der nagelheeters, jongens van 18 tót 20 jaar, over te nemen. Gelukkig echter is gister 't werk door allen weer hervat wat als eisch door de directie was gesteld, om in verdere onderhandelingen te kunnen treden. Met dit al zal de positie der arbeiders allicht wel niet verslechterd worden. UIT ROTTERDAM. De R.E.T.M. In Maart van het vorig jaar kwam de direc tie van de Rotterdamsche Electrische Tram weg Maatschappij in verband met de groote concurrentie die zij ondervond van de auto bussen, met ingrijpende voorstellen, die behal ve inkrimping van den dienst, zoowel des morgens als des avonds, voor het personeel erhstige verslechteringen van de arbeidsvoor waarden bracht. Bovendien zou een aantal con- ducteuren en wagenbestuurders worden ont slagen. Na uitvoerige besprekingen tusschen de vak verenigingen de directie van de R.E.T.M. en het Gemeentebestuur,kwam men tegen Juni tot de beslissing, dat aan het personeel een 10 pCts. loonsverlaging zou worden gegeven. Niemand werd ontslagen, de dienst bleef zoo als hij was. Deze overeenkomst werd aange gaan tot 1 Februari 1925. Na deze datum nadert, was het Rotterdamsch tramwegpersoneel vol belangstelling voor het geen na dien datum zou geschieden. Tusschen de "Nederlandsche Ver. van Spoor- en Tramwegpersoneel, de R.K. Ver. ,,St. Ra phael" en de Christelijke Vakvereniging wer den wederom besprekingen gevoerd met de directie, alsmede met de commissie voor per- soneelaangelegenheden. Het vorig jaar was tevens vastgesteld, dat indien het gemeentepersoneel pensioenbijdra gen zou moeten storten, het trampersoneel dit niet behoefte te doen. Bij ontslag zouden de trammannen wachtgeld krijgen en wanneer de inkomsten van de R.E.T.M. toenamen, zou ook worden overwogen of het loon omhoog zou kunnen gaan. De Nederlandsche Ver. heeft nu drukbezochte vergaderingen gehouden, waar de hoofdbestuur der Peterse den stand van zaken uiteenzette. De directie van de R.E.T.M. meent van het personeel geen pensioenbijdrage te moeten vragen, doch de Raad van Commissarissen gaat, naar wij vernemen, daarmede niet accoord. Met ingang van 1 Februari wil deze Raad de S1/i pCt. pensioenbijdrage op de loonen korten. In een conferentie tusschen de vakvereenigingen en*de commissie voor personeelaangelegenheden hebben de hoofdbestuurders zich uitgesproken tegen iedere loonsverlaging. Voorgesteld zal worden den toestand, zooals deze thans geldt, met een half jaar te verlengen. De vakvereenigingen zullen deze week ver gaderen ter bespreking van de eventueel te ne men maatregelen. Zijn Uw handen en lippen pijnlijk, schraal of gesprongen door de koude gebruik dan de heerlijk verzachtende en snel ge nezende Parol. In doozen van 30, 60 en 90 ets Bij apothekers en drogisten. 153 g Gemengd Meuws, De comm. brandstichteis. De gistermorgen in de omgeving van Haarlem aan gehouden anti-militaristen, in wier woningen een onderzoek werd ingesteld naar de aanwezig heid van vuurwapenen, waarbij de verwachting werd gekoesterd, dat aanwijzingen bevonden zouden worden, die licht konden brengen in de serie brandstichtingen in militaire gebouwen in Spaarndam, Bloemendaal en elders, zijn gister avond, op drie na, weer in vrijheid gesteld. Zij kregen geld om de terugreis per auto te kunnen maken, 's Nachts 2 uur werd nog een der aan gehouden jongemannen in vrijheid gesteld, de zoon van O. aan den Slaperdijk. De twee jonge mannen die toen nog vastgehouden werden zouden vandaag gehoord worden. Overleden: Naar Wolff uit Berjijn meldt, is de Amsterdamsche koopman Franciscus Cornelis Butow, die bij het autobus-ongeval op den Schonnenbergcr Ufer is gewond, in het zie kenhuis te Berlijn overleden. Het gevonden