Als U Boodschappen doet I PIANO - ORGEL of AOTOPIANO l> fa st. Aloysius-Patronaat. jygj i Donderdagavond j.l. is op het St. Aloysius- Patronaat achter het R. K. Weeshuis een nieuw lokaal in gebruik genomen, hetgeen op officieel- feestelijke wijze geschiedde. De D 'recteur, de zeereerw. heer C. Wiemers, zette in een kern achtige speech de motieven uiteen, die hiertoe hebben geleid het slojd-jeugdwerk n.l., dat sedert korten tijd ook op liet Aloysius-patro- naat. wordt beoefend, heeft van meet ai' aan zulk een succesvollen omvang genomen, dat reeds nu een aparte locaPte't daarvoor dienstig moest worden gemaakt. Het nieuwe lokaal is nu ingericht als conversat'ezaal voor de gezellen, die op dezen avond :n grooten getale aanwezig waren en herhaaldelijk op ongedwongen wijze u;ting gaven aan hun enthousiasme over het resultaat, dat hun Directeur hier heeft weten te bereiken. Gcruggesteund door den onver- moeiden penningmeester van de Patronaats commissie, den heer Ant. Beukers, wist de Dir. alle bezwaren te ondervangen, waaruit weer eens te meer blijkt de groote toewijding, die hem voor dit jeugdwerk bezielt. Firma W. A. HOUTMAN Co Liturgie. Gemengd Nieuws. 1200.wegens kosten van inrichting van een Politie-posthuis 'en 140.32 in verband met de verdeeling van de post „Schrijf- en bureaubehoeften." 9. Voorstel van B. en W. om te besluiten 10. dat de Gemeente Schiedam met ingang van 1 Februari 1925 zal toetreden tot de rege ling der gemeenschappelijke gemeentelijke be waarschool-akte-examens, zooals die is aan gegaan tusschen de Gemeente Rotterdam, 's- Gravenhage, Arnhem en Groningen 2o. tot intrekking van de Verordening rege lende het examen tot het verkrijgen der akte van hulponderwijzeres en van hoofdonder wijzeres in de Gemeente Schiedam (Gemeente blad no. 2jS van 1905). 10. Voorstel van B. en W. om aan de weduwe P. Schrooten, voormalige werkster aan de open bare lagere school aan de Lange Nieuwstraat, tot wederopzegging een uitkeering te verleenen van ƒ350.berekend naar een jaar. Buitencontrole Afd. Belastingen. B. en W. schrijven aan den Raad :J|§ Aan de afdeeling Belastingen ter Secretarie, thans na het overlijden van den heer Abrahamse weder aangevuld, blijft een leemte bestaan. Er is geen voldoende buitencontrole welke toch voor de forensenbelasling en de hondenbelasting, zeer noodig is. Wel zijn onderzoekingen gedaan door den Inlichtingendienst, doch dit. ging slechts tot zekere hoogte deze dienst is niet bestemd en er ook niet op ingericht om in de eigenlijke be hoefte in dezen te kunnen voorzien. Het staat voor ons vast, dat door een goede controle be langrijke bedragen zullen worden gewonnen. Echter is het niet de bedoeling, dat een ambt e naar met volle betrekking aan het Bureau zal worden verbonden. Wij stellen ons voor, dat deze functies het karakter zullen dragen van een bijbetrekking met tijdelijke dienstverband, waar voor, naar wij meenen, goede en geroutineerde krachten in de Gemeente kunnen worden gevon den. Wij zouden daarvoor een salaris van 1000.— willen zien beschikbaar gesteld. Wij stellen derhalve uwen raad voor ons te machtigen op den bovenaangegeven voet iemand te belasten met de buitencontrole der Afdeeling Belastingen en voor salarieering een bedrag van 1000.:per jaar beschikbaar te stellen. Het is dan onze bedoeling tot een oproeping over te gaan- Heerlijk was ook de voldoening, die de Direc teur hier van „zijn gezellen" mocht onder vinden, want verscheidene hunner hebben in de laatste wekfcn avond aan avond hun vrijen tijd ervoor besteed, om het nieuwe lokaal een vriendelijk aanzien te geven. En dat zij -hierin op een voortreffelijke manier zijn geslaagd, daar van kan ieder zich overtuigen, die zich de moeite wil getroosten, in het gebouw eens een kijkje te gaan nemen. Na de officieele opening bleven Directeur, gezellen en eenige leden der patronaatscommissie nog langen tijd bijeen en werd de avond met muziek