dü.'d^pClklii^ rss- fl DAGBLAD W&OR SCHIEDAM OMSTREKEN* FEUILLETON). Voor Uw succes Het geheim van het moeras. WYBERT 48gle Jaargang. zaterdag 81 Januari 1325.44.163 BureauKOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden f 2.70, per week 20 cent, franco" per post/3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdogavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Zaterdag 31 Januari 1825. Advertentiën: 15 regete 1.75, elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag' toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeitf200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 100 bij verlies van een Zer^es van e^en anderen vlnger.Oe verzekering wordt gewaarborgd door de N.iioli.Algem.Verz. bank Schiedam Dit nummer bestaat uit twee bladen EERSTE BLAD. Buitenlandsfli Nieuws, LUTHER EN HERRIOT. Bij de receptie der buitenlandsche pers heeft dr. Luther gister o.m. gezegd Herriot verwijt ons, dat wij door het inlijven van vrijwilligers reserve troepen gevormd zou den hebben. Indien men in Duitschland op het oogenblik, dat onze binnenlandsche politieke verhoudingen in een buitengewone spanning verkeerden, werkelijk een paar duizend studen ten een paar weken heeft laten exerceeren, wat beteekent dit voor het buitenland, ten aanzien van het feit, dat er in geheel Duitschland geen moderne strijdmiddelen meer zijn, die alleen den doorslag geven bij de oorlogsvoering Geen ernstig militair zal aan dergelijke dingen eenige militaire beteekenis hechten. De Rijks- regeering is vastbesloten de tekortkomingen in zake de ontwapening, waar de geallieerden baar zullen op wijzen, te herstellen. Laat men ons met het oog hierop eindelijk het verslag der controlecommissie rriededeelen Wij zullen het bewijs leveren, dat er werkelijk,géén aanleiding is om aan deze afzonderlijke vraagstukken het karakter van internationale conflicten te geven. In verband met de politiekwestie bracht de Rijkskanselier het communistische gevaar ter sprake. ENGELAND. Uit Londen verneemt de ,,Msb." De politieke medewerker van de „Daily Herald" schrijft Donderdagavond werd er op gezinspeeld, dat er een belangrijke verhooging zou komen in de. marineberamingen en wel met ongeveer tien millioen pond. Tengevolge van deze vraag der marine naar meer geld is er een crisis in de regeering ont staan. Het blad verneemt, dat de schatkist zich krachtig verzet tegen het voorstel. PRUISEN. 1. Pe Pruisische Landdag heeft gister den socia- istischen afgevaardigde Braun met 221 stem men- tot minister-president herkozen. Op den Duitsch nationaal von Kriese waren 175 en op den communist Pieck 39 stemmen uitgebracht. De vei kiezing van Braun was eerst mogelijk, nadat het Centrum besloten had met de demo craten en socialisten gemeenschappelijk voor Braun te stemmen 6 stembriefjes waren ongeldig, daar zij in blanco waren uitgebracht. DE TWEEDE OPIUMCONFERENTIE. De sub-commissie der tweede opiumconfe- rentic heeft vandaag besloten, dat Duitschland vertegenwoordigd zal zijn in het lichaam, dat de leden der permanente centrale commissie van controle zal benoemen, welke commissie toezicht zal houden op de bepalingen voor de voorziening Jn de behoeften aan opium voor wetenschappelijk en geneeskundig gebruik. LUXEMBURG. De verkiezingen voor de nieuwe' Kamer zijn op 1 Maart vastgesteld. IN MAROKKO. Raisoeli verblijft nog steeds in zijn residentie 38) "Ik begrijp je niet, Helene. Dat alles komt toch pas op de tweede plaats. Voor de ontdek king \an den moordenaar mag de justitie zorgen. Ons gaat alleen de vermoorde aan en zijn lot." De verloofde van Kruiskamp luisterde blijk baar nauwelijks naar hetgeen haar nicht zei. Zij vervolgde haar rustelooze wandeling en begon zich toen plotseling, de ingeving van het oogenblik volgende, aan te kleeden om uit te gaan. „Wat ben je van plan," vroeg Hertlia. „Je bent veel te opgewonden en ontdaan om nu het huis te verlaten." „Ik moet naar hem toe," antwoordde Helene, hoewel zij meer bij zich zelf scheen te spreken dan tot Hertha. „Wat er gebeuren mag, ik moet naar hem toe „Naar wien Naar Kruiskamp Nu, als je sterk genoeg bent om den angst te overwinnen, dle mij in zulk een geval zou terughouden, en dunneer je niet bang bent voor de heeren van «e rechtbank, die juist nu op Gollnow hun taak ervullen, dan kun jc met papa meegaan, die 'juist gereed maakt om er heen te rijden." dat ^eeren van de rechtbank, zeg je? Is Zeker dat ik die daar zal vinden e man, die de tijding van het gebeurde T arrout, welke Dinsdag door Spaanscho vlieg tuigen is gebombardeerd. De Riff-kabylen leden hierdoor zware ver liezen. Er waren rneer dan 400 dooden en ge wonden. De Spaanscho vliegtuigen hebben daarna ook bommen geworpen in de dorpen der Boni Msoer en op Dzjebel Habid. Bij de Anjcra's zijn de voornaamste leiders 't niet met elkaar eens. Het is waarschijnlijk, dat zij binnenkort de vijandelijkheden tegen de Spanjaarden zuilen hervatten. LITAUEN EN DE VOLKENBOND. Volgens de Duilsche bladen is de Litausche regeering van plan een gezantschap in te stellen te Genéve ten einde de Litausche belangen beter bij den Volkenbond te kunnen bepleiten ALLERLEI. Naar uit Gonstantinopel wordt gemeld, is ie Angora en Messina een samenzwering ontdekt tegen het leven van Moestafa Kemal Pasja. Zeventien personen, meerendeels Armeniërs zijn gearresteerd. Uit Gonstantinopel. De oecumenische pa triarch zal zich te Saloniki vestigen en een pro test tegen zijn behandeling richten tot alle ker ken van de wereld. l it Berlijn. De Duilsche invoer heeft in 1924 een waarde van 9.316.841.000 mark be dragen, de uitvoer een waarde van 6.566.854.000 zoodat de handelsbalans met 2,7 milliard passief BinnenïaRfi. De R. K. Staatspartij en „St. Michael." Ier bondsvergadering deelde na zijn openings rede de voorzitter he,t volgende inede „Het Bondsbestuur heeft na kennisneming van het commüniqué-Aengenent besloten e„n commissie in te stellen om een dergelijke orga nisatie als in het communiqué bedoeld, "te bestudeeren en de resultaten daarvan in'een ontwerp-organisatie aan de Bondsvergadering met advies van het Bondsbestuur voor te leg gen. In deze commissie zullen worden gevraag als lid en voorzitter de heer mr. dr. D. A. P. N. Kooien en als leden de heeren Prof. Aenge- nent, G. P. Bon, Prof. Van der Grinten, mr. Leesberg, mr. dr. Van Ryckevorsel enProf. Veraart. Daartegenover neemt het Hoofdbestuur van het Verbond ,,St. Michael" op zich op de ver gadering van het Verbond, die op 14 Februari te Utrecht zal plaats hebben, het volgende voor te stellen Plaatselijke studie-clubs kunnen onbelem merd blijven bestaan en ook elders worden opgericht. In de rijkskieskringen en in de rijks- kiesknngengroepen kunnen kiescomité's be staan, gekozen door de plaatselijke clubs. Het erbond in den landelijken vorm wordt ont bonden en het Hoofdbestuur houdt op te be staan. liet Bondsbestuur aanvaardt deze oplossing zonder daarmede de wensckelijkheid van de oprichting van kiescomité's te erkennen en zon der op dit oogenblik het bestaan van studie clubs goed of af te keuren. Het Bondsbestuur stelt aan de Bondsver gadering voor te besluiten dat op de candida- tenlijsten der R. K. Staatspartij geen personen zullen worden geplaatst, die behalve lid der L. K. Staatspartij tevens lid zijn van een and err zooeven bier bracht, kwam in opdracht van de rechter van instructie om mijn vader te halen. Waarschijnlijk verwacht men van hein een ineedeeling van gewicht." „Nu, dan zal ik met hem mederijden. Mis schien kan ook ik een gewichtige mededeeling doen." „Jij, Helene? Wat zou je kunnen weten? Maar, dat is vaar. Hoe is het mogelijk dat ik nu pas op die gedachte kom Freising Hij haatte hem, hij heeft nog in dezen nacht twist met hem gehad en bij den Moorhof werd Kruis kamp doodgeschoten. O, er is geen twijfel, Freising heeft hei gedaan Met de levendigheid en niets ontziende open hartigheid die haar eigen waren, had Hertha haar vreeselijke argwaan zonder verder na te denken onder woorden gebracht. Er bestond echter geen twijfel, of zij had daarmede Helene's gedachten uitgesproken, want in plaats van in toornige verontwaardiging