MIJNHARDT's Keelpijn-Tabletten 60 et. Hoest-Tabletten 60 ct. INGEZONDEN. Stads* en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. R. K. Werkliedenverbond. Gister werd te Utrecht de eerste vergadering gehouden van het R. K. Werkliedenverbond, waar dé* voorzitter, de heer A. C. de Bruijn, de openingsrede hield. Na een welkomstwoordtot de aanwezigen, bijzonder tot pastoor Van Sehaik en Mgr. dr. Poels, zeide spr.- ö.m. Deze vergadering is een manifestatie Het is een betooging, waarvan de be teekenis. grooter is, dan van die, welke wij in 1921 hielden. Het is een demonstratie, met het doel publiek tot uiting te brengen, dat de zoo noodige, de zoo lang door zoovelen begeerde eenheid in de R. K. arbeidersbeweging thans een feit is geworden. Er is op 1 Januari 1925 iets gewijzigd in den grondslag, waarop tot dan toe onze uit twee afdeelinge'n bestaande arbeidersbeweging rustte. Federatie en Vakbureau bestaan niet meer het Verbond heeft beider plaats ingenomen. Waarom en hoe het Verbond er is gekomen Het is er gekomen na jaren van strijd, in en buiten de beweging. Het is er gekomen, omdat de verhoudingen er ten slotte toe moesten leiden Vervolgens kwam in behandeling het Goncep t-B eginselverklaring. I. Het R. K. Werkliedenverbond spreekt als zijn overtuiging uit, dat meer dan ooit in de tegenwoordige van materialistischen geest door trokken maatschappij met haar droevig ver schijnsel van godsdienstig-zedelijke inzinking, de leeken van allen stand de noodzakelijke taak hebben te vervullen de christelijke zedewetten in het werkelijk leven meer en meer te doen doordringen. IX. Het R. K. Werkliedenverbond, dat recht streeks of onrechtstreeks alle belangen van den arbeidersstand heeft te behartigen voor zoover dit niet beter kan of moet overgelaten worden aan andere organisaties, welke geen zuivere arbeidersorganisaties zijn zal daarom al zijn organisatorische middelen van zedelijken en stoffelijken aard aanwenden, om de arbeiders, die het Christendom en de Katholieke Kerk ontrouw zijn geworden of die de christelijke levensbeginselen verwaarloozen, tot Christus en Zijn leer terug te brengen, ter kerstening van het maatschappelijk leven. III. In het bijzonder zal het R. K. Werk liedenverbond, ter eigen innerlijke godsdienstig- zedelijke versterking, de middelen aanwenden, die daartoe in het Bisschoppelijk Communiqué van 1916 worden genoemd. IV. In het bedrijfsleven zal het R. K. Werk liedenverbond met alle geoorloofde middelen, met inachtneming van de christelijke beginselen omtrent het eigendomsrecht, bevorderen eene zoodanige verhouding tusschen arbeider en patroon op den grondslag van onderlinge samen werking, dat de positie van den arbeider als christenmensch ten volle gewaarborgd zij. V. Den historischen opzet en ontwikkelings gang volgend, zal het R. K. Werkliedenverbond er naar streven, om langs den weg van eigen initiatief en van zelfhulp cje stoffelijke welvaart en de geestelijke verheffing van den arbeiders stand te bevorderen en daardoor er toe mee werken dien stand een volwaardige positie in de maatschappelijke ordening te verzekeren. Reeds bestaande welvaartinstellingen van zelfhulp zullen worden versterkt en nieuwe, zoo noodig, worden opgericht. Als leidraad zal daarbij gevolgd worden de verdere inhoud van het Bisschoppelijk Com muniqué van 1916. VI. Het R. K. Werkliedenverbond roept alle katholieke arbeiders op, zich onder zijn vaandel te scharen tot eensgezinde actie voor het ideaal, ons voorgehouden door Paus Pius X1 ,,den vrede van Christus in hc£t Rijk van Christus op aarde.!' Na de openingsrede deelde de voorzitter o.m. nog mede, dat de Kerkelijke goedkeuring op de statuten is verkregen, en dat pastoor van Sehaik tot geestelijk adviseur is benoemd. Het verbondsbestuur is ijverig doende de Rome-reis voor het jubeljaar 1925 te doen slagen. Reeds meldden zich 200 deelnemers aan. De- propaganda-actie