DAGBLMD VOOR SCHIEDAM EN 0M&miEt€EM> FEUILLETON, 48ste Jaargang. Maandag 2 Februari 1925. 14104 Bureau: KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85, Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.— per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertentien: I5 regel, 1.75, elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maai berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeit jTlÖÖ^bij verlies van een hand, voet of oog f200 bij doodf 100 bij verlies van een duilP'60 b*Jverïics vap ecn wqsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd door de N.HoIl.Algem.Verz, bank Schiedam van de Pruisische crisis geen stap verder gekomen Zijn verkiezing was niet meer dan een demon- Bnitenlandseh lenm FRANKRIJK EN HET VATICAAN. In een officieus artikel is de „Osservatore Romano", nu toch tegen de rede, door lier riot den 23en Januari in de Fransche Kamer ge houden, opgekomen, na aanvankelijk gezwegen te hebben. Het blad weerlegt de voornaamste beschul digingen van Herriot en schrijft, dat deze be schuldigingen oude verwijten zijn, die aan het boek van Maurice Pcrnot ,,Le Saint Siége, PEglise cat.holique et Ia politique mondiale" ont leend zijn. Deze schrijver resumeert in het eerste hoofd stuk van zijn boek heigeen in twee anonirne artikèlen in de „Revue de Paris" had geslaan, welke onder den titel ,,De politiek van Bene- dictus XV" den 15en October en den len No vember 1918 waren verschenen De heer Herriot, aldus het officieuse pause lijke orgaan, weet waarschijnlijk niet, dat deze artikelen van de „Revue de Paris" en bijgevolg liet eerste hoofdstuk van het boek van Pernol, op afdoende wijze weerlegd zijn in een werkje van pater Le Floeh superior van het Fransche seminarie te Romê. Dit werkje droeg tot titel „De politiek van Benedictus XV" en was dooi de pauselijke staatssecretaris goedgekeurd, wel ke de noodige documenten had verschaft. Daar Herriot in zijn rede oude beschuldigin gen herhaald heeft, zal men, zegt het pause lijk blad, het niet afkeuren, dat de „Osserva- tore Romano" nog eens de onweerlegbare maar misschien ongeweten rechtzettingen herhaalt. De heer Hei riot heeft, nog andere dingen tegen den H. Stoel gezegd, maar in dit artikel moeten wij ons er toe bepalen, de voornaam ste beschuldigingen te releveeren, tegen de po litiek van den H. Stoel, tijdens den wereldoor log geformuleerd. De Romeinsche correspondent van de „Croix" die bovenstaand uittreksel van het artikel der „Osservatore" aan zijn blad seint, zegt dat het pauselijk orgaan op denzellden waardigen toon voortgaat met de onhoudbaarheid van elk der beschuldigingen aan te toonen. stratie van het centrum, om te toonen, dat het zich zijn houding niet door de rechterzijde laat dicteeten. Braun staat nog voor dezelfde moei lijkheden, die ook zijn aftreden tot gevolg heb ben gehad. Hij heeft Zaterdag zijn besprekingen hervat om een regeeringsmeerdc. r- lieid te krijgen. Hij heeft zicli daarbij eerst tot de Wirtschaftspartei gewend waaraan hij heeft verzocht zijn eventueel kabinet te willen steu nen. Volgens de „Lokal Anzeiger" heeft deze partij opnieuw geweigerd, deel te nemen aan een kabinet, waarin de socialisten een over- heerschende positie innemen. Daarna heeft Braun zich gewend tot de volkspartij, waar hij uiteraard eveneens weinig kans heeft. Zooals te verwachten was, dringt de rechterzijde 'op Landdagontbinding en nieuwe verkiezingen aan. I)E FRANSCH-DIJITSCIIE BESPREKINGEN. In de Zaterdag gehouden