uit te barsten, zei de ongelukkige met bevende lippen „Ik geloof het niet, Hertha, ik wil het niet eelooven, omdat ik niet in staat ben het te begrijpen. Ik zou krankzinnig worden als het zoo was, want dan viel alle schuld op mij. Maar ik moet zeker heid hebben tot eiken prijs en daarom moet je aan oom vragen mij mee te nemen." Zij deed een paar schreden naar de deur. „Arm - arm kind," riep Hertha, haar met beide armen omvattende. „Het is te veel wat je je zeil' oplegtje zult bezwijken onder den last van alles wat je te wachten staat." i is een welluidende stem van groot belang. Ge bruikt daarom vóór het zingen en spreken de verfrisschende 456 12 zelfstandige, landelijke politieke organisatiee Na deze mededeeling van het bestuur werd. een kwartier gepauzeerd^ Nadat de vergadering een kwartier later was heropend, werd het b o n dsvo o r.s t e 1 i n- zake „S t. Michaël" zonder be sprekingen aangenomen. De Voorzitter dankte allen die er toe hebben medegewerkt dat dit resultaat kon worden be reikt, in het bijzonder Prof. Aengenent, die een hartelijke hulde der vergadering in ont vangst had te nemen. Hierop werd het oorspronkelijke agenda punt Goedkeuring van het besluit van het Bondsbestuur inzake 't Verbond „St. Michaël" van de agenda afgevoerd. Nederlandsehe en Engelsche scheepsbouwers. We lezen in Lloyd's dat een Engelsche rceder een inschrijving voor een nieuw schip ontvangen heeft van Nederlandsehe scheepsbouwers, dit niet minder dan 20 pet. lager was dan dc laagste Engelsche inschrijving. De Hanzebank. Het bestuur en hoofddirectie van de Hanze bank heeft aan alle crediteuren, wier tegoed een bedrag van /50 te boven gaat een circulaire gezonden, waarin zij in hun eigen belang worden aangespoord op de eerstdaags uit te schrijven vergadering eenstemmig te besluiten tot mede werking pan een minnelijke likwidalie onder toezicht eener door henzelf aan te wijzen com missie van crediteuren. Journalistieke grappen. De journalist jhr. J. Feith hield een lezing over journalistiek buiten de krant. De volgende ministerieele grap willen wij even memoreeren. j j:i 1% Bij zijn terugkeer uit. Indië besloot Jan Feith. eenige specialiteiten op koloniaal gebied tc interviewen. Eerst sprak hij met-Sarüt, destijds Franseh minister van koloniën en oud-gouver- v.f^OSSEM' 85 15 Al haar wilskracht te hulp roepende, richt te Helene zich op. „Wat komt dat er op aan Slechts niet deze onzekerheid, deze vreeselijke twijfel. Dat is erger dan de dood 1" De onbeschrijfelijke angst gaf haar zulk feen vastheid van wil, dat Hertha geen verdere poging deed om haar in de uitvoering van haar plan te hinderen. „Goed, laat het dan zoo zijn 1 Je zult mij echter veroorloven dat ik je vergezel. En iiï zal zelf met mijn vader spreken, opdat je ten minste van dien kant alle opwinding bespaard blijft. Hoe zij het gedaan kreeg om Armbrecht ondanks zijn aanvankelijke zeer besliste weige ring tot voldoening aan haar verlangen te be wegen, was haar geheim. Iii elk geval waren de beide dames de eersten, die in het rijtuig stapten en met donker gelaat volgde haar de slotheer. De paarden zetten zich reeds in beweging, toen Hertha den ouden Wendland bemerkte, die met den hoed in de hand op eenigen afstand was blijven staan. „Ik geloof, dat deze heer nog een wensch heeft, papa," sprak zij. „Willen wij hein mee nemen „Laat dien man naast u op den bok zitten, beval Armbrecht den koetsier, en Wendland, die dit hoorde, kwam naderbij. „Ik dank u, mijnheer Armbrecht. Het is zeer vriendelijk van u dat u mij niet vergeet. Vergeef mij echter nog een misschien onbe- neur van Cochin China. Het resultaat was, dat hij een artikel schreef en dat naar zijn blad in Indië zond. Het artikel was nog niet in Indië, of Sarot trad af. Daarna interviewde hij den heer Franck, Belgisch minister van koloniën en weer had liet artikel de Indische Post nog niet bereiklof Franck trad af. Doch zijn pech was nog niet ten einde. Eenige maanden ge leden trok hij naar Engeland om den sociaal- demcicratischen minister Alb. Thomas over het