en verschillende verrassingen afgewisseld, waarna allen zeer voldaan huiswaarts keerden. St. Agncs-patronaat. Wij verwijzen onze lezers naar de annonce waarin het bestuur van het>St. Agnespatronaat uitvoeringen aankondigt op morgen (Zondag) in Musis Sacrum". Jaarfeest R.K, Vrouwenbond. Dinsdagavond wordt in den R.K. Volksbond 't jaarfeest van den R.K. Vrouwenbond gevierd, dat "dit keer iets heel bijzonders belooft te worden, 't Bestuur heeft n.l. voor dien avond „de hand weten te leggen" op 't bekende gezelschap „De Count Williams Follies", die reeds eenmaal eer der hier optraden, met een succes zonder weerga, 't Ensemble, bestaande uit dames en heeren, heeft een prachtig programma weten samen te stellen, dat zonder twijfel weer naar aller genoe gen en smaak zal zijn. Men zie ook advertentie Pandofa. Pandora brengt ons deze week weer een zeer bijzonder programma. Zooals gewoonlijk opent het met een zeer actueel en pittig Hol- landsch Journaal. Hierna als eerste hoofd film een modern drama getiteld „Morphine". Het is de geschiedenis van een beroemd kunste naar, welke door zijn vrouw, die een zeer ver kwistend leven lijdt en daardoor Lot misdaad vervalt, tot wanhoop wordt gebracht en tenslot te zijn toevlucht tot morphine neemt. Het ver loop der film laat ons de schadelijke uitwerking van dit gift zien. Na de pauze de „clou" van dit programma „De baby komt". 'Ook deze film is weer een groot succes voor de twee Deensche komieken Carl Sohenström en Miehe Madse (Watt en 1/2 Watt) en voor de Pandora-directie tevens. Watt en 1li Watt zijn weer werkelijk oerkomisch, het publiek heeft zich dan ook kostelijk geamuseerd. De directie had voor een aardige verrassing zorg gedragen. Toen in de derde acte de „baby" kwam (een alleraardigst kind van 1000 Weken) ging plotseling het licht op in de zaal en verschenen onze beide komieken in levende lijve op het Looneel om het verbaasde publiek een verrassing te presenteeren in den vorm van. beschuit met muisjes, die welwillend beschikbaar, gesteld waren door den heer Papenhuyzen (firma P. Kaiser). Voor hen die zich willen amuseeien is een gang naar Pandora aan te bevelen. „Luxor." Voor een stampvolle zaal draaide gisteravond Luxor haar mooie programma af,dat ongetwijfeld weer heel wat bezoekers trekken zal. Eerst had de sterke Wild-Wester „De helsche vallei" met Jack Hoxic in de hoofdrol welke hel denspeler na duizelingwekkende toeren, dit oord van verschrikking tot een aardsch paradijs je weet te maken waar de prachtige natuur ook al aan medewerkt. Prof. Henning die daarna optrad, of liever levenloos werd opgebracht, hield het publiek langen tijd aangenaam bezig en had weer veel succes. Hoofdfilm was „Phroso" spelend op een heer lijk eilandje in den Griekschen archipel welk eiland was aanzkocht door een Engelschc lord, die in het begin al heel weinig genoegen van zijn koopje had en door de woestheid der bewo ners en de wreedheid der Turken, zijn hachje er haast bij inschoot. Tenslotte verovert hij echter niet alleen Neopalië maar ook Phroso, de heldin van 't stuk aan spanning geen gebrek. Spaarbank R.K. Volksbond. Op 31 Oct. 1924 bedroeg het ingelegd Kapitaal 345.443.31 Bijgeschreven rente - 12.823.40 Als Hertha verwacht had, dat Helena haar minstens door een dankbare blik voor hare tusschenkomst zou beloonen, dan zag zij zich teleurgesteld, want het jonge meisje keerde naar haar plaats terug en verzonk in dezelfde droevige gedachten, die haar-vóór de komst van Gerhard Freising zoo geheel in beslag genomen hadden. Het halfuur, dat Armbrecht zich zelf als witstel gegeven had, was bijna verstreken, toen indelijk tiefgedruisch van naderende schreden een bevrijding uit den pijnlijken toestand scheen .aan te kondigen. Met gespannen aandacht keek hij naar de deur en de ergerlijkste teleurstelling- I rokende zich op zijn gelaat af, toen hij Gerhard Freising nogmaals met de politiegeleide zag binnenko