Stads- en Gewestelijk Nieuws. Zijn Uw handen en lippen Gemeenteraad. Bij weigering van de aangeboden betrekking zal het toegekende pensioen worden ingetrokken. Bij afkeuring door den controleerenden genees heer zal geen herbenoeming plaats vinden, tiet genoten pensiqgn blijft alsdan gehandhaafd. Tweede Lustrum „St. Barbara." Nadat gistermorgen dooy alle leden van de „St. Barbara "-vereeniging de viering van het 10 jarig-bestaansfeest op echt Roomsche wijze met een algemeene IICommunie in de Franke- landsche Kerk was begonnen, werd deze gister avond voortgezet en besloten met, een zeer druk bezochte feestvergadering in de groote zaal van het R.-K. Volksbondgebouw. Te ruim 8 uur heette toen de kranige voor zitter van „St.. Barbara", de heer Th. D'hanis, aller} hartelijk welkom en deelde voorts nog mede, dat de feestvierende vereeniging, 15 Jan. 1915 ontstaan uit het fonds Weduwensteun en toen 74 leden tellend, thans 357 leden, begunstigers en donateurs omvat. In de afgeloopen 10 jaar van haar bestaan besteedde zij ca. 1000, om aan haar doel te beantwoorden en heeft nu nog een reserve in kas van 360. Spr. acht ech ter 't aantal leden nog te gering in verband met 't veel grooter getal personen, dat lid zou kunnen worden en dit om 't goede doel en de kleine contributie toch niet behoeft^ te laten. Tenslotte wenschte spr. allen een avond van veel genoegen. De voorzitter van de plaatsel. afd. van aen R. K. Volksbond, de heer Th. Mouwens, meende niet te mogen nalaten, ook een enkel woordje te zeggen, vooral ook, omdat hij in 1903 de oprichter was van het fonds Weduwensteun, dat in 1915, ook onder zijn médewerking, in de St. Barbara-ver. werd opgelost, wat een prach tig succes is geworden. Hij wenschte de ver. dan ook nog steeds meer bloei en leden tóe, wier aantal gemakkelijk kon stijgen tot 1300, 't aan tal Volksbondsleden en desnoods nog tot 2000 waaronder ook de niet-georganiseerden begrepen zijn. Ook de dames kunnen zich aansluiten. Spr. richtte hierop nog een speciaal woord van wel kom' tot de afgevaardigden der R'damsche St. Barbara-ver. De heer Potters, voorzitter van laatstgenoem de ver. vroeg nu ook nog een enkel woord te mogen zeggen, waarbij hij hulde bracht aan 't krachtige leven der Schiedamsche afdeeling en dank uitsprak voor de welwillend gezonden invitatie. Spr. feliciteerde bestuur en leden met het 2e lustrum, den wensch hierbij voegende, dat de ver. steeds meer in innerlijke kracht mocht toenemen, welke uitgaat van leden die mede leven, die niet alleen komen, als er feest is, maar altijd, wat er ook te doen mocht zijn. De heer D'hanis dankte vervolgens de beide sprekers voor hun vriendelijke woorden en gaf verder in den avond voorts nog een korte uit eenzetting van wat „St. Barbara" eigenlijk wil, is en doet. De vereeniging hééft ten doel, zegt het regle ment, de afgestorven donateurs, begunstigers en eereleden, zoo zulks wordt verlangd, de laatste eer te bewijzen hulp en steun te verstrekken aan de weduwen of nabestaanden, waar de vereeniging zulks doen kan en het houden van vriendschappelijke bijeenkomsten en lezingen om de zedelijke belangen der leden, te bevorde ren. Om als lid te worden toegelaten, moeL men lid zijn van den Ned. R.K. Volksbond, afd. Schie dam of van een bisschoppelijk erkende ver. en niet ouder zijn dan 55 jaar. Boven dezen