generaal Wood, gouverneur van de Phüippijnen verschillende besprekingen gehouden, waarbij zij overeenstemming bereikten in zake het eilandje Palmas. Generaal Wood is niet bereid mede- deeiing te doen over zijn rapport aan Washing ton, daar hij dit als vertrouwelijk beschouwt. Zooals men weet, doen de Vereenigde Staten rechten gelden op dit eilandje dat inderdaad 60 K.M. binnen de grens der Philippijnengroep ligt, terwijl er tot heden steeds de Nederlandsche vlag gewapperd heeft en de weinige Philippines die ea wonen onder Nederlandsch bestuur staan. De bijzondere reden waarom Amerika dit eiland voor zich opeischte is, dat het gebruikt zou worden als een samenkomstplaats voor opium-smokkelaars en voor Chineesche arbeiders die langs dezen weg'de immigratiewet ontduiken. Reorganisatie. De heer Oud, lil van de Tweede Kamer, heeft aan den minister van waterstaat de volgende vraag gesteld Is de minister bereid aan plannen tot reorga nisatie van het Staatsbedrijf der Posterijen, Telegrafie en Telefonie geen uitvoering te geven, alvorens de Sta ten-Generaal in de gelegenheid zijn geweest om een oordeel uit te spreken over de rapporten der commissies, ingesteld om den minister te dezer zake van advies te dienen Smokkeling en ongedekt vervoer van gedistilleerd. Dc heer Staalman lid van de Tweede Kamer, heeft aan den minister van justitie de volgende Vraag gesteld Is de minister in staat en bereid een overzicht te geven van heb aantal veroordeelingen en de daarbij opgelegde straffen betreffende het smok kelen en ongedekt Vervoeren van gedistilleerd en andere overtredingen van de wetgeving op op den accijns van gedistilleerd gedurende 1924 Herziening militair straf procesrecht. Bij gemeenschappelijke beschikking van de ministers van justitie, van marine cn van oorlog is benoemd tot lid der commissie aan welke is 'opgedragen eene herziening van het militair strafprocesrecht, tnr. M. H. de Boer, advocaat en 'procureur te Utrecht. Fusie van geheelonthoudcrsvereenigingen. Het hoofdbestuur van de Nederi. Vereeniging tot afschaffing van alcoholische dranken heeft besloten, van de a.s. aigemeene vergadering van die vereeniging machtiging te vragen de noodige maatregelen voor te bereiden, ten einde te ge raken tot fusie van de niet-confessioneele alge mei ne geheelonthoudersvereenigingen in Neder land de Algem. Nederi. geheelonthoudersbond, dbeide vereenigingen van Goede Tempelieren on de Nederi. Vereeniging tot afschaffing van alcoholische dranken. Jubilé-bedevaart 1925 naar Rome Het Uitvoerend Comité van de Jubilé-bede- vaart 1925 naar Rome verzoekt ons, in aan sluiting op de'eerste mededeelingen voor eenigen tijd in de R. K. Pers verschenen, het navolgende te willen berichten. Uitvoerige .'circulaires, bevattende alle ge- wenschte' inlichtingen, zijn dezer dagen verzon den aan allen, die zich voorloopig als deelnemer opgayen. Deze circulaires zijn op aanvrage ver krijgbaar voor Groep I bij den administrateur van het Comité, den heer J. Kamerbeek, Venlo, Beg/jinngang 15 ;-voor Groep II (Missiegroep) bij den zeereerw. pater A. J. Koenders, Garmelie- 1 nkioosler Oss of bij een der missiehuizen in Nederland voor Groep II bij liet R. K. Werk liedenverbond, Drift 1012, Utrecht. De datums der reizen zijn als volgt vast gesteld Vóór Groep 1, 12 Mei tot 2 Juni. Voor Groep II, 12'Mei tot 28 Mei. Voor Groep III, 14 Mei tot 25 Mei. Voor wat betreft de prijzen der deelname ver wijzen wij naar de in dit blad voorkomende ad vertentie betrekking hebbende op deze Neder landsche Jubilé-bedevaart. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Voor onze armen. De collectes die gister in de verschillende parochie-kerken ten bate van het R. K. Arm bestuur zijn gehouden, hebben de mooie som van 2442,16 en een toezegging van 100 brooden opgebracht. Van de onderscheiden kerken was de opbrengst als volgt O. L. Vr. Visitatie 948,61 St. Jan Baptist 750,94 O. L. Vr. Rozenkrans 411,73; H. Hart 318,42 én 100 brooden Kapel dea Eerw. Zusters Theresianen 12,46. Schijn bedriegt. