DAGBLAD VOOR SGHSEBAMEN OMSTREKEN. ~F II I i L 1" O m.K Het geheim van het moeras. 48ste Jaargang. Donderdag 15 Januari 1925. No. 14149 BureauKOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85 Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post ƒ3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertentiën: 15 regels 1.75elke regel daarboven 35 cent, 3 maa' plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden be ekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeiti 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 200 bij verlies van een duim; f 60 bij verlies van een wijsvinger;! 15 bij verlies van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd door de N.Holl. Algen). Verz.bank Schiedam Bultenlandseh Nieuws, DE MILITAIRE CONTROLE. Dp diplomatieke, medewerker van de „Daily Telegraph" meldt., dat nog steeds voorloopige rapporten binnenkomen van de militaire con trole-commissie. Het eindrapport zal echter naar de verwachtingen, die thans worden uit gesproken, eerst tegen het einde der maand in hanrlen der geallieerde regeeringen komen. De gedachtenwisseling tusschen de geallieerde regeeringen over cle slotconclusies kan dus op zijn vroegst eerst tegen het einde van Januari beginnen. DE DEUTSCHE CRISIS. Dr. Luther heeft gisteravond zijn besprekingen met de fractieleiders voortgezet. O. a. had hij een onderhoud met dr. Schollen die a's minister van justitie of als minister voor het bezette ge bied in aanmerking komt, en ook met. dr. Gessle -, den Rijksweerminister. Dr. Luther wacht thans nog op den uitslag van de besprekingen in de fractievergadering der Duitsch-Nationalen. Naar m parlementaire kringen verluidt, zou men in de kwestie vanrle vorming eener regeering gister middag in zoover een stap nader gekomen zijn, dat de Duitsch-Nationalen verklaard hebben te berusten in de verklaring van het Centrum, dat het niet in de gelegenheid is zijn vertrouwen uit te spreken in een kabinet-Luther, doch dat het hoogstens een regeeringverklaring, door dr. Luther af te leggen, goedkeurt. DE DEUTSCHE RIJKSDAG. In den Rijksdag heeft gister de voorzitter Loebe de diepgevoelde deelneming van het Huis voor de betrekkingen van de slachtoffers dei- spoorwegramp van Herne uitgesproken. Daarna zijn de voorstellen tot staking dei- strafprocedure tegen verscheidene afgevaardig den naar de commissie van orde verwezen. Met algemèene stemmen is het voorstcl- Schucking (democraat) aangenomen, volgens hetwelk de commissie tot onderzoek naar de oorzaken van den oorlog weer geinstalleerd zal worden. Volgt een debat over voorstellen van alle partijen betreffende de ondersteuning der werk- loozen. Daar er nog geen bevoegde regeering voorhanden is, ziet men af van de toelichting der voorstellen. Deze worden gedeeltelijk naai de commissie voor sociale politiek, gedeeltelijk naar die voor volkseconomie verwezen. Hedenmiddag vier uur zullen voorstellen van de Rijksdagleden ter sprake komen. DEJITSCHLAND EN FRANKRIJK. De Duitsche tegenvoorstellen schijnen op het eerste gezicht, niet. onaannemelijk. Duitschland en Frankrijk hebben besloten hun tarieven niet te wijzigen zoolang de tegenwoordige besprekin gen duren. NA DE CONFERENTIE VAN PARIJS. Winston Churchill, de kanselier van de Schat kist en de Engelsehe de'egatie voor de con ferentie der ministers van financiën te Parijs zijn gisteravond te Londen teruggekeerd. Ghur- cïiil zou hedenochtend aanwezig zijn in de bij eenkomst van het kabinet waarvoor Ba'dwin, de eeiste-minister, naar Londen is teruggekeerd. Hij zal daar vers'ag uitbrengen over het te Parijs behande'de. Over het a'gemeen toont, men zich vo'daan over het succes der conferentie. 