Stads- en Gewestelijk Nieuws. Als U HOEST boos60 öatf.&jftpötb.en droflstep Gemengd Nieuws, Ouder broeders. Naar tbans door het Volk wordt gemeld, heeft Sneevliet een aanklacht wegens beleediging in gediend tegen Lansink Jr., in verband met de uitlatingen van den laatste over een tekort van ƒ1350 bij de transportstaking in 1920, toen Snee vliet het stakingsgeld beheerde. De L-trein uit den dienst. Thans is vastgesteld, dat de luxe-trein Hoek van HollandBerlijn via Oldenzaal wegens het geringe aantal passagiers, dat van dezen trein gebruik maakt, met ingang van 1 April. a.s. zal worden omgezet in een D-trein le en 2e klasse, met één salonrijtuig. Anti-papisme en de coalitie. Gisteravond werd in „Unitas" te 's-Graven- hage de jaarvergadering gehouden van de Anti- Revolutionaire Kiesvereeniging. Dh. Duymaer van Twist hield een inleiding over De houding der Anti-Rev. partij ten op zichte van de Staatkundig Gereformeerde Partij en de Herv. Geref. Staatspartij. Spr. wees er op, dat beide partijen anti-pa- pistisch zijn en gekant tegen de coalitie. Zij hebben dezelfde programpunten maar Ds. Kersten kan ze alleen erwezenlijken met steun van andere rechtsche partijen. Als het gaat om de beveiliging der grondslagen van huwelijk en gezin kunnen we de hulp der Roomsch Katho lieken niet missen. Het grootste bezwaar is, dat de H. G. S. al- leent zegt, wat zij niet wil. Wie geen coalitie wil baant den weg voor samenwerking tusschen S.ü. A.P. en R.Ké Een millioen voor dc Olympische Spelen. Het weekblad ,,De Olympiade" bevat in zijn nummer van deze week het volgende bericht „Naar wij vernemen, zal spoedig bij de Staten- Generaal worden ingediend een wetsontwerp, waarbij de regeering een bedrag van maximaal één. millioen gulden aanvraagt, voor subsidie aan de Olympische spelen te Amsterdam in 1928. De toekenning van de subsidie zal over een termijn van 4 jaren worden verdeeld van 1925 tot en mét 1928 wordt elk jaar een post van 250,UÜO uitgetrokken. Het wetsontwerp is onderteekend en zal dus verdedigd worden door minister De Visser. Het spreekt echter vanzelf, dat de geheele regeering, in de eerste plaats de minister van financiën, zich "ermede heeft vereenigd. Wij hebben reden om aan te nemen, dat bij de Prov.nciale Staten van Noord-Holland en bij dengemeenteraad van Amsterdam eveneens subsidie-voorstellen zullen worden ingediend." Faillissementen. "Volgens „Handelsbelangen" zijn gedurende de afgeloopen maand Januari 249 crediteuren- lijsten aan de gezamenlijke Griffie's gedepo neerd, met een totaal passief van 9.405.658. Reglement Kiesvereeniging. (Slot). Geldmiddelen. Art. 15. De geldmiddelen der vereeniging bestaan uit a. Contribution. b. Giften. c; Andere inkomsten. De contributie voor het lidmaatschap be draagt 50 c. De contributie is bij vooruitbetaling te vol doen uiterlijk in de maand Maart tegen kwitantie van den Penningmeester. Veigaderingen. Art. 16. Het vereenigingsjaar loopt van den •eersten Januari tot en met den 31sten December van ieder jaar. Jaarlijks in de maand Januari worden door het bestuur de leden tot de jaarvergadering op geroepen, waarin wordt voldaan, aan hetbepaalde in de ait. 6, 11, 13 en 21 van dit reglement. Art. 17. Vergaderingen worden verder bijeen geroepen a. minstens 14 dagen voor de candidaat- stelling van Gemeente-, Provincie-of Kamerver kiezing b. op schriftelijk, met redenen omkleed ver zoek van minstens 10 leden c. zoo dikwijls het bestuur dit noodig acht. D oproeping tot vergaderen geschiedt min stens i dagen voor de vergadering. De vergaderingen worden geopend en gesloten met den Ghristclijken groet. Niet-leden worden öp de vergadeiingen niet toegelaten dan met goedvinding van het bestuur. Art. 18. Het bestuur zoigtvoor mededeeling aan de plaatselijke pers van het verhandelde in de ledenvergaderingen voor zoover zulks wen- schelijks voorkomt. Art. 19. Zonder vei lof van het Bestuur mo gen geen mededeelingen uit de vergaderingen aan de pers worden verschaft. Art. 