DAGBLAD WOOM SCHIEDAM "feuilleton. 48ste Jaargang. Vrijdag 30 Januari 1925. No. 14162 Bureau: KOEMARKT 4. Telefoon Intereommunanl 85 Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post f 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertentiën: 15 regelB 1.75elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden beiekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 200 bij verlies van een duim; f 60 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd door de N.Holl.Algem. Verz.bank Schiedam Bq of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam hebben bij hun besluit van 26 Januari 1925 VERGUNNING VERLEEND aan de CONTI NENTAL PETROLEYM COMPANY te Rotter dam tot oprichting van een benzine-installatie, bestaande uit een ondergrondseh reservoir met een inhoud van 2000 L. en een bovengrondsche- aftapinrichting aan de Noordvest, kadaster Sec tie A. No. 1673 (ged.) ten zuidwesten van het pand Noordvest 42, kadaster Sectie A. no. 998. Schiedam, 30 Januari 1925. B. en W. van Schiedam brengen t'er openbare kennis, dat de Gemeenteraad in zijn vergadering van den 23 Januari jl. heeft besloten, overeen komstig het bepaalde bij art. 75 der Lager-onder- wijswet 1920, medewerking te verleenen tot liet verbouwen, o.a. van de school voor gewoon lager onderwijs aan de Tuinlaan, uitgaande van de vereeniging voor Gereformeerd Schoolonder wijs. Schiedam, 29 Januari 1925. Buitenlandseh Nieuws, FRANKRIJK. In de Fransehe Kamer heeft Herriot gister middag verklaard dat zijn houding ten opzichte van Duitschland in geen enkel opzicht wordt gedicteerd door. een geheim verlangen, aan den Rijn te blijven. Met klem zeide de premier, dat hij de kwestie der Keulscbe zone met alle kracht, die in hem was, had besproken, omdat dit, na de Fransehe teleurstellingen, de laatste gelegen heid is het vraagstuk der Fransehe veiligheid te i'egelen. „Ik verdedig", vervolgde Herriot, „slechts het vredesverdrag en werk, terwijl ik steeds van °ordeel ben, dat arbitrage, veiligheid en ont wapening door onzichtbare banden aan elkaar zijn verbonden, steeds aan de instelling van regime, hetwelk ons, naar wij moeten hopen, de definitieve veiligheid zal geven, dank zij den middelen ter bereiking der veiligheid, welke de Volkenbond biedt. Frankrijk zal de ontwikkeling van iederen vorm van democratie steunen, doch daarbij de verzekering van zijn binnenlandsche veiligheid en de beveiliging zijner grenzen niet uit het oog verliezen." ,,lk doe", eindigde Herriot, „een beroep op het gezond verstand van alle mensehen in alle landen, die den vrede willen, vooral in Duitsch land, opdat wij allen zullen kunnen werken in vrijheid en vrede." Hierop besloot de Kamer met 541 tegen 32 stemmen Herriot's rede van Woensdag in het openbaar te doen aanplakken. De Duitsche rijkskanselier is voornemens hedenavond ter gelegenheid van de ontvangst fier vertegenwoordigers van de buitenlandsche pers te antwoorden op de rede van den Fran- schen minister-president Herriot, opdat hij daar mede niet zal behoeven te wachten tol de her opening van den Rijksdag. ENGELAND EN DE VOLKENBOND. Op een groote politieke soiree, die Lord Grey Het geheim van het moeras. Uitgeput en ten diepstegeschokt door het verhaal dezer vreeselijke dingen, hield Wendland op. Armbrechts weetgierigheid scheen door de uitvoerige med'edeeling echter nog geenszins bevredigd. „En verder? Zijn de autoriteiten reeds met het gebeurde in kennis gesteld „Zeker, Reeds om zeven uur waren er twee politieagenten met een dokter. Deze stelde eveneens vast dat de beide schotwonden doode- lijk waren en dat de dood onmiddellijk gevolgd moest zijn. Toen werden de kamer, waar het 'ijk lag en ook de overige vertrekken verzegeld. Te negen uur kwam de commissie van on derzoek van het gerecht en nu zijn de verhooren reeds in vollen gang. De rechter van instructie zelf droeg mij op ook u, geëerde heer Armbrecht, te verzoeken vóór hem te verschijnen." «Verwacht hij mij dadelijk Nog dezen voor middag 7" gej'Ik meen van ja. Er scheen hem veel aan Arnvk® 11 200 sPoedig mogelijk te spreken." c,ri bi drukte op de schel, meded^r C'au behoef ik u met om verdere al Ih.'i n^en te verzoeken, want ik zal daar gisteravond te Londen in opdracht van di Erigelsche League voor den