Ruv/e en Schrale huid Handen en öelaai dit kabinet de gelijkstelling van het onderwijs tot stand bracht, Voor de zaak van het onderwijs heeft men gestreden en zich aaneengesloten onder de lenze „Voor de ziel van het kind." Het resultaat van dien strijd is geweest, dal we het zoover hebben gebracht, dat de overzijde heeft erkend, dat de stelling, geponeerd door de rechterzijde, juist was en hare verlangens billijk, hetgeen meer waard is dan een over winning bij stemming van links tegen rechts. Ten derde herinnert spr. aan de sociale wet geving, door deze Regeering tot stand gebracht. Spr. geeft aan wat minister Aalberse tot stand bracht en noemt de arbeidswetgeving en de uitvoering der sociale verzekering. Het is moei lijk onder cijfers te brengen, welke waarde er gelegen is in het verschaffen van goede woningen voor onze arbeiders. De Fransche minister Gustin Godart is naar hier gekomen, om het werk van dit kabinet in dezen te bestudeeren. De voorziening in de werkloosheid is er ge komen, waardoor een groot deel van deze ellende van de arbeiders is afgewend. Zeer zeker heeft deze regeering fouten ge maakt, op een gebied waarop wij ze allemaal gemaakt hebben. Zoo verkeerde ook zij in de meening, dat de gouden tijd na den oorlog zou blijven voortduren. Maar dat is een foul van heel de wereld geweest. Uitgaven zijn gedaan, welke beter waren achterwege gebleven. Zoo achtte spr. het brengen van de schadeloosstelling voor Kamerleden op ƒ5000 onjuist. Werd deze teruggebracht op 2000, zooals vroeger, dan zou er heel wat minder ontevredenheid in de partijen zijn. Doch het is nu eenmaal zoo en het zal voorloopig wel niet veranderen. Niet alleen Regeering en gemeenten, ook maatschappijen en Banken hebben op te grooten voet geleefd en allen moeten terug. Spr. wil het niet goedpraten, maar men ont- houde, dat sommige handelingen zijn geschied onder de algemeene suggestie, dal het vele geld dat aanwezig was, altijd zou blijven. Waren de duurtetoeslagen voor de ambte naren niet verwerkt in de tractementen, dan had men ze gemakkelijker kunnen terugnemen. Ten slotte moest men echter loch den heer Colijn roepen en deze zag hoever het ziekte proces was gevorderd. De heer Colijn greep in in het najaar van 1923. En nu hoort men alom den kreet„Ai, Colijn, wat doet ge pijn en slingert men hem ver wijten naar het hoofd. Is dat redelijk De pa tiënt en zijn naaste omgeving hebben het aan zich zelf te -wijten, dat zij den operateur niet eerder riepen, op een moment, toen een lichte operatie genezing ligd kunnen brengen. Indien echter niettemin de chirurg zich bereid ver klaart tot de inmiddels levensgevaarlijk gewor- •den operatie over te gaan, en zijn reputatie, er aan wil wagen waar de massa nu eenmaal oordeelt naar 't resultaat zal men hem dank baar hebben te wezen, en zeker hem niet mogen verwijten, dat de operatie niet pijnloos geschied de, als de patiënt zich ten slotte het leven gered ziet. Dat boude men in het oog, als men een oordeel velt over den Minister van Financiën. Hij heeft Nederland gered van den finónciee- len ondergang mogelijk, dat hij hier en daar wat te ruw heeft ingegrepen, maar het is noodig geworden, doordat de operatie Ie laat plaats vond. De hoogtepunten voor dit kabinet waren be teugeling der revolutie en herstel der financiën. Spr. wekte de arbeiders op, zich aan te sluiten bij en terug te keeren tot de sociale organisaties, ten einde deze zoo sterk mogelijk te maken. In verschillende kiesvereenigingen zijn voor de vergadering van Zaterdag a.s. ingrijpende amendementen voorgesteld. Uitersten, z.eide spr., mogen op het program niet voorkomen Alle punten moeten door het geheele volk kun nen worden aanvaard. Aan een linksche meerderheid kan niet worden gedacht de organen van links zeggen dat zelf. In de opstelling van het R. K. program moet de R. K. Staatspartij er rekening mee houden, dat zij met. arulere partijen moet samenwerken. Spr. meende, dat de Christ. Hist. Unie hieraan niet bijzonder dacht, ten minste, haar verkie zingsmanifest. wijst er op. Het kan alleen goed gaan, wanneer ieder op zijn post, waarin hij dooi de organisatie is geplaatst, zijn werk volbrengt. Spr. moedigde aan, om met enthousiasme den verkiezingsstrijd te voeren. Het Troelstra-oord. Naar 'Het Volk" verneemt., heeft de vergade- ing van hoofdbesturen der bij het Nederlandsch Verbond van Vakvereenigingen aangesloten organisaties zich in beginsel vereenigd met het plan tot stichting van een Troelstra-oord. De Kamerverkiezingen. De heer F. 