25) Graaf Ramin had van een geschikte gelegen heid gebruik gemaakt om zich voor een poos van zijn dame le verwijderen. Hij zocht Kruis- kamp en toen hij hem gevonden had, nam hij hem zonder op Helene acht Le slaan mede. „Kunnen wij onze zaken nu in orde brengen," vroeg hij haastig. „Ik wilde dat achter den rug hebben vóór het dansen begint." Kruiskamp knikte hem met een vergenoegd knipoogje toe. „Zeker, mijn geëerde heer graaf, zeker. Wat ik eenmaal beloofd heb, dat is zoo goed als af gedaan. Voor een ander zou ik het niet gedaan hebben, op mijn woord LI kunt niet gelooven, welk een moeite en hoeveel pijnlijke stappen liet mij gekost heeft, het geld bijeen te brengen." „Ik ben u zeer verplichtIn dat kabinet daar zullen wij ongestoord zijn, denk ik." Met de ongegeneerdheid van een mart, die zich ervan bewust is een soort, huisrecht ver worven te hebben, sloot Kruiskamp de deurvan hel kleine speelkamertje waar zij binnengetreden Waren, aan de binnenzijde. Aan een der klaar gezette whisttafeltjes zetten, zij zich neer en de e'genaar van Gollnow haalde uit een binnenzak van zijn vest, de dikke brieventasch te voorschijn, welker inhoud hij 's morgens had afgeteld. De gistermorgen geteekende overeenkomst is een eenigszins ontzagwekkend technisch document, waarin alle financiee'e kwesties zijn samengevat, die nog onopge'ost waren geb'even, met betrekking tot de schadevergoeding, de kosten der bezetting, de prioriteit, der beta'ing van de uit het vredesverdrag voortv'oeiende onkosten enz. liet, legt ook de toekomstige be stemming vast der middelen, die door de toe passing van het plan Dawes beschikbaar komen, waardoor iedere geallieerde mogendheid ge'e- genheid krijgt om te weten, we'kc netto be dragen uit de beta'ingen voor de schadever goeding zij van Duitsch'and kan verwachten. Dit 'aatste resu'taat is k'aarb'ijke'ijk van groot be'ang voor de beraads'agingen over het vraag stuk der intergea"ieerde schu'den. Dit vraagstuk za' ongetwijfc'd ook in de kabinetszitting van morgen in Downingstreefc worden overwogen, nu de Fransehe regeeiing door bemidde'ing van G'émente', den Franschen minister van financiën bij Churchi" heeft geïnformeerd, of de Enge'- sche regeering nog st3eds vasthoudt aan de verk'aringen omtrent haar po'itiek in zake de intergea"ieerde schu'den en in het bijzonder aan de verklaring, in 1923 door Lord Ba'four afge'egd, dat Engeland slechts zooveel uit de Duitsche schadevergoeding en de Gea"ieerde schulden verwacht a's in tot.aa' ge'ijk staat aan het bedrag, dat. Enge'and thans jaar'ijks aan de Vei. Staten betaa't. Winston Churchi" aanvaardt in principe een bespreking op de bsias van de B .'fournota doch maakt reserves omtrent, de bes'issing van 'het kabinet. BRANTING. Naar de orwarts" verneemt is de toestand van Branting thans weef verergerd. De tempe ratuur is gestegen en de pols versneld. ITALIË. De par'ementaire toestand schijnt zich ten gunste van Musso'ini Le ontwikke'en. Terwij de oud-premiers Gioitti Sa'andra en Or'ando zich vereenigd hadden om het. nieuwe kies- wetsontwerp, waarbij hel meerstemmig kies recht. wordt ingevoerd te bestrijden, hebben 17 'ibera'en onder 'eiding van Sairoc.hi zich afgescheiden en zu"en waarschijn'ijk de re geering van Musso'ini steunen. De minister van binnen'andsche zaken Federzoni had een onderhoud met verschd'ende 'eden van de griep Sarrochi en trachtte deze te overtuigen dat de voorgesl e'de wijzigingen s'echts in het. a'gemeen be'ang zijn. Voorts wees de minister er op, dat het. wetsontwerp zoowe' in het par'ement. a's in de commissie