Volkenbond heeft gegeven, hield Baldwin een rede, waarin bij er den nadruk op legde, dat hij en zijn collega's eenstemmig besloten waren, aan. de in den Vol kenbond belichaamde idealen in de buitenland sche politiek vast te houden. Hij meende er echter tegen te moeten waarschuwen, aan den niet-universeelen olkenbond, zooals die op het oogenblik bestaat, problemen ter oplossjng voor te leggen, van zoodanige grootte, dat zij slechts opgelost zouden kunnen worden door een Volkenbond, die op de moreele instemming en medewerking van alle groote mogendheden kan rekenen. Zinspelend op de voorgeschiedenis van liét protocol van Genéve, verklaarde Baldwin, dat hij en Chamberlain in die richting werkzaam zou den zijn, dat de Engelsche gedelegeerden te Genéve beloften zouden afleggen of verplichtin gen zouden aangaan, die niet alle door de Engel sche regeering gehonoreerd zouden kunnen worden, omdat iedere Engelsche regeer in g nood zakelijk rekening zal moeten houden met 'de inzichten der Dominions. Men zal er in de toe komst voor zorgen, dat de vragen, die in Genéve aan de orde zullen komen, reeds vóór de samen komst van.de Algemeene vergadering van den Volkenbond Lussehen de Engelsche regeeringen vertegenwoordigers der Dominions zoo grondig voorbereid zijn, dat de Engelsche vertegenwoor diger, die bij gewichtige zittingen steeds de minister van Buitenlandsche Zaken zal zijn, in staat zal zijn Ier vergadering het eenstemmige inzicht van de Engelsche regeering en de re geeringen der Dominions te verdedigen. Een zoodanige eenstemmigheid van inzichten is noodzakelijk, opdat de wereld niet zal gaan twijfelen aan de goede trouw van het Engelsche 'wereldrijk ENGELAND'S ZEEMACHT. De bekende parlementariër en marinedeskun- dige van de liberale partij, Kensworthy, breekt in de „Daily Chronicle" er een lans voor, dat Engeland zijn nieuwe vlootbasis in het verre oosten niet in Singapore, doch in Sydney zal bouwen. De haven van Singapore zou door een landingsleger, dat op eenigeri afstand van het schiereiland Maley aan land gezet zou kunnen worden, gemakkelijk aangevallen kunnen wor den, zoodart de voortdurende stationneering van een grooter garnizoen noodzakelijk zou zijn. Daarentegen zou de haven van Sydney door het reeds aanwezige Australische leger 'verdedigd kunnen worden, zonder dat daardoor bijzondere lasten op het garnizoen gelegd zouden behoeven te worden. Daarbij moet ook in aanmerking ge nomen worden, dal Australië waarschijnlijk be reid zou zijn, voor de uitbreiding van baai' grootste lmven voor een veel belangrijker be drag deel te nemen dan voor de uitbreiding van de haven van Singapore, dat veel verder van Australië verwijderd is. voor de meening, dat onder een door het Cen trum candidaat geste/don mildste!-president <n kabinet tol geheele ovorenrsti naming kan ko men mei een rechlsëhe iijksregeering. Natuur lijk zal ook het ministerie-Horion slechts ge- Vozen kunnen worden op de basis der huidige coalitie. HET BELGISCH-DUil SC HE VERDRAG. Het Comité Central I'üdustriel te Brussel nam gisteren 'n motie aan, waarin wordt vastgesteld, dat de jongste Duitsche voorstellen betreffende, de handelsovereenkomst, over bet. algemeen niei tegemoetkomend zijn en zelfs voor sommige industrieën totaal onaannemelijk.Derhalve wordt er-bij de regeering op aangedrongen, zich slechts voor een proeftijd%te verbinden. De „verdedigingsmaatregelen" tegen Spanje werden door het comité goedgekeurd. rrooclige vernemen.' PRUISEN. De Centrumfractie van den Pruisischen Land dag heeft hare besprekingen tot heden uitgesteld. Ter motiveering hiervan werd verklaard, dat in de gister gehouden fractie-zitting 12 leden ontbraken. De „Germania" van gisteravond bespreekt de geruchten volgens welke men voor het ambt van minister-president het oog heeft laten val len op Horion, die tot hel Centrum behooit. Het blad waarschuwt de rechtsche partijen, „Laat dadelijk inspannen," beval hij den binnengekomen Friedrich, en tot. Wendland zei bij nog ,,U kunt van de gelegenheid gebruik maken om naar Gollnow terug te keeren, als ge bij den koetsier op den bok wilt zitten. Wacht buiten maar tot het rij tuig klaar staat." Het was den ouden boekhouder wel aan te zien, dat hij nog een vraag of een verzoek op liet hart