laten is totdat de reorganisatie is voltrokken desnoods onder verbintenis van de zijde des Verbonds de actie voor zijne uitbreiding tot dat tijdstip stop te zetten en ook af te zullen zien van candidaatstellingen, indien in het adviseerend College overeenstemming kan wor den bereikt. Komt deze overeenstemming niet tot stand, dan zal, voor de verkiezingen van dit jaar althans, St. Michael niet kunnen afzien van de actie voor hare candidaten in de Kiesver eenigingen en Rijkskieskringorganisaties, wat natuurlijk iets anders is dan actie voor uit breiding van het. Verbond. De Iianzehank en Haagsehe „rechters. -Nopens het aanvragen van ourséance van betaling door de N.V. Hanzebank in het Bisdom Haarlem, vernemen wij nader, dat deze aanvrage uitsluitend het gevolg is geweest van de weigering der Haagsche rechtbank, om haar beslissing over de ingekomen faillissementsaanvragen lan- gei aan te houden. Zulks, ongeacht de omstan digheid, dat reeds zeven van de negen aan vragers zich bereid hadden verklaard, hun bij de rechtbank ingediende aanvraag in te trekken en met de twee overige debiteuren nog overleg werd gepleegd, van welk overleg mede een gunstig resultaat werd verwacht. Mochten deze onderhandelingen alsnog slagen, dan zou het verzoek om surséance bij de recht bank ingediend, kunnen worden teruggenomen, hetgeen men in het belang van alle debiteuren en crediteuren der instelling acht, daar een geleidelijke afwikkeling van zaken, zonder ge rechtelijk ingrijpen, uiteraard voor alle partijen de meest voordeeüge oplossing zou zijn. De directie der Hanzebank had zich tegenover de rechtbank bereid verklaard, bij uitstel van beslissing, hetwelk in zulke gevallen vaker wordt verleend, de beste waarborgen te geven tegen bevoorrechting van bepaalde debiteuren. Voorts was het haar voornemen, in verschillende plaat sen bijeenkomsten met aandeelhouders en andere belanghebbenden te beleggen, teneinde tot een algeheele blootlegging van den stand van zaken te komen. Mocht het resultaaL der onderhandelingen met de twee personen, die tot nu toe niet bereid waren om hun aanvraag tot faillietverklaring in te trekken nu nog gunstig zijn, dan zou alsnog de afwikkeling van zaken op bovenomschreven wijze kunnen plaats hebben, ondanks de tegen werking der Haagsche „rechters." De Kamerverkiezingen. Zondagmiddag heeft, naar aan de „Tel." wordt gerneld, de Federatie Zuid-Holland van den rijz.-Dem. Bond te Rotterdam een ver gadering gehouden tot het stellen van candi daten voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer. Met algemeene stemmen (er waren elf afdeelingen vertegenwoordigd) werden naar de volgorde op do ranglijst voor zoover het Zuid- Holland betreft, gesteld de heeren J. Kortland, Schoonhoven, Joh. Speelman, Sassenheim en A. Germeraad, alhier. Nieuwe commissies. De minister van financiën zal Dinsdag 3 Februari de door hem ingestelde commissie installeéren, aan welke is opgedragen de mogelijk heid te onderzoeken, den bestaanden tabaks accijns te vervangen door een belasting op de ruwe tabak, die ongeveer hetzelfde opbrengt. De onlangs onder voorzitterschap van het Kamerlid mr. Rutgers ingestelde staatscommissie betreffende het openbaar en het bijzonder voor bereidend hooger- en middelbaar onderwijs zal niet officieel worden geinstalleerd, doch eerlang gewoon haar werkzaamheden aanvangen. De üauk. Men herinnert zich het vreemdsoortig geval dat minister De Visser op de receptie van den jubilierenden socialistischen Onderwijzersbond tegenwoordig was, daar een felicitatie-speech hield en er zelfs in verkondigde, dat de brave Bond toch zoo hard geijverd had voor de gelijk stelling van het Bijzonder met het Openbaar Onderwijs. Terwijl met de stukken is aan te toonen, dat die bond juist de laatste palstaander is geweest en tot het laatste nippertje toe heeft, geijverd voor de „school van héél de natie". 't Was een waarlijk penibel geval voor den minister, dat in verschillende bladen moest gesignaleerd worden. 