DAGBLAD VOOR SCHIEDAM FEUILLETON. Het geheim van het moeras. 48ste Jaargang. Donderdag 29 Januari 1925. No. 14161 Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 li duim; f 60 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verliea van eiken anderen vinger. verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 200 bij verlies van een De verzekering wordt gewaarborgd door deN.Holl.AIgem.Verz.bank Schiedam Bnltenlsndseh Nieuws, Binnenland. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT BureauKOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85 Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertentiën: 15 regels 1.75elke regel daarboven 35 cent, 3 maa' plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden be ekend. FRANKRIJK. Herriot heeft gister in de Karner gezegd, dat hij het Parlement binnenkort zal vragen het protocol van Genève goed Ie keuren, dat de meest, beslissende daad vooi den vrede is, geen utopie, doch een vereerd ging van macht cn recht, die in geen enkel opzicht de veiligheid van Frankrijk verzwakt. Frankrijk zal zijn schulden niet verloochenen, doch het zou onrechtvaardig zijn, geen rekening te houden met zijn toestand en wij hebben recht te rekenen op den gemeenschapszin der geallieer den. Wij zullen geen Russische inmenging in onze binnenlandsche aangelegenheden dulden. Er moet een practisehe oplossing gevonden worden voor het probleem der Russische leenin gen, waarbij do heele Russische economie baat gevonden heeft. Nooit zijn de Fransch-Engelscho betrekkingen beter geweest. Wij wenschen volstrekt niet eeuwig in het Rijnland te blijven, doch het gaat om de laatste bescherming van onze veiligheid. Duitschland is in de uitvoering zijner militaire verplichtingen tekort, geschoten het heeft. o.a. de veiligheids politie een st af en een milii aire opleiding gegeven en er 5000 officieren van het vorige leger bij ingelijfd. Om tot een beperking der bewapening te komen, moet Duitschland eerst ontwapend wonden. Herriot haalde voorbeelden aan, die bewijzen dat Duitschland overvloed van oorlogs materiaal bezit cn gebruik maakt van de toe stemming der geallieerden om de wapenfa brieken in fabrieken voor vredesdoeleinden om te zetten, en de wapenfabrieken te vergroot en. Herriot.verklaarde, dat uit de Rijksweer en haar reserve opnieuw bet Duitsehe leger wordt op gebouwd, dat vóór den oorlog verantwoordelijk is. Herriot besloot zijn rede als Volgt„Ik zeg het aan onze geallieerden, aan onze vrienden, aan de Engelsche democratie, aan Italië, ja aan Italië, want de Oostenrijksche socialisten hebben kus bewezen, dat Duitschland hun land wilde inlijven laat ons op onze hoede zijn, opdat, een dergeneS, die het meest verantwoordelijk zijn voor het bloedbad, niet in Beieren triomfeert door een achterdeur met de medeplichtigheid van een bende intriganten." g* DE TWEEDE OITI MCONFERENTIE. De tweede opiumconferentie te Genéve heeft, gister goeden voortgang gemaakt met betrek king tot het vraagstuk van de bestrijding van den ongeoorloofden handel in verdoovende middelen. De hiervoor benoemde commissie waarin Nederland door den heer van Wettum vertegenwoordigd is, heeft eenstemmig besloten Lot de oprichting van een cenlraaPcomité van deskundigen, dat toezicht zal houden op den handel in en de bereiding van morfine, heroine en cocaine en dal vooral tot taak zal liebhen te verhinderen dat een land een buitensporigen voorraad dezer verdoovende middelen of van hun grondstoffen