leeftijd worden geen léden aangenomen, al kan men dan nog wel onder zekere voorwaarden rechten verwerven. Dit geldt ook voor vrouwelijke leden. De contributie bedraagt voor leden slechts 10 cent permaand, donateurs betalen minstens ƒ2 per jaar, begun stigers minstens 1 per jaar. De rechten, die men als lid krijgt, zijndiverse, o.m. een uitkeering bij overlijden tot 40 (of neg hooger), en meerdere geestelijke gunsten en eer- bewijzingen. Eere-leden, donateurs en begunsti gers bezitten dezelfde rechten als de leden, doch hebben geen recht op uitkeering en geen stem recht. Na dit meer officieele gedeelte, werd de avond verder doorgebracht met tooneel, zang en mu ziek. Een tooneelspel in 4 bedrijven getiteld „De Wees uit het gebergte" werd opgevoerd door leden van „St. Barbara" zelf, die werkelijk vlot en goed spel hebben te zien gegeven, zoo dat de aanwezigen hen enthousiast met bijval hebben gehuldigd. Een inslaand nummer was ook „De verkeers agentvan Schiedam", een voordracht in parodie vorm, met aardige zetten en coupletten.. Geheel voldaan keerde men van 't wel ge slaagde feest huiswaarts. Kamer van Koophandel, De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Beneden-Maas vergadert Woensdag, 28 Januari a.s., des namiddags ten 2 ure, in de Groote Vergaderzaal van het Handelsgebouw te Vlaardingen. De agenda vermeldt o.m. Retorsiemaalrege- len Wetsontwerp tot bevordering van de rich- tige hellingen der Directe Belastingen Subsidie verzoeken Inrichting Leeszaal Vergadering der vereeniging van Kamers van Koophandel in Nederland Advies inzake het verzoek van den heer J. Weiland om benoemd te worden tot makelaar in Oliën en Vetten, en van den heer II Gabel om benoemdte worden tot makelaar in Onroerende Goederen. Verloting R.K. Volksbond. Per advertentie in dit blad vermeldt de R.K. Volksbond nog eenige zakelijk nieuws omtrent de prijzen van de op 12 Nov. '24 gehouden ver- Tijdelijke ingang. Vanwege eenige herstellingen bij den hoofd ingang van het post- en telegraafkantoor alhier, zal men vanaf morgen 't genoemde gebouw niet anders dan aan de Westv estzijde kunnen binnen komen. Pandora. In Pandora gaat van het grootsch© filmwerk „Helena" of de val van Trojc liet eerste gedeelte en wel „Heiena's ontvoering". Voorat voor hen die van deze Grieksche sage op de hoogte zijn, valt hier veel te bewonderen, maar ook de ande ren zullen onder den indruk raken van het ge beuren in en om Athene en Troje dat in deze film op verbluffende wijze is weergegeven. Alleen was het hinderlijk dat de muzikale illustratie af en toe in levenmaken overging blijkbaar was het, orkesl in -de meening dat ook de oude Grieken en Trojanen reeds snelv'uurge- schut gebruikten. In de andere film „De Koning der renbaan" geeft Harry Peel, als detective Brown, ijzing wekkende staaltjes van roekelooze durf bij zijn poging om de renpaarden dieven er onder te krijgen wat hem natuurlijk na veel spanning gelukt. Een komisch nummer, met John China-man in de hoofdrol, completeert het mooie program. Jubilé. Donderdag 29 Januari zal de Heer G. Klaasse en Zaterdag 31 Januari zullen de heeren J. van Pelt en J. Etman den dag herdenken, dat zij respectievelijk voor 25 en 30 jaar in dienst betrekking traden bij de firma Gebr. van Noort- wijk, drukkers alhier. Ongetwijfeld zal het hun die dagen aan be