DMGBLMB W&OÜ SGH/E&MMM EM OMSTTEKEN. FEUILLETON. Het geheim van het moeras. lila liet roeken W/BERT 48stc Jaargang. Woensdag 4 Februari 1925. 14166 Bureau: KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertentiën: 1—5 regels f 1.7b, elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-On ge vallen ver zekering 1 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand» voet of oog f 200 bij doodf 100 bij verlies van een verlies van een wgsvinger; 115 bij verlies van eiken anderen vinger, De verzekering wordt arewaarbortfd door de M.Holl. AI«em.Verz. bank Schiedam Bij of kiachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officieels af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. Ingekomen is een verzoek van de N.V. ZAKKEN- EN JUTE-INDUSTRIE te Rotterdam om vergunning tot oprichting van een inrichting tot het sorteeren, kloppen en repa- reeren van zakken in de panden Tuinlaan 76 en 78, kadaster Sectic L. Nos. 1647, 1648, 1649, 386 en 387, met 5 electromotoren van resp. 10, 10 6, 1 en 1 P.K.', drijvende 2 lieren, 1 zakkenpers en 2 zakkcnkloprnacliines. Dit verzoek is met de bijlagen op de Secre tarie der gemeente ter visie gelegd. Op Woensdag, 18 Februari a.s. des v.m. 11 uur zal ten Raadhuize gelegenheid worden gegeven om bezwaren tegen het toestaan van dit verzoek in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten. Gedurende DRIE dagen vóór het tijdstip hierboven genoemd, kan op de secretarie der gemeente,van de schrifturen die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis worden genomen. Volgens de bestaande jurisprudentie zijn niet tot beroep op een beslissing ingevolgde de Hin derwet gerechtigd zij,die nietovereenkomstig art. 7 dier wet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hun bezwaren mondeling toe te lichten. Schiedam, 4 Februari 1925. Buiienlasudscii Meawsu DE OPIUMCONFERENTIE. Gistermorgen is de vergadering der commissie van 16 van de opiumconferentie te Genève geopend met een rede van Porter, den ver tegenwoordiger der Vereenigde Staten, welke meer verzoenend van toon was. Niet langer bewerende, dat de staten trachten, zich aan hunne verplichtingen ingevolge de Haagsche conventie te onttrekken, drong hij er op aan, dat een definitieve datum voor het stopzetten van het opiumsnuiven in het Verre. Oosten zou aanvaard worden. Hij trachtte echter niet, de argumenten te betwisten te berde gebracht door de Britsche, Fransche en andere delegaties. AMERIKA EN HET INT. IIOF. De republikeinsche Senaatscommissie heeft een 9-tal kwesties op de agenda geplaatst ter behandeling voor de verdaging van den Senaat op 4 Maart a.s.Het handels-verdrag meL Duitsch- land is alsmo. 1 op de agenda geplaatst. Het voorstel in zake de toetreding ae Vereenigde Staten tot het Int. Hof is nog niet op deze agenda geplaatst, maar er bestaat tooh goede kans voor. DE CRISIS IN PRUISEN. In nieuwe besprekingen met minister-priesdent Braun weigerde de Duitsche Volkspartij van den Pruisischen Landdag definitief, weder tot de groote coalitie toe te treden. Ook we'gerde zij te onderhandelen over eventueele voor- Waarden, waarop de partij een m'n;sterie der coalitie van Weimar zou kunnen dulden. Het seniorenconvent van den Pruisischen landdag besloot voor te stellen de verkiezing van den president uit te stellen tot. 10 Februari. 