DAGBLAD VOOR SCHIEDAM ER OMSTREKEN* FEU ILL ETON, Het geheim van het moeras. 48ste Jaargang. PinsdaQ 13 Januari 1925.\0 14147 Advertentiën: 1—5 regels 1.75elke regel daarboven 35 cent,. 3 maal BureauKOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85 Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post f 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regfl. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. !»f500 bU Je,v®°?.lana? 9eheele mvaiTdil.il1 2111) hij verlies van een hand, voet of oog f 2(11) bij dood I 200 bB verlies van een 60 VCr''CS.V°" Min elton andere, vinger, De verzekering wordt gewaarborgd'door deN.Hol" Alaem.^Ver^,"k ScSam Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere offlcieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. B. en W. van Schiedam brengen ter openbare kennis, dat het d.d. 27 Augustus 1924 afgekon digd verzoek van A.VAN MEI; RS om vergunning tot oprichting van een slachterij van rundvee en varkens en een rookerij en kokerij van vle.esch- waren achter het pa^d Lange Achterweg 24, ka daster Sectie B. no. 1036, overeenkomstig zijn daartoe nader gedaan verzoek, hij besluit van hun College d.d. 12 Januari 1925 buiten verdere behandeling is gesteld. Schiedam, 13 Januari 1925. Buiteniaudsish Nieuws, DE CONFERENTIE VAN PARIJS. De conferentie zal definitief aan de Ver. Sta ten toewijzen 62 millioen gouden marken, op hun rekening goedgeschreven door België op de ontvangsten van de Roer. De overblijvende 970 millioen zullen terugbetaald worden van Sept. 1926 of in 17 annuileiten zonder rente. Bij wijze van schadevergoeding voor zijn na tionale staten zal Amerika 12 1/4 pCt. ontvangen der Dawesbelalingen. Voor het eerst sedert de niet-ratificatie van het verdrag zullen de Ameri kanen aldus een intergeallieerde overeenkomst onderteekenenj die de scliadeveigoedingsbeta- lingen van Duitschland regelt. Churchill zal Woensdagmiddag naar Londen vertrekken. Blijkens het overzicht van den betalingsagent heeft deze in December aan of voor rekening der landen, die recht op Schadevergoeding hebben, 58.59 millioen gouden marken ontvan gen. De betalingen voor de onkoslen der Com missies van Herstel, voor het Rijnland, de mili taire en de marinecqntrole. bedragen ca.. 5.77 millioen. Voor den dienst der buitenlandsche leening is in Dec. gehoekt 7.24 millioen. olgens dezelfde stalisliek heeft de agent, sedert de oprichting van zijn bureau, 280.29 millioen be taald. DE DITITSCHE CRISIS. Naar. een oplossing. Volgens berichten uit parlementaire krin gen is het resultaat der besprekingen die dr Luther gister heeft gehad, geweest, dat een Rijkskabinet, dat in verbinding staat tot de verschillende fracties, niet mogelijk is, en dat ten hoogste een boven de partijen staand Kabi net in aanmerking kan komen. De Germania noemt de vooruitzichten voor een dergelijk Kabinet niet ongunstig. De volgende zitting van den Rijksdag is op Woensdagmiddag vastgesteld op de agen da is nog rekening gehouden met de regeerings- verklaring. De minister van financiën dr. Luther heeft gister zijn informatorische besprekingen met de fracties den ganschen dag voortgezet. Hij heeft de vertegenwoordigers ontvangen -van het Centrum, de Duitsch-Nationalen, de Duil- sche Volkspartij, de DuiLsch-Dernocraten en de Beiersche Volkspartij. De kern der besprekin gen is de vorming van een regeering, waarin zonder dat cle fracties gebonden zijn, iedere fractie vertegenwoordigd is met vertrouwen, die