langstelling niet ontbreken. Gevonden voorwerpen. Te bevragen aan het Hoofdbureau van Po litie op alle werkdagen van 1 tot 2 uur 'smiddags Soort Lips sleutel, riekwitte wollen hand schoen, kinderschoentje, sleutel, muurboor, red- dingboie. Bij vinders: koperen bus van een patentas, W. Hoogland, Stefpensonstraat 2koperen gewicht, G. Eek, Pr. Fr. Hendrikstraat 15b vulpenhouder, J. Zandstra, Raam 18, portemon- naie met inh., A. Fonfijne, Boterstraat 38 kindermuts, G.van Noort, Rozenburgerstraat 21; vosbont, A. Dijkhof, Mariastraat 28 portemon- naie met inh. A. de Groot, KI. Baan 12 borduur- schaartje, W.'Deijl, Zijlstraat 28, portemonnaie met inh., C. Grootveld, Kortlandstraat 34a papieren geld, C. Schaap, van Smaleveltstraat 35; kinder portemonnaie met inh., W. Blokland, Sornmeldijkschestraat 15 glacé handschoen, A jGollignon, R.K. Volksbond, baret, O, van Noort, Rozenburgerstraat 21 broche, J. Ree ling, 's-Gravenlandsche polderkiriderhaiid- schoen, P. Halman, Rozenburgerstraaat 5 sjaal, Visser, Helle.voetsehest raat 4a hond, L. van Pelt, Middelharnisschestraat 30 postduil*"~Wrd. Zoetmulder, Singel 155 portemonnaie met ink., J. Chaigneau, Zwartewaalschestraat 15 taschje, T. Sukula, Broersveld 123portemonnaie met inh., M. de Bruin, Broersvest 81 horloge, S. Bijl, Ploegstraat 6 d. handschoen, van Pelt,, Bakkerstraat 8 collier en insigne, J. Prein, Ant. Muysstraat 32 rozenkrans in étui, G. van Waar denburg, Grofbaan 87 ijzeren vat, Brugwachter Beursbrug hondje, J. O. v.d.Werken, Mathenes- sestraat 15b; dames handschoen, S. Ouwendijk, Kortlandstraatlö hond, Gemeente Reiniging manchetknoop, A. van Veen, Eendrachtstraat 42 kinder handschoen en heeren handschoen, A. Wietsina, Westfr. straat 79b maandspoor- kaart, J. Groeneveld, Parallelweg 122a zeepbus, W. Menze, Breedstraat 14. D e m a r conist JD. die V r ij d a g- middag op hel Belgische s.s. „Brazilier" zijn vriend bij ongeluk doodschoot is Zaterdag door den officier van Justitie te Rotterdam van rechts vervolging ontslagen. Door bemiddeling van den Belgischen consul is J. D. daarop 'smiddags reeds naar Antwerpen kunnen vertrekken. B ij een r ij w i e 1 h a n d e 1 a a r alhier heeft een onbekende Vrijdag valsche rijwiel- merken te koop aangeboden. Hoewel de politie dadelijk door hem is gewaarschuwd en deze een nauwgezet onderzoek instelde, is het haar niet mogen, gelukkenden man op te sporen. B ij Kon. Besluit is met ingang van 1 Maart Lot directeur van het post- en tele graafkantoor alhier benoemd, de heer R. Bent- hem, thans directeur van het post en telegraaf kantoor te Zierikzee. De kantoorbediende G. G. H- van hier die den auto bestuurde, welke Vrijdag avond van den Rotterdamsehedijk bij de Hooge Boomen is gereden, heeft verklaard, dat hij ten- gevolg^ van de onvoldoende straatverlichting den handwagen niet zag, waarmee hij in botsing is gekomen. Deze handwagen werd bestuurd door den 15-jarigen kuipersknecht P. M. L. uit de Spanjaardstraat, te R'dam.' Toen het ongeluk gebeurde, zat de 20-jarige juffrouw C. J. P. D., wier dood in hoofdzaak het gevolg is van den schedelbreuk, die zij door den val kreeg, naast hem achter in de auto zat de handelsreiziger J. H. H. Beiden waren werkzaam Len kantore van cle firma Van G. alhier en zouden door C. G. H. met den auto naar hun woningen alhier gebracht worden. Zij vielen