'J. W. Drion, oud-lid van de Tweede Kamer, heeft aan het hoofdbestuur van den Vrijheidsbond bericht, dat het hem met. het oog- op zijn diukke werkzaamheden niet mogelijk is, een candidatuur voor de Tweede Kamer te aanvaarden. Voor van gebruik ik alh'jd 424 10 Uit do R. K. Staatspartij. In verband met de gisteren gehouden ver gadering van het bestuur van den Algemeenen Bond van R. K. Rijkskieskring-organisaties, is het hoofdbestuur van het Verbond St. Michael bijeengeroepen tot een vergadering te Utrecht op morgenochtend. Schietproeven. Op last van den Minister van Oorlog hebben gistermiddag op het strand tusschen Scheve- ningen en 'Katwijk schietproeven plaats gehad met 10.5 c.M. houwitsers, welke vervaardigd zijn door de Hollandsche Industrie- en Handel maatschappij te Rotterdam. Deze houwitsers zijn de eerste hier te lande geheel vervaardigde vuurmonden. Zijn zijn van zeer lichle construc tie, schieten tot op 10.000 M. afstand met pro jectielen van 16 K.G. Deze draagwijdte wordt van belang geacht omdat na den oorlog vooral naar voren is gebracht, het belang van liet. schieten op grooten afstand. De geheele vuur mond weegt 1450 K.G. Hij was opgesteld bij het bekende schiethuisje,terwijl contröle-posten over het geheele terrein waren uitgezet door de com missie van proefnemingen bij het leger. Er wer den een 40-tal schoten gelost op afstanden van 2500, 4500, 7800 en 9500 meter. Het St. Michael-probleein. De „Gelderlander" blijft ondanks den nieuwen kink in den kabel goeden moed houden. „Nu vertelt „De Morgen" weer, dat St. Michael pas verdwijnen zal, als de nieuwe vorm der R. K. Staatspartij er zijn zal. En het Nijmeegsche bestuurslid van St. Michael spreekt het bericht der „Residentie-) bode" dat St. Michael verdwijnen zal, als de Bondsvergadering in gunstigen zin uitspraak zal hebben gedaan, zeer beslist tegen. In geen geval, zoo schrijft, hij ons, verdwijnt St. Michaël vóór de verkiezingen. Welke St. Michaël In het gesprek, dat wij met het Nijmeegsche bestuurslid hadden, deelde deze ons mede, dat St.. Michaël bereid zou zijn den vorm aan te nemen, welke het Bondsbestuur toelaatbaar zou achten verondersteld, dat, het bemidde lingsvoorstel zou zijn aangenomen. Dit, lijkt, aannemelijker dan wat wij in ,,De Morgen" lezen St. Michaël blijft in den tegen- woordigen, zelfgekozen vorm volhouden tot de reorganisatie der R. K. Staatspartij voltrokken zal zijn en de Bondsvergadering make intmschen uit, welke vorm nadien toelaatbaar zal worden geacht. Dat zou onaannemelijk zijn wat „De Morgen" bij nader inzicht wel begrijpen zal. lleel iets anders is bet voorstel, dat St. M - chaël in den tegenwoordigen vorm zal ophouden te bestaan, tewijl dan het Bondsbestuur zal moeten uitmaken, wat er organisatorisch, binnen de partij, gebeuren mag, om de alphabet ischë candidaten te steunen. Dat is aannemelijk. En 7-ij bet moeilijk op dit moment, nu St. Michaël er is en, naar onze meening, in bare tegenwoordige gedaante verdwijnen moet, om in het organisatorische gareel te passen. Maar van den anderen kant behoeft men niet te zeggen, dat er voor de alphabetische candi daten niet gewerkt mag worden in een of anderen ichten vorm van organisatie, zooals de heer Bongaerts dat indertijd in de. „Maasbode" heeft aangeduid, omdat er een St. Micliaël is geweest en het bemiddelingsvoorstel Aengenent zal zijn aangenomen. Wij hebben genoeg