zal verkrijgen. Dit centrale comité zal uit zeven leden bestaan die benoemd zullen worden door de in den Volkenbondsraad vertegenwoordigde staten en een der verdrag sluitende niet-Volkenbondsstaten. FRANKRIJK EN DUITSCHLAND. Het Fransehê antwoord op het Duitsehe ver zoek om inlichtingen hij de onderhandelingen 36) De oude man boog bet. grijze hoofd en wreef zich in de hoogste verlegenheid in de maeere handen. „Ik zou zeker nooit die stoutmoedigheid ge had hebben, mijnheer Armbrecht", -verzeker de hij, „wanneer niet deze buitengewone en ontzettende gebeurtenis „Laat mij met uw treurige omstandigheden en ontzettende gebeurtenissen met rust. Waar komt ge vandaan En waarom zijt, ge tegen onze afspraak naar Duitschland teruggekeerd „Ach, mijnheer Armbrecht, de bitterste nood was het, die mij dreef en dan de vurige wensch van mijn zieke vrouw om ten minste in haar geboorteland, te sterven. Ik dacht ook niet, dat. nnj dit, ten kwade zoudt duiden, nu, nadat ci' zoo vele jaren verloopen zijn, sedert Met een gebaar belette Armbrecht hem ver der te gaan. „Genoeg Sedert wanneer ben je weef hier?" „Sedert twee jaren, mijnheer Armbrecht, cn l't- is mij in het vaderland nog slechter gegaan an ginds in Engeland. Meer dan eens stond ik °P het punt mij op uw barmhartigheid t.e be- l0t*pen, maar ik durfde niet wegens de verbro- u*ü belofte en eindelijk vond ik eenige weken over hel handelsverdrag wordi te Berlijn als onbevredigend beschouwd. Weliswaar heeft de Fransche regeering 4 lijsten van goederen op gesteld, waarvoor zij Verschillende concessies wil doen, doch dit heeft slechts betrekking op artikelen, die voor Duitschland nauwelijks in aanmerking komen, zooals V.v. levensmiddelen en grondstoffen, die bijna niet uit Duitschland naar Frankrijk worden ingevoerd. FRANKRIJK EN RUSLAND. Senator De Monzie heeft te Lyon in een ver gadering van de Vereèniging voor Handel en Industrie verklaard,dat de houders vanRussische waardepapieren niet behoeven te wanhopen, al zullen zij offers moeten brengen. De eenige manier om iets te verkrijgen is, de économische betrekkingen met Rusland Ie herstellen. Een breuk met Rusland, zeide De Monzie, moet in ieder geval worden vermeden. DE DUITSEHE FINANCIEN. De Duitsehe rijksminister van financiën heeft in de begroolingscornmissie van den Rijksdag- verklaard dat het rijk voor het volgende dienst jaar op 6 milliard ontvangsten kan rekenen, waarvan echter 2 milliard aan de afzonderlijke staten en aan de gemeenten toekomenDe to tale behoeften van liet rijk zullen, met inbegrip van de uitgaven ten dienste van de schade vergoeding-, ongeveer 4 milliard bedragen, doch* in de volgende jaren tot ongeveer 5 milliard stijgen. DUITSCHLAND EN RELG1E. De sub-commissie voor de voorbereiding van een DuitschrBelgiseh handelsverdrag heeft over eenstemming bereikt nopens de vaststelling der douanetarieven. Beide partijen hebben daar voor speciale concessies toegezegd. Voorts is een overgangsperiode van zes maanden overeen gekomen, welke in werking- zal treden zoodra in beginsel een aceoord is verkregen over de kwest ie der meest begunstiging. L1TAUEN. De premier van Li temen beeft deri president het ontslag van het kabinet aangeboden. PRUISEN. Betreffende de bijeenkomst van den Pruisi- scben Landdag verluidt, dat de zit ting van Vrij dagnamiddag, waarin de nieuwe minister-presi dent, zou worden gekozen, eenige dagen zal worden uitgesteld, vermoedelijk tot den 3en Februari. Het wordt waarschijnlijk