tot de fractie behoort, terwijl overigens de ministerpositie door Staatssecre tarissen zal plaats hebben, waarhij de Rijkskanse lier tot op zekere hoogte rekenschap zal houden met de politieke kleur. De onderhandelingen liepen verder over de wijze waarop bij het practische werk nauwere voeling tusschen de regeering en de fracties tot stand kan worden gebracht. Het centrum heeft een fractievergadering gehouden over deze nieuwe grondslagen en heelt onder voorbehoud zijner definitieve beslissing, na kennis genomen te hebben van de algemeene samenstelling van het kabinet, met algemeene stemmen het plan goedgekeurd. De leiders der Duitsche Volkspartij hebben het plan principieel goedgekeurd. De Duitsch- fsationalen houden heden een fractie- en een b es tu ursv erga d ering Rijkskanselier Marx is voorloopig belast met de portefeuille van den minister voor het bezette gebied in plaats van den afgetreden dr. Hoefle. OOSTENRIJK. De Commissaris-Generaal van den Volken hond mr. Zimmerman heeft een nieuw rapport aan den Volkenbond gericht, waarvan de publicatie te Weenen zeer veel opzien heeft ge baard. De commissaris-generaal heeft dikwijls in harde bewoordingen de uitvoering van de saneeringsactie becritiseerd en hierbij dikwijls de meening uitgesproken, dat de tegenwooidige richting van de Oostenrijksche financieele poli tiek niet op het bereiken van een budgetair evenwicht gericht schijnt te zijn. Deze en eenige ander meeningen in het rapport van den com missaris-generaal worden in de Weensche pers heftig bestreden. Men houdt inr. Zimmerman voor, dat hij blijkbaar den indruk onderschat, die dergelijke beweringen in het buitenland over den algemeenen toestand van Oostenrijk moeten maken. Re commissaris-generaal leidt zijn rapport in met woorden van dank aan den laatsten Bondskanselier dr. Seipel en den minister van financiën dr. Kienbock. Ilij schrijft dat heide ministers in de geschiedenis als patriotten zul len voortleven, die in hel jaar 1922 Oostenrijk van den rand van den afgrond gered hebben. De regeeringswisseling heeft echter een vertra ging in de uitvoering van de overeenkomst van Genève ten gevolge gehad, waardoor, mede in verband met de grootere moeilijKheden in den hudgetairen toestand, ingrijpende bezuini gingsmaatregelen noodig worden geacht. Mr Zimmerman eischt de onmiddellijke uitvoering van een reeks hervorrningsmaatregelen, voor namelijk de uitvoering van acht te Genève aan bevolen bezuinigingsmaatregelen, die nog niet uitgevoerd zijn, w.o. bespoediging van het ont slag der ambtenaren en vereenvoudigingen in het bestuur. taris Hughes worifft gemeld, dat het waarschijn lijk is, dat Rusland en Duitschland zullen worden uitgenoodigd deel te nemen aan de bijeen te roepen tweede ontwapenings-conferentie te Was hington. oen man van 23) Helene schudde ontkennend het hoofd. Bij de teedere aanraking was een schok van ont zetting door hare leden gegaan. ,,lk voelde mij alleen wat vermoeid en mat", antwoordde zij op zachten toon ,„èn mijn stemming maakt mij weinig geschikt voor een vroolijk gezelschap." ,,Zöo moest u eigenlijk niet spreken, vandaag op uw verlovingsdag." Zij keek hem rnet wijdgeopende oogen aan en hij had wel blind moeten zijn, als hij het afgrijnzen niet in haar donkere'oogen gelezen had. „Vandaag", vroeg zij. „Moet het dan wer kelijk vandaag al zijn „Ik moest u minder innig liefhebben He- lene, als ik met een langer uitstel genoegen nam. Ook deelde uw oom mij zooeven mede