DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN FEUILLETON. Het geheim van het moeras. 48ste Jaargang. Zaterdag 17 Januari 1925. Sa. 14151 Bureau: KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden f 2.70, per week 20 cent, franco per post f3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertentien: 1—5 regels f 1.75, elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallen verzekering s I 500 bij levenslange geheeie invaliditeitf 20ïr bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 100 bij verlies van een verzekering wordt gewaarborgd door de N.HoIl.Algem.Vcrz. bank Schiedam Dit nummer bestaat uit twee bladen EERSTE BLAD. Buitentandseh Nieuws. DUITSQILAND. De groote verrassing van gister was, dal^ kort voor het tijdstip, waarop de regecringsverklaring zou worden afgelegd, dr. Luther een communiqué uitgaf, waarin werd medegedeeld, dat de re- geeringsverklaring tot Maandagmiddag wordt verdaagd. ffek Officieel wordt als reden voor deze verdaging opgegeven, dat de onderhandelingen over de bezetting van de nog openstaande ministerzetels, met name die van Financiën en die van Justitie, nog niet beëindigd konden worden. Eveneens werd de ontvangst der pers-ver tegenwoordigers door den nieuwen Rijkskanse lier, welke gisteravond zou plaats hebben, af gelegd. Deze sensatjoneele verdaging werd druk besproken in de wandelgangen en fractiekamers van den Rijksdag, welks zitting van gister dien tengevolge van weinig belang was. Spoedig drong het gerucht door, dat de offi- cieele motiveering van het uitstel een geheel anderen, en politiek zeer belangrijken achter grond heeft. Het schijnt hier namelijk te gaan om zeer ernstige meeningsverschillen, welke gister bij het redigeeren der verklaring aan den dag zijn getreden en welke zouden bewijzen, dat tusschen het rechtsche blok en het Centrum nog zeer ernstige innerlijke tegenstellingen be staan, welke wellicht zoo noodig overbrugd kunnen worden, om toch maar een regeering tot stand te brengen, maar in ieder geval zeer op den voorgrond moeten treden. Deze tegen stellingen liggen zoowel op het gebied der bin- nenlandsche, als der buitenlandsche politiek. Wat de buitenlandsche politiek betreft, gaat het om de kwestie van de houding der regeering ten aanzien van de verlenging van de bezetting der Keulsche Zone. De Duitsch-Nalionale mi nistersvan het kabinet verlangden een belangrijk scherper verklaring, dan de Rijkskanselier voor stelde en deden dit met een beroep op de om standigheid, dat van een uitdrukkelijke motie van vertrouwen was afgezien, ondanks de door hen daaromtrent geuite wenschen. Ernstiger nog zijn de meeningsverschillen ten aanzien van de binnenlandsche politiek. Zij bestaan deels hierin, dat de Duitsch-Nati»- nale ministers zich er tegen verzetten, dat in de verklaring van den Rijkskanselier het woord „Republiek" zou worden gebezigd, anderdeels in een veel belangrijker geschilpunt, de kwestie van de valorisatie. De Duitsch-Nationalen hebben zich in den verkiezingsstrijd op demagogische wijze meester gemaakt van het vraagstuk betreffende de valorisatie der voor-oorlogsche schulden, om een groote groep kiezers voor zich te winnen. Dt. Luther zelf heeft mdertijd als nrmster van F:nanc:ën met groote energ'e alle ver strekkende valorsaUeplannen bestreden, en deze zijn ten slotte teruggebracht tot valor- sat'e op 15 Het was de Rijkskanseber zelf, d;e bij de hrnd'ge besprelringen tegen de Du'tsch- Nat"'onale e:schen, de