men. Tijdens den betrekkelijk korten duur van zijn verhoor moesten den jongen eigenaar van den Moorhof zeer opwindende dingen overkomen zijn, want zijn geheele gelaat was hoogrood en zijn oogen vlamden als in moeilijk bedwongen toorn Zijn oog zocht Helene en met snelle schre den trad hij op haar toe, zonder zich er om te bekommeren, dat Armbrecht hem den weg wilde versperren. „Nu meen ik althans den sleutel voor uw woorden van straks te hebben gevonden", juf frouw, zei hij, en zijn stem kwam beklemd uit zijn snel jagende borst. „U doet mij dus de eer aan rnij voor den moordenaar van uw verloofde te houden Totaal 358.266.71 Van 1 Nov. '24 lol 31 Jan. jl. ontvangen - 57.154.59 vergeet dan vooral niet dat PüROI. evenmin thuis mag ontbreken als een ander artikel van dagelijksch gebruik. 533 4 WAAROM zoudt U een buiten de stiul koopen l Singel 116. Telef. 871 exposeert in haar magazijn steeds een keur van lu strumenten nit algemeen be kende fabrikaten. Uiterst billijke prijzen en conditiën -199 15 dering in Januari door vestiging 184, geboorte 92, totaal 276. Vermindering door overlijden 33, vertrek 219, totaal 252. Totale vermoei dering 24. Bevolking op 31 Januari 44677. Voltrokken werden 13 huwelijken. O. N. I. Woensdagavond geeft de bekende Mandoline club „O.N.L" een uitvoering in Musis Sacrum. Gevonden voorwerpen. Te bevragen aan het Hoofdbureau van Politie op alle werkdagen van 1 tot 2 uur 's middags sigarettenpijpje en sleuteltje, expeditiekruis, fabriekspenning, pet, wit. kinderhandschoentje, Lip's sleutel, sleutel met plaatje, sleutel, 4 kwasten, gummibal, broche met portret, cein tuur, wagenmoer. Bij vinders bus ingemaakte groenten, W. v. Gelooven, Raam 20 rozenkrans in étui, N. v.d. Meer, Grofbaan 25/2 vulpenhouder, Hervormd Weeshuis, Lange Achterweg horlogeketting- hanger, G. Vraudeunt, P. F. Hendrikstr. 12 hond, Gemeente Reiniging étui met inh., A. Vredebregt, Broersvest 45 onderdeel van lamp, P. Stehouwer, Poortugaalschestr. 14 wit kussensloop, H. van Es, Zalmstr. 30 rijwiel- belastingplaatje, A. van Steijn, Pernisschestr. 4/3 stropdas, de Bruin, Broersvest 81 zwart hondje, P. Pilaar, L. Nieuwstr. 83 schooltasch, S. Sprong, Brugmanstr. 23 ijsmuts, G. Iliujgen, Lekstr. 86 ijsmuts, W. Hoek, Wattslr. 39b. kinderkousen,' C. v. Dommelen, Buitenhavenweg 176/1 portemonnaie met inh., J. Vulpen, den Bommelschestr. 25 hond, E. Entrop, Oost singel 82 vernikkeld horloge, J. Pluijm, L. .Nieuwstr. 71/1 kinder handschoen, M. Rorije, Buitenhavenweg 176/7 papieren geld F. Schölze, Noordmolenstraat 42 hond, Vermeu len, Zwartewaalschestr. 28. Door Burgemeester e n W e L h o u- ders is de heer J. G. van Zijdeveld!, adjunct commies ter Gemeente Secretarie afdeeling Accountant, bevorderd tot commies van die afdeeling. M e j. J. T a n i s, klerk 2 e klasse aan liet. Bureau van den Wethouder van On derwijs is bevorderd tot. klerk le klasse. Door Burgemeester en W e t h o u- ders zijn voorloopig voor den tijd van één jaar benoemd als typisten ter gemeente secretarie afdeeling Algemeene Zaken de dames L. Suiker en W. J. Snet en aan de afdeeling Financiën en Onderwijs mej. S. Wessel. en terugbetaald 415.421.30 - 60.825.70 Op 31 Jan. j.l. aan Inleggers verschuldigd 354.595.52 Maandelijksch Bevollringsoverzicht. Bevolking op* 31 December 44653. Vermeer- Nog vóór Helene antwoorden kon was Arm brecht tussohenbeide getreden. „Ik moet u verklaren, mijnheer, dat ik de manier, waarop u zich tegenover mijn nicht uit laat, voor zeer ongepast houd en dat, ik de voort zetting van dit onderhoud niet zal gedoo- gen." Freising wierp het hoofd achterover en glim lachte bitter. „Uwe bezorgdheid is zeer overtollig, want, juffrouw Dorènberg beeft, van mij hoegenaamd niets t.e vreezen. Wijl ik echter niet weten kan of ik nogmaals de gelegenheid zal hebben uw nicht te spreken,'wilde ik toch van deze laatste toevallige ontmoeting partij trekken, om haar te zeggen, dat zij