alle drie met den auto van den dijk. De handelsreiziger J. LI. H. is onbelangrijk aan het voorhoofd en de linkerhand gewond. De auto is voor nader onderzoek voorloopig in beslag genomen. UIT ROTTERDAM. De R. T. M. Vrijdag heeft in verband met den afloop der loonovereenkomst van het personeel der R.E.T. M. op 1 Februari a.s. een conferentie plaats ge vonden tusschen de vertegenwoordigers der personeelorganisaties en den voorzitter der gemeentelijke commissie voor algemeene per soneelsaangelegenheden. Aan de orde was een voorstel van wethouder Heijkoop, dat beoogde om de inkomsten van het R.E.T.M.-personeel op bet tegenwoordige peil gedurende een jaar te bestendigen. Als gevolg van de conferentie is de directie tenslotte bereid gebleken, behoudens goed keuring door den raad van commissarissen, in het voorstel van de commissie voor algemeene peisoneelsaangelegenheden te treden. De organisaties hebben daarbij bedongen, dat indien gedurende de periode waarin de nieuw getroffen overeenkomst gelden zou, de prijzen der levensmiddelen zoodanig zouden stijgen dat het personeel daardoor in slechtere condities zou komen te verkeeien dan 'nu, of wanneer de opleving van het bedrijf zich voort zet, zij in beide gevallen op inkomsten-vermeer dering vgn het personeel zal kunnen aandringen. pijnlijk, schraal of gesprongen door de koude gebruik dan de heerlijk verzachtende en snel genezende Purol. In doozen van 30, 60 en 90 ct. Bij apothekers en drogisten. 401 6 (S/of.) Agenda. 1. Benoeming van een lid van de Commissie voor het Gemeente-Ziekenhuis lid uit den Gemeenteraad, buiten de leden van het Dage- liiksch Bestuur ter voorziening in de vacature, ontstaande door de periodieke aftreding als zoodanig van Mevr. E. KoetenOoms. Mevr. Koeten-Ooms wordt als zoodanig her benoemd. 2. Benoeming van een lid-patroon en een lid-werkman van de Commissie van toezicht op de Gemeentelijke Arbeidsbeurs ter voor ziening in de vacatures, ontstaande door de periodieke aftreding van den heer B. G. Hoogen- dam als lid-patroon en van den heer P. J. v. d. Valk als lid-werkman. Aanbevolen worden als lid-patroon de keer B. G. Hoogendam door den Bond van Nederlandsche Schilderspatroons, afdeeling Schiedam als lid-werkman den heer P. J. v. d. Valk dooi den Ned. R. K. Vdlksbond, Afdeeling Schiedam. Beide aftredenden worden herbenoemd. 3. Aanbeveling van de Commissie voor het Stedelijk Muziekkorps, ter benoeming van een lid van hare Commissie ter voorziening in de vacature, ontstaande door de periodieke af treding van den heer G. Houtman. Aanbevolen worden 1. de heer G. Houtman 2. den .lieer Frits M. Beuker*. De heer Houtman wordt bij herstemming her benoemd. 4. Aanbeveling van de Commissie voor het Stedelijk Museum ter benoeming van een lid van hare instelling ter vervulling van de vaca ture, ontstaan door de periodieke aftreding van den heer P. J. van Harderwijk. Aanbevolen worden 1. de heer P. J. van Har derwijk 2. de heer J. Hoek Azn. Herbenoemd wordt heer van Harderwijk. 5. Aanbeveling van de Commissie van toe zicht op het M.O. ter benoeming van 2 leden harer Commissie ter voorziening in de vacatures ontstaan door de periodieke aftreding van Mevr. H. Goemans Geertsema-Beckeringh en den heer H. B. E. Blaissc. Aanbevolen worden(vacature Mevr, H. GoumansGeertsema Beckéringh) 1. Mevr. H. Goemans'Geertsema Beckeringh 2. Mevr. M. N. L. de Glercxde Weerd. (Vacature H. B. E. Blaisse) 1. de lieer Frits M. Beukers 2. de heer L. W. Kramers. Herbenoemd wordt mevr. Goemans, terwijl in de plaats van den heer Blaisse, die voor een herbenoeming bedankt had werd gekozen de heer Fr. Beukers. 