41) „L'w oom Armbrecht" zoo ging hij voort, vertelde van een twist, die in dezen nacht tusschen uw verloofde en een zekeren Gerhard Freising was voorgekomen. Is u daarbij tegen woordig geweest, juffrouw, en wilt u mij iets naders daarover meedeelen Dat was de gevreesde vraag, waarvoor Helerte gesidderd had en waarop zij toch volgens haar eigen gedachtengang het- eerst voorbereid was geweest. En zij was besloten de volle waarheid te zeggen, zelfs wanneer zij daarmede tegen zich zelf dc zwaarste, aanklacht moest uitbrengen. ,,De heer Freising is een vriend uit mijn jeugd", sprak zij zacht,, „en ik heb hem na een lange scheiding pas kort geleden door een toe val weergezien. Toen ik nu in dezen nacht half tegen mijn wil door den heer Kruiskamp werd meegenomen om met andere gasten van mijn oom in de nabijheid van den brand te komen, zag ik dat Gerhard met gevaar voor zijn leven een mensch uit het brandende huis redde en toen hij daarop ons dicht voorbijging kon ik liet ver langen niet weerstaan hem een woord van dank toe te spreken, ofschoon ik had moeten inzien dat dit onder de veranderde omstandig heden niet gepast was. Ik was echter zoo opge- FRANKRIJK EN IIET VATICAAN. De Fransche Kamer lieeft gistervoörniiddag de bespreking voortgezet van het voorstel om een crediet toe te staan van fr. 58.000, voor de handhaving van een bijzondere missie te Rome bestaande uit een zaakgelastigde en eehig per soneel, voor Elzas-Lotharingen. Blum zette het standpunt der socialist en'uiteen De zitting werd tot den namiddag verdaagd. Volgens een Havas-telegram is de zitting der Kamer onderbroken door een heftig incident tusschen den socialist Weill en de afgevaardigden van rechts, die de Marseillaise begonnen te zingen, waarop de communisten antwoordden met de Internafc'onale. De voorzMter schorste de vergadering. Tenslotte heelt de Kamer met. 317 tegen 246 stemmen de cred etén goedgekeurd voor de handhaving van een spec'ale zenu'ng bij het balicaan voor de belangen van Elzas-Lothar n- gen. ENGELAND EN FRANKRIJK. De' Engelsehe regeering heeft gister in een bijzondere zitting van het Kabinet het memo randum in zake de schuldenkwestie behandeld, dat aan de Fransche regeering zal worden toe gezonden. In het memorandum wordt vast gesteld dat Engeland van Duitschland, Frankrijk en Italië te zamen evenveel ontvangen moet als Engeland jaarlijks aan Amerika te betalen heeft. Voorts worden in het memorandum de ga ranties genoemd, die Frankrijk en Italië aan Engeland zullen moeten geven, voor liet geval de Duitsche betalingen beneden de raming zou den blijven en Engelands aandeel in die( be talingen niet toereikend zou zijn om zijne be talingen aan Amerika te dekken. 1 en slotte worden in het memorandum de voorwaarden uiteengezet, die Engeland in een terugbetalingsplan zou willen opnemen om te gemoet te komen aan de bijzondere moeilijk heden waarin Frankrijk zou geraken, indien Duitschland niet aan zijn verplichtingen zou voldoen. GRIEKENLAND EN TURKIJE. De Turksche ambassadeur te Parijs heeft gister een bespreking gehad met den heer Laroche den directeur van de politieke afdeeling van het Fransche ministerie van buitenlands#© zaken. Hij verzocht Laroche aan lTerriot te willen rnededeelen, dat Turkije weigert de kwestie van de uitwijzing van den Patriarch voor te-leggen aan het Hof van Internationale Justitiê te den Haag. Officieel wordt medegedeeld, dat Frankrijk en Engeland trachten een vredelievende op lossing van het conflict tusschen Turkije en Griekenland te bewerkstelligen. IN MAROKKO. Uit Tanger verluidtDe eenmaal machtige