in Pakjes. Stads- én Gewestelijk Nieuws. EM'S MIJNHART's Keelpijn-Tabletten 60 et. Hoest-Tabletten 60 ct. pari ij niet langen tijd het gemis zou voelen van die vaste hand, dien scherpen stuurmansblik, waarmede Baron Van Wijnbergen het' schip onzer staatspartij den juisten koers deed houden tüsschen den Scylla van het conservatisme, dat van geen nieuwigheden, hoe goed ook, wil weten, en den Gharybdis der bteidellooze vooruitstre vendheid, welke met hete oude, ook het goede dat erin ligt, over boord werpt, door. Verder laten wij in het midden of Baron Van Wijnbergen in alles juist heeft gezien en bij de huidige verwikkelingen in de R. K. Staatspartij met fijnen tact den knoop heelt weten te ont warren of dien door een forschen maar verkeer den ruk nog vaster heeft gemaakt. Doch zelfs indien dat onderzoek ten zijnen nadeele mocht uitvallen en de schaal van zijn gebreken en te kortkomingen wie onzer is er vrij van zou bezwaren, zal toch altijd het kwantum aan superieure hoedanigheden en verdiensten de andere schaal der balans, die over hem wordt geheven, ver doen doorslaan. Geen persoonsadoratie noch een geest van Byzantinjsme( veel minder het verlangen naar een plasdankje gaVèn ons deze regelen in de pen, maar de liefde tot de waarheid, wier stralend licht de nevelen verdrijft van vooroordeel, voor ingenomenheid en persoonlijke antipathie en ons eerlijk doet zijn in ons oordeel, overal, ook in de politiek. Spoorwegpersoneel. Gisterenmiddag hebben vertegenwoordigers van de vijf organisaties van spoorwegpersoneel, de heeren Augusteijn van den Prot. Chr. Bond, Blootshoofd van den B. A. N. S., Timmermans van St. Raphael, van Wel van den Neutralen Bond en Moltmaker van de Ned. Vereeniging, een onderhoud gehad met den Minister van Waterstaat op diens Departement, welk onder houd ruim een uur duurde. Van den kant der organisaties werd bepleit de gestelde eisch van tegemoetkoming .in de duurte ten bedrage van 3 weken e,xtra loon, die, zooals bekend, door de directie der Ned. Spoorwegen op 23 December j.l. niet is verleend. Na dien datum hadden de organisaties een on derhoud verzocht aan den Raad van Commissa rissen der Ned. Spoorwegen, die een bespreking over dit onderwerp weigerde. De delegatie meende van één en ander haar ontstemming aan den Minister kenbaar te moé ten maken en drong er krachtig op aan, dat de regeering een meer tegemoetkomende houding zou aannemen. Na eenige discussie heeft de Minister toe gezegd, zich over deze zaak in verbinding met cfe directie der. Ned. Spoorwe'gen te zullen stellen. I)e onbewaakte overwegen. V vNaar heh ,jHdbl" meldt heeft het Rijkstoezieht i?'P de spoorwegen een voorstel van de directie tier Nederlandeche Spoorwegen goedgekeurd om, ten behoeve van het autoverkeer, bij de onbewaakte overwegen „vóór-waarsehuwings- "teekens" lej)Iaaj^en. Deze teekens zullen bestaan 'puit twee* séhuins naar hoven wijzende armen. Zij komen te: staan 1,50 m. vóór de overwegen. ADe gewone kruisen op 55 M. vóór den overweg blijven gehandhaafd. Aan den wensch van de K. N..A. G. is hiermede tegemoet gekomen. Gemeenteraad. De Gemeenteraad vergadert op Vrijdag 23 Januari 1925, des nam. te 2 uur. De Agenda bevat o.m. 1. Benoeming van een lid van de Commissie voor bet Gemeente-Ziekenhuis lid uit den Gemeenteraad, buiten de leden van het Dage- li.jksch Bestuur ter voorziening in de vacature, ontstaande door de periodieke aftreding als zoodanig van Mevr. E. Koeten—Ooms. 2. Benoeming van een lid-patroon en een lid-werkman van de Commissie van toezicht op de Gemeentelijke Arbeidsbeurs ter voor ziening in de vacatures, ontstaande door de periodieke aftreding van den heer B. G. Hoogen- dam ais lid-patroon en van den heer P. J. v. .d. Valk. als lid-werkman. Aanbevolen worden als lid-patroon de heer B. G. Hoogeudam door den Bond van Nederlandsche Schilderspalroons, afdeeling Schiedam als lid-werkman den heer P. J. v. d. Valk door den Ned. R. K. Volksbond, Afdeeling Schiedam. 