zich vergiste, toen zij den rech ter op het denkbeeld bracht in mij den sluip moordenaar te zoeken. Het is mogelijk dat ik in dezen nacht Kruiskamp in mijn hart heb beschuldigd, mij het kostbaarste geluk ont roofd te hebben; na de ervaring echter welke ik in dit uur heb opgedaan, kan ik nog slechts glimlachen om mijn dwaze verblind heid." Uit de gevangenis zal men mij wel Weer moe ten loslaten, maar van de verachting voor de menschen, die de laatste vier en twintig uren mij geleerd hebben, zal ik wel niet zoo spoedig ge nezen. Ik groet u en uwe dames, mijnheer." Met een gil wierp Helene zich voor hem neer. „Gerhard jij in de gevangenis Neen UIT ROTTERDAM. Droevig ongeval. Gistermiddag na afloop van den schooltijd meldt de „Msb." is in de R.K. Meisjesschool van het Boschje de 12-jarige Tonny Visser, wonende Tollenstraat 94,van de trap gegleden en gevallen. Het meisje bekwam een ernstige hersenschud ding. Pater Sclioenmaeckers O.F. M. diende haar het H. Oliesel toe. Nadat de Geneeskundige Dienst haar naar de ouderlijke woning had over gebracht, is zij kort daarna aan de gevolgen van den val overleden. SEPTUAGESIMA. De liturgie van dezen Zondag, hoewel vooi zich zelf sprekend, wordt niet weinig verduide lijkt door het kerkelijk officie of breviergebed. Daar lezen we de geschiedenis van Adam en Eva, hun schepping en hooge uitverkiezing door God, maar ook hun jammerlijke mislukking door den zondeval. Die treurige overgang van het hoogste geluk in de felste smart wordt alleen verhelderd door de belofte van Gods goedheid, dat eenmaal komen zal de Verlosser, die den gelukstaat voor den gevallen menscli zal terug- koopen. De zonde dus, als oorzaak van alle ellende op aarde en daartegenover de barm hartigheid Gods, die den berouwhebbenden zondaar niet verstoot. Zietdaar de ernstige maar tevens bemoedigende gedachte, die ons moet bezig houden. Hoe kunnen wij het Adam na- zeggen, die de gevloekte wereld tot erfdeel kreeg in plaats aan het paradijs der geneugten „Ster- vensweeën omgaven mij, de smarten des doods omringden mij Maar hij kende de belofte der redding en daarom „in mijnen nood riep ik den Heer aan en Hij verhoorde uit Zijnen heiligen tempel mijne stem." Ook voor ons is de aarde gevloekt en door de verzwakking van ons geslacht geestelijk en lichamelijk, is de ellende in de wereld niet minder geworden Maar voor ons is de Verlosser gekomen en vei liger dan Adam mogen wij het vertrouwenslied aanheffen „Ik heb U lief o Heer mijn sterkte de Heer is mijn kracht en mijn toevlucht en mijn redder." We weten echter hoe God onze redder slechts wezen wil als we zelf doen wat wij kunnen. Dat wordt ons evenwel niet gemakkelijk gemaakt Duivel, wereld en vleesch strijden tegen ons, geheel ons leven niet alleen de ge-- loofsleer zegt ons dal, wij weten het uit onder vinding. Daarom beschrijft het epistel ons leven onder het beeld van een strijd van kampvechters en van een wedloop. Wat wordt er niet gedaan om daar den prijs te winnen wat moeten wij dan niet doen in onzen levensstrijd om tot de overwinning te geraken Daar geldt het een vergankelijk loon, bij ons een eeuwig daar vergankelijk goud, bij ons 't bezit van God. Bovendien wat is bij ons de strijd gemakkelijk In de wereld komt alles aan op 't succes al hebben ze nog zoo hun best gedaan, de strijders, die niet overwinnen gaan met ledige handen huiswaarts misschien nog wel overladen met spot, en verachting Onze Heer beloont alle verdienste niet alleen zij die volle succes kun nen boeken, maar ook zij, die na mislukkin gen toch op 't eind in 't goede hebben volhard. Dat leert ons het beeld van 't Evangelie, dat spreekt over de werkers in den wijngaard. Die den geheelen dag hebben gearbeid, die de hitte gedragen hebben en den last. van den dag zijn zij die altijd met 's Heeren genade hebben mee gewerkt. De werkeloozen zijn zij, die gedeeltelijk mislukt, later door Gods genade uit hun. niets doen