DAGBLADI fOORSCHIEDAM EN FEUILLETON. Het geheim van het moeras. 48ste Jaargang. Dinsdag 27 Januari 1925. No. 14159 BureauKOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85 Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden f 2.70, per week 20 cent, franco per post ƒ3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zalerdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertentiên: 1—5 regels 1.75elke regel daarboven 35 cent, 3 maa' plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden be ekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 200 bij verlies van een duim; f 00 bij verlies van ccn wijs vinger^ 15 bij verlies van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd door de N.HolI.AIgem. Verz.bank Schiedam Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. B. en W. van Schiedam hebben bij hun be sluit van 22 Januari 1925 VERGUNNING VERLEEND aan 19. de N.V. HOLLANDSCHE INDUSTRIE- EN HANDEL-MAATSCHAPPIJ VAN DER ZWAAICO. te Rotterdam Lot oprichting van een steenbouwdoozenfabriek in bet pand Nieuwe Haven 81, kadaster Sectie M. no. 3236, met een electromotor van 3 P.K., drijvende een kollergang 20. BRINKMAN'S RIJWIEL- EN MOTOR HANDEL tot oprichting van een herstelplaats van rijwielen en een mofi'elinrichting van rijwiel en kachelonderdeelen in het pand Lange Haven 41, kadaster Sectie C. No. 450, met een moff'el- oven en 3o. de firma BASTIAN NIEUWENDIJK tot uitbreiding van de glasslijperij in het pand Emmastraat 28, kadaster Sectie 1. No. 2297, met 2 oventjes voor het branden van schilder werk op glas. S c h i e d a ra, 27 Januari 1925. Buitenlandsek Nieuws. I)É KEULSCHE ZONE-KWESTIE. De Berlijnsehe gezanten van Engeland, Frank rijk, Japan en België, alsmede de zaakgelastigde van Italië, hebben gistermiddag ingevolge op drachtvan hunne regeeringen aan den Duitschen Rijkskanselier een nieuwe collectieve nota in zake de ontruiming van de Noordelijke zone van liet Rijnland ter hand gesteld. De Britsche gezant verklaarde bij de overhandiging, dat zij hel ant woord is der geallieerde regeeringen op de Duit se he nota van 6 Januari j.l. Hij voegde er aan toe, dat de geallieerde regeeringen voornemens zijn, zoo spoedig mogelijk een uitvoerige nota aan de Duitsché regeering te doen toekomen. tekst van de nota luidt als volgt ,,Üe geallieerde regeeringen hebben kennis genomen van de nota, welke dr. Stresemanri op 6 Januaii j.l. aan de geallieerde vertegenwoordigers te Berlijn beeft aangeboden, als antwoord op de vmige nota der geallieerden, betreffende de toepassing van de bepalingen van art. 429 van het Vredesverdrag, welke bepaling slaat op de bezetting, door geallieerde troepen van een deel van het Rijnland, genaamd de Keulsche zone. Het ligt, onder de gegeven omstandigheden, niet in de bedoeling der geallieerde regeeringen, in een discussie te tieden met de Duitsche re geering over deze kwestie, noch in te gaan op beweringen, welke zij in geen enkel opzicht, kunnen aanvaarden. Gelijk zij de Duitsche regeering reeds in hare vorige nota van 5 Januari hebben medegedeeld, zullen de geallieerde regeeringen te zijner tijd een nadere mededeeling doen aan de Duitsche regeering, waarin zij uiteen zullen zetten, aan welke verplichtingen Duitschland nog moet vol doen, opdat het kan worden beschouwd, als ten volle de bepalingen van art. 429 van het Vredesverdrag van Versailles te hebben nage komen. De geallieerde regeeringen zijn vonfhemens, Over iets zeer dringends, papa," antwoordde zij kalm. „Ik wensch met u over graaf Ranun te spreken." „Over den "graaf Heeft hij zich reeds' ver klaard?" '-ver „Neen 1 Hoe komt u er toe iets dergelijks te verwachten De slechte luim van d.en slotheer scheen een weinig te verminderen. „Nu, ik heb zoo het een en ander opge merkt", antwoordde hij. „Zelfs als men reeds grijs begint te worden, behoeft men het be grip voor zekere dingen nog niet geheel verloren te hebben." Hij had op een verlegen blos of een toe stemmende glimlach zijner dochter gerekend, doch de jongedame bleef zeer ernstig en alleen haar hoofdschudden toonde dat haar vaders toe spelingen haar bijval volstrekt niet hadden. nHet betreft voorloopig heel niet mij, maar 1 Lloe is u in kennis gekorrïen iriel den graaf?" her*11 Z0er eenvoudige manier, Kruiskmap heeft 11 geïntroduceerd." deze mededeeling zoo spoedig mogelijk te