DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. FEUILLETON. Het geheim van het moeras. Uw WYBEUT 48ste Jaargang. Maandag 26 Januari 1925. No. 14158 Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange gelieele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 200 bij verlies van een duim; f 60 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd door deN.Holl.Algem.Verz.bank Schiedam Buitenlandse!» Nieuws. Binnenland. t t NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT BureauKOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85 Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post ƒ3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertentiën: 15 regels 1.75elke regel daarboven 35 cent, 3 maa' plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden beekend. FRANKRIJK EN AMERIKA. Hoewel de Amerikaansche regeering bij voor keur het stilzwijgen bewaart over de kwestie van de Fransche schuld aan de V. S., kan om trent haar meening toch wel worden gezegd, dat zij op het standpunt staat, dat dat vraagstuk nooit door wederzijdsche verwijten kan worden opgelost. Men betreurt zulke redevoeringen als in het Fransche parlement gehouden door den democraat Marin, die het Fransche standpunt bepleitte. Men vindt, dat dergelijke redevoerin gen zeker scherpe replieken uitlokken. Borah haalde hierbij zelfs de geschiedenis van den Amerikaanschen vrijheidsoorlog aan en zeide dat Frankrijk dien oorlog had aangewakkerd, omdat de afscheiding van die Amerikaansche kolonie van Engeland een Fransch belang was. Hij voegde er aan toe, dat het geld, hetwelk door Frankrijk in de jaren 1777 tot 1783 aan Amerika was geleend, door Amerika ook werd terugbetaald. Na Borah verklaarde senator Bruce van Maryland, die anders Frankrijk welgezind is, dat dit land zijn schuld aan de V. S. moet af betalen en geen buitengewone aanspiaak op de Amerikaansche edelmoedigheid kan maken. COOLIDGE EN HET INTERN. HOF. President Coolidge heeft gisteren opnieuw de Amerikaansche deelneming aan het wereld gerechtshof bepleit in een rede, waarin hij het Int. Hof in Den Haag den hoeksteen van het gebouw van den internationalen vrede noemde. Hij geloofde, naar hij zeide, dat door de Washingtonsche conferentie voor de beperking der bewapening en voor de regeling van de zaken van het Verre Oosten Amerika een be langrijke en beteekenisvolle bijdrage heeft ge leverd voor den vrede in twee van cle meest aan gevaar blootgestelde gebieden der wereld. Hij geloofde verder, dat, juist zooals de ont wapeningsconferentie op tijd kwam en een ge slaagde operatie was op politiek gebied, het Dawes-plan een juist op tijd komende en effect volle poging voor het hei stel op economisch gebied was. Ten slotte geloofde hij, dat de eerst volgende stap, dien Amerika zou moeten doen is, deel te nemen aan het Permanente Hof van Internationale Justitie. Door een toetreding der V. S. tot het Hof, zoo zeide hij, zou dit werkelijk een instelling van internationaal recht worden, dat, als het gevaar van de instelling van een regeering bo ven de staten wordt vermeden, de achting van de openbare meening van de wereld zal hebben en wederzijdsche samenwerking tot stand zal brengen. Een dergelijk gerechtshof zal voor de uitvoering van zijn beslissingen niet den steun van een leger en een vloot noodig hebben. Het steunt veeleer op de intelligentie van de massa en den ethischen dwang. PRUISEN. De centrale commissie van den Pruisisc.hen landdag riep nog Vrijdagavond haar leden tele grafisch bijeen tegen Zaterdagmorgen, om een datum vast te stellen voor de verkiezing van een nieuwen Pruisischen minister-president. Men besloot den Landdag tegen 30 Januari bijeen te roepen. Deze beslissing werd genomen met de stemmen van het centrum, de democraten en de socialisten, terwijl de rechterzijde op uit stel aandrong. Blijkbaar vreesde de rechter zijde nog voor 30 Januari met het centrum 33) Zijn twijfel aan de kameraadschappelijke trouw van graaf 'Ramin werd nog op het eigen oogenblik daardoor weerlegd, dat deze zelf van den straatweg af door de open tuinpoort binnentrad. Men moest echter Duf'fek's scherpe oogen hebben om in den man,'die daar met onvaste schreden aankwam den eleganten graaf te herkennen. Tot aan de schouders was hij mét vuil en lodder bespat en zelfs zijn gezicht scheen ■veranderd. Het was vaal geel en scheen in die Weinige uren jaren verouderd. Toen hij de poort voorzichtig achter zich aangezet had, moest hij zich aan een dunnen boomstam vast grijpen om zlRh staande te houden. Zonder zich te haasten stond Duffek op en ging hem tegemoet. Toen Ramin hem zag, richtte hij zich op en een toornige blik uit zijn donkere oogen trof den rijknecht. ,\4Vat doet ge hier", vroeg hij barsch. „Waar om 'dwaalt ge hier buiten rond Was het uw bedoeling mij op te wachten en te bespionnee- ren Duffek, haalde de schouders op en stak kalm de handen in de zakken. ,,U schijnt zeer opgewonden en men mag niet tot een compromis te kunnen komen. In ieder geval bewijst het nu genomen besluit, dat centrum, democraten en socialisten op het oogenblik nog nauw samengaan. POLEN EN AMERIKA. De Poolsche Landdag heeft in tweede en derde lezing het wetsontwerp in zake de overeenkomst betreffende de schuldbetaling met Amerika aangenomen. Volgens deze overeenkomst ver plicht Polen zich zijn schulden aan Amerika, welke 1 8.500.000 bèloopen, vóór het jaar 1984 in kleine annuiteiten af te doen. DE TWEEDE OPÏFMFONFERENTIE. Finland heeft, een bemiddelingsvoorstel in gediend tot het benoemen van een gemengde commissie, samengesteld uit de afgevaardigden van de Eerste en Tweede conferenLie voor be handeling der Amerikaansche voorstellen be treffende het opium schuiven in het Verre Oos ten. Dit voorstel had de instemming van lord Cecil, dr. Sze en verschillende delegaties dei- niet direct bij het opium schuiven betrokken staten. Het werd ingediend door den Finschen gedelegeerde Toyvola en heeft succes gehad. Het is met algemeene stemmen aangenomen. Hierdoor is, voorloopig althans, een breuk met de Amerikaansche delegatie voorkomen. Er heerscht sirios lord Cecil en Daladier voor verzoening der verschillende meeningen hebben gejjleit, een veel betere geest in de conferentie, zoodat de hoop op succes der beide conferenties herleeft. De heeren Daladier en I.oudon ver trokken gister naar Parijs. IN MAROKKO. Een Spaansche colonne vaU vijfhonderd man, die tegen de Anj era-stam men oprukte, om in de nabijheid van de internationale zone van Tanger posten op te stellen, is door troepenvan Abd-el-Krim overvallen. De Spanjaarden had den tweehonderd dooden. STAATSGREEP IN CIIILJ. Een aantal jongë officieren heeft te Santiago (Chili), Zaterdag plotseling het Monedapaleis, den zetel der regeering, bezet en het gebouw door gewapende troepen laten omsingelen. De officieren .hebben het voornemen be kendgemaakt om de regeering af te zetten, ten einde het voeren van een neutrale politiek te verzekeren. Men heeft een boodschap gezonden aan den verbannen ex-president Alessandri, die thans in Milaan vertoeft, e# hem verzochtterug te keeren en het presidentschap weer Ie aan vaarden. De militaire staatsgreep heeft er verder toe geleid, dat generaal Datnell thans als minister president optreedt-in plaats van Altamirano. De openbare orde is niet verstoord. ALLERLEI. Uit Berlijn Tusschen de Zwitsersche Spoor- gen en de weduwe van den staatssecretaris 'Helfferich is overeenstemming verkregen over de schadevergoeding voor den dood van Helf ferich bij het spoorwegongeluk te Bellinzona. Mevrouw Helfferich ontvangt in schadever goeding van 300.000 francs. Uit Stockholm Branting, die, zooals ge meld, zijn premierschap heelt neergelegd, blijft niettemin lid van de regeering. Uit Berlijn Naar de Spaansche bladen vernemen heeft de Argentijnsche regeering den het daarom niet zoo nauw nemen met wat u zegt. Als ii maar geheel kalm zijt, zult u zelf inzien dat u mij niet genoeg danken kunt voor wat ik dezen nacht voor u gedaan heb. Maar wat ziet u er uit Men zal zich van alles in het hoofd halen wanneer men u hier zoo ziet." „Ja, dat is zoo", sprak Ramin, naar zijn kleederen ziende. „Geef mij uw arm en on dersteun mij een weinig. Ik weet niet hoe het gebeurd is maar ik ben in dat ellendige moeras geraakt en moet mij daarbij mijn heup bezeerd hebben. Op den weg heb ik een ware hellepijn uitgestaan." Op den schouder van den knecht steunende bereikte hij zijn slaapkamer en Duffek was hem bij het uitkleeden behulpzaam. „Hier is alles in de beste orde verloopen.", deelde hij hem onder' deze bezigheid mede! „U is tien minuten voor drieën thuis geko men en hebt wegens een kleine