DAGBLAD WOOD SCHIEDAM EH OMSTREKEN* FEU Gratis een Tremmelkoekpan! Het geheim van het moeras. BureauKOEMARKT 4. Telefoon intereommunaal 85 Postbus SI a ik Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent franco Der w o V l i J regel da?rbovan 35 oent. 3 maal post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer c W°^ ,L m ,ere^U, .-. IngezondeD mededeelingen 75 ct. per regel, met Officieel Kerkbericht 10 ets. e Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag jp77ntoegezonden. Incassokosten worden be ekend. dulmTf 6 ü^bij Öy erMe^vn n ^en^wii s vin a er flsTfïïK f5 2°° ver,ies.van een hand' voet of oog f 200 bij dood 2UU bij verlies van era J£S-1 Q verlïes van eiken andereu vinger. De verzekering wordt gewaarborgd door de N.HoIl.Algem.Verz.fcank Schiedam Bctteniandsatü Meows, DE MILITAIRE CONTROLE. Het „Neue Wiener Journal" deelt onder voor behoud mede, dat, volgens bericht uit een be trouwbaar gebleken bron, de militaire contröle- eommissie der Entente, die reeds sedert eenige weken in Oostenrijk een inspectie onderneemt, ten gevolge van een geheime aangifte, in een loods te Weenen 21 nieuwe kanonnen heeft ontdekt. Op het verzoek der Ententecommissie haar de kanonnen te laten uitleveren, heeft de politiepresident Schober weigerend geantwoord daar deze aangelegenheid niet onder de bevoegd heid van de politie valt. De controlecommissie heeft zich toen in verbinding gesteld met het ministerie van buitenlandsche zaken dat bevel gaf tot uitlevering van het geschut. Het „Neue Wiener Journal" schrijft naar aanleiding van het incident, dat, krachtens het verdrag van St. Germain, Oostenrijk zijn leger met 20 kanonnen mag uitbreiden. HANDELSVERDRAGEN. Naar de „Berliner Börsencourrier" van be trouwbare zijde verneemt, is het bericht van de „Berliner Börsenzeitung" over het tot stand- komen van een voorloopig handelsverdrag tus- s chen België en Duitschland niet juist. Het ligt niet in de bedoeling een voorloopig handelsver drag te sluiten. De onderhandelingen worden voortgezet voor een definitief verdrag. Naar de Telegraphenunion verneemt is een onderbreking ingetreden in de Duitsch-Japan- sche onderhandelingen over een handelsverdrag. Daar het Duitschland niet moelijk is een handels verdrag te sluiten wanneer de bestaandeinvoer beperkingen voor den Duitschen handel blijven gehandhaafd, heeft de Japansche delegatie telegrafisch nadere instructies aan Tokio aan gevraagd. DE FINANTIEELE CONFERENTIE. Het is niet mogelijk gebleken om de overeen komsten waartoe men niet officieel was ge raakt bij de bespreking tussehen de vertegen woordigers der Geallieerden en voor Amerika op de Parijsche conferentie tijdig genoeg in eindredactie gereed te hebben omze gister avond nog te laten onderfeekenen. Dientenge volge zal de slotzitting der conferentie eerst heden worden gehouden. Wat het vraagstuk der intergeallieerde schulden betreft, zaf het Engelsche kabinet, naar verluidt deze aange legenheid binnenkort bespreken, in verband met de inlichtingen, die Churchill van de Fran- sche regeering heeft ontvangen en de besprekin gen die hij tijdens zijn verblijf te Parijs over deze zaak heeft, gehad. Het bestuur van den Rijksdag zou hedenochtend om 11 uur bijeenkomen, terwijl het Senioren convent tegen hedenmiddag 3 uur, 1 uur voor de voltallige Rijksdagzitting is bijeengeroepen. olgens de avondbladen heeft men in parle mentaire kringen den indruk, dat Luther er nog héden in slagen zal, zijn half uit