doen toekomen. Zij moeten er evenwel reeds thans den nadruk op vestigen, dat de Duitsche regee ring blijkbaar de art. 428 en 429 van het Ver drag van Versailles verkeerd heeft geïnter preteerd. Deze artikelen hebben den duur van de be zetting van Rijnland bepaald op 15 jaar en zij voorzien slechts in eed beperking der bezetting voor het geval Duitschland de bepalingen van genoemd verdrag te goeder trouw nakomt. Aangezien aan zekere voorwaarden, in deze artikelen neergelegd, door Duitschland riiet te goeder tróuw is voldaan, kunnen de geallieerde regéeringen niet anders doen, dan zich houden aan de bepalingen van het verdrag. Het staat aan Duitschland, om, door aan zijn verplichtingen te voldoen, de geallieerden in de gelegenheid te stellen, de bezetting te beperken op de wijze, als voorzien in art. 429. De ge allieerde regeeringen zijn van zins, voor zoo veel haar betreft, de bepalingen van genoemd artikel nauwgezet in acht te nemen." Nader wordt gemeld De geallieerde nota heelt de regeeringskringen onaangenaam ver ras! door haar scherpen toon. In het antwoord der Duitsche regeering dat, zooals gemeld, he den aan de geallieerden wordt overhandigd, zal opnieuw gevraagd worden om spoedige toezen ding van het rapport der intcrgeallieerde mili taire controle-commissie. Tegenover de opvatting der geallieerden, dal de bezetting willekeurig kan worden verlengd wanneer de eiscben der Entente niet geheel zijn vervuld, wijst de Duitsche regeenng nogmaals op haar standpunt, dat siechls bij nalatigheden die een bedreiging vormen voor de veiligheid der geallieerden, de bezetting der Keulsche zone na 10 Januari jl. verlengd had mogen worden. De Duitsche regeering vestigt er op nieuw de aandacht op dat van zulke verstrek kende ontduikingen van de verdragsbepalingen onder geen omstandigheid gesproken kan wor den. E, Op Hern"t,drukking van teIeurstelling kwam minaclt Selaat, terwijl haar bovenlip zich end krulde. FRANKRIJK. In de Fransche Kamer hoeft llerriot gister middag, in antwoord op een desbetreffende vraag van den radicaal-socialist Albert Milhaud, mede gedeeld, dat een afdeéling uit den departemen talen raad, welke te dezer zake is geraadpleegd, verklaard heeft, dat in Elzas en Lotharingen ten aanzien van den «eredienst nog liet regime van het concordaat geldt. Ofschoon het, naar Herrie! zeide, mogelijk zou zijn, hét advie» van den de- part«mentalen raad in zijn geheel uit te lokken, meent de regeering, ten bewijze hater onpar tijdigheid, bovenbedoeld advies als juist Ie beschouwen. Mitsdien zal het regime van het concordaat van kracht blijven in de drie departementen van Elzas en Lotharingen, totdat het parlement een tegenovergestelde beslissing neemt. Het huidige regime zal op loyale en ernstige wijze, zonder bijgedachten, worden toegepast, verzekerde Herriot ten slotte, en wanneer hel noodig is, zal de regeering hij hel Vaticaan een bijzonderen vertegenwoordiger voor Elzas en Lotharingen aanstellen. FRANKRIJK EN RUSLAND. Herbette heeft opdracht, gekregen de onvoor waardelijke erkenning te eischen van de oude Russische schulden zonder onderscheid Lus- schen groot,e en kleine obligatiehouders cn „Ilij is dus een vriend van dien man Dat pleit niet le zijnen gunste. Is u er overigens zeker van dat hij werkelijk is waarvoor hij zich uitgeeft „Nu, houd mij ten goede Dat is een zonder linge vraag. Denk je dat ik mij hier een hofstaat van zwendelaars denk te verschaffen Het had gister den schijn niet alsof gij zulke bezorgd heid koesterdet." „Ik koester die ook nu nog niet, maar liet is mijn plicht u mee te cleelen, dat cenuwer gasten tegenover mij een zware verdachtmaking tegen den graaf heeft opgeworpen." „Aha 1 En waarom juist tegen u „Om mij te waarschuwén." „Dat is verrassend. En wie is die trouwe pala dijn geweest „Ik zou zijn naam véorloopig voor mij wil len houden. Die doet ook niets ter zake. Deze waarschuwer beweerde den graaf reeds vroeger in de hooidstad ontmoet te hebben en daar heel andere verhalen over zijn verleden vernomen te hebben dan gister hij ons de ronde deden." „Een zeer zware beschuldiging inderdaad. Ook ik zou dadelijk een hoogst verdachte persoonlijkheid worden, als ik voor alle klets praat verantwoordelijk gesteld werd, die oude babbelaars van beiderlei geslacht over mij en mijn verleden rondstrooien." „Die mijnheer wist, echter