kolonisatie-vraagstuk te interviewen. Deze verwees hem naar Lord Oliver, oud-gouverneur van Britsch-Jdnië, ën weer bracht de post eenige dagen later een artikel naar ons Insulinde. En wat Feith niet verwacht had, gebeurde het Labour-ministerie viel en zijn zegsman trad af. Eenigen lijd later wandelde de heer Feith met baron van Heemstra, gouverneur van Suriname, over het Plein in Den Haag. Hij vertelde den heer van Heemstra zijn wederwaardigheden met de drie ministers en deze vond het al heel kras. Het leek wel, zeide hij, of Jan Feit een „booze hand" had of zoo iets. Hij behoefde de heeren maar te interviewen, of zij traden kort daarna af. „Maar a propos", zei baron van Heemstra, „zeg Feith, we loopen hier toch op liet Plein, zou je minister de Graaf niet even gaan inter viewen. Vaartverbetering in het Westland. Ged. Staten van Zuid-Holland hebben de volgende heeren uitgenoodigd, zitting te hemen in de commissie voor vaaiiverbetering in het Westland mr. C. P. Zaayer, dijkgraaf van het hoogheemraadschap Delfland, in Den Haag, voorzitter; W. C. J. J. baron van Voorst tot Voorst, Den Haag mr. H. W. Hovy, Loosduinen M. v. d. Hout en D. van Vliet, Naaldwijk, allen leden van Provinciale StatenG. W. Ivamp- schoër, burgemeester van Monster T. Barenbse, Poeldijk, voorzitter van den Bond Vereen. Westland C. van Spronsen, Loosduinen, voor zitter van .de Goöp. Loosduinsche Groenten- veilingV. Ph. Valstar: wethouder van Naald wijk ir. F. C. J. v. d. Steen van Ommeren, Den Haag, adjunct-directeur van gemeentewerken, en ir. W. f. de Koek van Leeuwen, Den Haag, ingenieur bij den provincialen waterstaat van Zuid-Holland. Mr. T. H. Carp, referendaris ter provinciale griffie, in Den Haag, is als secretaris der commis sie aangewezen. Christelijk-Democratisehe Federatie. Tusschen de Christen-Democratische Partij (voorzitter A. P. Staalman), de Christelijke Volkspartij en den Christelijk-Democratischen Bond is gisteren een overeenkomst tot samen werking in bovengenoemde Federatie geteekend. Catholica non leguntur. Weer een treffend staaltje. Een bekend paedagoog als prof. R. Casimir schrijft in de „Telegraaf" over Dante en noemt daarbij alleen de Hollandsche D'ante-vertaling van Boeken. Attent gemaakt dat er nog meer Danle-verta- lingen zijn, zegt prof. Casimir, dat hij er nog rneer weet en dan noemt hij Bensburg, ten Kate,Kok, Verwey, liacke van Mijnden. Als wij ons niet vergissen werd de verlaling van Hacke nooit officieel uitgegeven. Maar opmerkelijk is, dat de Katholieke DantTe-verlalers, die toch wel in de eerste plaats genoemd mochten worden, omdat zij den groolen scheiden vraag Bedriegen zich mijn oude oogen niet, is deze jonge dame werkelijk Helene Horenberg „Natuurlijk I Ik weet echter inderdaad met, in "hoeverre dit u belang kan inboezemen, en wij hebbën geen tijd ons met voorstellen op te houden. Wil je dus je plaats maar innemen?" Verschrikt klom de oude op zijn hooge zit plaats, waarop Friedrich alleen placht te tronen. Armbrecht echter antwoordde op Hertha's verwonderde vraag naar hem heel kortaf en ontevreden „Hij was vroeger op mijn kantoor werkzaam, tot ik hem om zijn onbruikbaarheid ontslaan moest. Naar het schijnt is hij sedert dien tijd geheel kindsch geworden." IX. Het salon op de eerste verdieping van hel heerenhuis van Gollnow was wegens zijn ruimte door den rechter van instructie tot verhoor kamer gekozen. Daarheen werd Armbrecht dadelijk na zijn aankomst door een politiebe ambte gebracht, terwijl de jongedames beleefd verzocht werden tot nadere beschikking in een zijvertrek plaats te nemen. *Dc rechter Holleben, die na de aangifte van den moord dadelijk met het onderzoek was belast, was een bejaard heer van innemende manieren, wiens zacht, vroolijk karakter ook bij den diepen ernst der omstandigheden van het oogenblik op zeer weldadige wijze uitkwam, Wordt verooi yd). NIEUWE SCHIEDAMSCHE COÜRANi is. TABLETTEN Groote doozen 65 Cts. iniiiitiiimimniiinnmniimnnniiiinimnmimnniiiiiniminniiiiiinii:iiini):iiinmnnmniiini

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 1