't Wordt nu echter voor den minister nog pijn lijker. Hij kan nu kennis nemen van den dank der roode heeren De afd. Rotterdam van den Bond van Ne- derlandsehe Onderwijzers heeft in huishoudelijke vergadering de volgende motie aangenomen De afdeeling Rotterdam, met groote ergernis kennis genomen hebbende, dat het hoofdbestuur dr. De Visser heeft uitgenoodigd op het jubileum van den bond, in die uitnoodiging het bewijs gevende, dat het hoofdbestuur ten eenenmale het besef ver loren heeft van hetgeen er leeft en woelt onder de bondsleden protesteert met de meest beslistheid tegen jlie uitnoodiging als zijnde een hoon aan de bonds leden verzoekt andere afdeelingen zich bij dit besluit aan te sluiten. In de „Schoolbode", orgaan van de afd. 's- Gravenhage van dien Bond, zijn er eenigen aan 't, woord, die hun sarcarme bot vieren. Een is er van buiten zich zelf. Hij haalt, als motto aan wat de „Schoolbode" zelf op 10 Jan 1.1. schreef: „Colijn-de VisserTwee namen, die door niemand onzer kunnen worden uitgesproken zonder knersing der tanden. Twee namen, die niet over onze lippen kunnen komen onverzeld van een vloek of een zucht, maar onze geaard heid, beide echter een bede om redding"..En |- dan geeft de inzender, zekere heer J. v.d. Veen „een beste kerel", zegt de redactie 'm van katoen, o.a. als volgt „Arme kerelDie minister de Visser Ze had- en hern uitgenoodigd om te komen, en daar zat ie nu, omringd van tandenknersenden, vloe- kenden en zuchtenden „Arme kerelMisschien dacht-ie wel, dat de dag des oordeels was aangebroken, of dat-ie in de hel was beland, de plaats waarvan de Schrift zegtdaar zal weinig zijn en knersing der tanden. „En dan die oogen van al die vloek enden, zuchtenden en tandenknersenden Ok die oogen, waarin je zoo duidelijk las „Weg met hem Kruisigt hem Zoo gaat het stukje door, al feller en feller. Nu ja, een geëxalteerde inzender, neent ge. Maar de redactie zelf teekent bij zijn stuk aan, dat hij in verschillende opzichten gelijk heeft maar dat hij er de „Schoolbode" buiten moet laten. En elders in het blad begint de redactie zelf een aitikel met de vriendelijke mededeeling, dat het haar onaangenaam aandeed, „iemand als min. de Visser moeten aantreffen" PrositDe minister, die zich heeft' uitge sloofd, om dit. anarchistisch volkje te flikflooien, zal wel verzuchten Wat ben ik begonnen. En de ouders, die nog kinderen op de openbare school in de groote steden hebben, zullen, als zt zelf niet anacrchist zijn, toch wel zoetjesaan aanstalten maken om hun lievelingen aan zulke opvoeders" te onttrekken. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Commissaris der Koningin in Gelderland. Naar de „Nieuwe Arnhemsche Courant" ver neemt, komt ernstig in aanmerking voor het vervullen van het ambt van commissaris der Koningin in de provincie Gelderland, mr. E. Q. J. M. baron van Hövell tot Westerflier (R. K.), thans commissaris der Koningin in de provincie Limburg. De nationale vliegtuig-industrie. Men meldt aan het Haagsche Aneta-kan- toor De Nationale Vliegtuig-Industrie te 's-Gra- venhage, welke de Koolhoven-vliegtuigen fa briceert, heeft een waardig antwoord gegeven op de bestelling onzer Regeering van vliegtuigen voor onze Marine in Engeland. Op het vliegveld Elampes namelijk heeft de Fransche adjudant Descamps met een Koolhoven F.K. 31 jager- verkenner alle wereldrecords met een nuttigen last van 500 K.G. tot 500 K.M. geslagen. Dit is èn op luchtvaartgebied èn vooral voor de Nederlandsclie industrie een groot succes, waar mede de kranige constructeur Koolhoven alle eer.inlegt. De Koolhoven F.K. 31 waarmede de records werden verbeterd, werd ongeveer zeven maanden geleden naar Frankrijk geleverd. Het toestel is daar al dien tijd in gebruik geweest, en kon zonder -eenige bijzondere voorbereiding thans een prestatie leveren, welke den naamvan do Nederlandsclie industrie ongetwijfeld over de gehecle wereld goed zal doen. Naar Geen salaris op tijd. „De Rsb." verneemt, konden ver scheidene