nog meer. Hij wist dat graaf Ramin toentertijd een hartstochtelijk speler geweest was en dat hij gedwongen was uit een voorname club te gaan, omdat men hem verdacht, zich zonder dat deze erkenning afhankelijk gemaakt kan worden van een Fransche leening aan Rus land. Verder moet hij erkenning eischen in principe, van de verplichtingen \an den Rus- sischen staat aan Fransche onderdanen voor schadevergoeding van in den oorlog geleden verliezen. Als een overeenkomst op deze voor waarden niet wordt bereikt, zal de conferentie over het handelsverdrag achterwege blijven. DE OPIUMCONFERENTIE. Naai- men-verneemt is de Britsche ïegeering bereid om toe te laten dat een onpartijdige com missie een onderzoek zal instellen naar de opium- teestanden in Britseh-Indiê, en de Britsche be zittingen in het Verre Oosten, waar maatregelen moeten worden genomen om het opiumschuiven tegen te gaan. CIIILI. De vroegere Chileensche gezant, te Londen, Augustin Edwards, is als bemiddelaar opgetre den in het conflict tusschen het leger en de mari ne. Hij heeft, een formule geyonden, welke door beide partijen is aanvaard. Er is een voorloopige regeering gevormd waarin een generaal, een admiraal en een civiele autoriteit zitting heb ben, terwijl er een constitueerende vergadering bijeengeroepen is. De te Venetië verblijf houdende ex-president, van Chili, Alessandri, aan wien zooals gemeld door de nieuwe Chileensche regeering door haar gezant te Home gevraagd was', naar zijn land terug tekeeren, en zijn functie weder op te vatten heeft aan een persvertegenwoordiger medege deeld, dat hij eerst na de noodrge nadere inlieh- trngen ingewonnen te hebben, een definitief besluit zal nemen. DE ECONOMISCHE WERELDCRISIS. De secretaris-generaal van den Volkenbond deelt mede, dat de door de economische commis sie van denVoIkenbond ingestelde sub-commissie ter bestudeering der crisis, gister haar eerste zitting te Genéve heeft gehouden. De sub-com missie heeft tot taak, in samenwerking van het internationale arbeidsbureau de oorzaken en verschijningsvormen der economische cri sis in verband met de kwestie der werkloosheid te onderzoeken. ALLERLEI. Het buitengewoon groote aantal dreigbrieven, dat Herriot en Krassin hebben ontvangen, hebben de Parijsche politie aanleiding gegeven, een scherpen bewakingsdienst voor den premier in te stellen, terwijl een zoeklicht is opgesteldjjop de Russische ambassade, dat gedurende, den nacht zijn schijnsel op de binnenplaats van hel legatie-gebouw doet vallen. Uit, Stockholm. In de papierfabrieken zal het hoogstwaarschijnlijk met ingang van 1 Fe bruari tot uitsluiting komen. Het conflict om vat ongeveer 50 ondernemingen met ongeveer 13Q00 werklieden. jjf| Pf-' Uit Londen. Naar vernomen wordt, heeft de Raad van Ambassadeurs een nota aan de Duitsche regeering gezonden, waarin verzocht wordt de inschrijving van Krupp voor de leve ring van de stoomketels der nieuwe Argentijn- sche torpedobooten te annuleeren, daar zulks volgens den Raad, een inbreuk beteekent op de bepalingen van het Verdrag van Versaill les. Uit Peking. Soen Yat-scn is alhier /in een van ongeoorloofde kunstgrepen te bedienen. „Hm, dat klinkt zeker veel ernstiger. En is uw zegsman bereid voor zijn beschuldigingen in te staan „Hij liet mij ten minste over, daarvan naar mijn goeddunken gebruik te maken." Arm brechl begon na le denken. Zijn slechte luim was in verhoogde mate teruggekeerd. „Het zou mij toch aangenaam zijn, Hertha", sprak hij na een poos, „wanneer je mij den naam van dien zonderlingen waarschuwer wilde noe men. Eerst dan zal ik weten wat ik te doen heb." „Waarom eerst dan, papa „Omdat ik voorloopig nog zeer sterk tot de verdenking overhel, dat de bron deze verdacht making de nijd en ijverzucht van dezen of genen mededinger is, wien je vriendelijkheid jegens den graaf een doorn in het oog is. Hoe zou hij er anders toe gekomen zijnu die geheimen mede te deelen „Dat is een vraag, waarop ik ook te ver geefs het antwoord gezocht, héb. Maar uw vermoeden is evenwel ongegrond, dat kunt u van mij aannerfien. Al was die mijnheer den graaf in het geheel niet vriendelijk gezind, het was toch zeker geen ijverzucht, die hij tegen hem koesterde." „Je moet een zeer nauwkeuriger blik in zijn binnenste geworpen hebben om dal zoo beslist te kunnen beweren. Gesteld echter, dat, hij met eerlijke