kabinetszitting heeft staatssecretaris Trendelenburg verslag uitgebracht over den stand der Parijsche econo mische onderhandelingen. Men besloot de onder handelingen voort te zeiten met het doel, bij een definitieve regeling voor goederen, waarbij de Duitsche uitvoer belangen de facto heelt, meestbegunsliging te verkrijgen, x LUDENDORFF EN HITLER. Het „Berliner Tageblatt" meldt, dat Luden- dorff met Hitier een overeenkomst heeft getrof fen, dat de door hemzelf en de afgevaardigden Von Graefe en Strasser gevormde partijleiding der nationaai-socialisten zal aftreden, zoodra Hitier weer de leiding op zich zal nemen. Luden- dorff behoudt zich evenwel het recht voor op andere wijze actief aan de politiek deel te ne men. DE ECONOMISCHE VOLKENBONDSCOMMISSIE. De economische commissie van den Volken bond vergaderde Zaterdag. Er werd kennis genomen van de tot dusver plaats gehad hebben de onderteekeningen en ratificeeringen van het internationale verdrag voor de. vereenvoudiging van de douaneformaliteiten en van het protocol over de schcidsgerechtsciausulc in handels- contracten. Het internationaal verdrag is door 37 staten geteekend en door 6 geratificeerd, het protocol door 25 geteekend en door 6 geratifi ceerd, waaronder Duitschland. CANADA EN HET PROTOCOL. De Gaiia.doeschc Volkenbondsvcrecniging heeft met algemeene stemmen een resolutie aangenomen, waarin bij hot parlement wordt aangedrongen op ratificatie van het protocol van Genève,.ouder zoodanig voorbehoud echter als h-t parlement noodig zal achten om de natio nale belangen te beschermen. GRIEKENLAND EN TURKIJE. Hen gespannen toestand. Het Grekschc m-irstere heeft g-steren naar Angora een scherpe protest-nota gezonden, waar-n de u-lwijzmg van den Grekschcn patr- arch u-t Constant-nopel een flagrante schending van het verdrag van Lausanne en een vijand-we daad wordt genoemd. Het aanblijven van den Grekschen zaakgelastigde te Angora zal, naar m regeermgskrmgen verlu-'dt, afbangen van l-.ct antwoord, dat Angora zal geven. De Greksche regeermg zal het Internationaal Gerechtshof in Den Haag, alsmede den Volkenbond uitnoodi- gen, zich bezig Le houden met de uitwijzing van den Griekschen patriarch, en verzoeken, daarbij spoed te betrachten, daar het gevaar voor het afbreken der diplomatieke betrekkingen tus.- schen Griekenland en Turkije aanwezig is. De Grieksche ministerraad heeft besloten, de lichting van '23 voorloopig niet naar huis te zenden. Jn regeeringskringen wordt er op ge wezen, dat het voor Griekenland onmogelijk is, te dulden, dat Turkije de gesloten verdragen als stukjes papier verscheurt. Alle bladen oefenen heftige critiek uit op de houding van Turkije. ALBANIË. De Albaneesehe Constituante heeft Tirana definitief tot hoofdstad van het land verklaard. De reeds gemelde benoeming tot president der republiek van Achmed Zogoe geldt voor den tijd van zeven iaar. ALLERLEI. Uit Londen. Uit Constantinopel komt het bericht dat de Turken na de uitzetting van den patriarch, de' gebouwen in beslag, hebben ge nomen, toebehoorende aan afwezige Grieken. Zij deden dit Lijwijze van „repressailles." Hier verluidt, dat. Engeland, Frankrijk en Italië bij dc regeermg te Angora hebben geprote steerd. Uit München. De politie alhier is een or ganisatie op het spoor gekomen, die in verbin ding met een organisatie te Berlijn staat enlret doel heeft in Duitschland een gewelddadigen omkeer te verwekken. De politie heeft tot nu toe reeds 34 communisten gearresteerd. Uit Berlijn. De Russin