DAGBLAD WO&H SCHIEDAM EH OM&FMEKMzM* FEUILLETON. d°» SS 48ate Janrgang. Maandag 19 Januari 1925. 14152 Bureau: KOEMARKT 4. - Telefoon Intercommunaal 85. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. AdvertentiSn: 1—5 regels 1.75, elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Sf?""Sevatowizekering I 500 Mj levenslange gehcele invaliditeitt SÏÏTMj verlies van een hand, voet of oog i l'OU bij doodf 101) hH verlies van een Orlles van een w'jsvmgtr, lobij verlies van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd door de N. HoU, Algen), Verz. bank Schiedam Baitenlxndseb NIesiws, o\twapi:xi:vgscoxferi:xtië. Het Witte Huis spreekt de geruchten tegen, volgens welke in liet vroege voorjaar een con ferentie over de ontwapening zou worden bijeen geroepen. President Coolidge beschouwt de toestanden in Europa nog steeds als zijnde zoo danig, dat zij ieder initiatief van de Vereenigde Staten uitsluiten. HET DUITSCHE KABINET. De onderhandelingen voor de cornpleteering van het kabinet-Luther hebben tot resultaat gehad, dat thans een minister van Justitie is benoemd. Deze portefeuille is nl. aanvaard dooi den president van liet Oberlandesgericht a. d. te Keulen, Frenken. De portefeuille van Financiën is echter nog onbezet. Luther had Zaterdag een onderhoud met v. Roedem, dat echter tot geen resultaat heeft geleid. De nieuwe rijkskanselier heeft Zaterdag de Duitsche pers ontvangen. Hij verklaarde |Jat het uitstel der regeeringsverklaring geen gevolg is van oneenigheid in den boezem van'het kabinet maar uitsluitend van de onvoltalligheid van het ministerie. De rijkskanselier formuleerde ziin politiek aldus Ik zal er mij op toeleggen, zeer nadrukkelijk met de wenschen der partijen rekening te houden en met een vaste meerder heid te regeeren. Wel kan een partijleider aan het hoofd van de regeering met een minderheid regeeren, maar een ambtenaar, zooals ik rnij beschouw, kan dat niet. De „Welt am Montag" meldt, dat de regee ringsverklaring welke heden in den Rijksdag zal worden afgelegd, naar alle waarschijnlijkheid slechts zeer kort zal zijn.De debatten zullen dan Dinsdag aanvangen en als eerste sprekers zullen optreden de sociaal-democratische afgevaar digde Dr. Breitscheidt, de Duitsch-Nationaal Graaf Westarp, het Centrumslid Fehrenbach, en Dr. Scholz van de Duitsche Volkspartij. Fehren bach zal zich beperken tot voorlezing van een verklaring. De stemming over de motie van goedkeuring van de regeeringsverklaring zal waarschijnlijk niet voor Donderdag of Vrijdag plaats hebben. Daarbij zal het kabinet een meer derheid krijgen, aangezien de Duitsch-Natio- nalen, de Duitsche Volkspartij, de Beiersche Volkspartij, de Wirtschaftspartij en een deel van het Centrum besloten zijn de regeerings verklaring goed te keuren. De minderheid van het Centrum en de Democraten zullen zich van stemming onthouden. De sociaal-democraten en de communisten zullen tegen stemmen en bovendien, naar men kan aannemen een directe motie van wantrouwen indienen. Dé houding van de Völkischen is nog niet geheel duidelijk. In geen geval echter zullen zij voor de motie van góedkeuring der regeeringsverklaring te vinden zijn. De debatten beloven zeer levendig te zullen worden, vooral daar ongetwijfeld ook de jongst financieele affaires daarbij ter sprake zullen worden gebracht, en buitendien, naar men ver neemt, de voormalige rijkskanselier Wirth het woord zal vragen namens de minderheid van het Centrum van 7 December waarin Ludendoiff o.a. schrijft „Ik betuig Uwe Hoogheid heden op den dag der verkiezingen mijn diepste leedwezen, dat ik Uwe Hoogheid door de „Bohemia-uitlating" betrok ken heb in de woordbreuk van den heer Bon Kahr. Ik hoop met 't doen van dezen stap te vents te bereiken, dat de spanning verdwijnen zal uit het officierscorps. de resolutie, en men verwacht een heftig debat, waarbij het besluit der Parijsche conferentie zal worden becritisèerd. TSJEClIO.SLOWAKIJE. Het dagelijksch bestuur A an de Tsjechische socialistenpartij heeft den bekenden.herderlijken brief van de Slowaksche bisschoppen behandeld De parlementaire vertegenwoordigers der partij zullen van de regeering maatregelen tegen de schrijvers en verbreiders van het stuk eischen den geestelijken, die den brief hebben voorge lezen, wil