raakt op gang. De ge westelijke comilé's zijn gecentraliseerd en wer ken in overleg met het Verbondsbestuur. Medegedeeld word, dat voorbereid wordt de uitgave van één verbemdsorgaan. heeft een brief gericht tot het R. K. Werklieden verbond, waarin hij mededeelt, de agenda te hebben ontvangen van de 7e internationale arbeidsconferentie. Deze conferentie zal 7 Mei en volgende dagen te Genéve gehouden worden. De minister verzoekt het R. K. Werklieden verbond in overleg te treden met het Neder! Verbond van Vakverenigingen, Chris!Nat. Vakverbond en Alg. Néderlandsch Vakverbond ter benoeming van één afgevaardigde tn ten hoogste twee technische adviseurs. Met het oog op de agenda en den toestand van 's lands financiën acht de minister een grootere delegatie niet verantwoord. De dienstplichtwet. Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging van de dienstplichtwet. De onmiddellijke aanleiding tot de invoering van dit ontwerp is volgens de M. v. 1. gelegen in het voornemen om de oefening tot verwer ving van het bewijs van voorgeoefendheid op een eenigszins anderen voet te regelen. Volgens het huidige stelsel moeten bedoelde oefeningen plaats hebben vóór de inlijving. Het gevolg is, dat aan deze oefeningen velen deel nemen, die niet tot gewonen dienstplicht worden bestemd en. Dit zal worden ontgaan, indien zooals in de bedoeling ligt, eerst nadat de a.s. dienstplichtigen hebben geloot de gelegenheid wordt opengesteld om zich de voorgeoefendheid te verschaffen. Voorts wordt voorgesteld den duur van de verkorting, waarop het bewijs van voorge oefendheid aanspraak geeft; van vier tot drie maanden terug te brengen. Voorts ligt het nog in het voornemen bij de keuringsraden ook een psycho-technisch onder zoek te doen plaats hebben. De ondeischeiding tot nog toe bij hef ver- leenen van vrijstelling wegens broederdienst ge maakt tusschen vrijstelling voor goed en voor- loopige vrijstelling is in de practijk overbodig gebleken en kan daardoor zonder bezwaar ver vallen. Voorgesteld woidt verder vermindering van den eersten oefeningstijd met een maand voor de ziekenverplegers, omdat gebleken is, dat herhalingsoefeningen, waarvan zij thans geheel zijn vrijgesteld voor hen onontbeeilijk zijn. Bij Apoth. en Drogisten. 404 10 Duitsche dienstboden De Raad van Arbeid te Delft vestigt de aan dacht op het bepaalde bij het Koninklijk Besluit van 8 Januari 1925 Staatsblad No. 4, waardoor het mogelijk is geworden in afwijking van het bepaalde bij artikel 168 der Invaliditeitswet, aan personen in Duitschland wonende en van Duitsche nationaliteit de hun toegekende rente uit te keeren. Duitsche dienstboden kunnen dus vanaf 1 Februari a.s. in ieder geval dus ook wanneer zij blijvend naar Duitschland terugkeeren profijt trekken van hun verplichte Invaliditeitsverzeke ring, waarmede in ruime mate aan de bezwaren der werkgevers om voor genoemde groep ar beiders zegels te plakken (premie te betalen) wordt tggemoet gekomen. R. K. Kring. Donderdagavond 9 uur zal in het gebouw aan de Lange Haven 92 voor de leden van den R.K. Kring mr. John Sweetmiller en gezelschap met een geheel nieuw repertoire levensliedsjes optreden. Fees tvergadering. De buurtvereeniging „Maasstraat" Organi seert Donderdagavond 5 Febr. a.s. in het lok gal „Liefde en Vrede" Tuinlaan 52, een feestelijke bijeenkomst. Verscheidene voordrachten zullen ten beste worden gegeven terwijl ook een tom bola zal worden gehouden. De Hanze bank. Aangezien ëenige crediteuren der Haarlem- sche Llanzcbank, die aan de Ilaagsche Recht bank de faillietverklaring dezer instelling had den verzocht, hun aanviaag niet hadden terug genomen, heeft, de rechtskundige adviseur dei- bank de heer Mr. A. M. de Groot gister een request om voorloopige surséance van betaling voor de bank te verkrijgen bij de Rechtbank ingediend. Gastmaal ten hove. Gisteravond werd in de Galerijzaal ten Ko ninklijke Paleize het gastmaal gehouden, dat door de Koningin werd aangeboden aan de ci viele autoriteiten te 's-Gravenhage. Met H.M. de Koningin en Z. K. H. den Prins nam ditmaal voor den eersten keer ook H. K. H. Prinses Juliana aan dezen officieelën maaltijd deel. Een antirevolutionaire lijst. Naar de A.R. „Rotterdammer" meldt zal dit jaar de A.R.