zin voor de werkelijk beid om te begrijpen, welke wind er achter de opkomst van St. Michaël heeft geblazen. Een deel onzer kiezers is ontevreden over de gestie onzer Kamer leden en wil aan zijn ontevredenheid uiting geven bij de candidaatstelling. Dat heeft de heer Guit waarschijnlijk bedoeld, toen hij op de vergadering der Haagsche kies vereeniging gisteravond lieeft gezegd, dal SL. Michaël niet was opgericht om een reorganisatie der R» K. Staatspartij uit te lokken. Men wil invloed oefenen op de candidaatstelling en dal kan. Mils men het doe langs wettigen weg. Eu als wij onzen zegsman goed hebben be grepen, dan zal men niet zelf dezen weg zoeken, maar hem vragen aan de organisatie. Kort gezegd en nader overwogen is er dus geen reden tot uitbundige blijdschap, noch tot diepe droefenis. Men moet niet zeggen dat, St. Michaël zal blijven en niet, dat ze zal heengaan. De waarheid ligt in het midden, of beter gezegd, dc waarheid is nog niet bekend, omdat ze nog afhangt van verschillende omstan digheden. Er is een overgroote meerderheid vóór de aanneming van het bemiddelingsvoorstel Aen genent, zoowel in de Staatspartij als in St. Michaël, dat achten wij zeker. De ondergrond der St. Michaël-bevveging verdwijnt echter niet, ook al wordt het voorstel aangenomen. De leiders van St. Michaël zijn echter zoo wij juist werden ingelicht, van goeden wil om binnen de gren zen der organisatie te blijven en om de organi satie het, recht toe le kennen om zelf deze gren zen vast te stellen. Ai, wat 'n hindernissen zien wij hier nog voor den veiligen opmarsch van den vrede. Maar de geest is goed en de wil tot eenheid overheerscht. Toen de Haagsche kiesvereeniging Dinsdag avond moties in behandeling nam tegen den Bondsvoorzitter, stond de heer Wittert van Hoogland op, die zeiife, dat hij op dit oogenblik nu het herstel onzer eenheid op het spel stond, over deze materie niet wenschle te spreken. De wil om tot eenheid te geraken overheerscht. Wij blijven houden goeden moed. Le Vlodrop,te zullen zorgen,wanneer mag worden aangenomen, dat er voldoende kolen zijn om het rendabel te maken. Om dit aan te toonen zullen nog eenige proefboringen plaats hebben. De zilveren bruiloft van (le Koningin. De Koningin en de Prins hopen hun zilveren bruiloft op Zondag 7 Februari 1926 in familie kring te vieren. H. M. en Z. K. H. stellen zich voor, dit feest tot een huiselijk feest te beperken. Daar het regeeringsjubileum der Koningin nog kort geleden door het geheele, Nederlandsche volk op zoo feestelijke Sympathieke wijze is gevierd, wordt vertrouwd, dat de wenseh van het Koninklijk echtpaar voor dit huiselijk feest, zal worden geëerbiedigd. Steenkolen in den Achterhoek. Naar de „Geld. Bode" meldt heeft men bij de boringen te Meddo (gem. Winterswijk) niets anders gevonden dan leem. De boortoren wordt daarom weer afgebroken. Nederlandsche en Engelsehe scheepsbouwers. Lloyd's List and Shipping Gazette deelt mee dat de North of England Steamship Owners' Association een commissie heeft ingesteld, be staande uit de heeren W. A. Souter, voorzitter H. S. Helme, ondervoorzitter R S Dalgliesli, G. M. Stamp, R. M. Sutton en F. W. C. Common, om een onderzoek in te stellen naar de toenemen de concurrentie die de Engelsehe scheepsbou wers en -herstellers ondervinden van de firma's op het vasteland, en in het bijzonder in Nederland, De avond had een gezellig verloop en zal voor den scheidenden herder zeker onvergetelijk blij ven. Installatie pastoor Möller. De installatie van pastoor Warnink's opvolger, den zeereerw. heer Möller, zal Zondagavond a.s. onder 't Lof van half zeven in de H. Hart-kerk door den hoogeerw. Deken Schraag verricht worden. Attentie De leden van den R.K. Fabrieksarbeiders (sters) bond „St. Willibrordus" worden er hiermede nog eens aan herinnerd, dat morgen avond (Vrijdag) een ledenvergadering wordt gehouden. Daar er in deze vergadering belang rijke mcdedeelingen worden gedaan vooral wat betreft de werkloosheidsverzekering en de heer Hulselmans zal behandelen, het onL- werp-Ziektewet, hoopt liet bestuur, dat niemand der leden zonder noodzakelijke reden verzuimt. Laat deze vergadering zoo bezocht zijn, dat er geen plaatsje onbezet is R. K. Volksbond. Hedenavond hóeft weer een cursus-vergade ring plaats, met lichtbeelden. Spreker is kape laan Leesberg. Tevens wordt de jaarvergadering gehouden. De Margarine-prijzen. Naar we heden vernamen, zullen Zaterdag a.s. de Margarine-prijzen aanmerkelijk verhoogd moeten worden. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Nederland en Griekenland. Met verwijzing naar zijn brief van 24 Sep tember j.l. heeft de minister van buitenl. zaken ter kennis van de Tweede Kamer gebracht, dat met de Grieksche regeering nader is overeen gekomen, het op 10 December jl. buiten werking gestelde tractaat van handel en scheepvaart, den 10/22 Februari 1843 tusschen Nederland en Griekenland gesloten, tot 28 Februari a.s. wederom van kracht te verklaren. Het inijnveld te Vlodrop. Naar de N. K. uit goede bron verneemt, heeft de heer J. H. Biermans medegedeeld, voor het kapitaal, noodig voor den aanleg eener mijn Afscheid Pastoor Warnink. In 't Patronaatsgebouw a. d. Hoofdstraat had gister de afscheidsreceptie van den zeereerw,. pastoor Warnink plaats, en daar is weer eens onomwonden gebleken, hoeveel sympathie en liefde de scheidende herder zich in de negentien jaren van zijn verblijf alhier van zijn parochianen en alle katholieke stadgenooten heeft weten te verwerven In den middag verscheen allereerst ter recep tie 't, bestuur der St. Willibrordusstiehting, namens welke de voorzitter, pastoor Ligthart, pastoor Warnink prees om zijn bij zonderen ijver voor de stichting, en hem dankte voor de goede eerw. spr. hoopte, dat pastoor W. de stichting zou blijven gedenken. Pastoor W. zeide noode afscheid te kunnen nemen van een instelling, waarmee hij steeds zoo aangenaam heeft samengewerkt. Voorts kwam de Bijz. Raad der St Yineen- tiusver. afscheid nemen. De president, de heer Ghr. Wouterlood sprak eenige hartelijke woorden en overhandigde tenslotte eert blijk van erkente lijkheid, waarvoor pastoor W. zijnerzijds weer zeer erkentelijk was. Ook verschenen nog afgevaardigden van de St. Radboud-stichting namens welke de voor zitter, de heer v.d. Poel, 't woord voerde, waar op Pastoor Warnink dankte niet. de stichting te prijzen voor haar grooten ijver, welke tot re sultaat had gehad, dat Schiedam percentsge wijze de hoogste bijdrage voor de R.K. Universi telt had geleverd. Onder de vele particulieren merkten we o.a. op den burgemeester, wetli. v. Yelzen en notaris Blaisse. Bij de avondreceptie werd pastoor Warnink verrast met een stampvolle zaal. 'L Kerkkoor A.M.Ü.G. zette den avond in met 't Domine, salvam fac, van Giesen. Hierop verkreeg kapelaan Leesberg 't. woord, die zijn scheidenden pastoor dankte voor alles, wat deze tot heil der hem toevertrouwde geloo- vigen had gedaan. Zeven jaar, aldus spr. hebt gij daar in de parochie van het H. Hart gear beid 't heilige getal is voleind. Zooals 't kind bij z'n zevende jaar valt onder de kerkelijke wet en dit voor den katholiek een bijzonder jaar is, zoo hebt gij 't zevende jaar gezien van uw parochie de eerstelingen, die daar gedoopt zijn, gebracht tot de Tafel des Heeren. Dit geeft wel reden tot groote vreugde. En daarom valt 't afscheid des te zwaarder. De parochie is L dankbaar, besloot spr. en geeft U als stoffelijk blijk daarvan een cadeau onder couvert. Namens 't kerkkoor A.M.D.G. dankte hierop de heer Boer voor de prettige samenwerking en bood een geschenk aan in den vorm van 12 zil veren couverts. Mej. Rebers wenschte nog uit naam van alle zelatricen der stad, den pastoor veel geluk in zijn nieuwe parochie en overhandigde hem een ótui met 12 groote messen. Pastoor Warnink dankte allen, zichtbaar ont roerd.Schiedam zou hem na aan 't, hart blijven lig-\ geil, hij nam afscheid met 'L