geraamte. Men meldt uit Amsterdam De aannemer van Muylwijk is ter beschikking van de justitie gesteld en thans ingesloten in het Huis van Bewaring. Hij houdt tot nu toe vol, niets van de zaak te weten. Toen vóór 10 jaar de makelaar Busch-verdween, verkeerde v. M. in staat van faillissement. Kort daarop heeft hij echter een accoord aangeboden. Hij heeft toen verklaard, dat geld van familie te hebben ontvangen. In elk geval verkeerde hij in grooten geldelijken nood, toen Busch verdween. Het was de importeur Lichlè, toen wonende in hef Sarphatipark, die het eerst de politie op de hoogte stelde, dat B. vermoedelijk was verdwe nen. Hij meende dat te mogen verklaren, omdat B. beloofd had Zaterdag 23 Oct. 1915, den dag na het bezoek bij van M., bij hem te komen om hem 12.000 te betalen. Hij wist, dat B. het geld voor hem had, maar hij wist ook bijna zeker dat dit bedrag maar een klein deel was van de som, die hij bij zich moest hebben. Dit bedrag kon viermaal, misschien wel vijfmaal zoo groot zijn geweest. Na de beëindiging van het faillissement in 1915 bleef het Muijlwijk tegenloopen. Hij kon aan zijn financieele verplichtingen niet voldoen, met dit gevolg, dat op den eisch van de Friesch- omngsche Hypotheekbank in Sept 1921 tot execHti# W«rd overgegaan en het perceel aan den Overtoom op een veiling in Frascati voor de N.V. Amsterdamsche Timmerwinkel door den directeur dier onderneming, den makelaar J. H. F. Schopman, voor 203.000 werd gekocht Wan wat hiervan het gevolg was, deelde de heer Schopman o.a. het volgende aan het Hbl. mede Muijlwijk werd tegen een salaris van 1000 vrij wonen en .andere emolumenten als huisbè waarder aangesteld. Hij moest o.m. ook voor het innen en afdragen van de woninghuur zor gen. Volgens den heer Schopman heeft zijn N.V, daarvan geen genoegen beleefd, want toen het op afrekenen aankwam, dat was begin '22, bleek, dat de concierge ƒ1700 aan huur ont' vangen, niet afgedragen had. De man werd opgezegd en gesommeerd de woning te ver laten. Toen hij dit weigerde, is tegen hem een aanklacht wegen^ verduistering inge diend. Rechercheurs hebben bij de huurders de door Muijlwijk afgegeven kwitanties opge haald, doch van een voortzetten dier vervolging heeft de heef schopman sedert niets meer ver nomen. Het liep ten slotte daarop uit, dat de kantonrechter de ontruiming van de woning door den ontslagen concierge gelastte. Tijdens de strubbelingen met van Muijl wijk bracht de heer Schopman een gedeelte van zijn kantoor aan de Leidschegracht, over naar de hoogste, de vijfde vei dieping van het peiceel Overtoom 23, ten einde den ontslagen concierge in het oog te kunnen houden. In den namiddag van den 2en Mei 1922, te ongeveer halfzes, zat de heer Schopman op zijn kantoor, Overtoom 23, vijf hoog de deur stond op een kier. De heer Schopman was alleen. Plotseling verscheen Muijlwijk, bleef even op den drem pel si-aan, kwam toen binnen, smeet de deur van het kantoor dicht en riep den heer Schop man toe „Dót zal je teekenen en tiendui zend gulden Meteen haalde hij uit een van zijn zakken een browning, althans een wapen dat er op geleek, en uit zijn binnenzak een brood mes. Hij zei, dat de contracten, die de directeui teekenen moest, de bepaling inhielden, dat hij, Muijlwijk, weer voor den tijd van drie jaien als concierge wórd aangesteld. De heer Schopman greep naar de telefoon, Muijlwijk sloeg het toestel van de tafel en naderde de wapens in de hand. De heer Schopman sprong op den ander toe, ontrukte den ander de revol ver, .werd het volgend oogenblik doorMuijl- wijl aangegrepen en op den grond geworpen. Met het broodmes bracht de bouwondernemer hem snijwonden aan het hoofd