Binnenland. Gemengd Nieuws. Stads- en Gewestelijk Nieuws. den republikeinschen afgevaardigde voor India na, Sanders. Uit Londen. Minister Joynson Hicks ver- klaarde gister in 'n interview nogmaals met nadruk, dat de regeering vast besloten is zoo veel mogelijk vreemdelingen buiten Engeland te houden, zulks rnet het oog op de heerschende werkloosheid. Uit Sofia. Botoff, een der ministers uit het voormalige ministerie Stainboelinkski, is gister veroordeeld tot 10 jaren gevangenisstraf en ver lies der burgerschapsrechten voor 15 jaar. De film „Adoro Te". Te s-Hertogenbosch is, zooals reeds gezegd bij de firma de Leeuw, Kerkstraat, de zeer kostbare kist gereed gekomen (en thans voor alle belangstellenden geëxposeerd) waarin ge borgen wordt de film „Adoro Te" van het in ternationaal Eucharistisch Congres te Amster dam. Deze is vervaardigd van palissandershout, gemonteerd met zilveren haifllvatten, sleutel plaat en acht zilveren hoeken. Op het deksel is aangebracht een fijn be werkte zilveren plaat, waarop de wapens voor komen van Z. H. den Paus, den Kardinaal-Le gaat-, van Nederland en van Amsterdam, met inscriptie. Inscriptie en wapens zijn gevat in een fraai gewerkten band van eikenbladeren. Einde Januari zal deze kostbare kist met historische film-inhoud door den heer Dorus Hermsen te Den Haag aan Z. H. den Paus worden aangeboden. De kostbare kist met de rijke bewerking van edelsmeedkunst, is een geschenk van den heer F. de Rooij te Den Bosch, lid der firma F. de Leeuw, juweliers, aldaar, aan Z. H. Paus Pius XI. ving van den 8-urendag en medezeggenschap van de arbeiders in de ondernemingen. Na besprekingen in de al'deelingen in de maanden Februari en Maart zal de bondsraad opnieuw bijeenkomen om het ontwerp ter nadere behandeling met de andore metaalbewerkers- bonden definitief vast te stellen. Nieuwe staatscommissie. Ingesteld is een Staatscommissie, welke er rapport over zal hebben uit te brengen in hoe ver de regeering met inachtnerr«ing der grenzen, welke de openbare kas stelt, een normale ont wikkeling van voorbereidend hooger en middel baar onderwijs kan mogelijk maken en een rede lijk verband kan bevorderen tusschen de sala rissen van het personeel bij dat onderwijs aan rijk8-» gemeente- en bijzondere scholen werk zaam. liet overleg met „St. Michael." Naar de Rsb. verneemt zal prof. Aengenent a.s. Donderdagmiddag in Den Haag een sa menkomst hebben met het volledig hoofdbe stuur van het verbond St. Michael. Zeer waarschijnlijk zal dit de laatste bijeen komst zijn. Uit het feit, dat aan deze conferentie lipt volledige hoofdbestuur deelneemt, leidt het blad al' dat een bevredigende oplossing in zicht is. Post en telegraaf. De opbrengst van het Staatsbedrijf der Pos terijen, Telegrafie en Telefonie over 1924 is bijna zes millioen gulden grooter dan over 1923 en 4.500.000 hooger dan de raming. De Volkenbond. Onze landgenoot dr. J. H. Kramers, lector in de Oostersehe talen aan de rijksuniversiteit te Leiden, is door den Volkenbond benoemd om de Volkenbondscommissie voor de grens regeling tusschen Turkije en Irak als tolk ter zijde te staan. Dr. Kramers is gisteren reeds van Genéve vertrokken en hoopt zich te Mosoel bij de commissie te voegen. Het eeredoetoraat van de Koningin. Het voornemen bestaat, dat de uitreiking van het eeredoctoraat aan de Koningin op 9 Februari te Leiden zal worden bijgewoond door den Prins, Prinses Juliana en de Koningin- Moeder. Ook zal vermoedelijk vrijwel het geheele corps diplomatique er bij tegenwoordig zijn. Kostwinners. Als leidraad voor de beoordeeling, of een ambtenaar voor de toepassing van het Bezol digingsbesluit burgerlijke rijksambtenaren 1925 is te beschouwen als kostwinner van een gezin, heeft de regeering bepaald, dat kostwinners zijn a. weduwnaars, weduwen en gescheiden echt- genooten, die een of meer wettige of wettelijk erkende kinderen of