DAGBLAD WOOD SCHIEDAM EN OMSTREKEN FEUILLETON. Het geheim van het moeras. 48ste Jaargang. Donderdag 22 Januari 1925. 14155 BureauKOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertentiën: 15 regels 1.75, elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering 5ÜU bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 100 bij verlies van een duim; f 60 bij verlies vaneen vYijsvinger; iJ5 bijj,erlies van eiken andere^vlngjnpe Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officleele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. MOTOR- EN RIJWIEL WET. LEGES. Ter openbare kennis wordt gebracht, dat op 19 Januari j.l. in werking is getreden de provin ciale verordening tot wijziging van de verorde ning op de heffidg van leges ter provinciale grif fie. (Provinciaal'blad no. 132 van 1906 en 46 van 1920), zoodat vanaf dezen datum verschul digd zal zijn a. f 1.50 voor een RIJBEWIJS als bedoeld in de Motor- cn Rijwielwet of voor de verlenging daarvan b. 1.50 voor een NUMMERBEWIJS als bedoeld in de Motor- en Rijwielwet c. f 1.50 voor een D U P L IC A A T-rij b ewijs of DUPLICAAT-nummerbewijs d. 2.50 voor een door Gedeputeerde Staten af te geven bewijs van ONTHEFFING van het verbod om een of meer wegen in de provin cie te berijden met motorrijtuigen e. voor de VERLENGING van een ontheffing als onder d. bedoeld. AANVRAGEN NIJMMER- OF RIJBEWIJS. Voorts wordt onder de aandacht van belang hebbenden gebracht, dat het aanbeveling ver- dienst Joij het aanvragen van een nummer- of rijbewijs gebruik te maken van een AAN VRAAGFORMULIER, dat op de Afdeeling Algemeene zaken der Gemeente-Secretarie GRA TIS verkrijgbaar is. S c h i e d a m, 22 Januari 1925. BuitepUmdseh Nieuws, DE DUITSLIIE RIJKSDAG. De Rijksdag-debatten over de regeerings- verklaring, die twee volle dagen hebben geduurd, eindigden'gisteren met een rede van den nieuwen Rijkskanselier, Dr. Luther. Als men den Rijkskanselier hoort spreken, reiKcu* onderbroken door gelach of vijandelijke interrupties, krijgt men den indruk, dat het kabinët-I.uther voor zijn bestaan vecht. Dit is echter geenszins het geval nu reeds sLaal vast, dat dit ministerie, als het op stemmen aankomt de grootste meerderheid achter zich heeft, welke sedert lang een Duitsch kabinet heeft gehad. Dr. Luther is zeker van de stemmen der Duitsch- Nationalen, Duitsche Volkspartij, Beiersche Volksparti j ,Wirtschaftspartei en van hetmeeren- deel der Centrum-stemmen. Zelfs de meeste democraten zullen de motie van goedkeuring der regeeringsverklaring aanvaarden. Dit bleek voldoende uit de gehouden rede van den voor zitter der democratische fractie, Koch. Zoo men niettemin het kabinet-Lulher geen langdurig leven geeft, trekt men deze conclusie uit de samenstelling van het kabinet-Luther. Het Centrum en de democraten kunnen op den duur geen kabinet ondersteunen, waarin zij niet naar de sterkte van hun partij vertegenwoordigd zijn. Het is echter duidelijk, dat zoowél het Cen trum als de democraten den Duitsch-Nationalen een kans willen geven, om in de practijk te bewijzen, dat zij bij de huidige binnen- en buiten- landsche politieke constellatie regeeringsbevoegd zijn. 31) HOOFDSTUK VIL Door het onverkwikkelijk naspel dat op het prachtige vuurwerk gevolgd was, was het feest Van Armbrecht vroegtijdig afgeloopen. Wel heten op uitdrukkelijk bevel van den slot heer Je muzikanten in de tuin zaal hunne vroo- 'Jke melodieën weerklinken, doch zij lokten