Dickson uil Genève die zes weken geleden te Parijs een aanslag op Krassin wilde plegen, is volgens de bladen te Berlijn gearresteerd. Hier was zij voornemens een aanslag op Einstein te plegen. Zij had hem verscheiden dreigbrieven geschreven. Na haar arrestatie, welke gister door de po litie werd verricht, is zij in een krankzinnigen gesticht opgesloten. Uit Washington. De republikeinsche lei ders uit het Huis van Afgevaardigden zijn over eengekomen, alle aanhangers van La Follette uit te sluiten van dc conferentie, die op 27 Febru ari zal worden gehouden, ter benoeming van den candidaat voor bet voorzitterschap van het Huis. In de metaalindustrie van het Saargebied is een gedeeltelijke staking uitgebroken, waar aan ongeveer 3000 personen deelnemen. Binnenland. DE REDE VAN DR. LUTHER. De Fransche bladen zijn van oordeel, dat Luther's verklaringen blijk geven van vrij groote gematigdheid en van zekere handigheid. PRUISEN. Met de verkiezing van den socialist Braun tot minister-president van Pruisen, is de oplossing Het geheim van het moeras. Hij had met zijn griffier voor een tafel plaats genomen en begroette den binnentredend en eigenaar van het riddergoed, met statige be leefdheid. „Ik mag zeker veronderstellen, mijnheer Arrnbrecht, dat het treurige feit, dat de reden van uwe en mijne tegenwoordigheid hier is, u reeds bekend is. De eigenaar van Gollnow, de heer Kruis- kamp, is in dezen nacht op den straatweg van Schönheide naar Gollnow dood gevon den en alle teekenen wijzen er op, dat hij het slachtoffer van een misdaad geworden is. U waart, naar ik verneem, met den overledene bevriend of stond althans in nauwe handels relaties met hem. Misschien is u daardoor in de gelegenheid om een of andere vingerwijzing te geven, die ons op het spoor van den moordenaar kJn brengen. „Is het u bekend dat Kruiskamp een vij and had, die tot zulk een misdaad in staat te achten zou zijn »Ik kan de zware verantwoording, die uit bevestigend antwoord op déze vraag CHINA. De conferentie van leidende Chineesche per sonen, welke door de regeermg is belegd en algemeen de „reorganisatie-conferentie" wordt genoemd, is gisteren te Peking geopend. Soeu Vat-sen's volgelingen nemen er niet aan deel. De voormalige onderkoning van Mandsjoerije- is tot voorzitter gekozen. Ook president Twan Tsji-jöei en de leden der regeering zijn tegen woordig. zou volgen, niet op mij nemen, mijnheer de rechter. Kruiskamp mag rnenigen tegenstan der gehad hebben en misschien is mij ook de een ol ander onder hen bekend, maar het is nnj echter onmogelijk een naam te noemen, omdat dit alleen in betrekking tot een nood lottige beschuldiging kan geschieden." „Deze achterhoudendheid kan op zeer eer volle gronden berusten, maar in het belang van de .waarheid en van de gerechtigheid, die straf voor de gepleegde misdaad teischt, moest u het als uw plicht achten die op te -geven. Daarover evenwel later 1 Laten wij ons bij de feiten bepalen. Uw vriend Kruiskamp bracht den laatslen nacht bij u door, nietwaar?" „Hij was een van mijn gasten op een door mij gegeven feest." "Hebt u bij die gelegenheid iets aan hem bemerkt, dat het vermoeden van zelfmoord zou kunnen wettigen?" Arrnbrecht ontkende dit met groote beslist heid. „Zulk een vermoeden is geheel uitgesloten, mijnheer de rechter. Kruiskamp leefde in uit stékende financieele omstandigheden, verheug de zich in een goede gezondheid en de onver mij delcke kennisgeving werd met; duidelijkcn tegenzin er bij gevoegd bad zich