gen is in handen der revolutionairen gevallen. Uit Kéül'èn. In de gevangenis alhier is het grootste gedeelte der personen, die door de En- gelschen in arrest gesteld zijn, een hongerstaking begonnen om te protesteeren tegen de verdere bezetting van Keulen. De te Belgrado verschijnende Urvat meldt, dat de autoriteiten te Agram de vervolgingen tegen de Kroatisch-Republikeinsche Boerenpartij en hunne leiders hebben gestaakt. Uit Orleans. Het proces Sadoul is begonnen voor den krijgsraad van het 5e district. De krijgs raad heeft een nadere instructie bevolen. Kapi tein Sadoul is in voorloopige vrijheid gesteld. r— L it Moskou. Het R. T. A. berichtDe Finhsclih gezant is hier aangekomen. Hij heeft den journalisten zijn dank betuigd en zijn vol- cfoériing over het vriendelijk onthaal. .Uit Londen. Mevrouw Snowden, de echtge- 'n'odt van den'vroegeren kanselier van de schat kist, die zich op liet oogenb lik te Montreal be vindt, heeft aldaar een rede gehouden, die in Engeland veel stél zal opwerpen. Mevrouw Snow den zeide o.a„ dat de labour partij de dupe is geworden van de onbekwaamste leiding, die ooit, lilLde 'inodenie politieke geschiedenis is voorge komen 'en zij gaf daarbij te verstaan, dat Mac Donald te veel hooi op zijn vork had genomen. Binnenland. Tabakswet. De Minister van Financiën heeft goedgevon den lo. een commissie in te stellen, teneinde een .onderzoek te verrichten naar de wijze waarop een belasting ware te heffen, drukkende op de ruwe taOak, bestemd tot vervaardiging ■yan tabaksfabrikaten, met dien verstande, dat ■u. de daarvan te verwachten jaarlijksche opbrengst niet kleiner dient te zijn dan de bate, welke de geldende hëffing aan de schatkist oplevert -——b:de normen van heffing, indien en voor zoover mogelijk, verhand behooren te houden met de waarde van het fabrikaat, hetwelk uit de tabak zal worden verkregen 2o. de commissie uit te noodigen bij haar verslag een ontwerp voor een wet met Memo rie van Toelichting in te dienen, waarin hare denkbeelden zijn belichaamd. Militair onderwijs. Naar de Res.-bode verneemt, zal de inspectie van het militair onderwijs worden opgeheven. De aelie van „St. Michael." „Afen zal ons niet kunnen verwijten schrijft „De Residentiebode!' dat wij aan de actie van ,,St. Michaël" niet het volle recht hebben laten wedervaren en, zoover dit mogelijk \\a.s, ter wille zijn gewees." Terecht! De „Rsb." was ten opzichte der Miehaëlisten; zoo bijzonder welwillend, dat liet bladdoor sommigen reeds als de spreekbuis van die groep werd gequalificeerd. Maar nu wordt het onzen Haagjehen collega toch te bar Tëgén'de Wijze waarop „SL. Michaël" nu met %r}n program of met zijn wenschen in de ver schillende kiesvereenigingen optreedt, moeten 'we tóch ten sterkste opkomen, want de manier 'waarop de Michaëlisten het program van actie willen samenstellen is niet alleen in hooge mate ondemocratisch, het is ook de dood voor eik gezond politiek leven, het is eenvoudig een eari- "catuUr: Wat gisterenavond in de kiesvereeniging aan de Elandstraat (te Den Haag. Red.) gebeurde en het moet elders precies hetzelfde zijn Was een vertooning, die moeilijk te kwaliiieee- ren is. Daar werd door een der Michaëlisten een groot aanbal, amendementen ingediend, over allerlei fiscale, economische, technische en sociale vraagstukken, waaromtrent in eigen kamp nog de meest volslagen onkunde en verwarring heerscht, en deze kwesties moesten door men sehen, die ronduit erkenden dat ze er niets van snappen, op een program gebracht worden, dat in de komende 4 jaar voor de katholieke Kamer fractie een werkprogram moet zijn. Zoo verkregen we daar een amendement om de rentelooze leening als punt van actie op het katholiek program te stellen, een twist punt, waarover mannen als prof. Veraart, prof. Raaymakers, Dim. v. Vuuren en Hermans, en financiers als de directeur der Ned. Bank, oud-minister Van Gijn enz. het absoluut niet eens zijn. En een dergelijk vraagstuk moet nu in een parochiale kiesvereeniging door de een- voudige kiezers maar