daarmee niemand meer ten dans. Oudere heeren gaven door afscheid te nemen het eerste teeken tot het algemeen vertrek en spoedig hoorde men huiten het rollen der rijtuigen, die het slot, ver beten. Ook de jongere heeren en dames, wier kijklust voldoende bevredigd was, keerden ach- ereenvolgens uit het park in het slot terug en a zou ook menig danslustig paartje nog gaarne gebleven zijn, de etiquette gebood hun zich bij de anderen aan te sluiten. Onder de laatste behoorden, zooals het de meer intieme vrienden des huizes betaamde, ''ruskamp en graaf Rainin. Beiden waren niet Pei' rijtuig, maar te paard gekomen en de eige- van Gollnow, bij wie de ontmoeting met ge°,rf' f reising de werking van den rijkelijk eeni° e" c'lamI,agne nog versterkt had, had hij eet m°e^e 0111 *n den zadel te komen. Toen zich v 6r g'hukkig er op gekomen was,voelde hij eer geheel zeker van zichzelf en zei lachend: FRANKRIJK. De Kamer heeft gister de bespreking der be grooting van burtenlandsche zaken voortgezet. Louis Marin van het Nationale Blok brachthul- de aan de algemeene strekking van de buiten- landsche politiek der regeering. Betreurende, dat de geallieerden, ten aanzien van de intergealli- eerden de groot.e solidariteit van den oorlog vergeten zijn, meent Marin, dat men bij de al gemeene regeling van de schulden rekening moet houden met alle Fransche offers. Marin, onder de toejuichingen van de heele Kamer, las artikelen voor van geallieerde des kundigen, o.a. van Keynes, waarin gezegd wordt, dat men den prijs niet mag opeischen van de ka- potjas, waarin de soldaat voor de overwinning gestorven is, evenals de verklaring van een Amerikaan, die zegt, dat, indien men de ge meenschappelijke lasten eerlijk verdeelde, de Amerikanen niet schuldeischers maar schulde naars zouden zijn. Hij haalde ton slotte de uitla ting aan van een Amerikaan, die steeds in den Senaat te Washington terugkomt,, volgens welke Amerika aan Frankrijk het leven verschuldigd is en dat, indien er een uitzondering moet wor den gemaakt, Frankrijk daarvoor in aanmer king komt. HET SAARGEBIED. De politieke partijen, die in den Landdag van het Saargebied vertegenwoordigd zijn, de Volkspartij en liet Centrum, hebben aan de regeeringscommissie een uitvoerig memorandum gestuurd, ter doorzending aan den Volkenbond, om te klagen over het wanbeheer van het Saar gebied en om verschillende hervormingen in dit beheer te vragen. BEIEREN EN HET VATICAAN. De ratificatie van het concordaat van Beieren met het Vatikaan zal waarschijnlijk Zaterdag plaats hebnen. ENGELAND. In de jaarlijksche vergadering van aandeel houders van Barcley's Bank te Londen heeft de voorzitter van den raad van bestuur, de heer Góodenough, een rede gehouden, waarin hij het vraagstuk van den terugkeer Lot den gouden standaard behandelde. Hij sprak als zijn meening uit, dat de vrije gOudmarkt te Londen weer spoedig zal worden hersteld, waardoor de stabiliteit der wereldprijzen en het vertrouwen weder gewaarborgd zullen worden. De weten schap, dat in geval van nood op de vriend schappelijke samenwerking van Amerika kan worden gerekend, zal er veel toe bijdragen, om den daturn voor het herstel van de vrije goud- markt te vervroegen. Goodenough verwacht niet, dat het geld goedkoop zal worden, doch evenmin wenscht hij zeer hooge geldkoersen, aangezien die slechts belemmerend voor den handel en de nijverheid werken. Ook sprak hij de hoop uit, dat voortdurende spaarzaamheid