parlements leden en half uit vakministers bestaande Rijks- kabinet te vormen. Er bestaan blijkbaar nog zekere geschillen over de kwestie der bezetting van den post van minister van binnenlandsche zaken. J erwijl de Duitsch-Nati.onaJen dezen post door hun medelid Wallraf zouden w;llen zien bezetten, moet dr. Luther een andere per soonlijkheid, men spreekt van den eerste-bur- gemeestcr van Keulen, dr. Adenauer op het oog hebben, die tot het Centrum behoort. heeft het bureau gekozen, Herriot woonde de zitting hij. Painlevé-is herkozen als president met 313 tegen 24 stommen.Cachin en de oppositie .hebben zich onthouden. SPANJE EN MAROKKO. De onderhandelingen tussehen de Span jaarden en de Anjera-stam duren voort. De rust is overal hersteld. De houding van Raisoeli is minder vijandig. DUITSCH-FRANSOIE HANDELSBESPREKINGEN. Trendelenburg heeft het antwoord der Duit- sche.delegatie op de nieuwe Fransche voorstellen tót morgen uitgesteld. OOSTENRIJK. „Parlement s-c oneer t." In den Oostenrijkschen Nationalen Raad (het parlement) wordt op liet oogenblik de op heffing van de huurwetten behandeld. Vrijdag begonnen de debatten, en zelden of nooit zal eep parlementszitLing zulk een krankzinnig lawaai hebben gebracht, als toen het geval was. I)e zittingszaal was door de oppositie, die gezworen had obstructie tot liet uiterste te zullen plegen, in een concertzaal herschapen, waar met ratels eii bekkens, trompetten, aulohooms en andere instrumenten composities werden ten gehoore gebracht, welker „moderniteit" Arnold Schën- berg zou hebben doen scheelkijkén. Er had zich een heftig debat ontsponnen over de agenda. Den söc.-dem. Austerlitz werd het woord ontnomen, en toen brak de hel los. De instrumenten kwamen daar nog niet direct bij te pasde socialisten Volstonden ermee, met de vuisten en boeken op de tafels te slaan. De andere leden verlieten tijdelijk de zaal* maai de soci s hadden voor hun lawaai geen gehoor noodigze werkten rustig voort Hun partijgenoot Forstner ging inmiddels naar een naburigen speelgoedwinkel en keerd daaruit spoedig terug met een kerncollectie miilitons, trompetjes en bekkens. Vijf minuten' later was het meest futuristische concert aan den gang, en stond het voor liet parlementsge bouw zwart van de menschen, die aan een hek sensabbath geloofden. Forstner zelf was solo- trornpettist. Tot één uur 's nachts duurde dit ontzettend tumult. Toen deelde de voorzitter schriftelijk mede, dat hij de zit Ling sloot. Afgevaardigde Austerlitz, die onafgebroken had doorgesproken, verklaarde doodkalm, dat hij nog- niet klaar was met zijn rede PALESTINA. Volgens een modedeeling van den president dor Zionistische wereldoiganisatie prof. Weiz- mann emigreeren per maand gemiddeld 2000 Joden naar Palestina, waarvan 60 uit Oost- Europa, 30 uit den Balkan en 10 uit West- Europa. Uit Ivowno wordt gemeld, dat 8000 Joden met den minister voor Joodsclie aangelegen heden, dr. Rosenberg, aan het hoofd, uit Litauen naar Palestina zijn geëmigreerd. lands schuld aan den oorlog te doen onderzoeken door een commissie van zeven historici. liet voorstel is naar de commissie van bui tenlandsche zaken verwezen. IHniieniaiid. De Kamerverkiezingen. Naar aan „De Morgen" wordt meegedeld, is er vanuit de R. K. Kamerfractie bij het college van advies op aangedrongen, eenige candidaten van heL Verbond St. Michael op de lijst van het zgn. politiek advies te plaatsen. Slecht voorbeeld. Reuter seint ons uit Londen Men meldt, dat