van rapporteurs behande'd zal worden, zoodat. event.uee'e bezwaren daartegen kenbaar gemaakt kunnen worden. Sa'andra heeft overigens te kennen gegeven dat zijn breuk met de regeering uits'uitend een gevo'g is van zijn standpunt ten opzichte van het meervoudige stemrecht. Overigens is de toestand m het bm- nen'and, afgezien van enke'e incidenten, rustig. Bij de fascisten wint meer en meer de overtuiging ve'd, dat, in het buiten'and een campagne tegen Ita'ië wordt gevoerd, we'ke vooral ten doe' heeft het. bezoek aan Ita'ië tijdens het jube'jaar zoo vee' moge'ijk afbreuk le doen. De regeering is vast overtuigd, dat zij den toestand ten vo"e beheerscht, en voor vei'igheid en orde in het 'and ten volle kan instaan. De vi-ijmetse'aai-s hebben bes'oten de 'oges overa' in het 'and 'ïever op te heffen dan ge- Zonder een belangrijk verlies kan hef he laas niet gaan," sprak hij op gemoedelijken toon. „Ik zei u reeds, rnij/iheer de graaf, dat hel 'geld op dit oogenblik zeer schaarseh is en de schurken, die zich onze goede vriendin noemen, hebben een fijnen neus. Zoodra zij een werkelijke of vermeende verlegenheid vermoe den, draaien zij de schroeven aan, dat iemand het zweet, er door uitbreekt. Nu, tenslotte is dat. voor u maar een kleinigheid." Ilij had de groóte enveloppe met de bank biljetten er uit genomen en nadat hij ze een poos tusschen zijn korte dikke vingers gedraaid had, legde hij ze voor den graaf op tafel. „Wilt u even natellen? Drie en dertig duizend gulden." „Het onbeduidende verlies, waarvan u sprak, bedraagt dus drieduizend gulden. Uw goede vrienden moeten inderdaad grpote schurken zijn, mijn waarde heer Kruiskamp." Mét een enkelen vluchligen blik onderzocht hij den inhoud der enveloppe toen stak hij het geheele pakket vrij zorgeloos in den zak van zijn jas. „Ilier is de cheque. Hij dient u namelijk tegelijk als kwitantie en de zaak is hiermede afgedaan." „Volkomen mijnheer de graaf. Apropos, is er uit Lima nog geen nieuws „Neen, ik zei u reeds dat vóór er minstens zes weken verloopen zijn, het antwoord niet verwacht kan worden, zelfs als de heeren der regeering zich haasten mijne wenschen in het dwongen te zijn de statuten en 'eden'ijsten bij de po' it ie in te 'everen. SPANJE EN MAROKKO. De „Dai'y Te'egraph" me'dt uit Madrid Reeds verscheidene dagen concentreerden de Ril'fs zich op vijandige wijze rond Imevaran. .Maandag sneden zij met, behu'p van de inwoners de Le'efoonverbindingen af en schoten zij op de vooruitgeschoven posten. Generaal San Juro gaf een sterke colonne tanks en pantserwagens bevel de Riffs aan te vallen. Zij werden uit hun loopgraven verdreven en .eden ernstige verliezen. De dorpen in de om geving werden verwoest. De Riffs werden van vliegtuigen uit met, bommen bestookt. Zij lieten vele dooden en gewonden achter. VEREENIG DE STATEN. Het R. C. Agentschap verneemt uit Washing ton, dat daar ha'f-ambte'ijk is meegedeeld, dat het aftreden van Hughes geen wijziging za' brengen in het buiten'andsch be'eid van de Ver stal,en. In liet bijzonder ge'dt dit voor de be trekkingen met Rus'and. Deze zu"en niet worden gewijzigd, zoo'ang in Rus'and ze'f de zaken b'ij- vcn, zooa's zij thans staan. President Goo'idge hoopt echter dat de toe standen in Rus'and zich zóó sne' zu"en verbete ren dat, het spoedig weer moge'ijk za' worden de Russisch-Amerikaansche betrekkingen te her vatten. ALLERLEI. Uit Berlijn In verband met de voorgenomen maatregelen der Italiaansche regeering tegen de vrijmetselaars, besloot het Romeinsehe Groot oosten, vrijwillig toL dc opheffing der Italiaan sche loges, nog vóór de aanneming van de des betreffende