van de regeering er toe zal leiden, dat de be lastingdruk zal worden verlicht. Wat de econo mische positie van Engeland betreft, wees hij er op, dat,het percentage van Engeland's aan deel in den wereldhandel thans grooter is dan voor den oorlog. MAROKKO. Een vertegenwoordiger van het „Journal" heeft te Insmurren bij Adjdir een onderhoud gehad met Abd-el-Krim, den leider van den Al zou ik onderweg in slaap vallen, ik zou er nog zeker van zijn, behouden voor de staldeur te ontwaken. Er is op de geheele wereld geen kalmer en meer vertrouwd dier dan mijn bruin- tje. Armbrecht, die op het terras naar buiten gekomen was, reikte den graaf tot afscheid de hand. „Ik ben u van harte dankbaar voor de eer, die u mij met uw bezoek bewezen hebt, mijn heer de graaf," sprak hij. „Mag ik hopen u weer spoedig onder mijn dak te zien „Ik heb geen vuriger wensch dan uw vriend schap te winnen, mijnheer Armbrecht", was het beleefde ant<voord, „want in het slot Sehön- heide heb ik gevonden wat ik heel mijn leven lang tot nu toe vergeefs heb gezocht." Hij behoefde geen nadere verklaring over den aard dezer geheimzinnige vondst, te geven, want de heer Armbrecht scheen zulk een ver klaring volstrekt niet noodig te hebbel® hij drukte hem inplaats van eenige verdere vraag nog eens met dubbele warmte de harid. Tot weerziens tot een spoedig weerzien", klonk het van beide kanten toen volgde de hengst van den graaf in gracieuzen tred den lang zaam voortdi avenden bruine van Kruiskamp. „Ontzettend warm," zuchtte Kruiskamp, nadat zij een poos zwijgend naast elkander had den gereden, ,,'t Is om te stikken 1" „Waarom maak-t u het zich toch niet een beet je, gemakkelijk" vroeg Ramin. „U heeft alles zoc dichtgeknoopt alsof u tegen een noordwester opstand tegen Spanje. Op de vraag van den correspondent, wat precies bet doel van den opstand was, antwoord de Abd-el-Krim f Wij willen slechts het Riff, en verder niets. LUXEMBURG. Het Luxembuigsche Kabinet is afgetreden naar aanleiding van de verwerping door de Kamer van de spoorwegconventie met België. ONTWAPENINGSCONFERENTIE? De Senaat te Washington heeft het volgende amendement op de Vlootwet aangenomen „De president wordt gemachtigd en verzocht de regeeringen, waarmee de Ver. Staten diplo matieke betrekkingen onderhouden, uit te noodi- gen vertegenwoordigers te zenden naar een conferentie, die te Washington zal gehouden worden, die tot taak zal hebben een internatio nale overeenkomst op te stellen en te sluiten, waardoor de bewapeningen te land en t,er zee op doeltreffende wijze zullen worden verminderd en beperkt in het belang van den vrede dei- volkeren en de verlichting van den last, die op alle naties weegt ten gevolge der buitensporige en nuttelooze uitgaven voor de aanschaffing van wapens en de voorbereiding van den oorlog". De Sovjet-regeeiing betuigt, haar leedwezen over het gebeurde te Nikolajef en Japan ver bindt zich de conventie, waarbij Bessarabië aan Roemenië wordt afgestaan, niet te bekrachtigen, voordat alle andere mogendheden dat hebben gedaan. Het Chineesche ministerie van Buiterdandsche Zaken heeft een nota gezonden aan de Japansche legatie en aan de Russische ambassade, waarin wordt verklaard, dat de Chineesche regeering vernomen heeft, dat het sluiten van een Rus- t sisch-Japansche overeenkomst aanstaande is en dat zij Rusland en Japan waarschuwt., dat het, indien het Chineesche belangen omvat, niet kan 'worden erkend, zoolang de goedkeuring