de Nederlandsche regeering met de Fairey Aviation Company een belangrijk contract heeft gesloten voor de levering -van zee- vliegtuigen, die voorzien zullen worden van Napierinolors van 450 P.K. DE DUITSCHE CRISIS. Dr, Luther is ook gister nog niet gereed ge komen met de vorming van het kabinet. Hij ontving gisteravond den afgevaardigde Schieele (Duitsch-Natioriaal) en later dr. Fehrenbach (Centrum). Beide afgevaardigden keerden na afloop van hun onderhoud met dr. Luther naar de fractievergaderingen van hun partijen terug, waar zij verslag.over dit onderhoud uitbrachten. 24) Tot op dit oogenblik was hij niet geheel vrij geweest van de vrees, dat Helene nog in het laatste uur van meening' zou veranderen en haar oorspronkelijk neen zou gestand doen nu echter meende hij geheel zeker van haar te zijn en hij had dus geen reden meer van een hét ten volle genieten der rijke tafelgenoegens af stand te doen. Met den besten eetlust ter wereld sprak hij de uitgezochte spijzen en zeldzame wijnen aan zijn opgeblazen, beenig gelaat blonk in steeds levendiger rood en over zijn wangen verbreidde zich een vetachtige glans, die hem in het geheel niet aantrekkelijker maak te. Uit een nevenzaal klonken aangenaam ge dempt de vroolijke melodieën, waarmede het door den slotheer voor dezen dag gehuurde muziekkorps van het huzarepregiméni den maaltijd begeleidde en in de korte pauzen, die de kapel maakte, boeiden meer of minder wel sprekende toasten de aandacht der gasten. Ook graaf Rarnin nam het woord. Misschien had een ander nog slechts verdeelde opmerk zaamheid gevonden doch naar den interes santen vreemdeling, wiens week orgaan in zulk een vollen toon door het stemmengedruisch ITALIË. De gistermiddag gehouden Kamerzitting duur de slechts kort,. De debatten over-de nieuwe kies wet beginnen eerst, morgen. Gemeld wordt dat Giolitti een verdaging van de behandeling dezer wet zal voorstellen voor dén duur van zes maanden, welk voorstel natuurlijk zal worden verworpen. Verder is een wetsontwerp ingediend, dat bepaalt, dat alle staatsambtenaren voor de keuze gesteld zullen worden tussehen hun functie en de vrijmetselarij. ALLERLEI. Uit Londen Asquith de leider der liberalen is gisteravond van zijn reis naar Egypte aan hel. Victoriastation te Londen teruggekeerd. Uit Londen Het aantai ingeschreven wcrklouzen bedroeg op 5 Januari 1.307.800, zijn de 33900 meer dan in de voorafgaande-week en 40.000 meer dan een jaar geleden. Uit Athene Officieel wordt medegedeeld, dat te Sozopol (in Bulgarije aan de Zwarte Zee) verscheidene Grieksche winkels zijn geplunderd. Heilige tooneelen moeten zich voorts hebben afgespeeld te Banja (bij Boergas). De Bulgaar- scbë autoriteiten moeten zich daarbij volkomen afzijdig hebben gehouden. Uit Melbourne Bruce, de federale eersle- minister, heeft verklaard, dat, indien de zeelieden verzet blijven plegen en zich vérder door de voor standers van directe act.ie laten leiden, de regeering den strijd tot liet bittere einde zal voeren en de voornaamste diensten zelf zal overnemen. Uit New-York Coolidge heeft alle moge lijke moeite gedaan, Hughes voor de regeering te behouden. Er gaan geruchten, dat nog 3 ministers zullen aftreden, n.l. de minister van Oorlog, Week, die van Arbeid, Davis en die van Handel, Hoover. 