3. Aanbeveling van de Commissie voor het Stedelijk Muziekkorps ter benoeming van een lid van hare Commissie ter voorziening in de vacature, ontstaande door de periodieke af treding van den heer Cl. Houtman. Aanbevolen worden 1. de heer C. Houtman 2. den heer Fri.ls M. Beukers. 4. Aanbeveling van de Commissie voor het Stedelijk Museum ter benoeming van een lid van hare instelling ter vervulling van de vaca ture, ontstaan door de periodieke aftreding van den heer P. J. van Harderwijk. Aanbevolen worden 1. de heer P. J. van Har derwijk 2. de heer J. Hoek Azn. 5. Aanbeveling van de Commissie van toe zicht op het M.O. ter benoeming van 2 leden hai;er Commissie ter voorziening in de vacatures ontstaan door de periodieke aftreding vön Mevr. 11. Goemans Geertsema-Beckeringh en den heer H. B, E. Blaisse. Aanbevolen worden(vacature Mevr. H. GoumansGeertsema Beckeringh) 1. Mevr. H. GoemansGeertsema Beckeringh 2. Mevr. M. N. L. de Clercxde Weerd. (Vacature H. B. E. Blaisse) 1. de heer Frits M. Beukers 2. de heer L. W. Kramers. 6. Aanbeveling van de Commissie voor de Bibliotheek en Leeszaal der Gemeente Schiedam ter benoeming van 4 leden harer Commissieter voorziening in de vacatures, ontstaande dooi de periodieke aftreding van Mevr. M. Hingman- Dobberke en de heeren A. Bakker, C. M. Knopper en A. Stahlie. Aanbevolen wordt de aftredende leden op nieuw te benoemen. 7. Voorstel van B. en W. om den heer Th. Funcke, tijdelijk leeraar in de Natuurlijke Histo rie aan het Gymnasium, definitief als zoodanig te benoemen. 8. Voorstel van de Commissie voor het onderzoek der rekeningen tot voorloopige vast stelling van de gemeente-rekening over 1923. Gewone dienst Ontvangsten 4.897.499.71 Uitgaven - 4.919.570.111/2 Nadeelig saldo 22.070.40 Buitengewone dienst Ontvangsten 9.135.357.79 Uitgaven - 10.655.231.27 Nadeelig saldo 1.519.873.48V2 9. Voorstel van B. en W. om hun College te machtigen tot onderhandsche verhuring op door hen te stellen voórwaarden 1. aan de Schiedamsche Voetbal Vereeniging „S.V.V." of andesen van twee sportterreinen in Kortland nabij den Vlaardingerdijk tegen een huurprijs van 300.per jaar per terrein, vangende de huur van het eene terrein met 1 Januari 1925 en van het andere met 1 Januari 1926 aan 2. aan de Schiedamsche Voetbal Vereeniging ^J.E.M.G.S." of anderen van het terrein gelegen ten Zuiden van de wasscherij van de N. V. Stoomwasch- en Strijkinrichting voorheen M. Bijl Mzn., tegen een huurprijs van 50.per jaar en voor het jaar 1925. 3. Aan A. Hoogenboezem ol' anderen van een perceel weiland aan de Damlaan, kadastraal bekend als Sectie IJ. nos. 341, 342 en 343, groot 4.15.70 II.A., tegen een huurprijs van 1500. per jaar en voor het jaar 1925. 4. Aan de Continental Petroleum Company te Rotterdam van den voor de plaatsing van een ondergrondsch benzine-reservoir met boven- grondsche aftapinrichting in de Noordvest, ten zuid-westen van het pand Noordvest 42, benoodigden grond, tegen een huurprijs van 100.per jaar. 10. Voorstel van B. en W. om hun College te machtigen tot onderhandsehen verkoop aan J. W. de Ronc^e, alhier, van een perceel bouw grond aan den Singel, hoek Stationsweg, ter grootte van 333 M2., tegen den prijs-van 17.— per M2. 11. Voorstel van B. en W. om ingevolge art. 75, le lid, der L.O.wet 1920, medewerking te verleenen tot verbouwing van de school aan de Tuinlaan, uitgaande van de Vereeniging voor Gereformeerd Schoolonderwijs. 12. Voorstel van B. en W- tot het verleenen van een crediet van 700.voor gedeeltelijke trottoiraanleg langs de Amalia van Solmsstraat. 13. Voorstel van B. en W. tot het verleenen van een crediet aan 10.000.voor versterking en verbetering van het rioolgemaal van Wesl- Frankeland én voor vernieuwing der bestaande pompen. 14. Voorstel van B. en W. tol vaststelling1 van een nieuw Huurrpglêment voor gemeente-1 woningen. 