geacht, dat- Lot Pruisisch Ministerpresident 'oen afgevaar digde van het. Centrum zal worden gekozen door de partijen van de oude coalitie van Wei- mar. De beslissende zitting van het Centrum daaromtrent heeft heden plaats. DE CRISIS IN RELGIE. De Belgische Kamer besloot met 96 tegen 68 stemmen tot de bespreking der onderwijzers- salarissen en daarna van het vrouwenkiesrcht voor de Provinciale Staten over te gaam De liberalen zullen bij aanneming van het vrouwenkiesrecht uit het Kabinet, treden. ITALIË. Op initiatief van de leiders der Katholieke olkspartij heeft de oppositie besloten weer in het Parlement terug te keeren. De republikei nen en extremistische socialisten zullen echter geleden een betrekking bij mijnheer Kruiskam.jp, die mij ten minste voor gebrek bewaarde." „Ben je in Kruiskamps dienst I En daar van wikt ik niets? Ha, dat is een uitgemaakte schurkenstreek Ilij heeft je voor jc vermeende geheimen goed betaald, nietwaar?" „Mijn geheimen Ach mijnheer Armbreht, hoe kunt u dat van mij denken En zelfs als ik liet gedaan had, zou de ongelukkige heer Kruiskamp niets meer verraden." Nu eerst werd de slotheer opmerkzaam. „Wat moet dat beteekenen," vroeg hij. „Wil je mij voor den gek houden?" „O neen, o neen. Het is maar èl te vreese- l'jke ernst, ik zei u reeds dat ik de overbrenger van een treurige tijding was. Mijn patroon is met meer in leven."' ITet was Zeker niet gemakkelijk een man van Armbrecht» karakter van zijn stuk te brengen. Deze onverwachte tijding trof hem echter zoo geweldig dat. alle kleur uit zijn ge zicht week. „Dood? Kruiskamp dood", herhaalde hij. „Deze nacht was hij nog krachtig en gezond toen hij mij verliet." „Voor zulk een lot beschermt geen gezond heid en kracht. Hij is geen natuurlijke dood gestorven, mijnheer Armbrecht." De uitwerking dezer woorden werd nog ge sterkt door de half plechtige, half beklemde manier, waarop zij met zichtbare inspanning werden uitgebracht.. hun passieve houding blijven aannemen en niet in liet Parlement terugkeeren. POLEN EN DANZIG. De Poolsche Kamer van afgevaardigden heefi een motie aangenomen, die de regeering verzocht maatregelen te treffen om de positie van Polen te Danzig definitief te regelen en aan Polen in Danzig een uitweg naar zee l.e verzekeren. MEXICO EN ENGELAND. Volgens een bericht uit New-York heeft president Galles verklaard, dat Mexico niet het initiatief zal nemen voor het herstel der diplomatieke betrekkingen met Engeland. RUSLAND. Volgens een te Berlijn verschijnend Russisch emigrantenblad bevindt Froenze, die deze.r dagen genoemd werd als de voorloopige opvolger van Trotski, zich te Berlijn. De Dni verneemt uit Rusland, dat nog steeds talrijke aanhangers van Trotski worden ge arresteerd. Zoo werden dezer dagen tvv aalf Trotskiiston aangehouden, die op weg naar Kroonstad waren. EEN AANSLAG OP HORTHY. Op een stations-emplacement nabij Boedapest, js op het salonrijtuig van Hortliy geschoten, zonder dat deze evenwel getroffen werd. De daders zijn onbekend. HONGARIJE EN DE CON1ROLE. De Hongaarsche regeering heeft den tekst van cte nota's, die naar aanleiding van de militaire controle lusschcn Hongarije en den Raad van den Volkenbond gewisseld zijn, gepubliceerd. Daaruit blijkt, dat Hongarije heeft verlangd, bij de In-handeling van de desbetreffende vraag stukken door den Volkenbond, vertegenwoor digd te zijn en verder uitspraak verlangt van een neutrale commissie onder voorzitterschap van een onderdaan van een