Raisoeli heeft zich eei» gevankelijk© overbren ging moeten laten welgevallen. Zooals gemeld had hij zijn overwinnaar Ahd-el-Krim verzocht, omdat hij wegens ziekte niet naar Sjesjoean kon gaan, hem te Tazroet te komen opzoeken Ier bespreking van dfe voorwaarden van zijn capitulatie. Abd-el-Krim zond echter aan zijn bevelhebbers te Tazroet een bevel, om Raisoeli naar Sjesjoean te brengen. Onmiddellijk nadat dit bevel aan Raisoeli was medegedeeld, werd hij, omdat zoowel rijden als loopen hem ón mogelijk was, in een draagkoets op muilezels wonden dat ik in het geheel niet aan mijn ver loofde en zijn bijzijn dacht. Ik ging Gerhard na en toen ik tot mijn schrik zag dat bij'gewond was, wilde ik hem bewegen mee te gaan naar het huis van mijn oom. Waarschijnlijk heb ik in .mijn angst mijn woorden daarbij slecht gekozen, want Gër mijnheer Freising, die van mijn verloving niets afwist; hechtte daaraan een verkeerde beteekenis en zoo was het alleen mijn schuld, toen eenige oogenblikken later mijn verloofde met hem heftige verwijten over zijn vertrouwelijkheid jegens mij meende te mogen overstelpen. Mijnheer Freising verzette zich tegen deze inmenging, die hij volgens mijn handelwijze voor onbehoorlijk moest houden, en zoo kwam het om mijnentwille tot een heftig Looneel, dat echter dadelijk een eind nam toen ik Gerhard omtrent zijn dwaling ingelicht had. Hij verontschuldigde zich en ging zonder verder nog iets te zegden heen. Ik echter, mijnheer, heb de behoefte gevoeld om u dit alles naar waarheid mee te deelen, opdat u het niet verkeerd en overdreven van anderen zoudt vernemen, die op het geroep van den heer Kruiskamp kwamen toegeloopen en die den heer Freising wellicht veel meer schuldig zouden verklaren, omdat zij de aanleiding niet kennen. Als hij zich voor een oogenblik ver gat, dan droeg noch een oude haat tegen inijn verloofde, noch de ijverzucht daaraan schuld. Hij begreep alleen de driftige inmenging vervoerd, vergezeld van vier zijner mannelijke slaven. Zijn familie bleef te Tazroet. Vermoe delijk zal hij naar liet Rifgebied gaan en aldaar onder bewaking worden gehouden. Abd-el-Krim gaat, het thans blijkbaar den Spanjaarden weer lastig maken. Afdeelingen van zijn Rif-leger, vergezeld van zeer veel Jabala-Moorcn, dalen de bergen af naar den kant van Hadi, nabij de vlakte ten Dosten van Arzeila. De bedoeling hiervan heet te zijn de Spaansche troepen aan te vallen in hel achter land van Arzeila en Larache, alwaar de linies van de Spaansche' troepen nog niet gereed zijn. De Mnoren zullen trachten de verbinding tus schen Tetöean en Larache te verbreken door bezetting van de hoogten ten Zuiden enZuid- O os ten van de grens van dc Tangerzone. Ander krijgsvolk \an de Riffi en de Jabala's zal worden geconcentreerd nabij Telocan. Abd- el-Krim leidt zijn operaties blijkbaar in de richting van de Atlantische kust, waarschijnlijk in de eerste plaats op Arzeila. CHINA. De plaatselijke Chineesche militaire leiders zijn tot overeenstemming gekomen omtrent een plan voor de demilitariseering van Sjanghai. Het plan houdt tevens do benoeming in van een burgerlijk gouverneur van Sjanghai en Woesoeng De Kamer van Koophandel te Peking zal het arsenaal in gebruik nemen. Binnen enkele dagen zullen alle troepen uit Sjanghai verwijderd worden. ALLERLEI. Uit Berlijn. De Ghileensche president Alles- sandri zal Donderdag uit Italië naar Chili terug- keerèn. Maahdag is hij door den koning en door Mussolini, Dinsdag