dat alle toebereidselen reeds getroffen zijn' Gedurende het diner zal men "ons als jona ste bruidspaar bekend maken." Helene had het hoofd gebogen. Zij sprak met verder tegen, doch toen 'Kruiskamp, mis schien aangemoedigd door haar toestemmend zwijgen een poging dee<i om zijn arm oin haar DE FRANSCII-DUITSCHE BESPREKINGEN. Trendelenburg, de voorzitter der Duitsche delegatie, heeft aan Raynaldy meegedeeld, dat de Duitsche delegatie het Fransche voorstel voor een modus vivendi verwerpt. De Franschen hebben ten gevolge dezer weigering aan Trende lenburg een nieuw voorstel gedaan onder den vorm van een overeenkomst op korten termijn, geldig voor 6 8 maanden. Trendelenburg zal heden het antwoord der Duitsche delegatie inee- deeleu. DE OPIÜMCONFERENTIE, Officieel wordt medegedeeld, dat burggraaf Cecil of Chelwood lot hoofdgedelcgcerde van Engeland voor de opiumconferentie te Genève is benoemd, in plaats van Lord Salisbury, die hoewel zijn toestand na zijn val op de jachtpartij bevredigend is niet in staat zal zijn tijdig genoeg een reis te ondernemen om aanwezig te zijn bij de opening van de conferentie op 19 Januari. ZWEDEN EN IIET PROTOCOL. In de troonrede bij de opening van het Zweed- sche parlement zeide de koning omtrent het pro tocol van Genève, dat het lot daarvan nog zoo onzeker is, dat nog niet kan worden gezegd, of het aan de volksvertegenwoordiging zal worden voorgelegd. De openingsplechtigheid droeg een bijzonder karakter door de omstandigheid, dat de oudste zoon van den kroonprins aan den koning den eed van trouw aflegde. De plaats van Branting werd ingenomen door den minister van Buiten landsche zaken, Unden. zijn verbitterslen vijand Bajram Vur met het overschot van zijn soldaten over de grens heeft gedrongen. Bajram Vur moest, op Joegoslavisch gehied vluchten en is zonder tegenstand door de Joegoslavische grenstroepen gevangen genomen. TSJECHO-SLOWAKIJE. Een herderlijk schrijven van de Slovaak- sche bisschoppen verbiedt den Katholieken zich aan te luiten hij socialistische organisaties, en schrijft voor aan de priesters om hen, die zich aan dit verbod niet zouden houden, geen absolu tie hij de biecht te schenken en niet tot de Com munie toe te laten. De Slovaaksche sociaal-democraten hebben op hun congres te Pressburg besloten, den her derlijken brief te beschouwen als een aange legenheid van algemeen staatsbelang, welke alle coalitiepartijen aangaat. De eerstvolgende bij eenkomst van de rcgeeringscommissie van vijf zal zich met de Mak bezighouden. BRANTING. In verband met den langen duur van de ziekte van den Zweedseben premier Branting, dringen de bladen er op aan, dat hij zijn ontslag zal nemen In regeëringskringen wordt gezegd, dat, tenzij zijn toestand verbetert, Branting binnenkort door een ander zal worden vervangen. ENGELAND EN RUSLAND. Rakofsky de vertegenwoordiger van Sovjet- Rusland te Londen is naar Moskou vertrokken. Enkele dagen te voren heeft hij een onderhoud gehad met Chamberlain, den Engelschen mi nister van buitenlandsche zaken. Naar de bla den vernemen droeg dit onderhoud een riend- schappelijk karakter en volgens de beschouwin gen in de bladen, heeft Rakofsky het thans wen- schelijk geacht om naar Moskou te gaan, klaar blijkelijk om over de Engelsch-Russische be trekkingen te beraadslagen. TROTSKI. De Russische emigrantenbladen te Parijs vernemen uit Riga, dat de Trojka (het drieman schap Stalin, Kamenef en Zinowjef) vredeson derhandelingen met Trotski heeft