neutraal land. CHINA. In den afgeloopen nacht heeft Loe Joeng Sjang Soechow ingenomen en rukt op naar Kwinsan. Een gepantserde trein met, 50 Wit-Russen van Loe Joeng Sjang is te Sjanghai aangekomen en heeft officieel bezit, genomen van het Noorder station en de vijandelijke troepen ontwapend. Mem gelooft, dat Loe Joeng Sjang binnenkort, Sjanghai zal bezetten. De buitenlanders zijn niet ongerust. GRIEKENLAND EN DE ONTWAPENING. In antwoord op de resolutie der vierde Vol kenbondsvergadering met betrekking tot de beperking van de uitgaven voor bewapeningen, heeft de Grieksche regeering de medewerking van Griekenland toegezegd, ten einde het edele doel te bereiken, dat door den Volkenbond Wordt nagestreefd Intusschen kan Griekenland de gevaren niet uit het oog verliezen, welke eventueel zijn vei ligheid zouden kunnen bedreigen. De Grieksche regeering zou bereid zijn geen nieuw vloolmateriaal te bestellen, indien ziin naburen dezelfde verplichtingen op zich nemen Ki een verdrag, rial eerlijk en loyaal moet worden nagekomen. ALLERLEI, Uit Boekarest: In de Roe.meensche boeren- ,,Ga zitten en vertel mij alles. Hoe is het gebeurd „Hedenmorgen om vier uur ik lag als naar gewoonte wakker in mijnbed werd er aan het venster van mijn kamertje geklopt, dat in de benedenverdieping van het heerenhuis van Gollnow is gelegen, en wijl ik dacht dat het mijnheer Kruiskamp was, kleedde ia mij haastig aan. Hel was echter maar een knecht, die mij zeer verschrikt meedeelde, dat zooeven de brui ne van mijn principaal met ledig zadel naar huis was gekomen, liet "leed dus geen twijfel dat mijnheer Kruiskamp onderweg een ongeluk Was overkomen en wij wekten den rentmeester om zijn meening te hooren. Hij beval dat wij dadelijk op weg moesten gaan om den straatweg naar Schönheide af te zoeken en hij gaf tevens opdracht dat. de koetsier het rijtuig zou inspannen en ons volgen zou. Tot. ongeveer bij den Moorhof zochten wjj le vergeefs, maar toen wij daar dicht, bij waren, vonden wij het vreeselijke, dat ik nog inmijn doodsuur voor oogen zal hebben. Aan den rand van een greppel lag, lang uitgestrekt met het gelaat naar boven, mijn ongelukkige meester. Wij meenden niet ancleis dan dal hij met het paard gestort was en den hals had gebroken maar de rentmeester, die zich over hem heengebogen had om hem nadei te onderzoeken, riep opeens luid „Hola, wat is dat? Daar is een kogehvond en nog een. Mijn heer Kruiskamp is doodgeschoten En toen ik partij heeft een belangrijke splitsing plaats gehad. Een gansche groep heeft zich uitgespro ken legen de bolsjewistische* neigingen van de- tegenwoordige pari ij leiding. Uit Londen De staking der arbei.deis aan de gouvernementsgebouwen breidt zich uit. Thans zijn er 3000 man 1 ij betrokken. Uit Stockholm Branling's gezondheids toestand is de laatste dagen goed vooruitgegaan. Uit Londen Naar vernomen wordt, is de onder leiding van Sir Auckland Geddes staan de commissie, die een onderzoek instelt naar de prijzen der levensmiddelen, voornemens tot de instelling van een voedselraad te adviseeren, dó de bevoegdheid heeft, openlegging van boeken te eischen en zoo noodig een vervolging in te stellen. Uil Singapore. Officieel wordt gemeld, dat een bomaanslag is gepleegd op het regee- ringsgebouw te Kualalurnpur (Malakka) De dader was een Chineesche vrouw in Westersche kleeding, die zeide. uit anarchistische beweeg redenen te hebben gehandeld. De ambtenaar- voor Chineesche zaken is zwaar, twee andere personen