ongesteld heid een glas wijn laten gereed maken. Christine zal dat in geval het noodig is, kunnen bezweren, want ik .heb het arme kind daarvoor uit haar diepsten slaap gewekt. Is het nu ten minste al deze voorzorgen waard geweest," vroeg hij na een korte pauze met loerenden blik, wijl da andere zich niet geneigd toonde hem uit zich zelf over het gevolg van zijn geheimzinnig nach telijk avontuur in de lichten. Graaf Ramin trok ontevreden de wenkbrauwen samen. „Vraag er mij niet naar", antwoordde hij. Sbaanschen koning.aangeraden van zijn bezoek «an Argentinië af te zien, naar aanleiding van de aanwezigheid van eeii groot aantal Spaansche anarchisten in Buenos Ayres. Uit VancouverEen nog onbevestigd bericht uit Peking zegt, dat Soen Yat-sen over leden is. Uit Moskou Oud-Generaal Koeropatkin is overleden. Uit Londen Asquith is tot peer verheven. Ilij is graaf van Oxford geworden. De oudste zoon van Asquith, Remond, sneu velde in 1916. De erfgenaam van den graven titel is de jeugdige zoon van Remond, Julien. Deze is, evenals zijn vader, Roomsch-Katho- liek. Zijn moeder trad het vorig jaar eveneens tot de Katholieke Kerk toe. De erfgenaam zal den titel viscount Asquith dragen. Wanneer en hoe zal St. Michael overbodig zijn Het blijkt ons, schrijft de „Resb.", dat het eommuniquó van prof. Aengenent en St. Miehaël in zoover niet duidelijk is, dat verschillenden zich afvragen, hoe het zal gaan met de aan staande verkiezingen. Natuurlijk kan de hervorming der Partij, als in de rnededeeling bedoeld, niet meer plaats hebben vóór die verkiezingen. Daarvoor is de zaak van te groot belang. Dat zal ieder wel beamen. Nu lezen we in het stuk Eveneens was men eenstemmig van meening, dat'het Verbond „St.. Miehaël", indien een der gelijke reorganisatie tot.stand komt, niet moet blijven bestaan." Hieronder- zal wel moeten begrepen worden, dat. het Verbond wel zal blijven beslaan, als zulk een reorganisatie niet tot. stand komt. Wat zal er echter gebeuren als de Bonds- vergadering wel degelijk vóór zulk een reorgani satie gestemd is, maar niet hij machte, die in een paar maanden uit te voeren (Deze vraag wordt door velen gesteld en is oqti van groot belang. Welnu, we hebben dienaangaande eens ge- informeerd en we meenen daarop als volgt te kunnen antwoorden Als de Bondsvergadering de reorganisatie goed gezind is en de samen stelling eener commissie, die de kwestie spoedig zal bestudeeren en uitwerken, wordt, toegezegd, is St. Miehaël content en beschouwt het Verbond de zaak afgedaan, zoodat de actie wordt stop gezet. Natuurlijk kan dat niet. opgevat worden als een aansporing om dan maar verder te zeggen ziezoo we zijn nu van St,. Miehaël af, we kunnen nu maar onzen gang gaan bij de candidaatstelling Uit de bouwvakken. Naar wij vernemen hebben de Alg. Ned. Bouwvakarbeidersbond en de drie confessioneele (TTn IM11111111111111 III 111111111TT 1111111111111 n11111 m Min 11 n 111111 ïi 11 kunt U tegen de ge varen van verkoudheid het beste beschutten met de desinfecteerend en oplossend werkende TABLETVEN Groote dooien 65 Cts. inniinnuninnimiiimiiimm 400 12 „Ik zal u natuurlijk behoorlijk beloonen, voor de diensten die ge mij dezen -nacht be wezen hebt en voor het overige moet gij u alleen in uw eigen belang om datgene bekommeren, wat u zelf aangaat. Reinig nu voor alles mijn ldeederen en zorg er voor dat ik ongestoord blijf, tot, ik zelf schellen zal. Ik ben doodmoe en heb een lange rust noodig. Duffek vei wijderde zich zonder tegenspraak. Zoo vlug het hem zijn gekwetst been toeliet, volgde hem Ramin en grendelde de deur «chter hem. Toen haalde hij een verkreukt, langwerpig papier te voorschijn, dat, in een van zijn onder kleederen verborgen was geweest/Rillend als van koorts beefde zijn hand, teiwijl hij het bij een der brandende kaarsen op een kandelaar in de vlam hield en het langzaam tot asch liet verbranden. Zelfs de zwarte, verkoolde over blijfselen schenen hem nog gevaarlijk, want nj wreef ze tot poeder tusschen zijn vingers en eerst toen daarmee ook het laatste spooivan het blad papier vernietigd was, wierp ij zich zonder de lichten uit te doen op zijn legu stede. Het papier dat hij Verbrand had, was een chóque op de Bank van Engeland ten bec rage van achttienhonderd pond sterling, dezelfde cheque, die Kruiskamp enkele uren te voren niet een