aangeknoopt. Frunz heeft in opdracht van het driemanschap Trotski bezocht en bracht meer dan twee uur bij hem door. Het politiek bureau schijnt het conflict met Trotski dus in der minne te willen regelen. TWEEDE ONTWAPENINGSCONFERENTIE m verhand met'het aftreden van staatssecrc- heen te slaan; belette Zij hem dit door een vlugge bijna onstuimige beweging. „Het is mijn plicht, u nog eens te zeggen dat ik uwe genegenheid niet kan beantwoorden"' sprak zij op een eigenaardig stroeVen toon die in haar mond vreemd genoeg klonk, „ik kan u uieis anders beloven dan dat ik naar geweten mijn plichten zal vervullen. Daarmede "moet u zich tevreden stellen. U zult mij nooit kunnen verwijten, dat ik u in twijfel gelaten heb over hehr"den' Waar0m ik UW aanZoek aangenomen Kruiskamp streek in zijn verlegenheid met de witte handschoen over zijn dunne gele ha ren. „Hoe zou ik er toe komen, zulk een engel ooit verwijten te doen," trachtte hij te schertsen. „Ik zal mij veeleer door volhardende liefde trachten te veroveren, wat u mij nu nog ont zegt." Helene schudde het hoofd, alsof zij hem alle hoop op zulk een mogelijkheid wilde benemen. „Hebben de nasporingen, die u in betrek king tot mijn vader in het werk wilde stel- len, al eenig resultaat gehad", vroeg zij haastig. „Wanneer zal ik tot mijn oom kunnen gaan om hem te zeggen dat hij verkeerd ingelicht is, «at mijn ongelukkige vader noch lichtvaardig noch misdadig geweest is I,..;!" ^''woorden klonk een onderdrukte haitstochtehjkheid, die Kruiskamp blijkbaar ITALIË. Naar de „Tribüna" verneemt, bereidt het ministerie van justitie een bijzonder wetsvoor stel voor, dat gericht is tegen de verbreiding van pornografische geschriften. Strenge straffen zullen krachtens dit ontwerp worden opgelegd aan schrijvers, uitgevers en drukkers van gein- crimeerde geschriften. De politieautoriteiten in geheel Italië zullen last ontvangen alle on zedelijke geschriften te controleeren en in beslag te nemen. HET ONTSLAG VAN HUGHES. De politieke deskundigen gelooven, dat het ontslag van Hughes de dageraad is van een nieuw tijdperk in het politieke beheer van het land en dat president Coolidge voortaan persoonlijk de leiding in handen zal nemen en het schip van den Staat zooveel mogelijk zal sturen zonder tusschenkomst der fracties in -het Congres. De leidende Senatoren werden vol komen verrast door de aankondiging van Hughes' ontslagen Kellog'sbenoeming, hetgeen een bewijs is dat zij, in strijd met alle precedenten niet, zijn geraadpleegd door den president, voor de aankondiging geschiedde. Van de zijde der-vrienden van den aftreden den Staatssecretaris Hughes wordt vernomen, dat het voornemen bestaat Hughes in 1918 can- didaat te stellen voor het presidentschap der Vereenigde Staten. CHINA. Uit Sjanghai wordt gemeld Het geheele district, hel arsenaal ingegrepen is door Tsj-si- joean veroverd. De grens van de buitenlandsche nederzetting wordt scherp bewaakt. Jlet Engei- sche oorlogschip Garlist^ is uit Wei-hai-wei naar Sjanghai ontboden. DE STRIJD IN ALBANIË. Uit Prizrend wordt gemeld, dat de leider van de Albaneesche revolutionairen Acluned Zogoe, onaangenaam was. „Zachter om 's hemels wil, zachter" waarschuwde hij, terwijl hij een schuwen blik op de wijd geopende deur van het vertrek wierp. „Als u mijn plannen te vroeg verraadt, liefste Helene, dan is alles verloren. De bewijzen die ik in de hand heb zijn wel overtuigend genoeg om mij de vaste overtuiging van de onschuld uw's vaders te