-partij uitkomen met één candida te!! lijst voor heel het land (mei 20 namen). Zilveren huwelijksfeest van H.M. de Koningin. Zooals nu wel algemeen bekend kan worden geacht, heeft de Utrechtsche Vereeniging „Ko ninginnedag" het plan opgeval om H.M. de Koningin op Haar aanstaande huwelijksfeest een huldeblijk aan te bieden, zulks met mede werking van zoo mogelijk alle Oranje-vereeni- gingen in Nederland. Derhalve een huldeblijk van de gezamenlijke vereenigingen, welke ten doel hebben de liefde voor ons Vorstenhuis aan te wakkeren en te behouden. Uit de tal van ingekomen betuigingen van adhaesie als gevolg van de berichten in de pers en van het aan alle Oranje-Vereenigingen m den lande gerichte rondschrijven bleek ten volle, dat het plan bij het Nederlandsche volk een algemeene instemming heeft gevonden. Het voornemen bestond, de verschillende Commissa rissen der Koningin te vereenigen in een eere- cornité en verder voor alle provincie een commis sie te vormen ter inzameling van de bijdragen met dien verstande, dat zoo mogllijk de provin ciale leiding zou berusten bij een der in die provincie op den voorgrond tredende Oranje vereniging. Het verzoek tot de Commissarissen der Ro ningin, is door deze welwillend ontvangen, ter wijl voorts tal van vereenigingen en particulieren hun medewerking toezegden en van verschil lende burgemeesters aanbiedingen inkwamen om bij gebreke van een Oranje-vereeniging in hun gemeente, een plaatselijk comité te vormen. Nu de sympathie voor het plan der IJtrechtsche vereeniging zoo duidelijk is gebleken, heelt zij gemeend aan haar plannen een groote uitbrei ding en aan het geheel een nationaal karaktei te moeten geven. Natuurlijk gaat het plan uit van Koninginnedag Utrecht en moet de geheele bemoeiing berusten bij en geleid worden dooi de gezamenlijke Oranje-vereenigingen in Neder land, terwijl een ieder, lid of niet lid van een dergelijke vereeniging, van zijn sympathie zal kunnen doen blijken en zijn bijdrage gaarne zal worden aanvaard. Daarom zal in een te Utrecht, vermoedelijk half Februari te beleggen vergadering, worden voorgesteld aan het bestuui van Koninginnedag een aantal personen toe L voegen t.w. van elk der vooraanstaande Oranje vereenigingen in de verschillende provincies één vertegenwoordiger, zoo noodig aangevuld met enkele particulieren, waardoor een comité kan worden tot stand gebracht van circa 25 leden, met een centraal bestuur te U Lreeht. Men ziet dus dat de plannen reeds in een vergevorderd stadium van voorbereiding verkeeren en deze nu als landelijke huldebetooging bedoelde beweging een zeer uitgebreiden vorm aanneemt. Wie gaat er mee Supporters van II.-.D.V.S. verwijzen wij naar een advertentie in dit nummer, betreffende 't plan, om Zondagmorgen per boot naar Dordrecht te gaan, waar de wedstrijd O.D.S. H.-.D.V.S. wordt gespeeld. 't Vertrekuur is bepaald op half elf. Kaarten zijn verkrijgbaar aan de in de annonce Vermelde adressen. Te Leiden slaagde voor het candidaatséxamen rechten, de heer J. A. Half- man. van hier. UIT ROTTERDAM. St. Vmcentiusvereenigiiig. De heer P. v. Vugt is afgestreden als president van den Bij zonderen Raad der St. Vincen tius- vereeniging. De nieuwbenoemde president is de heer W. Mareelis. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) - Van ingezonden stukken - ook al worden ze nietgeplaatst - wordt de kopy niet teruggegeven Indisch militair, het huis binnenstapte en daar drie inbrekers aantrof. Twee van hen wisten te ontkomen, na op den veldwachter en de zoons van den landbouwer twee revolverschoten te hebben gelost, zondèr doel te treffen. De derde man werd gegrepen én door Naaijen en de zoons van Van der Kooot naar de cachot te Schicbroek gebracht, van waar,hij vanmorgen, Ver beschik king van den officier van justitie, naar het huis van bewaring te Rotterdam, is overgebracht. Het is de kantoorbediende W.S., die opgaf te woneh in de Robert Fruinstraat té Rotterdam. In het huis van den landbouwer waren vel schillende goederen gereed gezét om meegeno men te worden de inbrekers hadden gevonden wijn al opgedronken en ook hadden zij zich eenig geld toegeëigend. Nadat de aang'ehoudën inbi'ekér aéhfër slot en grendel gezet, waarschuwde veldwachter Naaijen onmiddellijk telefonisch de Rotterdam- sche politie, met het gevolg, dat maatregelen genomen werden om de ontvluchte inbrekers op te vangen. Gisterochtend in de vroegte heb ben rechercheurs in den Zwaanshals aldaar aan gehouden den lossen werkman F. van dén B., van en Schiedamschen dijk, en op den Schie- weg den koopman H. P. uit de Gouverne- straat, goed bekende van justitie en politie. Zij waren in een bezit van een revolver waarop een ledige huls en glacéhandschoenen. De losse werk man F. van den B. was bij zijn vlucht in een beerput terechtgekomen en tot zijn borst daar in gezakt. Ongelukken. Gistermiddag is de mon teur S. te Heerlen, dienstdoende aan het scha kelstation, in aanraking gekomen met de tien- duizend-voltstroom.Deerlijk verbrand is hij naar het hospitaal overgebracht. Zijn toestand was gisteravondzeer ernstig. Bij een onbewaakten overweg te Baexem zijn gister een paard en wagen, doordat det paard gevallen was, door een. goederentrein ver morzeld. De voerman V. H„ had zich bijtijds uit de voeten weten te maken. Bij mej. G. D„ het tweede slachtoffer van de gasverstikking te Zwolle, in den nacht van Woensdag op Donderdag, was gister het bewust zijn nog niet teruggekeerd. Gistermorgen omstreeks 4 uur hééft te Dordrecht aan het Papendrechtsche Veer een aanvaring plaats gehad tusschen een sleepboot en een roeiboot van den veerdienst. In cle roei boot zat maar een passagier, die op de sleepboot wist over te springen. De 39-jarige veerman A. de' Waard verdween met de boot in de diepte. Later is zijn lijk opgevischt. Hij laat een weduwe met vijf kinderen achter. Branden. Gisternacht is te Beuningen de 'boerderij van den landbouwer Broenink afge brand. In den nacht van Zaterdag op Zondag is te Wirdurn (Fr.) de autogarage van den heer Vaw der Werf uitgebrand. Vijf auto's werden ver nield. Dr. II. P. Berlage. De heer De Mello Franco, tijdelijk voorzitter van den Volkenbondsraad, heeft tot plaatsver vangende leden van de Internationale jury voor den bouw van het nieuwe volkenbonds-paleis voor het houden van internationale conferenties benoemd onzen landbenoot Dr. H. P. Berlage en den Spanjaard Florez Urdapilleta. De 7e internationale arbeidsconferentie. De minister van arbeid, handel en nijverheid Mijnheer de Redacteur Het was mij aangenaam eens iets te lezen over het zoo veel omvattende vraagstuk het Koe markt-plan, en werkelijk heeft het mij verwon derd, dat zoo'n groot plan, wat toch de geheele burgerij moet betalen, zoo weinig openlijk is besproken. Alle raadsleden hebben in de open bare vergadering wel hunne meening gezegd, maar van buitenstaanders hoort men niets en werkelijk zijn in ónze gemeente toch wel techni sche menschen, die nu ook hun meening, eens kunnen bekend maken. Als leek ben ik het ermee eens, dat aan de bestaande Koemarkt iets moet gedaan worden, maar hoe gaarne men ook iets groots wii doen, als de centen er niet zijn, wacht dan liever even en kijkt of langs goedkoopere wegen niets tijde lijks iets is te ma.ken. Zoo heb ik mij zelve wel eens afgevraagd indien het bestaande cal op den hoek en 't voorin. Keurlokaal van de Koemarkt eens weg ware, wat zou dan de overweg van de Hoogstraat-Broersvest