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is plotseling overleden de 60-jarige P. A. Urbanus de man was sedert 4 jaren werkloos en had het voorkomen van hulpbehoevend te zijn en wist nóg al het meelij op te wekken. Van het Burger lijk Armbestuur genoot hij een wekelijksche ondersteuning en had laatstelijk bij monschen in.de. Villastraat, tegen een kleine vergoeding alleen nachtverblijf. Hoewel sedert korten tijd door het Burgerlijk Armbestuur do armelijke toestand in twijfel Werd getrokken, bleef hij zijn wekelijksche on- d. i' S urhng toch genieten. Thans echter, bij zijn overlijden zijn de ver moedt ns bewaarheid, op het lijk word bevonden 1 -bunkbockjes tot een gezamelijk bedrag 161/8.76 en bovendien veel buitenlandse!/, w ..rdeloos, papieren geld. Door de politie a u ander in beslag genomen en door de van hot Burgerlijk Armbestuur zal een beiiöor/ijke ter aardobestelling plaats hebben. Over zoover het armbestuur meent recht te hebben zal hij de rekening, vereffenen, terwijl Voor zoover bekend een nichtje van den over ledene met deze aangelegenheid in kennis, is gesteld. Stedelijk Muziekcorps. De Vereeniging van leden uit het Stedelijk Muziekkorps zal Zaterdag 17 Januari a.s. in het gebouw van de R. K. Volksbond haar jaarlijkse!/ feestconcert geven voor leden, donateurs en genoodigden. Door de Schiedamsehc Tooneel vereeniging „Utile Duld" is de welwillende medewerking toegezegd en zal tijdens een gezellig samenzijn, dat gehouden wordt na afloop van het program ma, optreden de heer W. H: IJdo humorist van den Haag. Toonkunst. Solisten - Concert. Vrijdag 16 Januari zal in Musis Sacrum" door de afdeeiing Schiedam van „Toonkunst" een solisten-concert gegeven worden, dat een groot muzikaal genot belooft. Twee dezer solisten, de heeren Ed. van Beinum (piano) en Hugo Nol- thenius Jr (violoncel) zijn geen vreemden voor Schiedam de eerste, een uitstekend pianist, is de dirigent van het Dames-Kooi1 der afdeeiing, dat onder zijn leiding bij het 50-jarig bestaan der Muziekschool zoo mooi heeft gezongen, de heer Nolthenius Jr. is de voortreffelijke cellist van het Concertgebouw, die de eerste maal, toen solisten-concerten van „Toonkunst" werden gegeven, hier is opgetreden en zoo buitengewoon voldaan heeft dat hij nu op speciaal verzoek hier opnieuw zal spelen. De heer Nolthenius zal o.a. de prachtige Suite van Reger voordra gen, zooals de componist die bedoeld heeft, na melijk zonder eenige begeleiding, eenwaagstuk, dat de heer Nolthenius echter gerust op zich nemen kan. Als derde solist en in Schiedam nog niet bekend treedt mevr. Cora de Lange-van Rijn uit Alkmaar op, een sopraan-zangeres van gansch bijzondere' qualiteiten, die verleden jaar bij het muziekfeest ter gelegenheid van de aigemeene vergadering van de Maatschappij van Toonkunst de sopraan-partij in „die Jahreszeiten" zoo mooi gezongen heeft, dat alle bladen vol lof over haar waren. Mevr. de Lange beschikt niet alleen over een mooie stem, maar haar stem is ook technisch uitstekend ontwikkeld en wat zeker van het allerhoogste gewicht is, zij zingt met gevoel. Daar alle leden der Maatschappij gratis toe gang hebben, verwachten wij een volle Musis- zaal op lb Januari. Iets nieuws. Door Ber Janse, Boterstraat 63, alhier, is in den handel gebracht een artikel onder de be naming „Creme de Beurre". Waar anderen de benaming hoofdzakelijk afleiden van den smaak, is hier van deze gewoonte afgeweken en is de kleur aanleiding dezer benaming geworden. Ook de naam „Boterstraat", „Rue de Beurre", waar de zaak gevestigd is, is niet geheel reemd aan) de benaming. Het artikel verder aangeduid als Boisson su Cree is type likeur en is verkrijgbaar naar ieders beurs in drie kwaliteiten. De heer Janse heeft ons een fleschje van zijn product laten proeven en wij beamen volkomen zijne aanprijzing, dat Creme de Beurre is een over heerlijk en pittig likeurtje. Onderscheidene fijne re en maagversterkende ingrediënten zijn de grondtoon, terwijl het gebruik van surrogaat of zoeting anders dan suiker