geven doch zij zijn op verre na niet voldoende om zijn volle rechtvaardiging in het oog van heel de wereld mogelijk te maken. Zoolang ge u bovendien hier in Armbrechts huis bevindt, moögt ge geen enkel woord ver iaden, wat wij over dit onderwerp met elkaar gesproken hebben." Nu was het de vurige minnaar zelf, die een levendig verlangen naar het einde van deze vertrouwelijke samenkomst toonde. Na een kleine vergeefsehe poging om het gesprek op een ander onderwerp over te brengen hief hij eensklaps luisterend het hoofd op en zei „Als mijn ooren mij niet geheel bedriegen, beginnen de gasten reeds aan tafel te gaan. ik denk dat het tijd wordt, dat ook wij naar het gezelschap tcrugkeeren." Hij bood haar zijn arm ën Helene moest er zich wel in schikken, dat hij met een zekere vertrouwelijkheid, zooals die bij een werkelijk verloofd paar geheel natuurlijk zou geweest zijfn, haar naar de eetzaal geleidde, die» op het ter ras uitkwam en aan die zijde geheel open was. ALLERLEI. Uit Berlijn Tusschen België en Duitschland is, naar de „Berliner Boersen Zcitung" meldt, een voorloopige handelsovereenkomst gesloten, krachtens welke de bestaande douane-tarieven voor goederen uit België en Luxemburg van kracht blijven. Aan België zijn echter geen con cessies gedaan zooals Duitschland kortgeleden aan Spanje en Oostenrijk heeft toegestaan. Uit Londen Volgens de „Daily Express" overweegt de regeering een belangrijk lucht- vlootstation te Singapore. Mussolini heeft verklaard, dat het zeer goed mogelijk is, dat de nieuwe verkiezingen eerst in 1926 plaats vinden. De „New-York Tribune" meldt, dat Coo lidge besloten heeft Houghton te benoemen tot ambassadeur te Londen. Houghton is thans ambassadeur te Berlijn. Uit Melbourne. Wegens de verlamming der buitenlandsche scheepvaart tengevolge der sta kingen heeft de regeering besloten liet hof te verzoeken om den zeemansbond te diskwalifi- ceeren, De premier, Bruce, zei dat de staking een aanslag op de gemeenschap is. De zeggenschap over zekere vakvereenigin- Terwijl hij, zonder haar los te laten, aan de groote in hoefijzervorm ojjgestelde tafel naar hunne plaatsen zocht, die door sierlijke gekleur de kaarten waren aangegeven, .gingen zij kort langs Hertha heen, wie graal' Ramin zijn arm had gereikt. Helene bloosde onder den verhaas- den blik van haar nicht. „Nu zal ik mij inderdaad over niets meer verwonderen", beet deze haar met onverholen spot toe. „Hoe jammer, dat de heer Gerhard Freising zich niet in dit tooneel kan verheugen I-Ielenc had geen tijd om te antwoorden, want Kruiskamp trok haar met zich voort en zij had ook moeielijk een antwoord kunnen vinden. De spottende woorden waren haar als een dolksteek door het hart gegaan en zij had een gevoel alsof haar door een ruwe vuist de keel werd toegenepen zij had echter nu eenmaal na langen, vrëeselijken strijd" om wille van haar onschuldig verdachten vader tot dit vreeselijk offer besloten en zij wilde het brengen, hoe vaak ook in deze dagen de gedachte zich van haar had meester gemaakt dat het te zwaar was voor haar zwakke krachten. Half onmachtig zette zij zich eindelijk aan Kruiskainp's zijde neer. Een eigenaardige stomp heid en afmatting kwam over haar. Kruiskamp deed geen bijzondere pogingen meer om met haar een gesprek te voeren. (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT 1 4> I fli* innn IsitAPfTiTnirnintifli Sn on i( i OU OCUk, O JLL1Utt* 7MUI»»»».

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 1