toe, daaibij roepende is gegraven, je kapot zal je Dood Je graf kist staat klaar 1" Door bovenmenschelijke inspanning ge lukte het den heer Schopman boven te komen en op te staan. Nauwelijks was hij op de been of Muijlwijk viel op de knieën en smeekte „Spaar me toch, denk om mijn gezin dat geen brood meer heelt De heer Schopman drong Muijlwijk toen van het kantoor af, gaf hem honderd gul den, waarmee hij volgens zijn zeggen voor- loopig geholpen was en antwoordde beves tigend op het smeeken van den ander om van het gebeurde geen werk te maken. De heer Schopman vei liet daarop zijn kantoor met een bedrag van 15 a 20.000, dat hij aan huuipenningen had ontvangen. Muijlwijk wist daarvan. Ongeveer ter hoogte van het hoofd postkantoor wachtte den heer Schopman de heer Vink, ondernemer van het véilinglokaal Vondel, die onderweg naar huis een onderhoud methem zou hebben. Bij het postkantoor aangekomen, zakte de heer Schopman, ten gevolge van de verkregen hoofdwonden ineen en werd naar het posthuis Molsteeg gebracht, waar hem het eerste verband werd aangelegd. De heer Vink stond er op, dat van de zaak aangifte werd gedaan en per auto zijn daarop de heeren Schopman en Vink. de eerste met verbonden hoofd, naar het politie bureau Leidscheplein gereden. Daar werd den gewonde gezegd, dat hij zich eerst goed moest laten verbinden een den anderen dag en 3en Mei voor het doen van zijn aanklacht terugkomen. Dat is gebeurd. De zaak heeft echter geen verdere gevolgen voorMuijlwijk gehad,want deze verklaarde, dat de directeur hèm had aangeval len. Wel heeft de recherche de met bloed be vlekte, concept-contracten, door den ontslagen concierge geschreven in beslag genomen, doch de aanklacht is niet doorgezet. Ook van zijn klacht over de verduistering yan ƒ1700 huurgelden heeft de heer Schopman nooit meer iets vernomen. is in den volgenden nacht vldtgekornen en in de haven aan zijne gewone ligplaats gemeerd. WISSELKOERSEN TE ROTTERDAM. moest D o o d e 1 ij k ongeval. Nadat de loods boot No. 3 den geheelen dag vergeefsche po gingen in het werk had gesteld om de tijdens den jongsten storm verdreven en bij Egmond ge strande IJmuider brulboei vlot te sleepen, is gisteravond om halfzeven bij het. aan boord zet ten der scheepsboot een der bootdavits boven de verschansing afgebroken. De loodskweeke- ling Wezelman geraakte tusschen de vallende boot en het dekhuis bekneld en is korten tijd later aan de gevolgen overleden. Hij laat een vrouw en vijf kinderen achter. De stranding van de Mercurius Van de zijde van de Koninklijke Nederland sche stoomboot-Maatschappij wordt ons mede gedeeld, dat de bemanning van de bij Gibraltar gestrande Mercurius Maandagavond te Gibral tar aan boord van vertoeft gegaan van de Rembrandt, de Maatschappij Nederland. De kapitein pn nog te Gibraltar. De n Mecklenburg vlotgekomon. De Mecklenburg van de Maatschappij Zee land die Maandagavond bij den ingang van de Vhssmgsche haven aan den grond gevaren is, Brutaal! Onlangs werd te Eibergen inge broken. Maar de inbrekers konden niet veel van hun gading vinden, want de eigenaar had toe vallig zijn geldswaarden buitenshuis. Deze week nu kreeg de man eenige sleutels en een actetasch, die gestolen waren, terug met een briefje waar op geschreven stond „Meneer het viel niet mee Boerenbedrog. De burgemeester van Enkhuizen waarschuwt Legen heL gecolporteer de boek „De nieuwe Natuurgeneeswijze van Bilz" Een der meest vooraanstaande geneeskundigen ,n ons land aldus de burgemeester heeft dit werk genoemd een kwakzalversboek van den ailerlaagsten rang, tegen het boerenbedrog waar van moet worden gewaaischuwd. Een teeken des tijds. Voor de be trekking van klerk ter secretaiie van Hilversum hebben zich aangemeld. ongeveer. 