15. Voorstel van B. en W. tot wijziging van de Verordening regelende de bezoldiging van ambtenaren in dienst der Gemeente Schiedam voorzoovecl betreft het bepaalde onder het hoofd „Openbare Leeszaal en Bibliotheek." 16. Schrijven van B. en W. waarin wordt geadviseerd, afwijzend te beschikken op het adres van den Ned. R. K. Politiebond ,,St. Michaël", Afdeeling Schiedan, waarin wordt verzocht te willen bevorderen, dat eén technische salarisherziening ter hand wordt genomen, waarbij de politie in een hoogere loongroep wordt ingedeeld. 17. Schrijven van B. en W. waarin wordt geadviseerd afwijzend te beschikken op het verzoek van de N. V. „Acetylena" te 's-Graven- hage om den huurprijs van grond voor benzine- pompinslallaties op een belangrijk lager bedrag te bepalen én waarin wordt voorgesteld adres sante te berichten, dat in overweging zal worden genomen om den huurprijs met ingang van een nieuw huurjaar te herzien. Uitbreiding rioolgemaal YVest-Frankeland. De directeur van Gemeentewerken schrijft aan B. en W. Het rioolgemaal van West-Frankeland heeft bij de stichting slechts twee machines gekregen van 400 M3- per uur. Was dit voldoende voor het toen op dit gemaal aan te sluiten gebied, sedert is dit gebied aanhoudend uitgebreid en heeft reeds de helft van het geheele bemalings- gebied, waarvoor ten minste 2000 M3. per uur is te verzetten, bereikt. Het is dus niet te verwonderen, dat bij de hevige regenval van dezen zomer het gemaal is te kort geschoten. Wel zijn de ingekomen klach ten óverdreven, en kunnen enkele klagenden niet geholpen worden omdat hun panden te laag liggen, doch het is toch zaak om thans niet langer te wachten met de uitbreiding van de machine-capaciteit van het gemaal. Overeenkomstig het oorspronkelijke plan zal thans een groote machine moeten worden aan geschaft en op de daarvoor bestemde plaats moeten worden opgesteld. De capaciteit van deze machine is bepaald op 1000 M3. per uur. De kosten hiervan zijn met inbegrip van de plaatsing en electrische aansluiting te ramen op 8000.—. Inmiddels is ons gebleken, dat ook de bestaan de pompen niet meer in goeden staat verkeeren, zoodat het noodzakelijk is voor beide het pomp- lichaam te vernieuwen. Indien drt tegelijkertijd kan geschieden komt 85 15 Bij Apoth. en Drogisten. 198 10 dat het voordeeligst uit en zullen de kosten daar van blijven onder de 2000. De Commissie voor de Gemeentewerken met wie ik deze aangelegenheid uitvoeriger besprak, kan zich met mijn voorstel vereenigen, waarom ik U in overweging geef aan den Raad een crediet ■van 8000.aan te vragen voor versterking en verbetering van het rioolgemaal van West- Frankeland en van ƒ2000.voor vernieuwing der bestaande pompen. B. eri W. vereenigen zich met vorenstaand advies en stellen den Raad voor de gevraagde credieten van 2000.en 8000.te verleenen. 1900 O.B.K. 1925. De tijd waarop het Harmonie gezelschap „Oe fening Baart Kunst", directeur H.van Gent, zijn zilveren jubileum zal herdenken nadert15 Maart a.s. is de olficieele herdenkingsdag. De Commissie tot regeling der feestelijkheden is ijverig in de weer, ook op het gebied tot verster king der weerstandskas naar wij vernemen blijkt bij verschillende gegoeden en ook industrieele kantoren, sympathie voor dit doel te bestaan en wordt dus niet aan doovemans deur geklopt. Het ligt in het voornemen op Zondag 15 Maart, in de namiddaguren receptie te houden en des avonds een feestconcert te doen plaats hebben, meer speciaal voor genoodigden, leden en dona teurs. Voor dezen avond zullen eenige solisten worden aangezocht en zal ook het oud-lid der vereeni ging, de heer P. Rosman (clarinettist) zich doen hooren. Het concours aan dit jubileum verbonden zal plaats hebben op 1 «Juni, 2en Pinksterdag reeds thans zijn vereenigingen van naam inge schreven. De regelingscommissie heeft nog nader be sloten, om op de z.g. steunbonnen voor deze feestelijkheden in omloop zijnde, en welke zoo als bekend zal zijn, voor hét concours tegen toe gangsbewijzen kunnen worden ingeruild, de donateurs der vereeniging alsnog een reductie te verleenen en wel dat nu 25 bonnen recht geven op een doorloopende kaart voor heer en dame. Solisten-concert. 