als een punt van actie op het program worden gebracht. En als de voorstellers vragen werden gesteld ivT ihlichtingen werden verzocht, dan kreeg men Ion antwoord We refereeren ons aan de brochu re van prof. Veraartdaar staat, in, dat het wel kan. Is dat nu democratie Is dat nu tot uiting brangen, wat leeft in het volk Is een zoodanig tot. stand gekomen program er een van de Ka tholieke Staatspartij of van prof. Veraart, die toch nog piet de Staatspartij uitmaakt Dit is een terugkeer tot den ouden regenten- tijd. „Ipse dixit", de meester heeft het gezegd zoo heette het toen, en dan had men te zvshv'en. Want zoo was het. Het was gisteravond voor de verdedigers van „St. Michaël" een uiterst pijnlijke avond, Ofrvh iets moesten verdedigen wat ze niet k. r. i.u wat hun van boven af was opgelegd ei waarmee zij ten slotte geen weg wisten. Wanneer er iets in staat is om liet politieke leven kapol te maken, dan is het wel een dergelijke actie, waarbij de kiezers niet anders dan stem- machines zijn. De Michaëlisten zaten er ten slotte zelf ver legen mede en verontschuldigden zich, dat ze cr voor Stemden, niet omdat dit hun meening was, maar omdat ze vertrouwen hadden in prof. Veraart. We zullen op deze geschiedenis niet verder ingaan, maar we vertrouwen toch, dat de leiders van de Michaël.-beweging dit onwaardige poli tieke spelletje onmiddellijk zullen staken. Ook omdat er ten slotte niets mede bereikt wordt, want men kan toch in redelijkheid niet eischen, dat aan een progran, op de wijze als „St. Michaël" wil tot stand gekomen, door onze politici eenige waarde wordt gehecht Nog eens, laat dit spél spoedig uit, zijn, het is aan eerlijk politieke leider? onwaardig. bonbo Een program van beginselen. Na ecu réde van prof. v.d. Heyden getiteld „De eenheid in zicht" heeft de R.K. Kiesver eeniging te Nijmegen volgende motie aangeno men. De R.K. Kiesvereeniging „Recht voor Allen" te Nijmegen, op 9 Januari 1925 bijeen' ter be spreking van het ontwerp program van actie 1925 der R.K. Staatspartij van oordeel, dat onze Staatspartij behoort te worden bijeengehouden door beginselen en zoodanige gevolgtrekkingen daaruit, als onder ernstige katholieken redelijk niet afwijsbaar zijn dat de partij niet verdeeld mag worden door een program, hetwelk op andere punten be paalde meeningen oplegt of uitsluit dat het ontworpen program van uctie in de daarop vermelde punten, 3, 5 en 6 deze vrijheid niet eerbiedigt en beperkt moet worden lot die punten, welke noodzakelijke toepassingen zijn der beginselen op den tegenwoórdigen tijd; besluit het mogelijke te doen, opdat de. vol gende wijzigingen in het aangebeden ontwerp program van actie 1925 worden aangebracht 1. Art. 1 te doen luiden Doorvoering der Christelijke beginselen in de huwelijkswetgeving. 2. Art. 2- te doen luiden Doorvoering van de gelijkstelling van open baar en bijzonder onderwijs. 3. De artikelen 3, 5 en 6 te doen vervallen. 4. In te voegen een nieuw artikel luidend 3. Doorvoering der vrijheid van eeredienst in Nederland en Koloniën. 5. In te voegen een nieuw artikel luidend 5. Invoering van een bezoldigingsbesluit, dat aan alle Rijksambtenaren en aan het over heidspersoneel in Rijksdienst een menschwaardig bestaan toekent. „De Tijd" schrijft hiervan terecht „Het wil ons voorkomen, dat prol', v.d. Heyden een kleinigheid uit het oog verliest, namelijk, dat het verkiezingsprogram eener politieke partij over politieke vraagstukken, wel ke in de eerstvolgende parlementaire periode vermoedelijk aan de orde komen, iets moet zeg- gen En dit niet alléén tot voorlichting van de eigen partijgenooten, maar óók voor de andere staatkundige groepen, die het recht hebben te weten, wat ze aan onze gekozenen zullen hch- ben. Een program van de R.K, Staatspartij, dat in de tegenwoordige omstandigheden niets zou zeggen bijvoorbeeld over de financiën en over het al of niet handhaven van de weermacht, zou door sommige onzer tegenstanders niet geheel zonder grond als misleiding der kiezers of poli tiek bedrog