stiefkinderen te hunnen laste hebben y b. zij, die uitsluitend of in hoofdzaak zorg dragen voor het onderhoud van ouders, pleeg ouders, grootouders, broeders of zusters, die niet in staat zijn, in eigen onderhoud te voorzien c. gehuwde vrouwen, voor zoover haar gezin uitsluitend of in hoofdzaak op haar inkomsten is aangewezen. ten en ander te beoordeelen naar den toestand op 31 December 1924. Bij de vaststelling van de bezoldiging, ingaan de 1 Januari 1925, zijn voorloopig als kostwinner beschouwd zij, die hij de salarisvermindering op 1 Mei 1924 als zoodanig zijn aangemerkt. De staking te IJmuiden. Het bestuur van de Ned. Federatie van Trans portarbeiders bericht ons, dat de heden gehou den 8takersvergaderngen te IJmuiden; Egmond en Amsterdam tegen het advies van het bestuur is met 269 tegen 185 stemmen en 21 blanco be sloten hebben de voorstellen van de Reedersvei- eeniging niet te aanvaarden. Aanschaffing gasmaskers. Naar men ons meldt, zal binnenkort worden ovcrg< gaan tot de aanschaffing van de nieuwste gasmaskers. In het voornemen ligt het, te zijner tijd ook over te gaan tot het aanschaffen van chemische strijdmiddelen, behoudens in geval van internationale regelingen. De zomertijd. Op vragen van het lid in de Tweede Kamer, den heer Braat, betreffende den zomertijd heeft de minister van binnenlandsche zaken en land bouw geantwoord De ondergeteekende beschikt niet over ge gevens, die hem zouden machtigen tot. de verkla ring, dat „het overgroote meerendeel van het Nederlandsóhe volk verlangend uitziet naar liet, over het gaheele jaar handhaven van den Am sterdam schen tijd." Een wetsontwerp in zake den z.g. zomertijd hi. 41 hei. departement verlaten. Omtrent den inhoud daarvan kunnen, volgens goed gebruik, thans geen mededeelingen worden gedaan. Uit de metaalnijverheid. De 'bondsraad van den Algemeenen NederJ. Mctaalbewerkersbond heeft zijn goedkeuring gehecht aan het door het hoofdbestuur ontwor pen schema voor een, aan de werkgeversbonden aan te bieden ontwerp-landelijke collectieve arbeidsovereenkomst, waarin o.m. opgenomen is de invoering van minhnumloonon, de handha- Barmat-sociaal-democraten en communisten. De heer H. S(n»evliet) schrijft onder meer in „De Arbeid, naar aanleiding van hetgeen de heer Joh. Brautigarn in „Het Volk" en „Voor waarts" heeft geschreven over het leenen van gefó door Barma Men verbaze zich over de vergeetachtigheid van Joh. Brautigarn, die mot zooveel poeha komt vaststellen, dat de Transportfederatie een leening van 50,000 opnam om den stakers steun te kunnen verzekéren en die zich niet scheen te herinneren, dat ook de moderne hond aan hetzelfde adres de beschikking over 50,000 gulden had gekregen Waarbij dan in de tweede plaats er op gelet moet worden, dat de moderne bond wel degelijk wist, van wien de 50 mille kwamen, terwijl de Federatie van Transport arbeiders nooit had vernemen, wie de lastgever van den advocaat was, bij wien de leening tot stand was gekomen. In de onderhandelingen onzer federatieman nen met de Duitsche delegatie speelde de leening van 50,000 geen enkele rol. En daarom is er van „omkooperij" derTransportfederatie geen sprake. Wat de leening betrefteen der vooraanstaan de N.A.S.-mannen kwam met het aanbod, dat aan hem was overgebracht door een hem bekend persoon, dat n.l. iemand, die met de staking sympathiseerde, doch absoluut onbekende wilde blijven, bereid was 50,000 te leenen aan de Transportfederatie onder N.A.S.