ambtenaren der Directe Belastingen, Invoerrechten en Accijnzen Zaterdagmor gen bij den ontvanger geen salaris krijgen. Als oorzaak hiervan noemt het blad, dat in 't de nieuwe- salarisregeling, eerst - i.LO.cel...afzonderlijk de nieuwe jaarwedde moet worden vastgesteld. Kamer-candidaten Het bestuur van den R. K. Rijkskieskring Dordrecht maakt het volgende aan de besturen van de R. K. kiesvereenigingen bekend Volgens Art. 9 van het kiesreglement wordt U thans in de gelegenheid gesteld voor het aanwij zen van candidaten. Art. 9 van het kiesreglement luidt De kiesvereenigingen en de leden der kies vereenigingen worden in de gelegenheid gesteld voorloopige aanwijzingen van candidaten voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer in te dienen. Deze aanwijzingen kunnen worden ingediend door eene daartoe te houden vergadering eener kiesvereniging en door de leden der kiesver eenigingen. De aanwijzing eener kiesvereniging bevat ten hoogste vijl candidaten. De aanwijzing der kiesvereenigingen en die der leden, de laatste onderteekend door ten minste 50 leden van kies vereenigingen, indien het één candidaat betreft, en door ten minste 100 leden van kiesvereeni gingen, indien het een aantal (ten hoogste vijf) candidaten betreft, moeten in elke kringorgani- datie worden ingediend bij den secr. van het, kringbestuur. De onderteekenaars behoeven met allen lid te zijn van dezelfde kiesvereniging, doch de kiesvereenigingen waai van zij lid zijn, moeten alle direct of indirect bij dezelfde kring- orgamsatie zijn aangesloten. Aan elke aan wijzing door leden van kiesvereenigingen wordt eene opgave gehecht, welke in alphabetische volgorde de namen der onderteekenaars ver meldt, met vermelding van voornamen, woon plaats, kiesvereniging waarvan zij lid 'zijn en kiezerslijst waarop hun naam voorkomt. De candidaten worden met naam, voor namen, beroep 'en woonplaats aangeduid. Een lid van eene kiebvereeniging mag niet meer dan ééne aanwijzing onderteekene'nOnder de handteekeningen mag niet voorkomen die an een candidaat, voor wien de aanwiizinc geldt. J 1 De hierboven bedoelde aanwijzing van candi daten moet uiterlijk 20 Februari zijn ingediend Slapeloosheid Overspanning, Gejaagdheid, Prikkelbaarheid, Examenvrees. Gebruik hiertegen de zenuwstil- lende en zenuwsterkende Mijnhardt's Zenuw tabletten. Koker 75 cent. Bij Apoth. en Drogisten 416 6 bij den secr. van het kieskringbestuur G. J. Tollenaar, E. D. Dekkerstraat 7 rood, Dordrecht. Fen motie. De afdeeling Schiedam van den Algemeenen Bond van Politiepersoneel in Nederland, in vergadering bijeen op 26 Januari 1925, kennis genomen hebbende van het ontwerp van wet, strekkende tot wijziging van de Pen sioenwet 1922, constateerende, dat deze voor gestelde wijzigingen een aanmerkelijke ver slechtering van de Pensioenwetgeving in houdt, welke verslechtering beteekent een'J ongedaan maken van hetgeen de Staatscommissie de Meester, na diepgaande studie, ter verbetering van de Pensioenwetgeving, noodzakelijk achtte, dat hetgeen de Pensioenwet 1922, den amb tenaren thans biedt, is verkregen na een jaren- langen strijd voor behoorlijke pensioenvoor- waarden, dat de Pensioenwet 1922 nog lang niet voldoet aan datgene, wat wenschelijk mag wor den geacht en noodzakelijk is voor een behoor lijke pensioen en de aanspraken daarop, dat zoowel ten aanzien van de Rijks- als Gemeenteambtenaren reeds ernstige verslech teringen hebben plaats gehad van de arbeids voorwaarden in den vorm van loonsverlaging, premieheffing en arbeidstijdverlenging. van oordeel, dat het levenspeil der ambte naren meer dan het toelaatbare omlaag is ge bracht en een verder gaan in dke richting niet mag worden gedoogd, dringt er derhalve bij de Tweede Kamer der Staten Generaal op aan, te besluiten overeen komstig het verzoek van het Hoofdbestuur van den Algemeenen Bond van Politiepersoneel in Nederland, draagt verder het Hoofdbestuur op, met alle toelaatbare middelen de actie voort te zetten, welke noodzakelijk