der Chineesche regeering niet is verkiegen. DE VER. STATEN EN RUSLAND. Tegenover vertegenwoo'rdigers van de pers heeft Tsitsjerin verklaard, naar aanleiding van het ontslag van Hughes Zoolang deze minister was, viel aan een verbetering der betrekkingen \usschen Rusland en Amerika niet te denken. Het is voorbarig, voorspellingen vast te knoopen aan den persoon van Kellogg,doch men kan wenschen, dat. zijn actieve rol in de Amerikaan- sche industrie een gunstigen invloed zal uit oefenen op zijn tegenwoordige bedrijvigheid. Tsitsjerin hoopt, dal het overtollige Amerikaan- sche kapitaal zal worden gebruikt om de Russi sche natuurschatten uit te buiten en dat, na het vertrek van Hughes een stap op den weg der toenadering van beide Staten mogelijk zal zijn. JAPANSCn-RUSSiSCH VERDRAG. De onderhandelingen tusschen den Sovjet- afgezant en den Japanschen gezant te Peking zijn afgeloopen en geslaagd. Het vredesverdrag van Portsmouth, waarmee indertijd de oorlog tusschen Rusland en Japan afliep, wordt door Rusland erkend, maar alle, andere verdragen van het vorige Russische regime zullen naderhand worden hei zien. Japan ontvangt visscherijrechten, terwijl de weder- keerige handels- en scheepvaartrechten worden geregeld. Japanners zullen voor exploitatie van mijnen enz. in Rusland voorrechten krijgen. Het artikel omtrent propaganda wordt niet gepubli ceerd. Het eerste aanhangsel van de overeenkomst verwijst eischen omtrent schadevergoeding naar toekomstige onderhandelitigen en bepaalt voorts, dat de Japansche troepen het noordelijk deel van het eiland Sachalin zullen ontruimen, terwijl beide landen zich verbinden geen verdragen met andere mogendheden te sluiten waarbij rechten en belangen van de andere partij be nadeeld zullen worden. Het tweede aanhangsel van de overeenkomst regelt de rechten, verleend voor de exploitatie van oliebronnen en steenkolenmijnen in het noordelijk deel van Sachalin. storm op moest. ,,U heeft werkelijk gelijk. Ten slotte heeft men toch in den zadel geen zakkenrollers te vreezen. Ha, dat doet goed dit geeft lucht." „IJ heeft zich die marteling uit vrees opgelegd", riep de graaf spottend. „Waar pleegt u dan uw kostbaarheden te bewaren, als het geoorloofd is er naar te vragen „Hier in den binnenzak van mijn vest. Dat is zoo goed als een brandkast, ten minste zoo lang men de oogen open heeft. En ik gebruik bovendien nog een kunstgreep, door steeds een tweede brieventasch. met waardelooze papieren en eenige kleine bankbiljetten in de borstzak van mijn jas te dragen. Het is altijd goed op alle mogelijkheden voorbereid te zijn. Hij lachte vol bevrediging over zijn eigen slimheid en graaf Ramin stemde met zijn vroolijkheid in. Toen eindigde hun gesprek weer en spoedig hadden zij de plaats bereikt waar de straatweg naar Gollnow en die naar de stad scheidden. „Als het niet reeds zoo laat was, zou ik u willen vragen mij te vergezellen" sprak Kruis kamp, „maar ik kan mij wel denken dat u niet minder vermoeid is dan ik zelf. U heeft ook zeer veel gedanst. Goeden avond dus. Tot weerziens Ongeveer tweeduizend schreden verder io graaf Ramin een rijtuig, dat midden op dra straatweg stond. Eenige heeren uit de slad zaten er in onder welke de regeeringsainbtenaai von Reichenbach. Het was niet mogelijk zonder groet of spreken het rijtuig voorbij te rijden. ALLERLEI. Uit. Kiel wordt aan de „Dni" gemeld, dat daar den laai sten tijd op groote schaal arrestaties en