't Drietal jonge solisten, dat gisteravond in Musis" voor de Toonkunstleden en andere belangstellenden, die gezamenlijk een flink aan tal formeerden, optrad, heeft in kunstzinnige praestaties getoond, dat ze inderdaad artisten zijn, die voor de toekomst nog heel wat beloven. Mevr. Cora de Langevan Rijn, sopraan, uit Alkmaar, is nog 't minst ver op 't pad, dat naar 'L ideaal leidt, gevorderd, al heeft ze dan ook 't beginstadium ook weer reeds verre achter den rug. LIaar geluid is aangenaam, krachtig en vol, dat heeft ze in ieder geval reeds voor, maar in techniek en voordracht moet ze nog vooruit, wat haar echter zeker niet lastig zal vallen. Momenteel beheerscht ze haar adem nog niet altijd yoldoende, zijn haar forti dikwijls te abrupt en heeft haar stem nog niet die buig zaamheid, welke noodig is, om de toehoorders de rust van het gestadig genot te geven. In het lichtere genre (b,v. in Mahler's „Wer hat dies Liedlcin erdacht blijkt zij al beter „geroutineerd" dan in het zwaardere (b.v. Strauss' Allerseelen) maar we kregen toch den indruk, dat, na eenigen tijd zij ook daarin groolen voortgang zal maken, vooral ook, dgar haar ge voel voor voordracht en expressie in ruime mate is toegedeeld. De cellist, de heer Hugo Nolthenius Jr., uit Amsterdam, kan zich o.i. wel rekenen tot de kunstenaars, die reeds een zeer groot eind naar 't eigenlijk doel zijn gevorderd. Zijn spel in de Sonate van Breval was werkelijk meesterlijk, bezonken en rein van gevoel. Van de Suite van Max Reger, \300r cello-solo, beleefde hij niet dat succes, dat loon naar werken zou zijn geweest, maar dat is eigenlijk niet zijn schuld, maar de schuld van den componist zelf, die hiermee een werk creëerde, dat ongetwijfeld goede passages bevat, maar toch grootendeels geen meesterwerk is- Het fuge-gedeelte is tenminste al heel niets bijzonders en leidt tot een „zaagpartij", die frappant onaangenaam aandoet. Pianist van Beinum, die spijtig genoeg, niet geheel gedisponeerd was wegens een kleine onge steldheid en die desondanks toch 't hardste en ook zeer talentvol heeft gewerkt, zoowel in 't accompagnement van sopraan en cellist, als in z'n solo-nummers, kwam om te beginnen voor den dag met César Franck's zwaarwichtige compositie Prélude, choral et fugue. Over 't algemeen bracht hij dit grootsche werk er schit terend af, waarom we hem dan ook een enkele misgreep en ontijdige aanslag gaarne vergeven. In de plaats van Chopin's Ballade ingespeelde hij diens Wals in cis mineur, een heerlijk ju weeltje en verder kregen we nog het lastige „L'isle joyeuse" van Debussy van hem te hooren. De drie solisten sloten hun repertoire ge zamenlijk met een vrij goede vertolking van 't fijne „Berceuse" van Alph. Diepenbrock. Alle aanwezigen zullen tenslotte dit met ons eens zijn, dat 't, drietal ons voor een volgende, keer weer zeer welkom zal zijn. Concert „Gemengd Koor". Gisteravond heeft voor een gevulde Volksbond zaal Gemengd Koor een in alle opzichten goed geslaagde uitvoering gegeven. Gezongen werd een hier in Schiedam nog niet gehooid oratorium van Carl Reinthaler Jephta und seine ïöchter. Met de enkele mededeeling, dat èn koor èn solisten hun beste beentje, hebben voorgezet en het publiek dus niet anders dan genoten heeft, kan eigenlijk worden volstaan. Toch moet er hier of daar iets naar voren ge bracht worden. Het koor heeft gezoilgen, zooals gemengde koren zelden te hooren geven steeds heldere sopranen, bescheiden alten, niet domi- neerende tenoren (alleen in het slotkoor werd een enkele maal een tenor waL te enthousiast) en ronde bassen. Als een opmerking gemaakt moet worden, dan deze, dat een paar bassen meer, het geheel wel ten goede zal komen. En een viertal solisten, waarvan