20. Voorstellen staande de vergadering gedaan moeten door minstens twee leden worden ondersteund om direct in behandeling te kunnen kom n. Het bestuur heeft echter het recht, een dergelijk voorstel aan te houden tot de volgende vergadering. Afgevaardigden AR 21. Op vergaderingen van bonden, ver- eenigingen en dergelijken waarbij deze vereeni ging officieel is aangesloten geschiedt de ver tegenwoordiging door minstens twee leden. Deze afgevaardigden worden met twee of meer plaats vervangers in de jaarvergadering voor een jaar gekozen. Art. 22. De afgevaardigden brengen van het vei handelde mondeling of schriftelijk verslag uit op de eerst volgende ledenvergadering. In dien op bedoelde vergadering besluiten worden genomen of mededeelingen worden gedaan welke een algëmeene vergadering voor een bepaald tijdstip noodig of wenschelijk maken, zullen zij hiervan zoo spoedig mogelijk den eersten secre taris in kennis stellen. Art. 23. De afgevaardigden genieten voor het bijwonen van vergaderingen een billijke ver goeding voor reisverblijf- en verletkosten, mits deze vergoeding niet uit anderen hoofde wordt genoten. Art. 24. Indien een afgevaardigde verhin derd is geeft hij hiervan kennis aan zijn plaats vervanger. Zijn en afgevaardigde en plaatsver vanger verhinderd, dan geeft de laatste plaats vervanger hiervan tijdig kennis aan het Bestuur. Dit wijst dan een of meer afgevaardigden aan. Stemming. Art. 25. Stemmingen over personen geschie den met gesloten briefjes andere stemmingen mondeling, tenzij het Bestuur of 5 leden schrif telijke stemming wenschen. Afgevaardigden en hestuurs eden worden gekozen bij volstrekte meerderheid. Zijn er meer candidaten dan er plaatsen te vervullen zijn, dan wordt beschouwd hij of zij gekozen te zijn, die de meeste stemmen op zich vereenigd heeft. Bij gelijk aantal stemmen beslist het lot. Art. 26. Ingeval bij eene stemming geen der candidaten de volstrekte meerderheid van stem men mochten verkrijgen, dan zal er een tweede vrije stemming worden gehouden. Wanneer bij deze geen volstrekte meerderheid wordt verkre gen, heeft een herstemming plaats tusschen die candidaten welke het grootste aantal stemmen op zich vereenigd hebben en wel tusschen twee maal zooveel personen als er vacaturen zijn. Bij gelijk aantal stemmen beslist het lot. Blanco stemmen en stemmen van onwaarde worden als riiet uitgebracht beschouwd. Wanneer bij stem ming over zaken de stemmen staken, wordt het voorstel geacht te zijn verworpen. Art. 37. Bij de stemming voor leden van den Gemeenteraad worden de leden gesplitst in drie afdeelingen, overeenkomstig de drie Kies-distric- ten der stad. Het Bestuur roept de kiesgerechtig den van ieder district afzonderlijk bijeen, laat hen beslissen over de samenstelling ecner volle dige candidaten-lijst en draag zorgt, dat de lijs ten der Districten worden ingeleverd en ver bonden. Ieder Diestrict heeft recht een volledige candidaten-lijst samen te stellen. Slotbepalingen. Art. 28. Wijziging van dit reglement kan slechts geschieden op voorstel van het Bestuur of van minstens tien leden, op een vergadering, waartoe de leden met opgaaf van het voorstel tot wijziging minstens veertien dagen vooraf zijn opgeroepen en dan m. t 2/3 der stemmen van de ter vergadering aanwezige leden. Art. 29. In geallen waarin dit reglement niet voorziet, beslist het Bestuur, en geeft van zijn beslissing aan de eerstvolgende ledenvergadering kennis. Aldus vastgesteld in de ledenvergadering van 12 Februari 1920. bonbons Hanzebank. Het comité Van crediteuren der Hanzebank verzocht ons opname van 't volgende, waaraan wij gaarne voldoen Gisteravond hielden de crediteuren,deposanten en spaarders van de Hanzebank, bijkantoor Schiedam, een druk bezochte vergadering, hiertoe door het comité van crediteuren bijeengeroepen. De goede geest die daar heerschte bewees dat alle aanwezigen het. belang en den ernst van deze vergadering inzagen na een korte doch zeer duidelijke uiteenzetting van de voordeelen van