6. Aanbeveling van de Commissie voor de Bibliotheek en Leeszaal der Gemeente Schiedam ter benoeming van 4 leden barer Commissieter voorziening in de vacatures, ontstaande dooi de periodieke aftreding van Mevr. M. Hingman Dobberke en de heeren A. Bakker, C. M. Kuopper en A. Stahlie. Aanbevolen wordt de aftredende leden op nieuw te benoemen. Overeenkomstig de aanbeveling worden alle aftredenden opnieuw benoemd. 7. Voorstel van B. en W. om den heer Th. Furicke, tijdelijk leeraar in de Natuurlijke Histo rie aan het Gymnasium, definitief als zoodanig te benoemen. Hiertoe wordt besloten. 8. Voorstel van de Commissie voor het onderzoek der rekeningen tot voorloopige vast stelling van de gemeente-rekening over 1923. Gewone dienst Ontvangsten 4.897.499.71 Va Uitgaven - 4.919.570.11\/2 Nadeelig saldo 22.070.40 Buitengewone dienst Ontvangsten 9.135.357.79 Uitgaven -10.655.231.27 Va Nadeelig saldo 1.519.873.dS1^ Tot voorloopige vaststelling wordt besloten. 9. Voorstel van B. en W. om hun College te machtigen tot onderhandsche verhuring op door hen te stellen voorwaarden a. aan de Schiedamsche Voetbal Vereeniging „S.V.V." of anderen van twee sportterreinen in Kortland nabij den Vlaardingerdijk tegen een huurprijs van ƒ300.per jaar per terrein, vangende de huur van het eene terrein met 1 Januari 1925 en van het andere met 1 Januari 1926 aan b. aan de Schiedamsche Voetbal Vereeniging „D.E.M.O.S." of anderen van het terrein gelegen ten Zuiden van de wasscherij van de N. V. Stoomwasch- en Strijkinrichting voorheen M. Bijl Mzn., tegen een huurprijs van 50.per jaar en voor het jaar 1925. c. Aan A. Hoogenboezem of anderen van een perceel weiland aan de Damlaan, kadastraal bekend als Sectie LI. nos. 341, 342 en 343, groot 4.15.70 LI.A., tegen een huurprijs van 1500.- per jaar en voor het jaar 1925.' d. Aan.de Continental Petroleum Company te Rotterdam van den voor de plaatsing van een ondergrondsch benzine-reservoir met hoven- grondscbe aftapinrichting in de Noordvèst, ten zuid-westen van het pand Noordvèst 42, benoodigden grond, tegen een huurprijs van 100.per jaar. De heer Scheffers meent, clat bij 't voor stel a een half jaar huur doelloos is weggegooid, daar 't tweede veld reeds per 1 Juni '25 had kun nen worden verhuurd. Weth. de Bruin weet er niet veel van, maar wijst toch op een schrijven aan de commissie van 't Grondbedrijf waarin gezegd wordt, dat bij verhuring in Juni 't grasgewas zou verloren gaan. De heer Scheffers heeft dat schrijven niet kunnen inzien, anders had hij 't woord niet gevraagd. Overeenkomstig de voorstellen worden de machtigingen hiertoe verleend. 10. Voorstel van B. en W. om hun College te machtigen tot onderhandschen verkoop aan J. W. de Ronde, alhier, van een perceel bouw grond aan den Singel, hoek Stationsweg, ter grootte van 333 M2„ tegen den prijs van 17.per M2. ter bebouwing met een woonhuis, winkel en pakhuis. Tot verkoop wordt besloten tegen stemmen de socialisten. 