had, doch de strenge trekken van het onbeweeglijk gelaat benamen hem allen moed. Het groote nieuws dat hij had meegebracht was, nog vóór hij binnen in Armbrechts kamer met zijn uitvoerig verhaal ten einde gekomen was onder de bewoners van het slot reeds van mond tot mond gegaan. Ook Hertha had het vernomen en zonder aarzelen begaf zij zich nog eens naar de deur van Helerre's kamer. „Doe open", sprak zij dringend. „Ik heb je iets van. het hoogste gewicht mee te deelen. De dood zeil is voor je tussehenbeide gekomen je bent vrij". De volgende seconde reeds werd de sleutel omgedraaid en Helene, die geheel gekleed was, ofschoon haar uitzicht een ernstige ongesteld heid zou doen vermoeden, stond vóór haar nicht. „Wat zeg je, Hertha Ben ik vrij Mijn hemel, hoe moet ik dat verstaan De dochter van Armbrecht legde haar arm steunend en liefkoozend om de sierlijke gestalte LUXEMBURG. De Luxemburgsche Kamer is gister ontbon den. Er zullen nieuwe verkiezingen worden uitgeschreven, daar hel niet mogelijk is een ■nieuw ministerie sanren te stellen, dat op een meerderheid kan steunen. Het voornaamste punt. van den verkiezingsstrijd is de economische verhouding tussclien Luxemburg en België, daar de verworpen conventie met. België in zake de ijzerindustrie de aanleiding is geveest tot de crisis. ALBANIË. De Albaneesche Gonstitueerende Vergadering heefl. den minister-president Achmed Zogoe Bey tol president van de republiek Albanië eek n zen. IN MAROKKO. De tegenspoed der Spanjaarden in Marokko houdt aan. Woensdagavond werd gemeld, dat de koning van -vele zijden gelukwenschen ontving in verhand met het feest van Santo Ujefolrso. Daarbij was, zooals gemeld, ook een telegram van den bekenden Moorschen leider Raisoeli. die daarin opnieuw zijn trouw aan Spanje betuigde. Den zelfden avond kwamen evenwel be richten aan uil Marokko, waarin werd gemeld, dat tusschen den Rif-leider Abd-el-Krim en Raisoeli oorlog was uitgebroken en dat de laat ste zeer in het nauw werd gedreven. Gister werd uil Tonger gemeld, dat Raisoeli zich met al zijn bezittingen aan. Abd-el-Krim heeft moe ten overgeven, dat hij dezen als leider heeft erkend en zich met hem heeft, vereenigd tot het voeren van den heiligen oorlog tegen Spanje. De vesting van Raisoeli, die onoverwinnelijk werd genoemd, werd, naar nog nader wordt gemeld, door Abd.-el-Krinr omsingeld. Raisoeli was gedwongen zich over te geven. Zijn sterkte Tazroet geheeten, viel zoodoende iri handen van Abd-el-Krim met al haar rijkdommen aan geld en al het aanwezige oorlogsmateriaal, waar onder vele kanonnen, die de Spanjaarden, hij hun aftocht in het bezit, van Raisoeli hadden gelaten. DE MICUM-VERDRAGEN. In de begrootingscommissie uit den Duitschen Rijksdag heeft staatssecretaris Fischer gister medegedeeld, dat als schadevergoeding voor de lasten, voortvloeiende uit de Micumverdragen de volgende bedragen zijn uitbetaald Aan den mijnbouw in liet Roergebied rond 550 millioen aan de chemische industrie 50 en bracht haar bij de sofa terug. „Ben je sterk genoeg om iets buitengewoons te hooren, iets dat ik ternauwernood zou dur ven uitspreken, als je mij zelfs niet voor enkele dagen verklaard had, dat je dezen Kruiskamp nooit beminnen zoudt En tot mijn geruststel ling opdat ik ten slotte toch geen onvoorzich tigheid bega herhaal mij nu nog eens dat je bem niet liefhebt." De uitdrukking van Helene's gelaat had haar verschrikt. En werktuigelijk als uit den mond van een automaat klonk liet antwoord „Neen, ik bemin hem niet, maar toch ben ik besloten mijn plicht te doen." „Daarover behoef je geen zorg meer te hebben, lieve Helene. Kruiskamp zal geen plichtsvervul ling van u meer vorderen. Hij is uit de rij der levenden verdwenen." Helene bewoog zich nietin elk geval vernet geen trek van haar gelaat schrik ol ontzetting. „Wie zegt dat", vroeg zij op vermoerden Loon. „Men zal zich vergist hebben en misschien is het je bedoeling mij op de proef te stellen. „Arm kind Hoe slecht moet men je behan deld hebben, dat je zelfs mijn oprechtheid be twijfelen kunt. Neen, ik zeg je niets anders dan de waarheid. Kruiskamp werd dezen nacht op zijn terugkeer naar Gollnow bij den Mooi 10 door sluipmoordenaarshand doodgeschoten. Nu eerst scheen Helene het vreeselijke te