-garantie. In die dagen kostte het bijna bovenrnenstlielijke moeite dé beschikking over het kolossale steun bedrag, dat benoodigd was, te krijgen. Vanzelf, dat een leening, die zonder andere voorwaarden dan rentebetaling en aflossing, tot stand kon komen, aanvaard werd in het belang van den strijd. Toen in principe hiertoe besloten was, trad voor den onbekenden geldschieter een bekend Amsterdamsch advocaat op, die alle formaliteiten bezorgde. ooi* de Transport federatie teekenden E. Bouwman, S. v. d. Berg en H. Sneevliet, voor het N.A.S. Lansink Sr. en Jr. alsmede de overleden kameraad G. Kruis. Van tegenprestatie geen sprake. De informaties van de „Role Falme" t.oone aan le. dat een conferentie ten huize van Barmat plaats vond, waar vertegenwoordigers der Hol- landsche transportarbeiders aanwezig waren hier kan alleen van de modernen sprake zijn. bederaticmannen zijn nooit ten huize van Barmat geweest 2e. dat Barmat de man was, die aan moder nen en federatieven 50,000 gulden leende 3e. dat de Hollandsehe vakvereenigings mannen (modernen) en S.D.A.P. de zittingen met de Duitsche delegatie ten huize van Barmat hielden en dat dc laatste een groote mate van gastvrijheid aan den dag legde. In onze rijen weten we pas sedert eenige weken, wie de weldoener van April 1920 was. De leening endc aflossing hehooren al lang tot het verleden. Waarschijnlijk is dat ook bij de moder nen het geval, tenzij Barmat, Julius, S.D.A.P.-er, ten slotte aan dat adres kwijtschelding van schuld heeft verleend. rijke verzorger van armen en zieken, in zijn pastoorsloopbaan van zeven jaren aan de 11. Hartparochie, dit natuurlijk niet minder, ter wijl hij zich toen bovendien nog belast wist met de zware opdracht om een nieuwe kerk te bou wen, welke taak bij al dien tijd zoo serieusheeft opgevat, dat hem dit zelfs veel van zijn gezond heid heeft gekost. Dank en hulde verdient pas toor Warnink dan ook daarvoor, in ruime mate, van alle Katholieken en vooral van zijn eigen parochianen. Thans geeft hem de Bisschop terecht een stand plaats, waar 't moeilijke priesterlijke werk wel zlJn gewonen voortgang zal hebben, maar waar hem toch niet al die zorgen en lasten drukken welke hier zijn deel waren. Wij wenschen pastoor Warnink in zijn nieuwe parochie alle geluk en zegen, welke priesterarbeid zoo ruimschoots vermag tot stand te brengen, voor den herder zelf en voor zijn geloovigen. De nieuwe pastoor der H. Hart parochie is lang geen onbekende, ook zeker niet meer voor velen onzer stadgenooten, daar hij zich een groo- ten naam heelt weten te verwerven, speciaal op sociaal- en onderwijsgebied. In den Haag was rector Möller geestelijk adviseur van alle R.K. standsorganisaties en bekleedt voorts sinds vele jaren het voorzitterschap van de diocesane Jeugd commissie in het bisdom Haarlem, die zich vooral met onderwijszaken bezig houdt. Ook vervulde hij reeds vele spreekbeurten op belang rijke vergaderingen in tal van plaatsen. Pastoor Méller werd in 1882 te Amsterdam geboren, ontving 15 Aug. 1905 de H. Priester wijding en was achtereenvolgens kapelaan te Lutjebroek en den Haag (II. Martha), waar hij daarop in 1912 tot rector van het Gesticht „Groenensteijn" werd aangesteld. Nu neemt hij pastoor Warninks zware taak over, welke hij ten opzichte van den kerkbouw, hopen we onder Gods Zegen met spoedig resul taat ten einde moge brengen en voor 't overige rnet veel vrucht moge voortzetten. Vrijdag 30 Jan. doet de nieuwe herder hier zijn intrede de hoogeerw. Deken Schraag zal hem en ook pastoor Warnink installeeren. „Herwonnen Levenskracht." Wij herinneren nog eens aan de groote propa- ganda-vergadering die hedenavond in den R.K. Volksbond voor „Herwonnen Levenskracht" zal gegeven worden, waarin de heer J. v. Abbevé als spreker optreedt en „Alb. Thym" voor het voetlicht komt. geringe personenvervoer mei Februari worden ingekrompen. n ge 1 u k k e n. Bij de Broeders van Joan nes de Deo te 's-Hertogenbosch is opgenomen de 4o-jange II. de Louw uit Berghem, die Zondag avond door de laatste stoomtram is (overreden. Beide beenen moesten worden afgezet. Zondagmiddag is een auto bestuurd door den heer II. uit Zwolle met een flinke vaart te gen de Laarbrug hij Omme gereden, met het ge volg dat een gedeelte der leuning afbrak en de voorwielen reeds boven de Regge