'Uit Sydney Gistermiddag blaken alhier in de haven onlusten uit, toen leden van den boolwerkersbond een groep werkende oudge dienden aanvielen. Na een gevecht waarbij drie personen werden gewond, werden de bondsleden door de oudgedienden verdreven. Uit Rome Gasertano is tot voorzitter van de Kamer gekozen met 239 van de 285 uitge brachte stemmen. Uit Washington wordt-geméld Senator Owen heeft in den senaat een resolutie ingediend, waarin wordt voorgesteld de kwestie VanDuitsch- De bemiddeling van Prof. Aengenent. Naar de Haagsche redacteur van de „Msb." verneemt, zijn gistermiddag besprekingen ge houden tussehen professor Aengenent en 't hoofdbestuur van St. Michael, ten huize van ba ton Wittert van Hoogland te 's-Gravenhage. Besloten werd over deze conferentie niets te publiceeren. Donderdagmiddag zullen de be sprekingen worden voortgezet. 11. K. Leergangen. Het Curatorium der R. K. Leergangen heeft benoemd tot docent aan den cursus voor nota riaat mr. E. van Spaendonck, candidaat-notaris te Tilburg, en aan den cursus Fransch M. O. mej. J. Bergé te 's-Hertogenbosch. Opiumconferentie. Hr. Ms. gezant te Parijs, jhr. dr. J. Loudon, zal als eerste gedelegeerde optreden van de Neder landsche delegatie ter tweede opium-conferentie te Genève, welke op 19 dezer hervat wordt. FRANKRIJK. Het parlement is gister om 3 uur heropend. De Senaat heeft een zuiver formeele zitting gehouden. De Kamer onder voorzitterschap van Pinard heendrong, wendden zich aller blikken als op commando. En men moest toegeven dat, hij eenuitstekend redenaar was. Toen hij met een hulde aan den genialen koopman Armbrecht, en de dames van zijn huis was geëindigd, strekte hij het eerst de hand met het schuimende champagneglas naar de diep blozende Hertha uit, en mocht ook in het geraas van het algemeene klinken en in de schitterende fanfares der muziek niemand ver nemen wat hij daarbij sprak, toch liet de wei- spiekende uitdrukking in gelaat en gebaren een tamelijk vertrouwelijke aanvulling op den in houd zijner rede vermoeden. In het volgende kwartier was men onder de gasten van den heer Armbrecht het volkomen daarover eens geworden, dat graaf Ramin voort aan onder de mededingers naar de hand der rijke erfgename moest geteld worden en dat hij zoowel bij de jongedame zelf als bij haar vader, de gunstigste vooruitzichten had. Bij het laatste gerecht volgde pas de groote verrassing, die voor een poos den heer Nicolaas Kruiskamp en de onbeleekenende, lot, hiertoe weinig opgemerkte nicht van den gastheer tot het middelpunt der algemeene belangstelling maakte. Er waren een aantal aanmoedigende blikken van Kruiskamp noodig geweest, om den neer des huizes aan zijne hem blijkbaar alles behalve aangename verplichting te herinneren en Armbrecht voldeed daaraan dan ook op een In ieder pak Koopmans' zelfrijzend Bakmeel bevindt zich een bon. Bij inzending van 25 bons aan ons adres zenden wij gratis bovenge noemde pan. Deze pan dient speciaal voor het koken van de zoo bijzonder smakelijke, voed zame trommelkoek, ook wel tulband of bof- fert geheeten. Vraagt Uw kruidenier dus steeds Bakmeel van Koopmans. 161 9 Leeuwarden. N.V. Koopmans' Meelfabrieken. recht koele, korte manier. Verrast, namen de gasten de aankondiging van de onverwachte verloving op. Met algemeene gelukwensehen drong mén zich om het verloofde paar. De eerste verwonde ring was spoedig geweken, want mocht Kruis- kamps .voorkomen zeer weinig beminnelijks toonen, men wist dat hij rijk was en dat een onbeduidend en onbemiddeld meisje, zooals Helene Dorenberg naar allen schijn was, toch altijd nog van geluk mocht spreken een zoo gemakkelijke verzorging te vinden. Dat