3000 soTicitanten Inbraak. Te Hoek van Holland is gister nacht ingebroken in de 's winters onbewoonde villa van den lieer Gloe uit Haarlem. De daders hebben verschillende koffers en kasten opengebroken en den inhoud over den vloer verspreid Wegens afwezigheid van den eigenaar kon niet worden vastgesteld of iets is vermist. Belgisch stoomschip gestrand. Het stoomschip „Thysville", van de „Compag nie maritime Beige Du Congo", is hedenmorgen op de thuisreis, van den Congo naar La Rochelle- La Pallice, ten gevolge van den mist, gestrand op 2 mijl ten Zuiden der rotsen van Atioche (Fransche kust). De passagiers konden in de scheepsbooten aan land worden gebracht. Er hadden geen persoonlijke ongelukken plaats. Vier s'eep- booten zijn uitgevaren, onr de Thysvi'le hulp te bieden. Corruptie. Jonathan Davis, gouverneur van den staat Kansas, werd gister een uur voor dat hij zijn functie aan den nieuwen gouverneur zou overdragen, gearresteerd tezamen met zijn zoon Russell Davis, onder verdenking, zich voor een bedrag van 1250 dollar te hebben laten om- koopen tot het verleenen van gratie aan den bankier Pollman die onlangs wegens valschheid in geschijfte veroordeeld was. Toetankhamen's graf. Reuter sein ons uit Londen De „Times" meldt, dat het geschil over het graf van Toetankhamen minne lijk geregeld is tusschen de Egyptische regeering en Howard Carter. De laatste zal vermoedelijk zonder verwijl naar Luxor gaan, om het graf veer te openen en het werk te hervatten. Men ve.wacht dat het graf van Toetankhamen ongeveer 25 Januari weer geopend zal worden. Wat de regeling betreft, die tusschen Carter en de Egyptische regeering is gesloten, verluidt, dat Carter alle aanspraken voor zich persoonlijk heeft laten vallen, waartegenover de Egyptische regeering de toezegging heeft gedaan, dat die stukken, waarvan duplicaten worden aangetrof fen, aan Carter zullen worden afgestaan. Het persmonopolie komt echter te vervallen. Duikboot gest ra n d. De Amerikaan- sche duikboot S. 19 is gestrand in de Nausett- baai door den dichten mist. Hij verkeert in een gevaarlijken toestand. Zware zeeën spelen over de brug. Het einde van Biribi. De Fransche militaire strafgevangenissen in Noord-Afri- ka, die getuige zijn geweest van veel wreedheid, zijn opgeheven. In de ijskast gesloten. Vijf ban dieten hebben'te New^York een aanval gedaan in een slagerswinkel.De aanwezige klanten sloten zij op in de ijskast. De slachtoffers waren half bevroren toén zij in vrijheid werden gesteld. Zijn grootmoeder vermoord. Uit Pottskill (Pennsylvanië) wordt gemeld, dat de 14-jarige William G. Cavalier, schuldig is bevon den aan den moord op zijn grootmoeder mevr Carolina Cavaliei. De mist te Londen. De mist, die drie dagen boven Londen en Zuid-Engeland heeft gehangen, is gistermorgen opgetrokken. Afge zien van wat plaatselijke mist is het weer weder- om helder. Telegrammen. EEN PROTEST. BERLIJN 14 Jan. (draadloos) De Beier- sche Landdag heeft gister een protest aangeno men tegen het niet ontruimen der Keulsche zone. NAAR MOSKOU. BERLIJN, 14 Jan. (draadloos) De Russische gezant 4e Berlijn Krassin vertrekt heden voor 2 weken naar Moskou, waarheen ook de Parijsche en I.ondensche gezanten geroepen zijn. FINANTIEELE CONFERENTIE. PARIJS, 14 Jan. (draadloos) Hedenmorgen kwam de fin. conferentie voor de laatste plenaire zitting bijeen. Door verschillende ministers werden redevoeringen gehouden. De tekst van het bereikte aceoord werd met algerneene stem men goedgekeurd Laafste SierlehtoMr Roflcrdam leent B. en W. van Rotterdam stelden heden den Raad voor een leening te sluiten van 15 millioen ter consolidatie van de vlottende, sehqld. 