buiten-gerechtelijke liquidatie boven faillisse ment, werd staande de vergadering met algemoe- ne stemmen besloten, de volle medewerking te verleenen tot buiten-gerechtelijke liquidatie de heeren K. G. Brugger, C. Janse en A. W. J. de Leede, werden als afgevaardigden gekozen en door ieder der aanwezigen werd een volmacht ge- teekend waarbij zij verklaarden vóór buiten gerechtelijke liquidatie te zijn en waarbij zij bovengenoemde heeren machtigden om hunne belangen op de te houden crediteuren-vergade ringen te behartigen. Het is vooriedereen van groot belang dat een faillissement voorkomen wordt en daarom noo- digen wij allen uit, die niet op de vergadering zijn geweest en die dus ook niet de volmacht gc- teekend hebben, hun handteekening alsnog te komen plaatsen deze week is hiertoe nog ge legenheid op het kantoor der Bank van 912 en bij de heeren K. G. Brugger, Dam 20 en Hrs Rebers, Oranjestraat 1. Laat deze aansporing voldoende zijn en laten wij op deze manier trach ten te redden, wat te redden is. Een nieuwe zaak. In pand Lange Haven No. 8, waar voorheen de kantoorboekhandel van Korvinus was gevestigd, heeft t-hans de „Eerste Schiedainsche Schrijfma chine-handel" van den heer H. Braams een zaak geopend, welke er om haar frisch aspect en ook om haar welbekende degelijke artikelen wel mag wezen. Naast haar reeds bijzonder goed ingevoerde Woodstockschrijhnachine, waarvan diverse ban ken tientallen in gebruik hebben, is de firma bovendien nog ruim voorzien in allerhande prachtige, technisch-vernuftige kantooi machines nieuwe, zoowel als gebruikte. Verder is de firma ook zeer bekend op 't ge bied van onderhoud en repareeren van kantoor machines (waarvoor speciale monteurs beschik baar zijn)van leveren van carbonpapier, linten, stempels enz. Haar prijzen zijn sterk concurreerend, haar voorlichting aesthetisch en haar bediening cou lant. Men zie ook de betreffende annonce in dit blad. 482 5 De spiritus-dicfstallen. De Rotterdam6che rechtbank veroordeelde A. J. v. G., 35 jaar, losse werkman, F. V. d. S., 29 jaar, recidivist, glasblazer, T.P., 33 jaar, me taalslijper, E. M. S„ 39 jaar, glasblazer, J. de K. 43 j. betonwerker, allen van hier, thans gedeti neerd in het huis van bewaring te Rotterdam, Wegens diefstal van spiritus alhier te ramen en in vereeniging gepleegd, ieder tot 9 maanden gevangenisstraf rnet aftrek van den tijd in voor loopige hechtenis doorgebracht. C. d J., 28 jaar timmerman alhier, thans gedeti- neer, wegens heling van den gestolen spiritus, tot 8 maanden gevangenisstraf met aftrek van den tijd in voorloopige hechtenis doorgebracht. B. de B., 37 jaar, koopman te Rotterdam thans gedetineerd, wegens heling van den gestolen spiritus tot 8 maanden gevangenisstraf met af trek van den tijd in voorloopige hechtenis door gebracht. C. v.d. K., 22 j., groentenkoopman, alhier, wegens heling van den gestolen spiritus tot 3 weken gevangenisstraf. T.H.O.R. De Schiedamsche vereeniging voor lichamelijke opvoeding „T.H.O.R." geeft a.s. Zaterdagavond in de zaal van den R.K. Volksbond een uitvoering waarvan 't program zeer varieerend is samen gesteld en dus wel interessant belooft teworden. Doodelijk ongeval. Bij het Roode Hek heeft gistermiddag om 4.20 een treurig ongeval plaats gehad. Om dien tijd sprong de 8-jarige E. de Keizer, wonende aan de Langen Achterweg, op de treeplank van het voorbalcon van een bijwagen, der in volle vaart zijnde electrische tram, struikelde en viel zoo ongelukkig, dat èn voorwiel én achterwiel van den hij wagen over hem heen gingen; het jongetje was op slag dood. Het bedienend perso neel van den wagen, dat den schok voelde, liet de tram onmiddellijk steppen en waarschuwde de politie, die spoedig ter plaatse was. Onder tact volle leiding van inspecteur de Vries, werd het vreeselijk verminkte lijkje, nadat hel door de voorzichtig ingelichte moeder herkend was, in den politie-brancard neergelegd en is toen later met. toestemming van de familie naar de alge- meene