valorisatie-kwestie in de regeeringsverklaring te' behandelen, ten krach- rigste stelling na,. In dit verband is de officieele motiveering voor de verdaging der regeeringsverklaring, het nog niet gevonden zijn van een minister van Financiën, te verstaan, daai over deze aangelegenheid zonder een kabinet den verant woordelijken minister van Financiën geen ver klaring kan afleggen. DUITSCHLAND EN, FRANKRIJK. De voorzitter der Duitsche delegatie voor de Fransch-üuitsche commercieele onderhande lingen. Trendelenburg, heeft gistermiddag met. den Franschen minister van Handel Raynaldv een langdurig onderhoud gehad, dat met een kleine onderbreking, van drie uur tot halfnaclit heeft geduurd. Raynaldy verklaarde, dat hij zijn eenmaal ingenomen standpunt thans niet meer kan veranderen, waarop Trendelenburg zeide, drtl hij niet in staat was andere voorstellen aan te bieden dan die, welke de Duitsche delegatie Woensdag j.l. heeft ingediend. Hij voegde er echter aan toe, dat hij naar Berlijn zou vertrekken om nadere instructies van zijn regeering te halen. Een nieuwe bijeenkomst is' niet vastgesteld. JÜEGO-SLAVIE EN GRIEKENLAND. Volgens een Exchange-telegram hebben de Fransche en de Engelsche gezanten te Belgrado een vriendschappelijken stap bij de Jocgo-Slavi- sche regeering gedaan om aan te dringen op het herstel van het verbond met Griekenland, dat Frankrijk en Engeland als een kostbaren waar borg voor het handhaven van den vrede op den Balkan beschouwen. AMERIKA EN RUSLAND. Uit Washington worden de berichten uit Moskou en Parijs tegengesproken, dat de Ameri- kaansche regeéring de erkenning der Sovjet- regeering zou overwegen. De tot nog toe door Hughes gevoerde politiek wordt door president Coolidge goedgekeurd en gehandhaafd. ITALIË. Volgens een bericht uit Rome heeft Mussolini bij eeh uiteenzetting van Italië's politiek ver klaard, dat het aantal® dictatoren, dat de Ro- meinsche republiek had, 72 bedroeg en dat, a's het parlementaire stelsel faalde, de uitvoerende macht de volledige regeermacht aan zich moest trekken De nieuwe kieswet werd in eerste lezing bij handopsteken aangenomen, na een debat van twee dagen. Uit Napels wordt bericht, dat de universiteit aldaar gesloten is, met het oog op de voort durende samenscholingen van fascistische anti-fascistische studenten en Uit 27) Enkele dagen na dit onverkwikkelijk voor val was hij uit de hoofdstad verdwenen, achter latende niet slechts een aantal onbetaalde reke ningen, maar ook een beklagenswaardige fami lie, wier rust hij verstoord had door een handel wijze, waarvan u de uitvoerige beschrijving mij wel zult willen schenken." Hertha had hem dezen keer aangehoord zonder hem te onderbreken. Nu echter sprak zij met een trotsche beslistheid, waartoe zij in oogenblikken van opwinding in staat was ,rJ&, ik schenk u die, mijnheer, en ik denk, dat wij nu lang genoeg over dit onderwerp hebben gesproken. Slechts- een vraag„Neemt u er genoegen mede, dat ik mijnheer den graaf woord voor woord den inhoud van uw interressante mededeeling herhaal Rustig en kalm boog hij het hoofd. „Ik verzoek ik te doen wat u voor het rechte houdt, juffrouw." Zijn onverstaanbare bedaardheid bracht Her tha opnieuw in de war, doch haar verontwaar diging behield toch de overhand op haar twijfel. „Graaf Ramin kan u dan het gepaste ant woord geven" ging zij voort, „mij echter zult u wel de opmerking veroorloven, dat ik het een man onwaardig acht te spionneeren en te las- allerlej. Saarbrücken De