door den Paus in audiëntie ontvangen. Uit Berlijn. Volgens de Neue Freie Presse zal de leider van het uitvoerbureau, Lauten, tot Sovjet-gezant te Weenen benoemd worden. Uit Berlijn. De Duitseh-nationaIe fractie van den Rijksdag heeft in plaats van den afge vaardigde Schicle graaf Westarp tot voorzitter gekozen. - Wolff deelt naar aanleiding van bovenstaand bericht mee, dat men in politieke kringen van meening is, dat uit deze verkiezing besloten kan worden, dat ook dc zoogen. oud-concervatieven de buitenlandsche politiek van het Rijkskabinet steunen. Uit Keulen. Naar vernemen wordt, zal de Duitsche rijkskanselier Dr.,Luther Maandag a.s. te Keulen vertoeven cn dan waarschijnlijk den politieke reden houden. —- Uit Moskou. Volgens de ,,Ekonom Zjizn" is de koopkracht van en Russischen boer, ver geleken bij vroeger, gemiddeld 40 a 50 afge nomen. De regeering van Transcausasië heeft bekend, gemaakt, dat alle mensjewiki van Georg- gië, Armenië en Azerbeidsjan, die zich willen verplichten trouwe burgers van den Sovjet staat te worden, naar hun haardsteden kunnen tcrugkeeren. Uit Londen. De directies der Britsche spoor wegen hebben gister afwijzend beschikt op de nieuwe looneischen van den nationalen bond van spoorwegpersoneel en de verceniging van spoorwegbureaupersoneel. Zij deden tegenvoor stellen, welke een belangrijke loonsverlaging meebrengen. De algemeene secretaris van den nationa- yan mijn verloofde niet en kon die ook niet begrijpen. De heer Kruiskamp leek hem be schonken cn als een opdriixgerigen beschonk ene heeft hij hem ook behandeld. Zijn kalm heen gaan, zoodra de verklaring gevolgd was, is toch zeker het beste bewijs daarvoor. En niet waar, mijnheer, het is toch onmogelijk, dat men om dezen toevalligen twist een zoo ontzettende verdenking tegen Gerhard -Freising opvatten kan, het is onmogelijk dat men hem voor den moordenaar van mijn verloofde houdt." Met bovenmenschelijke inspanning had Helene zich tot deze heldere uiteenzetting van de nach telijke gebeurtenis gedwongen in liaar laatste woorden echter was de kwellende, ontzetten de angst, waardoor ze verteerd werd, tot des te heviger uitbarsting gekomen. Met gespannen aandacht had de rechter haar aangehoord. De uitdrukking van mede lijden op zijn goedhartig gelaat kwam nog dui delijker te voorschijn, want de ervaren menschen- kenner las in dit. gemartelde hart als in een open boek. >,Het past mij niet u op deze vraag reeds nu een bepaald antwoord te geven, beste juf- irouw", zoide hij, „maar als uw vertrouwen gerechtvaardigd is, zal het den heer Gerhard Freising zonder twijfel gemakkelijk vallen zich van een mogelijke tegen hem opgekomen ver denking te zuiveren. En u kunt daartoe wellicht no g meer bijdragen, als u op Lwee of drie verdere vragen even zoo openhartig antwoordt als op len bond, Cramp, verklaart, overtuigd te zijn, dat een en ander de ernstigste gevolgen zal heb ben. De Grieksche gezant, Politis, heeft later aan Herriot verklaard dat Griekenland het con flict met Turkije in verband met de uitwijzing van den Patriarch aan dc zitting van den Raad van den Volkenbond, welke 10 Maart a.s. bijeen komt, zal voorleggen. Uit Berlijn. Naar uit Kowno wordt gemeld, heeft zich onder Petroulis een nieuw kabinet in Litauen gevormd, waarin Zerneckis de porte feuille van Buitenlandsche zaken op zich heeft genomen. BiaEenisnd, R. K. Centrale van Overheidspersoneel. De besprekingen van do R. K_ Vereeniging van