men de staatsbezoldiging ontnemen. Bij den officier van justitie te Prcssburg zijn zeventig aanklachten ingediend, legen priester- die den hiicf van den kansel hebben voorgelezen NOORWEGEN. Het Storting heeft, lot voorzitter gekozen den conservatief Lykke en tot vice-voorzitter den radicaal Wolden. De regeering heeft voorts ingewilligd het verzoek der arbeiderspartijen, welke gratie vroeg voor twee arbeidersleden van het Storting, lraumael en Olsen Hagen, die wegens rcvolu- tionnaire propaganda veroordeeld waren. Zij werden in vrijheid gesteld en namen hun zetel in het Storting weder in. De staatsbegroóting voor het nieuwe ^inanciee- e jaar bedraagt 6.3 mill, kronen minder dan voor het loopende jaar. DE MOSOEL-COMMISSIE. Mosoel-grenscommissie, die aangewezen is door den Volkenbond, is van Damascus te Bagdad aangekomen, vergezeld van den Turk- schen generaal Jowad Pasja. De commissie zal haar reis naar Mosoel binnen tien daeen voort zetten. CHINA. Naar de „Chicago Tribune" uit Shanghay verneemt, is daar een internationaal detache ment bestaande uit Amerikaansche, Engelsebe, Fransehe. Italiaansche en Japansche soldaten geland. De polilie van de buitenlandscbe neder zetting heelt ongeveer 10.000 Chineesche soldaten geïnterneerd. De Russische regimenten, die Tsjang Tso-Lin in Mandsjoerije recruteerde uit de vluch telingen van vroegere Wit-Russische legers, en welke regimenten hij leende aan Loen Joeng- l.sjang, zijn te Tsjin-kiang geland. Men zegt, dat zij vandaar langs den spoorweg oprukken in de richting-Sjang-hai. De troepen van Tshji Sjië-yuan vallen in paniek terug voor de opruk kende- Russen, wier komst in de omstreken een groote paniek teweegbracht. De verslagen Chi neesche troepen, die een Week geleden Sjanghai binnenstroomden, worden thans naar Sjantoeng verscheept, maar inmiddels wordt Sjanghai bedreigd door een nieuwe t.oeslrooming van vluchtende troepen. De toestand is thans veel erger dan verleden najaar, ook omdat de talrijke Russische vluchtelingen, die in het district Sjanghai vertoeven, erover denken zich aan te sluiten bij hun kameraden uit Mandsjoerije. van het regeeringsreglement in Oost-Indië, worde ingetrokken." De amendementen van het verbond „St. Michael" over de rentelooze leeningen, de publiekrechtelijke organisatie en de defensie werden alle verworpen. Niet rooken ouder bureautijd. Naar de „Res.-bode meldt, heeft de Minister van Financiën aan de inspecteurs, ontvangers en hoofden van bureaux der directe belastingen invoerrechten en accijnzen een circulaire ge zonden, waarin hij er op wijst dat het ten streng ste verboden is, dat door het personeel onder den burautijd gerookt wordt. Den chefs wordt verzocht streng toe te zien, dat aan dit voor schrift de hand wordt gehouden. LUDENDORFF EN RUPPRECHT. De „VölKische Courier" publiceert een brief van Ludendorff aan ex-kroonprins Rupprecht Het geheim van het moeras. 28) Eenige minuten daarna puften, dreunden, draaiden en gloeiden in het rond al die sprook jesachtige, verblindende, verrukkelijke fi guren, die de fantasie van bekwame vuur werkmakers in honderd vormen weet te be denken en die na een bestaan van enkele secon den tot niets uileenvielen. Het schouwspel waaraan Armbrecht een belangrijke som ten koste gelegd had, slaag de even schitterend als de andere onderdeden van het feest. Een klein gedeelte der toeschouwers had nog slechts de Zwedenschans verlaten toen op eenigen afstand langdurig, onrustbarend geroep het oor der achtergeblevenen trof. In het eerst dacht men aan een grap en luisterde glimlachend naar de zonderlinge geluiden; doch er was slechts een korte tijd noodig om de lachende gezichten in ernstige te doen ver anderen en het vroolijke gebabbel te doen ver stommen. Een diepe stilte heerschte onder het tent dak en het bonte licht der lampions viel op verbleekte gezichten. Duidelijk klonk nu van gene zijde van den I ITALIË. De Kamer heeft de artikelen behandeld van het wetsontwerp tot herziening van de kieswet Zij verwierp het meervoudig stemrecht, de be slissing waarover de regeering aan het ooi deel van de Kamer had overgelaten. Na een debat, waaraan vele sprekers deelnamen, nam de Ka mer bet, herziemngsontwerp met 268 tegen 19 stemmen aan. c'en likf11161 daal0P udeen v°or onbepaal- De