pas'gisteren met mijn nicht Ilelene Horenberg verloofd." De réchter kon zijn verbazing niet geheel verbergen. „Heeft hij zich verloofd Ondanks,» Uit <lc ILK. Staatspartij. De Bondsvergadering. In de Zaterdag onder voorzitterschap van Baron van Wijnbergen voortgezette vergadering van den R.K. Bond van Rijkskieskringen te I Irecht kwamen allereerst de a.s. verkiezings aangelegenheden ter sprake, waarbij mgr. No- lens die met. luid applaus begroet werd, in het kort het concept-program van actie toelichtte. Tevens kwam in behandeling de volgende mo tie De R.K. Kiesvereeniging „Recht voor Allen" te Nijmegen op 9 Januaii 1925 bijeen ter bespre king van het ontwerp-program van actie 1925 der R.K. Staatspartij. is van oordeel, dal onze Staatspartij behoort te worden bijeengehouden door beginselen en zoodanige gevolgtrekkingen daaruit als onder ernstige Katholieken redelijk niet -afwijsbaar zijn, Dat, de partij niet verdeeld mag worden door een program, hetwelk op andere punten bepaalde meeningen oplegt of uitsluit, dat jiet ontworpen program van actie in de daarop vermelde punten 3, 5 en 6 (in zake de financiën, de militaire vraagstukken en de ar beidswetgeving) deze vrijheid niet eerbiedigt en beperkt moet worden tot die punten, welke noodzakelijke toepassingen zijn der beginselen op den tggenwoordigen tijd. Prof. van der Heyden lichtte de motie toe, zijn vergevorderden leeftijd Zou daarin soms een aanduiding te vinden zijn van de richting, waarin onze nasporingen moeten gedaan wor den Had hij misschien een mededinger Arrnbrecht haalde de schouders op en zweeg. De rechter zette een ernstiger gelaat dan voor heen,. schoof zijn bril over zijn voorhoofd onji- hoog en zei op dringenden toon „lk maak u nogmaals er op opmerkzaam, dat u niet alleen v olgens uw geweten, maar ook volgens de letter der wet verplicht zijt alles te zeggen dat tot opheldering van deze zaak dienen kan. Elke andere overweging moet daarvoor wijken. „Welnu, mijnheer de rechter, mij is niets van een mededinger bekend.'Op een enkel vermoe den alleen, waarvoor mij elke feitelijke grond ontbreekt, zal ik nooit een naam noemen. „Dan zullen wij genoodzaakt zijn de dame zelf te hoor'ènIs zij uwe liuisgenoote „Ja en zij is met mij medegekomen." „Des te beter. Slechts enkele vragen nog, wier beantwoording bij u minder bedenking zullen vinden, naar ik hoop. In welke staaL bevond zich Kruiskamp, toen hij u verliet? Ik bedoel of u soms sporen van beschonken heid of zoo iets aan hein hebt opgemerkt l „Volstrekt niet. Hij was misschien wat op gewonden,. maar volstrekt niet beschonken. Toen hij bij het afscheid eenige moeite had te paard tp-stijgen, was dit minder.een gevolg van mgr. Nolens zette uiteen, dat z.i. het concept beginselprogram reeds aan de verlangens van Nijmegen tegemoet komt. Hiertegen voerde eerstgenoemde spreker weer aan, dat Nijmegen uit de programbeginselen concrete gevolgtrek kingen wenschte te maken. Prof. Veraart sloot zich vervolgens bij de beide alinea's van de Nijmeegsche motie aan. Nog eenig nader debat volgde Prof. van der Heijden vroeg stemming en de motie werd met 49 tegen 16 stemmen verworpen. Voortgegaan werd vervolgens met de behan deling van het program van actie voor 1925. Punt 1 werd aldus vastgesteld conform het voorstel van het bondsbestuur: 1. Handhaving en doorvoering der Christe lijke beginselen in de huwelijkswetgeving. In overeenstemming met eenige moties van Den Helder kwam punt 2 als volgt te luiden 2. Handhaving, zoo mogelijk