mocht zijn ter voorkoming van doorvoering van de voorgestelde verslechte ring der pensioenwetgeving. Besluit, deze motie op te zenden aan de Tweede Kamer der Staten Generaal, het Hoofdbestuur en aan te bieden ter pubheeering aan de pers en gaat over tot de orde van den dag. ontvreemd was. Éénmaal had hij voor hel ver voer een bedrag van 87.50 ontvangen en daarna nog eens 86. Het O.M. eischte tegen hem een jaar gevan genisstraf met aftrek van preventieve hechte- nis i sLond terecht dé 37-jarige jUwe- iei B. M. B. te Rotlerdam, die er van beschul- tugd was „9 flesschen, inhoudende pl.m. 800 L. spmtus van de beklaagden uit do eerste zaak te hebben gekocht, wetende, dat ze gestolen waren. Bekl. ontkende. Het O.M: eischte tegen hem acht maanden gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. Vervolgens heeft zich wegens heling van een deel van denzelfden spiritus te verantwoorden gehad de 22-jange C. v.d. K. alhier.Deze beklaag de zou in de tweede helft van Augustus van den gestolen spiritus, waarvan hij wist, dat hij van misdrijf alkomstig was, hebben gekocht Beklaagde bekende het vervoer. Den eersten keer wist hij niet, den tweeden keer had hij wel een sterk vermoeden, dat er iets met den spiri tus niet in den haak was. Het O.M. achtte de primaire telastelegging ook in dit geval bewezen. Deze beklaagde staat niet ongunstig bek énd. maar zijn houding voor de rechtbank "geeft 'hét O.M. aanleiding 6 weken gevangenisstraf on voorwaardelijk te eischen. Uitspraak in alle gister behandelde zaken 3 Februari. De op de rol voorkomende zaken tegen G. y.d. M. en L. v.d. W., werden uitgesteld tot Zaterdagmorgen 10 uur. Ook deze personen zul len zich terzake van heling van gestolen spi ritus te verantwoorden hebben. Volkshadhuis. In de week van 1824 Jan. werden genomen 465 baden. lste klasse kuipbaden 39, regenbaden 51. 2de klasse kuipbaden 44, regenbaden 313 Kinderbaden 18. De zaak-Collé. De rechtbank heeft gister uitspraak gedaan in de zaak Legen het communistisch raadslid, den 38-jarigen W.C., den 28 jarigen G. F. en H.K., die door den kantoni echter alhier waren vrijgespro ken van een overtreding op de straatpc litie het deelnemen aan een volksojiloop op 18 Juni j.l. voor het politiebureau aan de Plantage. De rechtbank heeft het vonnis van den kan tonrechter vernietigd en beklaagden schuldig verklaard, maar de bekl. ontslagen van alle rechtsvervolging. Gemengd Nieuws, Buurtvereen. „Gusto", De Buurtvereen. „Gusto", waarvan de heer F. Smulders beschermheer en de heer N. W. Conijn eere-voorzitter is, houdt Zaterdagavond 31 Jan. in de zaal van den R.K. Volksbond een feestvergadering, waarbij hun welwillende me dewerking zullen verleen en Gusto's Muziek vereniging (directeur de heer J. Karseboom) en mej. en de heer Hakkert. Voorts staan op het program voordrachten en de opvoering van een kluchtspelde list van den Grenadier De spiritusdiefstollen. Voor de rechtbank te Rotterdam hebben te recht gestaan A. J. v. G., los werkman, F. v. d- S., glasblazer, T. P., metaalslijper, E. M. S., glasblazer, J. d. K., betonwerker, allen^van hier, omdat zij hier tweemaal, nl. eens in'juli en eens in Augustus 1924, nl. tezamen en in vereeniging met het oogmerk van wederrechte lijke toeëigening uit een bij de Gebr. de G. in gebruik zijnd pand hebben weggenomen spi ritus. Allen bekenden. Op een open terrein had den ze in den nacht van 17 op 18 Juli een 130 leege flesschen weggehaald en gebracht in een loods naast het pand van de G., Behalve v. G. waren ze allen door een open raam de fabriek mgegaan v. G. bleef op den uitkijk. Op d. K. na zijn ze in de fabriek de flesschen gaan vul len. Aan K. werden ze doorgegeven en door een zolderraam zijn ze toen aangegeven aan v. G. De voorraad is geladen op een wagen van C. d. J. en vervoerd naar Rotterdam. De K. en 5. zijn mee geweest om de flesschen af te le veren. Er werd 487,50 voor ontvangen en later nog eens 50. Met den vervoerder is dat geld J^r3®eld. Ieder ontving 80 en later nog eejis Veertien, dagen later is de manoeuvre nog eens herhaald. Toen zijn 40 flesschen gevuld. De caféhouder J. N. 1. D. in Den Ilaag ver klaarde als getuige met B. te hebben afgespro ken spiritus te koopen voor /3.90. 