hingen De inzittende de heer H. en drie dames konden zich tijdig m veiligheid stellen. Zaterdagavond is de 32-jarige WS uit de Khmopstraat m Den Haag, aan den Noord- wal aldaar te water geraakt. Een schipper heeft hem opgehaald, maar toen de geneeskundige dienst ter plaatse kwam, bleek de man reeds overleden te zijn. Ontrouwe postambtenaar. Als verdacht van verduistering van een bedrag van ƒ240 ten postkantore Roosendaal is door de marechaussee gearresteerd de kantoorbediende S. van dat kantoor. Geknipt. Een inbreker, die bij den café houder v. A. aan de Kade te Roosendaal gou den voorwerpen heeft gestolen, is in Esschen (België) gearresteerd. De beide daders van de inbraak bij den caféhouder v. d. B. aan de Wouw- schestraat aldaar, zijn te Roosendaal aangehou den. De rij wielbelastingplaatjes. „De Kampioen", het orgaan van den A;N. W.B. verneemt, dat de Rijksmunt te Utrecht rijwielplaatjes, die bij het ombuigen breken, gratis door nieuwe vervangt, als men de beidé stukken opzendt althans een -der leden van den Bond heeft dit ondervonden. Volksbadhuis. In de week van 11-—17 Jan. werden genomen 480 baden. lstc klasse kuipbaden 35, regenbaden 63. 2de klasse kuipbaden 48, regenbaden 320. Kinderbaden 14. Britsche orders. Dc „Daily Mail" betreurt, dat de regeering van het Dominion Newfoundland een order voor een groot stoomschip aan een Nederlandsche maatschappij heelt gegeven. Deze onderneming „De Nieuwe Waterweg", scheepsbouwmaat schappij, alhier, zegt het blad, heeft een meer derheid van Britsch kapitaal en staat onder direc tie van een Schot. De regeering van Newfoundland was van plan, de order aan Engeland te geven. Bijna alle leidende Britsche scheepsbouwers schreven in. Maar zij waren zonder uitzondering aan merkelijk boven den Nederlandsche prijs, en geen enkele was bereid binnen zeven maanden te leveren, hetgeen de werf te Schiedam garan deerde. De „Daily Mail" verder herinnert er ook aan, dat dit de zestiende Britsche order is, welke 111 forten tijd naar Holland is gegaan. In Juni werden negen stoomschepen aan Nederland gegund en in September zes tankschepen. In het laatste geval was de Hollandsehe prijs 12VS 0/- beneden de laagste Britsche calculatie. Jubileum O.B.K. Men verzoekt ons te willen mededeelen dat het jubileum-concert te geven door „O.B.K." ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan der vcreeni- ging, met het oog op den Vastentijd in plaats van op den herdenkingsdag, 15 Maart, zal gehouden worden op Zondag 22 Februari a.s. Aanranding. Terwijl de dienstbode van een landbouwer G. te Didarn in den vroegen morgen met haar werk bezig was, werd ze plot seling aangegrepen en ernstig mishandeld. Men vond haar bewusteloos. Aanvaring. Het van Amsterdam afko mende Engelsche stoomschip Algol en het bin nenkomende Nederlandsche tankschip New-York zijn in het Noordzeekanaal ter hooge te Buiten huizen in aanvaring gekomen. De Algol bekwam schade aan bakboordzijde, kon echter de reis zonder oponthoud voortzetten. De schade aan boord van het s.s. New-York is niet bekend. Op den Rijn is een Nederlandsche zeilschip bij Emmerik de stoomboot Kriemhilde in de flank gevaren door den mist. De stoomboot werd ernstig beschadigd en moest de verdere reis staken. Brandstichting. Het wachthuis aan de Meirestraat te Oud-Gastel is gedeeltelijk uit gebrand, terwijl de bewoners afwezig waren. O. en zijn echlgenoote zijn als verdacht van brand stichting aangehouden. Bij het verhoor bekenden zij het misdrijf. Ze zijn gevankelijk naar Breda overgebracht. Verb rand. Toen bij den 68-jarigen al- leenwonenden G. de B. te Houten (bij Utrecht) tot in den laten ochtend de vensterluiken ge sloten bleven, verschafte men zich toegang tot de niet-gesloten woning en vond den ongelukkige met brandwonden aan borst en gelaat dood liggen op den vloer. Waarschijnlijk is hij bij het aan maken van den kachel met