begraafplaats gebracht. Het ongeval dat een groote stagnatie in het verkeer gaf, bracht ook een enorm aantal nieuwsgierigen op de plaats des onheils, die, ondanks het vermaan van de politie, niet wilde vertrekken voordat zij het griezelige gezien hadden een van deze op sensatie belusten is nog flauw gevallen. B ij Ji n d e G e e r v 1 i e t s c h e s t r a a t 25 brak gisteravond een schoorsteenbrandje uit dat zich aanvankelijk nogal ernstig liet aanzien zoodat de brandweer nog uitgerukt is. Hulp heeft zij echter niet behoeven te verleenen, daar, door het kranig optreden van politie en eenige burgers, het gevaar inmiddels bezworen was. In den afgeloopen nacht isbij iri de Heenvlietschestraat. en bij de G. in de Strijenschcstraat, het waschgoed, dat achter hun woningen hing te drogen, gestolen. D o o r B. e n W. i s aan mej. G. W. Montfoort met ingang van 15 Maart a.s. eervol ontslag verle'end als klerk 2e klasse ter gemeente Secretarie afd. Alg. Zaken. UIT ROTTERDAM. De staking aan de Droogdok-Maatschappij. Het bestuur van deii modernen bond had, naar Voorw. meldt, voorgesteld, het conflict aan de Droogdok Maatschappij op de volgende wijze tot een einde te brengen tusschen het hoofd bestuur van den modernen bond en het bestuur van dén Metaalbond zullen de tarieven van het klinkwerk besproken worden, en tevens zal over alle overige grieven onderhandeld worden. Deze besprekingen zullen aanvangen zoodra het werk hervat is. De Metaalbond en de directie van de Droog dok-Maatschappij hadden genoegen genomen met een dergelijke oplossing. Gistermiddag is onder leiding van het bestuur van den Algem. Nederl. Metaalbewerkersbond een zeer druk bezochte stakersvergadering ge houden, waarin besloten is dit voorstel te aan vaarden en hedenochtend het werk te hervatten. Arbeidsvoorwaarden bij de R.E.T.M. Tusschen de directie der R.E.T.M. en de personeelsorganisaties is met 1 Februari de nieuwe regeling van kracht geworden, dat de 10 pCt. loonsverlaging gehandhaafd blijft, doch dat, ingeval de gemeente voor haar personeel de 8 pCt. pensioenkorting zou toepassen, de loonen van het personeel met een gelijk bedrag als waarmede zij dan verlaagd dienen te worden zullen worden verhoogd. Het personeel is dus voor een jaar zeker van het tegenwoordig loon. UIT VLAARDINGEN. De Burgemeester. Nadat eergisteravond de burgemeester van Vlaardingen, de heer P. Pruis, te Rotterdam was geweest, begaf hij zich naar het station Delftschepoort, om per trein naar zijn woon plaats te vertrekken. Op het Stationplein zakte hij plotseling ineen en bleef bewusteloos liggen. In zorgvollen toestand werd hij door den geneeskundigen dienst naar het Coolsingel- ziekenhuis vervoerd, waar de heer Pruis werd opgenomen. Hedenmorgen vernamen wij, dat een vrij gunstige wending in zijn toestand was ingetreden en dat hij het thans vrij goed maakt Pak huisbrand. Gistermorgen is brand ontstaan in een der oude pakhuizen aan de Bic- kersgracht te Amsterdam.Het pand, waarin het vuur woedde, is een van de vier naast elkander gelegen pakhuizen, de andere heeft _de brand weer echter van de vlammen weten te vrijwaren. De brand is ontstaan op de eerste verdieping van het ongeveer 30 meter diepe perceel, waar de expediteur P. J. Schutte groote voorraden closetpapierrollen opgeslagen had. Op de tweede verdieping is gevestigd de zeilmakerij van dé firma J. van Tyma. Werklieden van deze firma meenden reeds eenigen tijd tevoren een brand lucht waar te nemen, maar toen zij overigens niets verdachts ontdekten, schonken zij er ver der geen aandacht aan, totdat door de naden der vloer dikke rook drong. Toen is de brandweer gewaarshuwd deze kwam met vrij talrijk mate riaal. Bij het openen \an de luiken drongen geweldb^ zware rookwolken naar buiten, die in korten tijd het heele Bickerseiland in blauwen nevel zetten. Ook sloegen even de vlammen uit De brandweer taste het vuur aan met drie stralen aan de voorzijde en zes stralen aan dé achterzijde van het pakhuis. De vuurhaard