zijn licht gewond. Uit Cairo. Onder hen, die in verband met den moord op den Sirdar zijn gearresteerd, bevind zich Mahmoed Ismail, ambtenaar aan het ministerie voor Eeredienst. De bekende agitator dr. Mansoer die in November j.l. we gens gebrek aan bewijs op vrije voeten werd gesteld, is opnieuw in verzekerde bewaring ge steld. -Uit New York. De Fransche gezant Jusse- ratul, die na 22-jarigen diensttijd in New York werd vervangen, is naar Frankrijk teruggekeerd. Bij zijn vertrek werd hij door journalisten naar zijn meening gevraagd, inzake de kwestie van de Fransche schuld aan Amerika. Hij zeide, dat aan Frankrijk meer tijd moest worden gelaten voor de afbetaling van zijn schuld. Politieke rede van Raron vin Wijnbergen. Voor de R. K. Kiesvcrecniging „Recht en Plicht" te Dieren heeft Dinsdagavond rnr. A. Baron van Wijnbergen een politieke rede gehouden, in café Gelria aldaar. Wij ontkenen er het volgende aan Zeven jaar is het geleden, sinds opgetreden is het kabinet-Ruys de Beerenbrouck. Vaak en terecht wordt thans gezegd, dat dit' kabinet niet inzet van den verkiezingsstrijd mag zijn. Dit is juist, in zooverre, dat spr. zich gaarne aansluit bij lien, die van oordeel zijn, dat hoe de uitslag moge zijn, vaststaat, dat na de verkiezingen het kabinet niet. zal blijven voortbestaan. Daarmede wil ik niet zeggen, dal in den verkiezingsstrijd niet over het kabinet mag worden gesproken. Dat zou een blijk ven zeer groote ondankbaarheid zijn. Ten einde u op te wikken om te zorgen, dat ook in de toekomst een rechts kabinet kan op treden, wil ik wijzen op de vele verdiensten, die het zich heeft verworven. Het kabinet heeft routen gemaakl, zooals ieder, die hard werkt. Wie niet. werkt, heeft tijd over tot critiek. Spr. zal niet al het goede opsommen door dit kabinet tot stand gebracht, maar wil slechts op enkele belangrijkste van zijn daden wijzen. Op de eerste plaats noemt spr. de bedwinging van de revolutie in 1918. Vervolgens brengt spr. in herinnering, dat mijn eersten schrik te boven was en .besloot eve n eens te kijken, zag ilt dat hij de waarheid had gesproken. Jas en vest waren geheel losgeknoop zooals mijnheer Kruiskamp placht te doen. als hij het zeer warm had. Op de borst van het. over hemd waren twee geschroeide plekken en in elk daarvan een kleine ronde opening. Bloed zag men slechts weinig en de rentmeester meende daaruit te mogen besluiten, dat de dood onmiddellijk in getreden was. Jn onze ontzetting over dezen gruwelijken moord waren wij eerst geheel rade loos na ons eenigszins hersteld te hebben namen wij 'het besluit, wijl het rijtuig dat ons volgen zou nog steeds niet in het gewicht was, den ver moorde voorloopig naar den Moorhof te brengen. Hij was nog niet geheel koud en ofschoon wij er niet aan twijfelden of hij hadreeds lang den geest gegeven, achtte wij het onzen plicht hem zoo te behandelen alsof er nog leven in hem was. Ik bood mij aan om mijnheer Freising van het treu rige bezoek in kennis te stellen, dat hij le ver wachten had, en het trof juist dat deze heer niet t.e bed gegaan was en maar gekleed op de sota lag. Hij had zelf bij een brand een verwonding opgeloopen en hielp ons nu, het zware lichaam binnen Ie brengen en op de sofa te leggen, waar wij ons door een nauwkeurig onderzoek ervan konden overtuigen, dat hij werkelijk dood was. Na een poos kwam hel rijtuig, waarmi de wij hem naar Gollnow vervoerden. (Wordt vervolgd,)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 1