worden gequalificeerd, bij anderen een schaterlacht doen opgaan. Ook is er een inconsequentie in de motie van Nijmegen. Eenerzijds beweert men, dat het pro gram over vrije, concrete quacstieB niets moet zeggen, en anderzijds worde de salaris-quaestie der Rijksambtenaren op het program gebracht Eindelijk zou het, indien wij wel zien, niet kunnen uitblijven, dat de strijd, welke de hoog geachte schrijver op niet onvernufte wijze bij deze verkiezingen wil vermijden, in de naaste politieke toekomst langs een achterdeur in de partij zal terugkeeren. Immers zoodra gekozen candidaten in de Kamer of elders over vrije quaes- tiesmen denke aan de bedrijfsorganisatie - zich op zoodanige wijze hebben uitgesproken en vastgelegd, dat zij met een afwijkende nadere formuleering op het werkprogram der partij het werkprogram van 1922 kan men niet, zoo maar wegvagen niet accoord kunnen gaan, wordt de strijd herbegonnen, en dan opveel pijn lijker wijze, daar de personen der candidaten in het geding worden gebracht". Toch is de oplossing dezer moeilijkheden zoo eenvoudig. Op de jongste Nieuwjaarsreceptie heeft Mgr. Cahier, Bisschop van Haarlem, met een enkel woord aangegeven, hoe het komt, dat het niet gaat, zooals het gaan moest, op politiek terrein, toen Z.D.H. zeide „Wanneer dat doel bereikt wordt - de menschen godsdienstig te doen leven dan zal het met de politiek ook wederom in het reine komen en de onderlinge verbittering een einde nemen. Die verdeeldheid heeft immers geen an dere oorzaak dan dat de menschen zich zelf boven het geheel stellen dat zij aan hun eigen ideeën meerwaarde hechten dan aan de vruchten van onderling overleg." Socialistische Godsdiensthaat. Dh. Kleerekoper heeft gelezen van een missionaris die in China werd vastgehouden door de roovers, vertelt er wat gijntjes van in het „Volk" (dat nooit tegen den godsdienst is en besluit „Alléén begrijp ik niet, juist door het mar- telverhaal van Pater Van Praet, wat hij daar zocht met zijn Missie. Immers de losloopende roover verstaat daar zóó al de krijgsvoering, als hadde hij de twintig eeuwen Christendom reeds achter de kiezen." Deze onbeschaamdheid is niet minder dan vlegelachtig, oradat Dh. K. heel goed weet, dat Dj05 60-90il.BijApotH.en drogisten niet de twintig eeuwen Christendom de oorzaak zijn van de krijgsvoering, maar dat de mensehheid vecht ondanks het Christendom, en omdat er zoovelen zijn die het rncnschdom van het Chris tendom afhouden. Zooals de Kleerekoopeis en „Volk "-en. Wat 'n misselijk geschrijf toch weer dag aan dag in het socialistisch hoofdblad. Maar het heeft ook zijn goede zijde Wie nog met deze antichristenen heult, zullen zoo de oogen wel moeten opengaan, 't ls me wel een schoone pro paganda voor de verkiezingen Studs* ea Gewestelijk Nieuws. Buurtvereeniging Nieuw.straat - K. Achtmu g. Gisteravond heeft het Buurtcoinilé Nieuw- straat-Korte Achterweg zijn feestvergadering gehouden in het zaaltje „Harmonie" aldaar. Met recht is dit een feestavond geweest de deelname in deze straat is zoo algemeen dat hiei feitelijk geen gezin zich buitengesloten houdt. De voorzitter, de heer de Vries, sprak een inleidend woord, waarna de penningmeester verslag uitbracht van den stand der kas. Vervolgens werd mededeeling gedaan van de voorloopige plannen tot straatversiering, weike algemeene instemming vonden. Nadat het officieele gedeelte was afgeloopen, kwam Hakkert's muziek-ensemble, dat ook hier zich welwillend beschikbaar had gesteld aan de beurt en bracht er al aanstonds de rechte feest stemming in. Het programma voor dezen avond vermeldde ook eenige zangvooidrachten, uit te voeren door een zes-tal jonge meisjes, die zich dan ook uit muntend van hun taak kweten. Vervolgens ver scheen ook de heer Offerman, in zijn creatie van Prof. Offenbach, wereldvermaarden snel-teeke- naar en humorist ten tooneele, die met zijn leuke nummers het zijne bijdroeg. In de plaats van een tombola, die gewoonlijk bij dergelijke avonden tot dekking der onkosten wordt gehouden, werd hier door