mijnwerkersbonden hebben op de aanzegging dor loonregeling van de mijndirecties geen antwoord ontvangen. Van heden af bestaat er dus geen tarief meer. De organisaties zijn dezen ochtend met elkaar in voeling getreden. legen Zondag hebben de vak verenigingen districtsconferenties bijeengeroe pen. Uit HamburgDe bootwerkers der zee schepen hebben, met het oog op de stijging der huur- en levenskosten de tarieven, die op dit oogenblik een loon van 6 mark per dag voor zien, opgezegd tegen Maandag. Hun eischen ko men neei op een loon van 7,20 Mark per dag. Uit Berlijn Naar uit Weimar wordt ge meld, heeft het Seniorenconvent van de Thüring- sche Landdag den communistischen afgevaar digde Fischer wegens zijn onbehoorlijk gedrag tegen den Duitsch-Nationalen afgevaardigde Otto voor 20 dagen de deelneming aan de verga dering van den Landdag ontzegd. Uit Berlijn De Rijkspresident heeft aan den aft redenden kanselier Marx een brief gericht waarin hij o.i>. zegtdat zijn stoere arbeid aan het Duitsche volk op ziin lijdensweg voor het eerst beterschap en succes op economisch en politiek gebied heeft, gebracht. -Uit Berlijn .In den Rijksdag zijn weer 60 voorstellen binnengekomen van alle partijen, o.a. een voorstel Becker-Arnsberg (Centrum), dat gericht is tegen den toenemenden Zondags- arbeid. Uit Brussel Volgens de „Standaard" zal de liberale burgemeester van Brussel, Adolf Max, eerlang worden benoemd tot gouverneur van Brabant, zulks ter vervanging van Beco, die wegens hoogen leeftijd zijn ontslag neemt. Bij de volgende Kamerverkiezingen stelt de burgemeester zich niet meer candidaat voor Brussel. Uit, Sydney De zeemansbond heeft een compromis voorgesteld, dat, indien het door de scheepseigenaars aanvaard wordt, waarschijn lijk het einde zal beteekenen der tegenwoordige ernstige scheepvaartstaking. Uit Berlijn In verband met de in den Iaatsten tijd herhaaldelijk voorkomende botsin gen tusschen fascisten en niet-faseisten, is de universiteit te Napels tot nadere order gesloten. Binnenland. Mobilisatie-herinneringskruis. Vanwege het nationale comité Herdenking Mobilisatie 1914 wordt ons gemeld, dat de- Ko ningin een exemplaar van het mobilisatie- herinneringskruis heeft aanvaard, hetwelk haar door het comité is aangeboden. H. M. heelt liet voornemen te kennen gegeven, het kruis bij voorkomende gelegenheden te dragen. Aan den Prins cler Nederlanden, voorzitter van de vereeniging Het Nederlanclsche Roode Kruis, en aan den gepens. generaal G. J. Snijders, oud opperbevelhebber, is eveneens een exemplaar van het kruis aangeboden. pen, zal gewijd zijn uitsluitend aan de bespre king der bondsl'inanciën en alles wat daarmede in verband staat. Een Dorus Rijkers briefkaart. Binnenkort komt er, naar wij vernemen, een briefkaart ten bate van het He.lden der Zeefonds Dorus Rijkers in den handel, die een unicum is. Men zal de briefkaart, die een 71/2 ets. postzegel heeltkunnen koopen voor 5 ets. 1 Bogrijpe, wie het kan. Do zaak zit zoo Het vernuftige denkbeeld werd het bestuur aan de hand gedaan door een vriend van het fonds. Het bestuur stelde zich daarop in verbinding met Posterijen, die aan het denkbeeld haar liat gaf. Op de briefkaarten ko men aan de voorzijde tien advertenties, en die advertenties maken het mogelijk, de kaart tegen 5 ets. te verkoopen, terwijl de Pos't- aan haar geld komt haalt. en het fonds een aardig profijtje De rijksmiddelen. De rijksmiddelen hebben in December f 32,407,000 opgeleverd, zijnde 1,592,000 