lichaam, niet met den geest. Allen kregen nu gelegenheid den pastoor de hand te drukken. Later op den avond voerden nog namens de St. Joseph. Gezellen. Sch. 11 de heeren Jansen en Dingenouts 'L woord en schonken een pracl)- tigen rookslandaard. De pastoor bracht ten slotte den sprekers en gevers nogmaals hartelijk dank en sprak nog een woord van hulde tot 't Kerkbestuur, dat zonder verwisseling de zeven zware jaren met hem had gearbeid. Geslaagd aan de technische ITooge school te Delft, voor het. examen van werktuigkundig ingenieur, de heer K. A. Scholtmeijer, van hier. Correspondentie. H. B. A. Daar we om het gekozen tijdstip deze vergadering al heel ontactisch noemen,kun nen wij aan uw verzoek niet voldoen. Hangende deze kwestie blijven wij liever onzijdig na de uitspraak van de Bondsvergadering, welke Vrij- dag en Zaterdag a.s. plaats heeft, is. het tijdig genoeg, een houding te bepalen. INGEZONDEN. Geachte Redactie. Wie Vrijdagavond den Mathenesseidijk pas seerde kan getuige zijn geweest-van een treffend ongeval. Een auto komende van de richting Schiedam was ter hoogte van de Ilooge Boömen van den dijk gereden met het noodlottig gevolg dat. een jonge vrouw daarbij het leven liet. De hoeveelste maal zal het nu wel zijn dat aan dien nieuwen verkeersweg welke de hoofd verbinding vormt tusschen Rotterdam en Schie dam, in de weinige jaren na den aanleg, een ongeval heeft plaats gehad. Ik geloof niet dat er wegen zijn in de omgeving van Rotterdam waar in den laatsten tijd zooveel ongelukken zijn gebeurd als daar en geen wonder want men be hoeft toch waarlijk geen profeet te zijn om te kunnen voorspellen dat zoo niet spoedig wordt ingegrepen, hel aantal ongelukken ter plaatse in sterke mate zal toenemen. Men vraagt zich af hoe het mogelijk is dat waar in den tegen- woordigen tijd alleiwege zooveel offers worden gebracht in het belang van de veiligheid van het verkeer op dat gebied aan dien lioogen, smallen en daarbij zeer drukken eikeersweg zoo weinig aandacht wordt, geschonken temeer waar zonder veel opoffering gemakkelijk verbetering kan worden aangebracht. Ik noem slechts de be strating van de trambaan, de aanplemping van de helling langs den Keileweg. Het zou naar mijne meening onverantwoord zijn den bestaan- den toestand nog langer te bestendigen. Voor voetgangers en wielrijders is die Weg ten ('enen male niet te gebruiken. Wie het toch waagt zich daarop te begeven steil zich ongetwijfeld aan levensgevaar bloot. Met dank voor de plaatsing, Uw dw. A. De Koning. Vlaardingen, 27 Jan. '25. Gemengd Nieuws. Auto-ongeval. Dinsdagavond is tus schen Duiven en Westeivoort een auto van de firma Turmac in botsing gekomen met een onbekend gelbeven auto bij het passeeren van een autobus. De wagen van Turmac, waarin een chauffeur en een arbeider gezeten waren, viel van den dijk, terwijl de beide inzittenden door de voorruit werden geslingerd. De auto werd totaal vernield. De verwondingen van de slachtoffers bleken van niet ernstigen aard. Uit den trein gevallen. Nabij Sittard is een 4^2 jarig kindje, dat met haar moeder in een der wagons zat, in een onbewaak- oogenblik uit den trein gevallen. Een medereizit ger trok aan de noodrem, zoodat de trein weldra stilstond. Het kind werd op een paar honderd meter afstand door een conducteur gevonden het had een zware hoofdwonde11 bekomen. Een zich in den trein bevindende geneesheer verleen de de eerste hulp. Lenin op de gramofoon. Het ra diostation te Sokolniki heeft twee redevoerin gen van Lenin uitgezonden die indertijd op gia- mafoonplaten werden vastgelegd. Relletjes. „El Mercantil Valenciano" maakt melding van relletjes, veroorzaakt door de matrozen van twee te Valencia voor anker 1? as adviezen steeds inzake onderwijs gegeven. De (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Van ingezonden stukken ook al worden ze niet geplaatst wordt de kopy niet teruggegeven

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 2