bedoeling heeft gehan deld, wat, ik, naar ik reeds zeide, voorloopig sterk betwijfel, wat zou dan met, dat alles be- hospitaal opgenomen. Volgens de berichten is liij terstond aan een leverabses geopereerd. Zijn toestand is ernstig. Uit Berlijn. Volgens berichten uit Tirana aan de „Deutsche Tageszeitung" heeft de Alba- neesche regeering den Oostenrijkschen generaal Gustav von Mirdasch benoemd tot organisator van liet nieuwe Albaneesche leger. Tijdens den oorlog was Von Mirdasch commandant Van het Oostenrijksche bezettingsleger in Albanië. Zijn taak is het Albaneesche leger als militie-leger te organi seeren. Het gevaar voor een staking van de mijn werkers in Derbyshire, welk district 25.000 mijnwerkers telt, is zoo seint R. C. uit Londen, overwonnen. Binnenland. Uit de R.K. Staatspartij. Vergadering Bondsbestuiir. Naar wij vernemen, zal het Bondsbestuur a.s. Woensdag in liet Jaarbeursgebouw te Utrecht des namiddags te half twee bijeen komen ter bespreking van het, resultaat, der bemiddelingspoging van prof. Aengenent tus schen den Algemeenen Bond en „St. Michael". Sprekende eijfers. lil een correspondentie, in het begin van het jaar uit Antwerpen, in de „Msb", trof ons, zegt „De Standaard", een vergelijking tusschen de loonen en salarissen in België en in ons land. Tusschen een land, dat onder de gevolgen dei- inflatie leed, eri een land, dat daarvoor bewaard bleef. Inflatie beteekent duurte. En nu werd'bij de klacht over de duurte van regeeringswege wel becijferd, dat, men percentsgewijze niet meer omhoog ging dan in ons land, maar vergeten werd een vergelijking te treffen tusschen de verdiensten in allen kring. Misschien, zoo schreef de correspondent, kan het ook in verband met het loonvraagst.uk van belang zijn, enkele cijfers te vergelijken. En dan zegt hij De burgemeester van Bergen op Zoom b.v. een stad van 20.000 zielen verdient aan zienlijk meer dan de burgemeester van tie we reldhaven Antwerpen. Het, loon van een bootwerker te Antwerpen, mag op 180 frank per week geschat worden, terwijl dit van zijn Rotterdamse lie collega wel honderd franken hooger is en ongeveer gelijk staat met dat van een chef de bui eau van een der Brasselsche ministeries. Een directeur-generaal van een der Belgi sche departementen verdient, nog niet zooveel als een hoofd eener lagere school op een dorp in Nederland, dat minstens tweemaal grooter inkomen heeft dan de directeur eener school te Antwerpen, die een salaris geniet van ongeveer 1400 franken pei' jaar. 'In sommige bedrijven zooals b.v. de bou werij, bestaat dezelfde verhouding. Daar zijn tal van spoorwegarbeiders, die slechts 12 k 14 frank verdienen en over het algemeen kan men wel zeggen,- dat de loonen in België veel lager zijn dan in Nederland natuurlijk rekening houdend met de waarde van den frank. Hel wil ons voorkomen, dat zulke vergelijking zeer leerrijk is. wezen zijn Graal Rain in behoort wel volgens geboorte en opvoeding ontwijfelbaar tot den hesten stand, maar hij heeft onder den drang der noodzakelijkheid een zeer bewogen leven moeten leiden, dat hem zekér met, de meest verschillende kringen en elementen in aanraking heeft gebracht Als hij daarbij ook door den hartstocht, voor het spel aangestoken is mijn lieve hemel, dat zou geen groote misdaad zijn. Men houdt dit in zeer hooge kringen voor iets heel gewoons en ik zelf zou mij ter nauwernood beleedigd gevoelen, als men mij zei, dat mijn handelsoperatiën in den grond slechts een ge woon streng doorgevoerd gehiksspel waren ge weest. De geschiedenis met tde ongeoorloofde kunstgrepen is waarschijnlijk een dier kleine overdrijvingen, die de praatzieke faam zoo goed verstaat. Ik zal niet nalaten, inlichtingen in te winnen, maar hoe meer ik over de zaak nadenk, des te zekerder hen ik er nu reeds van, dat <h- uitslag voor den graaf gunstig zal zijn. Een ge boren valsclie speler, dien men met schande weg gejaagd heeft, zal niet licht de stoutheid bezit ten, op gevaar af van openlijk aan de kaak ge steld te worden, zich weer in de groote wereld te vertoonen." „Misschien hebt u gelijk, papa. Ik ken deze verhoudingen te weinig om daarover een eigen oordeel te hebben. Er was echter nog van andere vergrijpen van den graaf sprake." (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT 34) tier»

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 1