min der dan in de laatste maand van 1923. De bate uit de rijwielbelasting brengt dit nadeelige ver schil tot 1,546,000 terug. In het heele jaar 1924 waren de ontvangsten 431,926,000 of f 3.060,500 meer. Telt men er de rijwielbelasting bij dan wordt de vooruitgang 8,360,600. ,De raming werd met nagenoeg ƒ35 millioen over troffen. teren. Een iedtjr, al houdt hij zich voor een uit gelezen dienaar van de gerechtigheid, moet zich naar mijn meening alleen met datgene be moeien, wat hem zelf aangaat en geen ander onheil zoeken te voorkomen als wat hem zelf bedreigt. Met een belangstelling zooals u mij nu hebt gewezen, zult u moeilijk ooit iemands* da rik inoogsten, want het zal u nauwelijks gelukken iemand van de belangeloosheid van zulke on gevraagde inmenging te overtuigen." Met een lichten hoofdknik gaf zij hem zijn afscheid en dezen keer deed hij geen poging meer om haar terug te houden. Alleen keerde Hertha naar haar plaats terug. Graaf Ramin stond kalm en met onver minderd zelfbewustzijn naast haar stoel. Met scherpen blik had hij haar op haar wandeling met den ambtenaar gevolgd en het kon haar moeilijk ontgaan zijn van welken levendigen opgewonden aard haar onderhoud met dezen geweöst was. In zijn gelaatsuitdrukking noch in zijn houding was echter nieuwsgierigheid of on rust te lezen. Hij scheen ook de kleine ontstemd heid van voorheen geheel onderdrukt te heb ben want hij was vroolijk en onbevangen als te voren. Kende u de lieer von Reichenbach reeds van vroeger mijnheer de graaf" vroeg Hertha die zich slechts met moeite tot een rustigen kalmen toon kon dwingen. Hij dacht een oogenblik na en schudde toen ontkennend het hoofd. Ik herinner het mij niet maar ik heb in Eerste Kamer. De Eerste Kamer komt Dinsdag 20 Januari, 's avonds om half 9, bijeen. Mededeelingen uit de R.K. Staatspartij. Dinsdag 20 Januari a.s. wordt- te Utrecht een vergadering gehoudenvan depenningmeesten der RijkskieskringbeSturen waarbij ook de voor zitters dier besturen zijn uitgenoodigd. jDeze vergadering die door den penning meester van den Algemeenen Bond is opgeroe- mijn leven reeds zooveel menschen ontmoet, dat de mogelijkheid daarom niet uitgesloten is. De man ziet er niet zoo indrukwekkend uit, dat men hem noodzakelijk weer herkennen moet." „U heeft gelijk, hij is hoogst onbeduidend," antwoordde Helena op scherpen toon maar zij had dezen luidop gesproken zin intusschen misschien daarom zulk een bijzonderen nadruk gegeven, wijl een stem in haar binnenste tame lijk dringend het tegendeel wilde beweren. „Het is de moeite niet waard verder over hem te spreken." Uit een of andere onbekende ï'eden zag zij afvan zij af van de uitvoering van het voornemen den graaf over de mededeelingen van den rechterlijken ambtenaar te onderrichten doch zij bedankte nu ook, onder voorwendsel van vermoeidheid, om nog verder te dansen en al mochten.ook de afgunstigste jongedames in haar omgeving van meening zijn dat het gesprek tusschen den interessanten Peruaner en de doch ter van Armbrecht nog even opgewekt en ver trouwelijk was als te voren, graaf Ramin zelf had de levendige gewaarwording dat met de Verschijning van den heer von Reichenbach een schaduw tusschen hen gevallen was, die luj met zijn elegante manier van praten tevergeefs zocht te verdwijnen. HOOFDSTUK V. Vroolijk schetterende trompettenfanfares dron- Baron van Wijnbergen. Wij lezen in de „Nieuwe Zeeuwsche Courant" Wat stroef, wat terughoudend, wat vanuit de hoogte somtijds de