zij er zeer bleek uitzag en dat de met moeite afge dwongen glimlach harer bevende lippen veel op ingehouden schreien geleek, trok niet verder de aandacht,. Eéne slechts was er, die deze verschijnselen op de juiste waarde wist, te schatten. In stomme verbazing had Hertha Armbrecht naar de korte rede haars vaders geluisterd toen had zij hare van verontwaardiging bliksemende oqgen op Helene gericht, alsof zij verwachtte dal deze luid en beslist de woorden van haar oom zou logenstraffen. Toen 'er niets van dien aard ge beurde en Helene veeleer zwijgend de geluk wensehen harer omgeving ontving, toen kon zij bet op haar plaats niet langer uithouden. Bijna hard legde zij haait arm op Ilelenc's schouder. „Heb je daarom dat rouwkleed aangetrokken," vroeg zij halfluid in het Fransch, want zij wist wel dat de opmerkzaam luisterende Kruiskamp Afschaffing van de staatsloterij. De „Residentiebode" (R. K.) schrijft onder het hoofd „Paradepaarden, voor. Zooals we Zaterdag meldden, is de minister van financiën toch gekomen met een ontwerpwet tot geleidelijke afschaffing der Staatsloterij, hoewel telkens gebleken is, dat ons volk als ge heel van die afschaffing allerminst gediend is. Dit laatste zou natuurlijk op zich zelf nog geen reden zijn oin het volk zijn zin te geven en niet tot de afschaffing over te gaan. Zoo die Staats loterij verkeerd is en met de afschaffing een goed kan bereikt worden, kan er geen sprake zijn van het volgen van den volkswil. intusschen, wij, en zeer velen met, ons, zien in die afschaffing geen goed maar juist een kwaad want de geheime loterijen zullen er juist door toenemen. En niet de onschuldige Staatsloterij, die althans in alles eerlijk te werk gaat, is het kwaad, maar de andere loterijen, dit den goklust bevorderen en daarenboven bijna altijd op zwendel uitdraaien. Dat ook minister Colijn niet bepaald kwaad ziet in de Staatsloterij, blijkt wel hieruit, dat hij niet aanstonds komt met radicale afschaffing, maar te geleidelijk wil^ doen uitsterven. En dat ter wille van de collecteurs, die er thans een broodje mee verdienen. HeL blad haalt daaromtrent dan een en ander aan uit de memorie van toelichting. Dit sparen der collecteurs is zeker, een goed dit niet verstond. „Op uw geweten af vraag ik je, Helene, of je iemand gedwongen heeft, dezen ongehoorden. stap te doen Zeg ja, en ik zweer je dat binnen een uur alles te niet gedaan is." Verwonderd, doch met een warmen blik der innigste dankbaarheid keek Helene in het sehoone van oprechte verontwaardiging gloeiend gelaat; harer nicht. „Wat ben je goed, Hertha," fluisterde zij. „Ik zal dit, bewijs uwer vriendschap nooit vergeten. Je vergist je echter niemand heeft mij gedwongen het was mijn vrije wil." „Uw vrije wil,"' herhaalde Hertha koel, ter wijl zij zich oprichtte. „Dan kan ik u natuurlijk niet helpen, maar je zult mij ten goede houden dat ik niet in staat ben je geluk te wensohen." Zonder Kruiskamp met een blik te verwaar digen en zonder op te merken dat hij haar voortdurend de hand toegestoken had gehouden, ruischte zij heen. Even als vóór het diner verspreidde men zich daarna in de verschillende zalen, en slechts enkele paren jeugdige monschenkinderen, wier bloed door de vriendelijke geesten des wijns m wat sneller strooming was geraakt, gaven er de voorkeur aan zich lachend en babbelend onder het schaduwrijke loofdak der oeroude parkboo- raeu wat te vertreden. (Word/ vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 1