huiszoekingen plaats hebben in verband met de buitengewone actie, welke den laatsten tijd door monarchistische organisaties ontwikkeld wordt en van welke actie Kief een brandpunt schijnt te zijn. Uit Washington. De Senaat heeft met 40 tegen 30 stemmen het meerderheidsrapport van de Commissie, welke een onderzoek heeft ingesteld naar het petroleumschandaal, aange nomen. Het rapport veroordeelt Fall, den vroegeren minister van Binnenlandsche Zaken, en zegt, voorts, dat ook Denby, oud minister van Marine blaam treft wegens het niet optreden tegen Fall. Uit Parijs. Op imitiatief van Louis Marin heeft een honderdtal afgevaardigden een wets ontwerp ingediend, met de strekking om vóór de gemeenteraadsverkiezingen van 1925 het actief en passief kiesrecht aan de vrouwen te verleenen. Uit Tanger. Drie Spaansche oorlogsschepen bombardeeren vanuit de Straat van GribralLar de dorpen van de Anjera-kust, en Spaansche vliegers hebben bommen gevtorpen in die dorpen. ;De huizen der legen Spanje opgestane Mooren hebben rieten daken en geraken dus gemakkelijk in brand. Staten Generaal. EERSTE KAMER. Vergadering van Woensdag21 Januari. Aan de oide 'is het wetsontwerp-Rutgers inzake plaatselijke keuze. Mevrouw Pothuis-Smit (S.D.) betoogt, dat de meerderheid van het volk deze wet wil. Versterking van het verantwoordelijk!:eidsgevoel voor de gemeenschap acht spr. een der mooiste zijden van het, ontwerp. De heer Rink (V.B.) ziet zeer ernstige bezwaren tegen het voorgestelde middel van drankbestrijding. Het is niet meer noodig. Het drankgebruik in Nederland is steik achteruit gegaan. De bedoeling van bet voorstel is niet bestrijding van misbruik, maar drooglegging. Aan die dwingelandij doet spr. niet mede. Spr. ontvouwt verder financieele en politieke be zwaren. De heer SlotemakerdeBruinc (C.H.) merkt op, dat het wetsontwerp alleen betreft het gedistilleerd. Het volgt de historische lijn der drankwetgeving. Spr. wijst, op de zijns inziens valsche berichten over mislukking van de drooglegging in Amerika. Ons volk moet „Is u een ongeval overkomen, mijne heeren vroeg Ramin beleefd, terwijl hij zijn paaid inhield. Een der inzittenden antwoordde Niets van beteekenis, mijnheer de graaf. Den riem van het Luig was gescheurd, de koetsier heeft het reeds weer in orde gebracht. Inderdaad maakte de koetsier weer aanstal ten om zijn plaats in te nemen en wijl de graal naar het "scheen geen geneigdheid'toonde om naast het rijtuig te blijven rijden, scheidde men met een zwijgenden groet. „Kalm Perseus, kalm" sprak Rannn tot zijn ongeduldig paard, dat hij met kleinen moeite terughield. „Wij moeten hun al een kleinen voor sprong laten, want wij kunnen op dit oogen- blik geen gezelschap gebruiken." Na verloop van een kwartier had hij het kleine huisje van den wegwachter bereikt, waar van in Duffeks plaatsbeschrijving sprake was geweest. Nog honderd schreden verder en uit het donker van het struikgewas, dat naar de zijde van het moeras den straatweg omzoomde, kwam een mensehelijke gedaante te voorschijn. „Ben jij het, Duffek", vroeg de graaf met ge dempte stem, en de andere antwoordde bevesti gend. „U beeft verwenscht lang op u laten wach ten",sprak hij opgemelijken toon,terwijl hij bijhet paard stond. „Sedert drie uren lig ik daar in die greppen en als ik niet. zoo verstandig geweest was een fleschje sekt uit uw kelder mee te nemen, had ik het niet uitgehouden. (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 1