veel worden ontlast. Heb ik 't juist dan gaan dagelijks over dezen weg richting Vlaardingen pl.m. 60 auto-bussen, reken ik nu op gel ijk aantal bussen vertrekkende van Schiedam en zeker 4 maal zoo'n aantal vracht-auto's, welke uit het westelijk gedeelte komen en rechtstreeks naar Rotterdam gaan plus de andere voertuigen, dan kom ik tot de cijfers van pl.m.300 a 400 voertuigen,welke dien overweg ontlasten. Daar toch met het aanstaande plan deze hui zen weg moeten, lijkt mij, dat dan niets wok verspeeld en terecht zegt onze wethouder LI., dat het auto-verkeer steeds zal toenemen. Ook weet men nog niet,wat het worden zal als eei daags het havenplan Rotterdam klaar zal zijn. Is het alsnog dan niet mogelijk dat zich daar veel ver keer zal concentreeren. Mijnheer de Red., dit is nu maar een leekcn- voorstel. Mogelijk zijn hiertegen ook vele be zwaren, doch ik rekèn zoo 450.000 X 6 27.000 per jaar. Mocflt zulks 3 4 jaar bevredi ging geven, dan komt het plan, wat mogelijk dan weer gewijzigd moet worden, goedkooper. R. Afscheid pastoor Warnink. Onze lezers willen we nog even herinneren aan de afscheidsreceptie van pastoor Warnink, welke morgen wordt gehouden in 't Patronaatsgebouw a.d. Hoofdstraat 239 (nabij de Plantage-brug) van 's middags l&Vj—2 uur en 's avonds na 8 uur. Een bloedig gevecht. Te Chapelle les Herlaimont (Henegouwen) kregen gister avond 7 "Vlamingen en 5 Marokkanen twist in een danszaal. Spoedig ontstond een gevecht, dat werd voortgezet, in den omliggenden tuin. De 5 Marokkanen, waaronder een zwaar ge wonde, vluchtten door de gang van een parti culiere woning. In den tuin vond men het lijk van een der Vlamingen en een eind verder een stervenden kameraad van dezen en een zwaar gewonden Marokkaan en op het dak van een bijgebouwtje nog een Vlaming, zwaar gekwetst, door dolk steken. Ook de kastelein ontving verscheidene mes steken. Een kleine bijl, en vele bebloede kleeding- stukken zijn - gevonden. Het parket stelde een onderzoek ter plaatse in. De juweelen van p r i n s e s d e B r o g 1 i e. Overeenkomstig de veiwachting heeft de dief van de juweelen van de prinses de Broelie er de voorkeur aan gegeven, zich liever van 4» buit' te ontdoen dan het gevaar te loopen zich bij een poging tot verkoop te laten vangen. Men weet, dat de gestolen armband met een paarleukollier en een brillanten ring ge vonden werd onder liet kleed van een gang. Gis teren heeft de politie het onderzoek verder voortgezet in de gootleiding van de woning der prinses en heeft nu in den duiker het verdweenen paarlencollier bij stukjes en beetjes opgevischt Alleen en ring met eèn grooten rillant ontbreekt nu nog mogelijk dat deze met het, water weg gespoeld is. Zware bra n d. Te Vauxsous-Chévre- mont is gister een pakhuis van de „Verreries du pays de Liége" geheel door brand vernield. Ofschoon de brandweer van Luik en Chenee het vuur spoedig meester was bedraagt de schade 400.000 francs. Inbraak te Sc hi eb roek. De veld wachter W. Naaijen te Schiebroek werd in den nacht van Zaterdag op Zondag omstreeks half vijf gewaarschuwd, dat er licht brandde in het huis van den landbouwer C. van der Kloot aan den Hoogen Limietweg aldaar, welk huis tijdelijk onbewoond is. Met de zoons van Van der Kloot, ging hij er heen zij bezetten de in gangen, waarna Naaijen, een gewezen Oost- B ij een brand omgekomen. In Reichertshofen is in den afgeloopen nacht in de schuur van den herbergier Marz brand uit gebroken elke op het woonhuis oversloeg. Marz, zijn vrouw en beide zoons zijn in het vuur omgekomen. Communistische p ro p a g a n d a. De derde internationale heeft besloten een krachtige communistische propaganda te voeren in de Oostzee-staten en voor dit doel 175.000 dollar voor Polen, 150.000 mark voor Finland, 400.000 roebels voor Letlandl en 20.000 mark voor West land beschikbaar gesteld.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 2