doorvoe ring van de gelijkstelling van openbaar en bij zonder onderwijs zoo spoedig mogelijk invoering van het 7e leerjaar mede in verband met de Arbeidswet. Op voorstel van Haarlem werd met 47 tegen 19 stemmen cle volgende alinea ingelascht Geleidelijke afschaffing van indirecte belas tingen op eerste levensbehoeften. Ten opzichte van een amendement van Haar lem, dat de invoering vroeg van een Bezoldi gingsbesluit, dat wederom een menschwaardig bestaan zal toekennen aan het overheidsperso neel, zeide de voorzitter dat hij er niet van wenschte beschuldigd te worden te hebben mede gewerkt aan het verschaffen van een onmensch- waardig bestaan van het overheidspersoneel. Zou de motie aangenomen worden, dan kon spr. zich niet meer als Kamerlid beschikbaar stellen. Het amendement werd ingetrokken. Daaren tegen nam het bestuur een motie-Leiden over, waarin gevraagd wordt Herziening van het Bezoldigingsbesluit, voor zoover daarin onbillijkheden of onjuistheden voorkomen. Eveneens werden de volgende amendemen ten van Utrecht en Rotterdam overgenomen en goedgekeurd Vermindering van successiebelasting bij ver erving in de rechte lijn en in de eerste graden van bloedverwantschap. Invoering eener verteringsbelasting op mid delen van gemak en weelde. Het door het bondsbestuur voorgestelde pro grammapunt 3 werd aangenomen Voortgezet herstel en behoud van het finan cieel evenwichtverlaging allereerst van die belastingen, welke het zwaarst op de on- en min vermogenden drukken of de noodzakelijke ka pitaal vorming het meest tegenhouden, meer vrijstelling of aftrek voor groote gezinnen. Hierbij werd onc^rstaande motie-Amsterdam aangenomen De Bond, van oordeel, dat indien de tegenwoordige kosten van le vensonderhoud niet dalen, een verbetering van don toestand van 's lands financiën, welke o.a. zal kunnen blijken uit de totaalopbrcngst der rijksmiddelen over het dienstjaar 1924, mede behoort ten goede te kCmen aan de salarissen der rijksambtenaren en onderwijzers in 1925, vgaat over tot de orde van den dag Bij de punten 4 en 5 4e. Krachtige medewerking met de plannen van den Volkenbond, die mot de voorstellen van- Benedictus XV volkomen overeenstemmen few oplossing van internationale geschillen doe," den genoten wijn dan vel van een twist, dien hij onmiddellijk tc voren had gehad." „Een twist Met wien Met een liSer uit de buurt, die overigerts niet tot. mijn gasten behoorde." „Kunt u hem niet nauwkeuriger aanduiden, mij niet zijn naam noemen „Het Was de heer Gerhard Freising, de eige naar van den Moorhof." „Van don Moorhof? In welks onmiddellijke nabij heid de misdaad volvoerd werd. Was was het met dien twist Is u daarvan getuige ge weest „Neen, men heeft mij dat alleen verteld en ik herinner mij de bijzonderheoen niet, wijl het geval mij weinig interesseerde. Mijn nicht Helene zal u daarover nauwkeuriger bericht kunnen geven, want zij was, naar ik hoorde, de onschuldige aanleiding tot den twist." De rechter wenkte een- in de kamer aanwezige beambte bij zich en fluisterde hem iets toe, wat Arrnbrecht ondanks zijn scherp luisteren niet erstaau kon. Toen de beambte het vertrek haastig verlaten had, wendde Holleben zich weer, Lot den getuige. „Om welke uur ongeveer verliet Kruiskamp uw huis „Ik kan het niet op de minuut af zeggen, maar ik denk dat het 's nachts twee uur geweest is." „Was hij alleen (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT W!"'™™™"""1*1 -= - I ;L'

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 1