11. Voorstel van B. en W. om ingevolge art. 75, le lid, der L.O.wet 1920, medewerking te verleenen tot verbouwing van de school aan de Tuinlaan, uitgaande van de Vereeniging voor Gereformeerd Schoolonderwijs. Overeenkomstig het voorstel wordt besloten. 12. Voorstel van B. en W. tot het verleenen van een crediet van 700.-— voor gedeeltelijke trottoiraanleg langs de Amalia van Solmsstraat. De aanleg is noodig door verkoop van grond aldaar. Liet crediet wordt verleend. 13. Voorstel van B. en W. tot het verleenen van een crediet aan 10.000.voor versterking en verbetering van het rioolgemaal van West- Frankeland en voor vernieuwing der bestaande pompen. Het crediet wordt verleend. 14. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van een nieuw LIuurreglement voor gemeente- woningen. Het is noodig gebleken voor gemeente wonin gen en andere gemeente gebouwen een reglement te hebben. De heer v.cl. Kraa n vindt 't niet gewenscht, dat er in 't nieuwe reglement bepaald is, dat de huurders zelf hun woningen moeten behangen. De heer Scheffers vraagt of de huur vooraf of nadien moet worden betaald. Bij achter afbetaling zou een bedrag wel eens te hoog kun nen oploopen. Weth. v. V e 1 z e n zegt, dat men die kwestie van behangen en witten niet zoo streng moet opvatten. De gemeente bekijkt ieder geval op zich, ook in de huurbetalingskwestie. Het ontwerp wordt hierop vastgesteld. 15. Voorstel van B. en W. tot wijziging van de Verordening regelende de bezoldiging van ambtenaren in dienst der Gemeente Schiedam voorzooveel betreft het bepaalde onder het hoofd „Openbare Leeszaal en Bibliotheek." De wijziging houdt in de opheffing van de betrekking van adjunct Bibliothecaresse, daar gebleken is tijdens deze vacature dat op andere wijze de werkzaamheden behoorlijk kunnen functioneeren. De voorgestelde regeling wordt goedgekeurd. 16. Schrijven van B. en W. waarin wordt geadviseerd, afwijzend te beschikken op het adres van den Ned. R. K. Politiebond „St. Michael", Afdeeling Schiedan, waarin wordt verzocht te willen bevorderen, d»at een technische salarisherziening ter hand wordt genomen, waarbij de politie in een hoogere loongroep wordt ingedeeld. B. en W. zeggen omtrent dit verzoek, dat op een soortgelijk adres in Juli '24 van den Alg. Bond van Politie personeel afd. Schiedam af wijzend werd beschikt en waar de Raad nu nog zoo kort geleden zijn houding in deze heef} bepaald, nl. dat ten opzichte van het overige gemeentepersoneel hier aangeensalarisverliooging kan woiden gedacht meent het College te kunnen volstaan met ©ok op dit verzoek afwijzend te moeten advizeeren. De Voorzitter zegt nog Waar geen stemming over het advies wordt gewenscht wil ik daar toch nog een woord over zeggen. Ik mag toch blijven aannemen dat indien de politie met een verzoek komt, de Raad daar niet onwelwillend tegenover staat. Nu moet ik t oegeven en dien indruk verkreeg ik ook uit gesprekken met de leden, dat het nog de buitengewone omstandigheden in de gemeente, op financieel gebied vooral, zijn, die thans nog geen voorstanders voor inwilliging van dit verzoek onder U doen vinden. Al moet ik bekennen dat dit adressanten thans niet veel baatlaten wij hopen op betere tijden om hun tegemoet te komen. De Raad vereenigt zich met het advies van B. en W„ alleen de heer Brounts verklaart zich er tegen. 17. Schrijven van B. en W. waarin wordt

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 2