Kamercommissies hebben verscheidene wetsontwerpen onderzocht. Zij hebben zich in meerderheid verklaard vóór het wetsontwerp op de geheime vereenigingen, en tegen het wetsontwerp betreffende hel, vrouwenkiesrecht. AMERIKA EN EUROPA. Senator Johnson (Californië) heeft bii den senaat een resolutie ingediend, waarbij het ministerie van Bmnenlandsche Zaken wordt HnmT ifd' den t<ikst °Ver te lcggen van het dooi Kellogg op de financieele conferentie te l arijs geteekend acoord. Johnson is van oordeel, dat de Ver. Staten hij dit accoord, dat liun aandeel geeft in de JJuitsche schadevergoedingsbetalingen, ger wongen worden, mee de verantwoordelijkheid inge-ÏTn V.0°i idC ,UitV°ering van het accoord, ingeval Duitschland in gebreke zou blijven. aar vei luidt, staat Borah gunstig tegenover vijver brandgeroep en eensklaps reed boven de boomtoppen, die nog pas in' liet nachteli k donker onzichtbaar waren, een bloedroode vuurgloed omhoog. uut De vroolijke feeststemming en de dichter lijke feetoovermg van den milden zomeravond waren in één slag verdwenen. Een boerenwoning met stroo gedekt, die nauwelijks twintig schreden buiten den park- muui lag, stond bij de nadering der eerste nieuwsgierigen reegis in volle, hooguitslaan- de vlammen. Of een der vonken van het vuur werk tot lner toe was overgedragen cn in het licht brandbare materiaal van het dak ge makkelijk voedsel gevonden had of dat de brand door een 0f ander toeval was uitgebroken'wis ten de bewoners van het huis niet te zeggen Zij ÏtTer°zLkean.°0genb]lk -ttn'heJ ITet waren arme lieden, die daar hun be- Te m2 W°mng in vlammen zagen opgaan re midden van de geredde en verward dooï- defd3ePesn]0Vt°0nVerpen Z3t aan den land vrouw die aen. Jorl8e «^moedig geldende ouw, die een schreiend kind van eenigo weken in de armen hield. Haar man - oogenschhnS baarde |,a! j Cea t aan, die zeker de kost- have der kleine familie bevatte. De ge- van iT ,bülde mannen waren reeds zwart van den rook en toen de grijsaard nogmaals het ALLERLEI. Uit Moskou. Te Odessa is op initiatief van de commissie tot bestrijding dei speculatie de „Zwarte graanbeurs" gesloten. Negenenveertig handelaars zijn gearresteerd. Uit Washington. Het Huis van Afgevaar digden heeft besloten, dat de commissie voor de Amerikaansche schulden nog twee jaar langer zal aanblijven. Uit Moskou. De rechtbank te Leningrad heeft uitspraak gedaan in zake de vermaarde rebellie der niet-politieke gevangenen op het So- lowjetski-eiland. Zeven van hen worden ter dood veroordeeld, tien tot verschillende gevan genisstraffen. Binnenland,, Ons programma. De Centrale Raad van R. K. Kiesverenigin gen in den Rijkskieskring Den Haag vergaderde eergisteren onder voorzitterschap van prof. mr. Alph. Steger. Behandeld werd het door het be stuur van den Bond van R. K. Rijkskieskring- organisaties voorgestelde program, dat als volgt Werd gewijzigd. In plaats yan punt 2 (gelijkstelling open baar- en bijzonder onderwijs) werd de volgende redactie aangenomen Handhaving en verdere doorvoering van de gelijkstelling van openbaar en bijzonder onderwijs en wegneming van de verschillende onderwijsverslechteringen. Aan punt 3 (financieele paragraaf) werd toegevoegd„Geleidelijke afschaffing van de indirecte belastingen op de eerste levenshe hoeften sterke vermindering van de succc siebelasting hij vererving in de rechte lijn Zooveel mogelijk worden belastingen geheven waarbij de on- en minvermogenden worder ontzien en dé groote gezinnen belangrijk meer vrijstelling of aftrek genieten. Invoering van een bezoldigingsbesluit, dat aan alle rijksambte naren een mensclnvaardig bestaan toekent. Als punt 7 werd aangenomen „artikel 123 Nog geen overeenstemming. Zaterdagavond is te 's-Gravenhage wederom een vergadering gehouden tussclien het bestuur van „St. Michael" en prof. Aengenent als arbiter lusschen dezen bond en de R.K. Staatspartij. Naar wij vernemen werd nog geen resultaat bereikt. Besloten werd de vergadering a.s. Don derdag voort te zetten. Nationale commissie legen het alcoholisme. Op de laatste vergadering van genoemde Commissie heette de voorzitter, prof. dr. J. R. Siotemaker de Bruine, in het bizonder den nieuwen Inspecteur voor Volksgezondheid afd. Drankbestrijding, den heer B. de Breij, welkom. Hij sprak