invloed van 't adellijk bloed en daarom niet populair in den zin van „allemansvriend", maar verder een man uit één stuk, een „catholique avant tout", voor wien het Katholiek zijn niet is een reclamejasje of een paradepak, maar die al zijn levensdaden, zoowel van privé- als van qpenbaar persoon, steeds liel doordrenken van den Katholieken geest en het Katholiek beginsel. „Un bon soldat de Jésus Christ", zooals weleer de Fransche parlementariër graaf De Muil door Mgr. d'Hulst werd genoemd. Een man van overtuiging, die weet wat hij wil en die zijn overtuiging onder geen stoelen of banken steekt. Een man verder van veelomvattende kennis en rijpe ervaring op staatkundig terrein, een volksvertegenwoor diger van hef zuiverste, gehalte, vrij van baat zucht en zijn mandaat'vervullend met de inten tie nuttig te zijn voor zijn Kerk, zijn land, zijn partij. Een man. met wiens staatkundige ideeën en opvatLingen men het niet eens behoeit te zijji hij zal de laatste zijn, die zich het merk- teeken der onfeilbaarheid wil zien opgedrukt om ten volle te erkennen, hoezeer hij zich èn als Kamerlid èn als leider der grootste politieke partij in ons land gedurende tal van jaren op buitengewone wijze heeft verdienstelijk gemaakt en zich nóg maakt, wijl hij niet wenscht te bukken voor wat hij acht „den waan van den dag" en weigert de door hem geleide partij voor dien afgod te doen knielen. Zoo zien wij Mr. A. Baron Van Wijnbergen, gelijk wij hem jaren lang en vaak van nabij gadesloegen, den vee) gesmade in deze dagen, den man, van wien velen deuken voor zoover zij het niet. zeggen „Der Mohr hat seine Schul- digkeit gethan, cler Mohr kann gehen", den man, die met wijlen dr. Schaepman, zijn toon beeld en vereerden voorgangen, ondervindt, hoe op het „Hosanna!" het: „Kruisig hem!" volgt. Onmisbaar in den strikten zin van het woord is niemand en zoo is de Katholieke st&atsparbij niet aan Baron van Wijnbergen getrouwd, om het eens populair uit te drukken ook zonder hem en onder een anderen leider zal zij haar bestemming weten te volgen. Toch mag de vraag gesteld, of verondersteld hij ging heen de gen uit het park dooi de half geopende deuren der danszaal binnen. Nieuwsgierig vroeg ieder een naar de be teekenis dezer signalen en met een geheimzinnig lachje noodigde- de gastheer zijn gasten uit onder beschutting van verwarmende overkleederen in de vrije lucht te komen, waar hen nog een kleine verrassing wachtte. Het was een heldere, zachte nacht, doch zonder maneschijn, en het schoone oudé park lag in het ongewonè duister, dat zoo onaange naam huiverig voor den eenzamen wandclnar en zoo gewild en gezocht is voor jonge harten. Een lange dubbele rij lampions wees den weg aan, die in voortdurende kronkelingen naar het tooneel der beloofde verrassing voerde. Op een kleine kunstmatigen heuvel', dien de vorige eigenaar van Schonheide de Zwe- clenschans gedoopt hadden, waren onder een beschutting tentdek stoelen en banken ge plaatst en het gezelschap had zich nauwe lijks daarop neergezet, of Bengaalsch vuur, dat liieY en daar tusschen de donkere loovermas- sa's ontstoken werd, overstroomde den vijver aan hun voeten en zijn prachtige natuurlijke omlijsting met toöverachlige kleurenpracht. Daarop vlogen sissend langgesteelde raketten naar den nachtelijken sterrenhemel omhoog, gevolgd door vurige kogels, du; hoog in de lucht knetterend in honderd veelkleurige stukken uif- lenbarstten. (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 1