wet. De grootmeester zal echter in afwachting van betere dagen zijn zetel in den Parijschen Areopagno bewaren. Uit, Parijs Kapitein Sadoul heeft zich, nadat hij voorloopig in vrijheid was gesteld, naar Saint-Cloud begeven, waar hij zijn intrek heeft genomen bij zijn schoonouders. Uit, Tokio De Japansehe regeering heeft aan de Vereenigde Staten voorgeste'd, in ver band met den chaotischen toestand, waarin de draad'ooze te'egrafie in China thans verkeert deze te p'aatsen onder gemeenschappe'ijke con- trö'e van de Vereenigde Staten, Japan en China. Uit Ber'ijn Uit. Ita'ië wordt een aanta' nieuwe fascistische gewe'ddaden geme'd. In Undine hebben 200 huiszoekingen p'aats gevonden. Vijftien vereenigingen zijn ont bonden en een twintigta' fabrieken ges'oten. In Bologna is een jongeman, die weigerde uil, dc socia'istische vakvereeniging te I,reden, doodgeranseld. Uit Brusse' De activist Rerni de Man, die bi j de activistische re"et.jes op de beurs een zijner tegenstanders heeft, gedood, is tot drie jaar gevangenisstraf en tot beta'ing eener boete en tot schadevergoeding der nage'aten betrekkingen van den vermoorde veroordee'd. Uit Ber'ijn Uit Parijs wordt geme'd, dat de aanhangers van grootvorst Gyri"us binnen kort een bijeenkomst zullen houden, waarop zij van de aanhangers van grootvorst Niko'aas zu"en eischen, dat deze zijn eischen op den Russischen tsarentroon opgeeft Uit Berlijn In politieke kringen te Wash- ngton wordt de bankier Wilhelm Brooker, de voorzitter van het. Republikeinsch Nationale oog te houden. Uw overdreven angstvalligheid zal mij misschien den lust in de zaak met hel eiland geheel doen verliezen. In Hamburg, of bij een ondernemend man, zooals bijvoorbeeld deze mijnheer Armbrecht schijnt te zijn, had ik ongetwijfeld een gereeder tegemoetkoming ge vonden." „Met de laatste veronderstelling zoudt gij 11 minstens kunnen vergissen. Armbrecht is slechts Ondernemend als hij volstrekt zeker is niets op hel spel te zetten. Ik geloof dat Armbrecht nog nooit bij ecnige onderneming een cent heeft verloren." „Nu, de zaak Hoeft geen haast. Het schijnt dat de muziek reeds begint voor de polonaise. Ik heb juf trouw Ilertha geëngageerd en ik mag ze niet laten wachten. Neem mij niet kwalijk." Hij snelde heen en Kruiskamp volgde hem langzaam. „Hij noemt ze al juffrouw Ilertha," brom de hij voor zich. „Nu, geluk er mee Ik zal de draden in de hand weten te houden, mijn waarde Armbrecht De polonaise niet alleen, maar ook den daar- opvolgenden wals had graaf Ramin met dc dochter des huizes gedanst, en hij had ook hierbij bewezen dat hij in alle gezelschaps kunsten een meester was. De eerste klanken van een mazurka ruischten door de zaal, toen Ramin zich nogmaals in de zelfbewuste elegante houding, die hem eigen was, naar de plaats van juffrouw Armbrecht begaf, vanwaar de heer des huizes hem voor een korten Comité voor Galiforniö, als vermoedelijke op volger van Houghton als gezant te Berlijn genoemd. Uit, Kairo De regeering is voornemens de verkiezingen uit te stellen van 20 Jan. tot 2 Febr. Uit Melbourne Dc laatste ontwikkeling in de Australische zèemansstaking is de arresta tie van Walsh, voorzitter van den Zeemansbond, wegens aanzetting der bootwerkers tot staking. Blonenland. Comité New-York 1926. Onder eerevoorzitterschap van den Neder- laridschen gezant te Washington, heeft zich een comité gevormd, dal zich ten doel stelt, in 1926 een Nederlandsch geschenk aan te bieden aan dc stad New-York, ter herinnering aan het, feit, dat het dan 300 jaar geleden zal zijn, dal New- York door Nederlanders werd gesticht. Dit comité, waarvan voorzitter is