vergenoegden grijns en met de zoig- vuldigheid van een voorzichtigen zakenman in zijn brieventasch had geborgen. organisaties het volgende schrijven tot cle patroonsbonden gericht Algemeen werd teleurstelling gevoeld over uwe houding en het algeheel afwijzen van de in ons schrijven van 11 Januari vervatte wen- sehen. Ware aan het daarin vervatte verzoek nog Voldaan, dan gelooven wij, dat de nieuwe overeenkomst, zij het geen algemeene bevredi ging, toch genoegdoening zou hebben gegeven. Waar uwerzijds erkend is, dat in de thans be staande klasse-verhoudingen een onrecht zit, ware liet niet meer dan verklaarbaar, dat al thans gepoogd werd, aan dit onrecht een einde te maken. Gaan wij thans op uw voorstel in, ddt blijft het weer voor een jaar bestendigd. Toch meenden wij ten slotte onzen bonden te moeten adviseeren, de aangeboden voorstel len te aanvaarden en op dezen grondslag een nieuwe overeenkomst met uwe organisatie aan te gaan. Wij zijn daartoe besloten, vooral na de thans nog eens door u herhaalde verzekering, dat in de komende contract-periode een herziening van de klassenlijst zal worden voorbereid. Daardoor zal het dan mogelijk zijn, de onbillijkheden van de thans bestaande regeling weg te nemen. Als nu onzerzijds wordt, geadviseerd, uwe voorstellen aan te riemen, beteekent dit, dat geen loonsverlaging zal plaats vinden. 8poorw eg personeel. Zaterdag heeft het dagelijksch bestuur van den Bond van ambtenaren bij de Nederlandsche Spoorwegen een onderhoud gehad met den minister van waterstaat over de tegenwoordige toepassing van het algemeen reglement van den dienst der spoorwegen (dienst- en rusttijden), in het bijzonder over de rangschikking van kantoren onder art. 86 (maximum arbeidstijd 8 uur per dag) en art.. 92 (regeling van den wekelijkschen rustdag bij wisseling van dien sten). De minister verklaarde zich bereid, een ernstig onderzoek in te stellen, waaromtrent nader bericht aan het. bestuur van den bond zal worden verstrekt. R. K. Universiteit. Het bestuur van de St. Radboudstichting heeft benoemd tot hoogteen-aar in de Engelse-In- taal en letterkunde aan de Fi. K. universiteit te Nijmegen pater dr. Aurelius Pompen O.F.M., leeraar aan de R. K. H.B.S. te Heerlen. Herplaatsing van gehuwde ambtenaressen. Het bestuur der A. B. P. T. T. deelt het vol gende mede De voor herplaatsing als telefoniste opgeroe pen gehuwde ambtenaressen hadden zich Lot den directeur van het Telegraafkantoor te Rot terdam gewend om te mogen vernemen de voor waarden, waarop die herplaatsing zou geschieden Zij ontvingen heden onderstaand antwoord. In antwoord op uw schrijven van 6 dezer heb ik de eer namens den heer directeur-generaal u heL navolgende mede te deelen. De belooning bij de indiensttreding als tijdelijk ambtenaar geschiedt op een bedrag naar rede yan de minimum-jaarwedde van den overeen- komstigen vasten rang. De herbenoeming in vasten dienst zal op de minimum-jaarwedde geschieden. Bij vrijwillige dienst.verlating na de heibe- noeiningj zonder dat er redenen aanwezig zijn, die als gegronde bezwaren tegen dienstverrich ting kunnen worden aangemerkt is het bepaalde ar( 67 der Pensioenwet van toepassing^ HOOFDSTUK VIII Op den morgen na bet feest, had Armbrecht een van die lange en onverkwikkelijkebespie- kingen met zijn rentmeester, die hem steeds voor geruimen tijd zijn humeur bedierven. Z jn leven lang had hij zich afgegeven met handels zaken en hij had daarom niet de minste kennis van de bijzonderheden van een landbouw bedrijf. Ook heden was het verloop van het gesprek weer hetzelfde geweest en Armbrecht zat met hoogrood gelaat en in de slechtste stemming in zijn kamer, terwijl de rentmeester zich met zelfbewuste houding verwijderde. Een vrij barsch „binnen" was het antwoord van den slotheer op het kloppen aan de deur, dat onmiddellijk daarna volgde en tegen zijn gewoonte werd Armbrecht's gelaat niet vrien delijker, toen hij zag daf de binnentredende zijn dochter Hertha was. „Ik heb het zeer druk, mijn kind", sprak hij, hare begroeting op duidelijk afwijzenden loon voorkomende, „en als je niet bepaald iets drin gend op het hart hebt Zonder zich door de koele ontvangst in het minst te laten ontmoedigen, was Hertha bij de schrijftafel haars vaders gaan zitten. (Wordt \ervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 1