19 Juli was hij 's morgens om 6 uur te Rotterdam ge weest, op een opslagplaats achter den winkel van B. Daar is toen 200 L. spiritus gelost, die hij aan B. heeft betaald met 780 Hij had aan een belastingambtenaar verteld, dat. er spiritus zou worden vervoerd. De eerste partij is onder geleibiljet voor het. giootste deel naar Den Haag vervoerd en door hem verhandeld. Eiseh tegen A. J. v. G., Th. P. en E. M. S. elk 1 jaar gevangenisstraf, F. v.d. S. 1 jaar en 3 maanden en Tegen J. de K. 1 jaar en 6 maanden, alles met aftrek van de voorloopige hechtenis. Voorts behandelde de rechtbank nog ver schillende zaken betreffende de heling van den gestolen spiritus. De 28-jarige timmerman C. de J alhier had eenige malen den gestolen spiritus vervoerd.Eén keer had hij ze naar den Haag gebracht. Volgens zyn verklaring wist hij niet, dat de spiritus Een misrekening. Een persbureau te Amsterdam meldt ons Naar wij vernemen, heeft de Nationale ver zekering- en herverzekeringmaatschappij, ge vestigd in Den Haag, de hoofdprijzen, die de vorige week in de Staatsloterij zijn uitgeloot, niet uitbetaald. De 100.000 viel op tien twintig- jes, welke in het bezit waren van een clubje van 100 fabrieksarbeiders te Dordrecht, de 25.000 viel viermaal te Dordrecht en te Amsterdam, en de 15.000 viel in Amsterdam. De directie van het. bijkantoor der maatschap pij deelde ons aangaande de debacle het volgende mee Toen in October j.l. de justitie obligaties in beslag nam ten hoofdkantore in Den Haag en op het bijkantoor in de hoofdstad werd het pu bliek, zooals vanzelf spieekt, wantrouwend. Het gevolg was, dat slechts 25 pet. van het gewone aantal obligaties verkocht werd. De directie hoopte toen, dat de hoofdprijzen zouden vallen op de 75 pet. van de obligaties, die in portefeuille bleven. Deze speculatie viel echter verkeerd uit. De hoofdprijzen vielen namelijk alle op obligaties die uitgegeven waren. Er was toen niet genoeg geld in kas om die prijzen uit te betalen. Ook het reservefonds was niet toereikend, waar dit reeds flink was aangesproken, omdat de maatschappij meermalen obligaties op crediet had verleend, hetgeen zij deed om te concurree- ren tegen Het Witte Kruis. Naar de directie ons verklaarde, is het niet uitgesloten, dat de prijzen alsnog uitbetaald zullen wordem. Dit kan echter alleen geschieden als het tekort niet grooter wordt doordat- nog meer hoofd prijzen op uitgegeven obligaties vallen. Geschiedt dit niet, dan kunnen misschien pondspondsge wijze de. uitgelcote prijzen uit kasgeld in reserve betaald worden. Omtrent de situatie der loterijonderneming vernemen wij nog van andere zijde dat het tekort reeds meer an een halve ton bedraagt. Als bij de trekkingen, die no 2*/, week plaats vinden, prijzen worden uitgeloot op de nummers van de uitgegeven obligaties, zal dit tekort nog aan merkelijk stijgen. "V rij. De te Deventer gearresteerde D., ver dacht van de mishandeling van den veldwachter E. te Putten op de Veluwe, is weer op vrije voeten gesteld, omdat de nachtwaker, die bij de ern stige mishandeling tegenwoordig was, D. niet als dader herkende, en de veldwachter nog steeds niet kan worden gehoord. D. is te Putten gedomi cilieerd. Gestikt. De landbouwer H., die gisteren de markt te Ede bezocht en in een koffiehuis een rolmijps gebruikte, is in een augurk ge stikt. Brand. Gister is brand ontstaan in het ruim van een boot der N.V. Van der Schuyt, lig gende in de havenkom te Eindhoven. De kleeren van den machinist G.S., geraakten in brand. 1 oegeschoten bootwerkers grepen den man en lieten hem onder water duiken. De machinist hacT ernstige brandwonden gekregen. Hij is naar het ziekenuis gebracht. Vanmorgen was zijn toestand bevredigend. i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 2