het noemen der namen al voldoende is, om te doen uitkomen, dat alles „af" was.De sopraan-soliste, mevrouw B. Mak van Waay-Dooremans is gèen onbekende en heeft hare partij alle recht doen wedervaren. Voordracht, techniek, alles was in de perfectie. Het is daarom buitengewoon jammer, dat zij één keer slechts, een ongelukje had, maar het strekt tot voldoening, daL zij dat dubbel en dwars heeft goed gemaakt. Mevr. F. van Noort-Kuiler was voor velen, misschien voor allen een onbe kende. Maar de kennismaking van gister zal ongetwijfeld leiden tot herhaling in het begin wat vlak en onvast, ging het al spoedig beter glans en rust kwamen weldra hare partijtjes vermooien. Wij hopen haar nog meerdere malen te hooren. Louis van Tulder was zooals we van hem gewoon zijn in alle opzichten goed. En wat te vertellen van Ravelli, bas Men had heusch geen tekstboekje noodig woord voor woord was te verstaan, maar dit niet alleen, het was te voelen.-Wat een rust en glans in elke partij. Was het te verwonderen, dat het enthousiasme zich een keer spontaan uitte in een hartelijk en dankbaar applaus Als Gemengd Koor weer een groot werk met soli uitvoert, kan -het gerust dezelfde solisten nemen. Beter waardeering is niet mogelijk. En het orkest, strijk-orkesf cn vleugel, heeft, de moeilijke taak der begeleiding alleszins naar wensch volbracht trouwens de samenwerking tusschen directeur en orkest was subliem. Alles te zamen genomen, mogen allen tevreden zijn. De directeur met zijn koor en solisten, het kooj' met de bekroning van moeizame studie, en het publiek met het genot, dat het onverdeeld den geheelen avond gesmaakt heeft. Feeslvcrgadering. De leden van de huurtvereeniging „Centrum" Rozenburgscheplein, worden herinnerd aan de feestvergadering op Maandagavond 7.30 uur in het Musis Sacrum. Pandora. Pandora komt deze week weer uit met een tiptip programma. Na het actueele journaal draait als eerste, hoofdfilm „La Boheme" be werkt naar' de bekende opera. Het prachtige spel der hoofdpersonen valt direct op, vooral de partij van Mimi wordt schitterend vertolkt dooi de bekende filmactrice Maria Jacomini. Deze film, goed geillustreerd door het Sternfeld-Orkest, loont alleen al de moeite van een gang naar Pan dora. Als tweede hoofdfilm „De Koning van het Circus". In dit werk wordt de hoofdrol vervuld door de beroemde filmkomiek Max Linder. De inhoud is verkort als volgt De uitspattingen en boemelpartijtjes van Max, beginnen zijn oom, tevens voogd te vervelen, waarom hij besluit onzen held in zijn kamer op te sluiten. Dit ge lukt echter niet, waarom oomlief besluit hem maar te laten trouwen. Het meisje wat Max zich kiest is echter koorddanseres, wat niet naar ooms zin is. Door allerlei kunstgrepen weet hij Max echter toch toestemming te verkrijgen. Van het geheel is een zoodanige vertooning gemaakt, dat liet publiek er werkelijk allersma kelijkst om moet lachen. Het geheel vormt een aardig programma, wat wij onze lezers gaarne aanbevelen. Buitenlandsclie opdracht. De Scheepsbouw-Mij. „Nieuwe Waterweg" alhier heeft weer een opdracht uiL Engeland ontvangen, tot 't bouwen van' een 5.000 ton groot vrachtschip. Waarschuwing. De hoofdcommissaris van politie te Rotter dam geeft het publick in overweging, geen re laties aan te knoopen met Ch. M. G. A. Wierts van Goehoorn, aldaar. Gevonden voorwerpen. Te bevragen aan het Hoofdbureau van Politie op alle werkdagen van 1 tot 2 uur 's middags kinderceintuur, duimstok, liederenboekje, kin- dertaschje met zakdoek, wit kinderschoentje, potlood, kinderhandschoen, ledige portemonnaie, paar kinderhandschoenen. Bij vinders los geld, J. Schellevis, Broersvekl 85 zilveren manchetknoop, G. Steenbergen, Voornesoihestraat 23a zwarte hond, A. den Hol lander, Kreupelstraat 29 rozenkrans, IJ. Geul Heerenstraat 19 raagbol W. Lloogland S. Stevenstraat 2 lederen d. portemonnaie met

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 2