Directeuren, Directrices, Leeraren en Leera- ressen bij her Nijverheidsonderwijs „St. Ber- nardus" met de „Centrale" zijn zoover gevor derd, dat een definitieve vertegenwoordiging tot stand is gekomen en binnenkort een hoofd bestuurslid in dit College zal zitting nemen. Ongetwijfeld is deze aansluiting van groot belang daar ook nu zoowel de ihoreele als stoffe lijke belangen van dit personeel nog meer recht streeks in georganiseerd overleg met de regeering ter tafel gebracht kunnen worden. Installatie Tabakscontmissie. Gisteren is in het departement van financiën de staatscommissie geïnstalleerd, die in opdracht heeft een onderzoek in te stellen naar dc wijze waarop een belasting ware te heffen, drukkende op de ruwe tabak, bestemd tot vervaardiging van tabaksfabrikaten met dien verstande, dat dë daarvan te verwachten jaarlijksche opbrengst piet kleiner dient te zijn dan de bate welke de geldende heffing aan de schatkist oplevert. Nieuwe wetsontwerpen op medisch gebied. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wets voorstel dat strekt tot instelling van colleges van tucht, die ten aanzien van de geneeskundigen een taak zullen vervullen als de raden van toezicht en discipline voor de advocaten. Tevens heeft de Kamer een wetsontwerp be reikt, dat een preventief toezicht beoogt in te stellen-op die geneesmiddelen, die met openlijke aanprijzing in het verkeer worden gebracht. De oudste dochter van den minster-president. De receptie, welke in h'et hotel „Witte-Brug" te den Haag wordt gehouden ter gelegenheid van het huwelijk tusschen jonkvrouw Maria J. A. Ruys de Beérenbrouck, oudste dochter van den minister-president, en jhr. mr. G. M. O. van Nispen tot Sevenaer, advocaat en. procureur te 's-Hertogenbosch, is vastgesteld op Zaterdag namiddag 14 Februari a.s. verdwijnt de onaange name smaak in den mond direct door ge bruik van de verfris- schende TABLETTEN 481 12 de eerste. Heeft er tusschen u cn dien vriend uwer jeugd ooit een betrekking bestaan, die hem recht gaf op het verkrijgen uwer hand te hopen „Nooit." Ik weet niet of u niij volkomen begnjpt. IJ zou zich natuurlijk niet met Kruiskampver- loofd hebben, als u zich te voren reeds naar een andere kant gebonden gevoeld had. Een jongedame is echter wel m slaat, ook zonder bijzondere verklaring uit de houding \an een vriend te besluiten, of zijn wenschen soms over de grenzen eener gewone vriendschap heen gaan. „Heeft u in de betrekking tot den heer I ei sing ook zoo iets waargenomen?" „Toen wij van elkaar scheidden, was ik een kind en hij zelf was nauwelijks den jongelings leeftijd ingetreden. Toen hebben' wij ons vóór dezen laatsten nacht slechts één enkele maal teruggezien en juist zijn koele terughouding was het, die mij bij dit weerzien het meest hinderde. Geen macht ter wereld zou anders in staat geweest zijn haar deze bekentenis af te persen. Voor het vurig verlangen echter n vrceselijk ge vaar van 't hoofd van der geliefde af te wenden, zweeg zelfs haai; verlegen schuwheid. Ernstig en onderzoekend rustte bet oog van den echter op haar plotseling met een diepen blos bedekt gelaat. (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT BBWJULLULin—L!ilL-U-1. ïïiii!i!nTiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii7miiiii]iiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii\jiiiiiiiiiitHHiiiUiiiiuiiiiilRUiHiiini Cts. iiiiiniHiiuiiiuiuiimiiiniiniiuiiiinm

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 1