen meegemaakt en zich geheel gegeven. Hem zij hiervoor hulde en dank. De heer C. Vincent nam zijn plaats in en met hetzelfde beleid en voorzichtige takt zal ook deze laten wij hopen voor langen tijd - de R. K. Leeszaal en Bibliotheek blijven leiden. De heer J. Mat,la, onze volijverige eerste Bibliothecaris, heeft zijn eervol ontslag ge vraagd en verkregen en is in diens plaats mej. A. de Groot benoemd, welke de rechte vrouw op de rechte plaats blijkt te zijn. Hare bekwaam heid zal niet nalaten grooteren bloei te bewerken. Mochten- dus krachtige menschen ons zijn ontnomen, nieuwe hebben zich met geestdrift gegeven, zoodat met recht van een succesvol jaar kan gesproken worden. Dit verslag zou verre van volledig zijn, indien hier geen woorden van waardeering werden gericht tot. onzen geestelijken adviseur. Last not, least. Kap. Paulussenovertuigd te spreken in naam van alle aanwezigen, ja van geheel Kath, Schiedam, breng ik U hier openlijk hulde en oprechten dank voor uwe bewonderenswaardige krachtsontplooiing en voor Uw steun en mede werking de R. K. Leeszaal en Bibliotheek be wezen. Gij zijt één dergenen, welke gemaakt heeft, dal zij een inrichting werd, welke voor geen zusterinstelling op zijde behoeft te gaan. Moge God vergelden, voor wat gij hierdoor aati de goede zaak hebt gedaan. Aan „Nwe Schied. Crt.", welke bereidwillig verschillende mededeelingen publiceerde en voorts aan allen, welke in meerdere of mindere mate hun sympathie betoonden, zij hier een welgemeende dank gebracht. Veel staat echter nog te doen en verschillende plannen liggen op verwezenlijking te wachten alleen de „St. Liduina-tentoonstelling," waarvan bereids in de Crt. mededeeling werd gedaan, staat op het punt daad te worden. Zie hier in vogelvlucht hetgeen in het afge loopen jaar voorbijging hoopvol gaan wij de toekomst tegen steunend op de ondervonden belangstelling en overtuigd in 'I welzijn van Schiedam werkzaam te zijn. Moge God Zijn onmisbaren zegen ons niet onthouden en St. Liduina, wie dit sociale werk is toegewijd, onze beschermster zijn. Vervolgens gaf de penningmeester, de heer P. Groenendaal een overzicht der financiën, wel ke vrij goed er bijstaan, doch, daar er veel geld noodig is, blijft een voortdurende steun nood zakelijk Bij de bestuursverkiezing werden de aftreden- den de heeren J. .J. Exler, S. de Vreeze en H. Steens bij acclamatie herbenoemd. Tot slot dankte de voorzitter allen hartelijk voor de ondervonden medewerking. Jaarvergadering „Recht, plicht en orde." Gisteravond heeft met matige belangstellng onze kiesvereeniging haar jaarvergadering in het bondsgebouw gehouden. De voorzitter, de heer Mouwens, opende de vergadering met den christelijker! groet en wenschte de leden een zalig Nieuwjaar, vooral omdat dit jaar, dat op politiek gebied zoo moei lijk voor ons dreigt te worden, Gods zegen maar al te zeer noodig zal blijken te zijn. De secretaris, de heer H. Steens, las daarna, de notulen voor, welke onveranderd werden goedgekeurd. Het jaarverslag van den secr., hoe keurig ook opgesteld, bevatte niet veel nieuws en be stond naast een opmerking over het ledental, dat tot 1300 terugliep, voornamelijk uit een op wekking voor den komenden verkiezingsstrijd. Het verslag van den penningm. gaf hoewel gunstiger dan'L vorige jaar, nog geen rooskleurig beeld van de financiën, waarom de heer Post dan ook eenige behartigenswaardige wenken gaf om de kas te stevigen. Vervolgens las de voorz. een schrijven voor, van eenige leden der kiesvereeniging, waarin deze berichtten, dat zij op 18 Dec. een voor- loopige. studie-club „St. Michael" hebben op gericht en bovendien eenige wenschen opperden ten aanzien der leiding onzer Staatspartij en een motie aanprezen tegen baron v. Wijnbergen. De voorz. gispte de onparlementaire wijze waarop door de onderteekenaars opgetreden wordt, wat wel scherp belicht weid door de verklaring van eenige der onderteekenaars, dat zij absoluut niet wisten, dat hun naam voor bedoeld ingezonden schrijven in dien vorm ge bruikt werd. De heer Meijer, een andere onderteekenaar, bracht eenige grieven naar voren tegen de coalitie en baron van Wijnbergen en verdedigdevervolgens „St. Michaël". De voorz. diende den spr. van repliek, hij vond 't