een woord van Waardeering over de wijze, waarop liet beginsel der Plaatselijke Keuze in de R. K. kringen is toegelicht. Prof. dr. J. van Rees deelde mee, dat de R. K. priester, prof. Ulide, uit Graz, vóór de studenten lezingen te houden over het alco holvraagstuk. De Commissie van Administratie deelde mee, dat de Minister van Financiën om gegevens had gevraagd over den invloedvan de laalste accijns- verhooging op het drankgebruik en over de al of niet wenschclijkheid van accijnsverlaging. De Commissie zal zich zoo goed en zoo spoedig mogelijk van de opdracht kwijten. huis wilde binnendringen, hield de jongere hem terug. „Laat maar, vader", sprak hij met een ge latenheid, die juist hij de grootste ongelukken zoo gemakkelijk voorkomt. „Het dak valt an Iers nog hoven onze hoofden in elkaar." De oude man vouwde de rimpelige handen samen en staarde met gebogen schouders en vooruitgestoken hoofd in de lekkende, knette rende vlammen. Een paar mannen en vrouwen uit het naburige dorp Schönheide stonden in Werkelooze nieuwsgierigheid in het rond en gingen vol ontzag op zij, toen uit het ijzeren hek van het slotpark de feestelijk gekleede gasten van Armbrecht de plaats des onheils naderden. Tegelijk met het bluschmateriaal versche nen een aantal hulpvaardige mannen ter plaatse, doch zelfs de ijverigsten moesten erkennen, dat zij met al hun haast en goeden wil veel te laat gekomen waren om het kleine licht gebouwde huisje van een zekeren ondergang te redden. Nu trad een statige, hooge mannengestalte °p de kleine groep der familie toe. „Er is niets meer aan te doen, Feddersen", sprak hij, terwijl hij den daglooner de hand °p den schouder legde. „Het dak begint reeds te zakken en als wij er nu water in wierpen zouden wij het hoogstens te sneller doen ineenstorten. Na de lange droogte moet het houtwerk ook als pek branden. Ik hoop echter, dat ge den raad hebt opgevolgd, dien ik u eenigen tijd geleden De Rekenkamer. Verschenen is het verslag der commissie voor de Staatsuitgaven over het verslag der Alge- meene Rekenkamer betreffende haar werkzaam heden over het jaar 1923. Het volgende wordt er aan ontleend. Moest de commissie haar rapport over het verslag der Algemeene Rekenkamer betreffende hare werkzaamheden over 1922 aanvangen met haar leedwezen uit te .spréken over het feit, dat aan de veelal behartigenswaardige opmer kingen der Rekenkamer door de regeering te weinig aandacht werd geschonken, het is haar een genoegen te kunnen mededeelen, dat zij uit het Onderhavige verslag der Rekenkamer den indruk heeft gekregen, dat hierin eenige verbete- ring is gekomen. Zij spreekt de hoop uit, dat pp dezen weg zal wordeu voortgegaan. De commissie is zeer getroffen door de op merkingen in het verslag der Rekenkamer be treffende de kosten van het nijverheidsonder wijs. Zij kan niet ontkomen aan den indruk, dat in het bijzonder ten aanzien van liet huis- houdonderwijs een opvoering heeft plaats gehad van het aantal akten en van de eischen van bekwaamheid voor de verschillende akten, die voor dit onderwijs niet anders dan nadeelig kan zijn en tot een veel te groole stijging van kosten gaf dien over de brandverzekering bedoel ik." De aangesprokenen wierp een schuwen, be zorgden blik op de jonge vrouw, die daar als wezenloos stond en antwoordde met half ver stikte stem „Helaas, mijnheer Feising, dat heb ik niet gedaan. Waar zouden wij arme men- schen het geld voor de premiën vandaan moeten halen „Dat is erg, doch nu het eenmaal niet te veranderen is, moet het ook gedragen worden. Het hoofd echter omhoog houden, Feddersen Met. twee gezonde armen en lust in het werk bouwt ge uw huisje wel weer op. Heb je alles geborgen „Het meeste welu weet wel, mijnheer Frei- ding, dat arme menschen als wij geen schatten bezitten." „En het vee Had je niets van dien aard „Heer in den Hemel de geit", riep de oude plotseling als in een vlaag van wanhoop. „De geit hebben wij vergeten. Die-moet verbranden, als ik ze niet er uit haal." Werkelijk maakte hij aanstalten om zich opnieuw in het brandende huis te storten. Gerhard Froiding vatte hem echter hij de.it ehouder en dwong hem mei ijzeren greep te lijven. (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURAN

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 1