een tweetal meisjes een open-schaalcollecte gehouden als aardigheid was hieraan verbonden dat de aan wezigen moesten raden hoeveel de totaal op brengst dezer collecte was, en werd als prijs voor haar of hem die het dichtst bij dit bedrag kwam, een klein hangklokje uitgeloofd. Staande de vergadering werd hieraan als twee de prijs nog toegevoegd door een goede buur een mud eierkolen, wat natuurlijk spontaan werd begroet. Heel vlug liep deze zaak van stapel. In het sluitingswoord kon de voorzitter met recht dank brengen aan Hakkert's Muziek en de overige medewerkenden die ook hier zoo onver moeid, den avond hadden opgeluisterd. Verloliug R.K. Vrouwenbond. Het bestuur van den R.K. Vrouwenbond deelt per advertentie in dit blad nog belangrijk nieuws omtrent de gehouden verloting mede. Vee-ten toons telling. Men bericht ons, dat de jaarlijksche Vee-ten- toonstelling vanwege de afdeeling Rotterdam, Schiedam en omstreken der Ilollandsche Mij. van landbouw, zal worden gehouden op Dinsdag 31 Maart 1925. Volksbadhuis. In de week van 4 tot 10 Januari werden ge nomen 408 baden. lste klasse kuipbaden 37, regenbaden 65. 2de klasse kuipbaden 35, regenbaden 331. Kinderbaden 18. Gisteravond 6 ,uur is op de Broersvest de 15-jarige II. de Reuver, onder het met een paard bespannen rijtuig van zijn baas, v.Ewijk, geraakt, met het gevolg dat een der wie len over zijn linkerbeen ging en het scheenbeen daardoor brak. De jongen is terstond een woning binnengedragen en na geneeskundige behande ling vervoerd naar het Ziekenhuis. Het ongeluk is ontstaan, doordat de R. op de bok wilde klim men van het reeds in beweging zijnde voer tuig en toen van de trede afgleed. UIT ROTTERDAM. Uit een raam gevallen. Terwijl de 45-jarige A. G. M. v. C. op de tweede verdieping van het hotel der Holland-Amerika- lijn aan de Wilhelminakade de naar buiten open slaande ramen aan het schoonmaken was, raak te plotseling een pen los, waardoor de ramen open sloegen en de man van 10 M, hoogte op straat viel. Kort na aankomst in het ziekenhuis is hij aan de bekomen verwondingen overleden. UIT VLAARDUSGEN. Drie proeessen. In 1911 werden tusschen de gemeenten Vlaar- dingen en Vlaardinger-Ambacht contracten ge sloten, aangaande levering van licht en water aan laatstgenoemde gemeente. Deze contracten werden aangegaan tot de jaren 1947 en 1936. De prijs van het water werd bepaald op 25 cent per kub. M. de prijs van het gas voor beide ge meenten zou gelijk zijn. In de raadsvergadering van Vlaardinger- Ambacht deelde nu de burgemeester mede, dat het gemeentebestuur van Vlaardingen te kennen heeft gegeven, geen water, gas of elec- triciteit te willen leveren aan de reeds gereed gekomen woningen van „Bloemenwijk", tenzij VI .-Ambacht de loopende contracten vervallen wil verklaren en nieuwe wil aangaan, waarbij ctap bepaald zal worden, d?L voor heide gemeen ten dezelfde tarieven zullen gelden. Naar aanleiding van deze kwestie heeft de Raad der gemeente Vlaardinger-Ambacht met algemeene stemmen besloten de volgende rechts gedingen tegen de gemeente Vlaardingen te voeren lo. in het koit geding voor den president der rechtbank te Rotterdam, over de vraag,, of de gemeente Vlaardingen ter opheffing van den noodtoestand, welke is ontstaan, doordat de gemeente Vlaardingen de aansluiting, van het nieuw te bouwen tuindorp aan de water leiding heeft gestaakt, verplicht is «verwijld deze aansluiting te Voltooien 2o. vpor dezelfde rechtbank over de vraag, of de gemeente Vlaardingen verplicht is, haar buizennet uit te breiden tot aan en in het tuindorp te Vlaardinger-Ambacht 3o. voor dezelfde rechtbank tot terugbeta ling van hetgeen door de gemeente Vlaardin ger-Ambacht in de laatste jaren boven 25 cent, resp. 15 cent per kub. M. water, vermeel - derd met de verschuldigde meterhuur, ter zake van de levering van water, door de gemeente VI.