het vuur in aanra king gekomen. In de kamer was geen vuur meer te bespeuren. Slechts een dichle walm kwam den binnentredenden tegemoet. De Pastoorsveruisselinq. In t kort konden we gister nog melden, dat de Zeereerw. heer H. B. J. Warnink, pastoor der H. Hart-parochie, onze stad gaat verlalen, daar hij door zijn Bisschop geroepen is, om ill Achthuizen 't geestelijk herderlijk ambt verder voort te zetten. De officieele benoemingslijst onder de rubriek Kerknieuws bevestigt heden ons bericht en tevens 't ook gister reeds door ons vermelde, dat de zeereerw. heer J. B. W. Möl- leitot nil toe rector van t Gesticht „Groenen steijn" in den Haag, pastoor Warnink in diens ^chiedamsche lunctie kornt vervangen. Negentien jaar lang heeft de scheidende priester voor 't zieleheil van Schiedams Katho lieken, gewerkt, geijverd, geworsteld op een wijze, welke groote waardeering en eerbied heeft afgedwongen. Als kapelaan van de Frankeland- sche parochie was hij vooral de vader, de troost UIT BOTTERDAM. Overval. In den sigaren winkel van juffrouw L. M. G. op den Goudschensingel 237 alhier kwam gister middag omstreeks halfvier een man, die plotse- ling de toevallig alleen thuis en in den winkel zijnde juffrouw met een stuk hout op het hoofd sloeg. Hij trachtte haar daarna te overmeesteren, doch tijdens de worsteling die volgde slaagde zij erin om hulp te roepen, waardoor zich eenig publiek voor de winkel begon te verzamelen. Dit ziende heeft de man, die blijkbaar met het doel binnengekomen was om, nadat hij de winkelierster onschadelijk gemaakt had, de lade te lichten de vlucht genomen en is, hoewel achtervolgd ontkomen. Dr. De Ridder, wiens hulp was ingeroepen heeft de juffrouw bijgestaan De slag op het hoofd heeft oogenschijnlijk geen ernsLig letsel veroorzaakt, zoodat zij in haar huis verpleegd kan worden. UIT DELFT. Dc Westlandsche stoomtram. De dienst op het traject DelftMaassluis der Westlandsche stoomtram zal wegens het De moord op Busch. Naar we ver nemen is de Centrale recherche gistermiddag nog overgegaan tot een tweetal arrestaties, n.l. van een vrouw en een man, die hoewel niet onder ver denking aan den moord zelf medeplichtig te zijn, toeli verdacht worden, daarbij zijdelings te zijn betrokken. „Msb." Paardensmokkelarij. De paarden- smokkelarij aan de Nederlandsch-Duitsche grens neemt de laatste dagen steeds toe, als gevolg van de hoogere prijzen,welke in Duitsch- land voor de paarden betaald worden. Herhaal delijk worden door de Nederlandsche en Duitsche douane viervoeters in beslag genomen. Tot dusverre is het echter nog niet gelukt, eenige leden van de bende in handen te krijgen. Mishandeling. Gisteravond is de land bouwersknecht G. van B. onder het gehucht Bokt (gemeente Son) bij een vechtpartij ernstig mishandeld. Twee diepe messteken werden hern toegebracht over den linkerschouder. De man is in deerniswekkenden toestand naar het zie kenhuis te Woensel gebrachtzijn toestand is zorgelijk. In verband met deze zaak zijn reeds verschillende personen aangehouden. Inbraak. In het clubhuis van de voetbal- vereeniging Lugdunum aan den Warmonderweg te Leiden is gisternacht ingebroken. De inbreker heeft een hoop couranten met petroleum over goten en deze in brand gestoken met de bedoeling natuurlijk het huisje in vlammen te doen op gaan, maar de brand is tot de hoop papier be perkt gebleven. De politie heeft den verdachte den 24-jargen Th. V., te Lc'den, aangehouden. Hij heeft bekend. Gebleken :s, dat ook de ver schillende ;nbrakeii, die den laatsten tijd te Leden, Oegstgeest en Voorschoten zijn gepleegd, op zijn geweten heeft. Suikersmokkelaars. In aanslui- ting op ons bericht van gister kunnen wij nog melden Door de Rotterdamsche recherche is ontdekt, dat sedert eenige maanden een vrij uitgebreide smokkelhandel in suiker in de Rotterdamsche

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 2