bleek zich te bevinden op het middelste gedeelte van de eerste verdieping. Het was een zeer hardnekki ge brand, welke de brandweer eerst tegen 1 uur onder de knie had. Nagenoeg over de geheele diepte is de opslag plaats van de tweede verdieping hier en daar doorgebrand, maar schade van beteekenis heeft de zeilmakerij op twee hoog niet gehad. De vermoedelijk oorzaak is het wegwerpen van een brandende sigaret door een jongen. Verzekering dekt de schade. Zeldzaam. Gister heeft de parochie te Medemblik een zeldzaam feest gevierd. Het echt paar Moeskops-Poppe was 50-jaar getrouwd. En bij die gelegenheid werd door dtn oudsten zoon de plechtige H. Mis opgedragen met assistentie van een jongeren zoon. De zeven overige zoons en twee schoonzoons vormden het zangkoor. Pastoor v.d. Laar herinnerde in zijn predicatie aan dit eigenaardige samentreffen. Door nalatigheid. Een zekere madame Yvonne Bouchard, die te Parijs ziekenverpleeg ster was en te Juvilly een villa huurde, welke zij als kinderbewaarplaats inrichtte, is in staat van beschuldiging gesteld wegens de volgende feiten Sinds October had madame Bouchard, of schoon zij nog geen vergunning voor het openen der bedoelde inrichting had, kinderen in haar villa opgenomen, tegen betaling van 150 frs. per maand. Van een vijftiental kindertjes, welke in de villa werden opgenomen, stierven er in korten tijd vijf, terwijl de anderen in erbarme- lijken toestand verkeerden. Verscheidene personen dienden een aanklacht tegen madame Bouchard in. Een justitieel on derzoek werd ingesteld, waarbij bleek, dat de kinderen in de villa tengevolge van ontbering waren gestorven. Groote brand. Bij een grooten brand te Rangoon gingen gisternacht 100 woningen in de vlammen op, waardoor 500 menschen dak loos werden. Het Ba rmat-sc handaal. In de Bannatcommissie te Berlijn heeft gister de soc. dem. afgevaardigde Heilmann verklaard, dat hij Julius Barmat in 1919 heeft, leeren kennen, toen hij, Heilmann Berlijnsch correspondent werd van het Hollandsche soc. dem. blad voor welke oprichting Barmat 380.000 gulden had verstrekt Journalistieken invloed op dit blad oefende Bar mat niet uit. Toen Barmat in Maart 1919 voor zaken naar Berlijn kwam, maakte hij persoon lijk kennis met hem. Barmat was door Troelstra als een „oprecht" vriend der arbeidersbeweging en door den vroegeren advocaat van Barmat als een persoon op wien niets aan te merken viel, geïntroduceerd. Heilmann heeft in de zes jaren, dat hij met Barmat heeft verkeerd, denzelfden indruk gekregen. De betrekkingen van Barmat met Hermann Müller en Wels zijn tot stand ge komen in April 1919. Barmat stelde toen drie kamers ter beschikking van het bureau der socia listische internationale in Amsterdam. Wat de bewering betreft, dat Barmat aldus geld voor dolksteken zou hebben gegeven, wijst getuige er op, dat deze lokalen eerst verscheidene weken na den wapenstilstand zijn betrokken. Na den oorlog heeft het pasbureau te Amsterdam drie maal een visum aan Barmat verleend. Een per manent visum is hem geweigerd omdat het slecht door het dep. van buitenl. zaken kon verleend worden. Een Methusalem. In een dorp van den Peloponeus is de laatste overlevende van den Griekschen onafhankelijksoorlog vai). 1821 overleden. De man was 128 jaar oud. Een chronologische dwaling moet niet mogelijk zijn, daar deze Methusalem Cardas onder de bevelen van generaal Colocotronis heeft gediend en zijn naam in de registers van dien tijd staat in geschreven. Cardas behield al zijn vermogens tot op het laatste oogenblik. Zes dagen vpor zijn dood maakte hij nog een flinke wandeling. Het cudje was een levende kroniek. Gaarne vertelde hij anecdoten uit de gebeurtenissen van Grieken land van een eeuw terug. Van gouverneur tot zuurkool handelaar. In de laatste jaren van den oorlog behoorde tot de machtigsten in Oostenrijk de generaal-majoor Vorner, de militaire gouver neur van Weenen. Het gansche garnizoen, som^

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 2