is buitengesloten. Wij zagen ook een en ander in de zaak uitgestald; de frissche tintelende kleur en opmaking der flcs- schen n/aakt een zeer prettigen indruk. Gevonden voorwerpen. Te bevragen aan het Hoofdbureau van po litie op alle werkdagen van 1 tot 2 uur 's middags: portemonnaie inh. 3 zegels, ring met sleutels, d. tasch met zakdoek, ring met 4 sleutels, hond, zakmesje, ceintuur, bruine heerenhandschoen, koperen horlogeketting, zangkoorkaart, pet, sleutel, enveloppe inh. inkomstenbelasting, hee* renhoed. Bij vindeis zwaite jongensmuts, J. Brouns, Korte Achterweg 21 ceintuur, C. Vol, van Be verenstraat 15 postduif, J. Kramer Freher, Vidastraat .15handschoen, J. soenewegen, Grofbaan 25/15 horloge in a/mband, H. Man denmaker, Ged. Broersvest 36 portretje in étui A. Gudde, Nieuwe Haven 277A hond, J..v.d. Berg, Noordmolenstraat 58b 3 pinken, v.d. Most, Noordvestsingel 147 roode hoed, H. Veldman, Mariastraat 98b portefeuille L. Holleman, Houtstiaat 8/4 pantoffeltje, J. v.d. Tintel, Mariastraat 47 kinderhalsketting, Trij- selaar, Maasstraat 28 bruine hond, J. Roeper, Anth. Muijsstraat 63b koralen halsketting met zilveren sluiting, W. Krommenhoek, Kortland straat 8 rood bruine sjaal, J. Lips, Ouddorp- schestraat 23b contributieboekje der R.K. Transportarbeiders, L. v.d. Winkel, Parallelweg 214 bruin lederen portemonnaie met inb., B. Wiegcr, Rolterdamsche Dijk 118 sleutel, C. v.d. Touw, Singel 183 portemonnaie met inh. Wed. van Pelt, Boterstraat,62 bruinkinderhandschoen t.je, J. Adriaanse, Geervlictschestraat 50 jonge herdershond, Dr. de Ranitz, Tuinlaan 96 kinder handschoen, T. van Ws,- Weslfrai/kelandsche- straat 94 ceintuur, P. Kloppers, Nieuwstraat 1 a heerenhandschoen, D. Duimel Kreupel- st.raat 23 kinderkousje, C. Crama, Broersveld 18/1 broodzak met blikje, P. Koogje, Voorne- schestraat 30b postduif, C. Lourens, Nieuwe Buurt 20 wollen saai, J. G. Scheifers, Nieuwe Haven 15 schaar met ketting, J. Verweij, Kin- derbuurt 17; haarkam in étui, G. Mak, Ged. Broersvest 58a kinderbontje, M. Groenewegen, Bon/meischestraat 16. Pandora. Hannele's Hemelvaart, de film, vervaardigd naar liet bekende tooneelspel van Gerard Haupl- man is heden het hoofdwerk in Pandora. De ontroerende teer-dichterlijke schepping van den grooten schrijver is in deze film al héél goed getroffen. Onwillekeurig leeft men mee met de arme Hannele, die door een ontaarden vader den dood wordt ingejaagd en in de laatste pogen- blikken van haar leven invisioenen ziet wat alleen een kind kan fantaseeren met een reine ziel en een devoot verbeeldingsleven. Deze film is waarlijk een meesterwerk èn dooi de opzet en afwerking en door het prachtig spel dat de artisten geven. Voor de pauze gaat het „Eenzame pad" een smokkelaarstragedie naar liet oude en beperoefde Amerikaansche recept gemaakt voorts goe de muziek. Een mooi programma UIT ROTTERDAM. IV. R. Theater. De directie van W. B. heeft ook thans weer voor een zeer aardig programma zorg gedragen. Na een actueel journaal en dito revue, waa/in we o.m. een interessante opname te zien kregen uit het leven der wespen, werd een aanval op onze lachspieren gedaan met een klucht in t/^e acten, getiteld „De Deurwaarder", een f/rm waarom de geheeie zaal heeft geschaterd. Als toe gift werd ons een blik vergund in het dagelijkse!/ leven der filmartisten. Als eerste hoofdfilm ging voor de pauze „De Huwelijksmarkt" een aardig vlot gespeeld blij spel, met een ingewikkelde intrigue, wat ziel/ echter ten slotte tot aller genoegen ontknoopt. De hoofdschotel van dezen avond was „De Geheimzinnige Postdiefstallen", een wild-west- film met in de hoofdrol de bekende reus William Russell. Een zeer góede film, zoowel wat spel als gehalte betreft. Alles bij elkaar een aardig programma, wat wij gaarne aanbevelen. lij o! krachtens wetten ol verordeningen voor geschreven en andere ofUcieele al- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. B. en W. van Schiedam hebben bij hun besluit van8Januaril925 VERGUNNING VERLEEND aan de N. V. TEGELFABRIEK „SCHIEDAM" tót uitbreiding van hare fabriek in hetpandNoord vestsingel 139/141, kasaster Sectie H. No. 701, door bijplaatsing van 3 electromotoren van resp. 2, 3 en 20 P.K., drijvende diverse werktuigen, door verplaatsing van de smederij en door verwijdering van een stoommachine van 10 P.K. ,S c h i e d a m, 12 Januari 1925. Gemengd Nieuws. D e „M ercurius" verloren. Het stoomschip „Mercurius", onlangs gestrand bij Gibraltar, is bij de voorste brug in tweeën ge broken en kan als totaal verloren beschouwd worden. Gepoogd zal worden, de lading te redden, zoodra het weder ginstjg is. T r e i n b o t s n g. Op het Centraalstation te Amsterdam heeft gisteravond om ongeveer elf uur een botsing tusschen een personentrein en een losse machine plaats gevonden, die gelukkig nog al schappelijk is afgeioopen. Op dat oogenblik kwam de Zandvoortsche trein binnen aan de linkerzijde van het derde perron West. De snelheid was op het oogenblik dat de locomotief zich reeds onder de kap bevond, afgeremd tot op plus minus vijftien kilometer, toen de machinist plotseling bemerkte, dat een losse, machine zich via het middenspoor naar het rangeer-emplacement begaf, en op het wissel reed dat het middenspoor met dat yan den binnenkomenden trein verbindt. Oogenblikkelijk draaide Hij de handle van de Westinghouse snelrem geheel om hetgeen dezelfde uitwerking heeft als het overhalen van de noodrem. De remblokken sloegen met een harden klap aan maar ofschoon de trein schier onmiddellijk tot stilstand werd gebracht raak ten de beide locomotieven elkaar toch. In de compartimenten van den vollen trein werden de menschen als kegels door elkaar ge worpen. Hier en daar gingen de gloeikousjes van het gaslicht stuk of schoven de zitbanken los en gleden een eind naar voren. Er had een kleine paniek plaats. Door bet gegil raakten eenige vrouwen overstuur en vielen in onmaoht. An deren gooiden de portieren aan beide zijden open en verlieten reizigers en reizigsters hals over kop den trein. Niet het minst waren zij geschrokken, die op vrienden of verwanten, die met den Zand- voorters moesten aankomen, stonden te wachten. Van alle kanten snelde stations- en trein personeel toe. Ook de chef van het Centraal station was daarbij. De Geneeskundige Dienst werd van verschillende zijden opgebeld en al heel spoedig waren twee auto-brancards naar het Amsterdamsche hoofdstation onderweg. Niet te vergeefs, want er waren een aantal gewonden. Geen hunner was echter zoo ern stig, dal hij niet loopende naar het klachten bureau voor reizigers, aan het eerste perron, gelegen kon loopen. Dit was in een ommezien herschapen in een verbandkamer. Het bleek, dat zeven reizigers bloedende verwondingen, zij het dan ook van lichten aard hadden gekre gen. Op één na waren deze kwetsuren aan den neus of aan het voorhoofd. Eén reiziger had een verwonding aan de knie. Een nog grooter aantal had builen en schrammetjes, terwijl acht a negen reizigers met hun zenuwen over hoop lagen. Het ongeluk is ontstaan, doordat de machinist van de losse machine door een onveilig sein was gereden. De gestoorde bruiloft. Donder dagmiddag gacl te Lopik (U.) een bruiloft plaats, die niet zonder hindernissen is afgeioopen. De gasten werden in tentwagens naar het Raadhuis gereden, doch op een piek waar de weg niet ai te breed is, schrok een der paarden voor een motor van een auto en sprong met wagen en al in de Voorwetering. De passagiers van de andere wagens bemerkten hun vrienden al spaitelende in het water en sprongen uit de wagens om hun de behulpzame had te bieden. Het mocht geluk ken allen behouden op het droge te bi'engen. Daar evenwel ook de vader van de bruid A zich onder de drenkelingen bevond ontstond er eenige stagnatie cn duurde het nog geruimen tijd eer het huwelijk kon worden voltrokkem Waarna men vol goeden moed huiswaarts toog en de bruiloft een aanvang nam. Een rijwielagent om vei gere den. In de Middellandstraat te Rotterdam is eergisternacht de rijwielagent J. H. Schmidt door een. auto overgereden. De fiets