dc heer W. Westerman, voorzitter der Nederlandsch- Amerikaansche fundatie, en secretaris prof. dr. W. Martin, heeft de volgende circulaire ver spreid In 1927 zal het 300 jaar geleden zijn, dat dc eerste vaste grondslagen werden gelegd van Nieuw-Amsterdam, het tegenwoordige New- York, nadat, reeds in de voiigc jaren enkele kolonisten zich op het eiland Manhattan hadden gevestigd. De slichting toch van Nieuw-An ster dam volgde op den aankoop van het eiland voor de West-Indische Compagnie door den direc teur Peter Minnewit en had plaats in 1626. Een daad van ons voorgeslacht van voor de wereld zoo ver strekkende gevolgen kan Neder land niet beter herdenken, dan door de aan bieding van een Nederlandsch geschenk aan de stad New-York in 1926, een hulde, die niet enkel getuige van de waarde, door Nederland gehecht aan zijn historisehen band met New-T ork, maar t evens van warme v riendschap in liet heden Een gedenkteeken. door een Hollandsch kun stenaar te vervaardigen, schijnt aangewezen. Men heeft zich reeds vergewist, dat een dergelijk geschenk met blijdschap zal worden aanvaard en op Waardige wijze geplaatst. Troelstra. De heer mr. P. J. Troelstra heeft, naar „Het Volk" meldt, aan het bestuur van de S. D. A. P. bericht gezonden, dat hij geen candidatuur voor het partijbestuur meer aanneemt. l)e geestelijke vader. „Hoe merkwaardig het feiL ook moge zijn, dal een dégénéré, die van den aanvang af mei pathologische kenmerken zwaar belast was en op het laatst van zijn leven volslagen krank zinnig is geworden, een zoo sterken en lang- durigen invloed heeft, uitgeoefend, en hoezeer men in dit feit misschien ook een symptoom moge zien van de ontaarding der civilisatie zelve, waarin die invloed mogelijk was, het is niet l.e loochenen, dat nog heden ten dage zoowel de meeste beroepspolitici als dc revólutionnaire elementen in de samenleving grootcndcels teren op de denkbeelden van Rousseau." Aldus prof. Valckenier Kips in een artikel over: „De staatsidee vail Leo XIII" in 'I Januari-nummer 1925 van „De Beiaard". De grondgedachte van Rousseau's politiek stelsel is, dat de bestuurders van den Staat moeten zijn de lijdelijke uitvoerders van den tijd had meegetroond. Ook van den anderen kant kwam een heer op hetzelfde doel af en zonder zich er om le bekommeren, dat deze wedloop van een paar mededingers in de oogen der talrijke gasten, die er getuigen van waren, een komisch tooneel moest opleveren, verhaastte hij zijn schreden zoodanig, dat hij op den graal' een kleinen voorsprong verkreeg. „Mag ik om de eer verzoeken, juffrouw Armbrecht," vroeg hij met. een hoffelijke buiging, doch met een merkwaardig ernstig gelaal„Mijn naarn zal u van de vluchtige voorstelling nau welijks nog in de herinnering zijn gebleven Guido von Reiehenbach." Als dochter des huizes zou Ilertha zich aan een groote onbeleefdheid hebben schuldig ge maakt, als zij met een afwijzing geantwoord had en toch kostte het haar blijkbaar een kleinen strijd, voor zij zich in dc noodzakelijkheid schikte Het was haar niet ontgaan, dat graaf Ramin, die onmiddellijk achter zijn plotseling opgedoken mededinger stond, de wenkbrauwen ontevreden had saamgetrokken, maar zij had er zich toe moeten bepalen licm met. een vriendelijken blik van medelijden voor het ergerlijk verlies schadeloos te stellen, dat hij geleden had. De heer von Reiehenbach, die het huis van Armbrecht voor de ee'rste maal betrad, was een man van middelbare grootte, meer slank dan krachtig gebouwd, in den leeftijd van zes en twintig of zeven en twintig jaren. Wordt vervolgd). NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 1