zeer onvoorzichting om te spreken zoo lang men geen volkomen goed gevormd oordeel heeft en daar dit laatste bijzonder moeilijk is, is het veiliger op de leiding te vertrouwen ook was hij van meening dat het geen voldoende ar gument is, de aftreding van baron van Wijnber gen te eischen, alleeij om een paar uitdrukkingen, die voor enkelen onaangenaam zijn wat de tactiek van den leider betreftdie heeft spr. bewondering ook altijd niet, maar over de tactiek van „St.. Michaël" valt ook lang niet te roemen. Wat de houding der Staatspartij tegenover „St. Michaël" betreft, moet spr. opmerken, dat liet nooit de bedoeling is geweest om de studie lust der leden van de kiesvereeniging tegen te werken, maar dat het gaat tegen het zelfstandig karakter, dat het studieverbond wil aannemen. Een motie, zooals voorgesteld ontraadde spr. De vergadering was 't grootendeels met de woorden van den voorz. eens. De heer Post, het woord verkrijgend, zeide met groote belangstelling naar deze vergadering te zijn gegaan, vooral om eens iets naders te hooren omtrent „St. Michaël", maar het is hem niet meegevallen, dat de hoofdzaak, der opmer- kinge bestond uit aanvallen op v. Wijnbergen. Spr. deed een warm en welsprekend beroep op de vergadering om deze beuzelarijen op zij te stellen en onze hechte, historische eenheid te bewaren Wie studeeren wil, ga zijn gang, wie propagan dist wil worden, doe dit, maar niét in een af zonderlijk verbond. De heer Meijer zeide daarna ook de eenheid te willen bewaren en zoo „St. Michaël" met de Staatspartij moest, breken, bedankt hij terstond voor dat verbond. De heer Combrink hield een pleidooi voor meer ontwikkeling der kiezers, ómdat 't gebrek daaraan, veel schuld heeft aan wantrouwen, enz., een goede stap in die richting zou spr. achten, wanneer ervan hoogerhand meer voeling met de kiezers werd gehouden. De voorz. heeft in deze geen illusies wijl 't. streven naar ontwikkeling juist niet heel groot te noemen is. Nadat nog eenigen tijd opgewekt gediscusseerd werd, kwamen de mandaten ter sprake der afgevaardigden naar de vergadering van den Rijkskieskring op 15 Jan. a.s. en de Bondsvergadering op 30 en 31 Jan. Men was 'L er spoedig over eens dat deze niet bindend moesten zijn, wel werd er besloten dat de afgevaardigde naar den Rijkskieskring er bij de vergadering moest op aandringen de kwestie van „St. Michaël' te laten rusten, zoo de onderhandelingen met prof. Aengenent dan nog gaande waren. Met het onlangs genomen besluit van den kring, om het advies van het bondsbestuur inzake „St. Micha el" te volgen kon de vergadering zich overigens vereenigen ook het concept, program der R. K. Staatspartij werd goedgekeurd. Het volgende punt was de bestuursverkiezing. Aftredend waren Mej. v. Abbevé (niet herkies baar wegens bedanken (Th. Mouwens, Joh. Brounts, Corn. Janse en J. Scholte. Gekozen werden de heeren Th. Mouwens, Joh. Brounts, C. Janse, Maagdenberg en C. Scbeffers. De heer Nouwens werd spontaan tot voorz. herkozen. Vervolgens werden de aftredende afgevaar digden naar de kringvergadering, de heeren H. Gonbrink, G.Janse en J. N. Post herkozen, even als hun plaatsvervangers, de heeren Abbevé, v. Dorp en Mouwens. Daarna sprak de voorz. nog een hartig woordje van opwekking, om te zorgen dat door een goed gevulde kas, de leiding van het bestuur in het moeilijke 1925, zoo voortreffelijk mogelijk kan zijn. Bij de rondvraag kwam o.m. de federatie van parochiale propaganda-clubs ter sprake, alsmede de oude geschiedenis van het reglement der kiesvereeniging. Tenslotte werd besloten het reglement bij gedeelten in ons blad te plaatsen, zoodat ieder dan in de gelegenheid is, het regle ment in zijn bezit te krijgen. Sluiting volgde toen op gebruikelijke wijze. Waar het plan voor' deze nieuwe brug, vooral op financieel gebied van zoo'n ingrijpenden aai;d is, zal men er goed aan doen zich eens op de hoogte te stellen van wat gebeuren gaat. Nu is eritiek nog niet te laat Liefdadigheidspredikaties. Zooals blijken mag uit een annonce in ons blad, zullen morgen in de vier parochie-kerken bekende redenaars van elders, liefdadigheids- prdikaties houden ten bate van het R. K. Arm bestuur alhier. Waar het genoeg bekend kan heeten dat dooi de malaise vooral in