werd ver nield, doch de agent liep slechts licht letsel aan de beenen op. Toen de auto had stilge houden, stak de chauffeur, die in beschonken toestand verkeerde, zijn hoofd uit den wagen om te zien hoe alles was afgeioopen. Goddank, dacht hij, de man staat weer. Maar tot zijn grooten schrik kwam deze op hem af en toen ging het samen naar het politiebureau aan de witte de Withstraat. Gelukkige vondst. Bij een herstelling in het kerkgebouw der Hervormde gemeente te Twijzel (Fr.) werd in een verborgen hoek 700 aan oude munten,alsmede een goud kelkje gevon den. Ongelukken. Op den hoek van de Bak kerstraat en het Rembrandtplein te Amsterdam is gistermiddag omstreeks drie uur een man van middelbaren leeftijd die, volgens oogge tuigen vermoedelijk in gedachten verzonken, liep te wandelen, door een tramwagen van lijn 5 gegrepen, tengevolge waarvan hij een bloedende hoofdwonde opliep. Bij aankomst in het gasthuis bleek hij reeds overleden. Eergistermiddag heeft de gehuwde arbeider R. R. te Lieshout bij den aanbouw van de biel brouwerij der firma GebiSwinkeis aldaar eeii balk op het hoofd gekregen. Hij kreeg een sche delbreuk en is in het ziekenhuis te Helmond aan de^gevolgerr overleden. Uit het N.-Holl.'Kanaal te Alkmaar is gistermorgen het lijk opgehaald van den jeug digen D. v. D., geboren te'Rhenen en wonende te Bergen (N.-H.). Hij werd sinds een maand vermist. Branden. Te Borculo is gister een boer derij afgebrand, waarbij een paard, twee koeien en drie varkens omgekomen zijn. In den nacht van Donderdag op Vrijdag is te Overlar/gel (N.-Br.) de boerderij van den landbouwer T. v.d. Loop gel/eel afhebrand. Niets kon gered worden. Verzekering dekt de schade. De oorzaak van den brand is onbekend. De moordaanslag te Delden. Om trent den moordaanslag op de zuster van den pastoor te Delden, vernemen wij nog het vol gende De dader, de 36-jarige kleermaker A. W., is een zeer zenuwachtig man. In Mei j.l. had hij zich'voor de rechtbank a/hier te verantwoor den, omdat, hij den pastoor een klap in het gezicht had gegeven. De rechtbank veroordeel de hem destijds tot een voorwaardelijke ge vangenisstraf van een paar dagen. De wrok tegen den pastoor bleef echter bestaan, omdat A. W. recht meende te hebben op een stukje grond bij de kerk dal naast zijn woning was gelegen. Hij heeft zich nu blijkbaar op den pastoor willen wreken, door diens zuster aan te Vallen. De hamer, waarmede hij den aanslag volbracht, had hij 's morgens van een smid geleend. De toestand van de gewonde dame is in zoo verre bevredigend, dab er geen onmiddelijk levensgevaar bestaat. V a 1 s c h e rijwielmcrken. Een bewo ner van Bennebroek had aangifte gedaan,'dat men zijn rijwielplaatjc verwisseld had voor een valscli plaatje. De recherche stelde een onder zoek in en kwam terecht in de rijwielwerkplaats van G. van L. te Schoten. Daar werden gedeel telijk voltooide nagemaakte belastingplaatjes en eenige stukjes alumin'um en lood gevonden, waarop afdrukken van het merk voorkwamen. In zijn bezit worden nog gevonden tien vijlen, gewikkeld in een papier, waarop de naam van een scheepswerf stond. Van L. verklaarde, de vijlen gekocht te hebben van den magazijn mees ter bij bedoelde scheepswerf, P .v.d. G., Deze zei, de gereedschappen in de Jodenhoek te Amster dam te hebben gekocht. Men vond te zijnen huize nog meer gereedschappen,die waarschijnlijk ook van diefstal afkomstig zijn. Zij zijn in beslag ge nomen. Beiden zijn in verzekerde bewaring ge steld. Intusschen bleek uit het onderzoek, dat het rijwielplaatje niet vervalscht was. G. vanL.isdaar na op vrije voeten gesteld, doch er zal een ver volging tegen hem worden ingesteld wegens poging tot vervalsching van rijwielplaatjes. Mist in Londen. Ten gevolge van den mist had Zaterdag in Londen weer een belang rijk aantal verkeersongelukken plaats en werd een groot aantal treinen opgehouden. Het merk waardigste ongeluk gebeurde in Holland Park Avenue, waar een botsing plaats had tusschen

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 2