begrijpen. Terwijl zij met beide handen naar haar hoofd greep, sprong zij verschrikt op. millioen aan de bruinkoolmijnen in het ge bied van Aken <-n aan de Rijnschcepvaaii rond 45 millioen. De vergoeding op grond van de afzonder lijke overeenkomst worden op rond 70 millioen begroot, welke voor het grootste gedeelte even wel nog niet zijn uitbetaald. CHILI. De Chile,ensche gezant te Rome heeft bericht ontvangen dat het Ghileensehe leger en de vloot overeengekomen zijn een junta te stichten, met burbers en militairen als leden. Allessandri zal wederom de macht in han den nemen. De bij de jongste gebeurtenissen gearresteer den zullen in vrijheid worden gesteld. De re geering za! représailles beletten. CHINA. Vijftienduizend, manschappen, behoorende tot het zegevierende leger van Loe Joeng-Sjiang zijn Sjanghai binnengerukt. Zij zijn heer en meester in de stad, welke volkomen rustig is. ALLER I.EI. Uit, Berlijn Volgens een bericht uil Genéve overweegt de Volkenbond een internationale conferentie ter imificcering vari het passen- stelsel. Uit Berlijn: De „Zeit", het orgaan van Stresemann verklaart, dat alle berichten over een voorstel van de Duitsche regeering tot het sluiten van een garantieverdrag met Engeland en Frankrijk, onjuist zijn. De. tot nu toe opge dane ervaringen aldus het blad zijn voor de Duitsche regeering geen aanmoediging om een dergelijken stap te ondernemen. De tijd is op het oogenblik voor een Duitsclr initiatief ongeschikt. I lit Münclren Naar verluidt, is. Ludendorf I' voornemens zichjiit het actieve politieke leven terug Ie trekken, om Hitier bij de reorganisatie van de partij niet in den weg te staan. Uit Berlijn. Naar uit Tokio wordt, gemeld, verklaren de leidende politici van het Japansche parlement zich voorstanders van een Russisch- Japansch-Ghineesch verbond, ter bescherming van de gemeenschappelijke belangen tegen de hegemonie van het Angelsaksische ras. Uit Cairo. De bladen geloovcn, dat de moor denaars van den Sirdar thans in handen van de politie zijn. Er wordt beweerd, dat een van hen, die bij de misdaad betrokken zijn, volledig heeft bekend Uit Berlijn. Bij de behandeling van de begrooting van Arbeid in de begrootingscommis sie van den Rijksdag, deelde de minister van Arbeid, Brauns, in zake de ratificatie van de conventie van Washington nopens den achtu- rendag onder meer mede, dat het huidige kabinet zich aansluit bij hetgeen door hetvorige ministe rie te dien opzichte is verklaard. Uit Boedapest. Het Hongaarsche „Tele graaf Agentschap" spreekt 't bericht over een aanslag op den rijksbestuurder Horthy tegen. In Engeland is door werkgevers en arbei ders een collectieve commissie van onderzoek benoemd voor het onderzoek naar de kwesties in den mijnbouw. Uit Berlijn. Volgens het „Journal" In dustrieel" zou Frankrijk voornemens zijn in Duitschland vierduizend goederenwagens op rekening der leveringen in natura te bestel- len. De staking aan de gouvernementsgebouwen te Londen duurt voort. De vakvereenigingen „Doodgeschoten? Verwond? En bij den Moorhof? O, dat niet barmhartige God, slechts dat niet!" Ik had het je voorzichtiger moeten mee deden," sprak Hertha op kalmeerenden toon, maar verbergen mocht ik het u niet opdat niet een volgend oogenblik een der dienstboden nog onhandiger daarmee aangekomen was. En als het u een troost zijn kan om het te vernemen uw verloofde heeft naar alle waarschijnlijkheid een snellen dood zonder pijn gevonden." Helene schudde driftig hel hoofd. In haar anders zoo zachte oogen brandde 'n waanzinnige angst. „Spreek niet van hem, Hertha, hij is nu een maal dood. Zeg mij liever wie het gedaan heeft „Wie het gedaan heeft", vroeg Hertha ver baasd. „Deze of gene landlooper vermoedelijk, die het op Kruiskamps beurs en zijn kostbaar heden voorzien had. Ik weet, het niet." „Bij den Moordhof zeg je, dat men hem gevonden heeft? En was hij beroofd O, ik ben er maar al te zeker van, dat hij niet beroofd is. Zij liep handenwringend de kleine kamer op en neer. Hoe groot ook Ilertha's deelneming was, haar verwondering over deze zonderlinge uit latingen drong voor het oogenblik de deelneming terug. Word/ vervolgd). NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT 37)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 1