13 Jan. 14 Jan. ƒ11.81 11.7978 Berlijn - 0.5887* - 0.5902* - 13.23 - 13.22 - 12.371/, - 12,36 - 47.75 - 47.74 - 2.475/i# - 2.7415/i« -o.oo8/, - 0.00»/, - 43.99 -44.— - 66.74 - 66.7772 Oslo - 37.777a - 37.60 - 34.977, - 34.95 -10.35 - 10.267a per billioen. WISSELKOERSEN TE AMSTERDAM, 13 Jan. 14 Jan. ƒ11.817,. 11.807a - 0.5890* - 0.5902* -13.24 - 13.22 -12.38 - 12.36 Zwitserland - 47,75 - 47.75 -0.0035 -0.0035 Kopenhagon - 43.48 - 44.05 - 66.75 - 66.75 - 37.78 - 37.65 - 2.477, - 2.47'/, per billioen. A'damseh Beursoverzieht van heden. Het aanzien der beurs toonde heden niet veel verandering, alleen was de handel der laatste dagen wat ingekrompen. Zelfs in oliewaarden ging maar weinig om en Koninkl.- lagen zelfs wat zwakker in de markt. Van de tabakken daal den iets de Sumatra-soorten, rubber onderging weinig verandering, niet anders ging 't de suiker- waarden. Scheepvaarten stil en Ncdcrl. Industr. kalm, Yankee-markt stil, doch vast. Prolongatie 2 s/< Kerknieuws. Benoemingen. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem, heeft benoemd tot kapelaan te Alkmaar (H. Jozef) den Weleerw. Pater E. Oorsprong O.P. Kunst en Letteren. Nieuwe kalenders. Nog mochten wij een paar kalenders voor 1925 ontvangen en wel een dagkalender met '11 forsch en practiscli blok van de Nederlandsche Kan toorboekhandel Van 't Hof en Jongepier, en een aardige maandkalender van Ber Janse, wijn en likeurhandel, alhier. BnrgerlQke itané. Overleden: Jan. 10. Anna Catharina Geul oud 78 j. en 2 mnd Boterstraat. 11. Emma Berta Auguste Kipsch oud 20 j. en 3 mnd Geervlietschestraat. Franciscus Sebastia- nus Jansen, oud 4 weken, Lange Haven. Scheepvaart, Hoog water te Hoek van Holland. 14 Jan. v.m. 4.50 n.rn. 4.53. 15 Jan. v.m. 5.28 n.m. 5.36. 16 Jan. v.m. 6.11 n.m, 6.21. Gem. duur vloed 5 u. 31 m.; gem. duur eb 6 u, 54 m. SCHIEDAM, 13 Jan. Vertrokken Zweedsch s.s. „Nippon", van Gothenburg naar Antwerpen. Deensch s.s. s.s. Norman Isles", ledig naar Cuba. SCHIEDAM, 13 Jan. Aangekomen Engel- sche zeesleepbooten „Joffre" en „Rover", met het Noorsch s.s. „Alstad", van Blyth in de Wil- helminahaven. SCHIEDAM, 14 Jan. Aangekomen Noorsch s.s. „Bjornstjerne Bjomson" ledig van 'Rotter dam om hier te dokken in de Wiltonhaven. Handelsberichten. Beurs van Schiedam. Moutwijn. SCHIEDAM, 14 Jan. Officieele noteering van de Commissie uit de Kamer va» Koophandel. Moutwijn 46 18.—. Namens do commissie voor de notearing. H. J. JANSEN. Spiriior. SCHIEDAM, 14 Jan. Men noteert voor Spiritus 100 129. Spoeling. Noteering van de Coop. Vereen. „Scbied. Spoelingvereen 1 gi ag". Heden 13.ptr ketel. ROTTERDAM, 13 Januari. Ter Veemarkt waren heden aangevoerd 238 paarden, 16 veu lens, 1056 mager runderen, 648 vette runderen, 160 vette kalveren, 425 nuchte kalveren, 60 graskalveren, 88 schapen of lammeren, 61 biggen, 14 bokken of geiten, 47 overloopers. Prijzen per 1/i kilo Koeien 371/a60 c„ ossen 50 59 c. stieren 421/2521/2 c., kalveren 75117c-t Prijzen per stuk van mager vee Melkkoeien ƒ320—510, Kalfkoeien ƒ380—500, Stieren ƒ130 490, Pinken ƒ135—190, Graskalveren ƒ70 130, Vaarzen ƒ170285, Paarden ƒ200—320, slaohtpaarden 100225, bitten 120—300, veulens ƒ80120, Biggen 815, Biggen per week 1.502, Overloopers 1825, Fok nuchte re kalveren 2545, slachtnuchtere kalveren 17—24. Eieren: N.V. Rotterdamsche Cons.-Vei- ling, Weenaplein. Aanvoer 60.000 stuks. Kippen eieren van ƒ1011.75, kleine van ƒ6.507.50, eendeneieren van 8.509.50. Rotterdamsche Veiling Warmoezierstraat.Kip- deren ƒ7.4513 eendeneieren ƒ9.1511.60 de 100 stuks. Aanvoer 70.000 stuks. is

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 3