onze stad cle nood bij velen hoog gestegen is, zal voorzeker het welsprekend woord der predikanten ingang vinden bij de hoorders, en een ruime geldelijke opbrengst ten gevolge hebben. Uitslag verloting Leenmans. Mevr. M. Bos-Stegman, Singel 65, 1 fl. wijn naar keuze., mej. M. Selier, Fabristraat 56, I flesch wijn naar keuze, mej. M. v. Aalten,Broers- vest, 1 flesch advocaat, mej. M. Koning, B. K. Laan 12, 1 bus ananas, mej. M. Kleipool, Tuin- laan 88, eenwerkmand, rnej. M.Warnema, Mathe- nesschestraat 7, 1 flesch wijn naar keuze, mevr. M. v.d. Beek, Broeisvest 9, 1 piot gember, mej. M. v. Diggelen, Havendijk 178, taschje, mej. M. v. Eik, Buitenhavenweg 176/5, 1 pot jam. Luxor. Bovengenoemd theater brengt ons deze week weer een aardig program. Het opent met een vlot gespeelde een-acter. Hierna een leuke drie-acter. „Mijn dochter is slaapwandelaarster" waarin de hoofdrol vervuld wordt door „Karel- tje." Onnoodig te zeggen, dat deze film, waarin werkelijk allerkoddigste momenten voorkomen, een geweldig succes heeft bij het lachgrage publiek. Als eerste hoofdnummer wordt vertoond. „De Qpiumholen van New-York", een aardige sensatie film, waarin tenslotte de verdrukte onschuld zegevieri. Het voornaamste nummer van dit programma is „Allah's Wet". Werkelijk een schitterehjd werk, waarin duizenden medewerken. Het ge heel speelt in een tropische omgeving, onder den invloed van deIslamitische beschaving, welke het ten slotte tegen de Westersche beschaving blijk te moeten afleggen. In de matinee's wordt gegeven „Opium- holen" en „Kareitje." Een aardig programma, wat wij gaarne aan bevelen. KALENDER. Parochiekerk van O. L. Vrouw Visitatie en van het Allerh. Hart van Jezus. Zondag. H. Familie Mis (los uitgegeven) in de nieuwe Missalen 1ste Zondag na Driekonin gen. 2c Oratie van den Zondag blz. 181. 3e Oratie van Driekoningen blz. 1.82.,4e Oratie van den II. Hyginus blz. 1002 uit de Mis Statuit pref. en communie van Driekoningen blz. 29. Maandag. Van 't Octaaf van Driekoningen Mis blaz. 181 met gloria en credo. 2e Oratie van 't octaaf Dinsdag. Octaafdag van Driekoningen Mis blz. 186.' Woensdag. II. Hilaiius Mis. In Medio blz. 1079. 2e Oratie van den II. Felix blz. 1468. Credo Donderdag. II. Paulus kluizenaar Mis blz. 1469. 2e Oratie v.d. II. Maurius blz. 1470. Vrijdag. H. Marcellus Mis blz. 1473. 2e Oratie van de H. Maagd. 3e Oratie voor Paus of Kerk blz. 188. Zaterdag. H. Antonius abt Mis Os justi blz. 1099. Evangelie Sint lumbi blz. 1089. 2e Oral ie voor den Paus blz. 188. a.s. Zondag. Van den 2en Zondag na Drie koningen. De nieuwe Koemarkthrug. Op verzoek van meerderè raadsleden, heeft wethouder Houtman goedgevonden, dat de plannen en teekeningen van de nieuwe Koe- marktbrug voor ieder belangstellende te zien zijn in de commissiekamer op het Stadhuis. Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. B. en W. van Schiedam hebben bij hun besluit van 5 Januari 1925 definitieve vergunning ver leend aan de Maatschappij „HYDROLEO" tot oprich ting van een fabriek voor de fabricatie van oliën, vetten en daaruit te bereiden producten in het pand Nöordvestsingel nos. 57/59, kadaster Sectie H. No. 738, met één stoommachine van 25 P.K., en 2 stoomketels van resp. 15 en 18 M2, ve.rwar- mingsopvvervlak, drijvende diverse roerbakken, molens, exhausters, pompen, e.d. vergunning verleend aan lo. de N.V. „ACETYLENA", Bijkantoor Rotterdam, tot oprichting van een benzine installatie met ondergrondsch reservoir en bo- vengrondsche aftapinrichting met een inhoud van 2000 L. in de Lange. Nieuwstraat, kadaster Sectie L. No. .571 (ged.) Vóór het pand Lange Nieuwstraat 27 en 2o. de firma W. HASEKAMP ,C,0 tot uitbreiding van de stoombranderij en gistpak- kerij in bet pand Willémskade 2931, kadaster sectie L. No. 2270, met 3 electromotoren van resp. 3, 10 en 30 P^K., drijvende 2 ventilatoren en één voedingspomp, en met een graanmaalderij in het parui Willemskade 27, kadaster Sectie L. No. 2269, met. 2 electromotoren van resp. 22 en 208 P.K., drijvende 9 maalderijwerktuigen. Sehi dam, 10 Jan. 1925. lste ZONDAG NA DRIE KONINGEN. De hernieuwing der geheimenissen van 's Heeren leven in hun liturgische viering, is geen 1

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 2