werden opgeschrikt en opnieuw aan de dagtaak hunner zaligheid zijn gaan arbeiden in den wijngaard d.i. in de teruggeworven ge nader Daarom moeten we vandaag sterke voor nemens maken. Allen immers ontvangen een zelfde loon dat is voor ons allen die op den avond d.i. op 't eind van hun leven, in dienst zijn van den Heer van den wijngaard liet loon des hemels. Het komt er dus op aan te zorgen dat we of spoedig in den wijngaard terugkomen om de genade terug te bekomen, of in den wijngaard te blijven als we de genade bezitten. En daar we ons zwak weten, moeten we tot God om zijn hulp bidden Uit de diepten roep ik tot U o Heer, Heer geef gehoor aan mijne stem. Moge uw oor luisteren naar het gebed van uwen die naar. Zoo gij onze ongerechtigheden gade slaat, Heer, o Heer, wie zal dan bestand zijn Maar dat doet Gij niet Gij ziet naar onze zielsstem ming en die is berouwvol en daarom „is bij U vergeving" en daarom „verbeid ik U o Heer wegens Uwe wet." dat is niet mogelijk En mijn schuld is het, dat men u verdenkt O, luister naar mij —slechts een enkel woord Hij hoorde haar niet en mocht baar niet meer hooren, want de beambte had blijkbaar slechts noode dit gesprek geduld. Helena's smee- kend verzoek was vergeefsch en zonder dat zij nog een woord of blik van hem mocht ontvan gen, verliet Gerhard Freising met zijn geleider-, wiens gevangene hij geworden was, het vertrek. Om een uitbarsting van den toorn baars vaders te voorkomen, boog Hertha zich over de knielende en trachtte haar zacht op te richten. „Moed, lieve Helene, moed", sprak zij met, vriendelijken aandrang. „Als hier werkelijk een misverstand of dwaling bestaat, zal zich de op heldering niet laten wachten, want het is on mogelijk dat zulk een zware verdenking lang op een onschuldige rusten kan. Je had echter mijn raad moeten opvolgen en niet. hierheen moeten gaan. Dat was te veel voor je krachten en je hebt nu voor alles rust. en eenzaamheid noodig om van de inspanning en uitputting van dezen dag te herstellen. Geloof mij, morgen reeds zal u veel in een ander, troostender licht voorkomen." Helene was opgestaan en voor een poos liet zij het zware, verhitte hoofd aan de borst van haar vriendin rusten. „Je bent zoo goed voor mij, Hertha, zoo goed als een zuster. Ik wilde dat ik ooit in staat ware, het je te vergelden." Overreden. Bij den Laanweg te Amster dam zijn gisteravond een jongen en een meisje, die gearmd loopende de straat overstaken, door een op Oostzaan rijdenden autobus overede. De jongen was onmiddellijk dood het meisje is vrij ernstig, doch niet levensgevaarlijk, ver wond naar een gasthuis vervoerd. „Nu, wie weet hoe spoedig zich een gelegen heid daarvoor opdoet. Maar je gaat nu met ons mee, niet waar liefste Zacht maakte Hertha zich uit de omhelzing barer nicht los. Met weemoedigen ernst, doch zonder onzeker heid en zonder vrees antwoordde zij „Neen, Hertha, je moet zonder mij naar Schön- heide terugkeeren Wees niet boos op mij envraag mij niets, ik zou je toch geen antwoord kunnén geven, als dat bet mij onmogelijk is, het buis van mijn oom ook nog maar een enkele maal te betreden." „Heb je soms de bedoeling je mooien vriend tot in de gevangenis na te loopen", bruiste Arm brecht in brutale drift op. „Ik heb je op alle mo gelijke wijze ontzien, maar nu ben ik de kinder achtigheden moe is er door u reeds schande genoeg over ons huis gekomen. Wacht u er voor, mijn geduld nog verder op de proef te stellen." „Maar, papa, ik bid u", zoo trachtte Hertha hem te kalmeeren; doch Helene wees haar bij stand met verrassende beslistheid af. „De ontevredenheid van mijn oom kan mijn besluit slechts bevestigen", sprak zij. „Ik wil het niet voor de tweede maal hooren, dat ik het ben, die schande over zijn huis gebracht heb. Ergens in de wereld zal ik wel een gelegenheid vinden om door eerlijken arbeid mijn brood te verdienen." (Wordt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 2