-Ambacht i6 betaald aan de gemeente Vlaar dingen. Gemengd Nieuws. Na tien jaren. Op 22 October 1915 is te Amsterdam spoorloos verdwenen de toen 48- jarige makelaar G. A. Busch. Hij was iemand, die in den kettinghandel groote zaken deed en soms zeer berooid was kort daarna, als hij weer eens een goeden slag geslagen had, zat hij weer ruim in zijn middelen. Hij handelde in alles en nog wat, en juist in den tijd van zijn verdwijning had hij weer belangrijke transacties afgesloten, en wist men, dat hij over groote sommen te beschikken had. Op genoemden datum heeft hij tegen dën avond een bezoek gebracht bij den makelaar Van M., van wien bekend wa, dat hij dikwijls samen met Busch zaken deed. Deze Van M. woonde aan den Overtoom 123 in een perceel, waarachter zich toen reeds een gerage bevond, die toen echter nog niet iii gebruik was. Na dit bezoek is Busch verdwenen. Nasporingen in alle richtingen zijn vruchteloos gebleven. Men bleef steeds de moge lijkheid aannemen, dat hij nog in leven was en naar Amerika was vertrokken. Het onderzoek van de politie leidde tot niets termen omVan M., die wel verdacht werd van de zaak meer te weten, te arresteeren werden niet gevonden. Hoewel de zaak steeds de aandacht vtó' de centrale recherche in beslag bleef nemen, kori na eenigen tijd van een geregelde voortzetting van het onderzoek geen sprake meer zijn, en moest de recherche zich bepalen tot. het telkens weer onderzoeken van geruchten en praatjes, die haar bereikten, en die nooit op een enkel positief resultaat uitliepen. Totdat eenige maanden geleden opnieuw der gelijke geruchten opdoken, die de recherche ërtoe leidden, in den grond onder de garage van Over toom 2o te gaan graven. De boel werd daar opge-1 broken, zoogenaamd voor rioleeringSwerkzaain-' heden, en een groot aantal putten werd er ge graven. Zaterdagmiddag stuitten de werklieden op een groote pakkist, 90 c.M. lang, 60 c.M. breed en 50 c.M. hoog. Onmiddellijk werd de chef van de recherche, de Heer Pateer, gewaarschuwd in zijn bijzijn werd de kist, die dicht gespjjkers was, geopend, en men deed daarin een vreëse- lijkë vondst. Daarin lag het met opgetrokken knieën het geraamte van een man, geheel ge-; kleed, met een overjas aan. De schoenen zaten nog aan de voeten aan een der vingers vond met een ring met groote briljant, in de das een gou den dasspeld in den vorm van een vliegtuig- schroef. Een en ander, benevens de initialen iri de kleeding gevonden, deden het omonstootelijk vast staan, dat men het zeer zorgvuldig verstopte lijk had gevonden van den in 1915 verdwenen makelaar Busch. Zondag heeft de politie Van M., die verhuisd is naar I'urmerend, ontboden. Evenals 10 jaar geleden ontkende hij, iets van de zaak te Weten hij zeide, dat B. op den avond van 22 October 1915 bij hem was weggegaan zonder dat er iets was voorgevallen. Politie en justitie waren echter van meening, dat er termen waren, hem in bewaring te houden. Massa-arrestaties Omtrent de ar restatie der brandstichters meldt men nog Eenige maanden geleden is medegedeeld, dat de autoriteiten uitgebreide maatregelen geno men hadden om op het spoor te komen van de daders, die zich schuldig gemaakt hebben aan een serie brandstichtingen in militaire gebouwen in de omgeving van Haarlem. In alle stilte waren uitgebreide maatregelen getroffen om een groot aantal communisten in hechtenis te nemen. Dit. geschiedde op grond dat er een onderzoek naar overtredingen van de wet op de vuurwapenen- werd ingesteld. De autoriteiten hadden evenwel alle hoop, dat bij huiszoeking, die dan tevens zou plaats hebben, nieuwe aanwijzingen zouden worden gevonden in de zaak der brandstichting. De arrestaties en huiszoekingen hadden plaats in Schoten, Bloemcndaid enVelzen. In het geheel zijn ongeveer 15 communisten, waaronder ook een vrouw, gearresteerd. Het juiste aantal kan men ons niet opgeven. Bij huiszoeking zijn verschillende dingen in beslag genomen in het huis van O. o.a. een uitge- greide correspondentie. 1 Overreden. Zondagavond is nabij Dieren een vrouw, die van een in beweging zijnde stoom- tram wilde springen, onder die tram geraakt en gedood.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 2